ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. i\o.5I24. Donderdag 29 Augustus 1872. 29steJaarg'. Beke n tl m akin g. KENNISGEVING. VERVALSCHING VAN LEVENSMIDDELEN. Nieuwstijdingen. ©Mitseklanb. 'u, ÜElefoerlttnb. JFvauftrijjfc. De BURGEMEESTER vun Zierilczee maakt bekend dat het Mond- en Klaaiiwzeer zich heeffc geopenbaard bij het rnnuveo van do landbouwers M. GEELHOED en P. GERADTS. Met verwijzing naar vroegere bekendmakingen, her innert hij in het bijzonder aan dedaarbij gedane waarschuwing tegen het gebruik van vleesch en zuivel van door Mond- en Klaauwzeer aangetast vee. Zierikzee, den 28 Augustus 1872. B. 0. CAU. EERSTE SUPPLETOIR KOHIER VAN DEN HOOFDELIJKEN OMSLAG VOOR 1872. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zie rikzee maken bekend dat het 1ste suppletoir kohier van den Hoofdelijken Omslag van deze gemeente, over het loopend dienstjaarop heden door hen voorloopig is vastgesteld en van den 29 dezer tot den 13 Sep tember a. s.ter Secretarie der gemeente voor een ieder ter lezing zal liggen zullende ieder aangeslagene binnen dien lijd tegen zijn' aanslag bij deu Raad be zwaren kunnen inbrengen bij verzoekschrift op onge zegeld papier ingevolge de wet. Zierikzee den 28 Augustus 1872. De Burgemeester en Wethouders B. C. CAU. De Secretaris J. P. N. ERMERINS. Bekendmaking. Begroeting «lei* Inkomsten on XJit- gaven der gemeente voor 1873. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zie rikzee maken bekend, dat de Begrooting der Inkomsten en Uitgaven dezer gemeente, voor het dienstjaar 1873 zooals die op béden aan den Gemeenteraad is aange boden van heden af gedurende veertien dagen op de Secretarie der gemeente ter lezing is nedergelegd en tegen betaling der kosten verkrijgbaar worlt gesteld ingevolge de wet. Zierikzee den 28 Augustus 1872. De Burgemeester en Wethouders B. C. CAU. De Secretaris J. P. N. ERMERINS. Zyn de tegen het vervalschen van levensmiddelen bij de algemeene Rijkswet bestaande strafbepalingen volledig? Reeds is meermalen opgemerkt, dat dit niet het geval is. Dit blijkt niet alleen hieruit dat dit her haaldelijk in verschillende gemeenteraden van ons land is erkendmaar het is gebleken uit een uitvoerig rapport van den hoogleeraar Fruin, uil Utrecht, op genomen in den vijfden jaargang van de Bijdragen tot de kennis van het Staats-, Provinciaal en gemeentebestuur in Nederland, en de Regering zelve heelt dit reeds in 1860 erkendtoen zij de Koninklijke Academie van Wetenschappen uitnoodigde om een ontwerpplan van beteugeling te maken. Het ontbreekt zeker niet nau strafbepalingen tegen het vervalschen van levensmiddelen met voor de ge zondheid schadelijke inmengsels. Art. 318 van het Wet boek van Strafregt heeft daartegen, behalve geldboete, eene gevangenisstraf bedreigd van zes dagen tot twee jaren, eene straf, welke niet alleen den vervalscher, maar den verkooper of slijter treft {qui aura vendu ou débité). Dit ariikel heeft later eene belangrijke uit breiding en wijziging ondergaan door de wet van 19 Mei 1829 (Stbl. no. 35)Btrekkende om de vermenging van vergiftige of andere schadelijke zelfstandigheden in eet- en drinkwaren te boteugelen. Die latere wet die een zwaarder misdrijf bestrafteis zeker niet te zwak. Zij bedreigt het strafbare feit, behalve met eene zware geldboeteook met eene gevangenisstraf van twee tot vijf jaren. Maar er zijn een aantal vervalschingenwelke in het dagelyksch leven voorkomen en aan de tuchtroede vau den strafregter ontsnappen. Onze strafwet heeft geenè straf bedreigd tegen het vervalscheu van dranken of eetwaren met voor de gezondheid onschadelijke be- stauddeelen en wat de eetwaren betreftook tegen het verkoopen en slijten daarvanen wat eene groote leemte moet genoemd worden onze strafwet laat het feit ongestraft „van het verkoopen to koop stellen en voorhanden hebben van dranken en eetwarendie niet vervalscht, maar bedorven of uit haren aard voor de gezondheid schadelijk zijn." Het is zeker niet mogelijk iedere vervalscbing van levensmiddelen te keer te gaan. Daar, waar die vervalscbing geschiedt met voor de gezondheid onschadelijke middelen is het zeer te be twijfelen of de strafwet bevoegd is daartegen straf te bedreigen. Maar daar, waar door vervalscbing of ver koop van vervalschte of bedorven levensmiddelen de gezondheid ernstig wordt benadeeld mag de wetgever niet al te mild zijn. Het geldt hier niet alleen het persoonlijk belang van dezen of genen maar een algemeen belang. De volksgezondheid in de waagschaal te stellen is een feit, dat gestrenge straf verdient, door wien ook het gepleegd worde. Lezen wij niet jaarlyks in de verslagen omtreut het geneeskundig staatstoezigtdat ernstige ongesteldheid ja epidemien zyn voortgevloeid uit het gebruik van vervalschte of uit zijnen aard bedorven levensmiddelen Het was dus eene uitnemende gedachte van het geneeskundig staatstoezigt eene geheel nieuwe wetge ving voor te bereiden ten aanzien van de vervahching van levensmiddelen. Als tweede bijlage achter het ver slag van 1870 is door dat staatstoezigt een ontwerp gevoegd eener strafwetdie van eene memorie van toelichting vergezeld gaat, en nog te weinig de alge meene aandacht heeft getrokken. Daarbij wordt de geheele materie grondig behandeld. In dit ontwerp is als beginsel op den voorgroud ge steld het straffen van bedrogdat met bewustzijn gepleegd wordt. De vervalscherde verkooper van vervalschte levensmiddelende verkooper van stoffen tot verval scbing dienende, het in voorraad hebben van vervalschte levensmiddelen het ter kwader trouw bevorderen van het vervalschen van levensmiddelen worden bij dit ont werp met straffen bedreigd, maar daarbij wordt onder scheid gemaakt of de misdrijven gepleegd worden met gevaar voor de gezondheid en het leven van anderen, dan wel of de misdrijven alleen schade zonder levens gevaar veroorzaken. Het verkoopen van vervalschte levensmiddelen wordt niet in ieder geval belemmerd maar he^ feit wordt eerst dan strafbaar verklaard wanneer de kooper er door bedrogen wordt. De straffen zijn naar evenredigheid van de misdrijven. Het geneeskundig staatstoezigt stelt zich^ echter niet tevreden met eene strafwetdie bedriegeryen zooveel mogelyk te keer gaatmaar het wil „dat om aan die strafwet de benoodigde kracht te geven er eene or ganisatie van staatswege in het leven geroepen worde met een personeel dat, met do noodige kennis en hulp middelen toegerustbeschikbaar iszoowel om de justitie ter haudhaviog der strafwet behoorljjk voor to lichten als om den handelaar en don consument de gelegenheid te verschaffen om zoodanig onderzoek van levensmiddelen, als nie; binnen ieders bereik ligt, tegen matige retributie te kunnen doen verrigten." Inderdaad, men moet zich niet al te veel van den invloed eener verscherpte strafwet voorstellen. Voorde strafbare daad is bedrog tioodig, pn dit is niet altijd ge makkelijk te bewyzen. De strafregter moet dat aanne men op grond van aanwijzingen, die niet altijd even zeker, krachtig en met elkander in overeenstemming zijn. Meer verwachten wij inderdaad van een preventief toezigt door de geneeskundige autoriteiten en door het publiek. Niets, dat de vervalschii.g van levensmiddelen meer aanmoedigt, dan de zekerheid van straffeloosheid der wet en van zorgeloosheid der overheid. Er moet eene gemakkelijke gelegenheid bestaan, voor een ieder toegankelijk, om zich van den deugdelijken aard zijner waren te verzekeren. In de zekerheid eener bestendige, deskundige controle ligt de krachtigste aansporing voor den verkooper tot eerlijkheid en naauwgezetheid. Iu een Russisch blad worden zeer merkwaardige mededeelingen gedaan over de dweepzieke sekte der Russische besnedenen die in Jassy is gevestigd. Door het maken van proselieten in Rusland wordt zy dag aan dag grooteren door de acht profeten die aan liet hoofd staan worden slechts Russen tot bet gild toe gelaten. Het opnemen van een nieuw lid geschiedt in een gesloten kamer, waarin alle aanwezigen lichten in de hand hebben en een profeet aau den candidaat een brandende kaars ter hand stelt. Op het kruis moet de man dan zweren dat hij niets z: 1 navertellen van het geen hij hier zal zien aan welken eed door het stellen vau personen als borge kracht wordt bijgezet. De candidaat verklaart dan pleglig dat hij alleen in God de moeder Gods en Jezus Christus gelooft en geen vleesch zal eten, geen wijn of sterken drank zal drin ken geen bruiloft of doopmaal zal bijwonen en niets zal verklappen van hetgeen in de secte voorvalt. Alle aanwezigen doen nu witte hemden aande eene helft zingtde andere helft danst. Dit vreemdsoortige ver maak duurt twee a drie uren tot dat de executanten moede beginnen te wordendan kleeden allen zich weder aan tafels en stoelen worden binnengebragt en er wordt thee gedronken. Den candidaat worden be dwelmende middelen toegediend en zoodra hij bewus teloos is, geschiedt de operatie door een profeet. Alleen Russen kunnen dit geluk deelachtig worden de secte geeft gaarne 200 dukaten aan dengene die iemand daartoe overhaalt. Bovenstaande feiten zijn door een vervolgden afvallige medegedeeld. I3ii.olia.vest, 24 Aug. De uitbarsting der cholera in de omstreken van Jasay en Skuleniis thans offi cieel geconstateerd. Er zijn reeds tuim 200 ziektege vallen voorgekomen. Een zeer buitengewone misdaad is te Chelsea ge pleegd. Twee nog jeugdige Berlijners Herman Nagel, oud 21 jaar, en Paul Mayoud '20 jaarleefden daar eenige dagen achtereen in een zeer slecht gerenom meerd huis, met een paar dametjes van gelijksoortig allooi als het verblijf waarin zij zich ophielden. Zooals dat gewoonlijk in dergelijke omstandigheden gaat, was de voorraad contanten en bankpapier van de beido vrienden die Diet onaanzienlijk geweest wasspoedig verteerd, waarop beiden besloten een einde temaken aan hun wereldsch bestaan. Reeds dikwijls hadden de dames een pistool bemerktdat May en Nagel geza menlijk scheen toe te behoorenen met dit wapen werd de daad volbragt. Nagel schoot eerst May en daarna zich zelf door het hart. De dader overleefde het noodlottige schot slechts weinige uren May was niet dadelijk een lijkdoch aau zijn behoud wordt ge wanhoopt. Nog is het niet gebleken waaraan de daad moet worden toegeschreven en welke de antecedenten der jonge lieden waren. Beiden hadden het zich zoo gemakkelijk mogelijk gemaakt en hunne kleedingstuk- ken op de plaatswaar het schot moest treffen ge opend. Het primitive plan schijnt geweest te zijn dat de ongelukkigen elkander op hetzelfde oogenblik zouden treffen doch het bezit van slechts één pistool heeft de wijze van uitvoering doen veranderen. Nadat reeds de boereo-arbeiders le Oxford die- 't werk geslaakt hebben zich bij den Min. van Oorlog beklaagd haddeo, dat deu pachters soldaten ter beschikking gesteld zijnom hen uit de verlegenheid te reddenhebben ook andere tot de ar beidende klasse behoorende personen aldaar eene meeting ge houden, waarin met algcraeenc stemmeu het volgende besluit werd genomen: Wij werklieden van Oxford, gevoelende het onregt dat den bóeren-arbeiders door de hulp der soldaten bij 't binnenhalen van den oogst wordt aangedaan achten het vnn onzen pligtons eerelid den heer E. Cardwell Minister van Oorlog, om de onverwijlde terugroeping der soldaten te verzoeken. Met gespannen aandacht ziet het Engelsche volk den uitslag tegemoet van een zwerotogt welke dien van Leander overtreffen zal. Zekere Heer Johnson heeft aangenomen het Nauw van Calais over te zwemmen. Zaturdagmorgen te 10 u. 40 minuten heeft hij te Dover het waagstuk aangevangend. i. 40 minuten later dan bepaald wasmet het oog op het getij. Eene stoom boot, de Palmerstonmet vertegenwoordigers der pers en toeschouwers aan boord zal hem vergezellen ook beviudt er een geneesheer op, onder wiens toezigt den zwemmer elk half uur een opwekkende drank zal toegediend worden. Onmiddellijk bij den aanvang gaf hij zich reeds een geweldige vaart en scheen zich naar den Varne vuurtoren te rigten. Gedurende de eerste twee uren treft hij den vloed, die hem voorbij Folke stone zal brengen; daarna moet hij vau de eb gebruik maken. Hij heeft ruim 64 kilometer te zwemmen en zal minstens tieo uren in het water moeten vertoeven. Het oponthoud veertig minuten bij zijn vertrek veroor zaakt doordien de beambten van het havenhoofd wei gerden om het gezelschap langs dien weg aau boord te laten komen kan voor den strijd slechte gevolgen hebben, daar de tijd van bet getjj met zorg berekend is. De verwoestingin Belfast aangerigtmoet ont zettend wezen veel erger naar de Northern Whig verzekert dan ze was na de ongeregeldheden in 1864. Van geheele rijen huizen zijn niets dan muren eD daken meer te vindenal de glasruiten werden verbrijzeldal de meubels gestolen of vernield. De straten waren bezaaid met beddeveeren en tallooze hoopen a9ch toonden aan waar 't huisraad van onlangs nog welvarende gezinnen ten vu re was gedoemd. De gewapende magt, op 't oogenblik in de stad aanwe zig is bjj de 4000 man sterk. kleuren, geel, groen en blaauw. De gele kleur beteekent een zeer goeden, de groene een goeden, en de blaauwe een middelmatiger!' oogst. Uit die kaart nu blijkt, dat de oogst in 42 departementen, gelegen in het midden, in het grootste gedeelte van het Zuiden en in een aan zienlijk deel van het Noorden des lands »zeer goed" is. In 37 gewesten over het gansche land verspreid is bjj »goed", en slechts in zes, naraelyk in de Ardèche, GardDröineVaucluse Var en de Maritime Alpen middelmatig. Bijzondere vermelding verdient dat de oogst op Corsica, waar veel tarwe geteeld wordt, goed is en in Algerie, waar dit product insgelijks veel wordt verbouwd, uitmuntend. Een groot magazijn van nieuwigheden te Parijs, heeft eeue eigenaardige manier om klanten te winnen aangenomen die weldra talrijke navolgers zal vinden. De eigepaur van dit magazijn heeft bij zijne nieuwighedon een buffet gevoegd, waarbij nu nog een billardzaal en een lees kabinet voor dagbladen znl aangebragt worden. Wanneer de dames nankoopen gaan doen en zij wensohen deu mond te ververschen of eenig voedsel te nemeuterwijl zij op hunne beurt moeten wachten om hunne keus te doen leidt een bediende de bezoeksters naar het buffet dat goed voor zien is van ijskreem, maderawijn taartjes enz. De dames ge bruiken gratis hunne verfrissching en worden terug naar den toonbank gebragtom hunne nankoopen uit te kiezen. Indien de dames door heeren vergezeld zijn hetzij hunne broeders of echtgenooten, kunnen deze laatste naar de billardzaal gaan om een partijtje te spelen of het leeskabinet bezoeken en het nieuws vnn den dag overzienterwijl hunne dames de stoffen uitkiezen die hun het meeste bevallen. Een bediende in livrei gaat de heeren roepen als de koop gesloten is. Het buffet i9 steeds goed bezocht door de koopsters, die met oneindige bevalligheid de lekkere madera opdrinken welke hun in ruime mate wordt toegediend. Het plan, tot het bouwen van eeue groote Evange lische kerk te Jeruzalem, zal verwezenlijkt worden. Eene collecte daartoe, door geheel Pruissen gehouden heeft eene som van p. m. 120 duizend gulden opgebragt. Een consulair rapport over den toestand van Jeruzalem, zegtdat bijna nergeo9 minder handel of nijverheid heerscht dao iu die stad. De bevolking wordt op 18,000 zielen geschat, waarvan 5000 Maboraedanen 8 il 9000 Israëliten en de ove rigen Christenen zijn. De voornaamste industrie i9 het maken van zeep en van zoogenaamde Jeruzalem9che waren rozen kransen kruisen, enz., meestal van paarlemoer en olijvenhout, die aan de pelgrims verkocht worden welke jaarlijks ten ge tale van 6 a 8000 de heilige stad bezoeken. Geen mijnen worden ontgonnen, ofschoon zwavel, bitumen en zout aan de oevers der Doode Zee in overvloed voorhanden ziju. Het volk houdt zich bijna uitsluitend met landbouw en veeteelt bezig. De rijweg tusschen Jaffa en Jeruzalem is niet voltooid, en wat er van nfgewerki is, wordt verwanrloosd. De weg naar Jericho is hersteld »op kosten eener dame." In de afgeloopen week hebbennaar aanleiding van de maatregelen tot opheffing der jezuïtenordete Essen zeer betreurenswaardige voorvallen plaats gehad. Donderdag avond ten half zeven begaf zich de land raad von Hövel vergezeld van den kreissgcretarisna voorafgaande kennisgeving naar het huis 'der jezuïten, om officieel aan te zeggen dat de Duitsche jezuïten t innen drie weken en de buitenlandsche (Zwitsersche) binnen drie dagen de stad verlaten moesten Eene groote menigte had zich voor het huis en in de omliggeude straten vereenigd. Toen de landraad het huis verliet begon men hem met steenen te werpenzoodat bjj ijlings de vlugt moest nemen. Een bewoner der Lim- becker plaats opende hem zijne woning, maar hij wei gerde, en de troep vervolgde hem, tót de politie opdaagde. Deze joeg de menigte uiteen maar des avonds kwam zy in nog grooter getale zamen en nu wierp men alle ruiten in van de woning, welker eigenaar den landraad bescherming had aangeboden. De politie wilde den troep verdrijven, maar werd met steenen begroet en thaus kwam het tot een straatgevecht, waarbij de agenten van hunne sabels gebruik maakten. Het tumult duurde ruim een uur. Niemand werd in hechtenis genomen. Des anderen daags kwamen de gendarmen in de stad. Terstond zijn het college en de daarmede in verband staande inrigtingen op last der overheid gesloten. Vrijdag avond had men eene herhaling van de onge regeldheden. Reeds den ganschen dag hadden zamen- scholingen plaats en was politie en gendarmerie op de been des avonds tegen 11 ure begon men hen met steenen te weipen, waarop zij weder Je straten deden ontruimen en daarbij van het blanke wapen gebruik maakten. Dit moesten zij bij herhaling doen terwijl eindelijk uit het volk op hen geschoten werd. Eerst ten 2 ure was men het oproer meester; van de woning, waar van het eerst de ruiten waren ingeworpen, bleef ook nu weder geen glas meer heel in de veneters, die allen weder met nieuwe ruiten waren voorzien. Te Antwerpen is Woensdag een lage misdaad ge pleegd op den onderaalmoezenier van de cellulaire ge vangenis aldaar, zekeren van Aarsen. Toen deze te 6 ure des namiddags uit de kerk kwamwerd hij door een kevel Btaande gehouden, die hem vroeg of hy een ponjaard wilde koopen, die hij hem liet zien. Toen genoemde priester, verschrikt over die vraag en den kende dat hy met een zinnelooze te doen had, het hem weigerderiep de moordenaar uit»Welnudan geef ik hem u voor niet" en bragt hem te gelijkertijd een diepe wonde in de linkerborst toe. Gelukkig is de dolk op een der ribben afgestuitanders was de dood er onmiddellijk op gevolgd. Na veel bloedverlies was de toestand van den gewonde niet hopeloos. De moordennar is zekere Kuns42 jaren oud en geboortig uit Antwerpen die van zijn vroegste jeugd af als een eerste deugniet te boek stond, reeds zeer jong het ouderlijk huis verliet en soldaat werd. Nog pas sedert weinige dagen had hij de gevangenis te Rijssel verlaten, waar hij wegens diefstal sedert 1870 was op gesloten. Hy kende den priester van Aarsen niet, doch hij had zich voorgenomeu den eersten geestelyke, dien hy ontmoette, aan te vallen; hij heeft verklaard alle geestelijken van jongs af haat te hebben toegedragen, daar bij hun de armoede weetwaarin hy altijd ver keerd had. Het Huis Burthélemy Etienne te Marseille heeft I thans weer, gelijk elk jaar, eene circulaire rondgezon- I den omtrent den staat van den oogst in Frankrjjk en in 't buitenland. Deze circulaire gaat, in zoover Frankrijk betreft, vergezeld van een kaart met drie verschillende Almelo25 Aug. Het is hier thans nog rustig hoewel de werkstaking voortduurt. Waar dit op zal nitloopen weet men nog niet. Intusschen trikken vele arbeidersdie wel aan het werk wilden gaan doch door de onwilligen daarvan afgehouden worden naar Ochtriip in Pruissenwaar zij werk in overvloed kun nen krjjgen. Gisteren wilden de arbeiders van een der andere fabrieken ook het werk staken zoo zij geen verhoo ging van loon ontvingen doch aan hun verzoek is vol daan óok andere fabriekanten hebben dit voorbeeld gevolgd en het ia te verwachten dat ook de fabrie ken waar het werk gestaakt is, dit zullen moeten doen. Twentlio. In Dclden hebben eenige dame9 en onder scheidene bnrgerjnfvrouwen het plan gevormd om zich één avond in de week nan man kinderen en huishoadigte onttrekken ten einde zich dan uitsluitend met onderlinge verlichting, be schaving en veredeling bezig te honden. Zij gaan namelijk zwanger vnn het lumineuze idee het oprichten eener dames- sociëteit. Daar zullen zij afwisselend met het leggen van een kaartje, en onder het drinken van een glaasje Beierach of een grokje tydschriften en andere werken tot beschaving der vrouw gaan lezen. Als Betsy Perk dit hoortzal zij ongetwijfeld terstond hare hulp aanbieden tot regeling der zaak en tot het opmaken der statnten. Men meent, dat er voorloopig reed9 bepaald is dat iedere dame haar eigen gelag zal betalen bij gebreke waarvan de socileithouder geen regt zal hebben het op haar man te verhalen zij is immers geëmancipeerd. Arme mannengij zult dus voortaan dieD avond waarop uwe echtgenooten om wille der »beschaving" vergeten dat zij vrouw en moeder zijn zeiven uwe kinderen moeten ontklee- deonaar bed brengen en in slaap wiegenof de meid in de keuken moeten helpen. Troost u echtergij behoort tot de bevoorregten dor 19de eeuwuwe vrouw is of wordt eeue dame wellevend in hare manieren fijn en geestig van op vatting en vlug van tong en zeer wel ter 9proke. Dat voor- regt znl n heel wat kosten, het is u echter ook heel wat waard en men zal u dan in allen gevalle nooit meer kunnen verwijlen dat het „Achterland" achterlijk is in vooruitgang en beschaving, Amsterdam, 24- Aug. Op Woensdag 4 Sept. e. k.zal voor het prov. geregtshof alhier teregtstaan Ewout Barthold Tolperus Dikkens, oud 40 jaren, laatst conducteur by de expeditie van van Gend Loos, ge boren te Naarden, wonende te Amsterdam. Ten laste van den beschuldigde wordt vermelddat hij in den avond van Maandag 20 Mei 1872 op den Rijnspoorweg tusschen Amsterdam en Rotterdam in een bagagewagen van den trein, welke te 8,30 van Amster dam vertrok, waarin hy zich bevond, als geleider der in dien wagen vervoerd wordende vrachtgoederen dor expeditie van van Gend Loos, een der pakken van de brievenpostery welke mede in denzelfden wagen vervoerd werden, geopend, het zich daarin bevindende pakket met brievenbestemd voor het postkantoor Moerdijk—Antwerpen opengescheurd en daaruit arg listig weggenomen heeft het afzonderlijk verzegeld pak ketje, bevattende na te melden aangëteokende brieven, welke hij zich evenals de waarden die het bevatte, ten nadeele van de verschillende eigenaars bedriegelyk toegeëigend heeftals 1°. Een brief verzonden door de Twentsche Bank- vereeniging en geadresseerd aan de firma Goderies Frères te Antwerpen, inhoudende een som van ƒ20,000 in diverse bankbiljetten. 2°. Een doosje, verzonden door E. J. Posno te Amster dam, geadresseerd aan M. J. Posno te LondeD, inhou dende diamanten, ter waarde van omstreeks £2188. 3°. Eeu ditoverzonden door de firma Daniels te Amsterdamgeadresseerd aan M. Judels te Londen inhoudende diamanten, ter waarde van omstreeks ƒ600. 4°. Een brief, verzonden door de Wed. Meijer, geb. Ketelaar te Amsterdam, aan Henriëtte Ketelaar te Brus sel, inhoudende een bankbiljet van ƒ60. 5°. Een dito, verzonden door la Croix te Amsterdam, geadresseerd aan vrouw la Croix, te Antwerpen, in-« houdend een muntbiljet van ƒ10. 6°. Een dito verzonden door S. van Jacob de Leon, te Amsterdam, geadresseerd aan Leon te Soerabaya, inhoudende een Javaansch bankbiljet van 5 en 7°. Een dito inhoud onbekend. A.ii»stev<lam 25 Aug. Heden morgen heeft zich een 5- a 600tal werklieden gelijk men beweert leden der Internationale naar de woning van den Burge meester begeven, om hem hunne grieven openbaar te maken. Ze wenschten goedkoope woningen en verbod van den uitvoer van levensmiddelen uit Nederland. De Burgemeester herinnerde heu er aan dat optogt' n door de stadzonder vergunning der politie niet mogten plaats hebben en dat hy iederen dag aan het stadhuis te spreken was. Hij wenschte den Z mdag echter voor zich zeiven te behouden. De werklieden trokken nu weder rustig huiswaarts. Vlissïngen, 26 Aug. De ministers van binnen- landsche zaken, marine en koloniën en de commissaris des konings in Zeeland zyn heden morgen omstreek» tien uren aangekomen om de spoor- en havenwerken te bezigtigen. Door het bestuur dier gemeente uitgenoodigd, hebben zy op het raadhuis een collation gebruikt en is eeDe commissie uit den gemeenteraad en de kamer vau koop handel en fabrieken ten 1 uur ter audiëntie toegelaten. Ongeveer te 2 uren zyn de ministers met de com missaris des konings naar Middelburg vertrokken. Goes, 26 Aug. De kermis is hier met ongewone vertooningen aangevangen. In de vorige week hebben er herhaaldelijk kleine oploopen plaats gehad, die echter zeer vreedzaam zijn afgeloopen. Eene winkeldoende jufvrouw, die reeds vroeger een harer dienstboden hier voor kleine diefstal in de gevangenis zaghad thans hare zeer jeugdige winkeldochter aangeklaagd van diefstal en daarvoor was deze dan ook gevangen gezet. De zaak was van geringen omvang en al het gestolene was voorhanden zoodat jufvr. M. geene schade leed. De justitie meende echter de daad te moeten straffen en veroordeelde de jeugdige overtreedster tot 14 dagen cellulaire gevangenisstraf. Het publiek trok partij voor deze en vandaar oploop en dreigingen voor den winkel van jufvr. M.die als de oorzaak van het regterlyk vonnis werd beschouwd. Waarschijnlijk zou men zich de zaak minder aangetrokken hebben maar jufvr. M. behoort tot de zeer fijne afgescheidenen, tot die soort, die er zelfs den Schepper een verwijt van schijnen te maken dat hij het menschelijk hoofd met haar bedekte en die daarom tot het laatste haartje zorgvuldig onder een stemmige muts verbergen. Nu meende men dat de strenge behandeling van het meisje weinig overeenkwam met de overgoJsdienstige rigting van jufvr. M. Men had iet wat meer liefde ondersteld bij de geloovige. Het gemis daarvan bragt tot het verkeerde uiterste om haar daarvoor te straffen en zoodoende ontstond de oploop die echter gelukkig weinig ander gevolg had dan wat luidruchtig gezang, waarin de geschiedenis van jufvr. M. werd verhaald. Ook voor de woning van docter F. verzamelde zich de menigte, wrevelig omdat op zyn verzoek de carousels ditmaal eene andere plaatsing hebben. Vrij onredelijk nam het publiek kwalijk dat de docter dit verzoek deed in het belang zijner vrouw, wier toestand rust wenschelijk maakte en men vergat ook, dat het reeds meermalen gebeuvdewat nu aan oen individu als misdaad aangerekend wordt. Onze nieuwe raadsleden zijn reeds geïnstalleerd en een van hen heeft aanstonds zyn debut gedaan en aan de beraadslagingen een levendig aandeel genomen. Wjj weten nu ten minstedat wij geene zwijgende of figu ranten gekozen hebben wat zeker ook tot groot ver maak is van de nooit sprekenden die er zich achter verschuilen kunnen dat er voor hen geen tyd of stof is als anderen zooveel zeggen. By den Boekhandelaar Bolland alhier ligt een adres aan de Tweede Kamer ter teekeningTjoudende verzoek van de korenmolenaars in dit eiland, tot her ziening van het belastbaar inkomen der molens en diensvolgens tot vermindering der grondbelasting dier panden. Bruinisse, 27 Aug. Bij gelegenheid der kermis heeft de predikant der hervormde gemeente alhier, de volgende regelen op zijne ramen geplakt en aldus aan het publiek ter lezing gegeven: „Wijd is de poort en breed is de weg die ten ver- derve leidt. Matth. 7 13. Het is den men9cb gezet eenmaal te sterven en daarna het oordeel. Hebr. 9 27. Dwaalt niet, God laat zich niet bespotten. Gal. 6 7. Dit is een getrouw woord en aller aanneming waardig.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1872 | | pagina 1