/lllllk/IIStlll NIEUWSBODE. 29steJaarg\ Zaturdag 17 Augustus 1872. KERMIS. - ZIER1KZEE. Bekendmaking. No. 5119 De BURGEMEESTER eu WETHOUDERS van Zie- rikzee maken bekend Dat de gewone Jaarmarkt of Kermis alhier zal aanvangen deu luatsten Maandag in Augustus en gedurende twee weken zal worden gehoudenzijnde van deu 26 Augustus tot den 7 September aanstaande; De aanvraag voor liet, plaatsen van Schouwburgen zal uiterlijk vóór deu 21 Augustus aanstaande moeten geschieden met vrachtvrije brieven bij den Marktmeester alhier, by wieu de kramers zich op dezelfde wijze zullen moeten aanmelden. Geene wanklankgeveude orgels, rijfelaars, horoskoop- trekkers of bedelaars zullen op de Kermis worden toegelaten. Zierikzee den 7 Augustus 1-872. De Burgemeester en Wethouders B. C. CAU. De Secretaris J. P. N. ERMERINS.. Nieuwstijdingen. Op den spoorweg tusschen New-York en New-Haven had op den 3den dezer het volgende voorval plaats: De vermaarde eu uitgebreide diergaarde van John Robinson werd met den trein van New-Haven naar Bridgeport vervoerd. De hokken met wilde dieren en het overige der goederen werd geladen iu de eerste wagons, terwijl iu de drie volgende wagons de direc teuren en de verdere leden van het gezelschap plaats namen. Op het oogenblik dat de trein nabij laatstgenoemde stad eene brug passeerdestortte deze brug eensklaps in, en verpletterde iu haren val twee wagons, terwijl al de hokkeu der diergaarde tot op verscheidene hon- derde voeten geworpen werpen. Door den schok werden de hokken verbrijzeld en weldra ontsnapten de dieren, die zich in alle rigtingen verspreiden. Apen, leeuwen, een wilde kat, wolven enz. alles lag op en onder elkander. Een koningstijger en twee kanguroes werden gedood terwijl verscheidene arenden en andere roofvogels zich spoedig door de vlugt redden. De trein stopte zoo spoedig mogelijk en men bemerkte dat vier beambten van den spoorweg gekwetst waren. De geldkas lag verbrijzeld en het geld langs alle zijden verspreid. Het schouwspel was tegelijk belagcheljjk en schrik wekkend. De apen schreeuwden en huppelden aan eene uit bundige vreugde overgegeven nu zij wederom hunne vrijheid hadden herkregen. JDe tijgers na 't bloed van verschillende slagtoffere te hebben gelekt, sprongen de schuinte af en verdwenen. De beer, hoewel verminktsprong woedend op de ljjken van den stoker en den machinist, die hij vaneen rukte. Een hyëna vervolgde den geleider, die verpligt was om zich te redden, op een telegraafpaal te klauteren. Een ratelslang was door midden gesneden, doch een groote boa constrictor en twee andere slangen waren gezien iu de rigting der stad. In de stad heerschte de grootste onrust. Deu geheelen nacht werd door een groot deel der bevolking met geweren en revolvers gewapend, het land tot vijf mijlen in den omtrek afgeloopen, om een klopjagt te houden op de ontsnapte roofdieren. deu grond gebogeu om zich weder op te heffen en nogmaals omgebogen te worden de schouwburgen de barakken de zoo talrybe gebouwen op dit plein allen hebben min of meer geleden. Een der torentjes van het observatorium van Brera is dooi den wind meegevoerd en neergeworpen iu den plantentuin waar het eenige schade heeft veroorzaakt. Het torentje was met een koperen dak voorzien eu had 2meter middellijn. Slechts zeer weinig ougelukken zijn gebeurdeen stuk kristal iu bet huis G'alli et Rosa nedergevalleu heeft een pakkendrager verwond. Eenige personen door den orkaan overvallen, buiten de Garibaldipoort, zochten een onderkomen in een nabijgelegen hoeve; een hunner wilde zijn weg vervolgen met zijnen ezeldeze werd gedood terwijl de meester een been brak. Daarentegen worden verschillende komische gevallen medegedeeld. In het Politeama was uien heel rustig aan het repetereu van de opera Joneeensklaps verdween het dak. Men kan zich voorstellen den schrik der als oude Pompejers gecostumeerde zangers die terwijl zij voorstellen moesten onder den grond begraven te zijn gevaar liepen in de lucht geslingerd te worden het om gekeerde van hetgeen met Pompeji geschiedde. Bij het paleis van justitie zocht de schildwacht een schuilplaats iu zijn wachthuisje. Do wind gooit dit omveren schildwacht ligt er ondergedurende langen tijd bleef hp alzoo onder zijn huisje als iu een doodkist begraven. Te la Vetera heeft de orkaan meer slagtoffers ge maakthet water heeft aldaar de kelders van bet hal- gebouw vernield en groote schade veroorzaakt. - Bij gelegenheid van zjjn 27jarig Pausschap, heeft Pius IX eene fraaije medaille laten slaan, waarvan de bewerking zeer geprezen wordt. Op de eene zijde staat het borstbeeld van den Paus en aan de andere zijde het inwendige van de kapel Mastai en St. Maria Maggure, gelijk die op last van den Paus gerestaureerd is. Alle Kardinalen hebben een exemplaar in goud ontvangen en de Bisschoppen iu partibus een in zilver, gelijk ook de beambten van het hof. Volgens de Florentijnsche Gazetla d'Italia, zou de kardinaal Anton Maria Panebiancogeboren den I4den Augustus 1808 te Terranova in Sicilië, de meeste kans hebben om Pius IX op te volgen. Te Zurich hoopt men een gedenktceken op te rigten voor den Kerkhervormer Zwingliusnaardieu men den tijd daartoe nu bij uitnemendheid geschikt acht. De Paus heeft eenen bisschop van Genève benoemd, eene nieuwigheid in de stad van Calvijn. JjFïttnlU-tjjfi. Een paar vrolijke jongens te Parijs gingen voor een paar «lagen op de Seine niet ver van Bas-Meudon roeijen. Zij namcu een jonge mooie deern meê, die in duizend vreezen zat eo zich aan de zijden raD het bootje vastklampte. Juist daarom schommelden de jongens onophoudelijk nu eens regts dan weer links. Ze gingen echter te ver en spoedig sloeg liet bootje omver en zag men de drie jongelieden zinken. De jongens kwa men als goede zwemmersspoedig weêr boven watermaar verdweneu op nieuw toen ze huu gezellin niet zagen daar na kwam één der roeijers nog eens boven doch dook nogmaals om de beide anderen op te halen. Maar toen zag men niets Bij onderzoek vond inen later tusschen eenige gezonkene bootjes ondêr water de drie lijken met de handen en voeten in elkander gewrongen 't Sehijnt dat het meisje zich zuó VBst aan haar redders had vastgegrepen dat zij daardoor beider be wegingen belemmerde en met haar ook de jongelieden deed omkomen. Geen der slagtoffers van dit onheil had uog den leeftijd van 20 jaren bereikt. iOuttsritlnub. De cholera te Petersburg vermindert. Den 5den Augustus zijn er slechts 57 nieuwe gevallen voorgekomen eu 20 lijders bezwe ken het aantal zieken hetwelk den 6deu in behandeling bleef, bedroeg 289. In het geheel zijn vao 23 Juoij af voorgekomen 1850 ziekte- en 863 sterfgevallen. In het gouvernement Kiew waren den 4den Augustus nog 443 en in het gouvernement Tschernigow zes dagen vroeger, nog 780 zieken in verpleging. Te Moskou heerscht de ziekte slechts iu een zeer geringe mate. In Marsala op Sicilië bestaatevenals in Tyrol en Beije- reu de gewoonte oin in de stille week het zoogenaamde pas siespel te vertooneo. Onder audcre tafereelen uit de lijdens geschiedenis komt ook voor de togt nanr Golgotha, en een arme man uit de lnagsle volksklasse vervult dan de plaats van Jezus die het kruis draagt. Natuurlijk ontbreken ook niet Mag- dalenade discipelen en de joden. Christus moet in deze vertooniug een hevigen trap krijgen zoodnt hij, geheel volgens de overleveringmet het kruÏ9 nedervalt. In het vorige jaar ontving de arme, die het krnis droeg, van een kerel, die een jood voorsteldeznlk een trapdat hij bij het vallen zich zwaar bezeerde. Dit jaar wil het toeval dat hij die den trap gegeven hadals kruisdrager deu stoet medemaakte en de ander de rol van jood vervulde. Laatstgenoemdedie reeds lang op wraak zonnam die op zoo heftige wijze, dat hij den kruisdrager op den grond smeet en deze geheel met bloed bedekt opstond. Woedend door do pijn trok nu de au- der het mes, dat hij onder zijn tunica verborgen droeg, en bragt zijn beleediger verscheidene 9tekeo toe. Beide personen werdeü gevat en geboeid naar de gevangenis gebragt, Eerst daags komt hunne zaak bij den regter voor. Dat dergelijke voorvallen niet strekken om den stichtelijken invloed van het passiespel op Sicilië te bevorderen, behoeft wel niet gezegd te wordeu. In den Corriere vati Milaan leest men het volgende met betrekking tot den versckrikkelyken orkaan die daar onlangs heeft gewoed Niemand te Milaan herinnert zich een dergeljjk schouw spel de astronoom Capelli zelfs die reeds vjjf-en dertig jaren te Brera het Bulletin météorologique redigeert heeft nooit iets van dieu aard bijgewoond. Het schouw spel was verschrikkelijk en tevens grootsch. Gelukkig echter duurde het slechts één uur. De winde loeide op ontzettende wijzeten half twee ure begon het te doudereude natuur scheen alle electriciteit te ontladendie zich gedurende verschei dene dagen had opgehoopt. De kracht van den wind was van dien aarddat de zwaarste boomen ontworteld werden en de regen den grond niet kon bereikeu. Men merkte het vreemd ver schijnsel op van een horizontalen regeostorm. Van het Scala-plein zag men een enorme waterkolom tot de hoogte van twee verdiepingen opgevoerd boven de Porta Nuova. De Corso der Porta Romanade straat Largade 8chouwbnrg-CaDobbiana zijn overstroomd. Maar het meest heeft de oude openbare tuin geleden. De prachtige olm de schoonste boom van geheel Milaan vóór drie eeuwen geplant door aartshertog Ferdinandis niet meerdo orkaan heeft hem ontworteld en tegeu den grond geworpeu. De plalauen die zeer zwak v in wortel zijn hebben meer dan de andere boomen te verduren gehad; 50 zijn op het lazaret neêrgevallen. Het Slotplein is in een meer veranderdde zwaarste boomen werden gebrokeu de dunnere 9tammen naar Te Neulz in de Rijnprovinciën bij Düsseldorp vierde den 10 dezer de heer Wilhelm Fischer voor de tweedemanl zijne i zilveren bruiloft. In 1818 met Agatha Zimmerman gehuwd, i verloor hij deze na een gelukkig huwelijk van 27 jaren. Derde- j half jaar daarna verbond hij zich in den echl met Magdalena j Ostenmet wie hij nu hel zilvereu feest mogt houden waar van men wel zeggen kan, dat het nog boven de gouden bruiloft gaat. Voor eenige dagen redde een handelaar te Sédan, de heer Jules Varioetmet eigen levensgevaar, een soldaat, die in de Maas badende, bijna verdronk. Hij ontving tot belooning zijner menschlievendheid het kruis vau burgerlijke verdiensten van den Keizer van Duitsch- land, maar zond het terug met een geleidenden brief, die hierop nederkomt: »Als ik een Beijer heb gered, dan deed ik het omdat het mijn pligt was, niet om een decoratie te ontvangen, zelfs niet van de Pruisische burgerlijke orde. Zoo gij de daad wilt beloonen die ik verrigtte door u een sol daat weêr te geven, wijl ik hem het leven redde, geef dan den laatsten Franschman, dien gij als krijgsgevan gene in zekerheid houdt, de vrijheid weder. Man voor j man gij zijt er mij een schuldigik eisch hem op." Ongetwijfeld zal de Keizer, in zijn edelmoedigheid en onder de gegeven omstandigheden, aan het geuite ver langen gehoor geven. Voor hen, die gaarne eene aalmoes aan bedelaars geven, omdat hun medelijdend hart geene armoede kan zien, mag het volgende berigt uit Berljjn eene leering zijnIn een bierhuis, dat meest door studenten van aristocratische afkomst wordt bezocht, werd de wedden schap aangegaan, dat een student eenen geheelen namid dag, in havelooze kleeling, huis aan buis bedelen zou, eu dat de opbrengst dier bedelarij veel grooter zou zjjn dan men w: chtte. De student bedelde en haalde in een halven dag eene som op ter waarde van ruim acht gulden, die aan eene arme moeder, pas bevallen van drielingeu, werden toegezonden. •Heberlftub. Nieuwediep, 13 Aug. Met het stoomschip der Suez-Maatscbappy Conradzjjn tien Chineezen naar hier overgebragtdie voor rekening van de Handel maatschappij met het schip Coronie naar Suriuame worden overgebragt, ten eiude bij huune aankomst aldaar op de suikerplantage »Resolutie" in dienst te treden. Het waren flinke, goed gebouwde mannen, die, met uitzoudering van één die een weinig Engelsch sprak, zich alleen in het Chineesch konden uitdrukken. Hunne kleeding bestond in een eenvoudig wit katoenen hemd eu koite gekleurde wjjde broek; verder droegeu zjj gestikte pantoffels aan de bloote voeten en wandel den met de tot aan de hielen reikende haarvlecht blootshoofd zeer rustig langs de straten, hunne bijna kale schedels met een katoenen parapluie tegen de zon be schermende. Er bevonden zich onder hen een paar, die zich uitmuntend op de goochelkunst verstonden en die, met hoogst eenvoudige hulpmiddelen, zeer verrassende toeren aan dezen of genen ten beste gaven. In hun kosthuis kenmerkten zjj zich door een fatsoenlijk en ordelijk gedrag. Het stoomschip Prins van Oranje heeft er voor dezelfde rekening weder elf meegebragtdie waarschijnlijk met het schip Albatros naar Suriname zullen wordeu overgevoerd. A.mj£ter<la.m, 13 Aug. Een viertal personeu die eergisteren ondanks den hevigen wind per zeilboot een togtje gingen maken achter de Laodswerf, hadden het ongeluk met het bootje om te slaan, uiet het treurig gevolg dat twee hunner, de heer Boom, asp.-ingenieur aan 's lands marinewerf, en een matroos van het wacht schip, er het leven bij hebben ingeschoten. TJtareclifc13 Aug. Jongstleden Maandag werd een in lading liggend schip afkomstig uit Belgie nabjj deze stad aangevaren door een ander afkomend vaar tuig. Er ontstond daardoor zoo hevige twist tusschen de betrokken schipperliedendat een der knechts van het Belgische vaartuig zich niet ontzagin zijne ver woedheid een anderen knechtwerkzaam op het aan varende schipmet een jjzeren werktuig letterlijk de hersenen in te slaan. De verwonde is gisteren avond in het ziekenhuis overledeneveneens ia eene vrouw mon zegt de echtgenoot van den verslagenedie tus schen beiden wilde komen en mede een slag in de zijde bekwam ten gevolge van een en ander ontjjdig bevallen. De dader is in handen van de justitie. XJtvécIit;, 14 Aug. De effecten, welke onlangs aan mejoukvr. van Westhreene zjjn ontstolenzijn gisteren morgen in drie pakketten per post uit Amerika alhier aangekomen. Zooals men weet zijn dezelve den daders van den diefstal te New-York door de politie ontnomen. In een alhier van particuliere zijde ontvangen brief, omtrent de gevangenneming van den smid Rjjnhout c. a. (de daders van bovongenoemden diefstal) te New-York, leest men Zekere S.die voor een paar jaar alhier bij genoemde smid werkzaam was, had zich naar Cali- foruie begeven om daar goud te zoekenhetgeen hem volkomen misluktealstoen zette hjj met het weinige geld dat hij nog bezateen logement te New-York i op. Rijnhoutdie het adres van genoemden persoon bezatbegaf zich tot hem. De consul-generaaldie inmiddels het telegram ontvangen had van den diefstal en de namen der daders, had eene premie van ƒ250 uitgeloofd aan hem die eenige inlichtingen omtrent j de dieven kon geven. De gewezen knecht begaf zich onmiddellijk naar den consulwaarop de arrestatie volgdevolgens verklaring van "Wjjngaarden had hij gezegd dat hjj nooit gelukkiger oogenblik gehad had dan toen de gestolen gelden uit zijne handen waren. Rijnhout en zjjn zoon werken bij een brandkast-fabriekant te Brooklyn en verdienen goed hun broodde beide anderen zouden zich naar Chicago begeven. 's Gravenhage, 14 Aug. De persoon, die dezer dagen een hotelhouder te dezer stede een valschen wissel gaf en daarop ƒ200 van dezen nam(zie ons No. van Dingsdag 11.) is te Rotterdam gearresteerd. Hjj bevond zich daar met eene dame, die hjj voor zjjne vrouw liet doorgaan. Rotterdam, 14 Aug. Gisteren rs alhier de algemeene vergadering gehouden van de Maatschappjj tot Nut van 't Algemeenonder voorzitterschap van den heer Joost van Vollenhoven. Na de openingsrede bragt de algemeene secretarisde heer van Hees, verslag uit. Daaruit bljjkt dat het aantal leden weder met 176 is toegenomen en thans 15,353 bedraagt, terwijl tegenover één departement dat zij verloor (Venlo) zes departementen zjjn opgerigt (BorculoAmerongen Westeljjk Schouwen Terborgh Renesse en Noorddijk). Het geheele aantal is nu 318. Met het oog op de vele uitgaven die 4244,935 meer bedroegen dan de in komsten zonder de erfstellingenis het quotum dor departementen van ƒ1,55 op 2,— gebragt. In plaats van de heeren J. G. de Hoop Scheffer en H. W. G. Rasdie hunne betrekking hadden neder- gelegdwerden gekozen de heeren prof. A. D. Loman en mr. J. C. de Vlies. Na breedvoerige discussie heeft de vergadering zich vereenigd met het voorstel van het departement Zeist daartoe strekkendedat het hoofdbestuur zich tot de Regering wenden zal met verzoekhet initiatief te nemen om de minima der onderwjjzersbezoldigingen bjj de wet te regelen op ƒ700 voor hoofd en ƒ350 voor hulponderwijzers. Zuid-Beyerlaml, 12 Aug. Als een bewijs dat men niet te ligtvaardig in huizen moet komen alwaar de pokken heerschenen hoe gemakkelijk men daardoor deze ziekte naar een andere gemeente over- j brengt, diene het volgende: Met de paardenmarkt te i Numansdorp (8 Junjj) bezocht iemand van den Nieuwen- j dijk onder deze gemeente aldaar een huiswaarin J pokljjders waren. Na verloop van eenige dagen krjjgt j deze man de pokkentjjdens zijn ongesteldheid werd hij opgepast door zijn schoonzuster, welke vervolgens ook de pokken kreegbeiden hebben ze echter in een ligten graad gehad en waren dan ook 9poedig beter. Na de herstelling dier vrouw worden hare vier kinderen en ook haar man door die ziekte op een hevige wjjze aangetast, met het treurig gevolg, dat 11. Maandag de man en het oudste kind en eergisteren nog twee kin deren aan de ziekte zjjn bezweken. De beide eerste pokljjderswelke hersteld zjjnwaren ingeëntde overige niet. Middelburg;14 Aug. Heden werd alhier aan het gebouw van het gewestelijk bestuur aanbesteed het maken van een steiger met los- en laadplaats bjj laagwater te Hoedekenskerke en een toegangsweg; hiervoor is het minst ingeschreven door den heer J. Hoekman te Hoedekenskerkevoor 18,400. Goes, 14 Aug. Gisteren, op den marktdag, om streeks 2 urewerd men alhier verontrust door de tijding van brand te Kloetinge. Op klokgelui togen de brandspuiten spoedig derwaarts en kwam de schutterij onder de wapens. Naar wij vernemen is de schuur van den landbouwer J. Pot aldaarmet baren inhoud geheel afgebrand. Aan de vereenigde pogingen der brandweer dezer gemeente en die van Kloetinge mogt het gelukken de aangrenzende woningeu waaronder het Armenhuisdat door een aantal gezinnen bewoond wordtte behouden. De oorzaak van den brand is onbekend. De schuur en gedeeltelijk het zich daariu bevindende was tegen brandschade verzekerd. Brouwershaven, 15 Aug. Gisteren werd alhier onder de leiding van den heer J. M. Locker de Bruijne eene vergadering gehouden van belangstellenden in de verbinding dezer eilanden aan den vasten wal door een spoorweg va n Brouwershaven naar Zevenbergen. Door de aanwezigen werd als bijdrage voor de voor- loopige koeten ingeschreven voor ƒ187. Iu de Raadsvergadering van Zaturdag a. s. zal worden bepaald welke som van wege de gemeente zal worden bjjgedragen. Naar wjj vernemen is door de gemeente Zonnemaire 50 voor hetzelfde doel toegestaan terwijl door ingeze tenen dier gemeente zoo in de vergadering van Zaturdag 11. als op particuliere ljjsten voor ƒ150 is ingeschreven. Zierikzee16 Aug. Gisteren arriveerde alhier de nieuwe stoombootvoor rekening der Zeeuwsche Spoorbootmaatschappy gebouwd aan de Koninkl. Ned. Fabriek van Stoomwerktuigen te Amsterdam, en bestemd om iu dienst te komen tusschen Middelburg en Zierikzee. Het voor de Zeeuwsche stroomen zoo doelmatig ge bouwde stoomschip wekte ieders bewondering, zoowel om deszeifs soliditeit, als om de nette en confortable inrigtingen tot vervoer van passagiers. Iedere verbetering der middelen van communicatie is vooral iu deze eilauden van het grootste belang en het is daarom dat wij met genoegen ook va»; deze verbetering melding maken. "Volgens de Economistwerden in 1871 binnen- landsche dag- en weekbladen per post verzonden 7,476,000 van 1 cent per no. port, en 9,892,000 dito vau '/2 cent port. In 1870, toen de port van alle cou ranten nog 1 cent was, beliep dit getal van binnenland- sche dag- en weekbladen 11,987,000. Het 12de Ned. Taal- en Letterkundig congres dat den 34 en 5 September te Middelburg zal ge houden wordenbelooft niet bjj de vorige te zullen achterstaan. Korteljjk komt het programma hierop neêr Maandag twee September, 's avonds halfacht begeeft men zich van het station in optogt naar het schutters hof »de edele handboog" waar de burgemeester van Middelburg al9 eete-voorzitter de opgekomen gasten plegtig zal ontvangen. Dingsdag 's morgens 9 uur, opening van het Congres door den voorzitter der Regelings- Commis9ie, benoeming van het bureel enz. waarna de werkzaamheden in de afdeelingen (Ned. taal -en letter kunde, Ned. geschiedenis en oudheidkunde, opvoeding en onderwijs, Ned. tooneel, zangkunst en boekhandel) worden voortgezet. Onderscheiden bekende Z. en N. Ned. letterkundigen hebben zich laten inschrjjven om belang rijke onderwerpen ter bespreking in te leiden. Voorts zal er geen gebrek zijn aan muziek-uitvoeringen en illu minatie, terwijl Donderdag 5 September een groot feest maal zal worden aangerigt. Wjj wekken ieder die daartoe gelegenheid heeft op om het Congres bjj te wonen. Naar men verneemt, zal de normaalschool te Utrecht voor R. Kath. onderwijzers, waarvoor verleden jaar dooi de geesteljjkheid een beroep op de milddadigheid van de geloofsgenooten gedaan word, zeer spoedig worden opgerigt. De heer G. Mulder aanvaardde den 2 dezer op plegtige wjjze zjjne betrekking als nieuw benoemd hoofdonderwijzer aan de Christelijke school te Leiden. Als een staaltje van trouwlustigheid wordt gemeld dat zich Donderdag twee gealimenteerden van het ge sticht ffhet Feithenhof" te Elburg ten huweljjk hebben doen inschrjjven; zjj telden te zamen 135 jaren. Te Winschoten heeft de onlangs gevestigde vereenigtng van werklieden reeds een blijk gegeven van haar streven naar zamenwerking en „selfhelp". Zij heeft nl. eene aanbesteding uitgeschreven van het door hare leden en de hunnen benoodigde rogge-brood. Geen der bakkers aldaar verkoos in te schrijven. Een bakker uit eene naburge gemeente dacht daar echter anders over en heeft de levering aangenomen, franco aldaar te be zorgen tegen 31 ct. de 4 kilo's, bij den prijs van 37 ets. als gewone marktprijs alhier. De werklieden hebben bedongen brood van zuivere inlandsche roggemet een inhoud van 4 kub. decimeter bij 100 kub. centimeter als maximum voor de 4 kilo's. Bjj den stormdie Zondag op zee heeft gewoed is een sloep met vjjf personen vier mannen en een vrouw op de Zuiderzee onder Durgerdamomgeslagen ten- govolge waarvan al de opvarenden hun graf in de golven hebben gevonden. De hulp van de landzijde op 't ver nemen van het ongeval aangebragt, bleek te laat te zjjn. Al is men öud dan is men nog niet gevrjj waard voor slaapwandelen of spiritualismua; dat is deze week te Haarlemmermeer weder gebleken. Een landman met wagen en paard in Hoofddorp geweest zjjnde om voor zjjn huisgezin spek en andere benoodigdheden op te doen, had zich wat verlaat, en naar huis rjjdende, schijnt hem een der genoemde kwalen te zjjn overvallenof hij was door spiritualismus te veel in gedachten verdiept ge- rankt; althans, in plaats van den Yweg op te draajjen (welke zijn weg was), schjjnt hy langs den kruisvaart te zjju doorgereden, en wat er verder met hem is voorgevallen, weten alleeu de klop- of nachtgeesten. Een voorbjjrjjdend koetsier heeft wel des nachts te 1 uren een onbeheerden wagen met een paard bespan» en aan de Spieringbrug vastgereden zien staanen dit trok ook wel zjjne verwonderingmaar, naar bed verlangende is hjj doorgereden zonder te onderzoeken hoe dat daar kwam. DeB morgens echter werd door eenige arbeiders de wagen met hot paard nog in denzelfden toestand gevondeu. Men bragt dien toen by den veldwachter, die bij onderzoek er spek, boodschappen en een pet in vond, den eigenaar vermoedeljjk toebehoorende. Nu was ^Holland in last;" men vermoedde een groot onge luk, waarvan het minste was dat de rijder zou ver dronken zjjn. Overal werden de kanten van het kanaal en de wegsloten afgezochtmaar tevergeefs; eindeljjk besloot men rytuigpaard, spek, pet en boodschappen ten huize van den vermoedeljjk omgekomene te be zorgen; de taak was wel niet aangenaam, om zulk eene treurmare over te brengenmaar het moest. Men zette het gezicht in de noodige ploojjenen kwam daar aandoch wat vond men de vermiste lag te bed rustig zjjn slaapwandeling of spirituositeit uit te slapen zoodat het bleek dat onze vriend, altjjd slaapwande lende en wie weet met welke denkbeelden, op de voeten eene ferme wandeling naar huis had gemaakt. Men leest in de Prov. Noordbr. Ct.: De vooruitgang in Noordbrabant op het gebied van nijver heid is grootde landbouw is er ook vooruitgaande en het is te hopen dat die vooruitgang zich daar ook op zedelijk gebied moge uitstrekkeo.Elk weldeokeode zal zeker naar vermogen daartoe willen medewerken en ik vermeen dat een ieder daartoe kan bijdragen door mededeelingen van wetenswaardige daadzaken, opdat diegene welke daarmede onbekend is, zich die ten nutte zoude kunnen maken en zoo vermeen ik dat nog niet algemeen, althans zeker nog niet genoegzaam bekend is, dat wij sedert kort in de provincie Noordbrabant een établissement bezitten, alwaar eene. verzameling van de nieuwste werktuigen voor laud- bo.uw-fabrieken eu zelfs voor huisselijk gebruik bestaat, dat wedijveren kan met de beste vau dien aard in andere pro vinciën, ik bedoel het établissement der firma Voorbeijtel C°. te Bergen-op-Zoom, waarvan de bezichtigiog wel der moeite waard is, vooral voor eiken landbouwer die prijs stelt om voor deel te behalen in zjjn bedrijf. Dit voordeel behaalt men toch het zekerste door besparing van arbeid en door meerdere opbrengst der gronden welke men betoelt. Tot verkrijging dier voor- deelen kan niet genoeg aanbevolen worden het gebruik maken van de reeds bij zoovele kuodige landbouwers iu andere landen eo ook bij eommigeD iu Nederland in werking zijnde beproefd goede werktuigen, zooals om er slechts eenige te noemen, de Araerikaansche gaffels, rieken, zeiseD, de waumolens, de zaag machines, de nieuwe karnmachine9, de stroo- en wortelsnijders, de haver- en boonbrekers enz. enz.; de meeste dezer werktuigen zijn zelfs voor de kleinste landbouwers waardig om aangeschaft te worden, want tijd en geld wordt daarmede bespaard. Dat de kleine landbouwer vooral (die meestal bevreesd is tegen proef- nemiugeo), zich doordringe dat het hier geen proefnemingen zjjn met nieuwe, maar met reeds beproefde en goed bevonden werktuigen, dat hij zich vooral doordringe dat tijd geld is en dat arbeid ook geld is, nl verrigt men die zelf, zonder dat men dit aan derden voor arbeidsloon moet uitgeven en van hoeveel belang is het derhalve niet vooral in dezen tijd, alwaar zich dikwijls het gebrek aan arbeiders doet gevoelen, om werk tuigen te hebben, waarmede gemakkelijker, beter en in minder tijd het werk verrigt wordt, dit is niet alleen toepasselijk op den laudbouw, maar ook op de industrie en zelfs op het huishouden. Hoe voordeeligen gemakkelijk zijn bijv. niet de nieuwe cylinder- maogels, die bijoa geen plaats innemen, de zeer doelmatige wasch- en wriugmachines, de snelwegers voor de zuinige huisvrouw zoo gemakkelijk en nuttigde naaimachines, waar mede zoo snel net naaiwerk kan verrigt wordencafetière merveilleuse, waarmede in één minuut gefiltreerde koffij gezet wordt en zoo vele andere nuttige uitmuntende toestellen en werktuigen vindt men in dit raime en goed ingerigte établisse ment, dat wel den naam verdient van rijke Bazar van Land bouw en Nijverhiedterwijl de ijverige eigenaar die dit zoo ik vermeen in l'/s jaar gesticht heeftdoor zjjne voorkomende lojjale handelwijze en gunstige voorwaarden voor de koopers wel aan de aandacht mag aanbevolen worden van elk Noord brabander dieeer en prïja stelt op deo vooruitgang zijner provincie. H. B.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1872 | | pagina 1