ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. No. 5116. 28steJaarg. Zaturdag 10 Augustus 1872. KERMIS. - Z J ERIK ZEE. Bekendmaking. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zie- rikzee maken bekend Dat de gewone Jaarmarkt of Kermis alhier zal aanvangen den laatsten Maandag in Augustusen gedurende twee weken zal worden gehoudenzijnde van den 26 Augustus tot den 7 Septembèr aanstaande De aanvraag voor het plaatsen van Schouwburgen zal uiterlijk vóór den 21 Augustus aanstaande moeten geschieden met vrachtvrije brieven bij den Marktmeester alhier, bij wien de kramers zich op dezelfde wijze zullen moeten aanmelden. Geene wanklankgevende orgels, rijfelaai-s, horoskoop- trekkers of bedelaars zullen op de Kermis worden toegelaten. Zierikzee den 7 Augustus 1872. De Burgemeester en Wethouders B. C. CAU. De Secretaris J. P. N. ERMERINS. Eereteelten voor eervolle, langdu rige eo werkelijke dienst by de Schutterijen. OPROEPING. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zie rikzee, Lettende op de circulaire van den Commissaris des Konings in deze provincie van den 19 January 1852 [Prov. blad no. 11), in verband mot Z. M. Besluit van den 5 December 1851 Staatsblad no. 149)houdende Instelling van een Eereteéken voor eervolle, langdurige werkelijke dienst bij de Schutterijen, Roepen bij deze op zoodanige leden der Schutterij in deze gemeentedie in de termen van vóórnoemd besluit verkeeren, en het Eeretceken verlangen, om zich vóór den 14den dezer maaudmet overlegging van dienststaten, ter Gemeente-Secretarie aan te melden. Zierikzee den 7 Augustus 1872. De Burgemeester en Wethouders B. C. CAU. De Secretaris, J. P. N. ERMERINS. BEKENDMAKING. De BURGEMEESTER van Zierikzee maakt bekend dat de besmettelijke ziekte, bekend onder den naam van het MOND- en KLAAUVV- ZEER zich in deze gemeente heeft geopenbaard onder het rundvee van den landbouwer JAN VERMUNT, en dat elk stuk vee, dat door die ziekte is aangetast, of vermoed wordt daardoor te zijn aangetastvan de openbare wegen verwijderd moet blijventotdat de kracht der besmetting moet geacht worden geweken te zijn. Hij waarschuwt op nieuw allen tegen het gebruik van het vleesch en de zuivel van door mond- en klaauwzeer aangetast veeen in het bijzonder tegen het gebruik der melltdie naar het oordeel van deskundigen, bepaald schadelijk is bij het gebruik en aan kinderen volstrekt moet worden onthoudenterwijl volwassenen die niet anders dan gekookt moeten ge bruiken. In het algemeen herinnert hij aan het voorschrift der wet, dat, «wanneer zich bjj eenig stuk vee verschijnselen svan eene besmettelijke ziekte openbaren de houder »of hoeder verpligt is daarvan onmiddellijk kennis te «geven aan den Burgemeester der gemeente, waar zich «het vee bevindt." Zierikzee den 8 Augustus 1872. De Burgemeester, B. C. CAU. rale Ijjst werden allen gekozen en het hoogste stemmen- tal voor de liberalen bedroeg 4672, voor de clerïcalen 1599, voor do democraten 700. De orde is geen oogenblik gestoord. Ook bij de verkiezingen in de provinciën hebben de liberalen gezegepraald. De stad is feestelijk versierd. De Osservatore Romano bevestigt den rustigen afloop der verkiezingen en zegt dat de liberalen veel gematigd heid jegens hunne tegenstanders (de clericalen) hebben aan den dag gelegd. Nieuwstijdingen. Omtrent de aardbeving in Antiochië in April jl. worden thans bijzonderheden medegedeeld door den Spaan9chen con sul-generaal aldaar, die getuige wa9 van de ramp. De eerste sloot had plaats des morgens ten 7 unr en duurde 20 secon den. Zoolang de grond een golvende beweging had, bleven zelfs de slecht gebouwde huizen 9tnan toen echter de verti cale stooten begonnenwas de stad in weinige oogenblikken een ruïne. 500 personen werden terstond gedood en een even groot getal zwaar gewond. Van de gebouwen gingen 19 moskeeën, 4 kerken der Christenen 20 kleinere bedehuizen, 400 winkels en 23 koffijhnizen totaal ten gronde en nog in Julij kampeerde de bevolking in barakken of tenten in den omtrek. In het Roththal bij Bern beeft een treurig voorval plaats gehad. Twee toeristen, de lieeren Merz en von Allmen en hun gids Bischoff, zijn door eene lawine overvallen. Sedert eenige dagen waren zij vermist zoodat een ontdekkingstogt van Lauterbrunneu uit werd voor bereid; 24 gidsen en een aantal dalbewoners trokken in een vreeselijk onweder uit om te zoeken, en vonden werkelijk zoowel Merz als het lijk van von Allmen. Laatstgenoemde schijnt door de lawine met groote snel heid in eene diepte te zijn geworpenhem moet bovendien een steen hebben getroffen, want aan zijn voorhoofd was eene gapende wonde; verscheidene steenen bedekten zijti ligchaam, waaruit men opmaakt dat de ongelukkig# eenige dagen onder de sneeuw heeft doorgebragt, zoolang tot de sneeuw reeds was gesmolten en slechts de steenen achterbleven. Met Merz i9 een wonder geschied; hij liep in het midden der beide overigen, door een touw aan hen verbonden; de sneeuwval trof hou te gelijk, het touw brak en ook hij gevoelde dat hij werd mede- gesleept in pijlsnelle vaart. Toch werd hij niet bedolven, maar hij bevond zich na eenige oogenblikken alleen op het onmetelijke sneeuwveld. Drie dagen lang heeft hij daar rondgezworven zonder voedsel, zonder schoeisel en met gescheurde kleederen, terwijl elke stap op den hem geheel onbekenden weg zijn leven kon kosten. Men vond hem vermoeid en met gezwollen voeten, doch overigens zouder letsel; hij wordt verpleegd bij den pastoor van Lauterbrunhen, en zijn denkvermogen keert langzamer hand terug. De gids is nog niet gevonden; hij ligt vermoedelijk in de hoogste sneeuwmassa op de Roththal- gletscber, en het is niet mogelijk hem daar te bereiken. -- Het onweder, dat den 28sten July Zwitserland teisterde, beeft volgens nadere berigten aldaar vele slagt- offers gemaakt. Te Ueberlingen vonden 14 16 menschen, die zich op 4 kleine vaartuigen bevonden, hun dood in de woedende golven; evenzoo te Meersburg4personen die nabij den oever waren, doch door de sterke branding niet konden landen en alzoo in het gezigt der menigte aan den oever te gronde gingen. Ook in Haguau ver dronken 2 personen. Verscheidene kleine vaartuigen drijven nog ledig op het meer rond en doen slechte be rigten vreezen. Aan huizen en boomen werd mede veel schade aangerigt en zelfs vee door instortende stallen ver pletterd. TeRomanshorn werden 3 personen uit Hagnau opgevisebt, die zich krampachtig aan hun omgeslagen schip vastgeklemd en 14 uren lang in dezen toestand tus- schen leveu en dood gezweefd hadden. Te Rottweil rigtte de bagel groote schade aan zoowel op bet veld als in de stad, en te Reicbenbacb sloeg de bliksem in een huis dat geheel afbrandde. ©Mttstkluu^. Te Pskow bestaat een secte die den naam van Stryénitsy (vrouwen met afgesneden haren) draagt. Zij is gesticht door een monnik, die met de kas van zijn klooster te Nibancler op den loop gegaan is en nu met zijne godsdienstige overtuiging goede zaken maakt. Zijn grondbeginselverlossing door de zondeheeft hem reeds 4000 jonge meisjes aangebragt, wie hij de baren afsnijdt om deze aan de kappers te verkoopen. Het volk houdt hem voor onkwetsbaar en gelooft dat hij de raagt bezit zich door gedaanteverwisselingen aan vervolgingen te onttrekken, 't Zal spoedig blijken of dit laatste waar is, want de haarsnjjderprofeet is dezer dagen gegrepen en naar St. Petersburg opgezonden. In Engeland zal men er eindelijk toe overgaanom met de overige mogendheden van Europa en Amerika, wederzjjdsche verdragen te sluitentot uitlevering van misdadigers. Een slecht vooruitzigt voor HH. moor denaars, huisbrekers en dieven van bet vasteland. Spurgeon heeft zijn voornemen te kennen gegeven om do predikanten tot een werkstaking bijeen te roepen. Bij gelegenheid van het leggen van den eersten steen eener nieuwe kerk te Dulwich verklaarde hy zeker te zijn, dat een groot aantal leeraars van alle gezindheden op verre na niet zooveel verdienden als de werklieden, die aan dien bouw gebruikt werden en dat de eersten zich gelukkig zouden achten, als zij zooveel verdienden als een gewoon werkman. Ook hield hij een hevige philippica tegen den nog immer vooral in Engeland heerschenden kastengeest, die bijna even groot was al9 ooit in Hindostan. Wat men gewoon was «respectability" te noemen, was volgens Spurgeon niets anders dan een afkeer om zich met elkaar te bemoejjen. Hij was een vriend van vrijheidgeljjkheidbroederschap en zou gaarne zien, dat menschen van alle standen elkaar des Zondags vriendschappelijk de hand gaven. üStalUf. Rome, 6 Aug. Bij de gemeentelijke verkiezingen zjjn 8300 kiezers opgekomen; de candidaten der libe- Een groot veehandelaar te Berlijn is het slagtoffer ge worden van zijn ongeoorloofde winzucht. Het was hem naar hij meende, gelukt de maatregelen van voorzorg, door de Prui sische regeering op de Russische grenzen voor de veepest ge nomen te ontduiken en 32 groote ossen stoomden Berlijn binnendaar echter werden zij ontvangen behalve door den eigenaar ook door de per telegraaf ingelichte politiedie het vee naar een veld liet brengen nfmnkeu en begraven; voorts werden de spoorwagens, waarin het vee was aangebragt,' in beslag genomen en ten koste van den veehandelaar verbrand. Men begroot de schade voor den veehandelaar op 40,000 Th. Voor eerst zal hem nu de lust wel vergaan ziju om duizenden zijuer landgenooten aan aanzienlijke verliezen bloot te stellen. Dat het den gewezen Keizer der Franscbeu niet geraden is zich vooralsnog in Duitschland ta vertoonen bleek dezer dagen in Thuringen waar een eerzaam Weener zeep-fabriekant, voor zijn genoegen op reis,voor den ex-Keizer werd aangezien. Het volk liep te hoop voor zijn hól el manuen en vrouwen, meer dan drie duizend in getalhieven dreigende kreten aan sik heb mijn man verloren!" riep eene vrouw, sik twee broe ders", zei een ander, sik ben mijn arm kwijt" weder eeu derde s't is alles zijn schuld I weg met hem 1 lafaard kom beneden of wij zullen u halen." Werkelijk mankte men daartoe aanstal ten toen de politie tusscheu beide kwam en 't haar gelukte den koopman door een achterdeur te doen ontsnappen en naar 'tstation te geleiden, waar hij met achterlating van zijn ba gage iu een gereed staanden trein kon vluchten. In een Duitsch blad leest men het volgende Over de weinige lust der mannen om te huwen en het voortdurend toenemende aantal ongehuwde vrouwen i wordt thans overal meer en meer geklaagd. Niet alleen I in de lageremaar in de hoogere standen der maat schappij schijnt de trouwlust meer en meer te verdwijnen. I Bijzonder groot is het getal der niet ten huwelijk gevraagd wordeude vrouwen in Engeland, waar er meer dan anderhalf millioen zijn, terwijl 1,230,000 harer in den bloei des levens verkeeren. Voornamelijk blijven daar te lande do jonge dames der hoogere klasse onge huwd. De oorzaak van dit feit ligt hoofdzakelijk in de onzinnige en onvrouwelijke opvoeding der jonge dames in den aanzienlijken stand en de buitensporig toenemende weelde, die het «onderhoud eener vrouw," ook voor welgestelde mannen te kostbaar en te gevaarlijk maken. Deze »salon-engelcn" zijn als de leliën des velds: zij arbeiden en spinnen nietvoor hare kleeding zorgen zij echter wel en laten de echtgenooten en huisvaders daarvoor betalen dat hun de tranen over de oogen loopen. Ook in Duitschland komen de toestanden in dit opzigt vrij wel' met de Eugelsche overeende smakelooze pronkzucht en daarmede gepaard gaande verkwisting van het schoone geslachtnemen zelfs in den burgerstand zoodanig toedat het inderdaad niet zoo onpraktisch zou zijn om, even als in vroegere eeuwen de weelde te «belasten" of de verkwisting der vrouw als maatstaf voor het draagvermogen van den man in de belasting aantenemen. u. De twee Hindoes welke te Antwerpen door de Gazelle zijn aangebragt, blijken nu, dank zij een onder houd met den heer Rodriguez die te Antwerpen woont en bet hindostantsch magtig isLoham eu Killahr te heetenen afkomstig te wezen uit Pendschah en Sonallah. De een is landbouwer de andere opziener der publieke werken. Zjj waren op reis naar Jagger- nauthwaar de bekende pagoden zijndie zoovele bedevaartgangers lokken om aan den god Vischnou een offer te brengen. Op de kust hadden zy koraalvisschers ontmoet, die hen op hun verzoek eene kleine boot verhuurden ten einde hen in de gelegenheid te stellen de visscherij bij te wonen. Met die boot waren zij tot op 700 mijlen van de kust afgedreven naar de Audamantische eilanden waar de Gazelle hen gevouden had, "Venlo, 6 Aug. Yóór eenige dagen viel een ruim 50jarige vrouw, die alhier in een der diepe grachten bet linnen spoelde, voorover iu het water. Haar dochter, die naast haar hetzelfde werk verrigttegreep haar bij de hand, maar kon niets meer doen, dan haar met liet hoofd boven boaden; op het hulpgeschrei kwam een in de nabijheid visschende huzaar toeschieten en greep de in het water liggende vast, doch op hetzelfde oogeu- blik verloor de dochter bet bewustzijn, zonk op den steilen kant neer en dreigde zoo in de gracht te rollen. Onze reddende man bevond zich in de moeieljjke positie van met de eene hand de moeder boven te houden en met de andere de dochter voor het afrollen van den steilen kant te beveiligeneen krachtig «help" uiteen echt huzaren-keeltje bragt nog twee in de nabijheid wandelende onderofficieren naar de plaats, waar hulp verleend moest worden de moeder en dochter waren, dank zij de zonen van Mars, gered. XJti*ecl»t, 6 Aug. Vóór eenigen tijd had eene werkstaking plaats onder de helpers en helpsters van hendie belast zijn in eene der kerken alhier het publiek plaatsen aan te wijzen één uur vóór den aanvang der godsdienstoefening verklaarden zijdat wanneer hun loon niet verhoogd werdzij alle hulp zouden weigeren; hunne meesters en meesteressen waren daar de godsdienstoefening op het punt was van een aanvang te nemen genoodzaakt hieraan toe te geven en verhoogden het loon van 4 tot 6 stuivers per beurt. Brielle, 5 Aug. Do eerste steen van de nieuw te bouwen Geuzenlcerk alhier zal op Donderdag den 29sten Aug. a. s., worden gelegd door prof. A. Brummelkamp, van de theologische school te Kampen. Midcteltmrg-5 Aug. De heden gehouden zit ting van den gemeenteraad was voornamelijk aan het onderwijs gewijd. Vooreerst werd besloten tot het op- rigten eener derde openbare school voor gewoon en meer uitgebreid lager onderwijs voor meisjes. Verder is, naar aanleiding van een ingekomen adres van eenige hulponderwijzers om verhooging hunner jaarwedden bepaald, dat eene algemeene herziening der hulponder wijzerstraktementen zal plaats hebben. Voor kennisge ving werd aangenomen een schrijven van de plaatselijke schoolcommisse, waarbjj deze zich beklaagt dat op een der openbare meisjesscholen, onderscheidene leerlingen uit de hoogste klasse, die de school verlieten en wier namen daarbij worden vermeld, met toestemming der ouders, aan het jaarlijbsch examen geen deel hebben willen nemen. Eindelijk is benoemd tot hulponderwijzer aan de school voor kinderen van onvermogenden de heer J. de Plaa alhier. 8 Aug. Alhier is gisteren ochtend een 3jarig knaapje, terwijl de moeder bezig was met wasschen over een ketel met kokend water gevallen en eenige oogenblikken daarna onder de hevigste pijnen overleden. Zeeiiwsoli-T"laaii<ler©ii,Mesfó^yi-«7eei. Nog altijd doen zich in dit district gevallen van kinderziekte voor, waaronder vaak met ongunstigen afloop. Hier en daar vertoonen zich sporen der gevreesde aardappelziekte. Overigens belooft dit gewas een ruime opbi*engst. De varkensziekte schijnt zich niet uit te breiden. Allerwege is men druk bezig aan 't inzamelen van den oogstdie over het algemeen goed staat. De heer C. J. Cornelis, sedert 1870 burgemeester te Breskens, beeft door vertrek naar elders, als zoodanig zijn ontslag aan den koning aangevraagd. t Zierikzee, 9 Augustus. Onder het opschrift het Galgemaal leest men in het „Paleis van Justitiehet volgende: „Het is zijn galgemaalwordt gezegd van iemandB laatsten maaltijd. De Duitschers spreken van „Henker- mahl." Hoe komt men aan die uitdrukking in het dagelijlcsch leven Het was oudtijds in vele plaatsen van ons vaderland gebruikelijkom den ter dood ver oordeelde den avond vóór zijn teregtstelling de keus te geven van de spijzen die hij gebruiken wilde. Zoo verhaalt Wagenaar, in zijn beschrijving van Amsterdam deel IIIbl. 316dat bet daar de gewoonte wasden ter dood veroordeelde niet alleen uitgezochte spijs voor te dienenmaar hem daarbij ook wijn te schenken. Dit laatste zou volgens sommige schrijvers een overblijfsel zijn van de gewoonte die hier en elders bè9tondom den ter dood veroordeelde dronken te maken ten einde zijn doodstrijd te verminderen hetgeen intusschen door Keizer Karei V werd verboden. Toch bleef de gewoonte bestaan, om den veroordeeldegedurendezjjnlaatste dagen eens lekker te laten eten en drinkeD. Volgens den be kenden schrijver over strafregt Carpzovius, geschiedde dit „om 's mans geest een beetje op te vrolijken" (ut animes paululum exhilaretnr). Te Zierikzee werd er met den ter dood veroordeelde een plegtige maaltijd gehouden op den avond vóór den dag der strafoefening. De veroordeelde had het regthet menu vast te stellen. Geïnviteerd werden daarbij de baljuw, de burgemeester, de president van tbesauriereneen predikanteen ziekentrooster, „stads Fabrjjk," mitsgaders de procureur, zoo van den baljuw als van den gevangene. Meestal zat de baljuw aan de regter-, en de predikant aan de linker hand van den misdadigerterwijl daarbij dikwijls nog een aantal omstanders aanwezig waren om die pleg- tigbeid aan te zien. Eerst op 5 Maart 1739 werd dit amusante diner afgeschaft, zeker tot groote spijt der liefhebbers van den goeden ouden tijd Het Vaderland verneemt uit goede bron, dat voor het Congres der Internationale reeds een lokaal te 's Hage is gevonden. In het lokaal Concordia in de Lombard- straat aldaar zullen do vergaderingen worden gehouden. Mgr. G. P. Wilmer, Bisschop van Haarlemis door roodvonk aangetast. De ziekte is echter niet vau ernstigen aard. Dat er veel vlas uit de Zeeuwsche streken komt, blijkt hieruit dat er Zaturdag 11. 40 schepen geladen met vlas de Dordscbe Kil binnenvielen, en de veerpont te 18 Gravendeel ongeveer 3 uren niet over kon wegens de versperring der schepen van welke eenigen avery bekwamen. Twee heeren uit Nijmegen die met een tweespan op weg waren naar Gravezijn nabij de herberg de Elft plotseling aangevallen door den officier (kwartiermeester) D. J. A. H.in garnizoen te Grave die met zijn sabel op de paarden inhieuw en de beide heeren kwetste. De koetsier maakte den aanvaller voor eenigen tijd onschadelijk door een slag met de zweepen de beide Nijmegenaars keerden naar de herberg de Elft terug. Toen zij wat later Grave binnenredenstond dezelfde officier onder de poort en trachtte hen op nieuw aan te vallen wat zy echter door hard rijden wisten te voorkomen. Bij onderzoek is gebleken dat de officier plotseling krankzinnig was geworden. In de Groninger Courant van 6 Aug. leest unen de volgende advertentie: WORDEN GEVRAAGD: meisjes of vrouwen, beneden de dertig jaren, goed van ligebaamsbouw, die genegen zijn te dienen als model bij den feestelijker optogt, die zal gehouden worden op den 26 Augustus aanst., tegen eene belooning van tien gulden, vervoegen zich aan de academie minerva, BoteriDgestraat. Volgens liet Venl. Wbl. zyn verleden week in Wjjnansrade (Limburg) drie paters Jezuïeten uit Duitsch land aangekomen om het zoo schilderachtig gelegen kasteel te bezigtigen, dat aan genoemde orde door den heer L. baron von Bongard, te Paffendorf (Rijnprovincie), tot verblijf aangeboden is. Daar het den paters Jezuïeten daar bijzonder goed beviel, zullen zich, naar het Venl. Wbl. verder verneemt, hoogstwaarschijnlijk binnen kort eeu 40tal in genoemd kasteel metderwoon vestigen. Men schrijft uit IJlst (Friesland): «Niet verre van deze stad, in de zoogenaamde Kerk- sloot, haalde voor eenige dagen een visschev, terwijl bij met vis8chen bezig wasin zijn net het geraamte op van een betrekkelijk groot menscb. Vele der beenderen vielen bij ophaling uit elkander, een bewijs, dat de daad der verdrinking al maanden geleden was. Men verdiept zich in gissingenvan wien dit geraamte wel mag zijn. Onder deze is de volgende de meest juiste. In den winter 1870 op 71 reden in den avond van ze keren dag eenige personen uit de omstreken van en naar hier. 'tWas dooi weer; er ontstond bereids een aan zienlijke hoeveelheid water op 't ijs en hier en daar ontdekte men reeds zwakke plaatsen. Terwijl men zich voorzichtig op het ijs voortbewoog, hoorde men een angstig hulpgeroep, naar 'tgeluid te oordeelen in de richting van de Kerksloot. Eenigen waren daarvan ge tuige en zochten her- en derwaarts, zonder verder iets te vernemen. Slechts een hunner een boerenknecht, meende een weinig geplas in 't water te hebbeu gehoord, doch naderbij gekomenwas alles stil geworden en was by ook even als de anderen teruggekeerd omtrent het gehoorde hulpgeschreeuw niets anders kunnende me- dedeelen. Nog eenigen tjjd besprak men de zaak, doch spoedig was ze ook vergeten, tot op dezen oogenblik, nu men zich dat akelige bermen op nieuw herinnert. Hoe 'tevenwei mogelijk kan zijn, dat iemand zonder Dadere inlichtingen zoolang vermist kan wordenbe grijpen wij niet. Wij vernemen verderdat de gevonden beenderen op de begraafplaats ziju begraven. Kerknieuws. Door het kiescollege der Herv. gem. te Rotterdami s tot pred. beroepen Ds. K. F. Creutzbergte Arnhem. Gemengd© bei'igten. «Het is voor mij ceoe moeijelijke zaak. om te buslisseu over de keuze vau een jongen uit twee," zegt een wagenma- kers-dochtertje te Sint-Annaland. »Ze alle twee te nemen dat zal niet gaan, daarom zal ik Pieter maar nemen; want: Ik heb mijn zin op hem gezet. Hij stuurde mij ook zijn portret, Dat ik nooit zal verslijten Het is een jongen als een roos, 't Is daarom dat ik hem verkoos, Want 'kkan wel in hem bijten. Eene jonge dochter te Cats wordt aangeraden een leids man te kiezen, voor het te laat is, om haren vrijer te ge leiden, eer hij een ongeluk krijgt. Twee dames te Wissenkerke moesten zoo verliefd niet zijn op jongens met mooije kleêren, want het verstand zit niet in een zwarte jas of rok. Een dwarsspringer te Wissenkerke wordt aangeraden zijn stap wat te veranderen, als hij met een meisje gaat dat de maat nog niet heeft. Een heerschap te Melissant wordt verzocht zoo hard niet te zingen en zoo niet te zitten lagchen tegen zeker meisje, want hij kan haar toch niet krijgen; dus: Al lacht of zingt gij nog zoo mooi, De vogel komt niet in de kooi. Onder Schore is een beer gevangen, die te Krniningen te huis behoort, waar elke vrouw of meisje voor gewaarschuwd wordt. Zij worden aangeraden om hem aan een ketting te leggen zoodra hij binnen is, en er de eigenares er dan ken nis van te gaan geven, die dat niet onbeloond zal laten. Een dametje te Staveuisse is zoo boos omdat men haar het Nonnetje noemt, en omdat zij niet verpast kan raken dat zij eiken zoodag het land van Tholen doorrijdt om 2ich te laten zien," of niemand een goed oog op haar laat vallen. Zij ziet er dan uit als een roos op versch gevallen sneeuw, zegt mama, en: Woonden wij maar in een stad, Dan had gij lang een man gehad. Jantje uit T. moest zoover met zijn mandje niet loopen anders kon hij wel eens tegen de lamp loopeu: En men geeft hem goeden rand, Houd uw mond toch op de straat, Anders wordt het leer om leer, Dus doe het toch nimmermeer. Een Engelschman, die Arabië bezocht, had aan een Arabier meer dan 25,000 gulden voor zijn panrd geboden. Toen de koop er bijua door was, en de Engelschman het dier een toom wilde aandoen, week het pnard achteruit en legde zijn hoofd op den schouder van zijn ouden meester, droevig hinnikkeude. De Arabier wierp de zakken goud aan de voeten van den lord, zeggende, „Daar behoudt uw geld, ik behoud mijn vriend," wipte op zijn paard, en als een pijl uit den boog was hij ver dwenen in een wolk van stof. Te Berlijn zitten de hofbe dienden schrikkelijk in den angst tegen dat de keizers van Oostenrijk en Rusland komen. Doodsangsten zullen zij moeten uitstaan, want wie van die twee hooge gasten zal regts van Keizer Wilhelm, en wie links moeten zitten Aan een emancipatielievende dame te Delft werd, toen zij nog school ging, gevraagd of het woord echo mannelijk of vrouwelijk was. „Vrouwelijk," was haar antwoord, omdat de vrouw het laatslo woord moet hebben. De commissaris vau politie te Leeuwar den zal voor de volgende maal, dat het kermis is, Adeline Patti engageren, want hij wil alleen straatmuzikanten toelaten die goede muziek maken. Dat een ster naar de maan kan gaan, heeft de Noordstar bewezen. Heemskerk Azn. is uitgenoo- digd om deu eersten steen te leggen voor het standbeeld van Thorbecke. Ingezonflcn stukken. ZEEUWSCHE Licht- en Schaduwbeelden. VIII. De Goessche correspondent van den „Zierikzeeschen Nieuwsbodenoemde onlangs onder de publieke ver makelijkheden zijner woonplaats de openbare raads vergaderingen en inderdaadzij zijn eenig in hare soort, en in zoo verre als het ongewone en dwaze aantrekkelijk is had bij wel eenig rechtal maakt het een pijnlijken indruk, genoodzaakt te zijn bij leden van een stads gemeenteraad aan clowns te moeten denken. Wie de roeping van dergelijke lui aantrekkelijk vinde, wij zien er niets verhevenB of veredelends in, en met den ernst die den bezoeker voegt van eene vergadering van mannen wier taak. het is de belangen van dui zenden te behartigen treden wij de Goessche raadszaal binnentijdens de avondzitting op 25 Juni 1872. Aan de orde is het adres van den president der rechtbank, uit deferentie voor den adressant in behan deling genomenen waarbij vervanging wordt verzocht van den hoofdonderwijzer Swart. Zien wij wat dezen heervolgens den schoolopziener een verdienstelijk onderwijzereen toonbeeld van trouwe plichtsbetrachtinghet verzoek om hem weg te zenden had waardig gemaaktnaar de meening van den adressant. De heer Swart is bekrompen genoeg om wat nauw gezet van geweten te zyn. Aan bet hoofd der school lste klasse staande, moest hy boven bet algemeen toezicht over de talrijke klassen dezer schoolbij voortdureude onvoltalligbeid van het vereisebte hulp personeel ook nog eeoe klasse geheel voor zijne rekening nemen. Bevreesd dat öf het onderwijs öf de orde daarbij eenig gevaar mocht loopenverzocht bij dat een zijner zonen tot hulp aan zijne ixhool mocht worden toegevoegd gedeeltelijk ten koste van hem zelf. De man had blijkbaar gerekend op finantieele be zwaren, zooals zyn verzoek dan ook in overeenstemming met het advies der vaste commissie van bet finantie- wezen afgewezen werd.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1872 | | pagina 1