ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. No.5115. Zaturdag 5 Augustus 1872. 28steJaarg. Nieuwstijdingen. Sinter ife a. Op ontzettende wjjzo is te Celinain Ohiode lynchwet uitgeoefend. Drie mannenJacob Kimrnel Abs.tom Kirnmel en Alexander der M'Leod zaten ge vangen aangeklaagd van eene jonge dame, toen ze van de Zondagschool naar huis gingmishandeld en vermoord te hebben. Den 8 Juljj schoolden omtrent drie duizend man voor de gevangenis zaaien rameiden de deuren openmaakten zich van de sleutels der ce'leD meester, sleurden de gevangenen naav buiten op een wagen en voerden ben naar de pl.-ats waar het misdrijf gepleegd was. Iu een ommezien was er een galg opgerigt en kregen de gevangenen den strik om den hals. Öp dat oogenblik trad de broeder der ver moorde tusschenbeide en stelde zich voor Jacob Kim rnel een 17jarigen knaapin de bres. De menigte schonk dezen bet leven en bragt hem naar de gevan genis terug. De beide anderen werden zonder genade opgehangen. De vader der Kimmels heeft last gekregen om bet land voor een bepaalden tjjd te verlaten. Amerikaansclie bladen deeleu het volgende voor val mede, hetwelk onlangs te Shawnectouw in de circus van de heeren Kean Co. heeft plaats gehad. Toen do vermaarde koorddanseres Celestine hare kunstver- rigtingen op een veertig voet boven den grond gespannen koord ten uitvoer bragt, brak dit, en de danseres stortte naar beneden. Met gebroken ledematen en meer dood dan levend werd de ongelukkige opgenomen. Bjj onder zoek van het koord bleek, dat het ongeluk aan kwaad willigheid was toe te schrijven, daar het touw op de plaats der breuk inwendig kunstmatig was uitgehold en wel zoodanig dat het wel de spanning nog kon ver dragen, maar bij de beweging die de danseres er op maakte onvermijdelijk breken moest. Een ijverzuchtige .mede-koorddanseres van het gezelschap wordt voor de schuldige gehoudeD. Lonflen, 31 July. In het Lagerhuis is beraad slaagd over de vraag of het al dan niet wenscheljjk zou zijneen vertegenwoordiger bij de H. Stoel te behouden. Lord Enfield en de procureur generaal heb ben de wenschelijkheid daarvan betoogd, op grond dat het yerlies zijner wereldlijke rnagt den Paus zjjn regt als onafhankelijk souverein niet ontnomen heeft. Volgens het Athenaeum is men in Londen bezig met den herdruk van een boek, dat in 1844 gediukt en uitgegeven is maar dat nooit geschreven was. De auteur van dat boek mr. Lordan die te Romsey de roemrijke kunst uitoefindeheeft het boek gezet, ter wijl hjj bet werk zamenstelde. De titel is «Colloquies, desultory but chiefly upon poetry and poets." Afge scheiden van zijn innerlijke waaide is het eene curi ositeitzijnde het eerste boek, dat Diet vooraf in copie gebragt is. Een dezer dagen voor een Londensche regtbank gevoerd proces bewjjst op nieuw hoe lastige buren een waar kruis kunnen zijn. De koopman Cockburn die in de City zaken doet, had eindelijk buiten eene woning gevonden, waarin hjj meende des avonds van do beslommeringen der zaken te kunnen uitrusten en zich, omgeven van de zjjnen, in zijn tuin geheel aan de genoegens van het buiten leven te kunnen overgeven. Ongelukkig bad hij tot buurman een muziekmeester, die de zonderlinge liefhebberij had om eeu verzameling Blangen er op na te houden die van tjjd tot tjjd over den zeven voet hoogen muur kropen en de buren een bezoek biagten. Weg was de huiseljjke rust. Mevrouw Cock burn, de kinderen, de dienstboden, ja de heer des huizes zelf, alles vlugtte in buis en de dienstboden weigerden hardnekkig de achterdeur te openenzoodat er groot ongerief in de huishouding ontstond. Geen kolen voor de keuken enz. enz. Onder deze omstandigheden besloot de geplaagde koopman zjjn buurman eeu proces aan te doen. Voor den regter verdedigde zich de muziekmeester met de verklaring, dat hij er slechts tamme slangen op na hield onschuldige beestjes die niemand kwaad deden. Ejj meende even goed regt te hebben een slangen liefhebber te zjjn als zjjne buren honden- of katten liefhebbers. De regter is met de zaak verlegen en heeft een voorloopig bevel uitgevaardigd.dat, zoolang de onschuld der nieuwerwetsche huisdieren niet is gebleken, deze achter slot en grendel bewaard moeten worden. Terwijl Dingadngavond het onweder over Londen woedde, had op kleinen afstand van het station van York-Rond een vreeselijk tooneel plaats. Dit station is in een diep ravijn ge legen waar de regen een massa water over een groote uit gestrektheid had bijeenverzameld. Den andereu morgen ten 6 uur kwam zoonis gewoonlijk de trein uit Barnet nanstoomen. Hij was vol geladen met passagiers en naauwelijks was de locomotief nit den tunnel in het ravijn gereden, of hel vuur van de machine kwam door den hoogeQ waterstand met het uitdoovend element iu aanraking, wanrdoor al spoedig de wa gens tot een volkomen stilstand waren gedoemd. Tot overmaat van ramp konden ook de telegraafdraden door het ouweder niet meer werken waardoor de positie der rei zigers inderdaad hopeloos werd. Men wachtte toch elk oogen blik een sneltrein. De beambten trachtten nu eeD aodere machine met kettingen aan den trein te bevestigenmaar alle pogingen, om haar te doen voortgaan, mislukten, daar de dwarsbalken door de kracht des waters waren losgerukt en reeds overal ronddreven. De toestand was nu voor de arme reizigers vree selijk geworden. De meeslen kondeu de wagens niet verlaten wegens den hoogen waterstand die deu weg in een snelvlie- tenden stroom had doen verkeeren. De vrouwen vielen in zwijm. De beambten schenen verlamd van den schrikdasr zij zich in de volstrekte onmogelijkheid zagen om iets te doen ter voorkoming van de vreeselijke rampdie hen bedreigde. Reeds waren cenige reizigers met de grootste moeite uit deo trein getrokken toen plotseling het schril gefluit de Dadering van den sneltrein aankondigde. Men kan zich een voorstelling maken van den vreeselijkcn doodsangst, die zich van de reizigers meester maakte, maar ook van de juichkreten en de stille dank gebeden, welke eenige oogenblikken daarop volgden, toen het bleek, dat dezelfde-oorzaakdie deu trein van Burnet in zijo vreeselijke positie had gebragt, ook de oorzaak van zijn behoud moest worden. Het water verdoofde ook het vuur van den tweeden trein, die ongeveer vijf minuten achter den eersten stil hield, tot groote verligtiog van de personen, die dit drama hadden bijgewoond. De Engelsehe politie heeft niet alleen te lijden van de ruwe massa, maar somtijds heeft zij overlast van positive Christenen. Voor het hof van politie in Glasgow stond jl. Maandag teregr Miss Eliza Malcolm beschuldigd van oproe rig en onordelijk gedrag op de Albert Bridge. Uit de getuigenis vau een politiebeambte blijktdat Miss Malcolm, die de gewoonte beeft om op straat te prediken, haar bekeeringswerk op hem wilde toepassen. Hij zeide haar dat hij in dienst was en dus niet naar haar kon luisteren en dat zij weg moest gaan, 't welk zij weigerde; zy wilde hem niet loslaten voor hij haar hnd medegedeeld hoe het met den slaat van zijn ziel was. Op de weigering van den policial be gon zij ijverig en loide voor hem te biddendat de Heer zich over zijn verstoktheid mogt ontfermen. Volgens andere getuigen had zij ook wereldsche punten aangeroerd en den agent gezegddat hij haar dienaar was eu dat zij mede betaalde voor de kuoopen van zijn jus. Miss Malcolm zeide, dat zij den agent op de brug ziende staan en vreczende dat hij onbekeerd was, hem alleen naar den staat van zijn ziel had gevraagd. Voorts beklaaïde zij zich dal de ngent haar driemaal geslagen had, terwij zij voor hem bad. Neen, zeide de agent, ik heb alleen mijn hand op haar mond gelegd, omdat zij zulk een verschrikkelijk leven maakte. De regter ontsloeg de aangeklaagde met den raad, dat zij naar een predikant moest gaan om vnn dezen te leeren zich ordentelijk bij haar werk te gedragen, Voor eenige dagen, verhaalt de Standard, ging de heer Needhaut baden iu de rivier de Lea, Hij nam zijn gelief koosden jongen hond meè, wien hij de wacht toevertrouwde over zijn kleêren, zijn gouden uurwerk en een aanmerkelijke som gelds. De trouwe hond kweet zich uitmuntend van zjjn taak; zóó uitmuntend zelfs dat hy, zijn haas in zijn naaktheid niet herkennende, dezen niet vergunde de kleêren aan te raken. Na te vergeefs alle pogingen in het werk gesteld te hebben om het dier te overtuigen, keerde de bader in het water terug en riep het tot zich. Ditgelukte: ua veel gefluit en geroep kwam de hond naar hem toe. Maar ziet! Twee mannen, die ongetwijfeld sinds lang op hun luimen lagen, sprongen voor den dag en maakten zich met de kleêren uit de voeten. Du heer Needham riep hen na, maar zag spoedig in, dat het geen grappenmakers wares». Daar stond hij dan, in Adamsgewaad ert radeloosheid En een heeleu tyd stond hy zoo, tot een boot voorbjj voer die bjj praaide, en van welks schipper hij een broek en een kiel te leen kreeg, waarin hjj zich naar huis kon begeven. 2taü«. De Fanfulla spreekt van een nieuwen schrik, die de gevangenen op het Vaticaan heeft aangegrepen en die, wanneer hij gegrond blijkt te zijn, in de verste kringen weerklank zal vinden. Men zou nl. ontdekt hebben dat aan den grooten koepel der St. Pieterkerk, den achtsten heuvel van Rome, door Michel Angelo geschapen om de Godheid te naderen, merkbare afwjjkingen worden waar genomen, hetgeen te beschouwen zou zjjn als het begin van het einde van dit onvergelijkelijk wonder der houw kunst, even indrukwekkend door zjjn majesteit als door de schoonheid zijner ljjnen. Er zjjn aan den koepel groote openingen aangebragt, die niet in het plan van den bouwmeester lagen en tot groot nadeel van de hechtheid der constructie strekken. Ook schrijft men aan het gedonder der Fransche kanonnen in 1849 een zeer ongunstige uitwerking toe. Thans heeft men een commissie vau pauselijke architecten en ingenieurs benoemd om den toestand deB koepels te onderzoeken. JFrattfertjll. "Versailles, 30 July. De Minister Goulaid heeft aan de Nationale Vergadering het resultaat der leening medegedeeld. Er is voor veertig en een half milliard ingeschreveneenige opgaven zyn nog niet bekend. Versailles, 31 July. De minister Goulard heeft in de Nationale Vergadering, bjj de aankondiging van den uitslag der leeningeene redevoering gehouden waarin hij wees op het vertrouwen dat door Europa in Frankrjjk wordt gesteld. Dit vertrouwen zeide hij is het verschuldigd aan de goede trouwde loyauteit en de ongeëvenaarde soliditeit des lands, hetwelk thans met vertrouwen de toekomst mag te gemoet treden. De harde les, welke Frankrjjk ontvangen heeft, was eene boetedoening voor begane fouten en eeu verrassing van het noodlot, geenszins een teeken van verval. De Minister zegt den Hemel dank voor dezen grootschen uitslag en besluit zijne rede als volgt: «Frankrjjk is zjjne wedervei beffing verschuldigd aan de behoudene Republiek. Het is aan haar, dat medeburgers zoowel nis vreemdelingen een onbepaald vertrouwen schenken. Niettegenstaande onze dwalingen en onze rampen, heeft de wereld niet opgehouden in odb te gelooven zij twij felt niet aan de vervulling der rolwelke de Voor zienigheid ons heeft opgelegd laat ons daaraan even min twijfcleu en het ons geschonken vertrouwen weten te verdienen door eensgezindheidwjjsheid en geduld." De redevoering des Ministers werd luide toegejuicht. Omtrent de inschrjjvingen te Parjjs worden de volgende bjjzonderheden medegedeeld. De werklieden hebben in enormen getale deelgenomen aan de leening. Toen de bureaux der mairie van het 13de arrondissement werden geopend, was er een queue van ongeveer 300 meters laDg. Aan het Industrie-paleis telde men de personen, die de warmte trotseerden om de loketten te bereiken, bjj duizenden. Bjj dó opening der bureaux werd op sommige plaatsen n°. 1 (de eerste die geholpeD zou worden) voor 30 40 fr. en aan het bureau van het Panthéon zelfs voor 400 fr. verkocht. In de Gazette de Paris leest men: „Heden ochtend hield een 40tal fiacres, voorafgegaan door een aantal equipages, stand voor de mairie van het 9de arrond. Een groot aantal mannen en vrouwen, in Zondags- kleeding, verliet die rjjtuigen, drong door de menigte, die aan het loket voor de itischrjjving van de leening wachtte en begaf zich geregeld naar de trouwzaal. De maire trekt onmiddelljjk zjjn driekleurige sjerp aan en verklaart zich bereid te trouwen. Maar alle aanwezigen kwamen met bankbiljetten vo^r den dag. »De leening 1 De leening!" riepen zjj. Het was een quasi-bruiloft, als middel aangewend om door de menigte te dringen. Een Parjjsch blad deelt het volgende'mede: Maandag jl. op het heetst van den dagging een joug bruidspaar de bloedverwanten van het meisje te Bercy bezoeken en liet zich met een schuitje over de Seine zetten. Toen men ongeveer in het midden der rivier was gekomen zag de jongman dat zjjne bruid plotseling het hoofd op de borst liet zinken eD deed alsof zjj door een onoverwinuelijken slaap overvalleu werd. Hjj stootte haar aan om baar te doen ontwaken en toen dit ein delijk gelukte staarde zjj hem met verwilderde oogen aan en greep hem onder het uiten van onzamenhan gende woordenbjj de keel. Slechts met moeite bragt bij haar eenigzins tot bedaren en bereikten zjj den oever. De ongelukkige was plotseling krankzinnig ge worden door een zonnesteek. Het blad voegt er bjjdat op dien dag vele zoodanige gevallen van min of meer gevaarlijken aard hebben plaats gehad. Te Lorient verdrotik dezer dagen een knaap van 11 jaren onder ijziugwekkende omstandigheden. Hij baadde met opko mende vloed en werd door den stroom medegealeept naar een reservoir met sluisdeuren voorzien. Zijn voet rankte geklemd tusschen de twee deuren eu unnrmate het water steeg nam de knelling toe. De jongen en zijne makker» riepen om hulp en spoedig wareo een aantal personen op de plaats van het on geluk aanwezig. Welke moeite men aanwendde om den voet te bevrijden alles vergeefs dc kracht van het water was magtiger dan de vereende pogingen en langzaam ateeg het water. De wanhopende moederbijgestaan door annwezige zeelieden hield het hoofd van des om hulp smekendeu knaap omhoog tot eindelijk de vloed zoo ver gevorderd wasdat de jeugdige gemartelde ale 't ware in hare armen verdronk. SipMttsritltutfc. Te Berljjn hebben dezer dagen in en bij de blumen- strasse grove ongeregeldheden plaats gehad, gevechten tusschen het gepeupel en de politie, waarvan do eigen lijke oorzaak niet wordt opgegevendoch die alleen moeten veroorzaakt zjjn door de »Lust am Scandal" van sommige straatbandieten. Verscheidene uren is er gestreden ja op 't laatst werd het bjjua eeu bari- kaden gevecht. Een kleine honderd personen werden gearresteerd en in 't geheel werden 16 agenten gewond. De politie heeft bevel ontvangen wanneer de ongere geldheden zich mogten herhalenterstond van hare wapenen gebruik te maken. Te Bonn had voor eenige dagen eeD voorval plaats dat de omstanders met afgrijzen vervulde. Aan een jongmen8Ch uit Dresden, die ecu zomerreisje maakte, was op de stoomboot door den kellner te veel geld afgenomen en hij beklaagde zich daarover bjj deu con ducteur die de klagt gegrond bevond en te Bonn aangekomen den kellner van boord verwjjderde. De Dresdenaar die te Bonn de boot verliet, bleef aan den oever staan om naar het vertrek van het stoomschip te zien. Plotseling omarmde hem den weggejaagde kellner en deed alsof hjj hem ietsin 'toor wilde fluis teren doch beet het oor van zjjn slagtoffer geheel af en spuwde het op den grond. De verschrikte jonge man hield tegenwoordigheid van geest genoeg om het oor terstond op te nemen en naar de kliniek te jjlen, aan anderen de zorg overlatende den onverlaat te beletten zich ongestraft te verwjjderen. Opmerkeljjk is het, dat men er in geslaagd ia het oor weder aan 't hoofd te verbindenen dat alle voor- uitzigt beBtaat op eeu volkomen genezing. 29«lgie. Brussel30 Juljj. De Koningin is heden be vallen van eene dochter. Moeder en kind zjjn zeer wel. Het officieel bekend gemaakte cjjfer der inschrijvin gen op de Fransche leening in Belgie bedraagt negen milliard. fllcbetfanb. Winters wyic, 30 Julij, Verleden Zondag had in deze gemeente het navolgend treurig ongeval plaats. De jonge doch ter G., te G woonachtig in de buurtschap Ratura, verliet in deu namiddag van dien dag het dorp om naar hare woning terug te keeren vergezeld door haren minnaar, zekeren T. Onderweg gevoelde zij zich plotseling ongesleld en kon niet verder voort. T. ging onverwijld in de naastbyzijnde woning hulp inroepen doch toen hij hier mede terugkwam had de lijderes reeds op gehouden te leven. Misschien was hare plotselinge ongesteld heid en daaropgevolgde dood aan de buitengewone hitte toe te schrijven, TJtreclit, 29 Juli. De oud katholieken alhier vierden gisteren een indrukwekkend feest in de kerk achter Clarenburch. De aartsbisschop van Utrecht, de alhier zoo algemeen geachte heer H. Loos, is nameljjk verleden week van zjjne hoogstbelaDgrjjlce reis door Duitschlandwaar hjj iu verschillende plaatsen aan ongeveer 500 jongelieden het H. Vormsel heeft toege diend, in goede gezondheid teruggekeerd. Daarom wa ren de drie gemeenten te dezer stede in genoemd kerk gebouw te zamen gekomenom den waardigen prelaat welverdiende hulde te bewijzen. Met ondubbelzinnige bljjken van harteljjkheid werd hjj dan ook door zijne gemeente ontvangen. Die indruk werd verhoogd, toen onder den dienst de heer T. Rol eene toepasselijke rede hield, welke door het zingen van een feestgezang of welkomstlied, waarvan aan ieder een exemplaar was uitgereikt, werd afgewisseld. De redenaar vord in de woorden van Boaz tot Ruth (Ruth II: 11, 12) gesproken, eene gepaste aanleiding om die op de lotgevallen der oud-katholieke kerk en in het bjjzonder op de gebeurtenissen der laatste dagen toe te passen. Hjj wees hierbjj aanhoe het reeds in 1592 de Jezuïten waren, die door hunne bemoejjingen en heersch- zucht de afscheiding der oud katholieken bevorderen, en hos het ook thans weder deze sekte is, die door haren onverzadigbaren lust tot overheerschen die onverwachte en groote uitbreiding aan de oud-Katholieke gemeente heeft bezorgd. «Het verfoeilijk en godtergend besluit van de onfeilbaarheid des Pausen toch, zeide hjj o. a., heeft duizenden in Duitschland de oogen doen opengaan, en heeft tal van geestelijken doen weigeren dit leugen achtig decreet af te kondigen. Daardoor werden vele pastoors en leeken in den ban gedaandie thans een geregelde kerk hebben gesticht, welke ter uitbreiding van deze gemeente heeft gestrekt. Eenzaam en verla ten toch, stond deze Hollandsche gemeente daar, en thans rigt zjj zich met glans voor het oog der gansche wereld weder open is haar aartsbisschop uitgpgaan om aren op te garen en vruchten te plukken. Waren wjj gelukkig door de vorstelijke ontvangst, welke on zen aartsbisschop is te beurt gevallen, meer gelukkig gevoelen wjj ons, dat het getal strjjders voor het oud- katholieke geloof is vermeerderd." Omtrent den brand in het artilleriekamp onder Zeist meldt men: Gister-morgen IV/s ure ontdekte een der aldaar gedetacheerde manschappendat in een ledigstaande linnen tent brand wasdeze namin weerwil der spoedige hulp van de aanwezige mineurs, onder luit. Drabbe, zoo spoedig toe, dat weldra een lötal tenten en een 25tal stroohutten in vlam stonden. Wanneer men in aanmerking neemt, dat de zon alles droog had gemaakt en dat de middelen tot blussching uiterst gering waren, daar men het water uit de put ten moest scheppen, terwjjl daarenboven van het de tachement verscheiden manschappen vergunning hadden, om zich uit het kamp te verwijderen, zou het niette verwonderen zjjn geweest als alles ware verbrand. Da» deljjk na het ongeval, waarbjj de mineurs z.ch zoo uitstekend, onder bevel van genoemden officier, hebben gedragen, is men tot de opruiming van het verbrande en weder in orde brengen van nieuwe tenten en hut ten begonnen, zoodat dit niet de minste vertraging in het logies van de beden te ontvangen art.-troepen zal geven. Men kent de oorzaak van den brand niet. Breda, 30 Julij. Eeoigea tijd geleden meldden wij vati liet vinden van een pasgeboren kind in eenen blikken trommel aan de Boschpoort alhier. Het is der politie gelukt, hiervan de daders op te sporen. Zekere A. S., oud 23 jnar, ongehuwd, wonende te Lngc-Zwaluwewas in deu nacht van 8 op 9 dezer in het geheim bevallen; haar zwager J. K. bragt het kind, met toestemming der moeder, in den nacht van 11 op 12 dezer gewikkeld in eene trommel naar de Bosch- poort alhieren legde het aldaar te vinden voor de herberg van zekeren Jonkers. Beiden hebben na eenige aarzeling hunne daad volledig aan den brigade-kommandant beleden. Oosterbout, 30 Juljj. Gisteren in den vroegen morgen brak er boven deze gemeente een onweder los, zoo hevig als weinigen bjjgewoond hebben. Bjj volkomen windstilte bleef het meer dan twee uren boven deze gemeente hangen. Op verscheidene plaatsen tdoeg de bliksem in zoo sloeg hjj tweemaal in zelfde huis zoodat er brand ontstond die echter zonder penige noemenswaardige schade te vetoorzaken dadeljjk ge- bluscht werd. Boomen werden vernield eene koe en twee paarden werden in de weide doodgeslagen. Ook sloeg de bliksem in den torenwierp van den boven sten omvang een steen van eenige honderde ponden naar beneden, vernielde een gedeelte van 't metselwerk en sloeg in den toren een splinter van een balk. Brand ontstond er echter niet. Goes, 31 Juljj. De verkiezingen voor den gemeen teraad zjjn bjjzonder goed uitgevallen althans in den zin der liberalen. De twee laatste keuzen hebben be wezen dat er nog kiezers zjjn met gezond verstand die don raad niet met stem machines willen bezetten en de uitslag der herstemming heeft een lid in den raad gebragt, dat door zijne bekwaamheid en betrekking daar zeer op zijn plaats zal zjjn. Men heeft dus, door de vermeerdering van den raad gewonnen terwijl de laatste raadszitting tevens het bewjjs geleverd heeft, dat de orthodoxen niet al te vast op hunne creaturen moeten rekenen, ten ware men de buitensporigheid van een der orthodoxe leden op rekening stellen moet van de afwezigheid van den heer Pompe. De laatite raadszitting heeft zich weder gekenmerkt door eenige grappen van het lid Callenfels. Deze toch ergerde zich aan eene mededeeling van den secretaris, die niets anders deed dan gevolg geven aan een ver zoek van den voorzitter. Zeer vermakeljjk als altijd voerde genoemd lid bij herhaling het woordzonder dat het echter iemand duideljjk werd wal bjj anders bedoelde dan oppositie te voeren tegen een voorstel dat in het belang van het onderwijs was gedaan. De heer Norlier betiep zich daarbij op het ooderwys in zjjne jeugd en meende, (zeker met het oog op het goede resultuut door hem gerepresenteerd) dat als men het toen met één hulponderwijzer voor 100 kinderen had kunnen doen, zulks nu eveu goed nog kon geschieden. Met de meerderheid van ééne stem (en nog wel van een orthodox lid) is echter besloten nog een hulpon derwyzer op een der lagere scholen te plaatsen. Het eene volksvermaak volgt hier op het andere. Naauwlijks is de raadszitting voorbjj of de harddravery en ringrjjderjj vangen aan en wekken de algemeene vroljjkheid op. Grappig is het om te zien, hoe sommigen bjj het laatste volksvermaak een onheilspellend gezicht vertoonen, weigeren de vlag uit te steken, smalen op het volken deszelfs aanvoerders, die aan zulke vermaken zich overgeven, maar toch niet nalaten om eens te gaan kijken naar dat gevloekte vermaak, voor zoover zjj het zonder betaling en liefst zonder veel gezien te worden kunnen doen. De Goessche orthodoxen (van conserva- tiven kan hier geen sprake zijn, omdat men dat woord niet begrypt) hebben zeker weinig reden otn feest te vieren sedett de nederlaag door hen bij de verkiezingen geleden. Zjj verbergen dat dan ook niet, blijkens hunne zucnten en jammerklachten. Slechts één ding zien zjj voorbjjdat nameljjk de gemeente in de laatste jaren, onder de heerschappij der kerkeljjk-orthodoxe party geen enkele schrede is vooruit gegaan in bloeiont wikkeling of welvaren. Zjj kunnen het dus niet ten kwade duiden dat men nu weder eens een proef nemen wil, of het soms met de meer liberalen beter zal gaan. Goes, 1 Aug. Gisteren had hier de aangekondigde harddraverij plaats, waaraan door 14 paarden wer-1 deel genomen. De uitslag was dat de eerste prijseene prachtige pendule met 2 coupés behaald werd door S. Schippers van Wemeldinge; de tweede een compleet chaistuig door P. van Acker van Sloede derde een berljjnsch zilveren bouloir door D. Schippers van We meldinge, terwjjl de premie voor den verst afkomende, een fraai hoofdstel, te beurt viel aan A. Vroegop van Ellewout'sdijk. Des namiddags had de ringrjjderjj plaats. Daar bjj werd de eerste prijstwee gouden knoppen behaald door L. Pieterse; de tweede een zilveren horo- logie door P. Staal; de derde een zilveren tabaksdoos door M. van der Hage; do vierde een wekker door 1 A. van Trojje; de vijfde een zakmes met zilveren heft door H. Oele Az.; de zesde een zilveren horlogieketting door P. Olieslager; de zevende een lucifersdoos door C. Staal; terwijl de premie eene pijp met zilveren beslag toegekend werd aan P. Olieslager. Beide feesten werden door vrjj goed weder begunstigd en door een groot aantal toeschouwers bjjgewoond. Reeds vroeg hadden zich vele bewoners van het eiland en eene groote menigte uit Walcheren herwaarts gespoed om den optocht der deelnemers aan den wedstrijd te zien, waarbjj zich de muziek der infanterie uit Bergen deed hooren. De geheele stad had een feestelijk aanzien, waartoe zjj alleen niet bijdroegen, die aan alle uitspan ning vjjundig willen schjjnen en daarom ook gaarne het onschuldig genot van anderen belemmeren. Des avonds had er eene druk bezochte reünie plaats in de sociëteit „van ongenuchten vrij." Het was daar zeer ge- animeord en tot aan den morgen duurde het feest voort dat zonder stoornis afliep. Zierikzeo, 2 Augustus. Bjjna alle binnenlandsche couranten deelen be- rigten mede van plotselinge sterfgevallen, veroorzaakt door de fiitte en door onvoorzigtigheid iu'tontblooten van het hoofd en in 't gebruiken van verkoelenden drank. 't Zjjn zoo vele waarschuwingen voor anderen om zooveel mogeljjk voorzorgen te nemen tegen den in vloed der hitte en matig te zjjn in 't gebruik vau alles wat plotseling verkoelt. Ook met het oog op de naderende cholera te - Berlijn is reeds een geval voorgekomen met doodelijken afloop neme ieder zich in acht tegen overdaad in spij9 en drankhoude ligchaam en woning rein, roepe bij ongesteldheid geneeskundige hulp of gebruike die geneesmiddelen welke bjj sommige verschjjnselen goede uitwerking hebbengeneesmiddelen die uit vroegere dagen toen de cholera ons land bezocht door bevoeg den werden voorgeschreven en aangewezen. Die echter bjj opkomende ongesteldheid een genees kundige kan raadplegen, doe het, en onmiddelijk. De algemeene vergadering der maatschappjj tot nut van 't algemeen zal dit jaar voor het eerst te Rot- I terdamden 14den Augustusonder voorzitterschap j van den heer Joost van Vollenhoven gehouden worden. Onder de te behandelen zaken komt een voorstel voor, om uit de fondsen der maatschappij ƒ10,000 te bestem men als subsidie aan het Nederlandsch tooneelverbor.d ter gedeeltelijke bestrijding der kosten van oprigting eener tooneelschooleen voorstel van Leiden en Rot terdam om te bepalendat van de 12 leden van het hoofdbestuur 4 leden uit departementen buiten Amster dam zullen gekozeD worden eindeljjk een voorstel van Leiden om het volgend jaar de algemeene vergadering te ontvangen. Tevens 6telt Leiden een wijziging der wet voor omtrent de plaats der bjjeenkomst van do alge meene vergadering. Het belangrjjk verslag omtrent de onderwjjzers-bezoldigingen zal mede een punt van dis cussie uitmaken Bovendien zijn van het hoofdbestuur eenige punteu het onderwijs en de weezenverpleging betreffendeter bespreking opgegeven. Het hoofd-comité voor een huldeblyk, ter nage dachtenis van mr. J. R. Thorbecke, heeft een circulaire verspreid, waarin het mededeeling doet van de besluiten, die in de vergadering van vereerders, dd. 17 Julij, genomeu zjjn. «Nu door eene algemeene vergadering is beslist, wéArin het huldeblijk ter nagedachtenis vau mr. J. R. Thorbecke bestaan zal," zegt het comité, „is de tjjd gekomen, om door het inzamelen van gelden de uitvoering van de genomen besluiten mogeljjk te maken. Dat wetk wordt dus aan de hjjzondere behartiging en welwillende mede werking der sub commissiën aanbevolen. Daar het boofd- comité moejjeljjlc eenige uitvoering zal kunnen geven aan de genomen besluiten, vóór het weet over welke middelen het zal kunnen beschikken, zou het gaarne binnen een niet te lang tjjdsverloop eenige opgave ont vangen van de bjjdragen, die reeds ingezameld zjjn of waarvoor geteekend is." Op uitnoodiging van het hoofd-comité heeft de heer H. M. de Vries, agent van de Nederlandsche Bank te 's-Gravenhage, zich welwillend bereid verklaard de functiën van thesaurier te aanvaarden. Naar men verneemtwordt de Rhjjnspoorwegmaat

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1872 | | pagina 1