/Illllk/IIMÜJ NIEUWSBODE. Donderdag 8 Augustus 1872. No. 5112 28steJaarg Hoogere Burgerschool to ZIEIilKZEE. Het TWEEDE T0ELAT1NGS-EXAMEN zal plaats hebben op Zaturdag 31 Augustus a. 8. Aangifte voor Donderdag 29 Augustus bij den Secretaris der Commissie vau toezicht op het Middelbaar Onderwijs, Dr. de BRUIJNE. BEKENDMAKING. De BURGEMEESTER van Zierikzee maakt bekend: dat de besmettol\jke ziekte, bekend onder den naam van het MOND- ei» liLAAUW- ZEEK, zich in deze gemeente heeft geopenbaard onder het rundvee van de landbouwers JOHANNES BOOGERT en ADRIAAN van NEÜREN, en dat van nu af elk stuk vee, dat door die ziekte is aangetastof vermoed wordt daardoor te zijn aan getast, van de openbare wegen verwijderd moet blijven totdat de kracnt der besmetting moet geacht worden geweken to zijn. ilij waarschuwt, allen tegen het gebruik van bet vleesch en de zuivel van door mond- eu klaauwzeer aangetast vee, en in het bijzouder tegen het gebruik der melk, die naar het oordeel van deskundigen bepaald schadelijk is bij het gebruik en aan kinderen volstrekt moet worden onthouden, terwijl volwassenen die niet anders dan gekookt moeten gebruiken. In bet algemeen herinnert hij aan het voorschrift der wet, dat: „wanneer zich bij eenig stuk vee ver schijnselen van eeue besmettelijke ziekte openbaren, „de houder of hoeder verpligt is daarvan onmiddellijk „kennis te geven aan den burgemeester der gemeente „waar zich bet vee bevindt." Zierikzee den 30 Julij 1872. De Burgemeester B. C. CAU. Nieuwstijdingen. Men berekent, dat in New-York 60,000 vnn de S3,938 urbeiders hebben deel genomen nnn dc werkstaking, om een werktijd van 8 uren daags tq verkrijgen. 30,050, meest metse laars, timmerlieden en schilders, hebben hun doel bereikt, en werken slechts 8 uren; 11,493 urbeiders slaken nog altijd den arbeid terwijl 27,224 aan de werkstaking een einde ge maakt hebben eb weder nis vroeger tien uren per dag werken. De schade der werkgevers hij de werkstaking schat men op 2,043,559 dollars, die der arbeiders aan loon 1.674,050 dollars. K-ttslisinfr. Naar luid van herigten uit Petersburg, medegedeeld door de Spenersche Zeitung, heersclit de cholera aldaar vrij hevig; op 20 dezer zijn in genoemde stad 54 personen aan die ziekte bezweken. Te Moskau daar entegen doet zij haar invloed bijna niet gevoelen. De bevolking der stad is ver over de 500.000 zielen en toch was het getal aangetaste personen zeer gering en bezweken er slechts twee aan die ziekte. In het algemeen mag worden gezegd, dat het karak ter der cholera dit jaar zeer veel verschilt van hetgeeu in vroegere jaren te dien opzichte is waargenomen. Peteisburg en Kieff, waar de cholera binnen kotten tijd vele slagtoffers heeft goëischt, maken tot heden uitzondeiingen op den algemeenen regel, want overal elders is zij spoorloos voorbijgegaan. Aan het New-Yovksche dagblad The Sun van 10 July 11., ontleenen wij het volgeude betreffende de be kende effecten-dieven uit Utrecht: Een diefstal vau 050,000 cloll. De vlucht der dieven over den Atlantischen oceaan. Hunne aanhouding te New-York. Teruggaaf van den schat. In de oude en eerwaarde stad Utrecht, in Nederland woont een aanzienlijke dame, Van Westrenen genaamd. Zjj bezit veel landeffecten en diamantenen daar in Utrecht geen veilige bewaarbanken bestaan bewaarde zjj hare effecten en juweelen in een kleine brandkast, die daar te lande gewoonlijk gebruikt wordt om voorwerpen van waarde in te sluiten. Haar bedieude, Frederik Eilers sloeg een begeerig oog op de rijkdommen zjjuer meesteres en besloot haar te bestelen en naar Amerika te vlugteu. Daar hij geen inbreker van beroep was, zocht hij hulp bij een vriend, van der Wijngaard genaamd. Zondag den 16den Junij, terwijl freule Vau Westreneu naar de kerk wits, deden beiden een vruchtelooze poging om den brandkast open te breken. De sluiting was te zeker voor de pogiugen huuner onbedreven handendaarom namen zij den smid Rijnhout in hun vertrouwen. Rijnhout is een goede vijftiger met een talrijk geziu, en was tot dusver algemeen gezien. het openbreken van de brandkast der oude dame. Na vele vergeefsclie pogingen brak het driemanschap op Zondag den 23sten Junjj de geldkist open en out vreemdde den inhoud, bestaande in diamanten en ju weelen, voorts Turksche Russische, Nederlandsche, Engelsche en Duitsche effecten, ter gezamenlijke waarde van ruim 250,000 dollars. De diefstal werd gepleegd tusscheu 9 en 10 urenwaaruit men mag afleiden dat freule Van Westreneu zich iu de kerk bevoud toen haar trouwlooze dieustknecht den aanval op haar brand kast deed. De dieven, Eilers, van der Wijngaard en Rjjuhout, welke laatste door zijn löjarigen zoon vergezeld werd, wist Engeland te bereiken en namen daar plaats op de City of Brooklyn voor New-York, dus niet te Sout hampton in de Donau, zooals men in Nederland geloofde. De dieven hebben voor hunne vlugt eeue som van 1000 dollar in goud verteerd, en Rijnhout gaf zijne vrouw 600 voor het ouderhoud van het gezin tot zoolang hij van zich zou laten hooren. De vlugtelingen hadden afgesprokeu dat zoodra zij te New-York waren aangekomenieder vau hen een derde van de opbrengst zou bekomen middelerwijl werd de schat bewaard in een reistasch, die door allen geen oogenbltk uit het oog verloren werd. de waarschuwing over zee. De Nederlandsche Minister Gericke zond eene depêche aan den consul-generaal Burlage waarin hij dezen meldde dat de diefstal gepleegd en de daders, naar men onderstelde, na.ir de Vereenigde Staten op wegwaren. De consul-generaal wist daarop van deu regter Smith een vonnis tot inhechtenisneming te verkrijgen. In den val geloopen. De dieven kwamen Maandag per City of Brooklyn aan en namen hun verbljjf in Hudsoustreet No. 639. Gistereu (9 Julij) werd de heer Burlage verrast door een bezoek van de vier, die hem vroegen of hjj ook eenige effecten wilde koopen. De -consul begreep dat deze de lieden waren die hij hebben moest en onder- haudelde met hentot de komst van het geregt, dat hij van de zaak keunis gegeveu had. Dit kwam spoedig aau het consulaat en nam er de dieven die zeer ver schrikt warenin hechtenis. De geheele schat werd gevonden in hun verblyf en toen zjj hem overgegeven hadden liet men hen loopen. de eppecten. Er waren effecten van het Turksche rijk, zonderlinge krabbels Russische effecten en van andere Europeescbe rijken. Onder de Nederlandsche effecten waren er van de stad Rotterdam, betaalbaar in 1937. De schat werd in het consuluatgebragt, waar de corsul Burlage, die de Times nuauwkeurig gelezen had, de waarden uazag en tot zijne verbazing alles in orde bevond; de ambte naren van het geregt hadden zelfs geen Rotterdamsch effect achtergehouden. Toen van der Wjjngaard naar zjjn beroep gevraagd werd, gaf hij ten antwoord: »Ik ben directeur." Directeur van wat? ^Directeur der baden." Hjj reikte kaarten en handdoeken uit aan eene bad- inrigtiug te Utrecht. Volgens de laatste godsdienstige statistiek van Noord- Amerika wareu er, 1 Junij 1870, over het geheele gebied der Vereenigde Staten 63,074 kerken, met 21,650,000 zitplaatsen, en met eene bezitting ter waarde van onge veer 1000 millioeu gulden. Ofschoon in geen land meer voor het onderwijs uit gegeven wordt dan in Noord-Amerika, bedraagt toch het getal van hen, die niet kunnen lezen en schrijveD, meer dan 5 millioeo. De helft daarvan maakt de neger bevolking uit, terwjjl één millioen tot dit contingent wordt geleverd door de schamele landverhuizers, die jaarljjks been stroomen naar dit land van belofte. €!wg«lttTO4)<. De tweede lezing der wet tot nfschufling van de dood straf is met 167 tegen 54 stemmen verworpen. Die straf blijft dus voorloopig in Engeland bestaan. Te Londen is eene brandkast gemaakt, die haren inhoud niet alleen tegen brand maar ook tegen diefstal beschut. Te dien einde zijn de wanden met kruid gevuld, zoodat hij die er op slaat, of niet juist weet hoede kast wordt'opengemaakt, door het uit elkander springen van de wanden wordt gedood. Het binnenste gedeelte der kust blijft bij die ontploffing ongeschonden. Waarlijk.de in- of huisbrekers krijgen het van lieverlede hard te verantwoorden voegt de berigtge.ver hierbij en 't zal er nog mtê eindigen dat zij genoodzaakt worden een ander ambacht te kiezen. Hoezeer de invoer van buitenlandsch vee in En geland verminderd is sedert het in werking treden der verordeningen tot wering van de runderpestkan blijken uit eenige cijfers, die we aan den Manchester Guardian ontleenen. Gedurende de jaren 1864, 65 en 66werden te Hull, West Hartlepool en Grimsby gelost: 118,458 runderen, 360,929 schapen en 39.775 varkens; terwijl gednvende de drie jongst verloopen jaren die cijfers respectievelijk zijn ingekrompen tót 48,932; 191,937 en 15,987; zijnde eene vermindering tot eene waarde van ruim 1,500,000 p. st. Volgens eene berekening in de Daily News, bedraagt de invoer van Europesch vee tegenwoordig in Engeland slechts 5 a 6 pCt.die van Iersch vee niet meer dan 8 a 9 pCt. van de geheele constitutie. De verwoestin gen door 't mond- eu klauwzeer m g voortdurend aan- gerigt, worden door den schrijver in de News be schouwd als een hoofdoorzaak vau de duurte van het vleesch. Vrijdng der vorige week is eene oude dame te Twicken ham die zeer veel met bijen op hnd en deze diertjes aankweekte, terwijl zij iu haren tuin wandelde door hare gevleugelde maar tevens scherp genngelde voedsterliugen zoodanig gestoken dat zjj reeds een lijk was vóór men den tijd had gehad een ge neesheer te halen. De bijen plaatsten zich allen buveti op hel hoofd der dame en staken haar zoo geweldig dat zij dadelijk haar bewustzijn verloor. JFr unit r ijlt, IParïjss, 29 Julij. Het totaal der tot heden bekend geworden inschrijvingen voor de leening beloopt onge veer 4 milliards, terwijl heden nog veel aanzienlijker inschrijvingen verwacht worden. Gisteren (Zondag) 'had den in Engeland en verscheidene steden van Duitsch- land geen ioschrijvingen plaats. Door een enkele bank te Berlijn werd gistereu voor 500 millioeu door een te Bordeaux voor 200 millioeu ingeschreven. 30 Julij. Het resultaat der inschrijvingen voor de leening wasvoor zoover het heden te middernacht bekeud was, als volgt: Parijs schreef in voor 12 milliarden, de departementen schreven iu voor 2 milliarden en iu het buitenland werd ingeschreven voor meer dan 12 milliarden. Het totaal der irschtijvingen beloopt dus meer dan 26 milliarden of 26 duizend millioen francs zooals men weetwerd slechts 3 milliarden gevraagd. Een Engelsch blad meldde omtrent de som van drie milliards: »Drie milliarden!" Vormt men zich wel een juist denkbeeld van de grooHe der leening, welke Frankrijk op het punt stiat%an te sluiten? De som zou in goud ongeveer 1,100,000 kilo wegen en wanneer men die, tot pot den sterling herleid, wilde uittellenzou men daartoe vier jaren noodig hebben aannemende dat men een pond sterling per seconde aftelt. Tien spoorwegtreineu de trein op 25 wagens berekend, zouden noodig wezen om deze gouclsom naar Berlijn te brengen en een man die eene wandeling rondom de aarde maakteen bij iedere schrede twee goudstukken wegwierp, zou zoodoende deze enorme som niet geheel uitputten. Dezer dagen had te Parijs in de vue Rotrou vóór den galanteriewinkel no. 4, het volgende ongeluk plaats. Eene dame had haar kind, in een zoogenaamd „duw-wagentje" gezeten, op het troittoir vóór de deur van genoemden winkel, een oogeublik laten slaan, om een stukje speelgoei voor den kleine te koopen, toen een zware kar met brandhout geladen, door de straat kwam. Toen de kar, die kort langs het troittoir reed, het wagentje passeerde, maakte het kind eene beweging om er naar te zien, doch, door don schok zijn evenwigt verliezende, viel het uit zijn rijtuigje en werd op het zelfde oogenblik door de kar overreden en was terstond een lijk. Dit alles geschiedde zoo sneldat noch de moeder, die den kleine geen oogenblik uit het oog had verloren, noch iemand auders, er iets tegen doen kon en zij haar kind onder hare oogen zag verpletteren. Zij werd clan ook letterljjlc krankzinnig van smart en wanhoop en was niet in staat op te geven waar zij woonde of eenige aanwijzing daaromtrent te doen zoodat men haar, zoowel als het lijkje van haar kind, voorloopig naar het Clinisch hospitaal bragt. ©mttsrhlan^. Dat de wereld eerstdaags vergaan zal is eene voor spelling, die zelfs ook tot Nederland is doorgedrougen. Wjj hoorden zelfs den datum van 12 Augustus noemen. Zoo dikwijls toch is het vergaan aangekondigd op tijdstippen, die reeds achter den rug liggen, dat men ook met gerustheid den noodlottigen 12den Augustus te gemoet kan gaan. In ons land zullen er dan ook zeer weinigen wezen die eenig gewigt hechten aan zulk eene profetie. In Bohemen echter is men niet zoo verstandig en wordt werkelijk die dag met angst verbeid. Er zijn er evenwel, die nog niet eene volkomen vernietiging van de wereld aannemenmaar s'echts eene hevigen schok door de aanraking met een komeet, waarop eene geduchte overstrooming zou volgen. Te Praag maken vele familien reeds toebereidselen tegen het oogenblik dat die gebeurtenis zal plaats grijpen en iu het maatschappelijk verkeer oefent dit vooruitzigt een storenden invloed uit. Het bijgeloof is zoo groot, dat bij de laatste processie naar Sint- Margaretha, vebn haar beschouwden als strekkende om het gevaar af te weren. In de te Gtaz verschijnende Tagespost komt het vol gende berigt uil Cillidd. 18 Julij voor. De Lazaristen op den Jozefsberg hebben eeu nieuw middel van bedwang voor hunne geloovige kudde gevonden. Een Madonna beeld stort onafgebroken tranen over den oudergang der wereld op 12 Augustus 1872, omdat, zooals thans aau de geloovigen verkondigd wordt, Christus tot dus verre niets tegen de dreigende komeet heelt gedaan. De geloovigen gaan in digte drommen naar het madonna beeld op, wier traanbuizen onuitputtelijk schijnen. Het Bpreekt van zelf dat er ruime offers worden gebragt oui Jezus tot barmhartigheid te stemmen. Mogt dus de wereld op 12 Augustus niet vergaan dan hebben althans de Lazaristen er geen schilde bij. Dit middel is ook zeer geschikt om het offeren weder meer iu zwang te brengen. Maastviolit29 Julij. Een onzer dagbladen deelde dezer dagen mede, dat het voornemen zou bestaan om de ambtenaren der in-en uitgaande regten aan de grenzen algemeen met revolvers te wapenen en van uniformkleeding te voorzien. Een buitenkansje voor onze oppositie Ben ik wel onderrigtdan is dit berigt onjuist. Wel schijnt er sprake van te wezen om aan sommige grensambtenaren die thans minder doel matig gewapend zijn bij wijze van proef een revolver te geven maar eene algemeene bewapening is voor eerst niet te verwachten en aan een uniform voor ambtenaren schijnt niet gedacht te worden. ILeïilei»27 Julij. In het cirque van den heer Carré had g-steren avond gedurende de voorstelling eeu ongeluk plaats, dat aan de jeugdige echtgeroote van den directeur het leven had kunt.en kosten. Terwjjl mevr. Amalia Carré en mej. Clara Rasch de beide springpaarden Flaks en Jesi bereden en in vollen .ren over de hoogste barrières heenvlogen nam het paard der eerstgenoemde terwijl het de laatste barrière, die over den ingang naar de stallen was gelegd, moest passeeren door een of ander ongelukkig toeval, eene verkeerde rigting, waardoor het midden in zijn sprong met den kop tegen een pilaar stootte. Het dier tui melde met zijne berijdster terug in het cirque en bleef daar, gelukkig, stil liggen, waardoor mevr. Carré, die gedeeltelijk onder het paard gevallen was, er zich onmid dellijk van onder kon vet wijderen. Hoogst ontdaan eu wankelend, werd zij het cirque uitgebragt, terwijl het paard, var. zijne verduoving bekomen, opsprong en bleek niets gebroken te hebben. Na de pauze kwam mevr. Carré, weder geheel hersteld, haar compliment j aan het publiek maken. De koene ryderes bleek er ditmaal gelukkig met den schrik te zijn afgekomen. Miflrlellyui-gr, 26 Julij. Heden namiddag eindigde de heer W. Aucr, geb. 3 Oct. 1802. op plegtige wijze zijn schoolwerk hetwelk hij als hoofdonderwijzer alhier den 1 Dec. 1837 aanvaardde, en uit welke betrekking hij, op zijn verzoek, den 29 Mei jl., eervol ontslagen werd. Sedert 10 Mei 1824 als zoodanig bevorens te Grijpskerke werkzaam geweest zijnde, mag hij thans op eene 48jarige onderwijzersloopbaan met genoegen terug zien. 29 Julij. In de heden alhier ge houden vergadering der Zfeuwsche maatschappij van stoomvaart is door de directie medegedeeld, dat tenge volge van den voor de maatschappij nadeelig uitgevallen afloop van het proces tegen den staat der Nederlanden de maatschappij feitelijk als o tbonden moest worden beschouwd waarom zij de vergadering uitnoodigde eene commissie van liquidatie te benoemen, ingevolge de statuteu. Die commissie is benoemd en binnen kort kan dns de Zeeuwsche maatschappij van stoomvaart, ten jure 1842 opgerigt onder den naam van maatschappij van stoom vaart van Vlifsingen op Antwerpengeacht worden te zijn opgeheven. 29 Julij. Eerlang zal aan eene lang gewenschte behoefte voor de communicatie tusschen deze plaats, of wel voor Z.-Beveiand met Neuzen, en verder voor Z.-Vlaanderengevolg worden gegeven, door het maken vau eenen steiger, met los- en laadplaats bij laag water, en het aanleggen van eenen toegangsweg derwaarts, waarvan de aanbesteding op 14 Aug. e. k. te Middelburg, voor rekening der provinciale fondsen, zal plaats hebben. does, 27 Julij. Heden namiddag ontving men hier een aangenaam bezoek, per spoor, van een 116tal kinde ren uit Middelburg, als getrouwe schoolgangers op de scholen voor min- en onvermogenden aldaar, onder de lei-ling van hunne onderwijzers, die hier een alleraange naamst genot smaakten. Goes, 29 Julij. Bij de heden plaats gehad hebbende herstemming ter verkiezing van een lid in den ge meenteraad alhier, zijn uitgebragt 283 stembiljetten, waaronder 7 van onwaarde. Gekozen is de heer IF. F. Busing, met 142 stemmen, terwijl de heer B. van Asperen Vervenne 134 stemmen op zich vereenigde. Sclierpenisse, 30 Julij. Als eene bijzonderheid kan van hier worden gemeld dat van 28 Maart jl. tot 25 Juljj geen sterfgevallen in deze gemeente (bevol king ruim 1300 zielen) hebben plaats gehad. Reuesse, 29 July. Heden ochtend omstreeks half 4 ure is de bliksem ingeslagen in de woning van den metselaar P. van der Lindenwonende in do kom dezer Gemeente. Hoewel het gebouw bijna geheel af gebrand is en veel van den inboedel eveneens door den brand is vernietigd, mogt het echter aan de goede wer king der brandspuit, gesteund door de ijverige pogin gen van het personeel der spuit en van de overige bur gerij gelukken, den brand spoedig meester te worden, zoodat er slechts geringe schade aau een nevenstaaud gebouw werd toegebragt. Woonhuis en inboedel waren tegen brandschade verzekerd. Zïeiülczee, 30 Julij. In de heden gehouden algemeene vergadering vau het Waterschap Schouwen zijn o. a. de navolgende zaken behandeld De heer TF. Viste Haamstedeis benoemd met 19 van de 22 stemmen tot afgevaardigd lid vat) dit Waterschap bij den Dijksraad van het Calamiteus Waterschap Burgh en Westland. Op den heer L. de Oude zijn 2 stemmen uitgebragt terwijl 1 blanco biljet is ingeleverd. Op voorstel van hetdagelijksch bestuur is, onder nadere goedkeuring van heeren Gedeputeerde Staten, aan H Fondse in erfpacht met regt van opstal uitgegeven 500 M.2 grotids onder Kerkwerve sectie Hin no. 128 ad 2 cent per M.2 Evenzoo is de ingevolge art. 82 bedoelde schade loosstelling aan Hoofd-Ingelanden met 17 tegen 5 stem men bepaald op 5 per vergaderingnadat het voorstel van Mr. ae Clercq om die schadeloosstelling op 3 te bepalen met 13 tegen 9 stemmen verworpen was. Bij dit beslui' is als beginsel aangenomendat ook die schadeloosstelling zal worden toegekeud aan Hoofd ingelanden welke als Commissie vergaderen en voorts onder dien verstande dat wanneer de Vergadering van Hoofd Ingelanden of wel die eener Commissie zamen- valt op denzelfden dag met de Algemeene Vergadering, of ook dat de zamenkomst eener Commissie plaats vindt op der zelfden dag waarop de Vergadering van Hoofd Iugelanlen beschreven is, dat iu zoodanige ge vallen slechts eenmaal de schadeloosstelling ad 5 genoten wordt. Bij monde van den Voorzitter wordt namens de Commissie welke zich belast had met de taak om het monu ment en album aan te bieden aau den H.Ed. Gestr. Heer IF. Badon G'liijben te Arnhem namens dien Heer den meest bart'elyken dank ovevgebragt voor dat vereeren d bewijs van onderscheiding. NB. Wij verwijzen ten dezen naar de van wege die Commissie in ons vorig Nommer geplaatste advertentie. Bij beschikking van den minister van binnenb zaken van 26 Julij 1S72 N°. 170 is de vergunning voor een stoombootdienst tot vervoer van reizigers goederen en vee tusschen Rotterdam en Brouwershaven, bij beschikking van 6 Nov. 1871N°. 220 verleend aan de Brouwershavensche Stoombootmaatschappij overgeschreven ten name van den heer W. H. van Moukeren te Rotterdam. Z. M. heeft benoemd tot notaris binnen het arron dissement Brielle, ter standplaats OoltgensplaatMr. A. J. C. van Weel, adv. en cand. not. aldaar. Door verbetering van het Hellegat kunnen de sche pen die van Rotterdam langs Brouwershaven of Zierikzee zee kiezentot 52 decimeters beladen worden. Wij lezen in de Vlissingsche Courant o. a. bet volgende: „De spoorweglijn Middelburg Vlissingen wordt met 1 Augustus niet geopend. Wanneer nu de lang verbeide opening zal plaats hebben, blijft onzeker. Dal reeds nu besloten zou zijn door de exploitatie maatschappij om tot het aanstaande vooijaar met de opening te wachten, ltunr.en we bepaald tegenspreken. /Voorloopig is de in-werkiug-stelling der lijn slechts verschoven tot in deu loop van September. Daarméê willen we echter de mogelijkheid niet tegenspreken dat ook September Vlissingen zal teleurstellen, 't Is integen deel te vreezen, dat als de exploitatie-maatscnappij niet eenige van hare voorwaarden tot de in-werking stelling loslaat, ook nog in den volgenden winter de lijn ongebruikt en renteloos zal blijven liggen." Wederom kunnen l<ij de Maatschappij tot exploi- tatie van Staatsspoorwegen eenige surnumeraïrsgeplaatst worden. Kennis van Nederlandsche, Fransche en Hoog- duitsche talen, het vlug en nauwkeurig rekenen, volledige kennis van het Nederlandsche. het Fransche en het Hoog- duitsche gewigt- en muntstelsel, van de aardrijkskunde en van deu loop der spoorwegen in Nederland wordt vereischt. Het vergelijkend examen zal Woensdag 14 Augustus aan het Centraal bureau afgenomen worden. Tot den lOden dier maand kan uien zich bij den Secretaris der Maatschappij te Utrecht aanmelden. Op de thans weder geëindigde kermis te Leeuwar den, bevond zich eene tent voor de goochelkunst, met het Bybelsche opschrift prijkende van: Mene, Mene, Tekel, Upharsin. Bij de Utrechlsche Zendingsvereeniging is het berigt ingekomen, dat haar Zendeling T. F. Klaassen den 29 Maart dezes jaars, oud 34 jaar, te Galela (Almalieiva) op Ternate, is overleden. Tot de jongelieden die dezer dagen zijn toege laten als intern leerling bij de veeartsenijschool te Utrecht, behoort ook de heer M. Lucieor van Groede. De varkensziekte neemt zeer toe in Sluis eu om atreken; ook in Neuzen en omstreken bezwijken er veel. In de schuur, die de vorige week is afgebrand in den Augelina-polder zijn 140 hectol. garst45 hectol. boonen en 1000 bossen stroo en hooi mede een prooi der vlammen geworden. Aan de Groninger Cl. wordt uit Beerta 't volgende geschreven: :In den avond van 23 Julij jl. had hier een voorval plaats, dat gelukkig in deze eeuw zeldzaam is. De post bode Schiphorst, loopende van Beerta op N. Schans v. v., ging ongeveer te 9 uur van hierom de pakketten over te brengen naar N. Schans. Op liet eenzame pad te Beerstei bogen wordt hjj op 't onverwachtst door twee personen aangevallen, die hem op den grond werpen en met messen zoodanig in 't aangezigt snijden, dat. een der oogen bijna is uitgerukt, waarna ze hem schopteo, tot hij in een sloot teregt kwam. Ongeveer een uur na zijn vertrek was hij hier terug, terwijl natuurlijk toen door een ander 't pakket moest worden bezorgd. Dadelijk werd van deze zaak proces-verbaal opgemaakt, en daar het schijnt, dat de beide personen bekend zijn, zoo ver wachten we, dat hun geschieden zal naar hunne werken." In de Vriend der armen en rijken komt onderstaand beproefd voorbehoedmiddel tegen de varkensziekte voor: Een laudbouwer in Zuid Hui land verklaart, dat dit middel sedert het jaar 1851 door hem is toegepast en zijne varkens tot dusverre (1870) voor alle ziekten heeft behoed. Hij had in 1851 tien vat kens, en wel 5 stuks van dat jaar en 5 stuks vau Febr. 1850, waarvan in de maand July 1851 vijf stuks, welke ia eeti weiland verblijf bieldendoor gemelde ziekte werden aangetast, waaronder één in hevige mate. Dadelijk word aan elk dezer 10 varkens gezuiverde salpeter toegediend, het aangetaste driemaal daags 3 eierlepeltjes volden nog gezonden de halve portie, met dat gevolg dat de vier aangetaste varkens reeds deu tweeden dag teekenen van beterschap gaven, eu de hoeveelheid salpeter trapsge wijze kon verminderd worden. Deze goede uitkomst gaf gezegden landbouwer aanleiding om iu bet volgende jaar salpeter als voorbehoedmiddel te beproeven. Hij gaf dus in het laatst der maand Mei bij toenemende warmte aan ieder zijner varkens tweemaal daags een eierlepeltje vol salpeter, vermengd in de gewot.e hoe veelheid wei en karnemelk de varkens bleven allen gezond en werden zeer vet. In 1853 werd hetzelfde voorbehoedmiddel met even gunstigen uitslag aangewend. Van dit voorbehoedmiddel worde één eijerlepeltje 2maal daags gebruikt van Mei tot October. Bij verschijnselen van de ziektedriemaal daags 2 eierlepeltjes. Het salpeter (Nitras potassae) komt in den handel voor onder den naam van Petersburger potasch. Daar het gezuiverd moet worden, is het beter om het bij een apotheker dan bij een drogist te halen. Zaturdag middag omstreeks 12 uur is in het artilleriekamp bij Zeist een ernstige brand uitgebroken. De brand schijnt ontstaan te zijn ineen niet bewoonde hut; de oorzaak is onbekend. Door de vlammen zyu weldra vernield 26 hutten der mineurs en 10 tenten. Zaturdag namiddag giiïg A. v. S.die dagelijks, van Schipluiden met een schuitje afgetapte melk naar 'sHoge brengt, welk schuitje, beurtelings door hem en door zjjnen trouwen hond getrokken werd, huiswaarts, en zeeg, aan het lijntje loopende, door de buitenge wone hitteeen half uur vau zijn woning neder. Do hond, die op de schuit zat, bemerkte, dat den man iets deerde, sprong op den kant, en toen zijn meester geen antwoord op zijn blaften gaf, liep de hond naar de haast bijgelegen wotingen blafte, om hulp te vragen. Met de lieden die hem kenden naar de plek, waar zijn meester lag, teruggekeerd, vónd men den ongeluklci- gen man levenloos liggen. De raenschen, die in het water vallen en niet. kunnen zwemmen, verdrinken gewoonlijk, doordat zij hunne armen boven het water steken, welker gewigt het ligchaam doet zinken. De dieren daarentegen hebben geen denkbeeld en o<>k niet het vermogen om dit te doen. Wanneer iemand in een diep water valt, komt hij weer boven eu zal aau de.oppervlakte van het waU i

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1872 | | pagina 1