BIJVOEGSEL Zierikzeeschen Nieuwsbode van Donderdag 25 Julij 1872. VERGADERING VAN DEN GEMEENTERAAD behoorende bij den TE ZIE RIK ZEE, gehouden den 22 Juli 18*72. Voorzitter Mr. B. C. Cau. Afwezig zijn de HH. van der Grijp, Mr. Moolenburgh en Jkr. Mr. Schorer met-, Mr. van DongenMulock Houwer en van der Vliet zonder kennisgeving. De notulen der vorige vergadering zijn gelezen en goed gekeurd. De Voorzitter deelt mede dat het voorstel van Gedepu teerde Staten tot tolheffing op den provincialen weg van Zierikzee naar Zijpe door de Provinciale Staten is verworpen. Voor kennisgeving aangenomen. De Voorzitter deelt mede dat zijn ingekomen 1°. Drie brieven van Gedeputeerde Statenhoudende mededeeling van de goedkeuring van raadsbesluiten tot af- en overschrijving, tot uitgifte van grond in erfpacht en tot verkoop van gemeente-grond. Voor kennisgeving aangenomen. 2°. Een verzoek van den heer Mr. J. C. E. baron van Lijnden, om ontslag als lid der plaatselijke schoolcommissie. Het gevraagde ontslag wordt verleend eervol en onder dankbetuiging voor de door hem aan de gemfeente bewezen diensten. 3°. Een verzoek van P. M. Ochtman, thans wonende te Kampen, om remissie van hoofdelijken omslag. Deze is verleend tot een beding van ƒ40,335. 4°. Een verzoek van H. Er Brune, om verschoond te blijven van hoofdelijken omslag, omdat hij inwoont bij zijn' schoonvader. De Voorzitter deelt mede dat de adressant niet voorkomt op het kohier voor 1872, maar wel op dat voor 1871. Dit kohier is door den raad vastgesteld en door Gedeputeerde Staten goedgekeurd, zoodat B. en W. moeten voorstellen het adres buiten beschikking te laten. De heer Zuurdeeg vraagt of niet alleen de hoofden van huisgezinnen worden aangeslagen, waarop de Voorzitter ant woordt dat, volgens ingewonnen berichten, de adressant destijds een afzonderlijk gezin uitmaakte en hijbezwaren hebbende tegen zijn' aanslag, die op de bij de wet voor geschreven wijze had moeten kenbaar maken, maar het niet aangaat te handelen, zooals adressant schijnt te verlangen. Overeenkomstig het voorstel van B. en "VV. is besloten. 5°. De gemeente-verslagen van Amsterdam en Leeuwarden. Ter inzage gelegd van de leden om later in de boekerij geplaatst te worden. 6°. Een present exemplaar van het boekwerkje //de Zierik- zeesche Vrijheidsdag" van S. Ochtman Jz. Het zal in het archief geplaatst en den gever dank ge zegd worden. 7°. De rekening van het Burgerweeshuis over 1871. Gesteld in handen eener commissie, tot leden waarvan de Voorzitter benoemt de HH. Jhr. de Jonge, Mr. Moens en Zuurdeeg, ter fine van onderzoek en rapport. Op voorstel van B. en VV. besluit de Raad het ijklokaal op nieuw voor 5 jaren aan het Rijk te verhuren voor ƒ100 's jaars. Een voorstel van B. en W. tot wijziging van de inrich ting der tweede school voor gewoon- en meer uitgebreid lager onderwijs, is gesteld in handen eener commissie ten fine van onderzoek en rapport. Tot leden dier commissie heeft de Voorzitter benoemd de HH. Koole, Mr. Moens en Labrijn. De Voorzitter deelt mede dat B. en W. in overleg met den schoolopziener en betrokken hoofdonderwijzer hebben op gemaakt eene voordracht ter benoeming van een' hulp onderwijzer aan de armenschool. Daarop zijn geplaatst P. J. BrouwersA. H. Lemson en J. Aalbregtse. Eerstgenoemde is met algemeene stemmen benoemd. Door B. en W. wordt aan den Raad aangeboden de gemeente rekening over 1871. Zij bedraagt in ontvang f 109586,67 uitgaaf - 104923,106 en sluit dus met. een goed slot van 4663,56s De Raad benoemt de HH. van der Vliet, Mr. Moolen burgh en Labrijn, tot leden eener commissie tot onderzoek dier rekening. De HIT. H. G. Mulock Houwer, C. van den Bout, P. Geradts en P. Labrijn, worden geplaatst op de voordracht voor twee leden van het collegie van zetters voor de met 31 December e.k. aftredende leden. De Voorzitter deelt mede dat bij de gehouden aanbesteding van het maken van een vleugelmuur bij de eerste houten hinnenbrug met een aangrenzend gedeelte kaaimuur, G. Ale- man de minste inschrijver was voor ƒ5885 en dat het werk hem gegund is, alsmede dat de laatste tiendverpachting heeft opgebracht ƒ4396,78 met inbegrip van het blokgeld en de rantsoenpenningen. Voor kennisgeving aangenomen. Bij monde van Jhr. de Jonge brengt de daartoe benoemde commissie rapport uit van haar onderzoek naar de rekening van het burgerlijk armbestuur over 1871. Zij bedraagt in ontvang9988,405 en in uitgaaf- 8653,33s en sluit dus met een goed slot van 1335,07 De verleende subsidie bedraagt ƒ1100 minder dan in 1870. De commissie adviseert tot goedkeuring. De rekening en het rapport zijn ter inzage gelegd van de leden om in de volgende vergadering behandeld te worden. De Voorzitter deelt mede dat dezen voormiddag is inge komen een adres van L. G. de Bie, verzoekende gehand haafd te worden in het ongestoord genot van zijn van de gemeente gepachte grond buiten de Zuidhavenpoort. Gesteld in handen van B. en VV. De Voorzittér deelt mede dat hij tegen 15 September a. s. zijn ontslag verzocht heeft als burgemeester; het doet hem leed dat hij geen gehoor kan geven aan het verzoek van de leden van den Raad en van vele ingezetenen om nog eenigen tijd die betrekking te blijven bekleeden, maar hij heeft zijn besluit genomen na rijp beraad; het heeft hem een groote strijd gekost, maar hij heeft gedurende de 18 jaren dat hij burgemeester was, de bezwaren leeren kennen, en deze wegen niet gering bij hem. Niettegenstaande de erkenning van hetgeen hij heeft gedaan, kan hij niet besluiten de betrekking te blijven bekleeden. De heer Mr. Eokker zegt dat toen de "Voorzitter eenigen tijd geleden zijn voornemen om af te treden officieus mede deelde de leden van den Raad hun leedwezen daarover hebben te kennen gegeven. Nu hij het officieel doet, stelt spreker er prijs op dat ook uit de notulen blijke hoe de leden van den Raad over het besluit van den Voorzitter denken, en hij verklaart daarom in 't openbaar wat vroeger officieus is kenbaar gemaakt. De leden van den Raad betreuren het ten zeerste dat de Voorzitter zijne betrekking gaat verlaten; zij meenen dat dit een groot verlies is voor de gemeente. De Voorzitter zegt dat deze mededeeling eene zaak is van groote waarde voor hem. Het nederleggen van zijn ambt zal hem nog moeilijke oogenblikken kostenmaar hij herhaalt het, hoe leed het hem doet de leden van den Raad en de ingezetenen te moeten te leur stellenhij mag niet anders handelen. De vergadering is daarna gesloten. Gedrukt bij OCHTMAN, PIETERSEWan DISHOECK, Meelstraat, B, 65.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1872 | | pagina 3