/lllllh/IISIIII NIEUWSBODE. No. 5109. Donderdag 25 Julij 1872. 28steJaarg. KENNISGEVING. Nieuwstijdingen. JFi-aufivtjfe. SpMttsdtianb. ie. Gemeenterekoning' lS'T'l. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zie- rilezee maken bjj deze aan de Ingezetenen bekend dat de Rekening der Gemeente over bet jaar 1871 iugevolge art. 219 der gemeente-wetvan heden af, gedurende veertien dagen voor een ieder ter inzage op de Secretarie is nedergelegd en tegen betaling dei- kosten verkrijgbaar gesteld. Zierikzee den 22 Julij 1872. De Burgemeester en Wethouders B. C. CAU. De Secretaris J. P. N. ERMERINS. In de laatste vier weken is de winter ongemeen streng geweest. Ofschoon het niet o» tbroken heeft aan zachte en zelfs warme tusschendagenwaren zware regens en stormen vooral langs de kusten gedurig aan de orde. De landbouwer heeft het in ieder opzigt naar wensch maar de veehouder heeft weer gevoelige offers moeten brengen voor een gedeelte uit gebrek aan voorzorg om de schapen behoorlijke bescherming te verleenen. De postgemeenschap ondervond ook ge durige stremmingzoodat de mails van en naar de grenzen dikwijls een paar dagen over den bestemden tjjd arriveerden. - Kaapstad vertoonde op den laatsten dag van Mei een zeer ongewoon schouwspel. Tusschen 10 en 11 uur in den voormiddag kwam het water met zoo groot geweld van de bergen, dat de straten werden herschapen in rivieren. Op sommige plaatsen steeg het water tot de assen der rijtuigen. Gedurende eenigen tijd was de gemeenschap belemmeid; in sommige onderhuizen bereikte het water eenige voeten hoogte en in de laag gelegen pakhuizen en magazijnen werd belangrijke schade aangerigt. Zelfs bestond er lijfsgevaar voor sommigen die door de kracht van de afsiroomende golven medegesleept en niet zonder moeite weer op de beenen geholpen werden. Vier dagen te voren woedde langs de geheele kust van Algoabaai naar Natal een ontzettende orkaan. Op de onbeschermde reede van Oost-Londen halfweg tus schen beide genoemde havenslagen bij die gelegenheid zeven schepen en daaronder de prachtige stoomboot Quanzadie de eerste reis naar deze streken deed. Al die schepen werden op strand gezet en zijn reddeloos verloren. De meeste waren gedeeltelijkandere geheel geladen. De lading echter kan voor een gedeelte later geborgen worden. Gelukkig heeft men bjj die zware ramp slechts drie menschenlevens te betreuren. Een Araerikaansch blad bevat het volgende: De buitengewone uitbreiding der familie van zekere jufvrouw Peppin te "VVinoski (Vermont) is zeer geschikt om duidelijk te doen zien hoe het mogelijk is dat, terwijl de Vereenigde Staten van Noord-Amerika, tijdens hare onafhankelijk verklaring, in 1776, slechts eene bevolking van 2'/2 millioen hadden, zij thans 38 millioen inwoners tellen. Gemelde jufvrouw, Albert genaamd, was io 1773 geboren en huwde op zeventienjarigen leeftijd met Frans Peppin die Uvintig jaar oud was Uit dit huwelijk werden 23 kinderen geboren. De jonge Peppin's, die mede op jeugdigen leeftijd in het huwelijk traden, vermeerderden de familie met 99 leden, die er op hunne beurt weder 98 leden aan toevoegden, zoodat thans 220 personeu leven, die allen uit één vader en moeder zijn voortgesproten. Het cijfer zou wclligt nog aanzienlijker zijn, indien Frans Peppin, de oudste zoon van het oorspronkelijk ouderpaar, het voorbeeld zijner broeders en znsters hnd gevolgd en ook gehuwd ware; hij deed dit echter niet en is thans 79 jaar oud. Peppin, de vader, stierf op 83jarigen leeftijd, doch zijne vrouw, die thans bijna 99 jaar oud is, is nog gezond eu wel en hare geestvermogens zijn nog zoo goed, dat zij zeer juist de namen van al hare kinderen en kleinkinderen kent; in die barer achler-kleiukioderen raakt zij echter wel eens verward, hetgeen dan ook volstrekt niet te verwonderen is. De Manchester Guardian zegtdut naar alle ver wachting op de groote vergadering der Internationale in den Haagde vraag van het al of niet voortbestaan dier voreeniging zal ter sprake komen. De Engelsche werklui zijn ontevreden over de weinige hulp welke hun bij de strikes verleend is. Van dien kant zal zeker het voorstel komen om de vereeniging te decentrali- seeren. Het hoofdbestuur en zijne vriendeu zullen zich natuurlijk tegen die motie verzetten maar er heerscht in den boezem van het hoofdbestuur zelf zooveel ver deeldheid dat 't hoogst waarschijnlijk in de minderheid zal zijn. In elk geval, verwacht men dat de Engelsche afdeeling zich zal afscheiden. Te Cannnuore (Madras) is, volgens den Englisman van 11 Junij, manna gevallen. Het is een kleverig sap, op ho ning gelijkende, en wordt aan de bladeren der booroeu en op het gras gevonden. Persichettigezagvoerder van het gepantserd fregat Principe di Carignanomoest op bevel van de Itali- aansche Regering zijne betrekking nederleggen. Hij deed dit met de volgende toespraak aan het état-major en de geheele bemanning »Op last van den Minister van Marine moet ik het bevel over het schip ueder- leggen ik wordt gestraft omdat ik het slecht bestuurd heb, eo het in de nabijheid van het eiland Caprera op een klip heb laten stooten. Ik zou de geheele zaak, evenals al de halzen die hunne misslagen op rekening van het noodlot stellenaan mijn kwaad gesternte kunnen wijten. Ik moet echter ronduit verklaren dat de straf volkomen regtvaardig en ver diend is; ja dat ze, vergeleken met mijne schuld en de groote schade die het schip er door had kunnen lijden zeer ligt mag heeten. Het is mijne vurige begeerte dat bet gebeurde den heeren officieren ten voorbeeld strekkeopdat ze steeds ijverig bun pligt betrachten en niet vergeten datin ons beroepde allerkleinste misslagde geringste nalatigheideen onvergeeflijk vergrjjp kan zijn. De bevolking van Rome isvolgens een der laatst opgemaakte statistieke lijsten aldus verdeeld Katholieken 232,675 Protestanten 3798 Joden 4619 andere godsdiensten 3402totaal 244,494. De eene helft dezer bevolking kan lezen noch schrjjven na melijk 61,110 mannen en 54,675 vrouwen, terwjjl er daarenboven nog 9187 zyn die wel kunnen lezen maar niet schrgven. Van de 7000 geborenen in 1871 waren er 106 als onecht aangegeven eo 1000 te von deling gelegd dus ook natuurlijk voor verre het grootste gedeelte onecht. Eeo paar dagen geleden zijn twee gevangenen uit Mazas te Parijs ontsnapt, onder omstandigheden die van buitengewone stoutmoedigheid eo volharding getuigen. Na de zware stijlen voor hun venster te hebben doorge- vjjldhebben zjj zich van een hoogte van zes meters, met behulp hunner lakens en dekens aan roepen ge sneden, op de plaats laten zakken. Daar zijn ze, na een dikke ijzeren deur uit den weg geruimd te hebben, in een zijkanaal van het groote riool ter diepte van 10 meter afgedaald, hebben vervolgens ook de ijzeren deur, die toegang geeft tot het hoofdkanaalweten te ver brijzelen en haddon nu waarschijnlijk plan langs een der uitgangen naar de Seine te ontsnappen. Doch 't was ondertusschen dag geworden en men onderstelt dus dat zij zich niet hebben durven vertoonen en nog ergens in het onderaardsche Parijs verborgen zitten, Alle toe gangen worden bewaakt en de klopjagt daar beneden is in vollen gang. Lullier, de communist, is dezer dagen naar Charenton (het gekkenhuif) overgebragt. Zijn toestand moet gevaarlijk wezen. Garunleubrood. Een nieuwe poging lot bereiding en bewaring van een niet onbelangrijk voedingsmiddel is iri Frtink- rijk gedaan door Francois Durnnd. De hoeveelheid garnalen, die aan de kusten van de Noordzee eu het Kanaal gevangen wordt, is zeer aanzienlijk; bij het vervoer en het gebruik dier schaaldieren is echier het spoedig bederf dnurran wel een bezwaar. OmJjierin te voorzien, gaat Duraiid op de volgende wijze te werk: Het vleesch van de levende garnaal is geleiachtig, eerst door het koken krijgt liet eenige vastheid. l)e garnalen wordeu daarom uitgeperst en dc verkregen vloeistof gekookt en uitgednmpt. De drooge koek die lerugblijfi, bevat de vaste bestaoddeelen van het garnalenvleesch en kan volkomen goed bewaard eu onder allerlei vormen in deu handel gebrngt worden. Uit Dresden wordt gemelddat de Saksische Minister van Biunenlandsche Zaken aan den onderwgzer Heinrich Eduard Wagnerte Kopitz octrooi heeft verleend voor de uitvinding eener lei waarop met pen en inkt geschreven en bet geschrevene uitgewischt kan worden. De Minister van Onderwijs heeft de school opzienersbij circulaire, uitget oodigd die lei op de scholen in te voeren. De Palestina-Vereeniging te Berlijn heeft besloten om te Jeruzalem een weeshuis te stichten voor Israë litische weezen. De voorzitter der vereenigingrabbi dr. Hihlesheimerdeelde aan de vergadering mede dat het Turksche gouvernement eene plaats voor den bouw van het weeshuis had toegestaan. Blijkens de officiële opgaven aangaande den loop der cholerazjjn aan die ziekte overleden te SI. Peters burg van 7 tot i4 Julij 126 personente Moslcau van 29 Junij tot 6 Julij 32; te Odessa van 26 Junij tot 3 Julij 84; in het district Tscherkassie (gouvernement Kiew) vau 16 tot 23 Junij 138; in het district Bichow (gouv. Mohilew) 121 Tscbernikow 238 Homel 194 en Nogatschew 248. In Podolie was de sterfte groo- terin Volhyuie daarentegen zeer gering. De werkslakiug onder de mijnwerkers in het district Essen loopt tea einde. Alleen op 17 dezer hadden 7413, en tot nog toe in 't geheel bijna 10,000 werklieden den arbeid hervnt. In de kolenwerken Gewalt, Charlotte, Humboldt, Himmelsliirst, Prins Wilhelm, Sleïngatt, Prosperen Dalbusch zijn alle arbeiders weder aan 't werk. Bij de Keulsche mijnvereeniging en in het kolenwerk Bonifncius nabij Gelsonkirchen zijn ook reeds de meesten teruggekeerd. Bij het werk Nieuw Essen IV ontbraken den 17 dezer nog slechts 15 percent der gezamenlijke werk lieden. Velen beklagen zich dat zij zich tot de werkstaking hebben laten verleiden anderen zeggen dat zij wel moesten mede doen, omdat zij anders aan mishandeling waren blootgesteld sommigen hadden zich niet tegen de deelneming durven ver zetten, omdat zij dan konden verwachten dat hunne tuinvruchten zoudeD vernield worden. Daar dergelijke ongeregeldheden nog zonden kunnen plaats hebben, zijn op verschillende plaatsen gendarmes gestatiooueerd. In Phalzburg heeft zich het merkwaardige geval voor gedaan, dat eeu soldaat van het Brunswijksche regimentvnn 't welk twee bataljons aldaar in garnizoen liggen, io ongewoon hevigen graad de pokken kreeg, niettegenstaande alle militai ren voor eenigen tijd, zoo men ineeude, waren ingeënt. Bij onderzoek bleek nu dat die soldaat toevallig was overgeslagen. Te Antwerpen is Zaturdagavond een groot ongeluk op den Hollandschen Spoorweg voorgevallen. Zekere Pieter Armirotto, 60 jaren oud, en Willem Peers, 46 jaren-oud, beiden woonachtig in de Zwanengang aldaar, waren gaan visschen in de Kempische vaart. Zij hadden zich geplaatst op de brug van den spoorweg, nabij den Dam. Te 9'/2 "_ren 's avouds werden ze verrast door den laatsten trein uit Holland, en beiden werden verschrikke lijk verminkt. Armirotto is een arm en Peers een been afgereden. De gewonden zijn in een bedenkelijken toe stand naar het gasthuis gebragtwaar de verminkte ledematen onmiddellijk zijn afgezet. Men beweert, dat de twee visschers op de brug in slaap gevallen zijn. Armirotto en Peers kunnen zeiven niet juist zeggen op welke wijze het ongeluk gebeurd is. Er is een onderzoek ingesteld. Wij vernemen uit eene goede bronzegt een Gentsch dagblad»dat de Hertog van A. in onder handeling is over het aankoopen van een groot eigen dom in de nabijheid van Gent gelegen en bestemd om een goed deel der uit Duitscbland verjaagde Jezuiten te ontvangen." De Provinciale Raad van Antwerpen heeft be sloten om voortaan het Nederlandsch als officiëele taal te gebruiken. Al de stukken moeten in die taal worden opgemaakt en daarna in 't Fransch vertaald. Bij voor keur moet de Nederl. taal gebezigd worden als de landtaal. lEcbctliuib. Zwolle, 15 Julij. De pleiziertrein van Nienwcschans, Winschoten, GroningenLeeuwarden Franekeren Harlirigen naar Arnhem, 24 wagens met p. m. 1200 menschen had gisteren nabij het station Kookanje een vreeselijk ongeluk kunnen krijgen. De trein die 7.16 van Meppel naar Groningen vertrektmoest aldaar wachten tot de pleiziertrein gepasseerd wascn aangezien deze trein ruim l/lf uur te laat nit Groningen was vertrokken slelde de stationschef van Koekanje aan dien van Meppel voor, den gewonen trein van Meppel te laten ver trekken en hel kruispunt te Koekanje te nemen hetgeen te Meppel werd goedgevonden en de trein vertrok. De stationschef van Koekanje vergeet echter den weg in de rigting van Hooge- veen onveilig te seinenzoodat de pleiziertrein met groote snel heid kwam aanstoomen en Koekanje passeerde. De chef het groote onheil bemerkende dnt gebeuren zou, begint te wuiven, de aankomende trein van Meppel begint te fluitenevenals de andere trein en vooral de tegenwoordigheid van geest van den chef-machinist Palm was oorzaak, dat beide treinen met kracht stoppen cn op 2 h 3 wngens afstand van elkander stil stonden. De angst en verwarring onder de reizigers was verschrikkelijk. Na eenige minuten oponthoud werd vau beide zijden de reis voortgezet. Ruincrwold21 Julij. De landbouwer P. Derks alhier, die onlangs drie wouingen waaronder eene groote boerenbehuizing, die allen tegen brand schade waren verzekerd verloorheeft wegens ver zuim van het voldoen der contributie over het verloopen dienstjaar, geene uitbetaling van de assurantiemaat- scbappjj ontvangen. Een der verbrande woningen werd bewoond door een zeer oppassend arbeidershuis gezin hetwelk door dien brand alles verloor. Eene voor een paar dagen in het dorp gehoudene collecte heeft, behalve een bed en kleederen, de aanzienlijke som van ƒ480 opgebragt. Zelfs heeft een landbouwer, bij wien de vrouw vroeger als meid had gediend, deze eeu nieuw stel hoofdsieraden geschonken. XCtfsim20 Juli. Hedeunamiddiig had hier een treffend ongeluk plaats. Een jeugdig koetsier uit Hoorn, met paard en kar naar huis willende terugkeeren, bevond zich even bui ten deze stadtoen een kar met eenige honden bespannen hem inhaalde en in vliegende vaart voorbij snelde. Het paard, hierdoor schichtig geworden, sprong op zijde; de voerman sprong ijlings uit de kar in eene langs deu weg zijnde mod dersloot, doch kreeg paard en voertnig boven op zich. Het ongelukkige gevolg hiervan was, dat er geen mogelijkheid tot redding bestond en de ongelukkige jammerlijk om het leven kwam. liet lijk is naar Hoorn vervoerd. Breda, 19 Julij. Sedert de overbrugging van het Hollaudsch Diep is Breda aU ware het de faubonrg van Dor drecht gewordenwaar de inwoners der laatstgenoemde stad zich vooral des Zondags in de lieve natuur gaan verlustigen. Dan wemelt hel overal van rijtuigen en wandelareninzon derheid aan de bo9chkaulen, cn is er in de hotels, koffiehuizen en restauraties naauwelijks plaat3 meer te bekomen. Ook vele vereenigicgen komen nu en dan tot dat doel herwaurtseu zoo ook heden weder al de te Dordrecht opgekomen leden ter 27 ste-algemeeue vergadering van hel Nederlandsoli Onder wijzersgenootschap, ten einde het merkwaardige alhier te bc- zigtigen, eene wandeling door het Mastbosch te doen en vervolgens op den Zandberg zich aan een maaltijd te vereeoigen. Mïcl«1elltmirg^ 22 Julij. Eergisteren avond is een 13jarig jougelingdie in de haven alhier was gaan zwemmen verdronken. Eenige uren later werd zijn lijk opgehaald en naar het huis der hevig ontstelde en diep bedroefde ouders overgebragt. W olfaartsilijk21 July. Gelijk in verscheidene naburige gemeenten is de tongblaar onder het rund vee ook thans in deze gemeente doorgedrongen. Reeds bij eet) drietal landbouwers is al het vee daardoor aan getast, hoezeer het tot nog toe van geen kwaadaar- digen aard schjjnt te zijn. Zierikzee, 24 Julij. Bjj het eindexamen aan de hoogere burgerscholen in Zeeland hetwelk de vorige week alhier is gehouden zjju de 5 kandidaten allen toegelatente weten de heeren P. J. Breker, leerling van de hoogere burgerschool te Goes; J. Borghstejjn leerling van de hoogere burgerschool te Middelburg; G. van den Berge, A. van Bloois en J. Ochtman Sz. allen leerlingen van de hoogere burgerschool te Zierikzee. Men schrijft aan de Leidsche Courant het volgende Het blijkt hoe langer hoe meer dat dit jaar onder de meest vruchtbare jaren behoort gerangschikt te worden, daar men telkens de duidelijkste bewijzen van vroeg tijdige ontwikkeling, voorspoedigen groei, zoo geen over vloed, dan toch een goed en ruim gewas of een te verwachten voordeeligen oogst ontwaart. Inzonderheid staan de granen overal zeer 9choon op den akker, en, hetzij men het oog laat gaan over tarwe of rogge, gerst of haver, de zwellende aren buigen op den stengel, met zware korrels beladen, en geven het vooruitzigt op een voordeelige inzameling. Hoewel de vroege aard appelen op eenige plaatsen veel door nachtvorst hebben geleden, zoodat het beschot niet voordeelig is, ia de rooiing toch over het algemeen voldoende en de aftrek van aardappelen tegen vaste prjjzen steeds gewild. De late aardappelen staan zeer gunstig, doch zij zjjn hier en daar niet vrij van ziekte, die echter in liet vorige jaar om dezen tijd reeds erg heerschte. De teelt van i aardappelen is ook dit jaar weder toegenomen. Het koolzaad, dat reeds vroeg in de lente bloeide, heeft omtrent het zetten der peulen de verwachting geenszins beschaamd, daar ook hiervan bjj de eerlang te beginnen dorsching een goede uitslag kan verwacht worden. Met de vlasteelt is het evenzeer goed gesteld, daar het vlas, in Junij ruimschoots gebloeid hebbende, nudiet be wassen, zware stengels heeft gevormd, die, eerlang voor de sikkel vallende, een goed gewin beloven. Omtrent den hooibouw gaf de maand Mei geen gunstige ver wachting, doch de daarop volgende schoone zomerdagen hebben allen twijfel deswege weggenomen. Er wordt overal veel en best hooi gewonnen, terwijl nog steeds met den hooibouw wordt voortgegaan; daarbjj komt dat het aan gra9 op de weilanden niet heeft ontbroken. Door elkander genomen zal de opbrengst van boom vruchten dit jaar middelmatig zjjn. Immers een klein getal vruchten blij Kt nu maar gezet te hebbeu, gerekend naar de bloesems, waarmede sommige hoornen als over laden waren. Op open plaatsen inzonderheid is het met de peren- en appel-, met de perzik- en abrikozeboomen niet voordeelig gesteld; op iugesloten plaatsen staat het daarmede beter. Morellen zijn er in menigte, moei beziën weinig, kersen zjju er veel geplukt. Doch gelukkig hjj, die iu het bezit is vau een kersenboomgaard en daarvan de vruchten geniet; de meeste kersen toch gaan naar het buitenland en hier blijft tegen booge prijzeo slechts weinig verkrijgbaar. Boonen en erwten, verschillende koolsoorten, peen, uien en meer andere producten laten nagenoeg niets te wenschen over, terwjjl de met moes groenten als opgevulde schuiten van een ruime opbrengst getuigen. De seringen bloeiden dit jaar in April, en thans dragen de dahlias reeds bloemenook meer andere bloemgewassen zijn in bloei, waarvoor anders Augustus of September de tijd is. Omtrent de plegtigheid der bediening van den doop aan den erfprins von Wied, zoon van den Prins von Wied eu Prinses Maria der Nederlandenwordt uit Neuwied onder dagteekening van 20 Juljj het volgende gemeld Nadat keizer Wilhelm, vergezeld van den Prins von Wied, gisteren voormiddag ten half 12 ure onder het gejuich der menigte op het kasteel aangekomen en aldaar door de familie en genoodigden was begroet werd in de groote zaal van hot kasteel overgegaan tot de plegtigheid, waarbij als getuigen stonden: H. H. M. M. de Keizer en de Keizerin Z. K. H. Prins Frederik der Nederlanden, H. K. H. de hertogin van Oost-Gothland, Z. K. H. Prins Albrecht van Pruis- sen (zoon), H. D. de vorstin van Renss; Z. H. Prins Karei van Rumenie, vertegenwoordigd door den erfprins van Hohenzollern, graaf Otto van Solms-Laubach, ver tegenwoordigd door den erfgraaf H. D. de Prinses van Braunfels en H. D. de vorstin-weduwe Maria von Wied. De Keizer en de Keizerin namen plaats voor het doop-altaar, waarop de prachtvolle Bijbel lagdie Prinses Maria in Nederland als bruidsgeschenk heeft ontvangen. De overige vorsteljjke en eenige der hoogst- geplaatste personen schaarden zich ter zjjde van Hunne Keizerljjke Majesteiten; de overige genoodigden plaatsen zich daarachter in verschillende rjjen. Nadat Ds. Lohmann naar aanleiding van Pa. 118 vs. 24 en 25 eene toepasseljjke rede had gehouden hield de. keizer het kind ten doop. Bij het daarop gevolgd gebed rustte het in de armen der moeder. De doop werd verrigt met water uit den Jordaan hetwelk Prins- Wilhelm uit Palestina had medegebragt. Vooits werd bij deze gelegenheid het prachtig doop bekken gebruikt, hetwelk Prins Herman had doen ver vaardigen voor deu doop van zjjn eerstgeboren zoon Prins Wilhelm. De doopeling ontving de namen Wilhelm Frederik Herman Otto Karei. Eenige oogenblikken voor de plegtigheid was de Prins von Wied door den Keizer begiftigd met do Huis orde van Hohenzollern. Eenigen tjjd na de pleg tigheid vereenigden zich de vorsteljjke personen on genoodigden aan een diner bjj den Prins, na afloop waarvan de Keizer de terugreis naar Ems heeft aan genomen. Aan den hoofdonderwjjzer B. S. Luymeste Hengstdjjk isop 72jarigen leeftijd en na 45jarige dienstpensioen verleend ten laste van den Staatteu bedrage van ƒ333 'sjaars. Te Amsterdam zal van 22 tot 26 Augustus e. k. eene algemeene vergadering gehouden worden van afgevaardigden der Jongelingsvereenigingen uit alle landen. Als eene bjjzonderheid wordt uit de Haarlemmer meer gemeld, dat bij den landbouwer A. A. Overtoom van een half bunder land 28 mud koolzaad is gedorscht. Ook de kwaliteit was uitmuntend. Op Vrijdag 19 Juljj is op de Arnhemsche stoom bootonder een lievig on weder nabjj Vreeswjjk, eene koe door den bliksem doodgeslagen. Een brief poslmerk Amsterdam is le Kampen aan het Postkantoor aangekomen met onderstaand adres: Daar de van van den overleden man' mij onbekend is Adres seer ik mijn nan de weduwe vsn den overleedcne wier voor naam is Geesje En haar Zoon Schoenmaker De Vronwriieeft Lang bij dominee Vos Gewoont Ook is de pappegaaij van Juffer Vos bij Geesje In haar WooniDg Gestorven. te Kampen. In een onzer noordelijke provinciale hoofdsteden heeft zeker iemand zich door ophanging van het leven beroofder is niemand die dit feit in twijfel trekt. De zelfmoordenaar had zjjn leven laten verzekeren ten behoeve van bloedverwanten. Nu weet men dat volgens art. 307 Wetb. v. Kooph. de verzekering ver valt als hij, die zijn leven heeft laten verzekeren, zich van het leven berooft. Niettemin vragen de bloed verwanten des opgehangenen van de levensverzekering- maatschappjj uitkeering der verzekerde som „want die levensverzekering-maatschappij moet dan maar bewijzen dat de man zichzelven opgehangen heeften dit niet door een ander heeft laten doen; in alle gevallendat hij niet door .een ander opgehangen is." Maandag deed zich te Amsterdam een allergeestigst geval voor. Een burgerman trad met eenen spanen doos onder deu nrm een der poorten binnen, en, op eene brug gekomen, wierp hij, na schuw in 't rond te hebben gestaard, haastig de doos in 't water. Onmiddellijk vormde zich een kring. Er werd gemompeld gefluisterd, gegist. Men liep, men draafde, en 't duurde niet lang, of de politie schoot toe, en rukte den deliquent onge nadig in. De man werd naar 't bureau getransporteerd. Eilieve, ik bid n, wat beweerde hij daar wel? Denk eens aanNiets meer en niets minder, dan dat in de spanen doos een paar oude schoenen was geborgen. Dat niemand dit geloofde, behoeft wel geen betoog. Een paar schoenen I En dat met zooveel omzigtigheid te water ge worpen I? Om zoo iets aan te nemen, moesten er minder „pas geboren kinderen" (van dit of dat geslacht natuurlijk) worden opgevischt. De politie hield den halsstarrigeo „misdadiger" veilig achter slot, en trachtte inmiddels de geheimzinnige duos op le diepen Na lange, moeijelijke pogingen gelukte 't haar. Thans zou zooveel inspanning beloond worden, de misdaad gestraft, de beleedigde maatschappij gewroken, en least not least! de gemartelde nieuwsgierigheid van zooveel eerzame kometje9 bevredigd. De kring was 9teeas grooter en ruimer geworden. Een on overzienbare menschenmassa wilde met eigen oogen 't fijne van de zaak aanschouwen. Zie, daar naderde 't corpus delicti Langzaam en voorzigiig werd het opgetild. Getuigen, genees kundige hnlp, alles was nabij, 't Deksel rees Hooggeklom- men verwachting, hoop, vrees, „leedvermaak" welk eeue bonte mengeling van hartstoglen teckende elks gelaat I 't Dek sel rees o vreeselijk driewerf vreeselijk oogenblik Een kreet ootsnapte aan aller lippen? Eéne lange uoodo weerhouden kreet? Mis! Eene gulle onbedwongen schaterlach 1 De „verbangnisvolle" doos bevatte inderdaad een paar oude, beschimmelde schoenen. Kerknieuws. Wolfaartsdyls21 Juljj. Aan het eindo van de namiddag-godsdienstoefening van hedenmaakte Ds. Hage de Hervormde gemeente bekenddat hjj volle vrijmoedigheid gevonden had om ook voor het beroep naar Noordwijk-Binnen te bedankeu. Ds. E. R. Gunning, J.Hz.pred. te Nunspeetheeft voor het beroep naar Domburg bedankt. Ds. J. E. Steenbakker Morilyon Loysen, is den 14 dezer te Oud-Bejjerland bevestigd door Ds. E. Jansen Schoonhovenpred. te Raamsdonkmet 2 Cor. 45a intrede doende met Hand. 4 29b. Gentengtlo herigte». Een schippers-kueebt te Bruinmse moest zooveel pruuti niet hebben van een paar meisjes, ander3 zullen zij hem ziju mond eens stoppen en zijne ooreu eens goed wasschen te midden op straat. Een Predikant te Surry, in de Vereenigde Staten van Amerika, roept, bij Advertentie, voor zijne gemeente een schoolmeester en meesteres op. »Dezc beide", zoo schrijft de niet al te eenvoudige man, „moeten tot elkander zoo in betrekking 9tnan dat zij in hetzelfde huis kunnen wonen Te O. moest een dametje des avonds laat niet aan de ra men gaan luisteren bij den Rijksveldwachter of hij te huis is, waDt dat past voor haar niet, vooral als men haar ziet op zondag. Twee dametjes te Dirkslnud worden aangeraden als zij des avonds gaan waudelen wat breeder wegen te zoeken, daar zij dan niet in het water zullen rollen. Gelukkig heeft een kleêrmaker hen gered, dat niet altijd mogelijk is. Een molenaarsknecht te C, moest zooveel bewegiDg niet hebben als hij des Zondags op het dorp komt, want met zijne groote biezen, zal toch geen meisje hem kiezen. Pietje te O. is met het feest te Zierikzee op eens zoo verliefd geraakt op een boeren-knecht ouder Ouwerkerk, dat zij hem zelf dit heeft laten weten per brief, eo nu zal men spoedig bruiloft hebben. De zoon van een Bmid te C. wordt aangeraden, nu met de kermis zich niet op te houden met een meisje vnn veer tien jaar, al is zij wat rap met haar tong; er zijn er genoeg te vinden die meerderjarig zijn, en gaarne aan den dans wil len. Een jongraen8ch te Bruinisse wordt verzocht, niet meer roet den Nieuwsbode rond te loopen als er van Brui nisse WHt in slaat, want dc menschen lezen het toch wel zoodat hij geen voorlezer behoeft te zijn. De openbare godsdienstoefening, die geposseerden zondag morgen ten zeven ure te West-Zaandam zou plaats hebben, werd uiet gehouden, omdat er manr twee toehoorders wareo. Op de Schiedamsche kermÏ9 i9 een wanrzegger, die veel toeloop had, bestolen gewor den door zijn knecht. Dit heeft aan 's mans reputatie als pro feet veel afbreuk gedaan. De graaf van Hoensbroeck heeft zijne laodgoederen in Limburg ter beschikking gesteld van de jeznïten, die uit Duitscbland verdreven zijn. Ook de hertog van Arenburg, lid van het Pruissische Heerenhuis, heeft zijne in Belgie gelegene goederen tor beschikking gesteld aan de verdrevene jezuiten uit Duitschland. Do Parijsche gemeen teraad heeft als aanmoediging tot kinder-vaccioatie, op de deur van iedere maire het volgende berigt laten aanplnkkeu »Elk behoefiig persoon, die zijn kind lant vaccineren, ontvangt van de maire eene premie van drie francs." Dat zal helpen. Te Oldenburg heeft een sergeant een rekruut opgehan- genomdat hij zoo buitengewoon dom was. De sergeant is gedeserteerd, uit vrees van doodgeschoten te wordeo. Van een pettenmaker te Middelharoi9 zegt men «Middelharnis Petten- makertjega zoo voort met studeeren gij begint thans reeds te rijmen, cn dat voor een kleine jongen. Met dc kermis krijgt gij een prentenboekje met drie dameljes er inen dan koopen wij u wat suikergoed maar doedan uu uw uiterste best 1'».

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1872 | | pagina 1