ZIERIKZEËSCHE MEI WSI16DE. I\o.5107. 28steJaarg. Zaturdag 20 Julij 1872. De Stoomvaart-Maatscliappij „N ederland." Het i9 reeds zestien jaren geledendatop voorstel van den toenmaligeu Minister van Binnenlandsche Zaken Dr. G. Simonseene commissie werd benoemd om te onderzoeken den invloed dien de voorgenomen doorgraving der landengte van Suez op den algemeenen wereldhandel zou hebben en het belangdat er in gelegen zou zijn de aaudacht van den handel en de reederijen in Nederland te vestigen op de te verwachten veranderingen. Deze commissie uit deskundigen zamen- gesteld bragt den 11 January 1859 een zeer uitgebreid en merkwaardig verslag uiteen verslag van blij vende waarde. Vele wenken in dit verslag voorkomende, zyn sedert gevolgd; teregt zag de commissie vooral in, dat de opening van den nieuwen weg naarNeder- landsch-Indië door het kanaal van Suez noodweudig den stoom op den voorgrond moest brengen en het zeilvermogen naar den achtergrond dringen. In die dagen werd nog veel gedacht en gesproken over het annbrengen van hulp-stoomvermogen aan zeilschepen, maar dit denkbeeld vindt weinig verdedigers meer en algemeen wordt het denkbeeld aangenomen dat men moet hobbcn öf zeilschepen öf stoomschepenen dat de laatste op weg zyn de eerste meer en meer te ver dringen. Heeft Nederland zich de tien jaren te nutte gemaakt die tusschen de verschijning van het verslag der bedoelde commissie en de opening van het Suez-kanaal verliepen om op dit gebied met andere handeldrjjvende natiën te kunnen concurreren Op welke wijze heeft de bijzondere ondernemingsgeest van Nederland zich voorbereidom zoo niet op het einde van 1869dan toch in den aan vang van 1870 met de andere natiën door het Suez- kanaal te stoomeu Hoe heeft Nederlanddat door zjjne ryke overzeesche bezittingen en zijne veelvuldige relatiën met Indië meer dan eenige andere Staat belang had bij dezen kortoren waterweg, (die den afstand tusschen het moederland en zijne koloniën met 3000 zeemijlen zou verkorten) van die verandering gebruik gemaakt? Het antwoord op deze vragen is beschamend. Terwijl in negen jaren (1860 tot 1869) het aantal stoom schepen in Groot-Brittannië van 2000 tot 2944 en in Frankrjjk van 314 tot 420 was aangegroeid was het by ons van 45 op 43 verminderd en slechts met één vermeerderd. Eindeljjk scheen de openbare meening wakker te zjjn geschud. In January 1870 vormde zich eene commissie tot bevordering van nationale stoomvaart op Neder- landsch-Indië. Wy zouden dus niet geheel en al als het hinkende paard achteraan komen. Het vooruitzigt werd geopend dat nu werkelijk het kleine aantal onzer zeeBtoom8chepen met een viertal krachtige grootsche stoombooten zou vermeerderd worden. Vier,om te beginnenlater zouden er meerdere komen. En wie twyfelde nog aan de soliditeit der onderneming? De commissie had zich gevormd onder de bescherming van Z. K. H. Prins Hendrik der Nederlanden. Maarzooals met alle groote ondernemingen in ons land, en zooals vooral met groote nationale onderne mingen het geval isde zaak wilde niet erg vlotten. Het prospectus was mild. Daarbij werd niet minder dan 16 percent dividend aan de aandeelhouders voorge spiegeld. Milder kon het wel niet. En dan kwam nog een vermomde subsidie van RijkswegeVan Rijkswege werd (tot uit. December 1874) aan de Maatschappij verzekerd een jaarljjkscb vervoer van 4800 last Java- productentot eene minimum vracht van ƒ97,50 per last. Ziehier geen onaanzienljjk voordeelÉn tochin weerwil van een aanlokkelijk prospectus en van een Rege ring9-subsidiewas op den derden dag der in schrijving de leening nog niet volgeteekend Wat was daarvan de reden De reden was dezedat bet gold eene nieuwe zaak, en dat men in Nederland zeer hui verig is om gelden te steken in nieuwe zaken. Als het nieuwe fondsen waren dan was het wat anders. Maar handels- en nijverheids- ondernemingen zijn immers niet zoo solied als fondsen. Met 15 Mei 1871 zou de dienst geopend worden en achtereenvolgens zouden nog drie andere schepen in de vaart worden gebragt. Al die schepen moesten in den vreemde worden gebouwd. In Engeland kon men bouwen Schepen die de reis in 41 dagen zullen vol brengen schepen die de minste steenkolen gebruiken schepenvolkomen tegen de reis bestandWat wist men daar van in Nederland af En wat gebeurde? Het eerste stoomschip (Willem III) werd veel later op stapel gezet dan was overeengekomenvan daar moest de lading met zulk eene overhaasting geschieden dat daaraan voor een groot deel wordt toegeschreven de ramp die dit schip is overkomen. Ook de inrigting der schepen liet volgens onpartijdige getuigen veel te wenschen over de hutten waren te klein de ventilatie onvoldoendede salon 9lecht geplaatstenz. Er scheen een noodlot te rusten op deze nationale zaak. Het eerste stoomschip verbranddehet tweede en derde verloren herhaaldelijk hunne schroefbladen de maatschappij leed aanzienlyke geldelijke verliezen, en van daardat de aandacht der aandeelhouders niet alleenmaar de publieke aandacht zeer gevestigd was op de buitengewone algemeene vergaderingwelke den 25 Maart van dit jaar te Amsterdam zou worden ge houden. De voorstellendie aan de aandeelhouders werden gedaan waren van tweeërlei aard vooreerst wijziging der statuten en in de tweede plaats het sluiten eener leening, groot ƒ3,500,000. De vergadering dei- aandeelhouders was zóó als iedere vergadering der aan deelhouders in den regel iseene aandachtige lijdzame vergadering. Een der aandeelhouders heeft zich aan die lydzaamheid geërgerd in eene brochuredezer dagen te 's Hage verschenen. Intusschen gelooven wij dat de aandeelhouders gehandeld hebben en gestemd hebben zóó als zij behoorden te handelen en te stemmen. Door den heer Fransen van de Puttethans Minister van Koloniën werd namelijk het conciliante voorstel gedaan om slechts enkele artikels der gewijzigde sta tuten te behandelen en eene commissie té benoemen om over de verdere veranderingen in de statuten de aandeelhouders in eene nadere vergadering voor te lichten. En inderdaad waartoe zou het nuttig zijn geweestde gansche Directie der Stoomvaart-Maatschappij tot aftre ding te nopen Had niet de heer Boelen reed9 zijn ontslag genomen als Directeur Wij erkennen het gaarne; er zyn feilen begaan ook in deze zaak. Ook hier heeft het ontbroken aan de noodige kennisaau de vereischte zucht tot bezuiniging. Er zyn zelfs ergerlijke misbrui ken gepleegder is ter wille van één persoon eene voor de aandeelhouders nadeelige overeenkomst geslo ten. Maar ging het aan een veroordeelend vonnis te strykenalvorens het verslag van de benoemde com missie zal zijn ontvangen Waartoe is het noodig grieven op te halen en door tal van recriminatiën het crediet der jeugdige maatschappij te benadeelen een credietdat zij zoozeer schijnt te behoeven Alle groote zaken hebben met moeijelykheden te kampenen de ervaring is ook in de stoomvaart de beste leermeesteres. De aandeelhouders verdienen dus veeleer lof dau blaamdat zij getoond hebben het belang der zaak niet aan persoonlijke teleurstelling te hebben willen opofferen. Wij wachten dus het rapport der commissie met de meeste belangstelling af. Ook over al de feilen en tekortkomingen van deze maat schappij moet het volle licht schijnen. Men behoort aan de aandeelhouders niets te verhelen. Maar aan den anderen kant moet men alle krachten inspannen om de zaak zelve te schragen (bezuiniging in de Directie zal één der middelen zijn tot ondersteuning), en om te voorkomendat de bezwarenwaarmede deze nationale zaak tot dusver te kampen hadzich mogteu herhalen. Geeue geheimzinnigheid bij het Bestuur maar ook geene tegenwerking bij het publiek De exploitatie der Staatsspoorwegen heeft ook benarde oogenblikken door leefd. Door aaneensluiting en zamenwerking zijn die moeyelijkheden verdwenen. Wij hebben de vaste over- tuigirg, dat ook de stoomvaart-maatschappij Nederland alle finantiële en technische moeyelijkheden zal te boveu komen wanneer allen elkander de hand reiken, en van het natiouale dezer onderneming overtuigd zijn Nieuwstijdingen. Volgens de berigten uit Britsch-Indië zou het daar in de maand Junij verschrikkelijk warm zijn ge weest. Reeds des morgens teekende do thermometer 90°F, terwijl men door het zwoel weder 's nachts niet slapen kon. Nu en dan viel er wel wat regen doch de mous- 8on waarnaar men reikhalzend uitzag kwam niet door cn het bleef even warm. Vooral iu de vallei der Ganges in Madras en in de omstreken van Bombay en Bengalen was de hitte ondragelyk. Het vee bezweek bij honder den stuks en menigeen kwam door een zonnestraal of bezwijming aan zijn eiude. In verscheidene districten had men groot gebrek aan water en kwamen de armen bijna vau dorst om. Men leest in het Fransche Blad Chartenlais: »Een driedubbele moord, gevolgd dooreen zelfmoord, is in den nacht van den 6en dezer in het departement Chez Quilletgemeente Moulidars (Charente) gepleegd. In een der huizen van deze woonde een gezinbe staande uit vier personen: Franjois Arodeau, 53 jaren oud zijne vrouw, zijn schoonmoeder Marie Roy en zyn schoonzoon Jean Mounier, 26 jaar oud. Deze laatste, die een ongesplitst aandeel had in een stukje grond dat voor gemeenschappelijke rekening werd bebouwd en daarover eene woordenwisseling met Arodeau had gehad, had besloten een boedelscheiding te provoceren en van hem te vertrekken. Sedert den dag dat Arodeau met de voornemens van zjjnen schoonzoon bekend was geworden, droeg hij hem een doodelijken haat toe en had hy tegen hem de meest geweldige bedreigingen geuit. En niet minder woedend was hij op de beide vrouwen, die meer dan eens hadden beproefd zijn verzet tegen de boedelscheiding te overwinnen. Het voornemen tot de misdaad werd meer en meer rijp in hem, en was weldra tegen zjjne geheele familie gerigt. Zaturdag 6 Julij tegen middernacht stond hy in stilte op en ging naar beneden in de keuken waar Mounier en zijne 74jarige schoonmoeder sliepen. Arodeau, het eerst zjjne wraak willende koelen op den ongelukkigen jongen manging naar diens bed en joeg hem een kogel door de hersens; daarna wierp hij zich op zijne schoonmoeder en bragt haar met een mes een steek in het onderlijf toe. En dit was nog niet alles. Zijne eigene vrouw, door het rumoer wakker gewordenging spoedig naar beneden en kwam erg verschrikt in de keukenwaar haar man het bloedbad aangerigt had. Deze liep op haar toe en bragt haar met een pook zulke hevige slagen toe, dat zij als het derde slagtoffer zjjner woede aan zijne voeten neerviel. Dadelijk daarop sloeg hij zijne door misdaad bezoedelde handen aan zich zeivenhij ging naar den zolder en schoot zich door het hart. Eenige uren later blies hy den laatsten adem uit. De oude vrouw was bijna oogenblikkelyk gestorven. Jean Mounier, hoewel zeer ernstig gekwetst en niet buiten gevaar, leeft nog; vrouw Arodeau schijnt geen ernstige verwonding te hebben bekomen." jPttUsrhlaitb. Berljjn 17 Julij. Uit Kaiserslautern is berigt ontvangen, dat Mousgr. Loos, Aartsbi99cbop der Oud-Bisschoppelijke Clerezy, te Utrechtvergezeld vau pastoor van Vlooten gisteren avood door het Oud-Katholiek Comité feestelijk is ontvangen onder het luiden der klokken en het lossen van kanonschoten. Hij heeft zich langs de versierde straten naar de Ond-Katholieke Kerk begevennlwaar een Te Detem werd gezongenwaarna hij den zegen over de gemeente uitsprak. Heden voormiddag houdt hij ecoe godsdienstoefening waarin hij de plegtigheid van het H. Vormsel zal verrichten. Volgens de Rheinische Zeitung hebben ook eenige Jezuï- ten te Keulen cn uit het klooster Marin-Laach paspoorten aangevraagd, sommigen naar Nederland, anderen naar Spanje en Amerika, terwijl naar men zegt dat enkele paters zich als particulieren in Duitschland zullen vestigeu. Door den agent Georg Leffson te Frankfort a/M. werd onlangs in de dagbladen geannonceerd dat hij op den 24sten Julij a. s. dienstmeisjes van 16 tot 35 jaar voor de som van vijf thaler en jonge mannen van 16 tot 40 jaar voor tien thaler, alsook huisgezinnen tegen een zeer lage prijzen naar Australië zou expe- diëeren. Bij onderzoek heeft de hoofdcommissaris van politie te Frankfort de heer von Madai bevonden dat, die uitzendingen zouden geschieden naar Nieuw-Zeeland en Queensland, maar dat bovenvermelde Bora geenszins den passageprijs vertegenwoordigt. Dit geld zou niet meer zijn dan een soort van entrée in mindering van de vrachtpenningen, voor welke men wordt gecrediteerd tegen onderteekening van een acceptatiegesteld op naam van het bestuur van Nieuw-Zeeland of Queens land. In dit stuk verbindt men zich het volle bedrag der schuld binnen den tjjJ van twee jaren terug te betalen. De heer von Madai heeft gemeend alle landver huizers voor die opligtery ernstig te moeten waarschuweu. Te Oldenburg heeft een sergeant eeu rekruut uit scherts opgehangen, omdat deze buitengewoon dom was. Toen men Da een paar sekonden den strop weder doorsneedgaf de gehangene geen teeken van leven meer en moest men geneeskundige hulp inroepen. De sergeant is gedeserteerd, uit vrees voor de gevolgen, welke deze daad voor hem hebben zou. M-cberlitnb. TJtx-eclit17 July. In de heden alhier gehouden algemeene vergadering van belangstellenden in de vereering van wijlen mr. J. R. Thorbecke zijn de vol gende voorstellen aangenomen Het oprigten van een standbeeld van den overledene te 's Gravenhagehet plaatsen van een gedenkteeken op zyn graf aldaar; aankoop van het huis door Thorbecke te 's Gravenhage bewoond om dit aan zijne kinderen ten geschenke aan te biedeneindelyk het aanbod van Zwolle om een gedenksteen te doen metselen in 't geboortehuis van Thorbecke aldaar. ■Woixlrieliom» 14 Julij. Gisterenavond omstreeks 10l/„ urenis de bliksem geslagen in de bouwmans- schuur der buitenplaats »het Kraaiveld toebehoorende aan den heer L. Hanedoeskunstschilder. In een oogenblik stonden schuurbouwmanswoning en heeren huizing in lichtelaaye vlam. Door behulp der brandspuit en de flinke houding der spuitgasten is het gelukt, n.og een gedeelte der huizing te bewarenterwijl het eenige nabystaande huis (zijude de tuinmanswoning) geheel ongedeerd is gebleven. Het grootste gedeelte van den inboedel is vernield benevens een rjjk gevulde graanzolder en eeu aanzienlyke voorraad hooi. Een kalf kwam mede in de vlammen om. Persoonlijke ongelukken zyn hierbij niet te betreuren hoewel de bouwman en zijn gezin reeds te bed waren en nog bij tijds door den lieer Hanedoes en diens tuin man gewaarschuwd werden. Van eene andere zijde wordt nog gemelddat ver scheiden kostbare schilderstukken bjj dezen brand zyn verloren gegaan. 's Gravenhage, 17 Julij. Gisteren morgen ten 5 ure vonden eenige ambachtslieden alhier, die zich naar hun werk aan het Kanaal begaven, op de Hooikade een dameshoed ,op straacwaarin een papier was be vestigd met de woorden»Zoekt en gij zult vinden." Na geruimen tijd te vergeefs te hebben gezochtzag eindelijk een hunner iets op het water drijvenen weldra bragten zij op die plek het lyk van eene dame aan wal, die, naar haar kleeding te oordeelen, tot den gegoeden stand behoorde en waarschijnlijk zich eerst eenige oogenbljkken geleden van het leven had beroofd. Geneeskundige' hulp was niet bij de hand. Het lyk der ongelukkige is door de werklieden in handen der politie achtergelaten. Uit bij de ongelukkige gevonden briefjes bleek, dat zij een 25jarige modiste was, genaamd M. R., laatst woonachtig te 's Hertogenboschuit wanhoop was zij tot zelfmoord gekomen; haar minnaar, die voor eenige weken wegens diefstal in het Politieblad onder de gesignaleerden voorkwam, had de stad en haar ver laten. De turf- en kolendragera te 's Gravenhage hebben 't werk gestaakt, omdat han 20 h 25 pet. loonsverhooging werd ge weigerd. Zij hebben besloten niet weder aan 't werk te gaan voor al hunne eischen zjjn ingewilligd. In schikking willen zij niet treden. Vlissingen15 Julij. Een der beido stoomkra- nen welke aan den rand van de dokhaven zyn ge plaatst tot het lossen van zware materialen voor de 8poorwegwerken is heden omgekanteld en met een donderend geweld op het dek der stoomboot Jeannette gestort; de machinist had nog de tegenwoordigheid van geest zich door een flinken sprong te redden en de werklieden hadden zich juist er van onder verwij derd. Het gevaartehetwelk waarschijnlijk te ligt was geballast, woog circa 5 last en heeft aanmerkelijke schade aan de stoomboot toegebragt. 16 July. Gisteren avond wachtte de echtgenoote van den heer L. R. alhier te vergeefs op de tehuis komst van haar zevenjarig zoontje, hetwelk zich op de kermis met zijne kameraden vermaakte. Na den geheelen nacht vruchteloos zoeken, werd zyn pet heden morgen drijvende in de haven gevonden zoodat men moet onderstellen dat het kind verdronken is. Het lijkje is tot nog toe niet gevonden. St.-Pliilipslaiid ,15 July. Heden had in den onder deze gemeente behoorende Anna-Jacoba-Polder een belangryk feest plaatster herinnering aan het 25jarig bestaan van gemelden polder. De bedijker en eigenaar de heer W. F. del Campo, gen. Camp, oud-majoor-ingenieur, bood zijnen opzigtera en bazen een feestmaal aanen stelde de ingezetenen in de gelegenheid zich door ringrijdenmastklimmen enz. te vermaken. Ook de schooljeugd werd door hem niet vergeten. Onder begunstiging van schoon weder werd het feest met illuminatie en vuurwerk besloten. De deelneming aau het feest was algemeen. De heer del Campo mogt het genoegen smaken om zoo velendie gedurende een reeks van jaren in hem hun werkgever en weldoener vondenin vreugde om zich heen te zien. Zierikzee19 Julij. Men deelt 't volgend uittreksel uit een brief van een passagier van het stoomschip P™ van Oranje mede: Marseille, den 8 July 1872. »Na den 18 Junij met gerepareerde schroef bladen het onher bergzame Aden, alwaar wij den 289ten Mei met verlies van alle schroefbladen waren aangekomen, verlaten te hebben, hadden wij de enorme teleurstelling ze in het kanaal van Suez spoedig weder te verliezen, waarom wij naar Port Saïd werden gesleept. De stoomboot Prins Hendrik had echter de daargedepooeerde schroef bladen medegenomen. Intusschen ontving men het berigt per telegram, dat andere bladen van Glasgow verzonden waren; 22 dagen zou die reparatie nog moeten aanloopen. Wij besloten dus met de Fransche mailboot deB Me99ageries Imperiales, le Tage, Zondag 30 Junij naar Marseille te vertrekken. Heden 8 July in den namiddag zijn we aldaar gearriveerd. Hoewel zeer afgemat door de verschroeiende valwinden te Aden gedurende 17 achtereen volgende dagen, bij eene warmte van 93°104° Fahrenheit, ge nieten wij eindelijk de zoo lang verlangde rust, want den 27 April vertrokken wij reeds van Soerabaija en zijn nu al 70 dagen cn train, en dat is nu een zoogenaamde mailreis, die veel geld en vooral onze gezondheid kost, want men behoeft onze ver magerde gezichten maar aan te zien, om daarover een bedroevend vonnis te vellen. De koude is hier in de Middellandsche zee een welkome verandering, en toen wij gisteren 9traat Bonifacius doorstoomden, doortintelde ons weder voor het eersteen energiek gevoel, wat in de warmte zoo zelden gebeurt; gelukkig zullen wij spoedig door de fri99che landwind weer bijkomen. Wij gaan nu met kleine dogrijzen door Frankrijk via Lyon en Parijs naar Brussel." Volgens den Standaard zijn door den brand te Amster dam vier en vijftig huisgezinoen, met honderd vier en veer tig kinderen in meerder of minder mate benadeeld. Hiervan waren 25 gezinnen niet geassureerd. Van deze laatsten hebben er 9 alles verloren, 10 bjjna alles, en konden slechts 6 een gedeelte van hun zeer beschadigden inboedel redden. Onder de geassureerde gezinnen zijn er 13 wier inboedel geheel ver brand is; de overigen hebben niets dan een klein gedeelte van hun inboedel kunnen redden. Zaturdag jl.'s namiddags, zat de landman DeB., wonende op oen eenzaam gelegen landhoeve, ruim een halfuur van Tiel, met zijn 9 kindereneen oude vrouw van 70 jaren en een dieustmeid, in een niet zeer groote huiskamer. De vreeselijke bliksemstralen en donderslagen vervulden allen met ang9t en schrik. De bliksem sloeg in den schoorsteen van het huisvertrek, maakte eenige gaten in den muur, scheurde een stuk hout af, wierp verschil lende borden en andere voorwerpen op den grond in duizend stukken, vervulde geheel het vertrek als met vuur, keerde daarna door den schoorsteen terug, ver brijzelde van dezen een gedeelte als ook eenige dak pannen en toch bleven alle personen ongedeerd. Ds. W. Diemerpredikant bij de Christ. Gerefor. gemeente te Alphen, heeftdeze week de gevangenisstraf van twee dagen ondergaan, omdat hij een echtpaar van Woubrugge, drie dagen nadat het huwelijk burgerlyk voltrokken was, kerkelijk heeft ingezegendzonder vooraf de huwelijksakte te hebben gezien. In een brief uit Brielle aan het Leidsche Dagblad leest men het volgende omtrent de Gorkumsche mar telaren. Bekend is het, dat toen de Watergeuzen den lsten April 1572 den Briel veroverd hadden, vele andere steden van de Spanjaarden afvielen en de zyde des Prinsen kozen. De Watergeuzen deden veroverings- togten. Zij verrasten, onder aanvoering van Mariuus Brand, Gorkum. Doch de bezetting en met haar de geestelijkheid, begaven zich in het goed versterkte kasteel, in de hoop op ontzet uit Utrecht. Dat ontzet kwam niet, en het kasteel moest zich overgeven. Een bepaalde voorwaarde wa9, dat de geestelijken niet mishandeld zouden worden. Toch geschiedde dit. Reeds te Gorkum werden zij op alle mogeljjke wijzen gesard. Eindelijk liet Lumey ze opeischen. Zjj werden naar Brielle vervoerd en daar ondervraagd. Hun werd de keus gelaten tusschen den dood of verandering van godsdienst. Van de 21 geesteljjken werden slechts 2 afvallig; de 19 andereu bleven bij hun geloof volharden en werden daarom den 9den Julij 1572 in eene schuur nabjj Brielle opgehangen. Eenige jaren geleden zijn de Gorkumsche martelaars heilig verklaard en sinds dien tyd komen hier elk jaar in Julij bedevaartgangers naar de graven dier martelaren. Deze zijn begraven opeen weiland, waarop zich een put bevindtaan wiens water genezei.de kracht wordt toegeschreven, en die »de heilige put" wordt genoemd. De bedevaartgangers gaan dan allen naar het weilandwaar zij om den put liggen te bidden en zich een kruikje water daaruit trachteu te ver schaffen. Verleden Zondag begonneu de feesten; 400 bedevaartgangers kwamen toen hier. Dingsdag was de voorname dag. Toen was het juist 300 jaar geleden, dat de Gorkumsche martelaars werden ter dood gebragt. Reeds vroegtydig in den morgen bragten extra-booten een tal van bedevaartgangers aan. Op zeer stille wijze werd het feest gevierd en werd hoegenaamd geen aanleiding gegeven tot ergernis van andersdenkenden. In de beste orde is de dag voorby- Óob Woensdag en Donderdag kwamenbegunstigd door heerlyk zomerweer, verscheideneputgangerseven- zoo hedenen naar ik verneem zullen de martelaars feesten tot 24 Julij duren. Feestviering te Zierikzee. 17 en 18 «Juli. Voor we eeaige woorden wijden aan de feestelijkheden, die bovenstaande dagen ons opleverdendoet het ons goed nog met eeu enkel woord ons verslag van het feest op Dinsdag te kunnen aanvullen. Onwillekeurig hebben we onder den diepen indruk, dien de redevoering van den heer Gillot op ons maakte, en getroffen door het prachtige slot der feestcantate, vergeten een schoon deel von de laatste te vermelden, 't Is het „Wil helmus van Nassouwe" waarvan de melodie zeer verdienstelijk werd gezongen door de leerlingen der zangschool van den heer Karremanbij welke melodie do manuenzangvereeniging en het orgel accompagnement leverden. Dat het oude Geuzenlied, waaraan de feestredenaar zijn tekst ontleende, door de schare met genoegen werd aangehoord en dat menige hals zich te vergeefs rekte om de kleine zangers in 'toog te krijgen, laat zich begrijpen. We kunnen hiervan niet afstappen zonder nog een enkele opmerking neer te schrijven. Ze is deze: dat we het tot een geluk voor Zierikzee, dat wil zeggon voor het volk, zouden rekenen, nis het mannenkoor dat in de kerk zich zoo uitmuntend van zijn taak kweet, onder de leiding van zijn kundigen Directeur, besluiten mocht om meermalen, kosteloos of tegen een matig entrée zijn stadgenooten van alle Btanden en vooral die van deu minderen stand in de gelegenheid te stellen tot het genieten van kunstgenot. Andere plaatsen, zelfs dorpen, hebben daarmee reeds lang een begin gemaakt en de ervaring heeft ons de hooge waarde vau zulke volksuitvoerin gen op prijs leeren stellen. We geven dat plan ter overwe ging aan. Aan de kollektie opschriftendie we Dinsdag verzameld hebbenontbreken nog zeer velemeer of minder poëtische ontboezemingen en hoewel het ons ondoenlijk is om alles te noteeren kunnen we niet nalaten oog deze op te nomen, die we op de Nieuwe Haven gevonden hebben: Oranje en der Vaderen moedt en bee bevrijden door Gods hulp Zierikzee; en deze twee: Prins willem van Oranje. Oranje vest ons staatsbestuur Te midden van het oorlogsvuur. Jacob Simonsz. de Rijk. Ik heb het mijne toegebracht Voor tydgenoot en nageslacht. De woning, waarvoor we deze coupletten vondeu, wordt be- wooudmeenen wedoor den heerdie in den optocht den persoon van J. S. de Rijk vertegenwoordigde. Zoo ook heeft de heer Blois van Treslong voor zijn woning in de Nieuwe Bogerdstraatdit vers geplaatst Den Brielwaar ik het licht aanschouwde Werd door den vijand wreed verdrukt, De macht, waarop ik steeds vertrouwde, Heeft haar den Spanjaard weêr ontrukt. Zijde eerste parel aan mijn kroou Smaakt na drie eeuwen nog het loon Zij toch werd door Zijn gunst verkregen Wat meuscheomacht zich ook verzet Niet een die ooit Gods wil belet. Willem van Blois van Treslong. Op de Oude Haven vonden we voor een woning de buste van den Vader des Vaderlandsomkranst met groen en daar onder in sierlijke letters deze woorden hulde aan den grondlegger van neerland8 vrijheid. Gaan we nu nog even na wat er te genieten viel op Woensdag 17 Juli. Het muziekkorps van den heer Henri Pusch gaf 's morgens op het feestterrein in de fraaie teut een Matinéo die aan de omwononden en wandelaars veel genoegen deed. Veel hoorders kon zegerekend naar de omstandigheden niet trekken. De meestcn toch hadden iets te verrichtenom 's avonds wederom met volle teugen te kunnen genieten. Van dat morgenconcert moeten we nog een nummer aanstippen dat we den vorigen avond op het water ook gehoord hadden en dat ons zoo aangenaam in de ooren klonk. We bedoelen een Fantazie op 't Wilhelmus, Allerprachtigst is dat stuk Woensdag-avond nogmaals uitgevoerd en 't applaudissement van het intelïectueele gedeelte der hoorders bewees dat het zeer beviel. Iu den tyd tusschen die twee uitvoeringen op Woensdag hebben we het muziekkorps gehoord op onze straten waar het een optocht voor giog, die bestond uit de Watergeuzen vau den vorigen dag en eenige andero schippersgezellen. Met de leden der feestcommissie aan 't hoofd werd hier en daar een ovatie gebracht. Alles liep iu de beste orde af. Daarna werden de lichten ontstoken in de vele straten die den vorigen avondhetgeen zeer verstandig wasniet geïllumineerd hadden. Wederom trokken scharen burgers langs de woningen om overal een oog te slaan. Wre zouden enkele straten kunnen opnoemen waar de verlichting allerprachtigst waso. a. op den Damin de Korte S(.-JausBtraatin de Verreuieuwstraathet Maalstraatje het Vischslop, de St.-Domus- atraat maar we zullen daarmee niet voortgaan want overal was wat te zienniet eene straBt waar niet hier of daar eeu rood of blauw schijnsel u in 't oog kaatste. Zierikzee was wederom in feestdosniet minder mooi dan den vorigen avood omdat nu alles zich niet bepaalde tot een terrein. Donderdag 18 dezer gaf de Sociëteit „Tot Nut cn Genoegen" in het Parklust eene Matinee en Soirée Musicalowaarmedo het feest als het ware besloten werd. De prachtige avond stond deed duizenden naar onze schoonc wandeling stroomen, waarvan een gedeelte voor dezen nvond aU feestterrein was in beslag genomen. Het terrein was smaakvol a la giorno ver licht hetwelk een prachtig effect opleverde. Het muziekkorps van het 5de reg. infanterie kweet zich hier wederom uit muntend van zijne taak en verschafte aan de vele honderden die zich op het terrein bevonden een recht aangenamen avond. Nog een woord ten slotte. Zierikzee heeft feest gevierd. Het heeft dat gedaan zooals misschien geen enkele 9tad iu ous Vaderland dat heeft kunnen doen. Hier was geeu tweedrachtgeen partijhaat te vinden. De band der broederliefde had zich gestrengeld om het gansche volk eu door geen enkele omstandigheid is de vrede verstoord.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1872 | | pagina 1