ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. No. 5106. 28steJaarg. Donderdag 18 Julij 1872. BEKENDMAKING. De BURGEMEESTER van Zierikzeemaakt bekend dat op Donderdag den 18den dezer maand de pamsa^e door de openbare wandeling tusschen de Noordhaven- en de Nobelpoortvoor het gedeelte dat alsdan zal zijn afgesloten van des middags twaalf uur tot des middernachts verboden is. Zierikzee den 9 July 1872. De Burgemeester, C. J. FOKKERWeth. 1°. II. De BURGEMEESTER van Zierikzee brengt ter ken nis van de Ingezetenen, dat er op Maandag den 22sten July e. k., des namiddags te één ure, op het Raadhuis alhier, eeno openbare Vergadering van den Gemeente- Raad zal gehouden worden. Zierikzee, den 17 July 1872. De Burgemeester B. G. CAU. Bekendmaking. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS, van Zie rikzee maken bekend dat 1° ROELOF ORNÉEen 2° MACHIEL KOOLE, beiden wonende in deze gemeente, vergunning hebben gevraagd om bergplaatsen in te rigten de eerste van Steeulcolei» in den kelder van bet woonhuis, staande op de Nieuwe Haven, wijk Dno. 4en de tweede van Petroleum in het pakhuis, staande op de Breestraat, wijk C, no. 307 en dat de informatiën de commodo et incommodo betref fende deze verzoeken zullen worden gehouden op Maandag den 22 Julij e. k., te één uur des namiddags, in de gewone vergaderkamer vau het Bestuur, ten Raadhuize; zullende allen, die tegeu die verzoeken bezwaren mogten willen inbrengen alsdan in de ge legenheid zijn om in hun belang te worden gehoord. Zierikzee, den 17 Julij 1872. De Burgemeester en Wethouders B. C. CAU. De Secretaris J. P. N. ERMERINS. Nieuwstijdingen. Beo jaar of tien geleden had men het plan gemankt om te Soochow (China) een tempel op te rigten ter eere van den grooten Boudha. Tien duizend taëls werden vereischtmaar zie, de offervaardigheid der Chinezen bragt het niet verder dan tot drie duizend. Nu zond men links en regts collectanten uit maar ook dezen slaagden er niet in de geloovigen te bewegen htin goud cn zilver af le slaan. Ten eiude raad, besloot dezer dagen een priestermet eeoe kloekheid eene betere zaak waardig tol een allerzonderlingst middel zijne toevlugt te ne men. Hij maakte namelijk bekend dat hij zich zeven dagen lang in eene houten kist zon opsluiten, en al dien tijd zonder eenig voedsel en zonder slaap zou doorbrengen. Zoo gezegd, Z(\> gedaan. IJe naauwff gevangenis, waarin de ijvorjinr zich vrijwillig kerkeren liet, was S'/j voet breed en 51/» voet hoog, juist ruim genoeg, dat de man er in overeind^ kon staan. In den bodem waren scherpe spijkors geslagen, even plaats genoeg la tende voor zijne voeten om te staan. Twee klampen gaven steun aan zijne armen. Ten bewijze dat er geen bedrog onderliep, werd de gemeente uitgenoodigd om zelf voor de sluiting te zorgenen werkelijk was de kooi spoedig van een dertig hangsloten voorzien. Een paar gaten in den bodem om de lucht door te laten, waren de eenige openingen. In een vertrek van de pogade aan den weg naar Iloopeh geplaatst, werd de gevangene nacht en dag door de Chinezen bezocht, terwijl andere priesters voortdurend godsdienstige plegtighcden hielden, Nu en doQ een glas waterwas alles wat den zelfmartelaar verstrekt werd. Na verloop van den geslelden tijd werd hij verlost, oogenschijnlijk zonder veel geleden te hebben. De kooi werd stuk geslagen en de brokken voor ineer daD hun gewigt aan zilver verkocht. liet doel was volkomen bereikt. Er loopen geruchten van eene nieuwe uitgebreide zamenzwering tegen den Czaar, waarin zelfs de grootvorst- troonopvolger zou betrokken zijn. De beweegreden der zamenzweerders zou geweest zijn het verkrijgen eener grondwet. Nadat duidelijk gebleken was dat men die van Alexander II niet kon verwachten, had men tot zijn val besloten en om den grondwetsgezinden kroonprins op den troon te plaatsen. De geheime politie ontdekte den toeleg; onderscheiden voorname Russen zijn reeds achter slot en grendel gezet en de troonsopvolger wordt te Zarskoje Selo in het oog gehouden. Er schjjnen op nieuw pogingen te zyn aangewend om den Paus te bewegen Rome te verlaten. Men zoude hem aanzienlijke bezittingen in de nabjjbeid van Brussel hebben aangeboden, De Italiaanscbe cardinaleu hebben ook ditmaal Z. H. van 't verkeerde van zulk een stap overtuigd. JFi-awit rijft. Den 25sten Junij is voor do regtbank te Rjjsscl een tweede regtsgeding aangevangen wegens bedriegerijen en andere misdadige praktyken, in het departement van het noorden ten aanzien van leverantiën voor het leger gepleegd onder het revolutionaire bewind dat aldaar dadelijk na de September-omwenteling is inge steld. In die fraudes, welke zich ditmaal niet enkel tot het leveren van onbruikbaar schoeisel bepaleumaar ook de leverantie van niet minder onbruikbare uniformen, wapenen enz. betreffenzjjn ouder anderen betrokken de gewezen secretaris-generaal der prefectuur Baron en twee voorname koopliedenDelannoy en de Guffroy. De zolen der geleverde sciioenen bestonden uit bord papier en boomschors. Een legioen van 6750 man 'twelk den 16den December, van schoenen van dit slag voorzienuit Rijssel vertrokken wastelde den éden January meer dan 2000 vermisten, die tengevolge van hun gebrekkig schoeisel hadden moeten achterbljjven terwyl van een aantal manschappen de voeten bevroren waren. De uniformen bestonden volgens het getuigenis van bataljons-chefsniet uit lakenmaar uit eene op tondel gelijkende dunne stof, en waren meevendeels reeds na verloop van acht dngeu versletenhoewel zy 40. francs kostten en dus nagenoeg tweemaal zoo veel als" het daarvoor door het departement van oorlog ge stelde maximum (26,50 francs). Voor linnen slopkousen werd meer in rekening gebragt dan de beste lederen kosten op hemden en op wollen en flanellen stoffen werden insgelijks enorme winsten genoten, en door de genoemde kooplieden werd voor een bedrag van ruim l1/., millioen francs aan wapenen geleverd, die meeren- deels te Antwerpen en elders in België opgekocht, oor spronkelijk voor de wilden van Afrika bestemd waren geweest. De chassepots en miné-karabijnendie zich by de leverantie bevondenwaren op de slagvelden in het noorden en oosten des rjjks opgezameld en tersluiks uitgevoerd. De minister van binnet/landsche zakenon danks alle aangewende pogingen, den heer Baron niet tot het doen van verantwoording kunnende hopen, heeft eene vordering van 232,000 francs tegen hem ingesteld. Sedert zijn nog meer bedriegerijen aan het licht geko men die door de beschuldigden in Engeland zyn gepleegd by den aankoop van geschut voor het Fran- sche leger. SGtcberluub. SmïWle, 13 Julij. Dezer dagen kwam bij zekere weduwe en tapster alhier een koopman verzocht een slokje en bood haar eenige schoteldoeken voor zeer lagen prijs 5 ct. per stuk te koop aan. Hij ver telde onderwijldat bjj zijne goederen goedkoop wilde verboopen want hij was tijdens den oorlog tusschen Pruissen en Frankrijk uit Pruisseu gevlugt. Terwijl hij hiermede bezig is komt een tweede koopman in huis, maakt zich bekend als te heeten Donker en te Assen te wonen en vraagt aan den eersten koopman of hij nog van die schoteldoeken heeftdie by bij een ander te koop gepresenteerd had. »0ja!" was'tantwoord, doch ik heb ze by iemand aan een brug." Natuurlylc noemde bij maar wat op. De tweede koopman schijn baar daarmede tevreden wilde gaarneals de ander nog een goedkoop stuk had zulks koopen want hij was gehuwd en vader vau eenige kinderen en wilde gaarne een cent verdienen. Daarop werd een stuk laken van ongeveer 10 el uitgepakt en aan hem verkocht voor ƒ18, doch toen 'top betalen aankwam, bezat hij maar voor de helft geld. Nu verzocht hy de weduwe hem negen gulden te leenen en gaf daarbij vóór, dat 'teen spotprijs was en de helft van het gekochte vanzelf ten harent te zullen laten. Voor de moeite gaf hij haar een gulden en beloofde 10 cent per el winst aan haar by het terughalen te zulleu betalen. 'IKon er wel afer was immers zoo'n goede cent aan te verdienen hetgeen denzelfden middag nog zou plaats hebben. Nadat dit was afgeloopen kwam er een stuk batoen ter grootte van 32 el een sooit van half linnen blykbaar geen meerdere waarde hebbende dan 14—16 cent per el te voorschjjnhetgeen ook door den quasikoopman tegen 30 cent de el gekocht werd een koopje zoo hij zich uitdrukte en waarvoor hij zooals te begrijpen isook geen geld bad om te kunnen betalen. Ook daarvoor moest de kasteleinsche liem 't geld maar leenen, waarbij hy beloofde 'tgoed eenige oogenblikken later met het laken te zullen komen halen. Hierna vertrokken verkooper en kooper, maar de zich noemende Donker keerde niet terug en de vrouw die bemerkte dat zij bedrogen waskan zich nu in 't bezit van 't laken en 't katoen verheugen. 't Schijnt dat deze koopliedeu er hun werk van maken de ligtgeloovigen op deze wijze te bedriegen. Zijn wjj wel ingelicht, dan moeten deze sujetten ook op andere omliggende plaatsen op geljjke wijze 'zijn te werk gegaan. Een ieder zij gewaarschuwd en wachte zich voor hen. Tioil13 July, Dat onze verlichte negentiende eeuw niet vrij is van gruwelen en barbaarschheden die wellicht iu vorige tijden tehuis behoorden, bewees de terechtzitting der arrondissements-regtbank te Nij megen van 5 Juni 11. Het betrof hier een mishandeling, gepleegd door drie volwassen mannen op een kleinen 12jarigen jongen. Deze personen 9tonden deswege teregt. Vólledig werd'hun schuld bewezen door hun bekonte:ii- en de verklaringen der getuigen, ter terechtzitting afge legd. Ziellier de toedracht der zaak: De beklaagden hadden gezamenlijk den 12jarigen J. V. «geringd", gelijk men zulks de varkens doet, teneinde hun het wroeten in den grond te beletten. Op de volgende wijze was deze wreede daad door heu gepleegd. Ge noemde J. V. was met hen op het land werkzaam en had met kluiten aarde tegen de paarden van een der beklaagdeu geworpen. Hierover werd deze wrevelig en kwam met de beide andere beklaagden overeen den jongen te ringen. Met dat doel vroeg hij aan een der vrouweu die daar mede werkzaam waren een speldzonder evenwel ta kennen te gevenwó&rtoe deze moest dienen. De vrouw niets kwaads vermoedende, gaf de speld, waarop de beklaagde, onder het uitroepen van de woorden: »hij moet geriogd worden!" den jongendie inmiddels hard was weggeloopennaliep, vastgreep en op den grond wierp. De twee andere beklaagden kwamen er toen bijen de onmeuschelijke daad werd volbragt. Eeu hield hem bij het hoofd, eu de ander bij de voeten vast, terwyl de derde, op de borst gezeten, de speld onder in den top van den j neus stak, zoodat zij er boven uitkwam. In dezen pijnlijken toestand stond nu de jongeu op en liep weg, j maar werd door een der beklaagden achterhaald, die j hem de speld weder uit den neus rukte. De houding der beklaagden ter teregtzitting toonde I aan, dat zij zeer weinig besef hadden van hun wreede en lage handelwijze. Op de vraag toch van den voor zitter: hoe zij tot zoo een schandelijke handelwijze I gekomen waren? antwoordde een der beklaagden: «het I was maar een grap!" Een krachtige toregtwijzing van j den voorzitter, dat dergeljjke grappen beulenwerk was, i zal hem wel tot een andere denkwijze gebragt heb ben, en het vonnis der regtbank, waarbij ieder der beklaagden veroordeeld werd tot drie maanden gevan genis en een geldboete van ƒ8, alsmede tot betaling der door de beleedigde partij gevorderde schadever goeding, zal de beklaagden voor het vervolg wel van dergelijke barbaarsche grappen terughouden. Breda.» 12 Julij. Gisteren morgen tusschen 3 en 4 uren is nabij deze stadeven buiten de Boschpoort, nabij de herberg van Jonkersop den openbaren weg in een doos een kind gevonden, dat volgens deskundi gen 5 a 6 dagen oud scheen te zjjn. Het kind werd onmiddelijk bezorgd aan het com missariaat van politie, waarna de noodige maatregelen voor het nog in goeden welstand „verkeerende kind zijn genomendoor het te besteden bij eene vrouw wier kind overleden was. De nasporingen naar de moeder zijn tot nog toe vruchteloos. Bergen-op-Zoom 14 July. In de gemeente Woensdrecht, ter plaatse Hoogerheide, is in den nacht van 5 op 6 dezer brand gesticht in de woning van L. F. L. welke woning in weinige oogenblikken in de asch lag. Algemeen vermoedde men dat de bewo ners, wier inboedel boven de waarde verzekerd was, dien brand opzettelijk zouden hebben gesticht. Een geregtelijk onderzoek werd ingesteld en de vrouw P. R.als verdacht gearresteerd. Deze vrouw was thans voor de derdemaal gehuwd; haar vroegere man was Jan Korthout, met wien zij destijds te Oisterwijk woonde en in den grootsten on min leefde; waarvan het gevolg was, dat zij in den zomer van 1869toen haar man slapende te bed lag, na eerst de lakens van zijn bed te hebben getrokken om die niet met bloed te bevlekken, hem met een hakbijl het aangezigt kloofde en sloeg, zoodat hy on der de slagen bezweek. De feitelijkhedendie zjj toen aan den overleden man wist ten laste te leggen jegens haar voordochtertje droegen er zeker toe bij dat zy wegens het onmen- scheljjke feit slechts drie jaren in de gevangenis heeft doorgebragt en bovendien aldaar met huisselijke werk zaamheden werd begunstigd. Indien het haar thans ten laste gelegde feit van brandstichting wordt bewe zen, zal hare vroegere misdaad zeer zeker veel tot verzwaring van straf bijdrageu. Goes, 16 Juli. Men gaat heden trouw ter stembus ojs en nu de candidaten daar zoo rustig bjj elkander liggen alsof er tusschen hen de meestraogelijke een stemmigheid heerschte, is het misschien wel het beste oogenblik om ze eens te bespreken en bunne kansen te overrekenen. Wij beginnen met de candidaten der liberalende beeren Busing en Ramondl. Beiden zijn beste brave en knappe menschen die een goed figuur in den rand zouden maken, maar daarom komen ze er nog miet in. Ze zijn niet van de kleur, ja wat erger is, hun kleur is bij groote menigte verdacht. Iin iu eene gemeente als Goes baat het nietsdat men knap en eerlijk man is om lid van den raad te worden want de grootste botterikken zijn er gewensclit, als ze maar tot de orthodoxe partij behooren. Verstand komt er niet op aanals men maar fijn is en naar de ooren van mr. Pompe wil kijken. De conservatieven stelden rnr. del Baere en den apotheker Vervenne, de Roomsche kiesvereeniging een geloofsgenoot Wiecking en ook mr. del Baere. Ze zijn bet dus weer voor de helft eens en misschien heeft daardoor de voor liberaal gehouden president van de rechtbank kans om gekozen te worden. Of het echter eerljjk is zich door dezulken te laten kiezen als men hunne beginselen niet toegedaan is zullen wjj daarlaten, 't Is dan even laf van de conser- vaTieve en Roomsche iriezprs. dat zjj met zulken can- didaat voor den dag komen. De kiezers die zeggen dat zjj op den bijbel steunen hebben hebben ook den heer Vervenne, benevens den galanteriehandelaar Fabry de Jonge. Twee personen, die iedereen achting toedroe gen toen zjj als de schoenmaker bjj hun leest bleven maar die slechts knnnen aanbevolen worden voor den raad, door hen die even dom zjjn en even onverschil lig voor het belang der gemeente. De slotsom is, dat Vervenne en del Baere de meeste kansen hebben en dan zal men het aardige verschjjusel zien dat twee strjjdige elementen in den raad worden gebragt en dat nog wel door de macht van het vrome volk. Wij onthouden ons te schrijven wat wij wenschen ook in de overtuigingdat wjj toch moeiten zwichten voor de fanatieke meerderheid. Maar wjj meenden de candidaten eens met een enkelen trek te moeten ken schetsen. Als onze lezers dit onder de oogen krjjgen lezen ze te geljjk wat do stembus opgeleverd heeft. Slechts dit nog: Wjj rekenen althans voor eene plaats op eene herstemming. 17 Julij. Bij de opening der stembiljetten op heden bleek dat bjj de gisteren plaats gehad hebbende verkiezing van twee leden in den gemeenteraad alhier, uitgebragt zjjn 246 stemmenwaarvan 231 geldige. Gekozen is Mr. J. I. del Baere, met 127 stemmen, terwijl er eene herstemming moet plaats hebben tus schen de heeren B. van Asperen Vervenne met 88 en W. F. Busing met 72 stemmen. Zierïlizeo, 17 July. Tot tjjdeljjk adsistent op het rjjks-telegraafkantoor te Tholen, is benoemd de heer J. J. Lammer se. Na het dezer dagen afgelegd admissie-examen is o. a, tot inwonend kweekeling aan 's Rjjks vee-artsenjj- scbool te Utrecht toegelaten de heer J. de Jongh, te Goes. Feestviering te Zierikzee, 16 Juli 1878. Het jaar 1872 mag wel met prachtige kleuren geboekt worden in de geschiedenis onzes Vaderlands. De zonen van on-cn geboortegrond hebben gedacht aan het werk der Vaderen. Ze hebben gedreven door een vurige liefde voor hun Vader land de dagen herdachttoen liet Morgenrood der Vrijheid daagde aan den bewolkten horizon. Ze hebben feestgevierd en gejubeld de manmoedige daden van 't voorgeslacht hoog ver heven en zich plechtig voorgenomen omeven als hunne Voorouders in tijd van oorlog te strijden in tijd van vrede te leveu voor Nederland het Land der Vrijheid. Het jaar 1872 is het jaar der feesten. Qansch Nederland heeft op 1 April het oog gewend naar Brielles veste. Alom zijn vreugdevuren ontstoken en met groen en bloemen onze steden getooid. Zierikzee heeft dat niet gedaan, althans niet met dien ijver, waarmede andere plaatsen de zaak aangrepen. Om verschillende redeoen hebben de ingezetenen den driehonderd jarigen gedenkdag verschoven tot den zomer en zoo brak gisteren morgen de dag aan voor de feestviering bestemd. Men behoefde maar even hot hoofd op straat te steken om op te merken dat het een zeer drukke dag zou zjjn. Overal heerschte bedrijvigheid. Hier zong men een vrijheidslieddaar tooide men de huizen met groen en bloemenginds weder timmerde men met ijver aan de toestellen voor illuminatie en overal werd het oog aangenaam verrast door schoooe kleuren. Zierikzee was in feestdosch. Onze anders stille stad had zich opgericht nit haar rust en gaf plaats aan duizenden die van heinde en ver saamgestroomd waren om te genieten. Al vroeg in den morgen kondigdeu kanonschoten 't begin van 't feest aan en werden we feestelijk gestemd door de mu ziek van ons stedelijk korps. Daarop klonk hetnaar de kerk 1 en honderden (we schreven haast duizenden) stroomden het ge bouw binneu om het orgelspelde feestcantate en de- rede voering aan te hooren. Het eerste waszooals we dat van den heer Ezerman ge woon zijn allerschoonst en volkomen geschikt om ons te stemmen tot het vernemen van de woorden die de heer Gillot zich voorgenomen had tot ons te spreken. „Hallelujah 1 U God 1 U loven wij, omdat ge ons kinderen hebt doen zijn vap de Vaderen van voor drie honderd jaren 1" Zoo ongeveer begon spreker zijn welkomstgroet aan de feest vierenden. Het was een schoon woord dat hij spraktoen hij het feest dat we vierden schetste als een Neêrlandscheen Zeeuwsch eD een Zierikzeesch feest. Vervolgens bepaalde spreker onze aandacht bij 't Wilhelmuslieddat door de raaoneozang- verecuiging was gezongen, 't Wilhelmuszeide hijspreekt vau lijden en strijden van worstelen eD zegepralen van el lende en reddiug uit ellende. En was 't „den Vaderland ge trouwe blijf ick tot in den doedtvoor de Nederlanders van 1572, het beeld der toekomst, voor ons is datzelfde lied de tooverstaf, die de helden van voorheen voor onze oogen plaatstde heldenfeiten van vroeger in ons geheugen terng roepten die ons op feestdagen doet juichen uit dank baarheid aan 't voorgeslacht. Zoo gevoelen we dat we zonen zijn van een dapper volk dat we zijn van adelijk bloed. En dat volk zong «mijn schildt ende betrouwen zijt Ghij o Godtmijn Heer!" - en 't klonk als een klaaglied onder 't geween en gejammer, loen Spanje ons dreigde te vertrappen als een bede om bulp en uitredding, toen pijnbank en rad en brandstapels hunne offers bij getalen telden, eindelijk als een lied vau hopetoen de optreding van den Prins kracht gaf aan de Geuzen om Spanje te wcêrstaan. Spreker stond een oogenblik stil bij de wording van ods land dataan de zee ontwoekerd door de Vaderenlater op de zee en over de zee bronnen zou vinden voor zijn toe komst. Echter dreigde er het grootste gevaar toen Philips vao Oostenrijk besloten hed de Nederlanden in hunne ont wikkeling te stuiten. Wie zal dien machtige wcêrstaan Waar is de Daviddie dien reus zal terugdrijveu De edelen Ze protesteeren Alva autwoordt met hel vellen van Egmond en Hoorne. Zal 't Willem van Oranje zijn Hij kon niet keeren dat «zwaar tempeest." Zal 't volk 't dan zijn? Ja, het volk de zeewolf zal Neerland verlossen. Brielle kan het getuigen. En op dien grondslag bouwen de Vaderen voort. Vrijheid is het beginselwaarvoor gestreden en vrijheid 't pand dat ze met bloed gewonnen hebben. Later, als politieke of kerkelijke dwingelandij ergens had post gevat, dan was 't Neerland dat een schuilplaats bood aan de verdrukten. En wij, in het bezit van die vrijheid wij erkennen dankbaar dat we ze verschuldigd zijn aan de VadereD. Neerland zal ze nooit vergeten. Neerland zweert dit. jaar eu wij in 't bijzonder op dezen dag (rouw by de graven onzer helden om pal te slaan voor de zaak der vrijheid, preker stond vervolgens stil bij de geschiedenis onzer stad cn hure verjossing yan 't Spaanscho juk. Iljj schetste ons Kaarsemaker als een volksheld. Onver schillig of hy meer of minder gedaan heeftdat wat men vau hem vernomen heeft, blijft Kaarsemaker een type van den echten, dapperen Zeeuw. Hij kende geen vrees om te strijden, integendeel inet een toenemend vertrouwen op zijn kracht ging hij den strijd tegen. Hij worde dns het beeld van het Zeeuwsche volk. En als ooit ons volksbestaan bedreigd wordtzeide spreker dan Nederlandland mijner Vaderen 1 zult ge grijpen naar het zwaard en bezield door 't Wilhelmus en den geest des Zwijgerszult ge juichen geen nood I We hebbeueiadigde de redenaar nau 'l feest zyo wijding gegeven, als 't feest der Vrijheid. We gaan feestvieren. Laat ous juichen en zingen. Gulle feosttoonen dat ze weergal men langs onze straten. Maar bovenal iaat blijken dat het een heilig feest der Vrijheid is. En vraagt ge hoe kan dal? Ik antwoord u: als 'tgansche volk 't Wilhelmus in deu mond eu in 't hart heeft. Komtlaat ous beginnen laat ons zingen uit volle borst: Ods schild en ons betrouwen onz. Zietbier in weinige woorden don inhoud van de redo des begaafden sprekers. Voorzeker, zijn woord vond ingang en getroffen verliet de groote schare het Kerkgebouw. Wij doen dat niet eerder zonder uog met een woord van lof gewaagd te hebben van het zangerskoordat otnier «tiding van en geïnspireerd door den kundigeu musicus Grüters met veel gevoel de feestcantate voordroeg. Het is ons doel niet om in bijzonderheden op de schoonheden te wijzen die dit gewrocht des heereu Griilers bevatalleen zij aangestipt dat bet»Nccn Jt worde nooit vergeten. „Des Heeren hand heeft groote dingeD," 't prachtig contrapuntisch bewerkte slot en meer andere deelen zooveel schoons bevatten dnt ze wel verdient in breeder kring bekend te worden. Intussclien hadden zich onze straten gevuld met belangstel lenden die hier en daar postvatten om den historischen optocht te aanschouwen die ten half 12 ure zich iu bewcgiDg stellen. Onderwijl hadden we even tijd om eens hier en daar een kijkje te nemen. Het is onnoodig te zeggen dat het feest terrein zeer schoon opgesierd wasen dat de bewoners van de schoonste gedeelten onzer woonplaats daarin niet achter gebleven waren. Met smaak waren de huizen getooid en hier en daar waren opschriften aangebrachtdie allen betrekking hadden op 't groote feit van 1572, ende in dat jaar verwor ven Vrijheid. Tn de korte Sint-Jansstraat was een zeer achoone eereboog opgericht, prijkende met deze coupletten:" Due d'Alva kwam ten val, dat leert ons de historie Het nakroost smaakt de vrucht der toen behaalde glorie, en Door trouw en moed en kloek beleid Zijn wij van 't Spaanscbe juk bevrijd. Een der bewoners had voor zijn deur een triomfpoort van I groen gemaakt, prijkende met het volgende, karakteristieke opschrift Hulde aan het 300-jarig feest van Neerlands Onafhankelijkheid. 1572-1872. Als arbeiders van het Lompenmagazijn Die ook zeer voor de onafhankelijkheid zijn, Wij toonen hier onze pligteo Door aan 't feest ons werk te verrigten En willen heden hier ook trachten Het feest te sieren naar onze krachten, Dit is uit onze eigen liberteit Er is niemand die dit tegen strijdt. Op de Nieuwe Haveu vonden we boven de deur een cbassinet met de inneming van den Briel met dit opschrift: Wie ooit het Volk verdrukte Verdraaid als het hem ooit gelukte, De Batavieren fliuk van aard Te temmen door het lood of zwaard, enz. Een plant met dezelfde gebeurtenis vonden we iu het Korte Groenendaal met deze woorden Ja vieren wij dien dag maar voor Gods troon gebogen Hijdie den storm gebiedthij heeft die brooze vloot Door zijne hand geleidt, dat allen 't weten mogen Bij Hem is wetenschap eu uitkomst in den nood. In de Nieuwstad prijkte dezeu regel in het groen die eloovt die sal ooverwin. Zeker niet minder goed gemeend dan 't bovenstaande. Voorts vonden we in dezelfde straat een zeer fraaie schilderij hangen waarop Rotterdam was afgebeeld. Op de Breedstraat lazen wij het volgende: Bevrijding van den Spaanschen dwang, Gedenken wij nog eeuwen lang. In de Hoofdpoortstraat prijkte dit vers Juicht Nederlanderal jnichtl Verheft blijmoedig 't hoofd I Geen Spanjaard is er meer Die uw schatten rooft 1 Aan het Herv. Diaconie-Armengesticht was door de bestede- lingen eene sierlijke poort opgericht met het volgende opschrift De vrijheid't edelst op deez' aard Is ook onsarmenalles waard. In de Manhuisstraat was een zeer fraaie eereboog opgericht prijkende met de wapens der gemeentens uit Schouwenin de Poststraat een met het woord: Vrijheid, in de Lange Nobelstraat ook een zeer fraaiein de Verrenienwstraat was de pomp verborgen onder het groen en daarboven een piramide met zon opgericht enz. Het is ondoenlijk in het restje tyd tusschen de feestelijkheden alles op te /sommen. Alleen moeten we oog vermelden dat de straten die aan de Nieuwe Haven grenzende Molenstraatde Venkelstraat het Lange Groenen daal en ook het Kapellestraatje zeer aardig met groen ge sierd waren. En nu volgt de optocht I Wc staan met de honden in het haar om daarvan op te noemen al wat schoon was omdat alles wat we opmerkten een kreet van bewonderiug aan onze borst ontlokte. Hoe schoon die costumeshoe vorstelijk die houding van de Grooten nit ons heldentijdperk hoe ontzagwekkend die baar dige aangezichten der Watergeuzen 1 Geen wonder dat aan den hoofdpersoon den Vader des Vaderlands, menige eerbewijzing ten deel viel. En nu stelle men zich voor: dien optochteen laoge stoet vormende van mannen te paard en te voet, schitterende van kleurenbegeleid door drie muziekkorpsenomstuwd door duizende nieuwsgierigen en dnt alles bescheneD door een niet te veel warmte gevende zon en maar neen men kan zich dan nog maar een flauw begrip vormeu van bet enthousiasme dat er overal heerschte. Als we nu nog zeggen dat de Matinee Musicale op het Feestterrein gegeven door het Muziekkorps van het 5de rege- infanterieonder directie vnn den heer Ilenri Pusch ons zeer goede muziek te hooren gaf, die honderden wandelaars veel genot verschaftodan hebben we naar onze beste krachten genoeg gedaan om te doen zien dat er veel op te merken eu te genieten viel en om te doen gevoelendat er nog meer te hopen viel op wat bet avonduur ons zou, schenken. En we werden niet in die hoop bedrbgen. De avond vao 16 Joli 1872 zal nimmer uit het geheugen van Zierikzoe's inwoners gewischt worden. We zullen met korte woorden aanstippen wat hij te aanschouwen gaf. Allereerst de Soiree Musicale door het Muziekkorps van het 6de Regement Infanterie, onder directie van den heer P. Stenz. Hetgeen we, aan den overkant staandekonden hooren van de solo voor cornet A pistonwelk stuk prachtig ge speeld werd deed ons vermoeden dat het overigeals dit verdienstelijk werd uitgevoerd maar we moeten bekeüoen dat gejuichgeschreeuw en geloop ons gehoor bijna geheel innamen. En geen wonder. Menschenmassa's stroomden over de haven en belemmerden niet zelden den doortocht. Het ge-

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1872 | | pagina 1