ZIEBIKZËESCHE NIEUWSBODE. No. 5105. 28steJaarg. Dingsdag 10 Julij 1872. POSTERIJEN. REKENDMAKING. Reken dm aki n g. B e k e n d m a k i n g. TI EN DE-VRUCHT EN. Algemeen Overzicht. Nieu wstij d in gen Hmeiafta, ®eberl«nb. j De Directeur van liet Postkantoor te Tholen verwittigt liet publiek, dat alle stukken die des avonds mi ÏO ure aan het Kautoor worden bezorgd in geen geval in de avond- en michtverzending begrepen maar eerst met de posten van den volgenden verzonden worden. De Directeur voornoemd van deil GRAFT. G. J. FOKKER, loco Burgemeester. Do BURGEMEESTER van Zierikzee, maakt bekend dat op Donderdag de.n 18den dezer maand de door do openbare wandeling tusschen de Noordliaven- en do Nobelpoortvoor het gedeelte dat alsdan zal zijn afgeslotenvan des middags twaalf uur tot des middernachts vovl>o<leïi is. Zierikzee don 9 Julij 1872. De Burgemeester C. J. FOKKERWeth. 1°. B. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zie rikzee maken bekend dat zjj, met uitbreiding van hun op den 8 dezer bekend gemaakt besluit, nader hebben bepaald: «dut op don 16 July aanstaande, liet tinet rijtuigen over <le geheele Oude en overdo Appelmarkt ver- rboden is, van twaalf uur des middags, tot aan «den afloop vau het feest." Zierikzee, den 12 July 1872. De Burgemeester en Wethouders van Zierikzee B. C. CAU. De Secretaris, J. P. N. 'EllMERINS. VEILING van De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierik zee brengen ter kennis van belanghebbenden: dat de open bare Veiling der TIENDE-VUUCHTEN aankomende deze Gemeentevoor den jare en oogst van 1872 zal plaats hebben op Donderdag den 18 July e.k. des voormiddags ten 10 uur, op het Raadhuis dezer Gemeente. Zierikzee den 5 Julij 1872. De Burgemeester en Wethouders C. J. FOKKERWeth. 1°. B. De Secretaris J. P. N. ERMER1NS. De Burgemeester en Wethouders De beraadslagingen over de belastingvoorstellen in de Fransche Nationale Vergadering hebben reeds een heele geschiedenis achtor zich en neg is het einde niet daar. Het is een wedstrijd van nieuwe voorstellen en amendementen waarin telkens nederlagen worden geledon tot dat het wie weet den heer Thiers gelukt om zijn geliefde belasting op de grondstoffen er door te halen. Geen gelegenheid laat hij voorbij gaan te verkondigen dat die belasting noodig isdat andere belastingen wel iets kunnen bjjdrageu tot de benoodigde som van 200 millioen fraocs, maar dat die som niet gecompleteerd kan worden zonder de be lasting op de grondstoffen die alleen bijna honderd millioen francs zal opbrengen. En de Vergadering schjjnt haar best te doen om zijne woorden waar te maken hoe ingenomen ook de meeste leden tegen den terugkeer tot de protectionistische beginselen zijn. Zag de begrootingscommi8sie bare voorstellen om de hy pothecaire schuldvorderingen te belasten en 3 pCt. van de roerende waarde te heffen aangenomen met haar derde en gewichtigste een belasting op de handels- omzettingen was zij niet zoo gelukkig. Toen de algemeene beraadslagingen over dit punt gesloten waren kwam er een voorstel om drie percent van de winst, niet van het cijfer der omzettingen te heffendat met groote meerderheid werd verworpen. Hetzelfde lot trof een geheel nieuw voorstel om de in Fninkryk vervaardigde en uitsluitend voor binnenlandsch verbruik bestemde goederen te belasten. Een tegen voorstel om de patenten en de belasting op deuren vensters en mobilair te vorhoogen werd door de Regee- riug overgenomen terwijl de begrootingscommissie zich vereeuigde met een amendeineut om het bedrag der heffing op de haudelsomzettingen to bepalen op één franc per duizend francs. Toen dit laatste verworpen werd had de Vergadering daarmede het beginsel van de belasting op de handelsomzettingen afgekeurd. De heer Thiers heeft dus nu dit succès van zijne bemoei ingen dat i>f zijn belasting óf het voorstal waarmede de Regeering zich vereenigd heeft zal moeten worden aangenomen. De Minister van Fiuaticiën de Goularddiende een voorstel in om een leening te sluiten van drie mil liards tegen vjjf pCt.dat urgent verklaard werd. Men twijfelt niet of het zal met algemeene stemmen worden aangenomen. De commissie van rapport over het ontwerp toe regeling van het lager onderwijs heeft een geheel nieuw ontwerp opgesteld. Het beginsel van het verplicht onderwijs is hierin niet opgenomen. Er wordt slechts gesproken van zedelijke verpliehtiug. Hoe weinig dit beteekent in een zaak van zoo groot gewicht begrypt ieder. Het is de commissie dan ook te doen om den toestand feitelijk onveranderd te laten blijven. De Mi nister van OnderwijsJules Simonzal er wel geen vrede mede hebben. De toespraken van Z. H. den Paus tot officiëele lichamen en particulieren gericht doen in Duitschland meer en meer de oogen opengaan. De Duitsche Re geering scbynt dan ook bepaal'd plan te hebben om krasse maatregelen te nemen tegen het geheele epis copaat. Waarin die zullen bestaan wordt tot nog toe zorgvuldig geheim gehouden. Ook in Oostenrijk is de beweging tegen de geestelijk heid in vollen gang. De Regeering zal weldra het Memorandum der Bisschoppen beantwoorden. Praag wordt allengs de verzamelplaats der uit Duitschland verdreven Jezuïeten, die daar een groot klooster hebben aangekocht. De bekende gemeente Hernbut in Moravië vierde dezer dagen haar 150jarig bestaan. Door geheel Europa worden broedergemeenten gevonden, in onmiddellijke betrekking tot de gemeente te Hernhat staande. Öok heeft zij missies in Noord-Amerika, Zuid-Afrika en Suriname. Al de statendie aan het internationale telegraaf- verdrag te Rome deel namou hebben de Rom nnsche conventie goedgekeurd behalve Denemarken en Perzië. in Rome wordt een warme strjjd verwacht voor de gemeenteverkiezingen), omdat de clericaleu daaraan ook zullen deelnemen. De geestelijken zijn reeds be werkt" en vele clericale vereenigingeu zijn reeds klaar met hare caudidaten waarvan vurscheideuen dank zij dien ijver het er wel zullen «doorhalen." De orderom deze maal deel te nemen aan de gemeente verkiezingeu. heeft in het Jezuiëtenkamp veel verdeeldheid doen ontstaan. Het meest gelezen ultramontaansche blad dat steeds geijverd heeft voor de onthouding der Ka tholieken aan het burgerlijk bestuur in Italië heeft een krachtig protest tegen dien order ingediend, zoodat de Heilige Vader druk in de weer is om zijn verdeelde zonen met elkaar te verzoenen en er niet onaardig dit op gevonden heelt, dat voor deze maal alle clericaleu in liet geheele Rijk aan de verkiezing zullen mogen deelnemen terwyl die vergunning later zal worden ingetrokken. Het nieuwe Spaansche Ministerie heeftgelijk te verwachten wasmet veel teleurstelling en moeilijk heden te worstelen. De groote meerderheid der sena toren en afgevaardigden heeft do ontbinding der Cortes afgekeurd en baar een on verantwoordelijke daad ge noemd. Of de tegenpartij aan de aanstaande verkie zingen deel zal nemen is nog niet zeker. De vorige {Minister van Financiën Moret is Spaanacl? gezant te Londen geworden. Van de reis des Koning? naar de oproerige provinciën is nog niets nadeis be paald. De Carlisten behalen soms hier en daar kleine voordeelen maar zijn nergens in staat zich staande to honden. Het Engelsche Hoogerhuis had een minder aange name taak te vervullen. Gelijk men zich herinnert hadden de Lords de ballot-bill aan liet Lagerhuis teruggezondenvoorzien van tal van amendementen die aan de wet baar eigenlijk karakter ontnamen. Het Lagerhuis liad er geen vrede mede en gaf de Regeering een krachtig blijk van vertrouwen door al de amen dementen te verwerpen die zij onnoodig of ondoelmatig keurde. De Lords hadden geen andere keuze als zich hierbij neer te leggen of de Regeering te noodzaken de wet in te trekken waarvan zij de verantwoording niet wilden dragen. Wyselyk hebben ze het eerste ge kozen met behoud van een amendementnamelijk dat de wet een tijdelijk karakter dragen en gelden zou tot 1880. Het Lagerhuis heeft hun dat genoegen go- laten. In dien tijd toch zal het nu aangenomen stelsel zich zoo zeer aanbevolen hebben dat er van toruggang geen qurestie meer zijn zal. De democratische conventie te Baltimore heeft gelyk zich verwachten liet Horace Greeley tot candidaat voor het presidentschap gekozen. Sommige bladen geven Grant den Raad omwil hij zijn zetel behouden, dadelijk tot hervormingen over te gaan. In den vroegen ochtend van den 22?,ten Jnnij 11. heeft op den Canadaschen Grand 'i runk-spoorweg, niet ver van Belleville, een jammerlijk ongeluk plaat9 ge had. Ten gevolge van eene onbokende oorzaak derail leerde de locomotief van een trein die in oostelijke rigting van Toronto spoordewaardoor een goederen wagen en twee passagierswagens op elkander stieten en over den verbrijzelden locomotief tuimelden aan welks ontsnappenden stoom de opgesloten passagiers gedurende eeuigen tijd blootstonden. De passagiers van hei onge deerde gedeelte van den spoortrein boden zoo spoedig mogelijk hulp. Vijf persouen werden dood gevonden en 60 anderen hadden hevige brandwonden bekomen vóór den avond waren reeds 23 hunner overleden cu den 25sten bedroeg het aantal slagtoffers der ramp niet minder dan 40. Op denzelfden dag had nabij Connelsville, in weste lijk Pennsylvania, eene hotsing plaats tusschen twee spoortreinen, waarbij drie personen om het leven kwamen en 8 doodelijk gewoDd werden, en brak bij een apot heker te New-York een brand uit, waarbij 20 brand gasten ernstige wonden bekwamen, zoodat aan het leven vau 4 hunner gewanhoopt werd en men vreesde dat verscheidene anderen het gezigt verliezen zouden. Dozer dagen overleed te Cincinnati een vereerder van den bekenden koorddanser Blondin die een zonderling testament achterliet. Hij heeft aan het gezin van Blondin eene som van 50,000 dollars vermaakt ingeval de beroemde koorddanser in de uitoefeüing van zijne kunst den nelc breekt. Breekt Blondin slechts een been dau krijgt zijn gezin 10,000 dollars, en slaat hij zich bygoval den neus in dan ontvangt hij eene schade loosstelling van 100 dollars. Als niets van dat alles gebeurt en de man zijn natuurlijken doodt sterft, ver valt de geheele som aan het Harvard collegia bij Boston. Met behulp van den Nederlandschen consul te New- York zijn de effecten, die aan freule v. W. te Utrecht ontvreemd zijn, in beslag genomen. Bij hun aankomst in New-York, per stoomboot the City of Brooklyn, wer den de dieven gearresteerd Hun signalement was aan do politie van New-York gctelographeerd, en zjj wer den, toen zij één voor één voor de douane moesten ver schijnen in hechtenis genomon. Op al het door hen gestolene is beslag gelegd, doch zij zeiven zijn wegens een nog niet bekende redeu op vrije voeten gesteld. Een Hollandsch agent is yan Liverpool naar New-York hen achterna gereisd doch zjj hebben of ze gevat wor den of niethun geregte straf niet ontloopen. Zij staan thans zonder een cent te bezitten onder de brandende zon in de straten van New-York en freule v. W. zal het haar ontstolene geld terug ontvangen. Zntplicn, 12 Julij. Heden nacht zouden eenige werklieden in een huis in de Waterstraat een beerput mimen. Daartoe ging zekere G. Krassenberg oud 25 jaren, in dien put; pas was hij beneden of men hoorde een hevig kreunen eer men hulp kon verleenen was hij reeds door de giftige dampen gestikt. Eenige oogen- blikken later werd de man levenloos opgehaald. Hij was een oppassend werkman en eerst sints een zestal weken gehuwd. EeD ander werkman, die in dun put was gegaan om K. te helpen, zou insgelijks den dood hebben gevonden indien hij niet spoedig door do anderen met een touw was opgetrokken; ook hij was reeds zoodanig bedwelmd dat er een half uur verliep eer hij weder tot bewustzijn was gekomen. Amsterdam10 Junij. Heden, tegen half twaalf de9 nachts, brak een der felste branden uit, die sinds jaren hier zijn voorgevalleu. Aan het einde der Kleine Oostenburgerstraat stond binnen ongeloof lijken korten tijd een aantal pakhuizen in brand, waar onder een loods, waarin p. m. 6000 balen katoenzoowel Amerikaansch als Indisch waren geborgen; in aangren zende loodsen werd aan de eene zijde tabak, aau de andere zjjde bindrotting en turf bewaard. Daarnaast stond een pelmolen van den heer Lisingeraan het Vriesenveem verhuurd en insgelijks als pakhuis gebruikt, en met allerlei ar! ikeleno. a. veel caesia, gevuld. Ook deze werd een prooi der vlammen. Van de zijd'- van het Oosterdok, het gedeelte naar den Oosthurgergracht, bood de brand het verschrikkelijk schouwspel aan van een vuurzee. Een huis stortte in en meer dan een 5tal staan nog in brand. In een groot godeelto der Kleine Oosten burgerstraat namen de bewoners mot de te redden have de vlugt. Hoewel tal van spuiten en oolc de beide stoomspuiten aanwezig waren, viel aan blussclien niet te denken. Reeds laat het zich verwachten dat het vuur nog een paar dagen zal blijven doorsmeulen. Ton 3'/2 ure althans staat Alles nog even fel in brand, en is de beperking nog niet aan te wijzen. De schade kan warneer het verbrande katoen het voornaamste gewigt in de schaal legt, minstens op p. ui. l'/j millioen geschat worden. 12 July. De brand is men gisteren meester go- worden. Ruim 40 huisgezinnen hebben alles verloren. De oorzaak is tot dusverre onbekend. In de bergplaatsen waren groote partijen katoen, olie, turf en hout, enz. aanwezig. Do stoombrandspuit der Marine-werf, welke het eerst water gaf, zoomode de gewone spuiten der werf en van de mariniers hebben uitmuntend gewerkt; ook de Amstel en het Y alsmede een groot getal gewone spuiten hebben goede diensten bewezen. Met uitzondering van een werkman, die van een der gebouwen gevallen, zich gekneusd had en naar het Gast huis is vervoerd, zijn, voor zooveel bekend, geene per soonlijke ongelukken voorgevallen. De timmerman B. van Bremen heeft eene zwangere vrouw uit een brandend gebouw gered. Kotterdam 11 Julij. Gisteren naraiddig waren eenige werklieden aan dei. Boezemsingel alhier werk zaam om een welput te boren en daalde een werkman daarin af, om verder onderzoek te doen, doch werd door stikstoflucht zóó bevangen dat hem hulp moest verleend worden; tot vijf man daalden daarin afmaar allen waren onmagtig om bijstand te verleenen toen men eindelijk een zesde een touw om het lijf bond en zoo in den put liet zakkeu. Allen zyn er achtereen volgens toon uitgehaald en ouiniddelljjk door dr. Fuhri behandeld doch de eerste was reeds een lijk eu nog drie anderen verkeeren in zeer bedenkelyken toestand. 12 Julij. Omtrent dit ongeval wordt nader hot volgende gemeldVau de drie personendie gis teren namiddagtengevolge van het gebeurde bij het graven van een welput alhier, naar het Ziekenhuis zijn overgebragt, is de een 's avonds te half 9 en de tweede 's nachts te half 2 ure overleden ter wijl voor den derden eenige hoop op levensbehoud schijut te bestaan. Naar wij vernemen had de put eene diepte van 2 »/3 meter en was een der hoorders reeds des voormiddags een paar malen er uitgeloopen, wegens de ondragelijke lucht die er in heerschte. Des namiddags togen 3 ure hinderde hem de uitwaseming der gassen zoodanigdat hij er door bedwelmd geraakte. Zijn kameraad dit ziende', wilde hem te hulp komen, doch dezen trof hetzelfde lot. Een ander werkman schoot toe om hen te helpenmaar ongelukkig met hetzelfde gevolg. Een metselaar aldaar in de onmid dellijke nabijheid aan 't werk zijnde, liep insgelijks er op toe, daalde langs een ladder in den put neder en wilde den digtst bij hem liggenden persoon grijpen maar raakte bij het voorover bukken buiten kennis en viel bewusteloos neder. Twee andere personen beproefden aan touwen gebonden in den put hulp te verleenen maar werden bij die poging insgelijks zoo ongesteld dat zij dadelijk weder moesten worden opgetrokken. Onderwijl was met eenige anderen ook een jong persoon te hulp geschoten Jan van Pelt genaamd 21 jaren oud en woonachtig in de Knolle- man8steeg alhier. Deze waagde hetzich aan een touw door anderen naar bene.ien te laten zakken. Voorzien van eene dreg, sloeg hij den haak in de kleedereu van deu eersten dieu hij kon bereiken en haalde Hem opdoch toen hij hem reeds tot naby deu rand had opgetrokken scheurde de haak los en viel de ongeluk kige in de diepte terug. Daarop daalde van Pelt andermaal naar benedensloeg met inspanning van alle krachten den man een touw om het lijf en mogt er in slagenop die wijze een voor een allen boven te, brengen. Terwijl dit een en ander plaatshad, was dr. L. G. Fuhrialdaar passeerendeonverwijld naar de plek gesneld en leende mei de meeste bereidwil ligheid de hand om de vier Ijjdenden van hunne zwaar bemodderde kleederen te ontdoen, ten einde hun verder allen mogeljjkeu bijstand te verleenen. In allen haast werden daartoe de eei-btnoodigo middelen gebaald, doch intusschen was reeds een der ongelukkigen stervende en binnen weinige oogenblikken bezweken. Nadat de heer Fuhri een geruimen tijd volijverig alles had aan gewend om de drie overigen bij te helpenwerden inmiddels maatregelen genomen' om hen naar het Zie- kenhuis over te brengen. Naar men verneemtwas de persoon die aldaar het eerst is overleden dezelfde i die zijn werk had verlaten om de drie in den put arbeidende mannen te hulp te komen. De drie over ledenen waren oppassende menschenwaarvan twee vrouw en kinderen nalaten. Naar men vermoedt, zou het ongeluk daaraan zijn toe te schrijven, dat men op den veenbodem geen water had laten staan maar dien met de pomp had droog gehoudenwaardoor op het veen een salpeter achtige uitwaseming was ontstaanalthans toen er tydens de redding een weinig water was iugeloopen, was ook de uitwaseming verdwenen. I-ïillcgorsIjerf^, 12 July. Heden voormiddag heeft een jongen van 16 jaar zijn makker van 14 zoodanig met een geweerschot van hagel van achteren in de regterscbouder gewond, dat de laatste naar het j oordeel van geneeskundigen weldra zal moeten sterven. Beide jongens waren in een slagtery alhier werkzaam, toen de oudste, hot geladen geweer zijns vaders ziende staauzeide dit wel te kunnen afschieten, waarop de andere antwoordde dat hij toch niet durfde. De eerste zijn bewering willende stavenschoot het geweer af en trof ongelukkiglijk zijn kameraad. De dader is naar het huis van arrest te Rotterdam overgebragt. 12 Julij. In de thans gesloten zomer-vergadering der prov. staten is o. a. met alge- meeue stemmen aangenomen liet voorstel van Gedep. Statenom afwijzend te beschikken op de adressen tegen den aanleg van den steiger aan het Katsche veer. Een amendement van den heer F/som met het maken van dieu steiger te wachten tot omtreut de toekomst van de Zandkreek meer zekerheid bestaat, en intusschen een onderzoek daaromtrent in te stellen en tevens de mogelijkheid te onderzoeken van het maken vau een steiger in het Zuid-Bevelaudsch kanaal is verworpen met 29 tegen 5 stemmen. Ten opzigte van het adres van Tholen omtrent de overbrugging van de rivier de Eendragt, is inet algemeene stemmen besloten het verzoek als niet voor inwilliging vatbaar te verklaren, omdat de uitvoering eene gemeente zaak is; intusBckeu hebben de staten zich bereid ver klaard tot eene provinciale subsidie indien die ook door de provincie Noord-Brabaud en het Rijk wordt toe den het geld te verschaffen, den tyd en de hoegrootheid der aflossingeu ter bepaling latende van het gemeente bestuur, maar eischte daarby als blijk vau sympathie een rente van slechts 31/,zegge drie en een halve percent. Ziovilrzee, 13 July. Gisteren namiddag hadden twee kinderen een van IF. Mans oud 6 jaar en oen van L. A. de Vosoud 8 jaarhet ongeluk spelende op de Oude haven in het water to vallen. Bij liet hooge water was hun leven in groot gevaartoen de varensgezel Ilermanus de Graaf, het kloek besluit nam te water te gaan en zwemmende te trachten de kinde ren te redden, waarin hjj met behulp van Willem Juin gelukkig slagen mogt. Het bewustzijn van te hebben welgedaan en den dank der onders van de geredde kinderen zy hunne grootste belooning. De Staats-Courant bevat het volgende: De Minister van Oorlog, Ontvangen hebbende een aantal reqnestenwaarbij door of ten behoeve van milicien-verlofgangers vrijstel ling wordt verzocht van het opkomen onder de wapenen voor de eerlang te houden najaars-oefeningen. Brengt, bij deze, ter kennis van de adressanten, dat de belangen van den dienst niet toelaten in hun verzoek te bewilligen. Te dezer gelegenheid worden de betrokken miliciens herinnerd, dat zij, die wegens ziekte niet op den bepaal den dag onder de wapenen komen, overeenkomstig de daaromtrent bestaande voorschriftenzich na hunne herstelling bij hun korps zullen moeten vervoegen, ten einde alsnog gedurende vier weken in den wapenhandel te worden geoefend. Zierilczee, 15 Julij. Heden werd ten vaadhuize alhier aanbesteed: het vernieuwen van een vleugelmuur en een gedeelte kaaimuur aan de eerste houten bin- nenbrug. Aannemer is geworden de heer G. Alemnn, voor ƒ5885. Bij de feestviering op morgen, zal de optogt de volgende route nomen: Des morgens ten 11 '/2 "re. De trein zal zich in beweging stellen aan de «Kazerne" in de Manhuisstraat en verder gaau langs de Breedstraat. Nieuwstad. Ravenstraat{gedeeltelijk). Hoofdpoortstraat. Nieuwe Haven. Oude Haven zuid zijdeAppelmarkt. Poststraat. Varremarkt. Blijenhoek. Minnebroerstraat. Meelstraat. Dam. Schuithaven. Lange Nobelstraat. St.-Antonie'sdam. Watermolen. Verro- nieuwstraat. Melkmarkt. Oude Haven, {noordzijde.) Oude Haven, {zuidzijde.) Korte Gi-oenendaal. St. Domusstraat. Nieuwe Boogerdstraat. Krepelstraat. Lange St.-Jansstraat. Korte St.-Jansstraat. Poststraat. Manhuisstraat, tot aan de «Kazerne". Hos namiddags ten 5 ure. De trein zal zich weder in beweging stellen aan de «Kazerne" en van daar dezen weg volgen Manhnisstraat. Poststraat. Wevershoek. Ravenstraat. Nieuwstad. Breêstraat. Fonteijn. St. Domusstraat. Nieuwe Boogerdstraat. Nieuwe Haven. Oude Haven, {noordzijde.) Melkmarkt. Verrenieuwstraat. Watermolen. St.-Antonies- dam. Lange Nobelstraat. Schuithaven. Dam. Oude Ha ven, {zuidzijde.) Karsteil. St.-Domusstraat. Fonteyn, tot aan de «Kazerne" waar de trein zal ontbonden worden. Kerknieuws. Beroepen bij de Herv. Gem. te St.-Maartensdijk Ds. G. J. Hoornenpred. te Bruinisse. Beroepen te Haamstede tot predikant bij de Chr. Ger. Gemeente Da. J. Verhave te Heinkenszand. Ds. J. Kromsigtte Kortgene, is beroepen te IJsselmui- den, en niet te IJsselstein. Ds. F. liagete Wolfa-arts- dijk, heeft een beroep ontvangen naar Noordwijk-biunen en Ds. L. Slotemaker, te 's HeerHendrikskinderen, c. a., naar Neede. Te Kats is de Predikantskeuze gevallen op ds. J. van 't Hooft, pred. te 's Heerenhoek en te Baarland op dB. W. J. Wouters, pied. te St. Anthoniepolder. Voor beide gemeenten is intusschen dispensatie aangevraagd van art. 52 van 't Synodaal Regiem, op de vacaturen. Te Oudewater is beroepen ds. 7'. J. van Stipriaan Luïsciuspred. te Sclierpenzeelen Ds. A. Keers, pred. j te Enschedé heeft bedankt voor het beroep naar de i Lemmer. Gemengde berigten. Het algemeen verslag der afdeelingen omtrent het ontwerp-reg. voor de polders en waterschappen in Zeeland is nog niet gei;eed. De behandeling daarvan is uitgesteld tot de najaarsvergadering. Sirjansland, 10 Julij. Als zeldzaam voorkomend blijk van belangstelling in het openbaar lager ondcrwjjs, verdient het volgende openbare dankbare vermelding. Voor den bouw eener flinke ruime school en hoogst doelmatige onderwijzerswouing alhier was de Gemeente raad van Oosterland c. a. genoodzaakt een geldloening van ettelijke duizende guldens te sluiten eu wendde zich met eeu aanvrage daarvoor tot den ambachtsheer jhr. Henri Steengracht d'Oosterland te 's Gravenhage. Deze uu werd niet alleeu onmiddellijk bereid bevon Twee dametjes te Biuinissc moesten zooveel onwaarheden van een schippers-knecht niet uitbazuinen, en hem niet na roepen, anders zullen zij opgevangen worden en geknipt. Do buren van het karreveld te B. worden verzochteene vrouw geen moeite meer aau te doen over haren zoou daar zij in keunis zullen gebracht wordeu inet de policie. Te 's Hecr- Ahlskerke denkt een heerschap dat ieder zijn hoed nu wel voor hem zal gaau afnemen, nu hij zich zoo mooi gaat op- tuigeumaar dat zal niet gaan. Men zal hem voordragen als lid van den Rand, zoodra er een plaatsje openvaltdan zal hij nog wel gekker worden. «Kennissen leveren altijd wat nieuws op, "zegt eene boerendochter te 's Heer-Ablskcrke, „want ik begon al le denken dat ik overgeschoten zou heb ben met de Heinkeusznndsche kermis, maar toch wilde het geluk dat ik verpast werd aan een lieve jongen vau Nisse." Nu is dat kind zoo verblijd dat zij zingt als een nachte gaal, De zoon van eene weduwe te 's Hecr-Ablskerke wordt aangeraden, als hij niet fatsoenlijker naar eene kermis kan gaanzooals hij gedaan heeft, te H., dan maar te huis te blij ven, waot hij slingerde over de kermis als een schip zonder roer, en dat past toch niet voor een fatsoenlijk menseh. Een boeren-zoon onder 's Heer-Ablskerkc moest overal niet loopen vertellen dat hij wel zeven meisjes heeft kunnen krijgen om kermis te houden, want dat is beter gezien gewordeu. Dus Pieter, houd uw mond nu stil, Daar niemand u toch hebben wil, Want om uwe laffe praat, Wordt gij overal gehaat. Te Nietiwerkerk in Duivcland is Keetje zoo verheugd dat zij haren ouden vrijer terug heeft, dat zjj zegt: Het is nu voor de derde keer En nn neem ik geen ander meer Ik zal hot met hem nu maar wagen, Al moest ik het dan ook beklagen. Onder Waarde wordt iemaod aangeraden des Zondags geen koffij meer te gaan drinken onder Kruiningen want het begint in liet oog te loopen. Een boer te Kruiningen moest zijne meid niet laten beengaan voor haren vrijer, want het zal nicl gemakkelijk gaan eene andere te krijgen die beter is. Ingezsonden stukken. NOG EEN WOORD OVER Lieven Janszoon Kaarsemaher. Gelijk de belangrijke mededeelingen over Kaarse maker door den WelEd. Heer Mr. J. P. N. Ermkrins in no. 3101 van den N.Bodc opgenomen, mijen gewis ook anderen hoogst welkom warenzoo meen ikals vrucht mijner nasporingen te dier zakeook nog" te mogen wijzen op het werk vau Joiian Babtista de Tassis Cament. de Tumult. Belg.waar men op pag. 151 de ontmoetingen van den Spaanschen Bevelhebber Zeraarts kortelyk vermeldt viudtzoo ah dienaar aanleiding van de Gedenkschriften van Kaarsemaker, door de Rüever uitgegevenzoowel in de Redevoering

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1872 | | pagina 1