ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. No. 5102. 28steJaarg. Dingsdag 9 Julij 1872. AANBESTEDING. TIENDE-VRUCHTEN. Nieu vvs tij dingen. 8 Syluitssthlrtivb. M-cbertaub. Bekendmaking. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zie- rikzee zijn voornemensop Maamlaj; den 15 Juli,] aanst., des middags te 12 ure, ten Raadhuize AAN TE BESTEDEN: Het vernieuwen -van een Yleiiffel- niuur der eerste houten binnen- brug; en een g;e<leelte Kaaimuur aansluitende tegfen dien muur. Aanwjjzing van het werk op Woensdag den lOclen Julij aanst., des voormiddags te 10 ure, terwijl inmid dels inlichtingen te bekomen zijn bij den gemeente- bouwmeester. Bestekken zijn verkrijgbaar ter gemeente-secretarie, tegen betaling van 25 cent. Zierikzee, 3 Julij 1872. De Burgemeester en Wethouders, C. J. FOKKER, loco Burgemeester. De Secretaris, J. P. N. ERMERINS. Bekendmaking. VEILING van De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierik- zee brengen ter kennis van belanghebbendendat de open bare Veiling der TIENDE-VRUCHTEN aankomende deze Gemeentevoor den jare en oogst van 1872 zal plaats hebben op Donderdag den IS July e.k. des voormiddags ten 10 uur, op bet Raadhuis dezer Gemeeute. Zierikzee deu 5 Julij 1872. De Burgemeester en Wethouders C. J. FOKKERWeth. 1°. B. De Secretaris J. P. N. ERMERINS. Bekendmaking. GEMEEN TE VERSLA. G 1871. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zie- rikzee maken bekeüddat het J A ARLIJKSCH VERSLAG van den toestand dezer gemeente over 1871, thans in druk verkrijgbaar is gesteld tegen 40 Cent per exemplaar ter Secretarie dezer gemeente. Ziehikzee den 5 July 1872. De Burgemeester en Wethouders C. J. FOKKERWeth. 1°. B. De Secretaris, J. P. N. ERMERINS. Algemeen Overzicht. De FraD8clie Nationale Vergadering heeft dezer dagen zeer belangrijke discussiën gevoerd over de door de begrootingscommissie ingediende belastingvoorstellen. Menig warm en hartig woord werd t-r gesproken. Aan de zucht tot repliek en dupliekwaaraan geen einde scheen te komen zou men volstrekt Diet gezegd heb ben dat het debat onder 80° warmte en soms meer gehouden werd. Het eerste en tweede ontwerp van de begrootingscommissienamelijk een belasting op de hypothecaire schuldvorderingen en een belasting van 3 pCt. op de roerende waarde, werd door de Verga dering aangenomen. Het derde, tevens het voornaamste, namelijk de belasting op de handelsomzettingen was nu aan de ordemaar er wevd niet over gesproken hetgeen natuurlijk geschied zou zijn als de heer Thiers zelfbeheersching genoeg bezeten had om zich gelijk hij beloofd hadniet meer in dit debat te mengen. Maar de gelegenheid was te schoon en te verleidelijk om niet nog eens door bestrijding van het voorstel der commissie zijn stokpaardje te berijden en een lofrede te houden op de belasting op de grondstoffen. Rouher de advocaat van het Keizerrijk, voorstander van het vrijhandelsstelsel dat Frankrijk bloei en rijkdom heeft geschonken tegen wieDs speech 's heeren Thiers argu menten niets beteekenden washoewel verwinnaar toch overwonnene. Want al is de linkerzijde uit over tuiging tegeu de verouderde begrippen van den Presi dent, toch schonk ze hem haar sympathie om de recbterzyde een gevoelig échec te doen lijden. Eindelijk zijn de algemeene beraadslagingen over de belasting op de grondstoffen ten einde gebracht en hebben die over de belasting op de haudelsomzettingen een aan vang genomen. Welke van die twee nu tot wet zal verheven worden zal wel spoedig uitgemaakt worden. De Minister van Buitenlandsche Zaken deelde hét met Duit8chland gesloteu tractaat mede. Van de nog te betalen drie milliarden moet binnen twee maanden na de ratificatie een half milliard worden voldaan waarna de departementen Marne en Ilaute-Marne wor den ontruimd; op 1 Maavt 73 moet weer een half mil liard en een jaar later een milliard betaald worden waarna de departementen der Vogezen en Ardennes worden verlatenop 1 Maart 75 volgt het laatste milliard en heeft de ontruiming der laatste departe menten en van de vesting Belfort plaats. Franlcryk mag in de ontruimde departementen slechts zooveel bezetting leggen als voor het bewaren van de orde noodig is en geen vestingen bouwen of herstellen Duitschland behoudt zich het recht voor om zijn be zettingsleger op denzelfden voet te houden. Hoewel velen gunstiger bepalingen verwacht hadden twijfelt men niet aan de aanneming van het tractaat, evenmin aan het succes der te sluiten leening. De verhouding tusschen den heer Thiers en de rech terzijde is er niets beter op geworden. Men sprak reeds van gewichtige plannen die den President zouden noodzaken af te tredenmen had reeds een opvolger klaar tot nog toe echter bleef het by een storm in een glas water. Tengevolge van de weigering der Curie om kardinaal von Hohenlohe als Duitsch gezant te erkennen zal de Duitsche Regeering waarschijnlijk geen gezant bij den Paus aanstellen. De Jezuïeteuwet is ook tot Elzas-Lotharingen uitge breid. De Duitsche bladen houden zich bij gebrek aan belangrijker stof nog steeds bezig met de vraag of de Paus reeds een bul geteekend heeft waarbij de ver kiezing van zyn opvolger nog vóór zjjn begrafenis ge regeld is. Gelyk we als onze verwachting te kennen gaven heeft de Bisschop van Ermeland in het eind zoete broodjes gebakken. Maar de Regeering zal zich door zijne onderwerping niet laten beet nemen noch van houding jegens het ultramontanisme veranderen te oordeelen althans naar het orgaan van den Rijks kanselier, die in het stille Varzin scherpe artikelen schryft over het anti-nationaal karakter der Katholieke Kerk en hare vijandschap jegens den Staat. De Zwitsersche Bondsraad opende zyn zomerzitting en koos tot President een verklaard voorstander van de grondwetsherziening, Friedrich van Genève. Volgens besluit van de Spaansche Regeering blijft de begrooting van het vorige jaar ook voor dit dienst jaar van krachttotdat de Cortes die in September samenkomen daaromtrent nader zullen beslissen. De Minister van Financiën beproeft het onmogelijke om den financiëelen toestand te verbeteren. In Engeland zal hij trachten zyn plannen ten uitvoer te brengen. Het is nog niet zeker dat alle partyen aan de aan staande verkiezingen zullen deelnemen. Over den Car- listischen opstand geen nieuws. De benden worden vervolgd uiteengejaagd om zich kort daarna op een ander punt te vereenigen. Toch neemt over het geheel de kracht van den opstand af. De Koning heeft plan zelf naar het noorden des lands te vertrekken om te beproeven of zyn tegenwoordigheid niet een goeden indruk zou maken. Het Engelsche Ministerie Gladstone dat den laatsten tijd deerlijk aan het wankelen was is nu weer iets sterker door de volkomen overwinning die het in het Lagerhuis iu zake de wet op de geheime stemming tegenover het Hoogerhuis behaalde en door de geluk kige oplossing van de quaestie der indirecte eischen. De spanning tusschen patroons en werklieden in Londen duurt voort, de strike breidtzich steeds verder uit. Te Londen werd het Internationale Congres voorliet Gevangeniswezen geopend bijna alle landen bobben or vertegenwoordigers heengezonden. De gemeenteraadsverkiezingen in België zijn over het algemeen in liberalen geest uitgevallen het begin van het einde van het clericale Ministerie, Vooral in Autwerpen was de uitslag schitterend. Ten onzent kwam er een einde aan de Ministeriëele crisis. De nieuwe Ministers hebben reeds den eed af gelegd in Zr. Ms. handen. Volgens de Bombay Gazette blijft de buitengewone hitte in Indie aanhouden. Te Allahabad stond de ther mometer op 115 en te Hyderabad op 116 graden Fahren heit in de schaduw. Op laatstgenoemde plaats verloor het 15de ulanen-regiment één officier, vier manschappen en twaalf regiments-kiuderen door den zonnesteek. In en ora Puna zijn de bronnen opgedroogd, het vee sterft en de inwoners moeten om een dronk water eenige myleu verloopen. De voornitzigten zouden allertreurigst zyn, doch gelukkig is de tyd van den Monsunwind aanstaande. Uit Tifles wondt aan de Levant Times een staaltje van modern kannibalisme verhaaldeen gevolg van den vreeselijken hongersnood die in Perzië nog altijd heerschende is. Te Flaraatan nl. hebben negen personen waaronder twee vrouwendrie kinderen gestolen eu opgegeten. De kamiibalen werden gearresteerdde beenderen der kinderen vond men in hun kleederen verborgen. De groot-vizier veroordeelde de vrouwen om te worden opgehangen en de anderen om den honger dood te sterven. Na verloop van een week vond men van de zeven personen slechts vijfdie reeds gestorven waren doch vooraf hunne twee kameraden hadden opgegeten. Dezelfde cot respondent meldt dat do honger snood vermeerdertte Teheran is geen vee meereu de lastdieren zijn allen reeds opgegeten, New-Yorlï, 3 Julij. Er heeracht hier eene buitengewone warmte. Gisteren zijn 75 en heden 45 per sonen aau zonnesteek overleden. Volgens een niet overdreven schatting zjjn op hot oogenblik circa 70,000 arbeiders te New-Yorkdie het werk hebben gestaakthetzij tot verhooging van loon hetzij om den werktjjd op 8 uren per dag te stellen. Wanneer meu het gemiddeld Icon op drie dollars pipier per dag stelt, zijn daardoor één en een kwart millioen dollars per week aan de circulatie onttrokken. De pianofabrikanten hebben besloten niet toe te geven. Op een meeting van 400 bazen die gezamenlijk aan 40,000 arbeiders werk geven is ook besloten het tieu-uur-stelsel te handhaven. Een afschuwelijk staaltje vau mishandeling van gevangenen leverde onlangs de politie te Hammersmith bij Londen. Een man die in hechtenis genomen was voor het breken van een bierglaswerd geboeid en aan het paard vau een rijdend politie-ngenfc vastgebondeu. Daar het paard in eeD stevige draf voortliep, was de ongelukkige weldrn uitgeput van vermoeijenis en 50 ellen ver werd hij tusschen de pooten van liet paard .Voortgesleept. Er is een onderzoek naar deze vvreede mishan deling ingesteld. Bij een onweder op den 26sten Junij jl. sloeg de bliksem in den molen to Keutzburg in Silezië. De straal ging door een schoorsteen, welken hij geheel van roet zuiverde, en kwam door den oven in eene kamer alwaar hij alle vensterruiten vernielde, in de wanden en den vloer kleine gaten sloeg, de grootste van den omvang van een borden nam vervolgens door een derzelve zijn weg naar een tweede kamer. Ook daar vernielde hij alle ruiten sloeg verscheidene gaten in den wand, sprong over een wieg, waarin eon slapend kind ongedeerd bleef en ging kort bij de wieg door den muur naar een derde kamer, waar de molenaar, zjjne vrouw, een jongen, een knecht en eene meid zaten te eten. Zij zagen een schel licht en vielen bedwelmd neder, waarna geruimen tyd verliep eer zij weder tot bewustzijn kwamen. Intusschen vernielde de bliksem ook hier alle ruitenboorde gatensloeg een keukenkagchel iu elkander, en ging eindelijk door eeu anderen schoorsteen naar buiten. Bij een spoedig inge steld geneeskundig onderzoek bleek, dat alle personen door den bliksem geraakt waren, de een aan don arm, de ander op den rug, do derde op de borst, de vierde aan een arm en aan een been terwijl de vijfde op verschillende plaatsen geschroeid was. Geen hunner werd echter ernstig gewond. Haarlemmermeer5 Julij. Onder begun stiging van prachtig zomerweder had heden alhier het aangekondigde landbouwfeest plaats, den leden der Holl. Maatschappij van Landbouw aangeboden door den wakkeren eigenaar der Badhoevemr. J. P. Amers- foordt. Het naburige Sloten wemelde van de rijtuigen, die de belangstellenden herwaarts hadden gebragt. De ver schillende werktuigeu, o. a. ook de merkwaardige hooi- drooger van Gibbswerden volgens het programma iu werking gebragt en wekten in booge mate aller belang stelling op. Niemand, hoe ook zjjn oordeel moge wezen over de waarde der verschillende machineszal de Badhoeve verlaten hebben zonder inwendig hulde te brengen aan de onvermoeide pogiDgen van hemdie met zooveel voorliefde zyn kapitaal beschikbaar stelt, tot het doen van proefnemingen in het algemeen belang van onzen landbouw. 's Girïwenlmgfe 5 Julij. Gisteren namiddag bad er aan de Koninginnegrachtnabij den Dierentuin alhier, een treffend ongeluk plaats. Een zoontje vau een Amsterdainschen schipperdie met zyn pakschuit aldaar lagviel door eenig toeval over boord. Dadelijk sprong de vader den zoon na. Dikwerf had de man zoowel eigen betrekkingen als andere personen gered. Maar ditmaal werd hij, helaas! liet slagtoffer zijuer ouderliefde. Hij zonk plotseling in de diepte. Vader en zoon werden nu wel uit het water gehaald de zoon kreeg ook zijn bewustzijn terugmaar de vader kwam niet meer bijniettegenstaande er spoedig geneeskundige hulp werd aangewend. By dit ongeval had het volgend incident plaats Toen het voorviel passeerden juist eenige sectiën schutters onder bevel van den kapitein de Lethen het laat zich wel begrijpendat vele dier schutters geen oogenblik aarzelden om pogingen tot redding in het werk te stellen. Zij werden echter daarin belet door hunnen kapitein die hen gelastte door te marcheren. Een hunnerde schutter Ilartink zonderde zich niet tegenstaande het bevel vau zjjn kapitein, van de com pagnie af en begaf zicb na zjjne wapens te hebben afgelegd te water en redde dan ook het zoontje terwjjl de vader zoo goeii als dood werd opgehaald. Maar hiermede was de zaak nog niet ten einde. Bjj den terugkeer van het schijfschietenging de compagnie de plekwaar het ongeluk had plaats gehadvoorbjj en toen de schutters vernamen dat de schipper zjjne vaderliefde met den dood had moetbu bekoopen werden den kapitein de Leth allerlei verwjjten daaromtrent gedaan ja zelfs wilden eenige schutters hem te ljjf hetgeen door de politie belet werd. Op het Plein ge komen waar de schutters werden afgedankt, werd de kapitein wederom bedreigd en zou het tot feiteljjkheden zjjn gekomen indien de politie eveneens niet tusschen beide ware gekomen. 6 Julij. De uieuw benoemde Ministers hebben heden in handen des Konings den eed afgelegd en daarna Ministerraad gehoudenouder het voorzitterschap vau den Heer Brocx. Alle Departementen zjjn overgenomen behalve dat van Justitie, daar de Heer Jolles afwezig was. Z. M. heeft beuoemd: tot Minister van Staat Mr. P. P. van Bosse en tot Ridder der Orde van den Nederlaudschen Leeuw Mr. P. Blussé van Oud-Alblas. Rotterdam6 July. Jacob de Vletter is heden morgen alhier overleden. Alblasserdam 6 Julij. Gisteren avond werd door belangstellendendie geteekend hadden op de liisfcdie deze week is rondgestuurd in de gemeenten NieuwlekkerlandKrimpen a. d. Lek en Alblasserdam een vergadering gehouden in het sociëteitsgebouw aan den Kinderdjjktot het benoemen eener commissie in zake het monument Thorbecke. Tot leden dier com missie zjjn benoemd de HH. mr. Jan van Lakerveld Bisdom voorzitter Murk Leis secretarisH. Smit penningmeesterJan SmitJz.F. H. van Santen en 0. Smit. De commissie ontving in last zich in verbin ding te stellen met het centrale comité en onderzoek te doen naar de plannen van dat comité om daarna te oordeelen of die lijstwaarop reeds voor een aan- zienljjk bedrag geteekend isnog verder zal rondge zonden worden. Steeiit>erfi-©ii6 Juljj. Na den veldslag van Sédan dwaalden verschillende paarden aan zich zeiven overgelaten en de worsteling ontkomen vermoeid en uitgeput in de velden rond. Een dezer paarden werd eenige dagen later op de markt to Antwerpen voor 47 gulden aan een inwoner uit deze gemeente, verkochten heeft thans op de aldaar gehouden harddraverij al de prjjzou behaald. Al de mededingeude paarden werden door hetFranscho ros in vlugheid overtroffen. Een daverend gejuich sloeg uit de digte rjjen van toeschouwers op toen het paard van 47 gulden achter eenvolgens de prjjzen behaaldeop de paarden uit de gemeenteuit de provincie en van zessen klaar. Men schat de waarde der prijzen op ƒ450. Mi«ï<lellt>urg*6 Juljj. In de heden gehouden Zitting der prov. Staten van Zeeland is de heer Mr. W. Ph. Vis herbenoemd tot buitengewoon lid van het college van Gedep. Staten. Voort8 zjjn aangenomen de voorstellen van gedep. Staten tot tegemoetkoming aan de gemeenten Eede en Yerseke in de kosten voor den bouw eener school en onderwijzers woning en tot verbetering van den weg tusschen Goes en 's Gravenpolder. Het voorstel tot het weder invoering der tolheffing op den grooten weg 2de klasse van Zierikzee naar den steiger te Zijpe ia verworpen met 22 tegen 15 stemmen. De volgende zitting is bepaald op Woensdag a. s. "V©ere 5 Juljj. Eergisteren heeft men een aanvang gemaakt met de toebereidselen om de jjzeren deuren van de groote sluis bjj deze gemeente weder uit de hengsels te nemen. Het is gebleken, dat de deuren niet juist sluiten en voortdurend water doorlaten, hetgeen zonder haar op het land te brengen niet te verhelpen schjjnt te zjjn. Dit werk zal ten gevolge hebben, dat het in gebruikstellen der sluizen en het daarmede in ver band staande erlangen van een vasten waterstand in de haven en kaden te Middelburg weder voor eenige weken of maanden zal vertraagd worden. Brouwershaven 8 Juljj. Ook alhier heeft zich eene sub-Commissie gevormd voor het stichten van oeu Nationaal huldeblijk aau ouzo ontslapen Staatsman Mr. J. R. Thorbecke, bestaande uit de Heeren J. M. Locker de Bruijne, A. Boogerd en J. van der Bent. Zierikzee, 6 Juljj. Naar wjj vernemen, zullen de miliciens van de ligting 1871 bjj het 4de reg. infan terie tot dusverre onder de wapenen tot aanvulling van het incompleet, den 13den dezer in het genot van onbepaald verlof naar huis beeren. Ter voorziening in do vacature van regter ont staan door de benoeming van Mr. J. C. E. baron van Lijnden tot regter in de Arrondissements-Regtbank te Rotterdam, is door de Arr.-Regtbank alhier de volgen de lijst van aanbeveling opgemaakt: 1°. Mr. L. J. van Geleijn Vilringaadvocaat en regter plaatsvervan ger te Arnhem; 2°. Jhr. Mr. P. J. F. Rethaan Macaré Subst.-Griffier bjj de Arrond.-Regtb. te 's Bosch en 3°. Mr. J. H. F. van Buren, Kantonregter te Tholen. Zierïlfzee, 8 Juljj. Men schrjjft ons uit's Hage »Thans nu de ministeriëele crisis is geëindigd vind ik het niet indiscreet U iets omtrent het nieuwe ministerie mede te deelen. De Koning droeg voor eeuige dagen aan den heer Mr. G. de Vrieslid van den Raad van Statede taak op een liberaal ministerie zamen te stellenwaarin de heeren Brocx, Minister van Marine, en Mr. Gericke van HenvijnenMinister van Buitenlandsche Zaken zitting zouden hebben. In overleg met Zjjne Majesteit noodigde de heer de Vriesdon heer Fransen van de Putte uitom uit Boheme, waar hij zich tot herstel van gezondheid bevond, naar 's Hage te komen, ten einde behulpzaam te zijn bij het zamonstellen van hot Ministerie. Don derdag voor acht dagen kwam de heer Fransen van de Putte terugen na een conferentie met den heer de Vries werd de heer Geertsemalid van den Raad van State de portefeuille van Finantiën aangebodendie deze aannam. Toen men daarop met den heer van Delden in onderhandeling trad, bleek het, dat dezo wel Minister van Finantiën maar niet van Binnenlandsche Zaken wilde worden weshalve de heer Geertsema ver klaarde bereid te zjjn om in plaats van Minister van Finantiënte willen worden Minister van Binnenland sche Zaken. Toen men zoo ver gereed waswerd de portefeuille van Oorlog aangeboden aan een gewezeu Minister, die er uit hoofde van redenen van gezondheid voor bedaukte, waarna men in overleg trad met den heer graaf van Limburg Stirumdie ze aannam. De heer de Vries was jaren lang lid van Gedeputeerde Staten en naderhand griffier van de Staten van Noord- Holland bjj de reorganisatie van den Raad van State werd bjj op voordragt van wijlen den Minister Thor becke benoemd tot lid van den Raad van State in 1863. De beginselen, door hem voorgestaan op de juristen vergadering betrekkeljjk de regterlyke organisatie werden door de juristen aangenomen, weshalve zjjne benoeming tot- Minister van Justitie een zeer gelukkige keus is. De heer de Vries is de ontwerper van de wet op de Calamiteu8e polders. De heer Fransen van de Putte was reeds onder het voorlaatste Ministerie Thorbecke minister van koloniën maar trad in 1866 af als Minister ten gevolge der verwerping zjjner cultuurwet. Sinds dien tjjd was hij lid der Staten-Generanl voor Rotterdam. De heer Geertsema was voor eenige jaren lid van den gemeenteraad en van de provinciale Staten te Groningen daarenboven Notaris en Secretaris van het Collegie van Curatoren der Hoogeschool. Een tiental jaren geleden werd bjj benoemd toe lid der Staten-Gene- raal voor Groningen. In December 1865 vroeg de heer Thorbecke hem om minister vau finantiën te worden in plaats van den heer Betz. Door het toen opgekomen verschil tusschen Thor becke en Fransen van de Putte trad Thorbecke af, en werd Geertsema in plaats van Minister van Finantiën belast met de portefeuille van Binnenlandsche Zaken. Na den val van het Ministerie Fransen van de Putte in 1866 werd Geertsema lid der Staten Generaal voor Haarlem en later lid van den Raad vau State. De heer van Delden is eerst lid geweest van Gedepu teerde Staten van Overjjssel en vervolgens van do Tweede Kamer van Deventer. Hij is ongehuwd ongeveer 40 jaar oudstilbedaardzeer bekwaam eD werkzaam. De graaf van Limburg Stirumgeneraal d r genie is een oud-officier die reeds op de citadel vau Antwerpen een zijner been verloor. Laatsteljjk was hjj inspecteur der genie en sints eenigen tijd op nonactiviteit. Het is een zeer bekwaam technisch man maar geen organi- seevend hoofdeen weinig verwarddie geen voet bjj stuk houdt. Over het algemeen kan men van dit Ministerie zeggen dat het uit bekwame lieden bestaatdie alleen uit liefde voor het vaderland en op uitdrukkeljjk verzoek van den Koning, maar tegen hun zin, er toe zijn overgegaan, om de portefeuilles to aanvaarden. Wij vertrouwen dan ookdat de Staten-Geueraal deze opoffering op prijs zullen stellenen dit Ministerie ondersteunen. Als een bjjzonderheid deel ik U ten slotte mede dat de heeren de Vries en van Delden Mennoniet zyn. Kerknieuws. Beroepen te IJsselstein Ds. J. Kromsigt te Cortgene te Ooltgensplaat Ds. H. J. P. van der Linden te Hoeve laken. Gomongdo berigten. Een kastelein te B. worüt aangeraden, geen standjes te maken als er vreemde raenschen bij hem zijnwant de nering zal zoodoende verloopen. Te Ouiverkerk moest eene oude tante wat minder snaps hebben van anderen, en maar beden ken wat zij is, en geweest is; maar: Zij is 't vergeten, En toch versleten, En verloren eer, Komt nimmer weer. Een Organist te O. moest zoo druk niet rijden, anders zal hij nog wel zijn paspoort krijgen. De dochter van een schaapherder in een polder, wacht nu op een heer op klom pen nu haar vader het afgemaakt heeft meteen kuccht; maar: Meisje met nw aardig mondje, Mot uw groot en rood gezigt, Blijft nn 'thuis maar bij uw hondje, En doet wat beter toch uw plicht. Te Zwijndrecht zijn twee dames zoo verlangend om ver past te raken aan heeren die mooi gekleed zijn, en veel geld hebbeo. Nu hebben zij met de kermis wel vier of vijf vrijers gehad, maar die willen haar niet meer, omdat zij voLtrekt jonge heeren moeten hebben. „Nu begint het goed in mijne zeiltjes te waaijen," zegt een boer te 's Gravenpolder, „want mijne knechts beginnen nu goed naar mijne pijpen te dansen en met den hooitijd zal het nog wel beter gaan. Verleden jaar kon ik den baas niet spelen, maar du gaat het goed." Iemand te Borssele verzameld gold op Zondag voor een gekke-partijen Zoo brengt men reeds de lieve jeugd, Op zondag zoo van 't pad der deugd Wie zou dat kunnen wenschen, Van reeds bejaarde menschon Van eene dame onder Kruiningen zingt men Het is wel een aardig meisje Daarmee is het uit Zij doet meer dan eens een reisje, Met eeD flinke spruit. Zij is wel niet gemeen Houdt veel van iedereen En houdt altijd iemand vast, Al is het een domme gast. Iiigezoiulon stukken. Mijnheer de Redacteur! Ik wenschle wel een klein antwoordje te geven aan mijn geach- ten medeburger Flip die mij in de Nieuwsbode van Donderdag een steekje onder water gegeven heefi. Wees zoo goed en neem het op in uw bladdan kunnen de andere mcnschen die er belang in stellen het ook lezen. Over een paar dagen komt er weer een boekje van mij uit en dat moet ge eens aandachtig lezenFlip! Ik betwijfel't of ge mijn andere boekje wel met aandacht gelezen hebt. Misschien hebt ge wel hooren zeggen: »Kaarsemaker staat er niet in; hij wordt er in verdonkeremaand," en toen gedacht: nu, dan moetik er niets van hebben. Neem me niet kwalijk Flip, maar dat is niet goed van u. Ge moet wel degelijk de moeite nemen om eens goed te lezen, wat ik in mijn eerste boekje geschreven heb. Ik verzeker u, dat ik goed mijn best gedaan heb om in de oude boeken nauwkeurig op te zoeken hoe in 1572 de zaken hier in de stad gebeurd zijn en 't is waarlijk mijn schuld niet als nu de waarheid blijkt anders te wezen dan men zicb gewoonlijk de zaken heeft verbeeld ook vast anders dan gij schijnt te denkeu dat het toegegaan is. Nu moet ge bepaald ook mijn tweede boekje eens met aandacht lezen. Ge zult dan nl dadelijk zien dat ik niemand heb willen verdonkeremanen. Mijn beginsel is: ieder't zijne, cere wien cere toekomt en dus ook eere nan de Watergeuzen die wezenlijk de Spanjaarden uit Zierikzee gejaagd hebben. Luister eens Flip, en oordcel dan zelf, en gij kunt wel oordee len, dit merk ik wel aan uw stukje in de Nieuwsbode. Op den eersten April 1572 waren er geen Spanjaarden hier in Zierikzee en geen Watergeuzen ook. Op den 8 Mei is Kaarsemaker wegge- gaan nadat er een standje gemaakt was waar de geleerden 't nog niet over eens zijn. Op den 12 Mei zijn er twee compagnieën Spaansche huurtroepen in de 9tad gekomen. Op den 8 Augustus zijn die er door de Watergeuzen uitgejaagd. Vele dagen daarna is Kaarsemaker hier terug gekomen om Gouverneur van de atail j lo worden. Nudat zondt gij of ik ook wel hebben willen wezen. Hoe kunt ge nu denken dal ik iemand heb willen foppen toen ik schreef dat Kaarsemaker onze stad uict verlost heeft van dc

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1872 | | pagina 1