ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. J\o.5IOO. Donderdag Julij 1872. 28steJaarg. STRANDVONDERIJ. AANBESTEDING. Algemeen Overzicht. Nieuwstijdingen. JFvan&rtjjiL Üeiretlawb. KATSCHE VEER. De BURGEMEESTER van Zierikzee roept voor de vierde maal ter reclame opregt hebbenden op een bovenland8che Greinen. DEN, lang 24 Meters 75 Centimeters, gemiddelde dikte in omtrek 1 Meter 29 Centimetergemerkt B B S ïfc R en op een Greinen DERBALIÏ, lang 6 Meters 30 Cen timeters over kruis dik 34 Centimeters GEVON DEN op de Zeehondsplaat en bij hem aaugebragt. Bekendmaking. De BDRGEMIOESTER en WETHOUDERS van Zie- rikzee zjjn voornemens, op Maandag: den 1£5 aanst., des middags te 12 ure, ten Raadhuize AAN TE BESTEDEN Het vernieuwen van eon >'Ioii«;el- muur «ter eerste houten binnen- brug en een g-ecleelto Kaaimuur aansluitende togen «tien muur. Aanwijzing van bet werk op Woensdag don lOden Julij aanst., des voormiddags te 10 ure, terwijl inmid dels inlichtingen te bekomen zijn bij den gemeente bouwmeester. Bestekkeu zijn van Maandag a. s. af verkrijgbaar ter gemeeute-secretarie, tegen betaling van 25 cent. Zierikzee, 3 Julij 1872. De Burgemeester en Wethouders, C. J. FOKKER, loco Burgemeester. De Secretaris, J. P. N. ERMERINS. De rechterzijde van de Fransche Nationale Vergadering heeft berouw maar te laat van baar overijlden stap. Nu de samenkomst van haar afgevaardigden met den heer Thiers om den inwendigon toestand des lands te bespreken tot geen resultaat geleid heeft, nu ze een dwaas figuur gemaakt heeft en haar houding zelfs door conservatieve bladen ten strengste afgekeurd wordt, tracht ze zoo goed mogelijk zich te verdedigen en den gedanen stap te rechtvaardigen. Daartoe moet een brief van den hertog de Broglie, een van de Commissie, dienen waarin deze heer verklaart dat men volstrekt niet by den President aangedrongen heeft om mede te werken tot het herstellen van de monarchie o neen men wilde slechts dat hij zich aan het hoofd der conservatieve party zou stellen om het radicalisme het hoofd te bieden en nu de President bleek een andere meening te zijn toegedaan had men hem daarom niet der. oorlog verklaard. Waarom zou men het niet willen gelooven Als de houding der rechterzijde maar in overeenstemmig was met die woorden Maar haar houding getuigt van verbittering door teleurstelling van kwaadaardigheid door vernedering. Het oogenblik was dan ook slecht gekozen om. den heer Thiers tot andere gevoelens te brengen. Is niet de rechterzijde zelve schuld door haar eeuwig durend gehaspel, door haar belachelijke kleingeestig heden dat de President meer steun vindt bij de lin kerzijde dan deze'hem anders misschien verleenen zou, is niet tengevolge van haar bljjvende verdeeldheid zijn positie eer versterkt dan verzwakt Bovendien al gaat het langzaamde zaken marcheeren toch. Wio zou het den heer Thiers in de tegenwoordige omstandig heden verbeteren Weinigen zeker hebben zooveel tact als hjj om allerhande klippen te vermijden. Wie minder sterk bevooroordeeld zijn dan de rechterzijde rekenon het den President dan ook tot geen geringe verdienste dat do onderhandelingen met Duitschland over de ontruiming van bet Fransche grondgebied zoo ver gevorder.1 zijn en op zoo goeden voet staan. Reeds werd gemeld dat de Duitsche Regeering de ontworpen overeenkomst had goedgekeurd eu dat men de officieële mededeeling van den afloop der onderhandelingen iederen dag in de Vergadering tegemoet zag. De beer de Larcy heeft de breuk van de rechterzijde met Thiers tot voorwendsel genomen om zijn portefeuille van Openbare Werken neer te leggen en als president der rechterzijde op te treden. De Minister van Koop handel Teisserenc de Bord heeft er zich ad interim mede belast. De Nationale Vergadering nam de legerwet in tweede lezing aan en opende de beraadslaging over de nieuwe belastingen. Al spoedig bleek dat er in deze nog steeds weinig overeenstemming bestaat tusschen de Regeering en de begrootingscommissie. De heer Thiers hangt nog altijd zjja lievelingsdenkbeeld aan: een belasting op de grondstoffenwaarvan do commissie niets weten wil. Vele nieuwe belastingen zjjn voorgesteld. Een voorstel tot invoering eener tijdelijke inkomstenbelas ting werd na hevig door Thiers bestreden te zjjn verdaagd. Eindelijk heeft de Vergadering met een kleine meerderheid de belasting op de hypothecaire schuldbrieven aangenomen. De Duitsche Bondsraad heeft het wetsontwerp tegen de Jezuïeten aangenomen met alle veranderingen en wjjzigingen door den Rjjksrnad aangebracht. Spoedig zal het in werking treden maar veel vrucht verwacht men er niet van omdat in deze alles afhangt van den naam. De wet heeft geen vat op wie niet bepaaldeljjk staan ingeschreven in de orde. Zij draagt dan ook geheel een voorloopig karakter en men verwacht in de volgende zitting strengere bepalingen. Het Pruisische. Heerenhuis heeft de nieuwe Kreisord- nuDg met weinig sympathie ontvangen en wil haar verwerpen. De Luxemburgsche Kamer heeft de overeenkomst betreffende den Wilhelmspoorweg met algemeene stem men goedgekeurd en is daarop uiteengegaan. De bisschop van Ermeland heeft eindeljjk op de aanschrijving van den Minister van Eeredienst geant woord. De eigenljjke inhoud van zjjn schrjjven schijnt nog onbekend. Sommigen willen dat hjj ruiterljjk zou verklaard hebben den grooten ban niet te kunnen terugnemen in weerwil van het Pruisische landrecht en bereid te zjjn het ergste af te wachten anderen meenen dat bjj zijn officieel schrjjven aan het Ministerie een officieus antwoord aan de Regeering gevoegd was waarbij hjj zjjn verzoeningsgezindheid aan den dag legde. Het laatste is zeker het waarschijnlijkst. Men is van die zjjde niet veel ridderljjks gewoon en de geesteljjkheid heeft reeds meermalen getoond dat zjj het transigeeren meesterljjk verstaat als de Staat maar volhoudt. De Duitsche bladen houden zich druk bezig met de vraag hoe de Regeeringen zullen handelen bjj de eventuëele keuze van een nieuwen Paus, naar aanlei ding van een gerucht dat Oostenrijk-Hongarjje, Duitsch land en Italië zich verbonden zoudeu hebben om bij die gelegenheid dezelfde gedragslijn te volgen. Het is zeer te hopen dat de Katholieke Mogendheden het hierover bij tjjds eens wordenopdat Europa bewaard bljjve voor een verrassing of overrompeling uit het Jezuïetenkamp. Nu reeds hoort men gewagen van een Pauselijk besluit waavbjj alle inmenging der Regee ringen verboden of voorkomen wordt. Het Spaauscbe Ministerie heeft zjjn programma bekend gemaakt door eenvoudig te verwjjzeu uaar het programma van verleden jaar, toen Zorilla eenigen tjjd het roer in handen had. Tot dat programma belmoren afschaffing van de conscriptie eu instelling eener jury. De Regee ring heeft besloten de Cortes te ontbinden de nieuwe verkiezingen zullen in Augustus en de eerste bijeenkomst half September plaats hebben. In 't algemeen mag men zeggen dat het vertrouwen in het land terugkeert. Tot bewijs daarvan strekt de verklaring der republi- keinsche party dat zjj het kabinet zal steunen, en het feit dat aanzienlijke kapitalisten hun kas ter beschik king der Regeering gesteld hebben zouder vernederende voorwaarden. De Carlistische benden die liet land nog steeds doortrekken worden telkens kleiner; wel ver oorzaken zij het Gouvernement moeite en kosten genoeg maar nu het verraad in eigen kring is binnengeslopen verwacht men niet zonder reden het einde van den opstand en de volkomen overgave van een groot aan tal door dweepzuchtige priesters bedrogenen. De hertog van Montpensier beeft een brief gepubliceerd waarin hij mot edele zelfverloochening afstand doet van den Spaanschon troon ten bate van den infant Alfonsus. Hij zou zich wel met het regentschap willen belasten tot diens meerderjarigheid. Zijn brief heeft de reactionaire partjj deerljjk verdeeld. De eene fresao beschouwt don infanthoewel pas 14 jareu oudrefeds als mondig op grond der constitutie van 1845 de andere wil met die constitutie niet rekenen. Na al het langdradig en kleingeestig gebeuzel tus schen de beide Mogendheden is er als 't ware plotseling een geheele ommekeer in de verhouding tusschen Enge land en Amerika tot stand gekomen. Het scheidsgerecht te Genève heeft bepaald verklaard dat de indirecte eischen en En geland 8 verzoek om verdaging zjjn verworpen. Beide Mogendheden hebben met deze beslissing genoegen genomen. Men kan denken met welk een ingenomeuheid deze mededeeling door het Engelsclie Hooger- en Lager huis werd ontvangen. De wet op de geheime stemming, voorzien van de amendementen der Lords die aan de wet haar eigenaardig karakter ontnamen, heeft in het Lagerhuis een slechte ontvangst genoten. Enkele amendementen waarmede de Regeering, hoewel ongaarne, zich vereenigen kon zijn aangenomen, die door haar afgekeurd werden zijn met groote meerderheid verworpen. In Rumenië en Turkjje staan de Joden aan schandelijke vervolgingeu bloot. De Regeering wil of kan zich daar tegen niet genoeg verzetten. Het is meer dan tjjd dat een krachtige band een einde make aan den daarin alle opzichten bestaanden warboel. De spoorweg van San Francisco naar New-York loopt voor een deel over het territoir van volksstammen, die nog altijd de locomotieven als helsche monsters beschouwendoor den Mnnitou geschapen om de roodhuiden tc verdelgen. Dikwijls reeds hebben zij dan ook, helaas 1 maar nl le wel gelukte pogingen aangewend om de treinen te doen derailleren. Oolaogs heeft een chirokees, een der wreedste opperhoofden, een nieuw middel om onheil aan te rigteu beproefd. Gij legde zich in binder- laag óp een geïsoleerd punt van den weg, ooraiddelijk bjj de railsen het gelukte hem dank zij de ougelooflijke vlugheid en behendigheid den Indianen eigen op de loopplank van een wagon to spriDgen. Als een slang kroop hij, tcrwjjl de trein voort6oelde, langs nl de wagens tot aan de locomotief vorn-i, doodde den stoker met zijn tomohawkden machinist met een messteek hief zegevierend een krijgszang aan en ging nu in den blinde op de locomotief te werk. Alras merkten de reizigers, dat er onraad moest zijn,'want nu deed de onbe dreven wilde, aan alle krakken draaijende en rukkende, de stoomfluit gillen dan weder vloog hij met duizelingwekkende, ongebreidelde snelheid voorwaarts dal de doodsangst allen om het hnrte sloeg. De wachters laDgs den weg en het personeel aan de wissels geplaatstzagen met naamloozeo schrik wat er gaande was en den wilde als een razende op de locomo tief ronddansendenu de trein het maximum van snelheid bereikt had. Links en regts staken de reizigers het hoofd uit de portieren en met doodelijkeu angst zagen zij aan welke onzinnige handen zij waren prijs gegeven en dat ieder seconde het jammerlijk doodsgevaar hen bedreigde. Een luitenant der ma rine, Henry Piercewas zoodra niet op de hoogte van den ijzingwekkenden toestandof hij besloot zijn leven tot redding van allenop het spel to zetten. Hij opende het portierkreeg gelukkig vasten voet op de loopplank enterde, met zijn dolkmes gewapend tusschen de tanden tot aan de locomotief voort klom er op en stond nn eensklaps nevens den uitgelaten wilde. Dadelijk begon tnsschen beiden een strijd op leven en dood lijf aan lijfen in oen oogeoblik stortte Henry Pierce doodelijk getroffen nedermaar terwijl de tomahawk boven het hoofd zwaaide hief Pierce zich met geweldige inspanoing zijner laatste krachten op, slak zjjn dolkmes den chirokees in het hartdie nn ruggelings op den weg tuimelde, en het gelukte den wak- keren marine-officier nog de kruk om te draaijen en den trein te doen uitloopen en stilstann. De reizigers herademden eu kwamen uit de wagens. Allen snelden naar de locomotief om hun redder te danken maar zij vonden slechts een zieltogende, die nog maar in afgebroken woorden zeggen kon wat er ge beurd was en geen twee uren later omringd van hen wier leven hij ten koste van het zijne behouden had den Iaat9tcn adem uitblies, Tionclon, 1 Julij. De Times maakt den tekst van het tractaat tusschen Frankrjjk en Duitschland open baar. Een half milliard zal binnen twee maanden na de ratificatie, die binnen acht dagen zal plaat9 hebben, betaald worden. De departementen der Marne en Haute Marne worden 14 dagen later ontruimd. Het tweede half milliard zal den lsten Maart 1873 worden voldaan; daarna volgt een milliard op 1 Maart 1874. Als dit betaald iszullen de departementen der Vogeesen en Ardennes worden ontruimd. Het derde en laatste milliard is met den zamengestelden intrest, betaalbaar op 1 Maart 1875, en de betaling dezer som zal gevolgd worden door de ontruiming van de departementen der Meurthe en Meuse en de vesting Belfort. Frankrijk mag in de ont ruimde gewesten geen bezettiug leggen, dan voor zoo- Vfr tot bewaring der rust noodig is, en er ook geen fortificatiewerken makenvóórdat alle gewesten ont ruimd zjjn. Duitschland behoudt het regtom al de bezettingstroepen, die het thans in Frankrijk heeft, na de ontruiming van óóu of meer gewesten in de nog niet ontruimde provinciën te leggen. Na betaling van de twee eerste milliards kan Frankrijk andere financieele waarborgen aanbieden tot bespoedigde ont ruiming der twee laatste provinciën. Deze schikking zalals het daartoe komttot een nieuw tractaat leiden. üit Britsch-Indic wordt berigt, dat do hitte in het noord westelijk gedeelte bovenmate fel is, en een aantal personen door zonnesteek getroffen zijn. De hitte was zoo hevig dat geen Europeaan het waagde nn 9 ure 's ochtends buitenshuis te gaan, ofschoon het daar binnen ondragelijk was. Vogelen en klein gedierte vlugtten in de huizen en kraaijen vielen van de boom takken. De hitte veroorzaakte echter geenc uitbreiding van cholera, doch de kinderziekte nam toealsmede de zoogenaamde dèng y«-koort9 ook wel becndcr-koorts genoemd. Dezer dagen is door do Parijsohe politie zekere Juao Móran gevat, een Spanjnnrd die zich echter uitgaf voordon Juan Vnscon y Teburro de Vcluzar, ridder van Alcantara en grande van Spanje der hoogste klasse. Deze „Signor" leefde in alle opzigten als een volmaakt edelman hij hield er een stoet van bedienden op na en had paarden en rijtuigen naar den laatstcn smaak; ook betaalde hij zijoe leveranciers steeds prompt, zoodat hij voor iemand met een enorm fortuin werd aangezien. Dit laatste was echter het geval volstrekt niet daar hjj eigenlijk van beroep „dief" was, doch het in dat vak zóó ver. gebragt had dat hij slechts twee of driemaal per jaar stalmaar dan zoodanig dat elke diefstal hem minstens fr. 20,000 opleverde. Hjj had nu onlangs zijn geluk beproefd bij een juwelier van het Palais-Royal, doch deze affaire liep niet naar wetisch af en was oorzaak dat hij in handen der justitie gerankte. Te Genua neeft een treurig voorval plaat9 gehad. Een heer en twee vrouwen komen in een koffijhuis en vragen eene flesclx gaswater (eau gazeuse), eene soort van limo nade. De bediende brengt eene flesch, de drie personen drinken te zamen, de heer valt plotseling dood, en de twee vrouwen stierven eenige oogenblikken daarna. De bediende had de bezoekers in plaats van gaswator te schenken, water gegeven met bittere amandelen ge stookt, welke men iri zeer kleine hoeveelheid in het gaswater mengt. De hotelhouder en de bediende zijn aangehouden. De overledene heer was 20 jaar oud en verloofd aan de jongste der vrouwen die hem vergezeldende andere vrouw was de moeder van de jonge dochter. ©Mltsrillftufc. Uit het dorp Raboth nabij Yessprim (Hongarie)» wordt het volgend noodlottig geval gemeld. Een knaap» die ten gevolge van een slag aan hersenschudding had geleden en sinds dien van tjjd tot tijd kenteekenen van krankzinnigheid vertoondesloop dezer dagen in eene naburige woning, naderde eene wieg waarin een klein kind sliep en maakte bewegingen met een mes alsof hij bet wilde vermoorden. De kleine broeder van het kind, dat gewaar wordende, riep om hulp, en viel onverschrokken op den krankzinnige aan, doch haalde zich daardoor diens woede op den halsen ontving dan ook eer men hulp kon toebrengen eene doodelijke woude, waaraan hij weldra overleed. De jeugdige moor denaar keerde echter na deze gruweldaad tot zjjn vol bewustzjjn weder, en was over het gebeurde zoo hevig ontsteld dat hij op den weg naar Yessprim wer.waarts men hem wilde vervoeren, ten gevolge zijner gemoeds aandoeningen plotseling dood nederviel. EindhoTen29 Junij. Heden werd onder geleide van twee maréchaussées van Helmond gevankelijk binnen gebragt een knaapje van 10 jaren, die echter niet ouder scheen dan 7. Hij had te Miorloo lucifers te koop aan geboden, gebedeld en o. a. bjj een paar hoog bejaarde lieden geld gevraagd voor zjjn schoeisel. Zjj hadden hem afgewezen en toen hij des avonds ten negen ure terug kwam, hadden zij zich reeds te bed begeven. Hjj moet toen eeue brandende lucifer op het stroodak hebben ge worpen, dat vlam vatte. Gelukkig werd de brand bjj tijds ontdekt, anders waren de bewoners ligt het slagt offer geworden. 's Gravenhage1 Juljj. Bjj de tweede ka mer is een wetsontwerp ingediend houdende de bepa ling dat, tengevolge van de overweging dat de door mr. J. R. Thorbecke gedurende een lange reeks van jaren aan den koning en den lande bewezene diensten op buitengewone wijze behooren te worden erkend, aan beide dochters van wjjlen den heer mr. J. R. Thor becke levenslang een jaarlijksch pensioen van vierduizend gulden wordt verzekerd. In de Zaturdag alhier gehouden vergadering der centrale commissie voor het huldebljjk aan Thor becke werden verschillende denkbeelden besproken. Besloten werd eerlang eene algemeene vergadering van belangstellenden te Utrecht te houden, om tot eene beslissing te geraken. Borssele, 1 Juljj. Laatstleden Vrijdag vierden de schoolkinderen alhier feest. In tegenwoordigheid van bet Gemeentebestuur werden de premiën en getuig schriften door de Provinciale Staten verstrektaan die kinderen uitgereikt, welke zich door getrouw school bezoek van de anderen hadden onderscheiden. Daaren boven had de Burgemeester zich een aantal feestplaten van April aangeschaft, die hjj zelf aan de kindeven uitdeelde. Een en ander werd afgewisseld door toespraken en het zingen van toepasseljjke liedjes. Daana deden de kinderen een optocht door het dorp en werdenin de school teruggekomenop chocolade melk en koekjes getrakteerd. ZïerSlizee3 Juljj. De collecte, ten behoeve van het fonds ter aanmoediging en ondersteuning van den gewapenden dienst, den 18 dezer alhier gehouden, heeft opgebragt ƒ49,71. Zaturdag werd in een plegtige openbare zitting der Regtbank te Rotterdam de heer mr. J. C. E. baron van Lijnden als regter geïnstalleerd. Na afgelegd examen, is o. a. de heer J. Mazure geb. te Zierikzee, leerling aan de rijks-veeartsenjjschool te Utrecht, tot rjjks-veearts bevorderd. Volgens beschikking van den gouv.-gen. van Nederl. Indie zal de heer C. Gast, benoemd ingenieur 2de klasse, te Tagal geplaatst worden. De belanghebbenden worden verwittigd, dat de bjj het Koninkljjk besluit van 6 Juni jl. ingevoerde post zegels, eene geldswaarde van 2,50 vertegenwoordigende, te rekenen van den lsten dezer maandop alle post kantoren verkrjjgbaair zjjn gesteld. Te Cortgene beerschen, naar men van daar meldt, in hevige mate de mazelen. Vooral in de achterbuurten zjjn de kinderen, huis aan huis, aangetast. Ook vol wassenen beginnen bedlegerig te worden en er wordt gesproken van gevallen van typlius. Reeds zjjn, tot stuiting der besmetting, eenige goede ren onteigend en verbrand. De school is gesloten, zoodat men zeggen mag, dat het gemeentebestuur krachtdadige middelen aanwendt om de uitbreiding der ziekte tegen te gaan. Daar de kosten der wegsverbeteviDg tusschen Goes en 's Gravenpolder en tot het bouwen der steigers te Hoedekenskerkete Walsoorden en aan het Katsche veer, ongeveer ƒ79,000 zullen bediageu stellen Ged. Stateu aan de Provinciale Staten van Zeeland voor te besluiten 1. tot intrekking van hun bjj Kon. bssluit van 28 Nov. 1871, no. 11, goedgekeurd besluit van den 11 dier maand no. 16tot het aangaan eener leening van 48,000 en het vaststellen van bet plan dier leening2. tot het aangaan eener geldleening, ton laste der provincie Zeelandtot een bedrag van hoog stens negen en zeventig duizend gulden en tegen eene rente van hoogstens vjjf ten honderd in het jaar, voor de verbetering der middelen van gemeenschap in Zee land speciaal tot bestrjjding der kosten voor de ver- botering van den weg tusschen Goes en 's Gravenpol der, en van de aan te bouwen steigers te Hoedekenskerke, te Walzoorden en aan het Katsche veer; 3. tot het vaststellen van het plan dier geldleening. De miliciens der ligtiugen 1868 en 1869 beboorende tot bet regiment grenadiers en jagers en do acht regi menten infanterie, zjjn tegen den loden Augustus a. s. in werkelijken dienst bij Lunne korpsen opgeroepen en zullen den 17den September d. a. v. weder in het genot van groot verlof worden gesteld. De miliciens der ligting van 1868, behoorende tot de drie regimenten vesting-artillerie gd het korps ponton niers, worden voor 30 dagen onder de wapenen geroepen al8 volgt: al de miliciens van het korps pontonniersvan bot 2de en de helft van het Me reg. vesting-artillerie tegen den 27sten Juli a. s. en de overigen van het 1ste reg. en alle miliciens van het 3de reg. vesting-artillerie tegen 22 Augustus a. s., zullende wat het lste reg. vest.-art. betreft, alle miliciens-verlofgangers der ligting van 1868 der 2de en 4de compagnie tot de opgeroepenen der lste serie eu alle van de 9de en 10 compagnie tot die der 2de dienen te behooren. De miliciens der ligting van 1868, zoo van de infanterie als van de artillerie, die vóór den lsten Augustus van dit jaar zjju gehuwd, worden buiten oproeping gelaten. Kerknieuws. Het kiescollege der Herv. gem. te Zierikzee hoeft uit bet vroeger gemelde drietal tot predikant beroepen ds. E. A. llemy, te Renswoude. Gemengde berigten. Een kasteleins-zoon te O. docht dezen zomer eens goed kermis tc houden, maar het is mis; moeder wil geene toe stemming geven, als hij met geone boeren-dochter aan de zwier gaat, en die kan hij niet krijgen. Te Oudelande wordt iemand verzocht, geen kwaad van een meisje tc spreken, om dat hij haar niet krijgen kan, want dat past niet voor een fatsoenlijk mensch. Een jougraensch van 30 jaar tc O. begint er nn aan te denken om in de echtschuit te stappen, en laat een ander naar een meisje zoekeu, daar hij het zelf niet vragen durft. De barbiers te Enschedé hebben beslo ten het scheerloon to verhoogen. Te Nieuwescbans heeft een sjouwerman zioh opgehangen, na vooraf op den balk ge- schreven te hebben „Nooit gedacht." Bijna alle honden te EIp zijn afgemaakt, omdat men vreesde dat er ééncn hond in aanraking had geweest met een dollen hond; doch daar men niet regt wi9t welken, zijn ze allen maar doodgeschoten die gewoon zijn los te loopen. Ook een schaap en een lam werden om diezelfde reden gedood, De omroepor, tevens nachtwaker te Nieuwesehans, een zeer gebrekkig man, heeft het halve eeuwfeest van zijn gebrekkig worden gevierd door het uitsteken der vlag. Te Gestel heeft m6n eene harddra verij van trekhonden gehouden. De winnende hond legde de baan van 20 min. in 4 miü. af. Keetje te N. moest geen onschuldig zijude personen beschuldigen van valsehheidvóór zij regt weet wie haar die valsehheid hoeft berokkend. Toch schijnt het waar te zijn dat hetjgeld meester is van haar hart; want, zegt zij Schoon Pieter vele jaren telt, Toch wordt ik zijn vrouw om 'tgeld, Dan ben ik van de zorg ontslagen Dus Pieter, wil het spoedig vragen. Iemand te Melissant heeft met de Dirkslnndsche kermis zes blaanwtjes geloopen en nu heeft hij nog niet genoeg aan zich zeiven, maar nu gaat hjj nog anderen beleedigen. Een schilder te O. moest zijn babbeltong wat beter Jalon rusten, en op zijn geraak z'y'ne gekregene rekeningen eens nazien, dan zou hij zeker van een ander wel zwijgeD, De dochter van een kruidenier te G. doet veel moeite om haren verloren vrijer weèr vast te krijgen, moor of het zal gelukken weet men niet. Dus jonge jufvrouw, let op uwe woorden als gij aan het wandelen zijt, want de boomen hebben ooren. Eene timmermans-dochter te H. wordt voorzigtigheid aan bevolen als zij naar een vrijer zoekt, want zij slaat den bal zoo dikwjglë mis. Zij loopt geheele dagen visschenmaar niemand is gek genoeg om in haar net te loopen. Onder Ouwerkerk wordt een boeren-knecht voorzigtigheid aanbevolen, nis hij eene vrouw gaat bezoeken, want er wordt op hem gelet. Eene molenaars-dochter in een polder moe9t geen bezoeken ontvangen van jonge lieden, als haren vader naar de kerk of de stad is, want dat past niet voor een fatsoenlijk muisje. To "W. P. wordt eene keuken-princes verzocht haar lange tong wat in toom te honden, want zoo kan zij niet vinden wat zij zoekt. Een dametje to Stellendam moest betere t'huiswachters zetten als zij gaat spelen-rijden, daar zij er zoo geen eer van heeft. Maatje te Colijnsplaat zal nog dol worden nn zij haren vrijer kwijt is; en: Zij heeft hem zelf laten vragen, Of hij nog niet op komt dagen, En zij heeft dan ook gezegd: Het is een flinke schippers-knecht. Ingezonden stukken. Meneer de Redacteur Ik bin raar een ambachsman, en dus kan ik nie zoo goed een stikje schrieve as jie, mar noe wou ik toch wel is dat je voor mien oak is wat in je krante zette wou. Kiek, ik ad noe is een idéé en asje dat noe in de Nieuws bode zet, die de meeste mensen leze, dau wordt dat misschien goedgevonde. Zoo as je wete zalbebbe men over veertien daegen feest in de staddan wille ze viere dat onze voor- vaoders de Spanjaerden weggejaegd bebbe. Noe binno der wel die zegge dat ze die hier nie weg hoefde te jaegen, want dat ze nut der eige wegliepe, mar daer weet ik noe et fiene van de misse nie van, dat zal Wertker, die Kaersemaeker hei wille verdonkeremaene, misschien beter wete. Mar mit die zaeken zulle men ons eige noe mar nie ophoue, dat is me te diepe en te geleerd afjjn, men viere feest, want duiten bin der genoeg, daer eit ieder wat an gegeve; mar noe wille ze oak nog, bealve op de plekke waer et eigenlijke feest weze zal, de straeten groene en verlichte. Bie ons in de buurte doe men dat oak, botje bie botje, daer is mar en enkelen die nie mee wil doe. Noe wille ze dat groenen en verlichten van de straeten oak op den eigen dag en aevend doe as er op den ouw baeven zoo veel te doen is. Maar kiek, mynheernoe binne me op 'tapropo, daer ad ik noe anders over edoebt; ik hou er nie van om alles op eenen dag op te eten, want dat is diere en je heit er nie an, en zoo wou ik noe hier oak mee doe. As er an de poorte zoo veel te zien is, dan zal et bie ons in de buurte net weze of men op Kerkwerve zittewullie zulle zelf uut onze buurte wegloape, een ander zal der nie nae komme kieke en dan angen daer die lichtjes en dat groen enkel voor de maene. Kiek noe ad ik gedocht as men noe die versieringe van de straeten iB uutstelde tot den anderen dag. dan adde men DienBdags et feest op den ouw haeveu eu as men dan 's Woensdags de straeten wat opknapte, dan adde men nog wat an ons geld. Zoo as je ziet, meneerhek mar eenvoudig weg geschreve oe ik er over docht, zet dat noe is in je bode, misschien dat er meer zoo over dieoke zulle en dan komt het naer de zin van FLIP Bij al de bezwarende argumenten tegen het stellen van eenen steiger aan het Katsche-veer, welke dezer dagen, zoo door adressen als anderzins, zijn kenbaar gemaakt, is het te hopendat deze zaak in de vergadering der Provinciale Statendie op den 2 dezer is geopend ge worden, nog met naauwgezetheid in overweging zal ge nomen worden. Nu het ook gebleken is, dat, bij de aanbesteding op den 26sten Junjj jl., dit werk de be- grooting daarvan ook daarenboven met ƒ499 overschreden

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1872 | | pagina 1