Zllltlk/IIStlll NIEUWSBODE. No. 5097, 28steJaars:. Donderdag 27 Junij 1872. Schouwing op de Rijtuigen. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zie rikzee Gezien art. 56 van het reglement van Policie voor deze gemeente Hebben goedgevonden te bepalen: dat op Donderdag den 27 Junij e. k.dea namiddags te 5 uur, aan de Balie alhier, eene Schouwing zal wordeu gehouden op de verhuurd wordende Rijtuigen Voertuigen en Sleden. Zij roepen mitsdien alle Verhuurders van Rjjtuignn Voertuigen en Sleden op om alsdan ter aangewezen plaatsmet hunne Rijtuigen enz. te verschjjnen ten einde de noodigo keuring te ondergaan ter voorkoming van boete en straf, bij bet policie-reglement bedreigd. Zierikzee, den 21 Junij 1872. De Burgemeester en Wethouders B. C. CAU. De Secretaris J. P. N. ERMERINS. Op •oeping Verlofganger. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zie rikzee Gelet op eene aanschrijving van den Militie-Com missaris in deze Provincie van den 25 dezer no. 88 roepen bij deze op den Verlofganger der Militie CORNELIS -van dor JAGT Verlofganger, beboorende tot de ligting 1868 dezer gemeentedie op de laatste alhier in deze maand ge bonden inspectie niet tegenwoordig is geweest, om op Maandag den 8 Juljj e. k.des voormiddags te 10 uur, op de Koopmansbeurs te Middelburg, voor gemelde» Militie-Commissaris te verschijnen voorzien van al de door hem van het korps mede gebragte kleeding- en eqnipeuientstukken zijn zakboekje en verlofpaszul lende hij bij nietversehjjning op deze na-mspectie, de gevolgen daarvan aan zich zolven te wijten hebben. En is deze afgekondigd en in den Zierikzeeschen Nieuwsbode geplaatst. De Burgemeester en Wethouders van Zierikzee B. C. CAU. De Secretaris J. P. N. ERMERINS. Bekendmaki n g. Plaatsing van Kinderen op de TUSSCIIENSCHOOL. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zie rikzee brengen ter keunis van belanghebbendendat Heereu Commissarissen over de Tnssclienschool in doze gemeente eene zitting zullen houden in het lokaal dier school (hoofdonderwijzer L. KARREMAN)op Zaturdag den 29 Junij a. s.des avonds te 7 uurtot het ontvangt n en beoordeelen der aanzoeken om plaat sing van kinderen op die school en worden ouders of voogden die hunne kinderen daar wenschen geplaatst te zien opgeroepen om zich daartoe aan te melden aaugezien tusschentijds geene kinderen op de school kunnen worden toegelaten. Zierikzee, den 26 Junij 1872. De Burgemeester en Wethouders, B. C. CA U. De Secretaris, J. P. N. ERMERINS. Afkondiging. De BURGEMEESTER van Zierikzee maakt bekend dat het kohier voor de belasting op het Personeel No. 4, wijk D, van deze gemeente, dienstjaar 1872/73 den 24sten dezer maand door den heer Prov. Inspecteur- der Dir. Belastingen enz. in deze provincie executoir verklaard op heden aan den heer Ontvanger der Directe Belastingen alhier wordt ter hand gesteld ten fiue van invordering, en dat ieder verpligt is zijnen aanslag, op den bij de wet bepaalden voette voldoen. Zierikzee den 26 Junij 1872. B. C. CAU. Algemeen Overzicht. Geen zaak die dezer dagen de gemoederen in Frankrijk zoozeer bezig houdt als Üe ontruiming van het Frau- sche grondgebied door de Duitsche troepen. Tot ver velens toe zijn de kolommen der dagbladen er mede opgevuld en wat het ergst is al die beschou wingen brengeu de zaak geen haarbreed verder en hebben weinig waarde omdat zij gebouwd zijn op oubewezen stellingen of ongegronde verwachtingen. Zeker is alleen dit, dat het beginsel is vastgesteld van de ontruimiug departementsgewijze naar de betaling; en dat de onderhandelingen met gunstig gevolg wordeu gevoerd tusschen de heeren Tniers, de Rémusat en Goulard van den eeneu en den Duitscben gezant von Arniru van den anderen kant. Al wat men verder weet te verhalen van de cjjfers en de termijnen van de be taling der oorlogsschatting en van de daarvoor te sluiten leeninghetzij bij wijze eener groote nationale in schrijving, hetzij door bemiddeling van bankiers is uit de lucht gegrepen en dieut slechts om beursspeculatiën te bevorderen. De officieuse pers heeft er dan ook een démenti aan gegeven. Toch Ijjdt het geen twijfel of men zal weldra nadere schikkingen treffen nu ook de Duitsche pers bij monde van een der Regeeringsbladen deze zaak besproken en verklaard heeft dat de Duitsche Regeering die van Frankrijk in deze gaarne is tege moet gekomen. De heer Thiers heeft zich weer doen gelden maar nu op waardiger wijze dan bij zjjiie verdediging van den vjjfjarigen dienstplicht. Reeds lang was er sprake dat afgevaardigden van de rechter- en linkerzijde zich bij hem zonden vervoegen om den inwendigen toestand des lands te bespreken. Daar de laatsten zich onttrokken hadden, bestond de deputatie alleen uit leden van de rechterzijde eu het rechter-centrumonder ben bekende tegenstandera van Thiers. Krachtig en ruiterlijk heeft dc President geweigerd zijn politiek te wjjzigen en als zjjne meeuing te kennen gegeven dat elke monarchale restauratie tot verderf van het land zou strekken dat daarentegen de bevestiging van de Republiek Frankrijk9 bloei zon verzekeren. De breuk tusschen den President en de rechterzijde schijnt nu volkomen de Minister van Openbare Werken, d.e Larcy die monarchaal gezind i9 zou zelfs aftreden maar Thiers positie is ontegen zeggelijk verbeterdnu hij zich wars betoond heeft van transactie met de rechterzijde. Do Nationale Vergadering ging voort met de be handeling der legerwet. Weldra zullen de discussies geëindigd zijn. Alsdan is de fiuanciëele quaestie aan de orde. Bij de Vergadering is een petitie ingekomen van de Parjjsche atdeeling vau het Fransche school verbond ter gunste der scboolplichtigheid voorzien van een kleine millioen onderteekeningen. Reeds eenigen tijd is de synode der Hervormde Kerk in Frankrijk te Parjjs vergaderd. Aau grondige dis cussies en scherpe woordenwisselingen heeft het niet ontbroken. Zeer gespannen was de verhouding der par tyen. Met meerderheid van stemmen heeft de Synode de door de orthodoxe party voorgestelde geloofsbelijdenis aangenomen. Het wetsontwerp tegen de Jezuïeten werdgelijk men zich herinnertmet weinig genoegen in den Duit- schen Rjjksdag ontvangen omdat het niet beantwoordde aan de verwachting. De nationaal-liberalen steldou daarop eene wijziging voor, waarbij deze orde en hare stichtingen verboden en haar bestaande vestigingeu en inrichtingen binnen bepaalden tijd opgeheven worden hare leden wanneer zij vreemdelingen zjjn uit het gebied van den Bond verdreven en als zij Duitschers zijn naar bepaalde plaatsen verwezen kunnen worden; de verordeningen voor de uilvoering en toepassing der wet door den Bondsraad uitgevaardigd worden. Het aldus gewijzigd wetsontwerp, waarmede üe andere fracties, behalve het zwarte centrnm natuurlijk, zich vereeuigden werd in don Rijksdag ingediend en met 183 tegen löl stemmen aangenomen. Men twijfelt niet of de leden van den Bondsraad zullen zich met het aldus omgewerkte wetsontwerp vereenigen. Nadat het tructaat met Luxemburg betreffende den Wrllrelmspoorwegde wet tegen de Jezuïeten en het voorstri van don afgevaardigde Völlc op het verplichte burgerlijk huwelijk wareu aangenomen in derde lezing, is de Rijksdag namens den Keizer door den Minister Delbrück gesloten. De bisschop van Ermelanddie onbeleefd genoeg het schrijven van den Minister Falk niet heeft beantwoord is uitgenoodigd binnen acht dagen te antwoorden zoo nietzal de Regeering handelen gelijk zij meent dat noodig is. De veldproost-bisschop Namczanowski is voorden mi litairen rechter van instructie gedagvaard maar niet versclreneu. Hij erkent de bevoegdheid van de militaire rechtbank in kerkelijke zaken niet. Men zal het hem wel aan het verstand brengen. De toestand van het lager onderwijs in Pruisen van welks voortreffelijkheid men o. a. ook bij ons steeds zoo veel wist te vertellenwaaraan men zelfs de overwinning in den laatsten oorlog toeschreef, bljjkt bij nader onderzoek tamelijk slecht te zjjn. Ook in den Oostenrijkschen Rjjksraad zal weldra een voorstel ingediend worden om de Regeering uit te noo- digen een wet in te dienen op de kerkelijke Orden met recht tot opheffing vau die orden welke gevaarlijk voor den Staat zjjn. De Commissie voor de constitutioneele aangelegen heden heeft de goedkeuring van het Galicische Vergeljjk aanbevolen. De beraadslaging zal eerst plaats hebben als men zeker weet dat de voorgestelde concessies een einde zullen maken aan die quaestie. Naar aanleiding van de adressen totiuvoering van de directe verkiezingen zal de Regeering uitgenoodigd worden in de volgeude zitting daarover een wetsont werp in te dienen. Bjj de verkiezingen in Hongarije heeft de Deak- partjj een volkomene overwinning behaald. Z. H. Paus Pius IX herdacht den 26sten verjaardag van zijne verkiezing. Op het Vaticaan had een luisterrijke receptie van ougeveer 4000 personen plaats. Ook het corps diplomatique maakte zjjn opwachting. Z. H. heeft weder in een openbaren brief aan kardinaal Ant9nelli den tegenwoordigen staat van zaken diep betreurd en verklaard dat verzoening onmogelijk is. Ruiz Zorilla is onder .groote geestdrift te Madrid aangekomen en heeft het presidentschap van het Mi nisterie aanvaard. Men verwacht de ontbinding der Corteshoewel een groot getal afgevaardigden en senatoren in een adres aan den Koning hebben ver- klaavd dat zij de optreding van het kabinet betreurden, maar bet steunen zullen iD zaken van algemeen belang. In weerwil van clen jammerljjkeu staat der financiën schjjnt de nieuwe Minister van Financiën gelegenheid gevonden te hebben tot het betalen van de renten dei- Buiten- en Binnenlandeche Schuld. Dat is ten minste een goed begiu. Het Engelsche Hoogerhuis nam met zeer groote meer derheid oudanks het verzet der Regeeringop de wet betreffende de geheime stemming een amendement van Lord Richmond aan inhoudende dat de stembriefjes moeten genummerd en op een register genracht worden ten einde in geval van noodzakeljjkheid de kiezer door den rechter kan opgespoord worden. Nu de wet daardoor baar eigeuaardig karakter van geheime stemming ver loren heeft znl öf het Gouvernement haar intrekken öf het Lagerhuis baar verwerpen. De zittingen der scheidsrechters te Genève in zake de Alabamaquaestie hebben een aanvang genomen het daar ^verhandelde wordt geheim gehouden. Echter bljjkt wel zooveel dat men er op uit is het elkaar zoo lastig mogelijk te maken zonder dat daarom een der partyen de verantwoordelijkheid van bet mislukken van het tractaat op zich wil uemen. Volgens de laatste berichten zou de zitting voor vier weken verdaagd zjjn. Al de diplomatieke depêches hebben zulk een totale ver warring teweeggebracht dat er geen uitkomen meer aan is. Men hoopt een nieuw uitgangspunt te vinden en dan de zaak spoedig tot een goed einde te brengen. De kans van Grant om herkozen te worden als Presi dent der Vereenigde Staten is alweer kleiner geworden nu de Senator Sumncr zijn stem heeft doen hooren en in een speech die in geheel Amerika veel sensatie ge maakt beeft het tegenwoordige regeeringsbeleid heeft afgekeurd. Nieuwstijdingen. Uit St. Petersburg wordt aan het Journal des Débats d. d. 11 Junij geschreven dat allerwege in Rusland geweldige hitte en droogte hcerschttengevolge waarvan de oogst dreigt to. mislukken. In de hoofdstad heeft men zich reeds gewend aan eene warmte van 20 graden Reaumur in de schaduw, terwijl in Bessarnbië de hitte zoo sterk is dat een roos die 's mor gens ontluikt,'s middags reeds verwelkt en 's avonds tot stof ge reduceerd is. De hnver-oogst beschouwt men algemeen reeds als mislukt, en zoo zal 'took gaan met het koren en de Turk- sche tarwe, wanneer niet spoedig de lang verwachte regen komt. 't Is te vrcezen dat deze buitengewone hitte nadeelig zal werken op deu gezondheidstoestand der bevolking en dat de verschrikkelijke ziekte zal terngkeeren die verleden jaar Rusland zoozeer heeft geteisterd. Werkelijk hebben zich te Kieff en op andere plaatseu reeds eenige gevullen van cholera voorgednau. ©W Een aannemer van gebouwen schrijft in een brief aan den uitgever der Timesdat bet bjj de tegenwoor dige geschillen tusschen do patroons en de werklieden in het bouwvak minder de loonkwestie dan wel die dei- werkuren iswelke het aan cerstgemelden onmogelijk maakt om den eisch der werklieden in te willigen. Wjj moeten zegt hij voornamelijk in den zomer werken eu om gedurende den tijd der langste dagen reeds te half vijf den arbeid te schorsen gelijk de eisch van hoogstens 51 uren arbeid per week noodig maakt, is even onzinnig alsof men in den oogsttjjd op het platte land een bepaalden tijd voor den arbeid wilde vaststellen. Ook wjj, zegt de bedoelde briefschrjjvermoeten «arbeiden zoolang het dag is." lleeds meer dan eeus is gewaagd van de beweging ten gunste van kooger loon onder de werklieden der stoomvaartmaatschappijen te Liverpool. Verscheidene dezer maatschappjjen hebben dientengevolge het dagloon met 6 stuivers verhoogd en op 5 shilling gebragt. De bekeude Cunard-Maatschappy echter heeft geweigerd dit voorbeeld te volgen op grond van de omstandig heid dat zij hare werklieden va9t en niet slechts tjjdeljjk in dienst heeft. Daarop hebben omstreeks 1200 werk lieden den arbeid gestaakt. Er worden onderhandelingen gevoerd, welke naar men verwacht, met een gunstigen uitslag zullen bekroond worden. Een audere strike van minder gewonen aardis door de huismoeders der voornaamste dorpen in het graaf- Bclmp Durham op het touw gezet. Deze hebben besloteu geen vleesch te koopen zoolang de slagers meer vragen dan 16 stuivevs voor het fijnste en 13 a 14 stuivers per KG. voor de mindere soorten van vleesch. De slagers hebben dientengevolge hunne waar met aanzienljjk verlies in de steden van het graafschap moeten afzetten. De Pall Mall geeft de volgende vermakeljjke beschrij ving van deze strike der vrouwen De vergadering was tegen 10 ure bepaald en bjj de opening waren 300 bjjeen. Maar een half uur later was dit getal aanzienlijk geklommen, daar er van alle kanten andere opdaagden met banieren, blaasbalgen, aschscboppen potten en pannenwaarop zjj een lielsch concert uitvoerden. Er werd een stoel geplaatst onder een groote bauier en Mrs. May Hetherington werd met acclamatie tot presidente gekozen. Onder daverende toejuichingen nam zij plaats en sprak de volgende woorden: //Wij zjjn bijeen gekomen om onze aandacht te wjjden aau den prijs van 't vleesch, de aardappelen en de melk. Wij moeten tot nog toe een bloedgeld er voor betalen. Ik stel dus voor, dat wjj zullen wei geren meer dan 7'/2 stuiver voor puik ossen- en scha pen vleesch, 6 stuivers voor minder qualiteit, en 1 stuiver voor een pint melk te betalen, en dat wij de oude aardappelen in 't geheel niet zullen koopen. (Hier riep eene van de aanwezigenmaar ik moet melk hebben voor mijn zuigeling). *Ik heb ook een zuigeling," ging Mrs. Hetherington voort, «maar ik kan een papje maken, dat 'tzelfde effect doet. Als de een of ander van ons haar zuigeling verliestis dat een rampdie te overkomen is. Ik stel voor, dat wjj geen vleesch en geen van de andere genoemde artikelen zullen koopen, voordat de slagters en dergeljjken aan onze eischen hebben voldaan." Deze motie werd met groote toejuiching aangenomen, terwijl de straks genoemde muziek weêr inviel. De presidente stelde daarop voordat iedere vrouw, die een der genoemde artikels inkocht tegen de bestaande prijzen in e/figie zou verbrand worden. Ook dit werd aangenomen en de meeting met eene dankbetuiging aan de presidente gesloten. Groepen van mannendie angstig verbeidden of ze dien dag wel eten zouden krjjgen dwaalden in den omtrek vond. Zekere Mahonye, een Iersch kunstenmaker, gaf verleden week een voorstelling in de omstreken van Manchester. Onder zjjn «troep" bevond zich een krach tig gebouwd meisje dat, in Patagoonsche kleederdragt, keijen plag stuk te slaan op zjjn ligchaam en tevens slangenbezweerster was. Naauweljjks was Mahonye begonnen zjjn Patagoonsche met een snorkende rede aan het publiek voor te stellenof er klonk een hart verscheurende kreet door de tent, en een man vraagde den vertooner, als buiten zich zeiven, of hjj welzeker was, dat het jonge meisje uit Patagonië afkomstig was. John verklaarde nadrukkelyk van jaen de «werkzaamheden" namen een aanvang. Doch Mahonye meende op te merkendat de keijen op gevoeliger wjjs in stukken sprongen dan anders. Men was tot hot slangentooneel gevorderd. De Patagoonsche floot: hnar boa schoot toe en slingerde zich om haar heen. Maar op het oogenblik, dat niemand er op verdacht wasdeed het meisjo een ander grillig gefluit hooren, beginnende met een triller en door korte schrille klan ken afgebroken. Plotseling ontrolde zich de boa en wierp zich met een sprong op John. Hij verbleekte en wankelde. De toeschouwers begroetten het gewaande kunststuk met oorverdoovende toejuichingen. Ditmaal verbrijzelde de slang haar meester in haar omhelzing. Thans wendde zich het meisje bedaard tot de toe schouwers en riep: «Wie heet hier Cunningham?" «Die ben ik," antwoordde dezelfde man, die eenigen tjjd te voren Mahonye aangesproken had. «Ik ben uw dochter Lydia," vefvolgde zjj; «'kheb u duidelijk herkend. Wacht mjj in het hotel The Star and Garter. Mirlderwijl was het publiek als één man opgestaan om het afschuwelijk tooneel te ontvlugten. Het bleek later dat Mahonye Lydia op achtjarigen leeftijd ont voerd had om haar tot kermiskind af te rigten. te» Een schrikkelijk ongeluk heeft de gemeente Saint- Genest by Luik in verslagenheid gebragt. Een lljarige knaap, die met een geweer Bpeelde, heeft zjjn vader gedood. Men dacht dat het geweer niet geladen was en de vader zelf had het zijn zoon in de handen gegeven. Verscheidene kapsulen hadden reeds geketst, toen eens klaps het geweer afging. De vader van den knaap, op dit oogenblik over het bed van zjjn eigen zieken vader gebogen, bekwam juist de lading een kogel, in ver- scheideue stukken gesneden en bestemd voor een wild- zwjjnenjagt, in den schouder en in het hoofd. De ongelukkige is niet meer tot bewustzjjn gekomen en heeft nog slechts vier en twintig uren geleefd. 3Eleﻫtltinfo. 'sGravenhage, 22 Junjj. De Hooge Raad heeft gisteren ontzegd den eisch in revisie van de Zeeuwsche Maatschappjj van Stoomvaarttot schade vergoeding door den Staat wegens het verongelukken van een liarer booten nabjj Stavenisse. De Hooge Raad besliste dat de Staat niet verantwoordelijk was voor de onnaauwkeurigheden eener kaart, waarop het vaarwater, waar de boot verging, wa9 aangegeven als bevaarbaar, en dat verder de gedaagde ook niet gehouden was de aanwijzingen dier kaarten te volgen maar zelve ge- regtigd om dien weg te volgen welke haar het geschikst voorkwam. GS-orincIiem22 Junij. Dingadng avond jl. had alhier eeu voorval pluutsdat op ieder weldeukeod mensch een diepen en pijnlijken indruk innnkte. De weduwe Mourik iu de Boerestraat alhier, bezit naast hare woning een pand, wnnrvan het benedenhuis meer naar eene ruime beestenstal dan naar een voor den meusch geschikt verblijf gefijkt. Hetzelve werd verhuurd aau een daglooner voor de niet geringe som van ƒ1,25 per week, welke huur met de stipste eerlijkheid werd betaald. Het huisgezinbestaande uit man, vrouw en 8 kindereu, waarvau de mnn bijna een jaar sukkelende is geweest eu de vrouw met haar zuigeling van eenige weken oud, nu oulangs door de pokziekto werden aangetast, waar van zij gelukkig herstellende zijnwerd zonder mededoogen op straat gezetomdat, naar meu zegt, dooreen ander 1,50 voor dat verblijf wus geboden. Zulke tooneeleu lokken meeat altijd vele nieuwsgierigendit was hier nu ook het geval. Weldra vernam mea vau olie kanten een afkeurend gemompel, en het volk dat gewoonlijk diep gevoeltliet zich door dat gevoel overheerschenen luider en luider werdeu de kreten van afkeuring totdat er eeuigen uit de verzamelde menigte, die tot eene kolossale massa was gegroeidtot dadelijkheden overgingen en door een steenregen bijna alle glasruiten in de boven- cn benedenwoning van genoemde weduwe verbrijzelden. Was de gemeente- en rijks-politie niot spoedig komen opdagen, dan zou het niet oumogelijk zijn geweest dat zij nog de lyueh- wet op de leden vau dat gezin badden toegepast.In weer wil vnn hunne tegenwoordigheid duurde de gisting tot laat in den avond voort. Inmiddels was het ongelukkige gezin door tusschenkomst van een menschenvrietid tijdelijk onder dak gebragt. Klundert, 21 Junjj. Dooreen kwaadwillige hand is dezen nacht ten 12 uur brand gesticht in de hout- zaagfabriek van J. v. d. Made alhierwaardoor stoom- zajtgmolen, eene menigte voorhanden hout, benevens drie huizen op de molenwerf staande, en nog zeven nabjjgelegen woningen met schurendoor het vuur werden vernield. De brand liet zich zoo gevaarljjk aan zien dat men de geheele gemeente in gevaar zag. De veroorzaakte schade wordt berekend op ongeveer ƒ50,000. De meeste woningen waren geassureerd; de inboedels echter niet. De justitie uit Breda heeft zich naar de Klundert hegeven en dien' dag en den volgenden nacht het onder zoek voortgezet, met dat gevolg, dat tegen zekeren G. v. L.kostganger bjj T. D.een bevel van aan houding is verleend met last tot overbrenging naar het huis van arrest te Breda. Men denkt dat wraakneming over eene vervolging wegens diefstal op gemeld erf, sedert eenigen tjjd aauhangig tegen T. D., kostbaas van den aangehoudene, lot deze misdaad heeft geleid. Helle-voetsluïs, 22 Junjj. Dezer dagen kwam alhier eene vereeniging tot stand, welker welslagen een zegen zal zjjn voor de arbeidende klasse. Zjj bestaat hoofdzakelyk uit werklieden der Marine werf; vjjf hoofdmannen hunner zjjn tot bestuurders gekozen; het doel bestaat tot het in massa bjj grossiers verkrjjgen van verschillende winkel-, vooral kruideniers waren, licht- en brandstoffenten einde die artikelen tot betere qualiteit en veel lageren prjjs te verkrjjgen dan nu bij den kleinhandel alhier. Ook omtrent het brood die eerste levensbehoefte zullen afdoende maatregelen ondernomen worden. Deze vereeniging heeft nu reeds veel levensvatbaar heid daar zjj meer dan 200 leden telt en financieel ondersteund wordt. Oa.clza.D<l, 22 Junjj. Door den Djjkroad van het Calamiteuse waterschap Tienhonderd en Zwarte is tot waterbouwkundig Ambtenaar benoemd J. de Yriend en tot Djjkwachter P. J. Carels. Het laatste nummer van het vuurwerk dat Don derdag a. e. te Aarden burg zal worden afgestoken ia een prachtig bouqaetde maagd van Aardenburg in wit diamantvuur in de regterhand den fakkel van we tenschap en verlichting houdendeen met de linker bloemen stroojjende over de 8tad. Het plan der stad aan hare voeten stelt die zjjde voor, waar de Franschen in 1672 den hevigsten aanval deden. Boven de stad een krans van laurierbladen en eikenloof met de letters A. P. (Anthony Peurssens)A. Y. (Aernout Vermere) E. B. (EliaB Beeckman), A. S. (Albertus Spindler.) Links van dezen krans ziet men het jaartal 1672, omgeven door de bliksems van den oorlog; regts het jaartal 1872beschenen door de zon van deu vrede. Het geheel is 8 Meters hoog en 5.70 Meters breed. Zierikzee, 26 Junjj. In de vergadering van vereerders van wjjlen Mr. J. R. Thorbeckegisteren avond in de Concertzaal gehouden is op voorstel van de heeren Mr. B. C. Can en Mr. C. J. Fokker be sloten zich aan te sluiten bjj «de Centrale Commissie voor een nationaal huldebljjk" te 's Gravenhage en eene Bub-Coramissie van vjjf leden te benoemen, die niet alleen voor deze stadmaar ook voor Schouwen en Duiveland zal werkzaam zjjn. Tot leden dier Commissie werden benoemd de heeren Mr. B. C. CauMr. C. J. Fokker, Mr. W. C. de Crane Mr. J. Moolenburgh en A. W. Stellwagendie de op dracht hebben aanvaard. Z. M. heeft aan Mr. J. W. D. van Dongen, op zjjn daartoe gedaan verzoek, eervol ontslag verleend als procureur bjj de arrond.-regtbank alhier. Van 66 ambtenaren der telegrafie die zich onlangs hebben onderworpen aan het examen voor de posterjjen zjjn 28 gedaagd. Hieronder behooren de Heeren Pilaar te Zierikzee, de Ridder te Goes, van der Graft te TholenDorren- boom te Sluis en Zentgraaff te Walsoorde. Volgens de Werkman zal in den nazomer van dit jaar bet wereldcongres der Internationaledat in 1870 door de politieke tjjdsomstandigbeden niet kon plaats hebben en om welke reden ook in 1871 slechts een gesloten conferentie te Londen plaats had ,in Nederland gehouden wordenen wel te 's Gravenhage. Naar de Zulph. Cour. verneemt, zal het comité ter be spreking der sociale quaestie op Zoudag 80 junij, des middags ten ééu uur, eene openbare vergadering beleggen te Amster dam, in het lokaal „de Koningskroon", Plantagehoek Kerk- laan. Het onderwerp hetwelk aldaar besproken zal worden isde raden van verzoening ingeval van werkstaking. De voor zitter, jhr. mr. J. de Joug van Beek en Donk zal dit onder werp inleiden. Naar wij uit goede bron vernemen hebben de gezellen der N. R. Courant Zoudag morgen een adres aan hunnen Directeur overhandigd, waarin bet verzoek was neergelegd om die Courant niet meer op Zondag te doen verschijnen. Het adres was door al de daar werkzame gezellen onderteekend, zjjnde 40 in getal. De berigten omtrent de te Amersfoort plaats gehad hebbende ongeregeldheden zjjn vrjj overdreven. Uit betrouwbare bron meldt men daarom bet volgende: «Den 17den en 18den Junjj is hier zeer algemeen gevlagd. '8 Avonds trokken een aantal mannen, vrouwen en kinderen zeer ordeljjk door de stad een lied zin gende, dat eindigt met de woorden: «Weg met de Spaansche dwinglandjj, «God en Oranje maakt Neêrland vryl" Hier eu daar werd dit lied beantwoord met een ander, waarvan het Blot luidt: «Weg met de Geuzen dwinglandjj, «De paus van Rome maakt Neêrland vrjj 1" In de Bloemdaal-straat, waar laatstgenoemd lied den boventoon voerde, kwamen bewoners yan andere straten het eerste lied zingen. Een verbazende toeloop van nieuwsgierigen gaf aan dien zangwedstrjjd, die misschien tot erger aanleiding had kunnen geven, een zeker zorg wekkend aanzien. De politie heeft echter op de twee genoemde avonden alle dadelijkheden kunnen voorko men. Om nu te verhinderen, dat er den derden avond weder een zangwedstrijd werd gehoudenreed eene patrouille van 18 20 rniters door de stad, en sedert hebben de inwoners de stilte der schoone zomeravon den weer in de kalmte kunnen genieten." Volgens ecu zeer nauwkeurig opgave, het resultaat eener dagelijksche aanteekeoiug van den stand des thermometers ge durende een tijdvak van ticG jaren zijn in ons land de 17 en 18 Juljj gemiddeld de warmste dogen, zooals de 9,10 eo 11 Jod. gemiddeld de koudste dagen zijn. Men meldt het volgende aan het Handelsblad Eenige dagen geleden reisde een heer en dame van 's Hage naar Brussel. In de laatstgenoemde plaats aan gekomen ontdekten zij dat het slot van hun reiskoffer opengebroken was en verscheiden voorwerpen waaron der een shawl en een mantille van groote waarde daaruit ontvreemd waren. Een onderzoek door de di rectie der verschillende lijnen, waarover de koffer ver voerd washeeft tot de ontdekking geleiddat de diefstal op het traject van den Grand-Central Tilburg- Leuven had plaats gehad. De conducteur en de rem mer, die zich mede in den bagagewagen bevond, zijn in hechtenis genomen. Bij den laatste zyn bjj een huis zoeking verschillende gestoleu voorwerpen gevonden.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1872 | | pagina 1