ZIEBIKZEESCHE NIEUWSBODE. No. 5092. 28sleJaarir. Zaturdag 15 Jimij 1872. IIOGdliiU* BCRGIillSCHQOL TE ZIË1UKZEE. SCHOUWING Nieuwstijdingen. SStriserianb. De ondergeteekende maakt bekenddat het toe- latinfrs-examen zal plaats hebben op Zaterdag den 13 Juli e.k. des voormiddags te 9 ure, in het gebouw der Hoogere Burgerschool. Belanghebbenden gelieven zich aan te melden vóór den 5 Juli bij Zierikzee, G. KOK Jr. 13 Juni 1872. Dir. d. H.B. Bekendmaking. AANBESTEDING. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zie- rilczee zijn voornemens op Woensdag den 19 Junij e.k. des namiddags ten 12uur, ten Raadhuize aan te besteden Het doen van eenige VERNIEU WINGEN en HERSTELLIN GEN aan de beschoeyingen en paalwerken «leaser gemeente ov ei'eenkomstïg liet bestek en «Ie voorwaardenwaarop <lït werlt op den Sösten Mei jl. in liet openbaar is aanbesteed g"e- worrlen. Zierikzee, den 12 Junij 1872. De Burgemeester en Wethouders B. C. CAU. De Secretaris J. P. N. ERMERINS. op de Wegen, Voetpaden, enz. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zie rikzee maken bekenddat op Woensdag den 26 Junjj e. k. eene algemeene Schouwing zal plaats hebben over al de buurtwegen en voetpaden in deze gemeente, en worden de Wegpligtigen of Gelanden mitsdien aangezocht om, ieder voor het zijne, te zorgen: dat op den bepaalden dag de wegen, voetpaden, slooten, heulen en duikers in behoorlijken staat van onderhoud bevonden worden,over eenkomstig de bepalingen van het reglement op het beheer, onderhoud en de politie der buurtwegen en voet paden in deze provincie, goedgekeurd bij Koninklijk besluit van den 4 Augustus 1838, no. 106. Eu is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort den 12 Junij 1872. De Burgemeester en Wethouders B. C. CAU. De Secretaris J. P. N. ERMERINS. Bekendmaking. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zie rikzee maken bekend dat WOUTER BAARS, wonende in deze gemeente, vergunning heeft gevraagd om het pakhuis, wijk D, no. 194, staande in de Venkelstraat, te bezigen als bergplaats van steenkolen, en dat de informatiën de commodo et incommodo betreffer de dit verzoek zullen worden gehouden op Woensdag den 19 Junij aanstaande, te 12 uur des middags, in de ge wone vergadeikamer van het Bestuur, ten Raadhuize; zullende allen, die tegen dat verzoek bezwaren mogten willen inbrengen, alsdan in de gelegenheid zijn om in bun belang te worden gehoord. Zierikzee, den 12 Junij 1872. De Burgemeester en Wethouders, B. C. CAU. De Secretaris J. P. N. ERMERINS. Men leest in het dagblad le Nouveau MondeDank aan de Amerikanen, zullen wij voortaan kunnen vlie gen, gelijk de vogel. Een nieuwe uitvinding maakt den mensch meester van de luchfruimte. Ziehier een feit dat zulks bewijstGisteren namiddag zag men te Montreal eenen man zich oefenen in 't vliegen. Het toe stel dat hg draagt bestaat in eenen zak met gaz gevuld, welke de man onder de voeten vastmaakt, terwjjl hij aan de armen eene soort van vleugels hecht. De uit vinder is tevreden over zijne proef en zal eerlang zijne uitvinding door het publiek laten waardeeren. Er zullen weldra te Montreal vliegtoestellen verkocht worden. James Gordon Bennett Jr., de onlangs overleden eigenaar van de Neto-York Herald, begon in 1837 het toen kleine, nietige blaudjo met de volgende raadgeving aan zijn lezers nis motto boven de courant geplaatst: „Neem nooit papieren geld aan het zijn allen schelmen die bet uitgeven leef matig drink niet te veel schuw matigheidsgenootschappen pas op de kleintjes vertrouw nooit op een heilige ga om tien uur te bed sta te zes uur op koop nooit op kre diet vree9 God almagtig bemin de mooije meisjes stem tegen van Buren en wensch alle politie en dominé's naar den duivel." Onder dat motto is de Neto-York Herald groot geworden. Het karakter van den man ligt er in opge sloten. Getrouw is hij er echter niet aan geblevenwant geeu dagblad ter wereld is zoo uitvoerig in het geven van verslag van preeken en sermoenen als de Neto-York Herald. De steden Riga, Wenden en Wolmar en omstreken werden op het einde vun de maand Mei door een natuurverschijnsel geteisterddat aan zeven menschon het leven kostte. In een brief uit het dorp Allascb worden dienaangaande nadere berigten medegedeeld. Kort na een geweldig onweder werd m het zuidwesten een donkere wolk veel gelijkende op eeu rookkolom, opgemerkt, die in den beginne voor den walm uit de vuurzuil van een brandend dorp werd gehouden. De kolom bewoog zich echter van het zuid zuidwesten naar het noord-uoordoosten, zonder vau vorm te ver anderen. Plotseling ontstond een hoos, en zware wolken vlogen door de lucht. Op een kerkhof waar eenige personen de begrafenis van een kind hadden bijgewoond, werd eeu 12-jarig meisje door den wind opgenomen, medegesleurd en met zooveel kracht tegen den grond geworpen, dat het hoofd geheel verpletterd werd. Andere vrouwen en kinderen werden of gedood, of zwaar gekwetst. 'De sterkste boomen vielen om, geheele daken werden weggerukt, een paard werd met den wagen, waarvoor bet gespannen was, over een 5 voet hoogen muur geworpen. Kort nadat de hoos voorbij was, werd het ondraaglijk zoel en warm. Noch regen, noch hagel waren merkbaar. ©wgclanb. Te Egremontin het graafschap Cheshire, is ver leden Woensdagochtend op een waterplas een jjsvlies duidelijk zigtbaar geweest. Te Newton, in hetzelfde graafschap, heeft men, omstreeks terzelfder tjjdop verscheidene plaatsen ijs gevonden ter dikte van een shilling. Donderdag morgeo der vorige week werd te Plymouth de vrouw vun een winkelier dood in haar bed gevonden ter wijl haar kind en de mia builen kennis lagen. Dit alles was veroorzankt door een gasontsnaping iu de slaapkamer gedurende den nacht. De min is door aanwending van het gnlvanisme gered docht aaD het behoud van het kind wordt gewanhoopt. Sfcntsneirlttiiiïï. Als een bijzonderheid mag worden medegedeeld, dat onder de studeerenden aan de hoogeschool te Zurich thans ongeveer 80 jonge dames zjjn ingeschreven. Het meerendeel „studeert" in 'de medicjjnen en is nit Rus land herkomstig. Naar het schjjnt, valt de eer, aan de bedoelde hoogeschool daardoor bewezen, niet bijzonder in den smaak der professoren of der studenten. Vroe ger is het aantal van dergeljjke sstudenten" nooit zoo groot geweest. JJFtanft rijft. "Vei'sailles, 11 Junij. In de Nationale Vergui, dering zijn alle amendementen op art. 37 der legerwet ingetrokken of verworpen. Het artikel zelf, waarbjj de werkelijke diensttijd bepaald wordt op vijf jarende dienst bij de reserve op 4 jaren, die bjj het territoriale leger op vijf en bij de reserve van dat leger op zes l jaren, is vervolgens aangenomen. De dood van maarschalk Vaillant heeft weer eens de aandacht der pers gevestigd op de reusachtige jaar wedden, welke de mannen van het keizerrijk trokken. De maarschalk alleen kreeg jaarlijks een sommetje van 268,000 fr., voor verschillende diensten, waarin hij ten bate van den Staat werkzaam was. Één man verdiende slechts meer dan hij. nl. wijlen Troplong met 356,000 fr., Rouher had vroeger 188,000 fr., Mac-Mahou ontvangt nu als opperbevelhebber der Vereailler armee 225,000 fr., terwijl de maarschalken Bazaine, Canrobert, Baraguay, d'Hillier en Régnault de Saint Jean d'Angely, elk 200,000 fr. trekken. Een belangrijke bijdrage tot de kennis van bet Pransche volkslevenlevert eene statistiek van dr. De- caisne. Deze heeft onlangs een werk uitgegevendat door de Akademie van wetenschappen met belangstelling is onderzocht en waar bevondenaltbans wat de sta tistieke gegevens betreft. Daaruit bljjkt o.a. dat Frank rijk van alle landen van Europa het minst snel in bevolking toeneemt. Terwijl in Pruissen op 100 huwe lijken 460 kinderen geboren worden geven 100 huwe lijken in Frankrijk slechts 300 kinderen op zijn hoogst. Terwijl in Pruissen op 100 individus van de geheele bevolking 398 worden geborengeven 100 individus in Frankrijk slechts 255 geboortenen terwijl eindelijk op een millioen menschen in Pruissen jaavljjksch 12,300 meer geboren worden dan sterven, zijn de geboorten op een millioen Franschen per jaar slechts 2500 meer dan de sterfgevallen. Het gevolg daarvan isdatterwijl Pruissen in 42 jaar zijne bevolking verdubbeld ziet, Engeland in 52 en Rusland in 66, Frankrjjk 170 jaren behoeft, voor zjjne bevolking verdubbeld wordt. De heer Onesimus R.kruidenier in de Rue St. Antoine te Parijs, is doodsbenaauwd voor 9pokenen staat in zijne buurt als onoeschrijfeljjk bijgeloovig bekend. Men stelle zich zijne ontzetting voor, toen hij, in, 't begin van de vorige week, omstreeks negen uur 's avonds, een spook in 't classiek gewaad, met een lantaarn in de hand, zijn wiukel zag binnengleden. »Genade!" kermde de arme man, en wierp zich op de knieën. »Ik ben uw oom Chaufhur," zeide "de verschjjning met bolle stem; eu de lantaren zwaaide momber heêu en weêr. »0 mijn oom, erbarmen!" kermde de verbijsterde kruidenier, „'k Zal missen voor u laten lezen missen van dvie franken elk. „Kom, kom," lachte 't spook op schamperen toon: „Ik ken u! Ge zoudt mg in het vagevuur laten zitten. Geef hier 'tgeld voor de missenen 'kzal ze zelf aau den heer pastoor brengen." ^Hoeveel missen?" stamelde Onesimus. »Yijf en twintig voor mij en honderd voor uw tante dat is 375 franken. Nadat de gehoorzame neef hieraan voldaan haden nog 't een eu ander had moeten offerenwilde 't spook zich verwijderen, toen 'top den drempel door een agent van politie bij een slip van zijn Igkgewaad gevat en meegevoerd werd. De vernuftige gauwdief bleek ze kere Julien D.te zijn en werd in hechtenis gehou den. De eerzame Onesimus R.heeft intusschen van den schrik een ernstige ziekte opgedaan. Zutplien, 10 Junij. In eeu oud huis gelegen op het Rijkenhage. en dat in de 17de eeuw tot een klooster behoorde, hetwelk met een soortgelijk.gebouw op Oude Wand in gemeenschap stond, heeft men in een ruime kamer, waar het versleten behangsel werd afgescheurd, onder drie of vier lagen papier een prachtige, nog goed geconserveerde tapisserie des Hobelins ontdekt. Aan de eigenaresmej. de wed. ten H.zou men reeds een som van ƒ5000 voor dit kostbaar voortbrengsel van kunstnijverheid geboden hebben. Deventer, 11 Junij. Heden werd door de Ar- rondis8eraents-Regthank alhier behandeld de zaak van ds. Mossel mans tegen dr. van Vloten. De eisch is een maand cellulaire gevangenisstraf, ƒ300 boete en vijfjarige- ontzegging van burgerregten. Bij wanbetaling der boete binnen 3 maanden, deze te vervangen door zeven dagen eenzame opsluiting. De uitspraak is bepaald op baden over 8 dagen. Amsterdam11 Jung. Het provinciaal ge- regtshof heeft heden ochtend bij uitvoerig arrest de schuld der drie beschuldigden van den moord te Heem stede op P. J. Kees voor wettelijk en overtnigend bewezen verklaard. De wed. Kees en P. van Tongeren zijn tot levenslange tuchthuisstraf, de 19jarige A. Geeven, op grond van jeugdigen leeftijd, tot een tuchthuisstraf van 15 jaren veroordeeld. Het hof heeft o. a. overwogen, dat de bekentenis van de weduwe en van Geeven bevestigd wordt door aanwijzingen, zooals dat de prop, waarmede het geweer geladen waB, bleek afkomstig te zijn uit een boek dat in de woning gevonden is; dat het schot niet gelost kan zjjn door de weduwe Kee9, die zich elders bevond, noch door Geeven, daar deze de persoon moet geweest zija, die het neteldoeksche gordijn, dat in brand was geraakt doch niet geheel verbrand is, gebluscht heeft, terwijl uit een groot aantal aanwijzingen is afgeleid dat van Tongeren als de hoofddader moet worden beschouwd. Onder deze aanwijzingen komt o. a. voor, dat de moord met eeu puntkogel is gepleegd en van Tongeren als oud-huzaar met de kracht van zulk een projectiel bekend kon zijn, voorts dat hg de vele tegen hem gerezeü bezwaren niet had ontzenuwd. Naar men verneemt, zullen de veroordeelden zich in cassatie begeven. Bergen-op-Zoom11 Jung. Reeds heeft het meerendeel der visschers van hier en Tholen hunne weeren opgetrokken, daar de ansjovisvangst dit jaar geheel mislukt is en niet 1/20 gedeelte van een gewone of middelmatige vangst op deze stroomeu heelt opge leverd men berekent dat voor het geheel maar 36 tonnen (van 3% anker elk) gevangen en ingezouten zjjn. riiileit13 Junjj. Bjj de gisteren en eergisteren alhier gehouden tentoonstelling der Maatschappij tot bevordering van landbouw en veeteelt in Zeeland zjjn o.a. de volgende prjjzen toegekend. Aan de wed. J. C. Massée en Zoon te GoeBvoor een door stoom gedreven dorschwerktuig 100; voor een rosmolen ƒ15; voor een wanmolen ƒ5, bij loting tegen Voorbeijtel en C.° te Bergen-op-Zoom voor een graanzuiveringswerktuig ƒ15; voor een graanmolen door paarden iu beweging gebragt 50 voor een lijnzaadkneuzer ƒ10 en vooreen moesmaker ƒ5. Aan Voorbeijtel en C.° te Bergen-op-Zoom, voor een booneu- of graanbreker ƒ10; voor een stroosnjjder ƒ5; voor een koekbreker ƒ5 en voor een wortelsnij- der 5. Cortjxene, 11 Junjj. Door een lid der Herv. gemeente alhier isten gebruike op den predikstoel geschonken een sierlijk ingebonden bijbel met platen van Keurterwijl kerkvoogden en notabelen de toelage aan het predikants-tractement jaarljjks met ƒ100 ver hoogd, en alzoo tot ƒ350 gebragt hebben. WolfaartsrHjli:, 13 Jung. Heden morgen werd een arbeider alhier, die onvoorzigtigljjk zich waagde aan het losmaken van eenen stier in den stal van I. K., door dit dier met de horens den stal uitgeworpen en zwaar gehavend. ZïerilcsBee14 Junjj. Gisteren werd door het dagelijksch bestuur van het waterschap Schouwen alhier aanbesteed 1°. Het herstellen en onderhouden van de Scbuts- sluisjes, Wachters, Heulen, Duikers enz. van genoemd waterschap over 1872; aannemer de heer A. Franken te Noordwellé voor ƒ2460. 2°. Het herstellen en onderhouden van de Gebou wen van het Waterschap over 1872; aannemer de heer Js. Lammers te Zierikzee, voor ƒ390. In de zittiüg van de Eerste Kamer der Staten- Generaal van Dingsdag, is het" wetsontwerp tot afkoop der Rijkstollen in de provincie Noord-Brabantzonder discussie met algemeene stemmen aangenomen. De heer A. van Weel, oud-lid der Eerste Kamer en notaris te Ooltgensplaat, is op 73-jarigen, leeftjjd overleden. Men méldt aan de N. Rolt. Ct.:~ Naar wij vernemen is hetdoor opdroogen van het Hellegat, raadzaam om schepen, die van hier langs Brouwershaven of Zierikzee zee willen kiezenniet dieper dan tot 50 decimeter te beladens. Op het Noordelijk Zendingsfeest, eerlang te AsseB te houdenzal de hoogleeraar J. J. van Oosterzeevan Utrecht, de openingsrede houden; terwijl in het bosck Wolf hezen dezer dagen een aanvang gemaakt is met het plaatsen van cautines, spreekgestoelten, kaarten- bureauxleggen van bruggen over de beekenz. ten behoeve van het ook aldaar bestemde Zendingsfeest. De heer G. Mulder, hoofdonderwijzer aan de Chris telijke school te Assen is als zoodanig benoemd te Leiden en heeft die benoeming aangenomen. Te Wemeldinge zal eerstdaags, van wege het gemeentebestuur, een bewaarschool tot stand komen waarvan bet bouwenook met woning voor eene onder wijzeres op deu 22 dezer zal besteed worden. Op 26 en 27 Junij aanstaande zal te Aardenburg het tweede eeuwfee: t worden gevierd van de verdediging der stad tegen de Franscben. Uit het programma blijkt dat er zeer veel werk wordt gemaakt van eene luister- rjjke feestviering, door eene feestrede, een optogt, tooueel- voorstellingen, volksvermakelijkheden cdz. Aan het slot van het programma wordt de'bepalii g aangetroffen, dat zij die de tooneelvoorstellingen willen bjj wonen, zeiven zooveel stoelen moeten medebrengen als zjj plaatsen hebben genomen. Door de arvondissements-regtbank te Utrecht is tegen zekeren W. te IJsselstein, regtsingang met bevel tot dagvaarding in persoon verleend, ter zake van op 1 en 2 April jl. te IJsselstein op de openbare straat, ten aanhoore van eene groote menigte volks, boosaar- diglijk door woorden en gebaren zjjne miuachting voor den Koning en het koninkljjk stamhuis te hebben uit gedrukt, met het doel om den eerbied voor en de gehechtheid aan den Konicg en het koninkljjk stamhuis bjj het volk te verminderen of te doen verdwijnen en meer bepaaldelijk met den voet op den grond stam pende «Oranje onder" te hebben geroepen en het uit roepen van dien kreet bjj anderen te hebben aange moedigd en bevorderd. -Donderdagavond jl waren de bewoners op de Weerd-Singel nabij het poorije Nooii Gedacht, te Utrecht, getuigen vau een onmenschelijke daadgepleegd door twee sjouwerliedendie met een grooten ruigharigen hond naar men zegtop straat opgevangen in een naburige kroeg gingen en deu hond voor een kwarije te koop aanbodeutoen de kroeghouder het bee9t niet wilde koopenhebben zij den hond buiten op den Singel vreesselijk gemarteld hem eerst de beencn gebroken later op den grond gesmeten terwijl zij met beide knieëo er op gingen zitten waardoor zij hem de lendenen braken ver volgens werden de gebrokene voorbeenen als eeo knoop om den hals geslagen en werd liet beest bij herhaling in het water gesmeten tot het eindelijk niet meer kon eu verdronken is. Ofschoou er nog al omstanders bij waren heeft niemund die marteling tegen gegaau. Men zegtdat de politie met de zaak in kennis is gesteld of er procesverbaal van is opgemaakt weet men niet. Men leest in de Maasbode: „Veertig jaren geleden huwden te A. een paar lieden uit de volksklasse. Nauuwelijks 3 maanden gehuwd, vonden zjj den huweljjksband een last enna onderling overleg, zouden zjj van elkander gaan, en ieder weder eene betrekking zoekeu, de een als boerenknecht, de andere als meid. »In volle eensgezindheid had men dit besluit geno men en men was reeds bezig het onderlinge huisraad onder elkander te verdoelentoen men stootte op het varken. «De spaarpenningen van beiden waren niet voldoende, om dit dier onder elkander te verkoopen. Na veel be sprekingen, heen en weder, besloot men nog 6 7 maanden bij elkander te bljjven, totdat het dier zoo ver gevorderd zoude zjjn, dat men het slachten kon. Dit akkoordwerd tusschen man en vrouw aangenomen. Zeer snel vloog de Ijjd om, en zonderling, niet de minste woordentwist had er tusschen hen plaats gehad. «Beiden dachten er over na, dat zij na eenige maan den gescheiden zouden zijn. Achting en liefde verkre gen de bovenhand en toen de vastgestelde termijn ver streken waszeide de man tot de vrouw »Kee! de tjjd is om, moeten we nu het varken slag ten en verdeelenof willen wjj maar bjj elkander blijven?" >Janzeide deze »zoo gij doet, is mjj wel. Ik kan nog zeer goed de boereu gaan dienen, doch ik blijf van u altijd veel houden." „En men besloot bjj elkander te blijven. Den 5en Junjj 11. vierde dat paar zijn 50jarg huweljjksfeest." Een ooggetuige deelt aan 't Winterswijksch Weekbl. in de volgende bewoordingen een avontuur mede, dat niet van originaliteit is ontbloot. Zondag 11. had in onze omgeving een tooneeltje plaats^dat onwillekeurig aan Bilderdjjks romance „de Vloek" denken deed. Een zoogenaamde Scholteboer uit het naburige W. in Pruissen, meldde zich bjj een onzer politieagenten aan ten einde hem behulpzaam te zjjn in het opsporen zjjner twintigjarige dochter. Ze had heur hart geschonken aan een handwerksgezel die in haar oudershuis commensaal was. IJverig was hg en flink, maar geen geldDaar verscheen een rjjke boerenzoon," die, volgens des vaders beweren wel 15000 thaler bezatArme handwerkebursche I hij moeBt het veld ruimen op bevel van den vertoornden vader, die zjjne dochter nu wilde noodzaken den rjjken pretendent gehoor te schenken. Of »de twee gelieven" nog evenwel voortgingen „elkander vaak bjj lichte maan in 'tuur der minnaars en der dieven, door't ven ster aan te spreken," wie zal 't zeggen Genoeg, ze waren eensklaps spoorloos verdwenen, bet gerucht zei, naar Winterswijk derwaarts jjlde de oude (de rjjke mededinger bleef te huis) doch »zu xpJit." Reeds waren ze om 5 uur met den postwagen vertrokken en weldra meldde de telegraaf hunne afreize van Rotterdam naar New-York. «Bedenke nu, wie het meeste schreide van onze vier!" Met tranen in de oogen verweet zich de vader nu zjjne hardheid en waarschijnlijk eindigt hjj zjjne jammerklachten met Bilderdjjks les„Gjj ouders weigert toch uw spruiten het minnen niet." Als een bewijshoe Bacchus soms met zgne kinderen een loopje neemt, dieno het volgende: Zekere W. v. d. B., wever te Mierlo, was verleden Zon dag naar Geldrop geweest en had aldaar bewezendat hij geen vijand van de flesch was. Omstreeks middernacht keert hij huiswaartsen door drank bedwelmdvergeet hij de wer kelijkheid en verbeeldt zich voor zijn bed te staanip plaats van op den weg tusschen Geldrop en Mierlo. Hij ontkleedt zich in Morpheas armen. Door de koele nachilucht spoedig gewekt, staat hij op en bespeurendedat hij hier, tot ergernis van hemel en aarde, midden op den weg heeft liggen slapen, besluit hij huiswaarts te keeren. Aau zgoc kleederen denkt hij niet. Zoo wandelt die schrikwekkende vertooniog, die aan 't begin der wereld doet denkengelukkig alleen door honden katten hazen en konijnen aanschouwd den weg op naar huis. Zijn plunje werd daag9 daarna door den vinder in 's Burgemeester's handen gesteld en door den wet tigen eigenaar, in zijn vader'a pak gekleed, geëigend. Iierknienws. De Synode der Ch. Ger. kerk heeft tot vierden Docent aan de Theol. School te Kampen benoemd den Weleerw. Heer A. Steketee Jr., predikant te Zaamslag. Ook heeft die vergadering besloten tot de oprigting van een Gymnasium te Kampen. Een rentelooze geld- leening ƒ100,000 wordt daartoe aangegaan en voor een aanzienlijk gedeelte werd reeds staande de verga dering geteekend. Gemengde berifften. Ren jong mensch te Sommelsdijk wordt aangeraden^ geeu valsche brieven meer te schrijven nan een meisje te Melissant, want dat doen geen fatsoenlijke menscben, zooals hij zegt dat hij is. Onder Ovezande is een boer zoo blij dat zijn zoon gaat trouwen, dat hjj een nieuwe kapwagen en een lakenschen broek iu de maak heeft gedaan. Nu moet hij boer worden, maar het land is zoo duur, en hij kan van zijn geld niet scheiden. De Jongeling8-Vereeniging te 's Gravenpolder is thans in zeer groote achting, en vooral bij een kastelein. Nu, de man heeft er reden voor ook, want zij maken eene goede vertering; vijf cents per avond, en dan zitten zij nog den gcheeleo avond op de biljard te kuocijcneu vergeteu de pnrtijeD op te schrijven. Eene vrouw le 's Heer-Abtskerke wordt verzocht, niet meer aan de ramen te komen Initteren, als hare buurvrouw visile heeft. Zij bewijst dan ook: dat luisteraars, leugenaars zijn. Te 's Heer. moest een schaap herder de daden van anderen zoo niet rondventen, maar bedenken: dat die een put voor een ander graaft, er dikwijls zelf invalt. Eene boerin te 's Heer-Abtskerke wordt aange raden hare fijne streken maar voor zich te houden, en zoo bedrukt Diet te zitten in de kerk; Want nchl al is zij nog zoö vroom, Toch doel zij water in de room. De zoon van eene weduwe te 's Heer. moest zich eerst eens goed bedenken eer hij in de schuit stapt. Moeder zegt dan ook: Achl jongen lief, vrijt niet te druk, En ziet eerst goed naar uw geluk Ziet eens hoe 't met uw broeder slaat, Dus zorg toch dat 't u beter gaat. Te 's Heer-Abtskerke is er bijna gevochten geworden, over den te beroepen predikant. Een diaken verloor zelfs zijne pruik, omdat bij te veel schermde met zijne vuisten. Onder Stellen dam wordt een meisje aangemeten zooveel snaps niet te hebben van een schip pers-knecht, waar zij eens mede nit is geweest. Zij heeft het hem zelf gevraagd, dus kou hij het niet weigeren. Een sabelman in Flükkée wordt gewaarschuwd, geen on waarheden meer van een smid te vertellen in eene herberg te Middelharnis, anders zal er over hem geklaagd worden. Te K. wordt een klompenmaker verzocht, de flc9ch anijs te komen betalen, die hij voor lang reeds heeft gepoft. Die lekker drinken wil moet goed belalen. Kaatje te Oudelonde vraagt drie vrijers om feest te houden, en dan zou zij van dat drietal den besten uitzoeken. Dus slim bedacht van dat fijne kind. Een Smids-kuecht te Scherpenisse moest op zondag-avond zich wat fatsoenlijker gedragen, als hij met meisjes zich vermaakt op den dijk. Iemand te O. wordt aangeraden als hij naar O. D. L. gaat, wat voorzigtig te zijn; want de dochters van S. lokken de jongens biuueD met suikergoed en koek. Te Kerkwerve hebben er nog geregeld straat-schaodalen plaats, en daar de veldwachter te Nieuwerkerk io Schouwen zijn residentie heeftkan hij bezwaarlijk dat beletten. Nu vragen eenige ingezeten: of die maD zijn verblijf niet kan vestigen te Kerkwerve? Eene arbeiders-vrouw te Biezelinge moest vno iemand zooveel praatjes niet rondventeo op bet dorp, daar zjj zelf toch zooveel bijzonders niet is. Taoneije aldaar verbeeldt zich dat ieder zin in baar heefteu er komt niemand op haar af, want zij is niet veel in trek. Burgeriyite Stand te Zierikzee geboren: 9 Junij. Eene dochtor van J. Logmans en C. de Haas. 10 dito. Eene dochter van F. Brandenburg en M. Maaejjs. 12 dito. Een zoon van J. T. Hof man en C. Proost. Een zoon van L. van der Jagt en H. van den Hoek. 13 dito. Eene dochter van M. de Graaf en G. de Winter. gehuwd: 12 Junjj. E. W. Gilj'atnseweduwn. en P. W. Kas- hoek, jd. J. M. van der Valk, jm.en M. H. Ornée,jd. overleden: 12 Jung. N. Hart, oud 15 d. d. SPOOKBOOTOIE1VST van Middelburg op Zierikzee JUNIJ Van MIDDELBURG: Zaturd. 15 'stnorg. 6,u. Zaturd. 15 '9 nam. 6,30 Zondag 16 'smor. 10,80 Maand. 17'a nam. 1,30 Dingsd. 18 2,30 Woen8d. 19 'smor. 11,— Dond. 20 6,— »V. Vrjjdag 21 7,— »V. Vrjjdag 21 'snam. 3,— 1872. Van ZIERIKZEE Zaturd. 15'smor. 11,—u.V, Zondag 16 Maand. 17 Dingsd. 18 Woensd.19 Woensd.19 's nam. 3,30 «V. Dond. 20 3,30 »V. Vrjjdag 21 'smor. 10,30 7,— 1 7,30

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1872 | | pagina 1