ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. No. 5070. 28sleJaarg. Dingsdag 25 April 1872. Algemeen Overzicht. Weid er in de laatste dagen veel gesproken over een ultimatum dat graal' von Bismark aan den Presi dent der Fra»)8che Republiek zou gezonden hebben wegens zyne wraakzuchtige speeches en Frankrijke kolossale legertoerustingen wekte dit gerucht niet weinig angst en spanning gelukkig bleek het ge heel ongegrond te zijn. De verhouding tusschen de beide mogendheden is uitwendig althans zoo goed als in de tegenwoordige omstandigheden mogelyk is. Boven dien is het niet waarschijnlijk, al rees er ook misver stand of quaestie, dat Dnitschland aanstonds naar de wapenen zou grijpen. Het land gaat nog al te diep gebukt onder de pas geleden verliezendo zoo zeer gewenscbteen noodzakelijke organisatie van het Duitsche Rjjk zou daardoor weer een belangrjjke vertraging ondergaan om niet eens te spreken van do ultramon- taausche woelingen die door de Regeering wel is waar krachtig tegengegaan en onderdrukt worden maar haar handen vol werk geveD. De vergaderingen der Algemeene Raden in Frankrijk zyn gesloten en de Nationale Vergadering komt heden weder bijeen om aanstonds zich bezig te houden met het onderzoek van de nieuwe belastingontwerpen. Er zyn echter die meenen mogelijk niet zonder grond dat de rechterzijde den geregelden loop der werkzaam heden verstoren zal om haren gal uit te storten over den heer Thierswien ze het maar niet vergeven kan dat zijne recepties op het Palais de 1' Elysée zoo druk bezocht zijn. De Bonapartistische partij zet hare kuiperijen ge regeld voort en uiet zonder goed succesmeer en meer spreidt ze een net uit over het geheele land. De treurige verdeeldheid onder de monarchalen en het dolzinnig drijven der radicalen bieden haar een gunstig terrein aan om al hare krachten te ontvouwen. Wel spotten de republikeinsche bladen met hare beweging en woelingen maar uit dien spot spreekt bitterheid omdat het toch niet ontkend kan worden dat het succes aan die zijde is eD de zwakheid in i-igen boezem telkens weder zich verraadt. De Duitsche Rijksdag hield zich bezig met de be handeling van onderscheidene min of meer gewich tige ontwerpen en voorstellen. Verschillende voorstellen om voor de zitting van den Ryksdag en de Landdagen een vasten tijd te bepalenzoodat die zittingen dan niet meer gelijktijdig zouden zjjnwerden in handen eener commissie gesteld. Ook had de eerste lezing plaats van het militair strafwetboek. Hoewel men er vooral van liberale zjjde nog al bezwaren tegen heeft, zyn die bewaren toch niet zoo overwegend of men zal een vergelijk weten te treffen. De Pruisische bisschoppen hebben in hunne verga dering te Fulda een herderlijken brief opgesteld over de invoering van de wet betreffende het Staatsschool- toezicht. Na te kennen gegeven te hebben dat zij ook ten opzichte van de nu van de Kerk losgescheurde volksschool hun herderljjke plichten getrouw wenschen te vervullen, omschrijven zy zeer uitvoerig de houding die de geestelijken voortaan hebben aan te nemen. Dien brief lezende zou men meenen dat de heereu tengevolge van de krasse houding der Regeering reeds hun voordeel gedaan hebben met de lessen dcronder- viuding. Van verzet of ophitsing tegen de Regeering is geen sprake. Integendeelde pastoors moeten aan stonds wijken waar de eischen der Regeering in strijd mochten zyn met hun herderlijke of priesterlijke plichten en overigeus met de onderwijzers als broeders in vrede en liefde leven. Een tweede brief van de hand der bisschoppen van ErmelandBreslau en Keulen als antwoord aan de Regeering over de burgerlijke gevolgen van de excom municatie zal weldra het licht zien. Het Oostenryksche Ministerie is gereed met zijn wets ontwerp tot invoering van de directe verkiezingen dat weldra naar den Rijksraad zal worden verzonden. De indeeling der kiesdistricten schijnt da Regeering aan zich te willen honden. De Hongaarsche Rijksdag werd door den Keizer in eigen persoon gesloten. In de houding der partyen is daar weer verandering gekomen. De ultramontanen die tot dusverre medegingen met de Deak-partij hebben zich van haar afgescheiden en nmfeeu nu ODder graaf Apponyi een zelfstandige fractie uit die zich vooral bezighouden zal met kerkelyke belangen. De verkiezingsstrijd in Boheme is nog niet geëindigd. De Czechen doen wat ze kunnen om de overwinning te behalenmaar ook de Regeering heeft een sterken arm. Wie ook de meerderheid verkrijgezooveel is zeker dat de wederzijdscbe verbittering ook in het vervolg een treurigen en nadeeligen invloed moet uit oefenen op de algemeene belangen. Z. H. Pius IX hield eenige dagen geleden eeno toe spraak tot ongeveer 400 vreemdelingen die hem hunno opwachting kwamen maken. Weder betuigde de Heilige Vader zyn innig leedwezen over de scheuring en ver deeldheid in de Kerk en over de vervolging der geloo- vigen. Voor allen had hij een zegenbede zeker iets ongewoons uit dien mond zelfs voor de oud-Katho- lielcen dat ze zich bekeeren mochten van de dwaasheid huns wegs. België, het clericale land by uitnemendheid kreeg een dubbelen zegen. De Carlistische woelingen in Spanje zijn van weinig belanghet Ministerie heeft in de Cortes en in den Senaat een aanzienlijke meerderheid en toch is en bljjft de toestand hoogst gevaarlijk en verontrustend. Zoodra het Congres geopend is zal de oppositie voorstellen hei- Ministerie in staat van beschuldiging te stellen en zoo haar voorstel verworpen wordt zich aan alle werkzaam heden onttrekken. Alle vertrouwen is verdwenen en Koning Amadeo verkeert in een seheevo en daardoor netelige positie. Door de progressisten op den troon geplaatst moet by met de Unionistende party der reactie, die bijna alle macht in handen hebben, regeeren. In het EDgelsche Hooger- en Lagerhuis kwam de Alabama-quaestie weer ter sprake. De Regeeriug ver klaarde dat zy haar contra-memorie aan de rechtbank van arbitrage te Genève had opgezonden met een nota waarbij alle indirecte eischen verworpen worden. Op herhaald verzoek werden de stukken in het Par lement overgelegd. De scheidsrechters zullen eerst weer tegen half Juni byeenkomen. Meer en meer wint de meening veld dat de Amerikaaosche Regeering de indirecte eischen zal intrekken. Het Ministerie leed bij de behandeling van een voorstel tot horvorming der plaatseljjke belastingon en van de Ballot-bill verscheidene nederlagen en de op positie ziet in gedachte haar sluwen leider Disraeli weder op het kussen. Uit de tusschen Engeland en Spanje gevoerde cor respondentie betreffende de Internationale dezer dagen openbaar gemaaktblijkt dat de Engelsche Regeering het voorstel tot het sluiten eener conventie tusschen alle Staten tegen de Internationale heeft afgeslagen op grond dat zy Engelands wetten niet heeft ge schonden. Een prachtige reden, der Engelsche Regeering waardig Nieuwstijdingen, ©ngetunb. Dut in geen beschaafd land zóóvele en zóó gruwelijke noorden gepleegd worden als in Engeland, zon gewis; zelfs zonder vergelijkende statistiek, ook't gevoelen worden van onze lezers, indien we ons geregeld de moeite wilden geven om de tallooze gruweldaden te vermelden, waarvan de bladen dagelijks de meest kleu rige beschrijvingen leveren. Maai nog veel talrijker dan die moorden, zijn de gevallen van barbaarsche mishan deling van vrouwen door hare mannen of minnaars. Dit verschijnsel pleit niet voor 't Britsche volkskarakter. En nog minder pleit 't voor de volmaaktheid van de Britsche regtspi-aak, dat een overtreding als de bedoelde, 't verminken of doodtrappen van eene vrouw door haren man, meestal slechts gestraft wordt- als een zeer ver geeflijk vergrijp ja gelijk de Times 't uitdrukt als oen half wettige daad een daaddie door 't gebruik nu eenmaal zoo goed als gebillijkt isen derhalve als veel minder strafbaar beschouwd moet worden dan 't kapen vau een horloge of van een ham uit een winkel. De Times kiest uit de politie-registers van de laatste dagen een paar voorbeelden, die 't bovengezegde vol maakt illnstreeren EeDige weken geleden wierp James Petlingell zyne vrouw onder de wielen van een vrachtwagen op de London-bridge. Hij deed dit Diet by ongeluk of in drift; want hij leefde sinds langen tijd met eene bijzit, en men had hem hooren zeggen, dat hij zich van zyn lastige wettige wederhelft ('t niensch scheen zoo dadelijk niet te kunuen berusten in hare vervallen-verklaring) wel zou weten te ontdoen. De vrouw stierf; en Pettingel werd veroordeeld tot drie maanden gevangenisstraf! Charles Westhorp een athletisch gebouwd man van 24 jaar, stond jl. Zuturdag teregt wegens mishandeling van eeue vrouw met wie hy jaren lang „geleefd" had, en die hem steeds trouw verzorgd en dikwijls met haar ellendig verdiend loon ondersteund had. Op een fraayen dag komt in Westhorp 't vermoeden op, dat zijne min nares kwaad van hem spreekt. Hij vindt haar in een kroeg, met haar kind hun beider kind op den arm. Tweemalen bonst hij haar met't hoofd tegen den muur en met een derden slag rukt hy haar een oog uit. De ongelukkige vrouw wordt naar 't hospitaal ver voerd. Een poos na hare genezing keert ze naar Greenwich terug, en ontmoet ze Westhorp die op vrije voeten was gebleven, als ware er niets voorge vallen op straat. Onmiddelijk valt 't monster haar nogmaals aan, trekt haar bij de haren rond, schopt haar, en slaat haar tot bloedens op de blinde, nog nauwelyks geheelde oogholte. Daar hier nu blijkbaar de man en meester bij de uitoefening van zijn regten wat al te ver was gegaanzoo achtte een geleerd magistraat den heer Charles Westhorp strafbaar met vier maanden dwangarbeid Aan een anderen vrouwenbeul, die zijn teringachtige echtgenoote met zijn vuist zóólang geslagen had tot ze den adem uitblies, werd door een anderen geleerden regter mede een gevangenisstraf van vier maanden opgelegd „uit overweging" zóó merkte de regter op „dat de man geen gebruik had gemaakt van „den stok, die bjj zyn slachtoffer afgenomen had Thans nogals tegenhanger van 't klaverblad hier boven een bewys hoe dezelfde regter, die Charles Westhorp zoo goedertieren bejegende, ook streng kon zijn. Hij veroordeelde John Joyce die een heer op den mond geslagen en van een horlogeketting beroofd had tot zeven jaren dwangarbeid en 40 geeselslagen. De conclusie ligt voor de hand: 'tMisdrjjf van Joyce was in do oogen van den regter oneindig grooter dan dat van Westhorp. 't Horloge van den beroofden heer was den magistraat heiliger dan 't oog van de vertrapte vrouw. Zijn vrouwen beesten? is een bijtend schrijven aan den Times, onder dit opschrift, geraakt eene Engelsche dame tot dezelfde slotsom, en vraagt of 'tParlement er niet voor waken kan dat de bescherming, door de wet aan honden en paarden verleend, ook eenigerinate worde uitgestrekt tot een ander weerloos dierde Britsche huisvrouw. De Bombay Gazette bevat gunstige burigten uit Perzië. Overvloedige en tydige regens geven er alle uitzigt op een goeden oogst. En, dank zij de door de Regering genomen maatregelen wordt thans op zeer bevredigende wijze voorzien in de behoeften van de noodlydende bevolking. Aan duizenden is werk ver schaft door 't doen aanleggen van wegen en de Shach zelf houdt 't oog er op dat de werklieden behoorlijk betaald worden. Bakkerijen zyn van wege de overheid in alle steden geopend ten behoeve van allen die in hun eigen onderhoud niet kunnen voorzien. JFrnnlt rijft, Van 1 tot 10 April zijn te Parijs gemiddeld 200 huwelijken per dag gesloten. De vlugtelingeu van de Parysche commune heb ben zichnaar men verzekert, in twee groepen verdeeld, de eerste onder bevel van Mina Puciuelliex-kapitein kommandant der vrijwilligers van den dood (corps van Garibaldi); de tweede, voorzien van paspoorten, maakt zich gereed om over Bordeaux naar Spanjo te vertrekken. Cluseret zou dezer1 dagen te Bordeaux zyn gezien; de beruchte avonturier zou het kommandement op zich nemen over de Internationalistendie in Spanje gaan opereren. De Fransche justitie heeft na veel inspanning den persoon ontdekt, die dezer dagen als een tweede Tropp- man het geheele gezin te Tastous vermoordde; het is zekere Jan Mano, die door enkele bloedvlekken aan zyn gewricht werd verraden en in hechtenis is genomen. ©ii itsdUiuib. Berlijn 20 April. De aannemers en timmerlie den hebben gezamenlijk bekend gemaaktdat zij naardien de timmermansknechts hunne gedeeltelijke arbeidstakingen niet willen opgeven op heden al de timmermansknechts ontslagen en de werkzaamheden geschorst hebben. Te Offenburg hebben de oud-katholieken den 14 eene vergadering gehouden, die door meer dan 2000 personen uit den omtrek werd bygewoond. De heeren Reinkens uit Breslau en Knoodt uit Bonn voerden het woord. Laatstgenoemde zeide onder anderen, dat de oud-katholieken zich niet van de Kerk wilden afschei den, maar haar inwendig hervormen, zoodat zij de afgescheiden sekten weder in zich kan opnemen. De volgende by eenkomst zal te Heidelberg worden ge houden. Te Karlsruhe is tot de oprigting eener ge meente van oud-katholieken besloten. Op den 503ten jaardag zijner wijding tot priester, welke 15 dezer inviel, ontving Dr, Böllinger een zeer vereerend eigenhandig schrijven van den koning van Beijerenwaarin de Vorst den wensch uitdrukt, dat God den jubilaris oog lang dezelfde frischheid naar geest en ligchaam laten mogo waarin hij zich nu verheugt. Van vele zijden stroomden hem ook gclukwenschingen toe. De onlangs te Weonon gehouden internationale con ferentie tot beraming van maatregelen tegen de veepest, heeft met eenparige stemmen de volgende regelen, als noodzakelijk tot bereiking van het gestelde doel, aangenomen Iedere Staat is gehouden de veeartsenijkunde op zoo- daöigen voet te regelen, dat daardoor eene spoedige uitroeying der veepest mogelijk wordt. Iedere Staat is verpligt schadevergoeding te verleenen voor het afgemaakte dier en verdere vernietigde voor werpen. De Staten vereenigen zich tot het aannemen en toe passen van éénzelfde stelsel van desinfectie in alle gevallenwelke zich bij de veepest kunnen voordoeD. De keus der desinfectiemiddelenenz., bljjft der re geringen vi jj. SH-cirevluttfo. Amsterdam 19 April. Men deelt ons mede dat de werklieden der werfdie zich op hoogst ongepaste wijze over den Koning hadden uitgelaten met acht dagen schorsing zyn gestraften dat zy onder het storten van tranenhun bewys van lidmaatschap der Internationale hebben verscheurd. OiKl-Schoonebeek (Drenthe) 16 April. Jl. Zondag is in het naburige Laar (Pruissen)aan een paar oudjes die hunne öOjarige echtvereeniging had den gevierd in de kerk een Bjjbel en de som van 50 thaler uitgereikthun door H. M. de Keizeriu van Duitschlaud geschonken. Amersfoort, 18 April. Ter zitting der arron- di8sements-regtbank alhierstonden heden teregt eene vrouw, beschuldigd van drie feiten van het opzettelijk verbreken van afslniting (inwerpen van vensterglazen op 2 April jl.) en een man, wegens hetzelfde eenmaal gepleegde feit tenzelfdo tijde. Zjj ontkenden het hun ten laste gelegde. Het openbaar ministerie concludeerde tot-schuldigverklaring en eischte voor de vrouw: 6 maan den en 3 dagen cellulaire gevangenisstraf en 3 geld boeten, ieder van ƒ25; voor den man: 3 maanden cellulaire gevangenisstraf en een geldboete van 25. Uitspraak Donderdag 25 April, zullende alsdan weder een ingezetene van Amersfoort voor gelijk feit teregt staan. Arnhem, 19 April Door het provinciaal geregtshof in Gelderland is eene voor tiendheffers en tieudpligtigen ge- wigtige beslissing genomen, nl. dat hij die in Gelderland het algemeen tiendrecht heeft, geen tiend van beetwortels kan vor deren. Borculo, 17 April. Eenige boerenjongens van circa 14 of 15 jaar kwamen Zondag jl. op het idee om een aardigheid te hebben door namelijk eenige jonge boomen in een boschje in de nabijheid van een boeren woning in den brand te steken. Al spoedig echter sloeg de vlam van den eenen boom tot den anderen over en zag men dikke rookwolken opstijgen. Geluk kig werd het spoedig door den boer wien dit boschje toebehoorde ontdekten mogt het hem dan ook door spoedig aangebragte hulp gelukken den brand te stuiten. De rookwolken waren zoo dikdat de grint weg tusschen Borculo en Neede geheel ontzigtbaar was. De in dien korten tjjd aaugerigte schade bedraagt circa ƒ200. Door den eigenaar is hiervan aangifte by den burgemeester aldaar gedaan zoodat dit grapje die knapen nog lang heugen zal. 's Grravenliage18 April. By den Hoogen Raad der Nederlandenregt doende in ï-evisiezyn heden de pleidooyen gevoerd in de zaak van de naam- looze vennootschap »de Zeeuwsche maatschappij van Stoomvaart te Middelburg," eischeresse tegen den Staat der Nederlanden, verweerder, waarbjj het de vraag geldt, of by het arrest van den Hoogen raad van 9 Juni 1871, waarvan thans rivieieal dan niet teregt is ontzegd zoowel de incidenteele vordering tot getuigenbewjjs als de principale vordering tot vergoeding van schade, enz., door de eischende maatschappij geleden ter zake van het vergaan der haar toebehoorende stoomboot Stad Ylissingen no. 2 op een hompel, zich bevindende in het vaarwater van den Staat by Stavenisse. Als adv. traden op, voor de eischeresse mr. D. van Eek, en voor den Staat de lands-advocaat mr. G. M. van der Lindeu. Breda, 17 April. Op verzoek van monseigneur J. van Genk, bisschop van Breda, heeft het Z. M. behaagd het Koninklijk besluit van 1853 in zooverre te wyzigen dat ter vervanging van de gemeente Hoeven, de gemeente Breda geschikt is verklaard als vestigings plaats van dien kerkvoogd. Overflaltkee20 April. Er wordt hier veel gesproken over de verbinding van dit schoone en welvarende eiland met het vaste landdoor het leg gen van eeno spoorweglyn over de Tien Gemeten. Het is te hopendat dit plan spoedig verwezenlijkt worde. Tholen19 April. Sinds de vorige week komen in deze gemeente eenige gevallen van pokken voor. De afdeeling Tholen van het Schoolverbond heeft omtrent de vraagof men adhaesie zou schenken aan het voorsteldoor de afdeeling Middelburg op de alge meene vergadering in te dienen (dat slechts 1/10 der contributie aan het Hoofdbestuur zou behoeven te worden overgemaakt), besloten eene afwachtende houding aan te nemen en in de December-vergadering een besluit te nemenof men al dan niet van het Verbond zich afscheiden zou. "Vlïssïug-en, 18 April, Een kleine onaangename nawee van de uitstekende feestviering op den 6den dezer alhier, heeft een soort van spanning teweeg gebragt. De zaak is deze: By het successivelyk verdwijnen van militaire muziekkorpsen bestond er hier eene groote behoefte aan een burger muziekkorps; met veel moeite 19 dit eenigen tijd geleden opgerigt, bestaande geheel uit katholieke liefhebbers; aan het bezwaar van den aankoop van muziekinstrumenten werd goedgunstig te gemoet gekomen door het ter leen geven van instru menten, op het raadhuis aanwezig, van het vroeger be staan hebbende muziekkorps der schutterijterwyl op een intcekenljjst- voor het verkrijgen van buitengewone leden ruime deelneming volgde. Men kon dus wel van die muziek verwachten, dat men daarop by voorko mende gelegenheden zoude kunnen rekenendoch mis! eene vraag om medewerking met de feestviering werd afgewezen en by de gebragte ovatie aan het standbeeld van M. A. de Ruyter was men genoodzaakt een mu ziekkorps uit Middelburg te ontbieden. Dat deze onverdraagzame handeling veel werd afge keurd behoeft geen betoog; zy heeft dan ook het ge volg gehad, dat de majoor-kommant der schuttery het bestuur van dat vaderlandslievende muziekkorps heeft aangeschreven, om de in gebruik ontvangen instrumenten onmiddellijk weder op het raadhuis in te leveren, en er thans een lyst circuleert, waarop reeds plus minus 40 buitengewone leden van het muziekkorps hun ver langen te kennen zullen geven, om als buitengewone leden te worden geroyeerd, zoodat het korps wel aan uitputting en verval van krachten zal sterven. "WolplmEUrtsdiyk, 20 April. De tuinbaas P. de Wille, vau Mr. C. P, Lenshoek alhier, is op de Tentoon stelling van tuinbouw, op 18 en 19 dezer te Middelburg ge houden, bekroond voor eene verzameling van 10 bloeijende Primula Chinensis, Gisteren zag men van bier weder eenige personen ver trekken naar Noord-Amerika. Zierilszee22 April. Z. M. heeft Mr. W. A, van Hoek advocaat te Middelburgbelast met de waar neming van de betrekking van Rijksadvocaat in Zeeland. Benoemd tot Dijkgraaf van den Wcst-Kraaijerlpolder Lucas Lucasse te 's Heer-Arendskerke. Te Hansweertgemeente Krniningen zal in den loop dezes jaars ook eene openbare school tot stand komen. Z. K. H. prins Hendrik heeft ten behoeve van de nood lijdenden door de overstroomingen op Java ƒ2000 gezondeu aan de commissie, die zich tc 's Graveohage met de inzameling van giften belast. De Kathol. Illustratie noemt in haar no. 29 de In- qnisilie eene der heilzaamste instellingen vbd de middeleeuwen. In het Leidsch Dagblad leest men »IIet Brielsche monument zal den lsten April 1873 onthuld worden. De heer Koelmauzooals men weet de ontwerper er vanheeft ook de zorg voor de vervaardiging op zich genomen. Waar het echter vervaardigd wordt, is ons onbekend. „Of het Aayl tot stand zal komen meldt men ons verderis nog zeer aan twjjfel onderhevig. Do gelden daartoe noodigzyn op verre na niet bijeengezameld. Hoewel de Utrechtsche commissie tegenwoordig geen opgave schijnt te doen van de bij haar ontvangen gelden, mag men voor vrij zeker aannemendat zij minstens nog eens zooveel moet ontvangenals nn reeds door haar ontvangen is." Kerknieuws. Aan Ds. J. D. Stelteroggepred. te Zierikzeeis door het Prov. Kerkbest. van Zeeland, op zyn verzoek, emeritaat verleend tegen 1 July e. k. Bedankt voor het beroep naar Zoutelande door Ds. G. J. Noomen pred. te Bruinisse. Beroepen bjj de Herv. gemeente te Kats15 dezer, Db. E. W. Heinecken, pred. te Noorden. Ds. D. Niessen pred. te Wjjkheeft bedankt voor Arnemuiden. Kerkwerve22 April. Gisteren morgen werd do nieuwe leeraar bjj de Herv. gem. alhier, Ds. II. F. Reijnvaan beroepen van Goudswaard (waar bjj op 14 dezer afscheid predikte met Joh. 15 96) in zijn dienstwerk alhier bevestigd door Ds. II. A. Gillot, pred. te Zierikzeemet 1 Cor. 3 96 terwjjl de intree rede des namiddags gehouden werd naar aanleiding van LucaB 17 206 en 21. Waarde. Aan de Diaconie alhier, werd gelijk aan de laatst voorafgegane 14 jaar, zoo ook nu weder, een liefdegift van ƒ25 geschonkendoor den heer Burgemeester J. Vereeke. Sir «Tansland. Aan de Kerkvoogdij is toe zegging gedaan van eene giftgroot 100 als bijdrage tot de noodzakeljjke reparatiën aan de pastor jjvan wege den H.Ed. Amb. heer JhrH. Steengracht d'Ooster- land, die bereids zoo vele proeven van belangstelling in onze gemeente geleverd heeftdat hjj als een treffend voorbeeld mag vermeld worden. Gemengde berigten. „De oude zus blaft wel, maar bijt toch niet" zegt men te Zierikzee, „want al is zij nu in een modern pakje gestoken, de verschillende doctors die haar reeds behandeld hebben cn nog behandelenkunnen haar toch de tanden niet geven." Haar jonger broertje houdt zich dan ook dood bedaard. Te Bommel wordt eene boerin verzocht de maat beter vol te doen als zij melk geeft, want blaauwe melk en nog de maat niet, dat is schande. Een boertje te B. moest bij zijne werkster zoo dikwijls geen bezoek brengen, daar zijne vrouw het begint te merken, en die dames kunnen dan uog wel handgemeen raken. Eene slngters-dochter te Sint. wordt aangeraden zooveel nieuwtjes niet rond te venten, in plaats van vleesch, want de menachen zijn op dat gesnap niet gesteld. Drie heeren te O. moesten des zondags avonds zoo voor spot niet zitten op den openbaren weg, en de meisjes niet voor den gek houdeo, dat staat voor geen fatsoeulijke lui. Te Biezelinge is een schip bevracht, dat voor eigeoe rekening de reis zal aanvaarden, daar de stuurman aangemonsterd is op ecu auder schip. Eene dame te Cortgene wordt aan geraden zulke onwaarheden niet te verhalen tegen haren vrijer, die daar niet op gesteld is; laat zij het niet, dau zal zij haar paspoort krijgen. Eene vrouw te Stavenisse moest zooveel snaps niet hebben van meisjes die zich fatsoeulijk gedragen, en voornl geen jongens binnen lokken om een vrijer te kiezen voor hare dochter, want dat i9 het middel niet om er een te vinden die goed is. Zij is ook niet veel in trek dan bij zekere lui. Na eene voorspoedige reis van eeu paar dagen is te N. gearriveerd, een zeer ondernemeod venljedie gaarne pleizier-togtjes maakt, maar als hij het ruime sop moet kiezen dan is hij nergens te vinden. Eeue zekere dienstmeid onder Sint-Maartensdijk wordt aangeraden zich wat fatsoenlijker te gedragen, maar niet te doen zoo als zij onlangs heeft gedaaD, want zoo zal zij nooit een vrijer krijgen; en: Zij is wel knap, maar razend dom En loopt niet regt, maar altijd krom En met haar tong is zij te rap, En dus wenscht men haar beterschap. Eene dame uit Eve. moest zooveel onwaarheden niet loopen vertellen van eeD oppassend meisje tegen de burenen ook niet op het dorp, waar toch niets mede te verdieneo is. Niemand zal haar meer gelooven, al zegt zij per abuis de waarheid. Te Zwolle is een heer wegens het niet aangeven eener kinderjufvrouw als dienstbodeveroordeeld in eene geldboete van ƒ94,20, eD in de kosten. De ambtenaren der belasting hadden gezien dat die jufvrouw met een kind wandelde, fruit haalde van de markt en groente kocht. Dat mag nn volgens de wet zijn, maar die wet moest wel afgeschaft wordeD, waar zoo dikwijls op aangedrongen is. SPOORBOOTDIENST van Middelburg op Zierikzee. APRIL 1873. Van MIDDELBURG: Van ZIERIKZEE: Dingsd. 23 tot Cortg. en Wol- fnartsd.'smor. 0 terug 7,30 u. Dingsd. 23'smor. 10,30 u. Woensd.24 7,»V. Woensd.24's nam.2, Dond. 25 2,30 Vrydag 26 1,30 Dingsd. 23 's nam. 4,-— u. Woensd. 24 'smor. 10,— V. Dond. 25 Vrydag 26 - Vrydag 26 's nam. 5. >,30 SKbWrteuttëu. Sójarïge Echtvei'eeniging- van G. SCHILPEROORT Cz. SC g< M «3 15 J. db GRAAF Sd. 3 15 Zonnemaire, 23 April 1872. Hunne dankbare kinderen. Ondertrouwd A. J. VISSER, van Sliedrccht, OoSTERLAND, 19 April 1872. Getrouwd H. C. BOUDIER van Zierikzee en Bergen op Zoom, Th. E. A. OOSTERWAAL. 22 April 1872. Eenige en algemeene kennisgeving. Bevallen van een' ZoonHENDRIKA de BAST, Echtgenoote van Haamstede, K. PEERS. 19 April 1872. Algemeene kennisgeving.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1872 | | pagina 1