/Illllh/IIMIII NIEUWSBODE. No. 5068. Donderdag 1$ April 1872. 28steJaarg. VERPACHTING. AANBESTEDING. Nieuwstijdingen. JFrnnfirtjft. 39 u MUcbcvltutb. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zie- rikzee zijn voornemens op Dingsdag den 23 April e. k. des middags te 12 uurop het Raadhuis in het open baar aan den hoogst biedende voor den tjjd van zeven- jaren te VERPACHTEN De .Jagt «Ier- gemeente Zierikzee. Do voorwaarden liggen van heden af ter lezing'op de Gemeente-Secretarie. Zierikzee den 10 April 1872. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, B. C. CAU. De Secretaris, J. P. N. ERMERINS. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zie rikzee zijn voornemens op Dingsdag den 23 April e. k., des namiddags te half één uur op het Raadhuisin het openbaar AANTEBESTEDEN Het onderhoiKleir, gedurende drie achtereenvolgende jaren-van de UURWERKEN met toet>el»oo- ren dezer gemeentewordende dat. tydvalt gerekend t© loopen van 1 Mei 187S tot ©n met ultimo Api-il 1875. De Aanwijzing zal geschieden op Maandag den 22sten dezer, des voormiddags te 11 nur. Het Bestek ligt ter inzage ten kantore van den Gemeente-Bouwmeester. Zierikzee, den 10 April 1872. De Burgemeester en Wethouders B. C. CAU. De Secretaris, J. P. N. ERMERINS. De achttienjarige Arthur O'Connor is verleden Don derdag door het centrale criraineele Geregtshofwegens het feit van H. M. de Koningin een pistool te hebben voorgehoudenmet het doel om haar schrik aan te jagen, veroovdeeld tot één jaar dwangarbeid, »in den loop van welk jaar bij eenmaal 20 slagen zal outvan- gen met een werktuig, genaamd een berkenroede." O'Connor bad, toen zijn zaak verleden Dingsdag voor kwam, erkend schuldig to zijn, tot groote oufsteltenis van zijn advokaat, die nu Donderdag, voor een daartoe benoemde jury, poogde te bewijzen dat deze schuld bekentenis, uithoofde van krankzinnigheid, niet raogt worden aangenomeu. De jury verklaarde O'Connor echter voor volkomen bjj zijne zinnen, en do regter sprak daarop het reeds gemelde vonnis uit. Hij nam daarbjj als verzachtende omstandigheden de jeugd van den misdadiger en de dwaasheid der poging aan, welk een en ander, ofschoon O'Connor volstrekt niet krank zinnig was, deed vermoeden dat hij gehandeld kon hebben onder deu invloed van zekere geestvervoering welke verhinderde dat bij den regton aard dor daad besefte. Echter moest de daad met zekere gestreng heid gestraft worden, opdat het niet den schijn zou hebbendat men het belang om van een herhaling af te schrikken, te gering schatte. Omtrent deu moord op mevr. Riel te Londen in Parklane gepleegddeelen de Engelsche dagbladen nog eenige bijzonderheden mede, waaruit-o. a. blijkt, dat Marguerite Dixblanc, de vermoedelijke daderesniet uit Frankrijk, maar uit Belgie geboortig is, en dat zij gedurende den oorlog te Verdun heeft geleefd. Zij was de vrouw, die, tijdens de door de commnnelieden be dreven gruwelen, aan een Franschen priester het leven beeft gered, door hem ten harent te "verbergen. Tot belooning voor die daadverkreeg zij aanbevelingeu en middelen om naar Engeland over te steken, waar zij in blakende gunst stond bjj de Fransche priesters. Haar biechtvader was een welbekende abt; het gods dienstig gesticht door dezen bewoond Btaatin de zelfde wpk als de woning van de vermoorde mevr. Riel. Ge durende den Fransch-Duitscheu oorlog heeft Marguerite Dixblanc blijken gegeven van buitengewonen moed en van groote ligchamelijke kracht. Zij was onder de com- munelieden welbekend; en van zulk een heftig karakter, dat zelfs de knecht, die met haar diende, bang voor haar was. Naar de Evening-Post berigt, is zjj blijkens de nasporingen der politie vermoedelijk zondag avond nog naar Douvrcs gespoord en daar nog juist bij tijds aangekomen om met de boot naar Calais over te steken. Verscheidene boerenarbeiders in Warwickshire, die den arbeid hebben gestaaktomdat zij hooger loon wilden hebben hebben dat gedeelte des lands verlaten om elders werk to zoeken. Voor een groot gedeelte hebben zij dat gevonden in verschillende takken van nijverheid in Eogeland zelf; anderen zullen naar Nieuw-Zeeland vertrekken, waar spoorwegonderne mingen gebrek aan werkvolk hebben en hooge dagloonen uitloven. Verleden Dingsdag werilen nog slechts 91 gezinnen door de onlangs opgerigte Unie ondersteuuden van deze hadden er Inter weder -15 elders werk gevonden. De land- bonwers in Warwickshire zijn thans genoodzaakt hun werkvolk van bniten af te ontbieden. Eene afgrijsseljjke gebeurtenis heefteen landbouwers gezin te Cbampagny in groote verslagenheid gedompeld: Voor eenige dagen zat eene moeder met hare kinderen, een meisje van 12 en een jongen van 9 jaar, rustig om den haard, terwjjl zij haar kindje van eenige maanden op haar schoot had. De knaap begon met een koord te zwaayen, waaraan een stukje lood hiug; ronddraaiende, slingerde de koord om eene fleseh met petroleum gevuld, welke op de lijst des schoorsteens stond. De flesch brak en het vocht liep over het ligchaam en de kleedeven der kinderen, terwijl een gedeelte in het vnur viel, waar het een groote voortloopende vlam veroorzaakte, die zich weldra aan de kleederen der kinderen mededeelde en deze veranderde in twee bran dende toortsen. Een verschrikkelijk schouwspel vertoonde zich nu. Door de vlammen omringd, vlugtten de twee ver schrikte kinderen op de straat, in verschillende rigtingen, zonder te bedenken dat zij aldus meer voedsel en kracht aan het vuur verschaften. Alles vergetende loopt de moeder hen na, hopende hen nog te reddeude kinderen waren cvenwelverdwenen en men hoorde niets meer dan hun smartelijk gehuil en gekerm in de verte. Naauwelijks is de moeder terug gekeerd aan de deur harer woning of zjj blijft als ver steend staan; zij herinnert zich dat er nog een derde slagtoffer aan den dood is blootgesteld en door haar is achtergelatenhet jongste kind was in de algemeene ontsteltenis van haar schoot gerold en lag op den vloer, te midden der vlammen. Spoedig loopt zij er heeD, doch helaas! te laat; liet arme schepseltje bad reeds het aangozigt en de banden schrikkelijk verbrand en was niets meer dan eeu vor- melooze klomp vleesch. Het kind leefde nog doch op het behoud is geen de minste hoop. Weinige oo- genblikken later bragten de buren de andere kinderen terug; ban toestand was erbarmelijk. Een hunner was zoodanig verbrand dat meli het niet meer herkennen kon en is van boven tot onder ééne afzigtelyke wonde. In het Rhonedal had maandag een vreeselyke ont ploffing plaatsdie door de echo's van het gebergte tot in het oneindige werd herhaald en van Valence tot Avignon weerklonk. In de steengroeven van Lafarge "liet men nl. een krnidmjjn springendie met niet minder dan 7000 kilo's buskruid geladen was. Ten gevolge van de uitstekende voorzorgendoor do directie genomen, en de krachtige hulp der gendarmerie heeft men bij deze zoo gevaarlijke- operatie niet het minste ongeluk te betreuren gehad, maar is zij zoo gelukkig geslaagd, dat na de ontploffing 85,000 kubieke meters rotsblokken den grond bedekten, Voor de correctionele regtbanlc te Marseille heeft verleden week de volgende curieuse zaak gediend: Aan' een duiker was opgedragen om den romp van een schipdat iu de nabijheid van de haven gezonken was, te gaan onderzoeken, maar men kreeg achter docht, dat de man het geld, 'twelk hij bij die gele genheid gevonden hadin een holte of een insprin gende boek had verborgen. Teu eiude hem op heeter daad te betrappen, liet men hem op zekeren dag nog maals duikenmaar naauwelijks was hij gezonken of ook de eigenaar van het schip en een zijner vrienden stakeu zich in een duikertoestellieten zich op een kleinen afstand van het schip in het water neer en zagen den man werkeljjk geld op de bewuste plek verbergen. Onmiddellijk werd daarvan kennis gegeven aan de politie; een commissaris en een agent doken eveneens, vonden het geld, betrapten den dief en arres teerden hem in het water. Gelijk men denken kau is hij veroordeeld. In de Fransche bladen leest men het verhaal van een dezer dagen gepleegden moord, welke aan dien van Pantin denken doet, Te Tastftus in de Gironde is eene gelieele familie, de zestigjarige grootvader Mano, diens vrouw, hunne dochter Marie, moeder van vier kinderen, en van deze laatsten twee meisjes, eene van vijftien jaren en eene van dertien maanden, vermoord. De twee zoontjes, die in eeu afzonderlijk vertrek sliepen, bleven gespaardde vader was afwezig. Wakker wor dende gingen de knapen de slaapkamer hunner moeder binnen en vonden deze noch hunne grootouders; maar hunne zusjes lagen met gespleten hoofden en in bloed badende levenloos in haar bedje. Wij deelen alle bijzonderheden van deze misdaad niet mede. Alleen de hoofdzaak, de wijze waarop de vreeseljjke daad volbragt is. Zij moet bedreven zijn door iemand die volkomen met den toestand van het gezin bekend is. Ten efnde een voor een zijne slagtoffers onder zijn bereik te hebben, had de moordenaar vermoedelijk ge- druisch gemaakt aan de deur der schuur; dit had de ganzen doen kwaken; de moeder was toen opgestaan om te zien wat er gaande waszij viel het eerste. Hare moeder ongerust, dat zij niet terugkeerde, ging vervol gens naar buiten en ook zij werd doodeljjk getroffen. Toen verwijderde zich de moordenaar een el of tien en daar viel de grootvader, die zich "met een pook had gewapend, dood neder. De twee meisjes werden ten laatste door hem afgemaakt; doknapen schijnt bij ver geten te hebben. Bij het vernemen van de vreeselijke gebeurtenis viel de vader in onmagt. Een schoonzoon van rieri grijsaard werd voorloopig in hechtenis geno men, maar weder op vrije voeten gesteld, daar er geener lei ap.oor van schuld bij hem ontdekt werd. Een groot gedeelte vaD het geschut, dat in den laat sten oorlog door de Duitschers op de Fran9chcn werd buit gemaakt, heeft thans cenc bestemming gekregen, die men zeker niet vermoed had toen het te Bourges werd gegoteD. Keizer Wilhelm heeft namelijk aan vele kerkelijke gemeenten, wier Godshuizon geen klokken meer hadden die kanonnen geschon ken met hetgeen verder noodig was om er weder klokken van te gieten. Ia de Rijnprovinciën zijn op die wijze een twintigtal gemeenten in het bezit van het vereischte materiaal gekomen. De Kealschc Dom heeft 500 centenaars brons, dio van Frankfort 260 centenaars ten geschenke gekregen. Te Erfurt zag men dezer dagen een transport van omstreeks 30 soldaten, gekleed in de uniform van het Fransche vreemdenlegioen in Algerie. Zij waren tijdens den Duitsch-Franschen oorlog in'Fransche krijgsgevan genschap geraakt eo naar Algerie getransporteerd, alwaar zij volgens hun zeggen, gedwongen waren om bij het vreemdenlegioen dienst te nemen. Men acht bet echter waarschijnlijker, dat zij, om het harde lot hunner krijgs gevangenschap te ontgaan, vrijwillig bjj het genoemde corps in dienst getreden zijn. Zjj beweren dat er nog veel Duitschers in Algerie zijn, die in hetzelfde geval verkeeren en dringend naar huis v/enschén terug te keeren. Yan de Fransche krijgsgevangenen zjjn na de jongste amnestie des Keizers nog slechts een twintigtal in Dnitsche vestingen geïnterneerd, die wegens bjjzondere vergrijpen, insubordinatie tjjdens hun verbljjf in de strafcompagnie, of aanslagen tegen hun bewakers, nog niet in vrijheid gesteld konden worden. Daar de veepest in België geheel verdwenen schijnt tc zijn, heeft men volgCDS het Journal de la Sociélé Agricole du Brabant, de verschillende regecringsmnatregelen ingetrokken en het cordon rondom de vroegere besmette streek opgeheven. De grenzen worden nog slechts met naanwkeurigheid door de tijdelijke daartoe aangewezen ambtenaren bewaakt, hetgeen vooral noodig is met het oog op de bcrigtendie uit de aangrenzendo gemeenten van Frankrijk worden medegedeeld. Daar heerscht de veepest nog in twaalf gemeenten van het dept. du Nord en van 't nemen van krachtige maatregelen tot wering en beteugeling hoort men niets. De veemarkten worden daar als naar gewoonte gehouden en de maatschappij van landbouw te Rijssel heeft zelfs tegen den 2den September een groote internationale Fransch-Belgiscbe tentoonstelling van vee to Ronbaix aangekondigd. Amsterdam, 15 April. Naar wjj vernemen zijn de werklieden van 's lands worf, die leden der Internationale zijp, heden ochtend niet verschenen om te werken. Men wildat hunne afwezigheid in ver band staat met de ongeregeldheden, eergisteren avond op de werf voorgevallen. Utrecht, 14 April. Naar men verneemt, is op de lijsten, die ter inteekening zijn aangeboden voor het weeshuis te Brielle, voor kinderen van overleden zee lieden, reeds voor ruim ƒ7000 ingeteekend. Brnmnien, 15 April. In deze gemeente, die grootendeels protestant6ch iswerd de le April met niet veel feestvertoon gevierd. Men bepaalde zich bij 't uitsteken der vlaggen. Wat echter aan 't uiterlijke ontbrakheeft de gulle vrolijkheid en dankbaar ver genoegen ruimschoots vergoldeu zoodat de le April lang in het geheugen zal blijven. De schooljeugd werd onthaald en den armen viel op dezen dag insgelijks een aaogename verrassing ten deel. Jonkheer Vryberghe, die op 1 April zjjn verjaardag viertheeft in de week voor 1 April allo patroons van het gcheele dorp bjj zich laten komen. Deze hebben hem op moeten geven hoeveel knechts elk in zijne dienst had met de lijst der weekloonen die ieder knecht verdiende. Zaturdag den 30en Maart werd door genoemden heer aan alle patroons zooveel geld gestuurd dat ieder patroon het weekloon van zjjn knechts kon verdubbelen, zoodat die 60 uren gewerkt had voor 120 betaald werd hierbij werd geen onderscheid gemaakt tusschon gods diensten. 't Was dus een waar feest voor alle werk lieden. Daarbij moet nog gemeld worden dat die heer tweehonderd vijftig gulden bezorgd heeft aan het pro- testantsch armbestuur; honderd gulden aan de Katho lieken en vijf cn twintig aan de Israëlieten, onder voorwaarde van die den len April uit te deelen; daarenboven heeft hij zestig gulden geschonken voor medicijnen en verdere behoeften van armen en zieken en zestig gulden aan hot muziek van dit dorp, om het in stand te houden. Uit dankbaarheid werd den len April 's morgens door het muziek uit deze gemeente een aubade gebragt aan den milden geverdie nog rustig sliep. Aanstonds ontwaakt zijnde, liet hij de muzikanten binnenkomen en toen werd dp mynheers gezondheid gedronken en geklonken. Des middags ging er een optogt van allo werklieden en patroons met het muziek voorop naar de plaats om allen gezamenlijk den gever te bedanken. Genoemde heer was over deze blijken van erkentelijkheid zeer aangedaan en onthaalde den stoet zeer feestelijk. Dat de feestdag in vreugde ten einde is geloopen behoeft niet gezegd te worden, doch ook.de orde liet niets te wenschen overgeene onaan genaamheden waren er te betreuren. Rotterdam16 April. Gisteren ochtend ten ongeveer elf ure had in de 1ste Lombardstraat het volgende voorval plaatsdat tot .waarschuwing kan strekkenhoe gevaarlijk het is met vuurwapenen om te gaan. Bij een loodgieter in, genoemde straat werd een pistool gebragt om er kogeltjes bij te maken hot werd aangenomen door een knechtdieniet wetende dat het geladen was den haan overtrok met het ongelukkig gevolgdat het schot afging en de kogel teregt kwam in de linkerdij van een meisje, dat juist passeerde. Dit kind na aan' het politie bureau voorloopig te zjjn verbonden, is per vigilante naar hare woning verzonden. Middelburg, 15 April. Behalve de in het vorig No. reeds gemelde, heeft de commissie voor lager on derwijs alhier nog geëxamineerd 4 adspiranten als onderwijzeres in de Fransche taal, waarvan 3 toegelaten zijn, waaronder raej. J. S. Hogerzeil, te Zierikzee. Kerknieuws. D3. E. J. Wisselingh, pred. te Serooskerke in Wal cheren, heeft bedankt voor het beroep naar Makkuin. Op de dagvaarding aan Kerkvoogden en Kerkeraad der Herv. gemeente te Oud-Beijerland voor de classis te Dordrecht, zijn 11. Donderdag alleen de Kerkvoogden verschenen. Op de eenige vraag aan de Kerkvoogden of deze blijven volharden in het laten optreden van Evangelisten gaven zij teu antwoord, dat zij hiermede zouden blijven voortgaan waarna het verhoor afge- loopen was. Gemengdo berigten. Twee dametjes te Oud-Vossemeer moesten des avonds laat niet gaan wandelen met getrouwde mannen; want: Zulke meisjes die dat doen, Hebben waarlijk geen fatsoen, En zij komen op de praat, Daar dat toch zoo leelijk staat. Iemand onder Melissand moet niet denken dat het goed gemeend is, dat zijn baas bij hem komt kijken. De reis is nog niet uit zijn hoofddat hij wel zal ondervinden. Het is een boeren-knecht mislukt om boer te worden, want. hij kon de dochter van zijn baas niet krijgen. Te Arnemuiden moest eene jonge dochter geen brieven lezen, die van een boeren-zoon komen, want zij heeft daar niets mede te maken. De dochter van eeu vrachtrjjder te S. wordt aangeraden, haar spraakdeel wat in toom te houden. Dus meisje, houdt uw tong wat stil, Dat is het wat men hebben wil, Want al dat praten Kan toch niet baten. Twee gekken te Scherpenisse worden gewaarschuwd, geen meisje meer op te staan wachten op den Poort- vlietschen dijkof zij zullen rugsmeersel krijgen. Een dametje te Zonnemaire wordt aangeradenzulke praatjes niet uit te venten, daar zij anders haar goeden naam zal verliezen. Onder Haamstede moest eene boeren-dochter zooveel onwaarheden niet verspreiden van hare nicht, want zij is zelf niet zonder gebreken. Met hare tong is zij nogal rapmaar met hare handen is zij maar traag. Zij denkt wel een rijken boeren-zoon bij zijne slippen te krjjgenmaar het zal niet gaan. Een dametje onder Haamstede wordt aangeraden, niet weg te kruipen in deu kelder als er een heer haar komt bezoeken, want hoe donker het er ook in is, hij kan haar toch vinden. Te Bo. moest een dametje zoo dikwijls niet bij een weduwnaar in den stal loopen, want de menschen beginnen het te merken. Twee boeren-dockters te 'sHeer. hebben aan papa moeten beloven, niet meer in het varkenshok te gaan vrijen, en nu zullen zij eene andere plaats opzoeken. Een boeven-zoon te 's Heer-Abtskerke moest geen onwaar heden van anderen loopen uitkramen, want daar is niet veel mede te verdienen; dus: Wil maar meren zwjjgen, En praten waar het past, Want zoo zijt ge andren En ook u zelf tot last. „Nu zullen de menschen toch hun hoed wel voor mij af gaan nemen zegt een klein boertje te W., „want nu rijdt ik al me£ eene rijke boeren-dochter in een nienwe kapwagen fen "gaat die vlieger opdan zal ik ook wel gekozeu worden tot lid van den raad." Wie weet of 'twaar zal zijn. Eene boeven-meid te 's G. heeft het nog al ver gebragt, ep heeft veel te zeggen, omdat zij haar baas zoo netjes te bed kan leggen. „Wel! welwat is dat mij tegengevallen zegt eene boeren dochter te Y.„ik had gedacht een zoeten te ontvangen, maar het was maar een bitteren." Maar dat kwam dat zij te veel snaps heeft van de jongelui. Te V. wordt iemand aangeraden zoo niet te loopen bij eene getrouwde vrouwwant dat zal verkeerd uitkomen. Eeu booni- snoeijers-zoon te C. wordt verzocht zijn tong wat in toom te houden en van zijn buurmeisje zooveel kwaad niet te sprekenwant dat past van iemand niet die nog al fatsoenlijk wil zjjn. Te 's G. vraagt eene dame aan haar bemindeof zij niet meer waard is dan honderd halfjes; en nu zegt die beminde dat een ander haar krjjgen kan voor tien halfjes. Dat zal wel een koopje zijn. Ingezonden stukken. Zierikzee in 1572. Weldra zal Zierikzee herdenken dat het 300 jaren is geleden toen het van het Spnanschc jnk werd verlost. Wij achten het daarom niet ongepast, onze mede-lezers in korte trekken bekend te maken met die gedenkwaardige gebeurtenis. Den 6den April 1572 werd Vlis9ingen en den 4den 3Iei Veerc van de Spanjaarden verlostmaar Bergen-op-Zoom Tholen Zierikzee Goes en Middelburg waren nog in de magt vnn den Hertog van Alva. - Deze vertrouwde de Zeeuwen niou en wilde onder andere in Zierikzee Spaanscho huurbondc15 leggen eigentlijk met het doel om do burgers in bedwang t honden. Alba schreef den 23sten April 1572 aan Bruininck van WijngaardenRentmeester beoosten de Scheldeen verder nnn de Regering van Zierikzee: „dat hij van meening was „garnisoenen in Zeeland te zendeu om het land en de steden „tegen den inval der Watergeuzen te beschermendat hij ;,dus ook Zierikzee met bezetting zou voorzien ten ware „deze stad zich in stnat erkende, om op harè kosten met „hare burgers en ingezetenen de stad en de eilanden Schouwen „en Duivcland tegen alle geweld to water en te land te „beschermen. Indien nietdan zou hij haar bezetting zenden „van zoodanige natie als zij zelve begeeren zou." Bijna het geheele 9tnds-bestuur van Zierikzee was Spamsch- gezindzulks was onder anderen het geval met deu Balliuw Simon Goesman en den Burgemeester Boeije. De brief van Alva werd den 259ton April 1572 voorgelezen ia den Raad der stad Zierikzee. Het eerste lid van den Raad dat zijn gevoelen over dien brief moest medcdeelen was Mr. Lieven Jansz. Bohoijm", bijgenaamd Kaarsemaker. Kaaraemaker bestreed in krachtige taal het voors'tel van Alvaom ia Zierikzee gavnisoen te leggen en gaf als zijne meening te kennendat door de burgers wapepen te geven en hen te oefenenmen van hen moedige on dappere krijgers zou maken in staat de stad te beschermen. De andere leden van den Raad waren van gevoelen dat men aan Alva moest antwoordendat men niet in staat was de stad en de eilanden te beschermeoen daarom verzocht om eene bezetting Walen. Tot dit laatste werd besloten maar teven9 boloofde men elkander onder eededit besluit geheim te houdeu om de burgerij niet voor den tjjd te verontrusten. Het besluit van den Rand werd intnsschen ruchtbaarde visschers kwamen met kracht er tegen op, cn traden in overleg met den Burgemeester Boeije door tas9chenkomst van boven- genoemden Kaavsemakcr, die door de burgerij werd gekozen tot Overste ten einde de stad te beveiligen en de vreemde bezetting te weeren. In overleg met het Stadsbestuur nam Kaarsemnker op zich maatregelen te nemen tot verdediging der stad. Terwijl hij hiermede bezig was, kreeg hij den 7den Mei 1572 berigt, dat eenige Spaansche schepen nit Bergen-op-Zoom in de nabijheid vad Zierikzee hun anker hadden laten vallen. De Magistraat van Zierikzee had beslotenom door list Spaaosche bezetting in Zierikzee te krijgen. Zoodra de Spaansche schepen in het gezigt waren hadden de Balliuw en de Burgemeester de Wethouders ten hunnen huize doen vergaderen en ook Kaarsemaker ootboden. Men vroeg Kaarsemakerof hij met don Burgemeester en Balliuw naar het Nieuwe Hoofd wilde gaanom het groot aantal burgers, dat zich aldaar bevond, in orde te honden. Hij nam dit aan en daarop begaf zich het drietal met 25 hellebaardiers 's morgens om 8 uur naar het Nieuwe Hoofd. In de herberg Vredenburg die bij het Hoofd stond, werd vuur aangelegd en Kaarsemaker onder veel pligtplegingen aan het eind van een zware tafel geplaatst tusscheu den Balliuw en den Burgemeester. Met allerlei praatjes zocht men eerst Kaarsemaker te paaijenen belette hem met de burgers in overleg te treden zoodat hij feitelijk eeu gevangen man was. Kaarsemaker verkropte zijn spijten deedof hij niets merkte maar besloot zich door list te bevrijden. Hij verzocht den Burgemeester een vollen kan wijn le doen binnen brengentoén de stadsbode zulks deed gelaste hem Kaarsemaker om in naam van den Burgemeesterde burgera op den dijk le bevelen het aantal schepen te tellen en aan den Burgemeester te komen mededeelen. Vier voorname visschers wilden daarop het getal schepen aan den Burgemeester in persoon mededeelen, maar de hel lebaardiers weigerden ze bij den Burgemeester toe te laten. De visschers deelden deze weigering mede aan hnnne mede burgers met geweld drongen deze daarop door tot den Burgemeester den Balliuw en Kaarsemaker. Zoodra' Kaarsemaker hen zag, deelde hij hun mede dat hij op een verfoeijelijke wijze gevangen was gehoudengreep een kan en dreigde daarmede den Burgemeester in het aan- gezigt te slaanindien hij hem niet vrij liet gaan. De Bur gemeester sproDg schielijk op en liet Kaarsemaker vrij. Kaarsemaker verweet deu Burgemeester zijn verraderij en nam terstond maatregelen het Hoofd te verdedigen met hel geschut, dat zich aldaar bevond. De burgerij had zich noodeloo9 over de Spaansche sche pen bang gemaakt; deze schepen voeren door naar Walcheren, en waren bestemd om aldaar krijgsvolk te brengeu ten einde de stad Middelburg te ontzettendie door do Vlis9ing9che en Veersche Geuzen belegerd werd. In den nacht van den 7den op den 8sten Mei zetten dc schepen een gedeelte van hun krijgsvolk op Walcheren aan land. Met het krieken van den morgen van den 8stoo Mei zag meu 30 9chepen zeilen naar de haven van Zierikzee. De geheele burgerij geraakte in rep en roer en liepen naar den Burgemeester Boeije. Genoemde Burgemeester trachtte - hen te bedriegen en zeide„dat men gecnerlei onrust „moe9t hebbendewijl hij zeer wel wistdat de schepen „ledig weerkwamen om meerdere benden af te halen." Het volk vertrouwde zulks nieten ging naar Kaarsemaker, die hun vroeg wat zij doen zoudenals hij hen aanvoerde Met U leven en stervenwas het antwoord. Welaan dan volgt mij zei Kaarsemakeren hij begaf zich met een groote menigte naar het Nieuwe Hoofd, Daar gekomenvernam men dat reeds zeven Spaansche schepen op 450 roeden van de Schans op het hoofd, aan deu dijk van Schonwen waren aangekomen ep al hun volk ontscheept hadden. Kaarsemakerziende dat de overige 23 schepen nog twee uren noodig zouden hebben om by de haven te komen en onzeker of ook deze piet vol volks warenachtte het het beste, om hoe eer hoe beter de reeds aangekomen Span jaarden in hnnne schepen terug te jagen on liet daarom tor- stond de schans op het Hoofd verbeteren cn versterken. Spoedig was de schans voorzien van vier metalen stukken cn vijf draaibassen; buiten de Schans stonden nog twee andere stukken om het landen te beletten en het Hoofd te bestrij ken. Eenige visschersbootcn werden bemand en op stroom gelogd. Te zeven ure in den morgen trok Kaarsemaker uit de Schans met slechts 17 dapperegoed gewapende schutters hoewel de Spanjaarden meer dan -200 in getal waren. Digt bij de Spanjaarden gekomentrad Kaarsemaker voor en gelastte den Spaanschen Bevelhebber Tseraart9 zijne soldaten oogenblikkelijk in te schepcD en te vertrekken. Na eenige uitvlugton' verzocht Tseraartsom voor wind en stroom door de Gouwe te mogen zeilen en vervolgens achter Duivcland heen door den stroom van Vosmeer naar Bergon- op-Zoora. Deze list was schrander bedacht, want er was nergens een plaatswaar men den Spanjanrd kon keeron als alleen bij de Schans aan het Hoofddeze voorbij zijndekonden de Spaujaarden veilig landen. - Kaarsemaker doorgronde dezo listweigerde zulks, en herhaalde zijn bevel van inschepen. De inscheping geschiedde maar inmiddels waren de overige 23 Spaaosche schepen aangekomen en besloten de Span jaardenniettegenstaande zij beloofd hadden, zulks niet te doen, de Gonwe door en de haven van Zierikzee in te zeilen. Kaar semaker toonde nu ook, welk man hij was. Hij donderde oogenblikkelijk op het vreeaselijkat met het geschut op de Spanjaarden. Het volk van Zierikzee deed wonderen van dapperheid. Al de Spaansche schepen werden veroverd of in den grond geschotenacht schepen werden verbrand en de Spaansche soldaten die door het vunr of staal der vis9chera niet sneu velden werden over boord gesmeten en verdronken. De zege was volkomen en schoon in de gevolgen voor de ontluikende vrijheid, want Alvn was door dit verlies buiteu staat, om vooreerst meer volk naar Wulehereu te sturen, co

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1872 | | pagina 1