Zlllllk/IIMIII NIEUWSBODE. No. 5067. 28steJaarg. Dingsdag 16 April 1872. Kennisgeving. De BURGEMEESTER van Zierikzee brengt ter kennis van de Ingezetenen dat er op Woensdag den 17den April e. k. dea namiddags te een ure, op het Raadhuis alhier, eene openbare Vergadering van den Gemeente-Raad zal gehouden worden. Zierikzee, den 15 April 1872. De Burgemeester B. C. CAU. Algemeen Overzicht. Terwijl de Fransche Nationale Vergadering vacantia houdt en sommigen van hare leden gewend geraakt aan het dagelijksch geharrewar en spektakel nauwe lijks meer zich tehuis gevoelen in den stillen huis- selijken kring anderen zich die gelegenheid ten nutte maken om gelijk ze in de Vergadering gewoon waren op politiek of oeconomisch gebied de grenzen te overschrijden een buitenlandsche reis te doen enkelen zich voorbereiden op nieuwe speeches welker belang meestal in omgekeerde rede tot hun omvang staat terwijl de Fransche Nationale Vergadering vacantie houdt zjju de Algemeeno Raden vergaderd. Zoo men zich herinnert zjjn hun in 't bijzonder de departemen tale belangen opgedragen. Tot nog toe echter hebben zij die vrij algemeen op den achtergrond geschoven en houden zij zich veel meer bezig met zaken die in de Nationale Vergadering behooren behandeld en beslist te worden zoodat men hun dan ook niet geheel ten onrechte verwijt met deze te concurreereu. Hoewel deze onregel matigheid zeker moeiljjk kan verdedigd worden maakt het aan den anderen kant nogtaus een goeden indruk dat alle Raden zoozeer doordrongen zijn van den treurigen toestand waarin het onderwijs zich bevindt en van de behoefte aan beter onderwijs dat ze in overeenstem ming met het ontwerp van den Minister Jules Simon den wensch hebben uitgesproken het onderwijs ver plicht en zooveel mogeljjk kosteloos te maken. Een demonstratie dus tegen de commissie van rapportdie gelijk men weet er op uit is alle in het ontwerp voor gestelde verbeteringen en hervormingen krachteloos te maken of te schrappen waarvan we voor Frankrijks bloei en welzijn hartelijk hopen dat ze met een goeden uitslag zal bekroond worden. De heer Thiers die gaarne de vacantie te Parijs door gebracht had maar daartoe geen verlof kon krjjgen van de permanente commissie is nu met haar overeengekomen om wel op het Palais de l'EIysée officieel receptie te houden en officiëele diners en soirées te geven maar na afloop daarvan naar zijn gewone residentie Versailles terug te keeren. De rechterzijde echter, die nooit te vreden is en in alles wat in de tegenwoordige omstan digheden officiëel heet kwaad ziet, acht zelfs deze vrijheid te groot en schittert door hare afwezigheid. Een commissie van bankiers heeft van den President der Republiek de toezegging gekregen dat de door de Nationale Vergadering aangenomen wet betreffende de belasting op den omzet vau vreemde effecten en andere beurswaarden niet zal worden afgekondigd voor de Vergadering hare zittingen hervat heeft. Zij verklaarde zich bereid de som waarop de opbrengst dezer belas ting geraamd is ongeveer acht millioen francs in een anderen vorm op te brengen. Ook heeft de heer Thiers'vooral op aanhoudend verzoek van de Engelsche Regeering het paspoorten stelsel in zooverre gewijzigd dat de reizigers slechts hunne namen hebben op te geven bij het overschrijden der Fransche grenzen waardoor verlies van tijd en geld wordt vermeden. De Duitsche Rijksdag werd niet door Keizer Wilhelm maar door Graaf von Bismarck geopend. Onder de in de troonrede toegezegde wetsontwerpen komt tot veler teleurstelling de drukperswet niet voor. De Duitsche' bisschoppen kwamen den 10 April te Fuldag samen onder voorzitterschap van mgr. Mel- chers te Keulen. Van hetgeen de heeren behandelden is tot nog toe niets uitgelekt. Van die zijde is men altijd zeer gesteld op geheimhouding. Maar onder meer voor hen recht onaangename zaken mag men het wel zeker achten dat zjj zich bezighouden met de lastige vraag die de Minister Falk om hun eeuwig excommuniceeren aan sommigen hunner gericht heeft: welke kracht zjj aan den ban toekennen wat betreft »de burgerlijke eer" van de geëxcommuniceerden. Die vraag reeds vroeger gedaan werd door eenigen onbeantwoord ge laten door anderen ontweken. Maar de Regeering hield voet bjj stuk en eischt antwoord. Zulk een aut- woord te geven zouder voorafgegane samenspreking on overleg was toch ook wel wat gevaarlijk Het verschil mocht eens te groot bljjken dan kregen de heeren het nog in eigen kring te kwaad 1 Daarom verwacht men nu het antwoord in een door de Vergadering opge- stelden en goedgekeurden brief. Het grootste gedeelte der bevolking van den Elzas maakt gebruik van het recht dat hun tot 1 October a. s. gelaten is om zich als Franschen te doen inschrjjven zonder naar het schijnt te begrijpen dat de Pruisische Regeering met deze handelwijze geen vrede kan hebben. Men verwacht dan ook een publicatie waarbjj hun duidelijk gemaakt wordt dat zjj te kiezen hebben tusschen verhuizen of blijven als Duitschers. De Rijksacademie te Straatsburg zal weldra feeateljjk ingewijd worden. Het Spaansche ministerie heeft bij de verkiezingen wel is waar de overwinning behaald maar het is daarom nog niet krachtiger geworden. Ook vreest men zeer dat in het Congres gedurende de parlementaire debatten de oppositie hoe langs zoo heviger zal worden. Het ergst van alles is echter dat het ministerie het leger niet op zijn hand beeft; verreweg het grootste gedeelte der militairen heeft voor de coalitie gestemd. Daardoor wordt het ministerie verhinderd krachtige maatregelen te nemen en zjjn het als 't ware de handen gebonden. Sagasta ondervindt nu dat wie een put graaft voor een ander er zelf wel eens invalt. Bij de stemming van het leger durft hij geen geweld gebruiken omdat dit der tegenpartij ten goede zou komen. Het wordt vervelend de Engelsche bladen dagelijks opgevuld te zien met beschouwingen over de Alabama- quaestie en de houding van partijen. De Engelsche Regeering gedraagt zich in deze zeer geheimzinnig. Voortdurend worden er van beide zijden nota's gewis seld waarvan niemand het fijne komt te weten de vriendschappelijke betrekking tusschen Engeland en Amerika wordt hoog geroemd terwijl Engeland ver klaart dat het zich niet aan de scbeidsrechteljjko uit spraak te Genève zal onderwerpen indien Amerika voet bjj stuk houdt. Mogelijk zal de berg ook hier bljjken een muis te baren. Ten onzent nam de Eerste Kamer der Staten-Gene- raalwaarin in de laatste jaren nog al wat nieuw bloed gekomen is, het wetsontwerp tot af koopbaar stelling der tienden met groote meerderheid aan. Gelijk men weet heeft zij vroeger tot vier malen toe dit ontwerp verworpen. Nieuwstijdingen. In Zweden is een waterval, die een houtzaagmolen in be weging brengt. De boomstammen worden in de bruischende beek geworpen, die hen tegen de punten der zagen aanvoert en zoo in planken verdeelt. Dit ziet men op meer plaatsen, maar het merkwnardigo is, dat hier de beek een eindje onder een rots doorgaat. In die rots is een verticaal gat gemankt om de stammen iri het wntcr te werpen. Een Engelschmnn, die het merkwaardig tafereel van natuur on kunst wat al te nauwkeurig wilde bekgken, hnd onlangs het ongeluk, door het gat in het water te vallen, gelukkig op een boomstam, zoodat hij niet verdronk. Maar nu was zijn toestand nog gevaarlijk; weldra was de stam, tot nabij de zagen gedreven; de keus tusschen verbrijzeling of deu waterdood scheen hem alleen nog over te blijven. Hij kwam gelukkig op den inval, om op een nabijzijnden boomstam over te gaanmaar, de snelle stroom noodzaakte hem, ieder oogenblik weer zich te verplaatsen. Zoo hield hij het eenige uren vol," maar zijn krachten b'egonnen uitgeput te raken en hij had reeds een vreeselijken dood voor oogen, toen plot seling de molen ophield te werken. Een knecht had zijn toestand opgemerkt en verlostte hem uit den nood. In Pavk-Lane, een der voornaamste buurten van Lon den, is Maandag 11. een moord gepleegd op een Fransche vrouw, madame Riel, do moeder van een Fransche actrice, Mile. Riel, die aan den Franschen schouwburg aldaar verbonden is, keerde gisteren ochtend vau Parijs terug en vond na lang zoeken haar moeder in de proviand-kast liggen met een touw om den hals dat sterk aangetrokken was en met teekenen van gepleegde gewelddadigheden, die geen twjjfel overlieten aan moord. Voor zoo ver men kan nagaan bestaat er gegronde aanleiding om de keukenmeid verdacht te houden, ten minste in alle geval van medepligtig te zijn geweest. Deze is een Fransche vrouw, Marguerite Dixblanc genaamd en forsch gespierd, omstreeks 30 jaren oud. Zij verhinderde de andere dienstbode (een Engelsche) Zondags steenkolen uit den kelder te halen en zond haar uit met een schoothondje om-dit de lucht te laten ge nieten, toen de dienstbode de aanmerking maakte dat zij het vreemd vond dat mevrouw was uitgegaan zonder haar geliefkoosd hondjete hebben medegeno men. Mevrouw was echter toen reeds vermoord en de keukenmeid had aan haar kameraaddie, na mevrouw Riel in de kleedkamer gezien te hebben, zich naar het bovenste gedeelte van het huis begaf en latei- naar beneden kwam, wijs gemaakt dat mevrouw was uitgegaan, er bijvoegende, toen de andere dienstbode het achterlaten van het hondje opmerkte, dat mevrouw niet voor den avond te huis zou komen. Ten 8 ure 's avonds verliet ook de keukenmeid het huis en zjj kwam niet terug. Gisteren ochtend vond mile. Riel de kleederen van haar moeder nog gereed liggen en verscheiden deuren gesloten, doch daar zij een tweeden sleutel der proviand-kast bezat, opende zij deze en vond zij haar vermoorde moeder^ Het oogmerk van den moord was blijkbaar diefstal, dewjjl Fransche bankbriefjes, Fransche fondsen en spoorwegaandeelen vermist worden, doch de sieraden uit edele steenen ver vaardigd, waren afzonderlijk weggelegd, als zijnde te ligt herkenbaar. Uit de omstandigheden besluit men, dat het lijk van mevrouw Riel eerst in den stcenkolenkelder gesleept werd, doch later, terwijl de andere dienstbode uitge zonden was, in de proviand-kast werd gelegd, als zijnde meer verborgen en ook omdat deze kast een gesloten plaats was, waarvan ije keukenmeid alleen den sleutel bad. Deze verwisseling was nog niet afgeloopen, toen de werkmeid terugkwam, want deze moest eenigen tijd wachten alvorens haar opengedaan werd. De keukeumeid schijnt dus steeds alleen in huis te zijn geweest. üFïttrtftrijjit. Yolgens den Courier de France is de schadevergoe ding die China aan Frankrijk zal betalen wegens het vermoorden van Franschen te Tien-tsinbepaald op twee millioen francs. Anderhalf millioen van die som zal uitgekeerd worden aan de nagelaten betrek- kiugen van de slagtoffers, terwijl de overige 500,000 frs. zullen worden aangewend tot weder-opbouw van de Katholieke kerk te Tien-tsin die door de Chinee- zen is verwoest. Volgens een mededeeling van het Journal Ofjiciel zijn tot 30 Maart jl. van de communisten 21,092 personen in vrijheid gesteld en 6887 veroordeeld ge worden. Nog 4265 personen wachten in de gevangenis op hun vonnis. De diligence tusschen Noutron en Lacoquille in Dordogne is in de lucht gevlogen. De conducteur had een zak kruid van zeven a acht ponddie hij te Miallet moest afgeven in de diligence gelegdtoen er geen passagiers in waren, ten einde hem tegen nat te bewaren. Onderweg kwamen er reizigers, waar onder drie naaisterseene met een warme stoof Het ongeluk wilde dat het kruid in de nabijheid er van kwam en de ontploffing volgde. Van de vijf personen die binnen in zatenen gekwetst werden verkeeren drie in levensgevaar. De ontploffing deed de paarden aan 't hollen slaan, zoodat het lang duurde eer men hulp kon verleenen en het rjjtuig had ingehaald waaruit de vlammen en de rook sloegen. De regtbank der Seine heeft dezer dagen eon merkwaar dig vonnis geveld. Een jonge sohoone vrouw, mevrouw de Looatclli, had een eisch tot scheiding van haar echtgenoot ingesteld. Zij verklaarde het volgende: voor een paar jaar kwam een ambachtsman bij haar vader, die loodgieter was, in dienst. Na eenige dagen verscheen hg zeer net gekleed en met een ridderorde op de borst. Hij zeide dat hij de markies de Locatelli was, dat hij ia oneeoigheid leefde met zgn va der maar dat het geschil na was bijgelegd, en hij de 30,000 frnucs 'sjaars ontving, die deze hem uitkeerde. Tevens vroeg hg de hand van des loodgieters dochter. Deze stemde in het hu welijk toeen zijne dochter werd markiezin. Ten einde echter den adellijken vader niet weder te grievenmoest het huwelijk dat eene mésalliance was, geheim blijven. Het werd dan ook slechts burgerlijk gesloten, en de jonggehuwde vronw keerde op haar uitdrukkelijk verlangen in de ouderlijke woniDg terug. De 30,000 francs bleven nog steeds uit. De familie drong nu aan op het kerkelijk huwelijk, waarna, volgens zijn zeg gen, het geld zou worden gezonden, maar de Locatelli zeide, dat hij zich om die pleglighcid volstrekt niet bekommerde; hij wilde toch zijne vrouw bij zich hebbenwat de familie echter weigerde. Toen verdween de markies, maar thans na twee jaren ontdekte meu hem in de gevangenis Mazas, waar heen hij wegens opligterij was geplaatst. De markiezin de Locatelli grondde haar eisch op do omstandigheid, dat hij geweigerd had haar kerkelijk te hnwen. De regtbank zag hierin de „grove beleedigiug" voorzien bg art. 3èl en 306 van het Burgerlijk Wetboek en verklaarde de echtgenooten Locatelli gescheiden. 5Shut0thl»nb. Uit Schrimin de provincie Posen wordt het vol gende berigtDe landraad Böhcm heeft op 7 dezer aan den superieur van het Jezuïetenklooster aldaar het bevel toegezondendat al de priesters, monniken en leekenbroedersdie zich in gemelde inrigting be vinden en geen onderdanen van een der Duitsche staten zjjn zich binnen zes weken moeten verwijderen, Het aantal personen, op wie deze maatregel zal wordeu toegepastis boven de 30 er blijven slechts 6 of 7 personen, Pruisische onderdanen, over. De vreemdelin gen die de groote meerderheid der kloosterbevol king uitmaken zjjn Galiciërs. SGtebetlawb. Arnliom 12 April. Twee burgerdames uit Utrecht kwamen in de maand Januorij j.l. een bezoek brengen aan eene te Aruhem wonende schoonzuster enwaarschijnlijk daar zij liefst niet zonder eenig souvenir van haar uitstapje huis waarts wilden keerenbezochten zij achtereenvolgens vier manufactuurwinkels in de Ketelstraat én de Rijnstraat, waar zij kleinigheden kochten manr tevens beurtelings zaken van grooter waarde onder den mantel medenamen. De winkeljufvrouw in een dier winkels ontdekte onmiddelijk nadat zij den winkel hadden verlaten, dat er een pnk satijn verdwenen was. De eigenaar gaf er terstond kennis van aan de politie, en hot gelukte deze al spoedig de beide dames ten huize harer schoon zuster te arresteren. Al het gestolene goed, dat grootendeels nog niet door de eigenaars gemist waswerd gevondep en do beide diefeggen werden genoodzaakt haar verblijf te Arnhem aanmerkelijk te verlengen. Zij stonden gisteren voor het Hof alhier te regt, beschul digd van vier diefstallen in bewoonde huizen, in vereeniging gepleegd. Onder vele trnncn bekenden zij hare misdaad. Nadat de adv.-gen. een tuchthuisstraf van 6 jaar gerequi- reerd en de ambtshalve verdediger, mr. A. J. Kronenberg, op eenige verzachtende omstandigheden had gewezen, veroordeelde het Hof haar ieder tot een tuchthuisstraf van 5 jaar. Delft, 12 April. Eergisteren avond, ten half elf urehad alhier op den spoorwegin de nabijheid van het stationeen droevig ongeluk plaats. Eenige arbeiders waren bezig met het verplaatsen van een drietal ledige grintwagenstoen een hunner, een op passend huisvader van 50 jaren G. de Koning genaamd die zich voor de wagens bevonddoor welk toeval weet men nietop de rails vielzoodat een der voor wielen van den eersten wagen over hem geen ging. Het tweede of achterwiel stopte voor het ligchaam van den ongelukkige, zoodat de kameraads van de K., van wien men niet den minsten kreet vernomen had, naar de reden van het oponthoud onderzoek deden en toentot hun niet geringen schrik en ontsteltenis het deerlijk verminkte lijk van hun makker op de rails uitgestrekt vonden liggen. Ginneken(N.Brab.) 9 April. Door jaarljjksche bijdragen der gemeenteleden daartoe in staat gesteld, rigt de Kerkeraad der Nederd. Herv. Gemeente alhier, tot blijvend aandenken aan de verlossing van ons volk uit Spanje's tirannyeene Protestantsche Naai- en Breischool opwaaraanna het onlangs geopende klooster-onderwijsdubbel behoefte bestaat. MIcléiellbTirgy 13 April. Bij de voortzetting vau het alhier gehouden examen voor het lager onderwijs zijn van 8—13 dezer geëxamineerd 3 adspiranten als hoofdonderwijzeres, welke allen zjjn toegelaten 4 als hnlponderwijzereBvan welke 2 zijn toegelaten 3 als huisonderwijzeres in een der vakken van gewoon lager onderwijsdie ook zjjn toegelaten 15 als hulponderwjjzers, van welke 13 zjjn toegelaten, waaronder J. Aalbregtse te Zierikzee; O. L. C. Brandt te Goes en J. de Fos te Kloetingen 2 als onderwjjzeres in de Engelsche taal, beiden toe gelaten, waaronder mevr. de wed. Hestageb. v. d. Beek te Goes. 14 als onderwjjzeres in de handwerken, waarvan 12 toegelatenwaaronder mej. A. M. Haelman en H. E. van Hielebeiden te Goesvoor de nuttige en fraajje handwerkenen mej. J. rf' HuijH. van der Henst P. J. Rensen en J. M. S. de Fries,-allenTe Zierikzee, voor de nuttige handwerken. De gemeenteraad van Veere heeft benoemd tot gemeente-bouwmeester en opzigter aldaar de heer P. de Waalbuitengewoon opzigter te Kadzand. Tholen, 11 April. Gisteren hield de Sociëteit Ceres hare jaarljjksche publieke verkooping. Van paar den en rundvee werd bjjna al het aangevoerde gre tig tegen redelijke prjjzen verkocht. Knollen, bokken en ezels waren niet aangevoerdwaaraan trouwens ook minder behoefte scheen te bestaan. Bjj de veiling der bouwgereedschappen bleek meer begeerte voor de vindingen van den laatsten tjjd dan die van oude constructie. Bruine boonenstroo bleef onverkocht Huismeubelen vonden gereeden aftrek. Paarden har- nassement idem. Een vet Varken werd met moeite goed verkocht. 35 loopvarkens werden gretig tot zeer hooge prijzen vlug opgeruimd. Bjj de veiling van Oranjeappelen bleek nog de feestelijke stemming der laatste dagen onder de leden, daar de geheele ruime voorraad tegen contante betaling van 30 tot 50 Ct. de vijf stuks verkocht werden. Overigens bleven na den afloop de leden nog eenigen tjjd zeer genoegljjk bjjeenen liep alles als naar gewoonte in de beste orde en eensgezindheid af. Zierikzee15 April. De Tweede Kamer der Staten-Generaal is thans bjj eengeroepen tegen Maandag 22 dezer tot behandeling der inkomstenbelasting. Bjj Z. M. besluit is op verzoek eervol ontslag verleend aan J. du Boisals Djjkgraaf van den Cala- mitcuschen Adornispoldergem. Nieuwvliet. Z. M. den Koning heeft bepaald dat mede als stu denten in de godgeleerdheid worden beschouwd zjj diemet het stellig gebleken voornemen om zich aan den geesteljjken stand toe te wijden hunne op leiding tot bedienaar van de godsdienst bij het kerk genootschap de Oud-Bisschoppelijke Cleresy der R. Katholiekenop het aartsbisschoppelijke seminarium te Utrecht gevestigdontvangen. De Gemeenteraad van Dordrecht heeft besloten om ge durende vijf jaren een jaarlijksche subsidie van ƒ10,000 toe te staan aan de hh. J. van Drunen c. s. voor een op te rigten stoomdienst (met 4 zee stoombooten, 2 sleepbooten en 20 sleepkanen) tusschen London-Hull en den Boven-Rijn, met overlading te Dordrecht. Drie adressen tot ondersteuning der aanvraag om subsidie waren bij den Raad ingekomen, te zamen met 240 handteekeningen, waaronder vele van de aanzienlijkste handels- en industrieële firma's. Te Gorinchem bljjft de pokziekte nog steeds voortwoeden. In het geheel zjjn daarop eene be volking van 8000 zielen, reeds 178 personen aan pokken overleden en 560 daardoor aangetast. Aan een ingezetene van Deventer werd op 1 April van dit jaar een zoon geboren. Dc gelukkige vader ijlt naar het stadhuis en geeft zijn zoon bij den burgerlijken stand aan met de namen: Willem van Oranje Nassau B. De ambtenaar maakt zwarigheid bet kind onder die namen in het register te schrijven; er wordt om 's Koning9 toestemming getelegrafeerd en deze is weldra gevolgd, zoodat Deventer thans een Wil lem van Orauje Nassau ouder haar bewoners teltschoon niet van „Duitschcn en Prinselgken bloede." Kerlniieuws. Ds. G. J. Hoornenpred. bjj de Herv. gemeente te Bruinisse, i9 beroepen te Zoutelande. Te Scheveningen is 4 dezer beroepen ds. I. J. Der- mout, pred. te Vlissingen en 9 dezer te Oud-Bejjer- landds. J. E. Morilgon Loysenpred. te Klundert. Ds. J. P. P. Clinge Doorenbos, pred. te Wilhelmina- dorpheeft bedankt voor Gaast en Terwoudeds. J. Cromsigtpred. te Kortgenevoor Polsbroek ds. A. J. Kanpred. te Heerjansdamvoor Sprang en ds. J. G. Ormelte Loon-op-Zand voor St.-Annaland. Bevestiging van ds. H. F. Reijnvaan te Kerkwerve op 21 dezer's voormiddags half 10en intrede 's na middags 2 ure. Gemengde berigten. Twee meisjes te S. zijn op paschen met hunno vrijers zoodanig in den jenever gedompeld geweest, dat zij moeite hadden om te hui9 te komen, tot groote vreugde van de aldaar wonende jongelui; en nu zingt men: MeisjesI weet toch wat gij doet, Waut zoo gaat het nimmer goed; 't Zal dan gaan zoo als bij velen, Veel te vroeg 't fortuin verspelen. Aldaar is een renteniers-dochtertje zoo in haar schik ge weest met paschen, dat men zien kan dat het kind in weinige dagen heel wat gegroeid i9; en nu zegt zjj: Nu ik toch weer wat grooter ben, En vrij wat jongens beter ken, Dan wel voor een paar jaren; Nu zal 't voortaan wel beter gaan Als ik maar op de stoep blijf staan En ik mij kan bedaren. Te Bommel moest een dametje zich zoo niet verheugen met een schipper, want die op zoo vele havens vaart is niet te vertrouwen. Het zal wel uitkomen. Een smids-knecht te Bommel wordt verzocht zoo zot niet te zitten in de kerk, want hij zit een ander maar tot last. Eene jonge dame met een oud hoofd te B. Wordt aangeradendes avonds de getrouwde mannen zoo niet achterna te loopen, daar zij er toch geen meer in de faik kan krijgen. Drie jongens te Sint-Annaland moesten des zondags avonds geen drie meisjes van Oud-Vossemeer achterna loopen, want zij zijn er niet op gesteld. Te Krniningen wordt iemand aangeraden, zooveel snnps niet te hebben van een klein mannetje, dat voor hem geen voordeel kan zijn. Hij moest bedenken dat men beter vliegen kan vangen met 9lroop dan met azijn. Te Londen hebben vele werklieden dc inneming van den Briel ook feestelijk gevierd. Twee heertjes te Goudswaard moesten zich zoo hoog niet opgeven als zij te O. B. zijn tegen dames, want zij zullen er niet ver mede komen. Die dames zullen niet bijten in het lokaas, Eene boeren-dochter onder Tholen wordt aan geraden, zoo zot niet te zgn naar iemand te Sint., want als zij niets auders kan krijgendan is de bok niet vet. Dus Kunt gij onder uwe vrinden, Toch geen beter vrijer vinden Dat is, onder ons gezeid, Toch wel een onmooglijkheid. En om toch zoo vroeg te paren, Want gij zijt maar achttien jaren, Daar komt weinig van teregt, En de tijden zijn zoo slecht. Twee boeren-dochtertjes tc 's Heor-Abtskerke hebben zich misrekend; zij hebben gedacht met de paschen ieder met een boeren-zoon te gaan 9poren, maar dat i9 mislukt. Dé een heeft zich moeten behelpen met een boeren-knecht, en de andere kon niemand vinden. Als zeker persoon te 's H. nog moer zijn korf met vleesch verliest, dan moest hij den vinder beter beloonen, anders zal het tot eigen gebruik worden gehouden. Het zal dus maar het beste zijn, zooveel borreltjes niet meer te drinken, dat hij niet weet waar hij met zijn-vlee9ch blijft. Ingezonden stukken. NABETRACHTING op de Viering van het 3de Eeuwfeest van Nederlands "Verlossing, te VLISSINGEN 1-6 APRIL 1878. Voorbij zijn de dagen van geestdrift en vreugd Naar school weêr gij zingende springende jeugd I Aan den arbeid weêrbroeders en vrinden De feestrfos verdwijn'; maar bewaar in uw geest; Het groenen het vuuren het licht van het feest Opdat gjj het immer kunt vinden. 't Viel zwaar en bang, den last te dragen, Zoo voortgezweept ten berge op En deed vermoeidheid soms vertragen //VooruitHier helpt geen angstig klagen 1" Tot spjjzeruwe geesselslagen Voor rusteen houtmijt of een strop. Gelukk'gen die dien eindpaal vonden I Zij waren vrjj van meerder pijn; Hoe menigeen bedekt met wonden Op 't ergerlijkst en wreedst geschonden, Moest slaafsch zich went'len in de zonden; Of vlugteling en balling zijn. Zou dan geen God de kreten hooren Door 't Volk in zjjnen druk geslaakt Zou dan in 't bloed een Volk versmoren Als alle and'ren vrijgeboren NeenGod zal zelf dien toeleg, storen Houdt moed slechtsuw Verlosser waakt 1 't Is niet vergeefsch van God geschreven „Hij vangt de boozen in hun strik;" Vroeg Filipsenkel goed en leven Men zou het, schoon onwillig geven; Maar hooger werd zijn eisch gedreven Hij sprak„'t Geweten dat bon Ik 1" „Ik Zoon der Kerk door Haar gezeten „Op Spanjes troon zal onvervaard, „Zij 't ook door bloed en tranen dooven „Het Kettersch vudr van 't vrij gelooven." Maar ziedit gaat 't geduld te boven Die vrjjheid is den strijd wel waard. „Waakt op dusbroeders I op ten strjjde 1 „'t Geldt onzer zielen zaligheid „Oranje wil zijn arm ons wjjden „Hij zal het Vaderland bevrjjden „Hu zal uit nood en dood ons leiden „Gewisde Zege is on9 bereid 1" En hoe die strijd gestreden werd, Vermeldt 't Historieblad Maar hoeveel leeds geleden werd Geen boek, dat dit bevat: 't Was vaak een worsflen met het lot; 't Scheen somsverlaten zijn van God I Maar 't is voorbjj. Drie eeuwen reeds g En 't feest dat Nederland heeft mogen vieren Zal weer 't geschiedboek met een helder blad versieren En Bridle's monument vereeuwig' het in steen. Haar zij de eerdoor God aan haar beschoren Om 't eerst de vrijheidskreet te mogen hooren Schoon ongewachtonwillig zelf misschien Maar juichend Nederland wil nooit vergeten Dat Vlissings burgerij haar boei heeft stukgereten, En 't eerst den rug van 't Spaansche rot mogtsfe» Diezelfde geestdie Alva's zon deed tanen Heeft weder zonder hulpin 'a Heeren kracht En wuivende met de Oranjevanen Op luisterrijke wjjs, die daad herdacht. Neem Nederland neem Vorst en Volk te gader Van Vlissings nakroost de betuiging aan Het eert den Vorst, het mint Hem als haar Vader T „En zalin noodHem trouw ter zijde staan Vlissingen, 8 April 1872. H. J. van der MEER. Burgerlijke Stand te Zierikzee. g eboren: 30 Maart. Een zoon van J. Manni en H. C. van der Jagt. 1 April. Een zoon van J. Moeliker en C. Bolle. 2 dito. Eene dochter van J. Sies en C. de Graaf. 7 dito. Een zoon van J. Specht en E. Schoenmaker.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1872 | | pagina 1