ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. No. 5065. 28steJaarg*. Donderdag tl April 1872. Men abonneert zich: lu Nederland bij de Uitgevers DE LOOZE WAALE, Hoek van de" Schuithaven, B, No. 94, en bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren. Noord-Ainerika bij J. QUINTUS, te Grand Rapids, Staat M:chigan. Abonne ni ents-Pi'Ü s: Vuur 3 maanden 1,30. Franco per post, in Nederland- 1,60. Voor Noord-Amerika, franco p. post- 2,50. Yerschynt: - Dingsdag, Donderdag en Zaturdag. Advertentiên: 10 cent per gewone regel. GROOTE LETTERS worden naar plaatsruimte berekend Dienstaanvragen 30 cent a contant en franco aan het Bureau. De inzending der Adverteutiëu kan geschieden Maandag, Woeusdag en Vrijdag, uiterlijk tot des voormiddags 10 ure. Ou gefrankeerde brieven w o rden ui e t a a n g eno'in en. Bekendmaking. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zie- rikzee, maken bekend, dat, krachtens het Raadsbesluit van den 30sten October 1871 no. 7 goedgekeurd door de Gedeputeerde Staten dezer provinciemet ingang van den laten January 1872 voor den tijd van drie jaren aan Adrlaan van Neurenlandbouwer in deze gemeente en Jan Koopmanlandbouwer in de gemeente Nieuwerkerk, is verpacht1°. liet ophalen der straat- mest, asch en vuilnis en 2°. het ruimen der secreetputten, en dat, volgens art. 18 der voorwaarden van ver pachting, de pachters verplicht zijn ook de secreet- putten der ingezetenen ce ruimen naar het daarbij opgegeven tarief, luidende dat artikel als volgt: ïDe pachter is verplicht de secreetputten der ingezetene» die zulks verlangeo te ruimen naar het volgende tarief 2 per put, iodien in denzelfden nacht drie of meer putten worden geruimd; 2,50 per put, indien in denzelfden nacht twee putten worden geruimd ƒ4 per put, indien slechts één put wordt geruimd. Hij is niet vcrpligt tot het ruimen van een enkelen put naar dit tarief over te gnau dan na verloop van veertieu dngea nadat hem is aangezegd dat de ruiming verlangd wordt, tenzij de belanghebbende de ruiming binnen dat tijdsverloop mogt vorderenzullende hij aUdan zes gulden per put moeten betalen. Des gevorderd moet de pachter van de hem gedane aan zegging een bewijs afgeven. Mogt hij, binnen de 14 dagen na de annzegging, in deu- zelfden nacht meer dan een put kunnen ruimendan is hij verpligt dengenedie het eerst de ruiming van hem heeft verlangd, hiervan kennis te geven. Zy die de ruiming verlangen zijn gehouden die te doen plaats hebbenwanneer dit den pachter in verband met rui ming bij andere ingezetenen gelegeo komtmits hij tijdig immers uiterlijk in den voormiddag voor den nacht der rui ming, hun daarvan heeft kennis gegeven. Het openen en sluiten der putten geschiedt buiten kosten- van den pachter. Bij het ruimen der putten moeten de personen die de ruiming verrigten steeds nuchteren zijnzich behoorlijk en beseheiden jegens de bewoners gcdrageD de putten goed ledigen, hun werk zoo zindelijk mogelijk verrigten en zich wachten voor het toebrengen van schade. Zij mogen niet vorderen dat hunbij of na het mimen sterke drank, of welke verversching ook, wordt verstrekt." JJe belanghebbenden die hunne secreetputten door de ge noemde pachters willen doen ruimen kunnen zich daartoe vervoegen bij HENDRIK RINGELBERG op den Scheeps- makersdijk in deze gemeente. De Burgemeester en Wethouders, B. C. CAU. De Secretaris J. P.-N. ERMERINS. Algemeen Overzicht. Al wordt op dit oogenblik in Europa geen wapen gekletter en kanongebulder géhoord al worden in de zalen der hooge Staatscollegiëntengevolge van het Paa8chrecèa geen stemmen vernomen van zeer wel sprekende en van zeer vervelende sprekers, al zwijgt de officiëele wereld al getuigt alles uiterlijk van kalmte en rust toch zijn die kalmte en rust verre te zoeken en is Europa's politieke horizont bezwangerd van donkere en dreigende wolken. Waar. we den blik wenden zjj het Prankryk of Oostenryk of Öpanje of Engeland overal wantrouwen ontevredenheid een opeenstapelen van hartstochten die een uitweg zoeken en worstelen wringen wroeten tot hjj gevonden is, al zal die uitweg niet altijd blijken te zjju een uitkomst. De "Fransche Nationale Vergadering ging voor den tijd van drie weken uiteen morrend en twistziek gelijk ze zich steeds betoond heeftzonder iets geleerd te hebben zonder eenige verandering in de verhouding der partyen. Op eene wijze die alles behalve van ernst getuigde werd de begrootiug afgehandeld en een per manente commissie benoemd die aanstonds met den President der Republiek aan het kibbelen raakte waar hy gedurende het recès zjjn verbljjf zou houdente Versailles of te Parya. Een looden last drukt de ge moederen in Frankrijk terneder. Frankrijk begint zijn isolement le gevoelenbegint te gevoelen hoe het ge daald is in de achting van Europa niet zoozeer door de jammeren die het getroffen en voor een groot deel uitgeput hebben als wel door zyn treurige inwendige verdeeldheid en zyn reactionnaire stappen. De opzegging der handelstractaten in een oogenblik van opgewonden heid afgeperstde vasthoudendheid der Regeering aan hare belastingvoorstellen die algemeen worden afgekeurd zyn grieven die zelfs de welsprekende Thiers niet ver mag weg te pratenen al is er tot nog toe niets officiëel9 bekend van een alliantie tusschen Pruisen en Italië, al heeft Thiers die zelfs ten sterkste ontkend tochdoordat beide mogendheden denzelfden weg be wandelen in haar krachtigen strjjd tegen hel clericalisme, gevoelt Frankrijk dat het meer en meer verwyderd raakt van Italië dat zyn beste bondgenoot zou kunnen zijn en dat gevoel vermindert niet hoe beleefd ook de „ridderljjke Koning" den Franschen gezant Fournier ontvangen heeft zonder zich gepikeerd te toonen over de langdurige onwellevende handelwyze der Fransche Regeering. Zoodra de Vergadering hare zittingen hervat heeft kunnen de partyen haar kracht beproeven aan de onderwyawet van den minister Jules Simon. De com missie tot onderzoek van het ontwerpgrootendeels uit tegenstanders bestaandegaat met zeldzame getrouw heid en volharding voort alle voorgestelde hervormingen te verwy deren of door te schrappen zoodat de Vergadering weldra twee ontwerpen in plaats van een zal hebben. Als het waar is dat de minister het .behoud zjjner portefeuille van de aanneming van zyn ontwerp afhan kelijk maakt kan men weldra weder een vacature in het kabinet tegemoet zien met welks portefeuille van Financiën de heer de Goulard zich definitief belast heeft. De Pruisische Landdag nam de Kreisordnung met overgroote meerderheid aan terwijl de Polen zich buiten stemming hielden. Algemeen betwijfelt men dat het Heerenhuis_ er zyn goedkeuring aan hechten zal. De Duitsche Rjjksdag werd door den Keizer geopend. Keulen is de eerste plaats waar de Oud-Katholieke gemeente zich geheel heeft geconstitueerd. Met haar kerk, bestuur en ritueel is zjj gereed gekomen. De beweging gaat voort zich uit te breiden door geheel Duitschlnnd. De afgevaardigden Liebknecht en Bebel beschuldigd van verstandhouding met de mannen der Internationale en van socialistische sympathieën zijn tot twee jaren vestingstraf veroordeeld en hebben nu al den tjjd om na te denken over en terug te komen van hun dwaasheid. Het Oostenryksche miuisterie Auersperg ondervindt reeds gevoelig de gevolgen van zyn dubbelzinnige han delwijze. De ontbinding van den Boheemschen Landdag en het uitschrijven van nieuwe verkiezingen hebben de Czechen die na het aftreden van hot ministerie Hohen- warthun teleurstelling verkropten, op nieuw verbitterd. Zij zijn in volle oppositie en de strijd waarbjj hier en daar reeds ongeregeldheden zijn voorgevallen is bitter. Meer dan ooit staan de partijen scherp tegenover elkan der. Gelukt het hun een federalistische meerderheid in den Boheemschen Landdag te brengen en die kans is niet gering dan kan het zoogenaamd constituti oneel ministeriedat zulk een eigenaardige opvatting van de constitutie blijkt te hebbenvan voren af aan beginnen. Met den nationalen tijd neemt meu het in Oostenrijk: zoo nauw niet als elder9 Geheel Zwitserland is in rep en roer over de nieuwe Grondwet die door de beide Kamers aangenomen maar nog door het volk bekrachtigd moet wordeD. In de Duitsche kantons is de gezindheid des volks niet twyfelachtigmen mint er nog steeds de vryheid. In de Romaansche kantons doen de ultramontanen natuiir- ljjk al wat ze kunnen om het nieuwe licht te weren. Toch, daar alle fractieën en partyen voor het oogenblik hare grieven vergeten en de hand ineenslaan om den éénen algemeeuen vyand te bestrijden, leeft men in hoop op den goeden uitslag van 12 Mei a. s. den dag waarop de volksstemming zal plaats hebben. Van Ruslands binnenlandschen toestand is over 't alge meen weinig bekend en men heeft er geraeeuljjk geen hoogen dunk van. Te meer verblijdend is het duszoo_ dikwerf de sluier even weggeschoven wordt, op te merken dat beschaving en vooruitgang ook daar stille- kens voortgang maken. Zoo wil do Regeering nu de bevoorrechte klassenadelambtenaren en Officieren ook hun aandeel in de publieke lasten doen dragen waardoor het onderscheid tusschen belastingschuldigen en bevoorrechten wordt opgeheven. Voorzeker een diep ingrijpende maatregelmaar welks noodzakelijkheid tot voltooiing van Ruslands herschepping zoo levendig ge voeld wordt dat reeds van de 33 gonverneinouten, die provinciale vergaderingen houden, 31 verklaard hebben de Regeering in deze krachtig te zullen steunen. De oppositie in de Italiaansche Kamer heeft al haar krachten ingespannen om by de stemming over de finan- ciëele voorstellen den Minister Sella een gevoelige nederlaag toe te brengen en in hem het geheele kabinet te treffen. Zy heeft echter een geducht échec geleden, metgrooto meerderheid zyn die voorstellen aangenomen. Geruchten over wjjziging in het ministerie hebben zich tot nog toe niet bevestigd. Sedert de komst van den Franschen gezant is de toon der pers meer welwillend jegens de Fransche Regeering geworden. In Spanje zijn de verkiezingen voorde Gortès na een heeten stryd bijna overal ter gunste der Regeering uit gevallen. De coalitie tusschen de Zorillisten, dat zijn de radicalen, en de vijanden der regeerende aynastie de republikeinen, de Carlisten en de Alphonsisten heeft dus niet dat gevolg gehad hetwelk men vreesde. Voor het oogenblik, zou meu kunnen zeggen is de dynastie gered. Hoe weinig vertrouwen men echter in deu toe stand stelt bljjkt o. a. uit een vrjj algemeen verspreid gerucht dat Bismarck er weer bepaald over denkt een Hohenzollern op Spanjes troon te plaatsen. De geluk kige pretendent zou niemand anders zyu als Karei Vorst van Rumenië. Zeker is het datPruiseu gevoelt een verkeerden coup gedaau te hebben door zich al te veel met Rumenië's zaken te bemoeienmaar het getal der ex-monarchen met een Hohenzollern te ver meerderen zou toch wat erg zijn. IuderdaadSpanje zou een heerlijke uitkomst geven als niet de vriendschap met Italië er mede gemoeid was waarvan Prinsen hoopt te profiteered De Alabama-quaestie houdt nog steeds de gemoederen in Engeland gespannen en in hetHoogerhuis is men vol strekt niet op zyn gemakoverdeontwykendeantwoorden der Regeering. De oppositie tegen het ministerie-Glad- stone en inzonderheid tegen den Premier zei ven, den eens zoo hoog gevierde, wordt hje langs zoogrooter. De ge noemde quaestie en de vigeerende Onderwijswet werken daartoe niet weinig mede en doen zelfs velen den bijzonder gunstigen financieëlen toestand voorbyzien die den kanse lier in staat stelt vermindering van verscheidene be lastingen en vermindering der income-tax voor te Btellen. Disraeli weet van de ontevredenheid meester- lyk partij te trekken. Het Lagerhuis nam het eerste artikel der Ballot-bill aan. In Mexico blijft de toestand allerbedroevendst, het is er een moorden en plunderen zonder einde waaraan slechts een krachtige tusschenkomst van de Regeering der Vereenigde Staten paal en perk zal kunnen stellen. De stad New-York heeft een nieuwe gemeentewet gekregen waardoor men alle oplichterijen en bedrje- geljjke handelingen in het vervolg hoopt te voorko men. Met het oog op de aanstaande verkiezing van een President worden de grieven die men tegen Grant en zijn bestuur heeft zooveel mogeljjk geëxploiteerd. De' Mikado van Japan die een voorstander is van verlichting en beschaving en reeds meer clan eenmaal getoond heeft de' voordeelen der Europeesche bescha ving op prys te stellen en in zijn rjjk te willen in voeren is aan een groot gevaar ontsnapt. Een aan tal dweopers hebben een aanslag op zyn leven gedaan die gelukkig verjjdeld is. Men is zeer, bevreesd dat de samenzwering uitgebreide vertakkingen heeft. De vreemdelingen zyn gewaarschuwd binnen de grenzen der steden te bljjven. Ten onzent was het feest op den laten Aprilden driehonderdjarigen gedenkdag vau de grondlegging van Neerlands onafhankelijkheid. Gansch het land betoonde zijn vreugde en uitte op een wijze (lie het hart goed deed zyn liefde voor het huis van Oranje. Alleen hier en daar wat ultramontaanschplebs verstoorde die vreugde en deed een akeligen wanklank hooien die echter dra overstemd werd. Maar dat was te voorzienvan dezulken is niet9 beter te wachten. De kolommen der groote bladen zyn dezer dageu gevuld met beschouwingen en weerleggingen van een werkjen getiteldde Staatsleer van mr. Thorbecke door mr. van Houten. Een met of zonder opzet kwalijk geschreven boekjen waarin op wonderlijke wjjze de feiten dooreengehaspeld en verkeerd voorgesteld zijn. Het is te hopen dat mr. van Houten leere begrijpen dat reuzen als Thorbecke slechts door hun evenknieën beoordeeld kunnen worden en dat men althans goed de historie dient te kennen en wat méér noodig heeft dan een aantal holle frases voor men zaken als in zijn boeksken vervat zyn op het tapijt en onder het oog van het publiek brengt. Nieuwstijdingen. iüwertfta. In Amerika maakt men tegenwoordig hout buigzaam op zulk eene eenvoudige en gemakkelijk aanwendbare wyze. dat wjj niet mogen nalaten, haar met een kort woord te vermelden. Vooral voor dunne planken wil men, dat dit middel uitnemend werkt. Het bestaat een voudig in het hout te verzadigen met glycerine. Men ver mengt één deel glycerine met twee of drie deejen water, legt er de planken iu en houdt de temperatuur van bet vertrek zoo hoog, dat het water spoedig kan verdam pen. De glycerine dringt in het bout en bljjft er in en maakt het zoo zacht onbuigzaam, dat het gemak kelijk in alle bogten kan gebogen worden. Naarmate van de hardheid der houtsoort moet soms de hoeveelheid glycerine in het mengsel grooter zijn; soms zelfs moot men glycerine alleen bezigen, maar in de meeste gevallen is het bovengenoemde mengsel volkomen voldoende. Dat een brandspoedig ontdekt bykans nimmer eene gevaarljjke uitbreiding neemtals voldoende bluschmiddelen bij de hand zyn, is .herbaaldelyk ge bleken. De zoogenaamde extincteurs hebben reeds dikwerf goede diensten bewezen. Thans is door de gebroeders Hallin Bostoneen nieuw toestel uitge vonden dat nog veel pvactischer is, althans voor groote inrigtingen alB musea, fabrieken logementen win kels enz. De toestel bestaat uit pijpen welke langs den zolder op eenigen afstand van elkander worden bevestigd. Deze pijpen zyn van een onnoemelijk aantal kleine gaatjes voorzien en staan in verband met een hoofdhuis. De pijpen van een nummer voorzienkuunen afge sloten of géopeud worden. Indien de hoofdbuis-door een waterleiding kan gevoed worden, heeft men slechts de kraan te openen van de pijp die door bet bran dende vertrek loopt en oogenblikkelijk vervult een fijne stofregen het lokaaldie bet voortwoeden van den brand onmogelijk maakt. Men heeft niet noodig een vloed van water te gebruiken dat alles bederft wat in het vertrek aanwezig is," de fijne regen schaadt weinig. Indien geen waterleiding aanwezig is, kan de hoofd buis in verband worden gebragt met een kleine brandspuit. Een dagblad van Berlin Staat Wisconsinvertelt de volgende geschiedenis: Een gentleman dier stad deelt ons een zonderling feit van domheid en bijgeloof mede, onlangs gebeurd. In het begin van December bragt een jonge Poolsche dame een kind ter wereld en stierf twee dagen daarna. Zij werd begraven op het openbaar kerkhof. Eene maand daarna werd hare schoonzuster, 't is te zeggen de vrouw van haar mans broeder, ziek en men wanhoopte haar te redden. Onder de Polen bestaat het zonderling bijgeloof, dat, als een lid in eene familie sterft, al de andere leden weldra moeten volgenals men het hoofd van do romp niet scheidt. Daarenbovenals na de dood van eeuen bloedverwant een andere ziek wordt, is het voldoende hem eenige droppels bloed uit het lyk van den overledene te doen drinken, om hem te genezen. Tengevolge van dit bygeloof ging de man der zieke vrouw den 2 January, vijf weken na den dood zjjner schoonzusternaar het kerkhof, outgraafde het Ijjk, sneed het hoofd af, vatte eenige droppels bloed of ander vocht opmaakto er eenen drank mede en gaf dien aan zjjne vrouw. Korten tjjd daarna had deze de pokken. Zij genas er echter van. Verscheidene personen bevestigen, als ooggetuigen, dit walgeljjk feit. Luidens mededeeling van de Eastern Budgetheb ben de Engelsche en Fransche zendelingen op 'teiland Rotuna (in de Zuidzee) elkander den oorlog aangedaan. Langen tijd reeds hadden zjj met 't woord gestreden om opperheerschappij. Toen nu 't berigt kwam van Duitschland's schitterende zegepraal over Frankrijk, achtte de Protestantsche (Britsche) zendeling het oogen blik gekomen om te proclameeren dat de Roomsch- Katbolieke godsdienst op 'teiland Rotuma was afge schaft. De Fransche zendeling (een Katholiek)met deze dagorde geen vrede hebbende, wapende zijn in- landsche kudde en 't gevolg was een bloedige tien- daagsche veldtogt, die eindigde met een wapenstilstand. Gedurende dien wapenstilstand trad de kommandant van een Russische korvet als bemiddelaar op; waarna de vrede geteekend werd. Die goede inlanders van 'teiland Rotuma hebben intusschen gelegenheid gehad om de zegeningen van hun bekeering te leeren op prjjs stellen, De correspondent van de Morning Postover de feestviering te Rotterdam schrjjvende", zegt o. a. het volgende: „De Hollanders zijn inderdaad een ordelievend volk en zy toonen dit by hunne feesten. Maar een leeljjk iets is hun onmatig drinken. Reeds 's morgens vroeg kon men dronken lieden ziengewoonlijk voortgeholpen door hunne vrouwen en kinderen die Boms ook niet nuchter waren, 's Avonds waren de mannen en vrouwen, die moeite hadden om op de been te blyven, talloos. Men zou het feest van den dag al9 verontschuldiging kunnen laten gelden, maar de weinige notitiedie het publiek er van nambewees dat het iets gewoons was. Er was echter geen ruziewanneer een dronken man begon twist te zoeken vormde zich een kring van man- Den en vrouwen om hem heen die zoolang zongen en dansten tot hij weer in zyn humeur was. En dit is, naar men verzekert, in het geheele land de gewoonte." Lord Londsdale, de beroemde rijkaard, wiens schat ten hem pair van Engeland hebben gemaakt en die wel 80 maal millionair mag heeten, is in de vorige week te Londen op ruim 85jarigen leeftijd overleden. Tot in zijn stervensuur bleef hij aan de gewoonten van zjjn jongelingsleven getrouw, want hjj gaf den geest, terwjjl hjj voor eene beroemde zangeres een bouquet bestelde van rozen en lilas. Het uiterlijk van Lord Londsale was dat van een klerk die ƒ300 per jaar verdient; hjj droeg een langen jas, hooge boorden met breede das en winter en zomer een hoogen witten hoed. Hy bezat in Engeland twaalf kasteelenhet een al prachtiger dan het andere. Ofschoon hjj ze nooit bèzocht, moesten ze dagelyks allen in gereedheid zijn, alsof hij er kwam. Zjjn geliefkoosd verbljjf was een .villa buiten Londente Barnesop den weg naar Richmond. Hij noemde dat zjjn „boerenwoning zooals Marie Antoinette Trianon haar „hut" heette. Want de eetzaal was van enkel marmer met goud afgezet, met bloemen, vazen, watervallen en beelden. Een hermelijnen kleed bedekte den grond. Dd&r presideerde lord Londsdale, met zjjn hondjeB aan zjjne zjjde, steeds de diners, waaraan de schoonste kopjes uit de élite van het vereenigd koningrjjk en zelfs van Europa vereenigd waren. Hjj liet zjjn zalen en meubelen stofferen naar de soort van schoonheid, de kleur van het haar, de type der dame die hjj het hof maakte. Zóó leefde en zóó stierf hjj. 's 0*r»-veiilx»g»e8 April. Bjj de heden in de Eerste Kamer aangevangen discussiëu over het wets ontwerp tot afkoopbaarstelling der tienden hebben de heeren Franse van de Putte, van Eysinga, Tonckens eu Duijmaer van Twist zich tegen het ontwerp verklaard. De heeren van Rjjckevorssel, Messchert van Vollenhoven, Borsius, Sasse van IJasolt, Hein, de Raadé en Cremers waren daarentegen voor de aanneming van het wets ontwerp, hoewel zij er weinig verwachting van koes terden. Morgen zullen de beraadslagingen over dit ontwerp worden voortgezet 9 April. De Eerste Kamer heeft de wet tot afkoopbaarstelling der tienden aangenomen met 26 tegen 8 stemmen. Al de overige kleine ontwerpen, waaronder die op de baratlerie en tot wyziging der postwet, zyn mede aangenomen. Tholen8 April. Ook in deze gemeente werd den lsten April feeBteljjk gevierd waarbjj zich welda digheid vrolykheid en orde openbaarde. De armen werden verblyd door het genot eener rundersoep en brood en kaa9. In den namiddag had een versierde optogt plaatsdie geopend en gesloten werd door eene eerewacht te paard vergezeld door Muziok van Mid delburg ontbodenterwjjl in den avond vuurwerken ontstoken werden. Ook de schooljeugd werd drie dagen later een feest bereid, daar 164 kinderen der bewaarschool toepas selijke Feestplaten en 360 leerlingen der Openbare school voor Lager Onderwys Feestboekjes ter herin nering aan de gedenkwaardige gebeurtenis van 1 April 1572 ontvingen. Zulks geschiedde in tegenwoordigheid der Plaatseljjke schoolcommissie. De kosten daarvoor zjjn bestreden uit eene vry willige gift van twee onbe kende kindervrienden en uit eene subsidie van 't Gemeen te-bestuur alhier wie daarvoor hulde eu dank worden toegebragt. s Op verzoek der ouders hielden de leerlingen der Openbare school, alsmede de oudste kinderen der Bewaar school in den namiddag een optogt door de stad, vergezeld en begeleid door de Onderwijzers en een aantal burgers, allen van nationale vlaggen voorzien. Van tyd tot tyd hieven de kinderen feestzangeu aan en bragten zjj eene Serenade aan den Burgemeester. Nog lang zal dit feest in heugenis blijven. St.-A_im«lan<ï 8 April. Geljjk op zoo veel andere plaatsen in ons Vaderlandis ook hier op den lsten April jl. het derde eeuwfeest van ons onaf hankelijk volksbestaan door de schooljeugd feestelijk herdacht. Door de welwillende en jjverige medewer king van een groot "aantal meisjes uit de gemeente, was het schoollocaal sierlyk voor de plechtigheid ingericht. Des middags ten twee ure verzamelden zich de schoolkinderenniet minder dan ten getale vau p. m. 600 in de schoolten einde zich van daar in plechtigen optocht door de gemeente te begeven. Ter wjjl de oudste leerlingen onder leiding van den Hoofd- onderwjjzer eenige toepasseljjke stukjes zongen, ver scheen de Burgemeester met de leden van den Gemeen teraad in de school, waarna de kinderen zich tot den optocht in orde Bchaarden. Door de grootsten werden de navolgende banieren gedragen die regelmatig in den stoet verdeeld waren 1°. Hulde van de burgers en de schooljeugd van St.-Annaland2°. Het wapen van Nederland; 3°. dat van Zeeland; 4°. dat van St.-Annaland; 5°. dat van Vlissingeu 6°. Op den lsten April verloor Alva zyn bril7°. In alles getrouw aan don Koningtot aan het dragen van den bedelzak 8°. Prins Willem I van Oranje-Nassau9°. Jan de Oude van Nassau-Dietz 10°. Lodewijk van Nassau; 11°. Hendrik van Nassau; 12°. Adolf van Nassau; 13°. Lumey, Graaf van der Marck en Willem Blois van Treslong 14°. Roobol en Jacob Simonszoon de Rjjck15°. Onwankelbaar in liefde en trouwvoor 't huis Oranje van Nassau16°. 1 April 1572 Brielle 1 April 1872welke banieren door den schilder J. Overbeeke alhier, keurig waren uitgewerkt. De banieren werden begeleid door de nationale drie kleur en door wimpels. Op de kaai voor bet gemeente huis gekomeu, waarheen zich de Gemeenteraad inmiddels begeven bad, vormden de kinderen een' kring en zongen nog eenige nationale liederen. De regen noodzaakte hen echter weldra naar de school terug te keerenwaar zjj eenige oogenblikken met Bpel en zang genoegljjk doorbrachten. Intusschen ontving ieder kind een paar China's-appelen, waarna de grootsten, begunstigd door beter weder, zich nogmaals op boven genoemde wjjze, ia optocht door de gemeente begaven terwjjl de kleineren naar huis gingen. Nadat eerst- genoemden in de school waren teruggekeerd en daar nogmaals huu hart in zang hadden lucht gegeven begavep zij zich ook naar huis. Later zullen bon 250 feestplaten, uitgegeven by Kemink Zoon te Utrecht, worden uitgereikt. Zierilxasee, 10 Maart. In de gisteren gehouden openbare vergadering van het Waterschapsbestuur van Schouwen is o. a. door den Voorzitter ter tafel gebragt de begrooting der inkomsten en uitgaven over het jaar 1872sluitende met een post voor Onvoorziene Uit gaven van ruim 47,000 deze begrootiug is ter fine van rapport gesteld in handen eener Commissie, bestaande uit de heeren J. Hoogenboom Bz.Mr. C. van der Lek de Clercq en W. Smallegange. Voorts werden vastgesL de termjjnen der betaling van het Djjkgeschot, 1 Junjj 1 Juljj1 October en 1 November, tellest voor een vierde gedeelte en werd besloten de Lek^d ChfP

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1872 | | pagina 1