ZIERIKZEESCHE NIEEWSBODE. Dingsdag 9 April 1872. I\o.5064L. 28steJaarg. Bekendmaking. De BURGEMEESTER ea WETHOUDERS der ge meente Zierikzee, brengen bij deze ter kennis van de Ingezetenen dezer Gemeente, dat met het Primitief beschrjjvingswerk voor de Personele Belasting, overliet dienstjaar 1873/73, een aanvang zal worden gemaakt op Maandag den 6den Mei aanstaandeen de beschrjjvings-biljetten met den achtsten daarna door of van wege den Ontvanger der Directe Belastingen zullen worden opgehaaldmet aanmaning om de voorzegde biljetten naauwkeurig'in te vullen ten einde zicb voor schade en onaangenaam heden te hoedenalsmede aan de zoodanigen welke bij de beschrijving geen biljet mogten ontvangenom zich ten spoedigste om zoodanig biljet bjj den Ont vanger voornoemd aan te melden ten einde hetzelve vóór den 31sten Mei ten kantore van denzelven vol gens art. 30 4 der Wet van den 29sten Maart 1883 (Staatsblad no. 4)ingevuld te kunnen bezorgen. Met verdere informatie dat tot Tegenschalters voor deze gemeente, om aan de zjjde der belastingschuldigen te dienen, zijn benoemd de Heeren L. KOOLE, E.W. MUSJ. van der LINDEen M. COUVÉE Jr. Zierikzee den 5 April 1872. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, B. C. CAU. De Secretaris, J. P. N. ERMERINS. Bekendmaking. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente Zierikzee. Gezien de circulaire van den Heer Commissaris des Konings dezer provincie, van den 26 Maart jl. A no. I499/1, 1® afd. Brengen ter kennis van de Ingezetenen der Gemeente Dat do aangiften of verklaringen ter verkrijging van patent, binnen deze provincie zullen worden uitgegeven van den 6den Mei a. 8., tot en met den 13den dier maand. - Dat die verklaringen behoorlijk ingevuld zullen moeten zijn ingezameld of bij den Ontvanger dien het aangaat ingediend op den 21 sten Mei, doch in de gemeenten Middelburg, Flis- singenGoes en Zierikzeeop den 24sten Mei aanstaande. Dat dc registers van gemelde patentpligligen zullen worden gesloten in do gemeente Middelburg op den 15den Junija. s. in de gemeenten VlissingenGoes en Zierikzee op den 8sten Junij a. s. en in de overige gemeenten op den 3den dier maand. Dat de patentpligtige schippers, eigenaars en directievoe- rende van binnenschepen schuiten en vaartuigen vermeld in de 16de tabel der wet van den 6den April 1823waaronder als nu ook zullen begrepen worden diegeenwelke bestendig in hunne vaartuigen wonen en geene buitenrivieren of wateren bevaren te rekenen van den lsten Mei aanstaande tot den löden derzelve maand, zich voor het patent van het dienst jaar 1872/13 zullen behooren aan te geven by het Bestuur der plaats waar zij zich zullen bevindenouder overlegging van een biljet, hetwelk daartoe bij die Besturen verkrijgbaar gesteld is torwyl ingevolge de hiervoren aangehaalde wet, door de alsnu aan het patentregt onderworpene schippers naauwkeurige opgave zal moeten worden gedaan of zy in het vorige jaar geen andere huisvesting hebben gehad dan aan boord hunner schepenen met die schepen geene buitenrivie ren de Zuiderzee noch de Zeeuwsche stroomen bevaren of in het voorgaande jaar bevaren hebben. Dat aan slijterstappers, kroeghouders en koffijhuishou- ders (no. 37 tot 40 van tabel 14) aan hunno huizen onmid dellijk na den lsten Meieen aangift-biljet zal worden be zorgd hetwelk na verloop van drie dagen zal worden opgehaald. Dat dc kramers znllen gehouden zijnom bij het doen hunner aanvrage om patentop te geven de wijze op welke zij hun beroep uitoefenennaar aanleiding der onderscheidin gen bij 1 der 7de tabel, gevoegd bij de wet van den 16den Junij 1832 (Staatsblad uo. 30), alsmede de gezamelijke in- koopswaarde der door hen te koop nangeboden wordende goederen; zullende dien onverminderddoor de patentpligligen bij b en c van 1 der eveogenoemde tabel vermeldter gelegen heid en ten gelijken einde als bovenopgaven moeten ge schieden van den tijd der during wat eerstgenoemde betreft, hun's verblijfs in dc gemeente en wat laatstgenoemde aangaat, van dien ter te houdene verkooping; terwijl zoo zij do wijze van verkoop veranderende waarde hunner waren vermeer deren of den duur des jerblijfs of der te boudene verkooping verlengen daarvan op den voet van art. 19 der wet van den 21slen Mei 1819, en op de boeten by art. 37 bepaald, aangifte zullen doen in de gemeente alwaar zij zich bevinden, cn ?-• 1 aanvullingsregt voldoen, als van hen, bij werke lijk toegenomen belastbaarheid, zoude kunnen worden gevorderd. Dat wyders de bedoelde kramers benevens de debitanten van loterijbriefjeskrachtens Zijner Majesteits besluit van den 17den October 1820 (Staatsblad no. 22), op de boete bjj 1 en 2 van art. 32 der wet van den 21sten Mei 1819 bepaald, verpligt zullen zijn steeds hun gezegeld patent met zich te voeren. Dat door de schipperseigenaars en directicvoerende van binnenschepenschuiten en vaartuigen hiervoren bedoeld, het patentregt zal moeten worden voldaan ten kantore van den Ontvangerter plaatse van de aangifteen wel in eens, voor zoo verre die plaats niet isof die van hun vast verblijf of de vaste legplaats van het vaartuigof wel eindelijk die, alwaar het bedrijf wordt uitgeoefend, doch anders bij twaalfde gedeelten. Dat nogtans van de laatste wijze van betaling, bij twaalfde gedeelten, ook door de eigenaars, schippers of directievoe- rcudewelke zich niet in hunne vaste woon-, leg- of ver blijfplaatsen bevinden zal kunnen worden gebruik gemaakt, mits zij zich gedragen naar het voorschrift van 15 der 16de tabel van de wet van den 6den April 1S23door zich in den loop der maand Meivoorzien van een bewijs van aan gifte, hetwelk echter niet langer dan die maand van kracht zal zijn naar hunne vaste woon-leg- of verblijfplaats te begeven of wel dat bewijs van aangifte derwaarts op te zenden om aldaar te worden gepatenteerd ia welk geval de betalin gen bij den Ontvanger dier plaats zullen moeten geschieden. Dat de patentpligtigen van de 16de tabelvoor den lsten Junij eerstkomende, geheel of gedeeltelijke betaling in voege voorschreven zal moeten zijn geschied en ook de patenten op vertoon der kwitantien van de Ontvangersvoor dien tijd bij de gemeentebesturen door hen zullen moeten wordoo afge haald aangezien van dien dag af do recherche op de niet gepatenteerde schippers een aanvang zal nemen. Gedaan te Zierikzee den 5 April 1872. De Burgemeester cn Wethouders voornoemd, B. C. CAU. De Secretaris J. P. N. ERMERINS. Bekendmaking. Personele belasting- en Patentregt. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS der ge meente Zierikzee, gezien de circulaire van den heer Commissaris des Konings in deze Provincie van den 26 Maart jl. A no. 1499/1 lste afdeeling, betrekkelijk de beschrijving de personele belasting en van liet patentregtvoor het dienstjaar 18 ™/73. Maken de ingezetenen indachtig op de verpligting om bjj hnnne bezwaarschrifteniugevolge art. 1 der Wet van den 4den April 1870 (Staatsblad no. 60) over te leggen een duplicaat van hun aanslag biljet, tegen betaling van 5 cent, bij den Rijks-Ontvanger verkrijgbaar gesteld. Zierikzee, den 5 April 1872. De Burgemeester en Wethouders, B. C. CAU. De Secretaris J. P. N. ERMERINS. Bekendmaking. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zie- rikzee maken bekend dat de firma A. ZALM, J. J. FONTEIJNE en C°. vergunning heeft gevraagd om eene werkplaats op te rigten ter reparatie en vervaardiging van. Stoom- en andere werktuigen aan de Zuidkant der nieuwe Haven, tegenover de nieuwe Boogerdstraatter plaatse waar thans staan de woonhuizen naast do kolenloods, kad. bekend sectie Tno. 468en dat de informatiën de commodo et incommodo betreffende dit verzoek zullen worden gehouden op Woensdag den lOden April aan staande ten 12 uur des middags in de gewone vor- gaderkamer van het Bestuur ten Raadhuize, zullende allendie tegen dat verzoek bezwaren mogten willen inbrengenalsdan in de gelegenheid zjjn om in hsfl belang te worden gehoord. Zierikzee den 5 April 1872. De Burgemeester en Wethouders B.'aC. CAU. De Secretaris J. P. N. ERMERINS. Bekendmaking. Benoeming van een agent van politie. De BURGEMEESTER van Zierikzee maakt bekend, datter vervulling der bestaande vacaturedoor hem tot agent van politie in deze gemeente is benoemd ABRAHAM CAPPON, die als zoodanig in dienst is ge treden den 7den April jl. Zierikzee, den 8 April 1872. De Burgemeester voornoemd, B. C. CAU. Nieuwstijdingen. SI5U. Bij de ruïnen van Efesedie vermaardestad der oudheid in Klein-Aziëworden thans onder bestuur van den Engelschen bouwkundige Woodmet ijver opgravingen gedaan. Meer dan tweehonderd werklie den zijn voor rekening van het Britsch museum bezig. De verwachting der oudheidkundigen is groot. Een Engelsche dame, miss Rye, die zich in de nabijheid van den Niagara-waterval heeft nedergezet en daar een weeshuis heeft gesticht, maakt het zich tot een levenstaak meisjes uit Engeland en Ierland naar Amerika over te voerenom ze daar uit te huwelijken of diensten te bezorgen. Langs dezen weg heeft zij reeds honderden meisjes bezorgd. Onlangs kwam -zij op het denkbeeld om verwaarloosde kinderen, voor 't meerendeels uit de Londensche werkhuizen naar Amerika over te voeren, in haar weeshuis hun opvoeding te voltooijen en dan bij pachters of boeren uit te be steden. In de maand Julij van 't vorig jaar vertrok zij met 300 kinderen uit Engeland naar haar verple- gingsoord in Amerika. In geen land misschien grenst 't godsdienstig fana tisme varf tallooze buitensporige secten nauwer aan ra zernij, dan in Rusland. Het vólgende voorval levert van die waarheid een nieuw bewjjs. Drie mannen en een vrouw stonden dezer dagen te Saratoff teregt, wegens 't vermoorden van eene andere vrouw, Pelagia Schvetzoff geheeten. De schuldigen behooren tot de secte der Chlysty. Op zekeren dag een predicatie van een hunner geestelijken gehoord hebbende, begon de vrouw, Pras- covia Koshevnikoff genaamd, op geïnspireerden toon te spreken, zichzelf uitgevende als »de groote martelares Barbara," en als »de moeder van Christus." Dit maakte zulk een indruk op een harer medgezellen, dat deze zich bereid verklaarde haar in alles te gehoorzamen. Prascovia beval daarop eene vrouw, die juist voorbijging, in 't water te werpen. Hieraan werd gevolg gegevenmaar ge lukkig kon die vrouw zwemmen, en -redde zoo baar leven, 't Tweede slagtofferdat men op den weg ont moette, was de bovengemelde Pelagia Schvetzoff. Deze ongelukkige werd met 't hoofd tegen de wielen van den wagen geslagen, tot ze dood was. Prascovia zwoer, de vermoorde weder levend te zullen makenen wer kelijk, om dat doel te bereiken, reed zij driemalen met den wagen over ^t lijk. Voor den rechter ver klaarde Prascoviadat de geestelijke, wiens rede haar zoo bezield hadzich uitgaf voor „den waarachtigen God," en dat zjj hem sinds jaren geloofd had te zijn „de waarachtige God, Jezus Christus en de Heilige Geest." Uit 't regterljjk onderzoek is geblekendat geen der schuldigen sporen van krankzinnigheid ver toonde; slechts godsdienstig fanatisme was oorzaak van hunne wandaden. Prascovia en hare discipelen zjjn tot 17 jaren dwangarbeid in de mijnen veroordeeld; en de zich noemende „waarachtige God" komt met levenslange ballingschap naar Siberie vrij. De Times bevat een brief van een vlugteling der com mune, die negen maanden in de gevangenis heeft doorgebragt, ongeveer van den volgenden inhoud: Na mijn gevangenneming in Mei 1871 'werd ik naar Versailles gebragt en sliep vier nachten met 20,000 mannen, vrouwen en kindereu op de •vlakte van Satory. Hoewel tot op de huid door den regen doorweekt, durfdeQ wij ons echter, uit vrees-voor straf niet bewegen. Op een mandie zich van pijn ophief, werd ge schoten. De kogel trof niet hem, maar een bekend schilder. Den 29sten Mei werden 600 der onzen in beestenwagens ge stopt, cn nimmer vergeet ik do ellende, die wij 24 uren lang daarin leden, zonder eten of drinken. Bij onze aankomst te Lorient waren reeds vrouwen stervende. Geboeid werden wij nn door de stad aan boord der „Prudence" gebragt, tot wij den lsten Juny op het pontonschip „la Vengeance" kwamen, waar ik 9 maanden op zou doorbrengen. De behandeling aldaar was allerruwst en onze eenige dekkiDg was een dnnne deken vol on gedierte. Gelukkig had ik eeD plaats bekomen in een battery, waar ik nog eenig licht door de geschutspoorten kon opvangen terwijl anderen die even onschuldig waren als ik, geheel onder in 't schip werden gebragt. Ik geloof nietdat zij een enkele maal in 9 maanden deD hemel gezien hebben. Bij dit ellendig leven en de slechte voeding kon het niet andersdan dat dagelijks ons getal kleiner werd. Tegen 't einde van Janu ary was ik1 zelf den dood zeer nabijtoen ik onverwacht op het dek moest verschijnen. Daar gekomenmoest ik mijn deken en lepel afgevenwerd ingescheept en naar Loriont voor den prefect gebragt, waar ik met nog anderen een pas naar Boulogne en 4 fr. reisgeld kreeg. Twee dagen later kwamon wij half verhongerd daar aaD. De commissaris van politic nam mij mijn pas af en zond mij op een stoomboot, die naar Folkestone zou overateken. Op die wijze bereikte ik Eogeland afgemat door ziekto en zonder eenig geld of een enkelen vriend. Te voet ging ik verder naar Londen en slechts het medelijden van goede meuschen, die mij nn en dan een stuk brood gaven, redde mij van den hongerdood. Het bevigt in het Ultramontaansche blad El Tiem'po dat de laatste Protestantsche kapel te Madrid gesloten zou zjjn, is bezjjden de waarheid. Er bestaan in die hoofdstad niet ininder dan zeven Protestantsche kerken en kapellen of vergaderzalen. Werkelijk is een er van onlangs geslotenmaar alleen om plaats te maken voor eene groote kerk, tot welker bouw een der aanzien lijkste gemeenten het'terrein had aangekocht. De bij eenkomsten worden intusschen in eene andere zaal gehouden.'Degezamenlijke Spaansche gemeenten tellen thans 2000 leden, bezitten verscheidene scholen', en breiden zich steeds uit. In den nacht van don 30 Maarttegen 2 ure in den morgen, derailleerde de trein van Sevilla naar Madrid nabjj Consolation tusschen Valdepeuas en Manzanares. Ooggetuigen verhalenen dit karaktiseert Spanje, dat tegen 9- ure des avonds gewapende mannen zich meester maakten van de baanwachters en dezen dwongen om de rails en de dwarsliggers op te nementen einde den trein te doen stilstaan. Zjj dwongen hen eveneens het signaal te geven om den trein te doen ophouden maar de vaart was te groot en de reizigers ontvingen tegelijkertijd een hevigen schok, toen zij de geweer schoten hoorden knallen. Het ontwaken was zeer on aangenaam de trein was gederailleerden wanneer men uit het portier keek, zag men geweren op zich gerigt. De roovers ziende dat de trein op hun bevel niet ophieldvuurden op den machinist en den stoker, die beiden hulp zochten bjj de eerste rjjtuigen. Daarin bevonden zich twee der dappere soldaten die in Spanje de gendarmerie uitmaken en die als passagiers reisden. Zy aarzelden niet zich op de roovers te werpen met een jeugdigen luitenant der infanteriemaar zij stonden tegenover vjjf en twintig man, die meedoogenloos hen neerschoten. Alle drie werden gewond, en evenzoo een komiek die van Grenada kwam en zyn wagen verliet. Deze werd doodeljjk getroffen. Toen eenmaal de weêrstand overwonnen was, werden de dieven beleefdzij stelden de dames gerust en ver zochten haar niet bang te wezenen zich met niets te bemoejjen. Zij hadden het slechts gemunt op het geld dat in de" bagagewagens was. Aan die waarschu wing gehoor gevendebleven de reizigers op hunne plaats, gedurende het half uur dat de operatie duurde. Eene doodeljjke stilte heersche in den trein. De bagagewagen bevatte inderdaad ƒ60,000, groo- tendeels aan de spoorwegmaatschappij behoorende. Toen zy dit haddenverlieten de roovers op het signaal eener fluit de plek, en men zag hen te voet en te paard naar het gebergte terugkeeren. Daar zy de voorzorg hadden genomen de telegraafdraden door te snijden duurde het zeven uren eer een trein uit Manzauares kwam om de reizigers op te nemen en naar Madrid te brengen, waar de tjjding van de aanranding reeds be kend was en eene tairjjke menigte zich verzameld had. Het hoofd der bende moet een jeugdigFranschman zyn die zeer bekend is in deze streken en eene goede opvoe ding moet hebben genoten. JFrawftïtjft. Bjjzondere Londensche mededeelingen zeggen, dat het keizer Napoleon gelukt is bjj een Engelsch ban kiershuis een leening te sluiten van eenige millioenen. Men is ,te Parijsvan oordeel dat het doel is, daarmede een krachtige agitatie in het binnenland van Frankrijk te bewerken. Men verneemt verder, dat het te Londen tweemaal per week verschijnende Napoleonistisch blad de Chronique Europeenne, thans op twee andere dagen per week te Boulogne-sur-Mer wordt uitgegeven en alzoo 4 malen per week verschjjnt. 'S GS-raveuliagre, 4 April. Eergisteren is de heer Waldeck, burgemeester van Loosduinen, in ver schillende berigten beschuldigd aanleiding gegeven te hebben tot de ongeregeldheden aldaar op 1 April, ten gehoore toegelaten bij 's Koning9 Commissaris in deze provincie, den heer Fock en heeft hij met dezen een langdurig onderhoud gehad. Omstreeks denzelfden tijd bevonden zich aan het gebouw van het provinciaal Gouvernement 3 personen die min of meer op 1 dezer verwond waren geraakt. Ook deze zyn door 's Konings Commissaris ontvangen. Daar de Minister van Binnen- landsche Zaken nog niet het departement bezoekt, werd de heer Waldeck ten gehoore toegelaten bjj den chef der afdeeling binnenlandsch beBtuuraan hot de partement van binnenlandsche zaken. Gisteren heeft de Commissaris des Konings, vergezeld van den heer mr. Yoorduyn, chef van de 4e afd, der provinciale griffie, zich naar Loosduinen begeven ten einde aldaar in loco een uaauwkeurig onderzoek naar het gebeurde in te •stellen, waarmede een paar uren verliepen. Yolgens een later gerucht zou de heer Waldeck uit zijne betrekking als burgemeester van Loosduinen zjjn ontslagen. 's Gri-avenliage5 April. In de zitting, welke door de Eerste Kamer gisteren avond werd gehouden, isna onderzoek der geloofsbrieven de heer W. baron wan Golslein toegelaten en als lid geïnstalleerd. Inge komen is eene missive van den Minister van Koloniën, meldendedat bjj koninkljjk besluit is toegestaan eene verhooging der begrooting voor de Kust van Guinea met ƒ20,000 ter bestrijding van mogeljjko bosten tot uitvoering van het tractaat van afstand. Met 21 tegen 7 stemmen is een voorstel van den heer Cremers aan genomen om de tiendenwetwaarvan het eindverslag gereed is, Maandag aanstaande in behandeling te nemen. De heer Gratama heeft een amendement met toe lichting voorgesteld op art. 2 der wetvoordracht op de inkomstenbelasting. Hij stelt voor te lezen: »Door inkomen voor de toepassing dezer wet wordt verstaan al hetgeen in geld, in vrachten of door eigen gebruik, hoe ook genoten wordt. Uit onroerende goederenbo ven of meer dan het bedrag van het kadastraal inko men, de belastbare huurwaarde of belastbare opbrengst, waarvan grondbelasting betaald wordt." Het doel van 't amendement is om hendie reeds grondbelasting be talen, eenige tegemoetkoming te geven en dubbele belasting voor den grondeigendom te voorkomen. 'Ylissïnjg'oii 6 April. De 300ste gedenkdag van de verlossing van Vlissingen, als eerste Zeeuwsche stad die het gehate Spaansche juk afschudde werd heden op waardige wjjze gevierd. Reeds de geheele week was een regt feesteljjke stem ming te bespeuren. Wie Vlissingen dezer dagen aan schouwde stond bewonderend stil over de echte en alge- meene geestdrift welke in deze anders thans zoo stille stad heerschtein sommige straten wandelde men als in een tuin andere zyn met eerepoorten guirlauders chassinetten en ornamenten van allorlei aard versierd. Arm en rjjk hebben de handen ineengeslagen. Donderdag avond werd door de officieren der land en zeemagt met het personeel van het Nederlandsch loodswezenmet fakkellicht en muzijk eene ovatie gebragt aan het standbeeld van de Ruijter en dit met een krans gekroond. De heer Hansen, luit.-adj.der infanterie, hield daarbjj eene treffende toespraakwelke door de menigte daverend werd toegejuicht. De heer Ruisch, officier van gezondheid bragt toen een kort woord van hulde aan het Huis van Oranje, waarna de stoet zich in beweging stelde naar het huis van den burgemeester en den oudsten officier van het leger te Vlissingen, om deze eene ovatie te brengen. Ofschoon duizende mensehen den stoet volgden, was nergens de minste kwaadwilligheid te bespeuren en heerschte eene echte vroljjkheid onder de menigte. Gisteren avond werd als inleiding tot het eigenlijke feest, door het muziekcorps dor veld-artillerie in den Prinsentuin een concort gegeven hetwelk talrjjk be zocht was en algemeen voldeed. Heden morgen ten 8 ure kondigdon het geschut en het carillon den aanvang van het feest aan. Al spoe dig waren de straten met honderden uit deze en naburige gemeenten bezet. Ten half tien ure werd door ds. Fruitier de Talma in de Groote kerk der Herv. gem. eene feestrede ge- houden. Het ruime gebouw was weldra gevuld. Onder de aanwezigen bevond zich ook de Commissaris des Konings in Zeeland. Op hét orgel had een zangkoor van dames en heeren plaats genomen die bij herhaling liederen aanhieven voorafgegaan of gevolgd door jublen gezang. De feestredenaar hield eene treffende redewaarin bjj een uitvoerig geschiedkundig overzigt gaf van de be langrijke gebeurtenissen in 1572 en hetgeen deze voor afgegaan en gevolgd is. In het bijzonder wees de redenaar op hetgeen Vlissingen betreft, de eerste stad in Nederland die zich zelve heeft bevrjjd van het Spaau- Bche juk. Hy schetste het gebeurde op 6 April 1572, waaruit zjjns inziens Gods leiding ten duidelijkste bleek. Vlissingen mag fiermaar tevens met dankbaarheid het hoofd opheffen op deze plegtigen gedenkdag van de verworven vrijheid van godsdiensthet oude Vlis singen de eerste stad in Zeeland waar het zuivere evangelie verkondigd iswaar in 1571 het eerste avondmaal naar de wijze der hervormden is gevierd en dat alles zonder eenige achteruitzetting der Roomsch- katholieken. Hjj wekte de Vlissingers dan ook op tot feestviering op dezen dag, nu wjj oub drie eeuwen in een onafhankelijk volksbestaan mogen verheugen en tot waardering onzer godsdienstige en burgerlijke vrjjheid,mits die niet ontaarde in bandeloosheid. Hjj waarschuwde tegen het gevaar van de toepassing der leuze vrjjheid gelijkheid en broederschap tegen het verderfelyke eener commune, tegen het materialisme dezer eeuw. Hy spoorde aan tot vooruitgang en ont wikkeling, doch niet ten koste van het oude, eeuwig onvergankelijke evangelie. Met den wensch dat bloei en welvaart na eenige zorgvolle jaren van overgang het deel van Vlissingen mogen zyn, en met een: Leve de koning! Leve het vaderlandEere en dank den Almagtigen Godbe- sloot de redenaar zjjne redevoering. De kerkeljjke plegtigheid werd besloten met het zingen van een >Haleluja" door genoemd koor. Ten half een ure werd eene inspectie over de schut terij en eene parade door het garnizoen gehouden, waarbjj een algemeene geestdrift heerschte welke zich uitte in den vaak herhaalde kreetOranje boven Ten 2 ure had een net gearrangeerde optogt plaats van verschillende corporation vereenigingen en perso nen vertegenwoordigende onderscheidene takken van scheepvaart, handel en nijverheid, met wagens, sloepen banieren muziek enz. Inmiddels namen de feestelijkheden op de Markt een aanvang, waar eene zanguitvoering plaats had van 200 schoolkinderen onder de leiding van den hoofdonder wijzer van de Kamermet begeleiding van harmo- nïe-muziekafgewisseld door gymnastische en accro- batische voorstellingen door een daartoe geëngageerd Van 3 tot 5 ure deed zich het muziekcorps van het 3de reg. infanterie op de Markt en dat der veld-artillerie op den Nieuwendjjk hooren. Ten 6 ure werden door de heeren Prince en Rosmalen volksvoordragten gehouden, afgewisseldtdoor zang. En nu nog ten slotte iets over het vuurwerk, (ver vaardigd door den in dat vak zoo kundigen J. F. Hendrickx, van Antwerpen) dat de kroon drukte op een feest, dat wel nimmer zal vergeten wordendoor allen die het geluk hadden er getuigen van te zjjn. Vooraf ging nog de verlichting van den grooten toren, met schitterend Befngaalseh vuurdat met daverende toejuichingen der joelende en opgewonden feestelingen werd begroet. En nu allen naar het rchoone terrein op de Houtkade, de plaats waar het vuurwerk zou worden afgestokenafgewisseld wederom met muzyk van den heer Schmidt. Het programma bestond uit 5 nommersdie allen uitnemend gelukten, dank zy den stillen en donkeren nacht. Het slotnummer bestond uit een groot kas teel breed 20, hoog 10 meters in lances a feu van wit diamant vuur. Van dit kasteel wapperde de Spaan sche vlagdienadat het van weerzijde hevig werd beschoten veranderde in de Nederlandsche vlag. Nu was er iets te koop men dacht dat er geen oinde zou komen aan het gejuich en gewoel. Nog 25 groote moordslagen in batterjj en zoo als aan alle aardscho zaken: er was een eind aan zooveel schoons en noode verliet men de plek daar zooveel was genoten. Goes, 6 April. De feestdag is hier niet zonder groot geschreeuw voorbijgegaanals wilde men te kennen geven dat er iets ontbrak, waarvoor men nu in niets doen vergoeding zocht. In de school der afge scheidenen werden koek en china's appelenalsmede "prenten uitgedeeld; in de lagere scholen ontvingen de leerlingen der hoogste klassen boekgeschenken. Ds. Vos hield eene feestrede en waB daarbjj even als de ouder lingen en diakenen met oranje getooiddes avonds schitterde voor de deur van Ds. Fos een verlichte V en aan nog enkele huizen waren lampions aangebragt, maar overigens loste alles zich op in een eindeloos uitgalmen van die Wacht am Rhein en andere ontoe passelijke straatliederen. Slechts een enkele Roomsch- Katholiek had de vlag uitgestoken, schoon in alle win kels ook der Roomsch Katholieken gedurende de gan- 8che week koopers waren gelokt door het uitstallen van oranje-zakdoeken met toepasselijke inscriptie. Om dan toch iets te hebben heeft de vereeniging van Volks vermaken Donderdag een concert georganiseerd, waar voor de muziek uit Avnhem was overgekomen. Dat dit concert druk bezocht werd is vrij natuurlijk, want er was toch zoo iets feestelyks in het publiekdat slechts naar de gelegenheid zocht om zich te openbaren. Vreemd genoeg dat men onder zulke omstandigheden er niet in slagen kon om op den lsten April een natio naal feest te organiseereu. Maar zoo gaat het hier meer. Men toont zich afkeerig van die goddelooze feesten als er overgesproken wordt, maar als het op een pretje aankomt, dan staan de afkeerigen ook niet van verre. Bronwershaven, 6 April. Alhier is vau de nieuw aangelegde werf van den Heer Renterghem to water gelaten een nienwe sloep voor rekening der Heeren Meulenmeester C0., en dadeljjk daarna weer een kiel gelegd voor een grootere sloep. t» Men is reeds bezig de sleephelling voor binnen-vaai» tuigen in orde te maken, welke spoedig gereed zal - Zierikzee8 April. Het corps Sta der Veldartillerie, sterk 36 man en 28 van l^^P^yk-' orchest, vroeger onder directie van den Heer•Jfsdorff, nu van den Heer E. Grundt, stelt zich voor, naBrielle's en Vlissingen's feestvieringenop doszolfs retour ook

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1872 | | pagina 1