Zlllük/IISÜII NIEUWSBODE. ]\o.o062. Donderdag 4 April 1872. 28steJaarg. Gemengde berigten. Bene nog al fatsoenlijke vrouw te Zonnemnire wordt verzocht zulke praatjes niet uit te bazuinendaar zij anders zal moeten hooren wat lang vergeten is. In den Noord Kraaijer moest een meisje haren vrijer niet afschrijven, want hij kwam toch niet meer, dus dat was onnoodig. Nu echter maakt zij omwegen om hem tegen te komen. De vrouw van een arbeider te 's Heer-Abtskerke wordt aangeraden, zooveel nieuwtjes niet op te loopen tot zelfs in de kroeg toe, en die rond te bellen over het geheele dorp. Als dit nog meer plaats heeft zal er niet meer voor haar worden getapt. Twee boeren-zoons tc 's Heerenhoek moesten geen brieven meer schrijven nnar zeker iemand, want zij zullen toch hun doel niét bereiken. Floris te Ouwerkerk is in veertien dagen zooveel achteruit gegaan, als anders in een geheel jaar. Het is ook om te treuren als men afstand moet doen van een lief meisje, en dat nog al met de paschcn. Een bakker te G. moest Wat beter brood bakken en wat minder naar zijne buurvrouw loopen, want dat past niet voor een man die nog al cene betrekking heeft in de kerk. Te X. wordt eene getrouwde vrouw aangeraden zooveel kwaad niet te stoken tusschen een paar getrouwde menschen, want er komt twist genoeg van zelf. Eene dienstmeid in den L. A. Polder moest haar spraakdeel wat in toom houden, anders zal niemand meer tegen haar spreken, en nooit zal zij zoo een vrijer krijgen, want zulke rnppe tongen zijn niet in trek. Te C. wordt een vrachtrijder aangeraden des morgens zoo lang niet te slapen, want het loopt in het oog van zulk een groot man. Het is een man van groot geweld, Met zeer veel wind cn weinig geld. Te Bommel is één van zekere drie dame3 op 3traat gezet, omdat zij gespeeld heeft voor kic-ke-boe. Twee heeren te Bommel worden verzochtdes zondags avonds zoo niet te loopen'achter twee dames, want zjj zullen hun doel toch niet bereiken. Te Borsselo is een boeren-meid zoo verheugd dat haren vrijer bij een ander gaat wonen dat zij op hare hielen draait. Zij denkt nu wel spoedig getrouwd te zullen zijn, Te '8 G. zal oen boeren-zoon niet meer in aanmerking komen bij een meisje te K. na hij te veel kennis gemaakt heeft met een naaistertje, - Op een feest te G. is het nog al dol toegegaan, zelfs zoo dat eene moeder tegen hare dochter zeide: Dat was toch waarlijk geen fatsoen, ,Om zoo iets op een feest te doen, Das als gij meer een jood aanrand, Gebruik dan beter uw verstand. Te OoltgenBplaat is de zoon van een vrachtrijder op het spoor om eene boeren-dochter vast te krijgen met schijven, die te pas zullen komen. Geduld overwint veel. De vrouw van een witrok te A. is zoo verheugd dat zij een luuruiandjc voor haar dochtertje kan klaarmaken, dat zij nog dol zal worden van blijdschap. Twee heeren te B. moesten wanneer zij nog meer twee dames te huis brengenbeter den weg weten; maar: Die heeren zijn niet dom, Al zijn de wegen krom, En ook de dames niet. Zoo als men dikwijjs ziet. Eene dienstmeid te Wissenkerke moest zoo geen nieuwtjes overbrengen bij den kerkeraad van degenen die aangenomen moeten worden, want er zal op gelet worden bij wien zjj in huis gaat. Te O. wordt een zot aangeraden zulk eeu misbaar niet te maken, omdat hij zijn paspoort heeft gekregen van zijne vrijster om zijne dwaasheden die door zijn hoofd loopen. Twee boeren-zoons te Sint. zoeken ieder eene dame met schijven vast te krijgenmaar hot wil maar niet gelukken. De een moet zich behelpen met eene sraids-dochter, en de ander kan niets krijgen. Een koopman in-hammen, spek en worst te Rotterdam, beeft het volgende geadverteerd: Zandstraat hoek Hofstraat, Burgers, Vrinden, Kunt gij mijn .nieuwen winkel vinden, Ik heb VrijheidsharamenVrijheids worst, Zoo fijn als gij ooit denken dorst; Gij vindt als gij er goed in bijt .Een smaak van onafhankelijkheid. Ingezonden stukken. 1572. 8 Augustus. 1872. DE VRIJHEIDMINNENDE VLISSINGERS EN VEERENAARS BRENGEN ZIERIKZEE AAN HUNNE ZIJDE. Waren de wakkere Vlissingers de eersten in Nederlanddie in 1572 zich zeiven in vrjjheid stelden en het Spaansche dwangjuk stoutmoedig afwierpenhun voorbeeld bleef niet zonder invloeden hunne pogingenóm de andere steden van hun gewest voor de zaak der vrjjheid te winnenwerden aanvankelijk met eenen gewenschten uitslag bekroond. Zoo legden zij den grond van Neêrlands vrjjheid in kerk en burgerstaaten leverden door hunne roem waardige daad het treffendste voorbeeld hoe de geringste beginselen onder Gods bestuur de uitgebreidste en heilrijkste gevolgen kunnen hebben. Ware de Regering van Zierikzee ten jare 1572 eenparigljjk met dezelfde gevoelens bezield, geweest als het vrijheidminnende en dappere lid Kaarsemaker, dan zoude hier weldra het voorbeeld van Vlissingen gevolgd gewordenen deze stad voor de zaak der vrijheid gewonnen geweest zjjn. Doch de andere Regeringsleden bleven, om bijzondere inzigten.Spaansch- gezind en zouden gaarne gezien hebbendat het Spaansche krijgsvolk den 8 Mei 1572 aan het haven hoofd ontscheept en binnen de stad getrokken ware. Dan, zij moesten, ondanks zich zei ventoelaten dat de edele Kaarsemaker met een gedeelte der burgerij zulks krachtdadig belette. Euvel werd echter die daad opgenomen. Kaarsemaker moestmet achter lating van al zijne bezittingenzich met de vlugt redden, en nu, van deze tegenpartjj verlostnam de Re gering alras de verlangde Spaansche bezetting in de stad. Weldra evenwel noodigde Rollé de bevelhebber van Yeerehet Bestuur van Zierikzee schriftelijk uitom de Spaansche zjjde te verlaten en zich nevens Vlis singen en Veere onder de banier van den Prins van Oranje te scharen en toen men dit weigerde, volgde de bedreiging, dat men de stad met geweld zoude trachten te winnen. Op voorstel en onder het beleid van den Admiraal de Rijk, werd deze bedreiging 'uitgevoerd. In den nacht van den 7 op den 8 Augustus 1572 kwam hp met eene vloot van 20 schepen af, zette zijne krijgslieden aan waldie weldra de Zuidzelke door de Spaansche bezetting der stad versterkt, ver meesterden en daarop na een kort belegde stad tot overgaaf dwongen. Het verdrag, öei» S Augus tus getroffen, werd drie dagen daarna door Rollé, en den 29 dier maand door den Prins van Oranje goedgekeurd. Zoo moest dan de Regering zwichten voor het geweld van buiten en voor de muitzucht van het meerendeel der burgers, die reeds lang het Spaansche juk moede waren en zoo werd de partij van Oranjedoor de aanwinst van Zierikzeewaarmede tevens geheel Schouwen en lj)uiveland gewonnen warenbelangrijk versterkt. W. v. d. B. Kennisgeving. Vaststelling; van het kohier «Ier he- lasting; op «le honden voor De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zie rikzee maken bekend dat bet primitief kohier der belasting op de honden van deze gemeenteover het loopende dienstjaarop heden door den Gemeenteraad is vastgesteld en van den 30 Maart tot den 8 April 1872 ter Secretarie dei- gemeente voor een ieder ter lezing zal liggen, zullende ieder aangeslagenebinnen dien tjjdtegen zjjn' aan slag bjj de Gedeputeerde Staten in beroep kunnen komen bij verzoekschrift op ongezegeld papier, inge volge de wet. Zierikzee den 27 Maart 1872. De Burgemeester en Wethouders B. C. CAU. De Secretaris J. P. N. ERMERINS. Nieuwstij d i ngen Donderdag 11. had een vreesselijke ramp plaats in de kolenmijnen te Atherton bjj Bolton, De mjjn, waar het ongeluk plaats had, heet de Old Chain Pit en behoort in eigendom aan de heeren John Fletcher en Comp. Reeds sedert geruimen tjjd bad zich in do mjjn een groote hoeveelheid gas ontwikkeld, doch men had alle mogeljjke voorzorgen genomon om onge vallen te voorkomen; de lampen in gebruik waren allen volgens Davy's stelsel ingerigt, en de sleutel werd door den onderopzigter bewaarddie ongelukkig een der gedooden is. Kort vóór 12 uur had er een gasontploffing plaats. Zoodra was die treurige tjjdiug niet in de nabuur schap verspreid of konderde menschen vlogen naaf den toegang der mijn. Onmiddellijk daalden de heeren Fletcher, vergezeld door een groot aantal mijnwerkers en belangstellenden, naar beneden om de slagtoffers op te zoeken en te vervoeren. Deze govaarljjke taak zetten zjj onvermoeid voort, totdat de laatste man uit de mijn naar boven was gebragtwaar zjj door den opzigter in ontvangst genomen en terstond door 4 toegesnelde geneesheeren onderzocht en behandeld werden, die al het mogeljjke deden om het ljjden der nog levenden eenigszins te verzachten. Thans bleek het, dat van die ongelukkigen 28 reeds een Ijjk en 11 akelig verschroeid waren; van verscheidenen was het vel van het gelaat en de handen als een lint opgerold. De lijken werden met stroo bedekt en alleen aan enkelen werd als een voorregt vergund de verschrikkelijke misvorming te zien, die zjj ondergaan hadden. Deze ramp heeft natuur lijk in den omtrek groote neerslagtigheid verwekt. ÜStalie. Op den eersten Zondag van elke maand wordt in de onder scheidene Evangelische bedehuizen te Rome Avondmaal gehou den, en ineu merkt op, dat het aantal van heu, die aan deze plegtigheid deelnemen gedurig aangroeit. JFvittift rijft. Eenige dagen geleden passeerde voorbij het kantoor nan de poort der Fraüsche grensstad Saint Louis een jonge sterke kindermeid met twee zuigelingen in haar armen. Door een ongelukkig toeval liet zij een der kinderen, die aan haar zorg waren toevertrouwd, vallen. Een kreet van schrik ontsnapte aan de ambtenaren die zioh ia de nabijheid bevonden, en ter stond toeschoten om het arme wicht op te nementerwijl de meid het op een loopen zeltc. In plaats van bloed stroomde echter niets dan alcohol over de straat, en de kindermeid, die weldra werd gevat, bleek een bekende smokkelaar te zjjn. jPttttnthltntb. Berlijn25 Maart. Een der treurige gevolgen van werkstaking. Ter vijfde kamer van het stadsge- regtshof alhier zaten in de afgeloopen week op de bank der beschuldigden een moeder en twee dochters. Haar man en vader is een kastenmakersknecht, en de moeder zoowel als haar beide dochtersEmilie en Marie werkten bp een fabrikant van wollen goede ren die baar de noodige stoffen tot vervaardiging van verschillende artikelen toevertrouwde. In stede eebter van het haar opgedragen werk te verrigten hadden zjj eenige ponden wol verpanden ook uit de fabriek goedereu ontvreemd en verkocht. Ter teregtzitting bekendeu zjj weenende alles. Zjj haddenvoegden de moeder er klagende bjj het zoo ellendig gehad, door- w dien haar man door werkstaking buiten verdienste was geraakt, en dus niet meer voor zijn gezin had kunnen zorgen. Alleen door den honger gedreven hadden zjj on haar dochters zicb aan de baar telast- gelegde feiten schuldig gemaakt. »Wjj hebben", ver- zekorde zjjvroeger steeds eerlijk geleefd hoe be krompen we 't ook haddenen had mijn man niet aan de werkstaking deel moeten nemendan ware 't zeker nooit zoo ver met ons gekomen". Met het oog op het geloofwaardige dezer klagten en het vroeger onberispelijk gedrag der beschuldigden nam het geregtshof te haren aanzien verzachtende omstandigheden aan en veroordeelde de moeder' tot vier dagen haar löjarige dochter Emilie tot één dag gevangenisstraf, en de jongste beschuldigde, Marie, die nog slechts 13 jaar oud istot een openbare be risping welke de president haar in zeer treffende vermanende woorden toevoegde. Dergelijke gevallenals thans behandeld werdbe- hooren hier helaas niet tot de uitzonderingen, en maar al te vaak brengt een anders vljjtig werkman en braaf huisvader, door de steeds meer en dikwerf zonder gegronde redenen toenemende zucht tot werkstaking zicb en de zjjneu in armoede en ellende. 2$el{jic. Den lsten April is, ter herinnering aan den 300sten verjaardag van de inneming van den Briel door de Watergeuzen, door bet korps muzjjkanten van de bur gergarde op de Place Verte te Antwerpen een volks concert gegeven. In weerwil van het ongunstige weder was eene groote menigte op de been gekomen. Alle nommerB van het programma werden levendig toege juicht. Dekreet': >leva de Geuzen!" werd herhaalde lijk aangeheven. Mlebcrlaub. Helcte**» 28 Maart. Heden avond had bij het binnen komen van het schip 31. Jb, van Lennep eene gebeurtenis plaats, die zeer noodlottig had kannen atloopen. Het dochtertje van den onderadjndant v. d. W. sprong van het schip in de haven; gelukkig lag er een vletterman met zijn vlet bij het schip, die met kracht toeschoot om het kiad te reddenin do vlet op genomen, wilde zij hnar roekeloos plan op nieuw volvoereo, maar werd daarin verhinderd; nnar men zegt had eene even te voren ontvangen kastijding haat tot die daad vervoerd. Brielle, A April. De toevloed van vreemdelingen, die heden onze kleine stad bezochten was groot. Reeds teD 7 ure des morgens was geheel Brielle in beweging. Ten negen ure hield ds. Post de feestrede naar aan leiding van Exodus 20 2, „Ik hen de Heer uw God, die u uit het diensthuis uitgeleid heb." Ten half tien ure werden de le ien der ütrechtsche commissie voor het Asyl en van gedelegeerden der sub- commissiën door de hoofdcommissie in het kleine feest-, locaal ontvangen. Daarna werd de eerewijn aangeboden. De heer de Geyter uit België sprak een hartelijk woord namens de Zuid-Nederlanders; Noord en Zuid, zeide bjj, kunnen op elkander rekenen; bjj ons wordt eveneens feestgevierd als in Noord-Nederland. Ten half twaalf ure arriveerde Z. M. den Koniug, vergezeld van prins Alexander in uniform van generaal der rjjdende artillerie. De ministers Jollesvan Bosse en Brocx, benevens de heeren Fock Dullert, Rombacb, enz. waren aauwezig om Z. M. te begroeten. Daarna werd de eerste feestcantate aangeheven. Niet tegenstaande het slechte weder was de geestdrift onbe schrijfelijk. Na deze cantate besteeg de feestredenaar prof. M. de Vries, de tribune. Hjj herinnerde aan de groote beteekenis van bet wapenfeit op 1 April 1872 en heette Z. M. den Koning barteljjk welkom. In gloejjende taal ontrolde bjj daarna het tooneel van jammer en ver- twjjfeliug, dat ons eenmaal zoo bloejjend vaderland in dien tjjd opleverde. Een donkere nacht van ellende omhulde Neêrlands bodemslechts door den gloed van rookende mutsaards verlicht. Maav God verliet onze vaderen niet en zij verlieten zich zelf niet. Spreker schetste de inneming van den Briel de gebeurtenissen die er opvolgdende strjjd door de vestiging van het vrije Gemeenebest waar diglijk bekroond. Na de vruchten van het'Geuzenfeit te hebben aangetoondstelde spreker als grootste reden van dankbare vreugde voor dat bet Huis van Oranje het plegtanker ïb geworden van ons ouafhankeljjk volks bestaan eu onze vrjjheid als Staatsburgers. De redenaar noodigde vervolgens Z. M. tot de pleg tigheid der eerste steenlegging uit. Volgens programma begeeft de stoet zicb naar de daartoe bestemde plaats. Nadat Z. M. bet proces verbaal heeft geteekend wordt hetzelve in een looden buiswelke o. a. ook van gouden Willems Ducaten is voorzien', in den uitgehouwen steen geplaatst. Mejufvrouw K.in blaauwe zijde gekleed biedt, Z. M. het zilveren truweel en bet presentoir met eenig cement aanen plaatst zich ter linkerzijde van Z. M. den Koning. Na de steenlegging wordt door Z. M. de volgende rede, duidelijk en hoorbaar uitgesproken ïMjjnheer do President en verdere leden der Com missie voor het op te rigten standbeeld en zeemanshuis te dezer plaatse Mijne Heeren I Wanneer mijne woorden gering zullen zjjn, gij zult het mij gewis vergeven, want op het oogenblik dat de nazaten van den grooten Zwjjger, de nakomelingen van bet Geuzenvolk zicb op deze heilige plek vereenigen, dan Mijne Heeren! zijn mijne woorden weinig in getal. Gij moogt het verschoonenwant het is de taal van bet hartdat moeilijk kan uitdrukken de fierheid die hetzelve doet kloppen. Ik ben grootsch, zeer grootsch van Nederlander te zjjn en Ik dank U voor de groote eer en het groote voorregt welke Gij Mij wel hebt willen schenken, om den eersten steen te leggen van deze beide heerlijke plannen, welke op deze plek in de toekomst zullen worden verwezenlijkt. >Daarna riep de Koning »Leve bet Vaderland." De menigte antwoordde met een schier eindeloos „hoerah," terwijl Z. M. en gevolg naar de tribune terugkeerden. De feestredenaar vervolgde zijne rede. Hij bragt hulde aan de hoofdcommissie en aan de Ütrechtsche com missie en besprak de schoone stichtingweldra de kroon van den Brieleen toevlugtsoord voor zeelieden. Spreker bedankt vervolgens den Koning voor het verrigtte werk -en roemt de' aan alle partijen gemeen schappelijke leuze: Vaderland en Oranje, die één van hart en één van zin zijn. Daarna werd de derde feestcantate gezongen en had verder de regeling van het feest plaats volgens bet programma in het vorig no. dezer Courant medegedeeld. Was het gedurende den geheelen dag ongunstig wederde schoone avondstond gaf eene overheerlijke gelegenheid voor de illuminatiewelke op groote schaal plaats had. Brielle baadde zich in een zee van licht. Het feest werd besloten met een prachtig vuur werk waarvan alle nommers goed gelukten. Zóó eindigde de viering van het derde eeuwfeest der inuame van den Briel. En wanneer wjj nu een blik. achterwaarts in de geschiedenis slaanwelk een groote verandering bij de viering der vorige eeuwfeesten 1 Het eerste eeuwfeest werd begonnen onder droeve voorteekenen. Juist in het laatst van Maart 1672 meldde de zoon van den beroemden Hugo de Groot, dat bij als ambassadeur der Republiek zijn afscheids gehoor bjj Lodewjjk XIV gehad bad, en zijn brief werd spoedig gevolgd door vier oorlogsverklaringen, die ons land reddelooshet volk redeloos en de regering ra deloos maakten. Honderd jaar later werd het tweede eeuwfeest gevierd. Op bevel der overheid werden de tempelen ontsloten en het aantal kerkredenen op dien dag uitgesproken is ongemeen groot. Thans- ontving bet derde eeuwfeest ook zijne kerkeljjke wjjding. Maar buiten de heiligdommen welk onderscheid met de viering van het tweede. Ouden en jongen, rijken en armen namen thans deel aan bet feest. De weten schap reikte hare hand tot opluistering daarvan. Als iemand dergene die vóór honderd jaren de bevrijding van Spanje gevierd hebbenzjjn oog kon laten gaan over betgeen wjj door gewoonte naauwelijks opmerken, zou hij meenen wonderen te zien. Óf zouden Spoor trein Stoomboot en Telegraaf hem geene wonderen toeschijnen Maar hot zou tevens den onderdaan van Prins Willem V verheugendiens achterkleinzoon in de feestvierende stad te aanschouwen als Koning dei- Nederlanden in het midden van zjjn getrouw volk, om voor te gaan bjj de plegtige feestviering. Bosenclaal, 1 April. Heden avond heeft hier een kabaal plaats gehad tegen de sociëteit de Vrijheid, die ter gelegenheid van het herinneringsfeestcene tooneelvoorstelling gaf, bestaande in het drama Joan Woutersz, De Burgemeester heeft alle zamenacholingen verboden. De maréchaussees hebben tegen de menigte geageerd. Drie personen zijn in hechtenis genomen, een vierdo beeft sabelhouwen bekomen. Brouwershaven2 April. Was de dag van gisteren voor geheel Nederland een feestdagook hier beeft men het derde eeuwfeest der vestiging onzer vrijheid gevierd. Van bijna elke woning wapperde de nationale vlag, terwijl bjjna ieder met oranje versierd was. Des na middags werd door dé gemeente een optogt gehouden met een fraai versierd driemastschip waartoe gebozigd was een groote sloep, hetwelk vervoerd werd op een wagen. Het schip was bemand met een equipage van 25 °personen torwjjl hetzelve beladen was met koffij, suiker en tabak. Bjj het standbeeld van Jacob Cats werd een gedeelte der lading overgegeven aau een ligter- schïphetwelk mede op een wagon volgde. Des avonds werd het Bchip wederom door de gemeente gevoerddoch thans smaakvol geïllumineerdterwjjl van hetzelve voor de woningen der notabelste ingeze tenen vuurwerken werden afgestoken. Ook voor de woningen van eenige ingezeten waren nette illuminatiën aangebragt, welke door het heer- ljjkste weder begunstigd werden. In het Hotel Bouwman werd eene Matinée Musicale en Café C.oncer!: gegeven, terwjjl des avonds eene feestvoorstelllng plaats had van het stuk, Lamoraal, Graaf van Egmond, welke voorstelling door eentalrjjk publiek werd bijgewoond. De feestviering werd besloten door een druk bezocht bal. Er heerschte onder alle standen een buitengewone geestdrift en met regt kon het een volksfeest worden genoemd hetwelk zich door de beste orde kenmerkte. Zierikzee3 April. Hoewelzooals reeds ge meld is het derde eeuwfeest der vestiging onzer vrjjheid eerst in de maaud Juljj a. s. alhier zal gevierd worden toch is de 1ste April ook hier niet onopgemerkt voorbij gegaan. Reeds in de laatste dagen zag men aan enkele wouingen toebereidselen maken voor eene illuminatie. Van alle woningen wapperde de nationale vlag. Des morgens ten 8 ure deed zich het carillon reeds hooren dat des middags herhaald werd. In de beide kerkgebouwen der Herv. gem. en in dat der Chr. Geref. gemeente werden feestredenen gehouden. Des namiddags ten 1 ure deed het muzijkcorps der dd. schutterij eene promenade door de stad en speelde de volksliederen en andere ranzjjkstukken terwjjl in de concertzaal door een muzjjkgezelschap eene matinée en soirée musicale werden gegeven. Vreesde men dat het onguustige weder de illumi natie zou doen mislukkendie vrees werd gelukkig niet bevestigddaar een schoone avond dezelve be gunstigde. Aafa vele woningen maakte de illuminatie een schoon effect, teriyjjl andere woningen met bloemen spiegelBbustes van prins Willem enz.doelmatig verlichtsmaakvol versierd waren. Gedurig zag men hier en daar den gloed van Bengaalsch vuur, terwjjl men onophoudeljjk het knallen van pistoolschoten hoorde. Over het algemeen heerschte er eene regt feeèteljjke stemming en liep alles in de beste orde af. Z. M. heeft herbenoemd als burgemeester van Zonne- maire Mr. J. Moolenburgh, t~\ als burgemeester van Burgh en Haamstede C. 31, Bolle. In het Vaderland leest men»Onder do vele voortbrengselen van Aprilliteratuur wenschen wjj in het bijzonder de aandacht te vestigen op een in het pas verschenen nummer van Europa (het gunstig bekende tijdschrift dat door den heer Revers te Dordrecht wordt uitgegeven) opgenomenzeer wel geschreven stuk van den heer W. N. Wolterink, getiteldVan Dover naar den Briel. In vier hoofdstukken geeft de achrjjver een zeer getrouwe, aangenaam voorgestelde schets van het- f geen onmiddeljjk aan de inneming van Den Briel voor- afging en een boejjend verhaal van die. inneming zelvo. Daar "de uitstekende bjjdrage van den heer Wolterink niet afzonderljjk is verschenen doch in een tijdschrift is opgenomen, meenden wij daarop bijzonder de aan dacht te moeten vestigen." Er is hier sprake van dezelfde novelle die de heer Wolterink heeft voorgedragen op de voorlaatste ver gadering van onze Nuts-afdeeling, bij welke gelegenheid de auteur evenwel het eerste hoofdstuk heeft weggelaten: >Een Geuzenkrjjgsraad." Wij twjjfelen niet of deze gunstige beoordeeling van de Redactie van het Vaderland zal er toehjjdragen om velen het Aprilnummer van »Europa" ter hand te doen nemen. Door het Historisch Genootschap te Utrecht is o..a. tot gewoon lid benoemd de heor H. M. Kesteloo, ge meente-Secretaris van Domburgaan wien ten vorigen jare die eervolle onderscheiding ook is te beurt gevallen van wege het Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen te Middelburg. De heer W. Auer, geb. 3 October 1802, sedert 10 Mei 1824 hoofdonderwijzer te Grijpskerke en ver volgens sinds 1 Dec. 1837 te Middelburg, heeft aan den gemeenteraad aldaar een eervol ontslag uit zijne betrekking aangevraagd. Men leest in de Gron. Ct.: LI. Vrijdag heeft op de Hannoversche westbaan niet verre van het station Aschendorf een vreeselijk voorval plaats gehad, waarvan de oorzaak aan verregaande roekeloosheid wordt toege schreven. Een van de twee locomotieven, door welke een zwaar beladen goederentrein was gebragt in de rig- ting van Rheine, keerde zonder eenig ander rollend materieel terng, geen ander personeel met zich voerende als den machinist en den stoker en bovendien als gast een particulier persoon. Naar allen schjjn heeft de be stuurder van de machine willen bewjjzen, met welke verbazende snelheid een locomotief kan worden voort gestuwd, althans in de nabjjheid van de halte »Cluse" zouden de rails over eenige meters lengte de in vliegende vaart voortstoomende locomotief zjjn nagesprongen, terwjjl kort daarop het geheele stoomtuig derailleerde, kantelde en zich voor een gedeelte in de aardebaan werkte; de machinist zou geheel zijn verpletterd, terwjjl van den stoker niets als het verkoold Ijjk is terugge vonden. Van den derden persoon is nog geen spoor outdekt, zoodat men in het onzekere verkeert, welk lot hem is wedervaren. Omtrent het verblijf van Jakob de Vletter in het tncht- huis te Leeuwardenmeldt men aan het Nieuws van den dag, dat hij, wel verre van mishandeld te zijn, afzonderlijk geplaatst is in een cel aan de groote binnenplaats, noch vochtig noch onhebbelijk; dat hij eten kreeg van de ziekenzaal, dat hij be zoek .van zijne vrouw ontving in de kommandantskamcr, dat bij zijn zwager mocht zi.en in een kamer, dat hij vooral teu aanzien van zijne vrouw heeft ondervonden hoe groote wcl- willenheid jegens hem bestond. De Vletter bleef echter de ontevreden man en bediende zich van scheldwoorden tegen de personendie hem zoo groote diensten bewezen. Cachotstraf moest op hem toegepast worden, wegens het uitsmokkelen van brieven; een bediende was daar door bijna ongelukkig geworden. De algemeene indruk onder allen die in Leeuwarden met hem in aanraking kwamen, is dat hij een opgeblazen onhan delbaar, brutaal mensch is, een echte gevaarlijke raisonneur, waarmede niets is aan tc vangen. Dikwerf heeft hij allerlei ongesteldheden voorgewend; bij onderzoek bleek dat er niets van aan was. De getuigenis van de directie der gevangenis tc Leeuwarden aan den minister van justitie luidde: gedrag slecht. Kerknieuws. Ds. J. Kromsigt, predikant te Kortgene, heeft bedankt voor Giessen en Rjjswjjk, en is nu beroepen te-Polsbroek. Ds. J. G. Ormel, pred. te Loon op Zand, heeft be dankt voor St. Annaland. Te Makkum is beroepen ds. E. J. van Wisselingh pred. te Serooskerke in Walcheren. Aangenomen het beroep naar Oudelande door Dr. G. de Wilde, predikant te Maasdam. Bedankt voor het beroep naar Middelharnis door Ds. A. van Oosten, pred. te Puttershoek. Wjj vernemen dat de kerkeraad der Nederduitsche hervormde gemeente te Amsterdam geweigerd heeft de leerlingen van een der moderne predikanten als aangenomen te beschouwen en dus tot de bevestiging toe te latenomdat bjj het onderzoek niet voldoende gebleken is van hunne instemming met de orthodoxe leer. De bedoelde predikant zal dit besluit aan het oordeel van het hooger kerkeljjk college onderwerpen. "Woltaartstlylt, 1 April. De tweede Paasclidag werd, met het oog op den Nationalen feestdag van heden, bjj de Herv. gemeente alhier als Godsdienstige dankdag gevierd. Ds. Hage predikte des voormiddags over Ps. 1051—6 aen 's namiddags over Exod. 15: 21. R egtszalcen. De Arrondissements-Rcglbank te Zierikzee heeft den 28 Maartj jl. de navolgende vonnissen iu strafzaken uitgesproken: ^1 1°. M. von S. arbeider te Brouwershaven, is ter zak&^ul hel zich met gebruikmaking eener valsche kwaliteit doen sneven van losse goederen (in deze verwwaren) en het zich laogs dien weg bedriegelijk van eens anders bezittingen ten deelo meester

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1872 | | pagina 1