ZIERIRZEESCHE NIEUWSBODE. i\o. 5059, Dingsdag 26Maart 1872. 28steJaarg. 44 Bekendmaking. Plaatsing van kinderen op do Tusseliensehool. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zie- rikzee, brengen ter kennis van belanghebbenden dat: Heeren Commissarissen over de Tusschenschool in deze gemeente, «ene zitting zullen houden in het lokaal dier school (hoofdonderwijzer L. KARREMAN) op Diugsdag den 26 Maart e. k. des avonds te 6'/2 uur» tot het ontvangen en beoordeelen der aanzoeken om plaatsing van kinderen op die schoolon worden ouders of voogden die 'hunne kinderen daar wenscben geplaatst te zien, opgeroepen om zich daartoe aan te melden, aangezien tusschentijds geene kinderen op de school kunnen worden toegelaten. Zierikzee, den 22 Maart 1872. De Burgemeester en Wethouders B. C. CAU. De Secretaris J. P. N. ERMERINS. Kennisgeving. Voorloopige vaststelling van het Kohier van <len IloofVloliJlcen omslag voor 187S. Do BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zie- rikzee maken bekend: dat het primitief kohier der hoofdelijke belasting vau deze gemeente, overliet loopend dienstjaar, op heden door hen voorloopig is vastgesteld en van deu 25steu Maart tot den 8sten April e. k. ter Secretarie der gemeente voor een ieder ter lezing zal liggen, zullende ieder aangeslagene, binnen dien tijd, tegen zjjn' aanslag bij den Raad bezwaren kunnen in brengen bp verzoekschrift op ongezegeld papier inge volge de wet. Zierikzee den 22 Maart 1872. De Burgemeester en Wethouders B. C. CAU. De Secretaris J. P. N. ERMERINS. Kennisgeving. De BURGEMEESTER van Zierikzee brengt ter kennis van de Ingezetenen dat er op Woensdag den 27sten Maart e. k. des namiddags te een ure, op het Raadhuis alhier, eene openbare Vergadering van den Gemeente-Raad zal gehouden worden. Zierikzee, den 23 Maart 1872. De Burgemeester B. C. CAU. Algemeen Overzicht. De Fransche Nationale Vergadering hijgt naar rust on de credietwet loopt met 1 April ten einde. Twee redenen die den ongewonen spoed verklaren waarmede de begrooting behandeld wordt die vóór de vacantie moet goedgekeurd zijn. Onderscheidene hoofdstukken zijn reeds aangeuomen o. a. dat van Oorlog, waarvoor 440 millioen werd toegestaaneeu ontzettende som die echter volgens de, plechtige verzekering van den heer Thiers voor het leger noodig is om het leger niet om oorlog te voeren. Ook hoofdstuk Buitenlandscho Zaken werd na een kort debat afgehandeld. De poging van den bisschop van OrleansDupanloup om terug te komen op Frankrijke verhouding tol den Heiligen Stoel (nadat reeds vroeger de Romeinsche quaestie was verdaagd) en daardoor natuurlijk de hartstochten weer in bcwegiug te brengen mislukte door de verklariug van den Presidentdat de discussie over die quaestie ontijdig en noch deu Paus noch Frankryk baten ja zelfs gevaarlpk zou zyn. Na deze pertinente verklaring stemde de bisschop in de verdaging toe en schikte zich in het onvermijdelijke. Met het hoofdstuk Open baar onderwijs is men reeds een goed eind op weg en hoe zuinig ook in menig opzicht moet men toch erkennen dat volgens deze begrootiug meer dan vroeger voor de zaken van het onderwijs in Frankrijk wordt gedaan. Geen wonder dat de drukke begrootingsdiscussies de wet betreffende de aanvallen op de Regeering op den achtergrond gedrongen hebben. Na de Paaschvacantie zal zij in behandeling komen, althans als de Regeeriug er op aandringthetgeen niet waarschijnlijk is nu zjj allerlei concessies heeft moeten doen waardoor het doel dat zjj er eigenlijk mee beoogde voor het grootste deel verjjdeld is. Het onderzoek der commissie voor de capitulaties in de zaak van Bazaine heeft voor dezen maarschalk geen gunstig resultaat gehad. De burgers van Metz hebben zeer bezwarende getuigenissen tegen hem afgelegd, 't Schijnt echter dat op bepaald verzoek van Thiers het verder onderzoek zal gestaakt worden. De oud-Katholieke beweging begint zich ook in Frankrijk uit te breiden eenige geestelijken hebben openlijk het onfeilbaarheidsdogma verworpen en daar mede het juk van het ultramontanisme afgeschud. Te Bordeaux heeft zich een comité gevormd dat zich met de comité's in de andere landen van Europa in betrekking gesteld heeft. De Pruisische Landdag hield zich bezig met de be handeling der kreisordnung alle artikelen met de door de commissie voorgestelde wijzigingen werden goedge keurd met bepaling dat de wet voorloopig niet voor de provincie Posen geldig zijn zal. Of zij echter even grif door het Heerenhuis aangenomen zal worden wordt sterk betwijfeldtenzy do Regeering weer even als by de wet op het Staatsschooltoezicht krachtig haar invloed doe gelden. Met verlangen ziet men uit naar den tijd dat deze wet in werking treedt, omdat de nadere en definitieve regeling van het onderwijs in Pruisen met haar ten nauwste samenhangt. De Pruisische Regeering gaat dapper en zonder ver schooning op den eenmaal ingeslagen weg voort. Zij werkt de Jezuïeten zooveel mogelyk tegen en bekom mert zich niet om de decreten der hoogere geestelijk heid. Geen wonder dat de Pruisische bisschoppen een vergadering belegd hebben waar men beraadslagen zal over de middelen om de maatregelen van den Staat onschadelijk te maken. De oud-Katholieken hebben op een bijeenkomst waar een honderdtal afgevaardigden van vele steden tegeu- woordig waren besloten in het najaar te Keulen een congres te houden en aan den Rjjksdag een petitie tegen de Jezuïeten in te dienen. In het Oostenrjjksche Heerenhuis heeft de heer von Schraerling de politiek van het ministerie Auersperg krachtig bestreden. Hij achtte de concessie aan Dal- matië en Gallicië onvereenigbaar met het belang van het Ryk. Het kabinet verdedigde zijn politiek en noemde het vergelijk met Gallicië het bolwerk tegen het zoo zeer gevreesde federalisme. Inderdaad het hangt er maar vau af van welk standpunt men de zaak beschouwt. De Daitsch-Oosteurijkschede zoogenaamd constituti- oneele partijheeft de Polen noodiggelijk do fede ralistische party de Czeohen om aan het roer te bljjven. De Minister van Eeredienst Stremayr heeft vau den Rjjksdag verlof gekregen een kwart millioen gulden te gebruiken tot ondersteuning van de minstbezoldigde priestersop voorwaarde dat hy met geljjke som de oud-Katholieken zou steunen. In de Italïaansche Kamer van Afgevaardigden had een vinnige woordenstrijd plaats tusschen den Minister van Fiuanciën Sella en Rattazzidie zoo hoog liep dat de eerste zich genoodzaakt zag de Kamer te vragen of hij en met hem het geheele ministerie haar vertrouwen bezat of niet. De Kamer heeft daarop bij de discussie over de financiëele plannen met overgrooto meerder heid de motie aangenomen dat zy na het liooren dei- verklaringen van den minister van Financiën zijn po litieke gedragslijn goedkeurt en overgaat tot de behan deling der artikelen vau het financiëele wetsontwerp. Na dit votum is de aanneming zeker niet twijfelachtig. Te Rome heeft men spoedig berouw gekregen over de onlangs gevoerde discussie of de Apostelvorst in de wereldstad zon geweest zijn. Strooibiljetten waarin de schare werd aangemaand boete te doen en eer herstel te brengen werden overal rondgedragen en hadden tengevolge dat de geloovige menigte drie dagen lang kerkwaarts stroomde om haar schuld te verzoenen. De Engelsche Regeering heeft Amerika's antwoord ontvangen op hare nota in zake de Alabama-quaestie. Hoewel er reeds menige Miuisterraad gehouden is en Hooger- en Lagerhuis beiden begeerig zyn naar den eigenlyken inhoud van dit staatsstuk beeft het kabinet by monde van Lord Granville en Lord Gladstone slechts ontwijkende aptwoorden gegeven. Alleen dit heeft Gladstone beloofd dat hy mocht er verandering komen in het beginsel waarop de Regeering met Amerika onderhandelt, het Parlement daarvan kennis zou geven. De motie van Dilke om eeu onderzoek in te stellen naar de civiele lyst van het Koninklijk huis en afschrift te krijgen van al de specifieke uitgaven sedert de troonsbeklimming der Koningiu heeft in het Lagerhuis een waren storm teweeggebracht. Gladstone verzekerde dat hy zulk eon enquête nooit zou toestaan. Toen Dilke zyn motie verdedigde en een zekere Herbert opstond om haar te verdedigen verwijderden byna alle leden zich. Zij werd natuurlijk met algemeene stemmen verworpen. Een goede les voor allen die niet anders weten te doen als jachtmaken op effect en aan alles tornen en knagen, om zich daardoor eenige populariteit te ver schaffen. Dezulken worden niet alleen in het Engelsche Parlement gevonden. Het centraal-comité van de Internationale heeft weer eens iets van zich doen hooren. Het heeft aan de ver schillende comité's een circulaire gezonden waarin het doel der Internationale vereeniging van arbeiders en de middelen om dit doel te bereiken worden vermeld. Het doel is de politieke, sociale, oeconomische en godsdienstige emancipatie van allen die ten bate van anderen worden geëxploiteerd, van alle gesalariëerden en van de onweten den. Onder de middelen om dat doel te bereiken komen o. a. voor: afschaffing van nationaliteit, opheffing van hot onderscheid der klassen, afschaffing van de gpdsdienst, opheffing van de banden van het huisgezin, gemeenschap pelijke eigendomsverklariug van den grond enz, enz. Gelukkig dat zulke onzin zich zelf oordeelt! Nieuwstijdingen. Uil Nngnsaki wordt onder dngteekening van 17 January gemeld, dat er in de laatste dagen andermaal vele Ialandsche Christenen uit de nabijgelegen dorpen overzee waren weggevoerd. Het schijut echter dat de opgave van hel aantal dezer per sonen in de vorige beriglen overdreven is; men sprak van' duizenden, maar volgens den correspondent der L. 0. Te legraph is het boven allen twijfel verheven dat hel hoogstens 300 bedraagt. De arrestatie en het vervoer der Christenen geschiedeu in het diepst geheim, en men knn vooralsnog on mogelijk nagaan of de JapanscUe autoriteit om godsdienstige, dan wel om politieke redenon zoodaDig tegeD de Inlandsehe Christenen te werk gaat. £ïwcirUt», De Amerikaansche bladen zijn voortdurend opgevuld met berigten over den strengeu winter en de daarmede gepaard gaande sneeuwstormen. Zoo verliet in 't einde van January een jonggehuwd paar New-Yorkom een huwelijks reisje te maken naar San-Fransisco. Langs den Union Pacific Railroud hoopten zy California in eene week te bereiken, doch de buitengewoon strenge winter stelde hen bitter te leur. Drie-en-dertig dagen van de wittebroodsweken bragten zij in de sneeuw door en de jonge bruidegom had het voorregt dag aan dag met al de andere mannelyke passagiers hard te mogen medewerken, om met spaden en houweelen baan te maken voor do locomotief. Een der medereizigers deelt het volgende mede Reeds den lOden dag der reis was de levensvoor raad der passagiers bijna uitgeput, terwijl de passa giers tweede klasse gevoed werden met 'kaas en ge- rooktvlee8cb hun door de spoorwegdirectie verschaft. Den 14den dag kregen de reizigers hoopdaar de eei-Bte passagierstrein en de hulptrein weder voorwaarts giDgendoch toen de andere wagons volgen wilden had een geweldigen sneeuwstorm de sneeuw weder zoo torenhoog opgestapeld dat de passagiers op nieuw de wagons uit moesten en tot laat in de nacht werk ten waardoor de locomotief in staat werd gesteld ons don volgenden morgen by de andere treinen te brengen die eveneens te midden der sneeuw zaten. Het scheen dat wy nog niet ongelukkig genoeg waren. Een nieuwe ramp kwam onze ellende ver meerderen. Het bleek weldra dat een der passagiers aan het laatste kleine station uit den wagon verwij derd was met de pokken in den ergsten graad. Men kan zich de ontsteltenis der passagiers voorstellen. De toestand in de wagons der emigranten, die geen slaapplaats aanbiedenwas allerongelukkigst. Allo openingen waren zooveel mogelijk toegestopt om de vinnige koude te werenen de atmosfeer was dus onverdragelijk en walgelyk in de hoogste mate. Donderdag 8 February bereikten wy Percy; de winkels dezer kleine plaats werden als by stormloop ingenomen en de winkeliers eischten pryzeu gelyk aan die welke men in een uitgehongerde stad pleegt te betalen. Den 13den Febr. had hst eerste sterfgeval plaats. Een meisje van vjjf jaren stierf aan de gevolgen van gevatte koude. Een houten kist werd zoo goed als het ging gemaakt en het lijkje werd in een goederen wagon geborgen om het op het eerste station te begraven. Den löden Febr. beviel een der vrouwelijke passa giers van tweelingen die gelukkig in leven bleven. Een gedeelte der passagiers nam den volgenden dag bet besluit om het gevaar van sneeuwjagt te trotse ren en te voet naar het eerstvolgend station te gaaD, ten einde hulp in te roepen. Zij volbragten na een togt van 24 uren hunne moeyelijke reisen weldra kwam een trein met levensmiddelen laugzaam naar ons toe kruipen. Kort daarna kwam een tweede trein met een groot aantal werkliedendie ons een weg baanden waarna wy eindelijk onze reis konden ver volgen. SU«betlanb. 's Gravenhage 22 Maart. Het Provinciaal Geregtshof in Zuid Holland deed gisteren uitspraak in do zaak van Helena van Ashuisvrouw van H. Ilage te Scberpenissebeschuldigd van brandstichting in de schuin van haren broeder en deswegens door de Ge- regt-naven van Zeeland en Noord-Braband veroordeeld tot 5 jaren tuchthuisstraf. Het hof beoft haar thans wegenB gebrek aan be- wys vrijgesproken. Lage-Zwaluwe22 Maart. Gister-morgen, omsteeks 11 ure, heeft alhier het navolgende voorval plaats gehad. De huisvrouw van den arbeider J. D. L. verliet voor eenige oogenblikken hare woning, om in de buurt een boodschap te doen, en liet haar zuigeling van 3 maanden, die in de wieg gerust lag te slapen, zonder toezicht achter. In hare afwezigheid komt het 4'/3 jarig dochtertje van den arbeider J. K., dat voor bare moeder een paar muiltjes by genoemde vrouw L. moest brengen, de woniDg binnen. Niemand in huis ziende, neemt zij een daar liggend mes op, snelt er mee naar de wieg en brengt het daarin slapende kindje onderscheidene wonden in het aangezigt toe, waarna zy onmiddellijk de woning verliet. Op het erf de moeder van het door haar zoo vreeselijk toegetakelde kind ont moetende, zegt zy nog heel medelijdend: „O, vrouw, wat ligt uw kindje toch te schreien!" De moeder ijlt in huis, maar wie beschrijft haar wanhoop, toen zy haren lieveling badende in zyn bloed en yselyk ver minkt daar voor zich zag. Vlissingen23 Maart. Vlissingen behoort onder die plaatsen waar men weinig gegoeden vindt. Toch zou de vreemdeling, die dezer dagen de stad bezoektdat niet vermoeden te oordeelen naar de toebereidselendie men daar voor de viering der na- tionaliteitsfeesteu op 6 April (den gedenkdag, waarop zy uit eigen beweging het Spaansche juk afwierp) ziet maken. Zoo ergens, dan heeft hier de feestcommissie eer en genoegen van haar werk. Er bestaat van de aanzienlyksten tot de geringsten een algemeene opge wektheid tot deelneming. De monden der kinderen vloeijen in huisin school en op straat over van feestliederende handen der ouderen zyn druk aan het werk tot het oprigten van eerepoortenverlich- tingstoestellen het vervaardigen van vuurwerk enz. Het grootste gedeelte van de stad zal worden geïllu mineerd alle pleinenmarkten en straten met groen en vlaggen versierd muziekkorpsen van Arnhem Haarlem en Middelburg zullen voor die dagen worden geëngageerd concerten en bals zullen niet ontbreken tooneelvoorBtellingen zullen worden gegevenwaar onder vooral eigenaardig is: inneming van den Briel in 1572," door de onderofficieren van de bezet tingterwijl de feestrede zal worden uitgesproken door ds. Fruitier de Talma. Vlissingen toont dat zyn hart voor de feesten ge opend iswant de beurzen blijven niet gesloten. In vergelijking met andere plaatsen wordt er veelzeer veel gegeven. Om een voorbeeld te gevende Oude Markt en de daaraan grenzende Vrouwestraat, een buurt waar slechts burgers wonen die gewoonlijk by den dag arbeiden en leven, heeft ruim ƒ100 voor de feestviering byeengebragt. De St. Jacobstraat en het Ritthem8che Marktje bragten ruim zooveel op. En wat daar iu den omtrek der Groote Kerk ge schiedt, vindt overal plaats. Te midden van zooveel laauwbeid en tegenwerking waarmede de feestviering in het eerst werd ontvangen doet dit enthousiasme het vaderlandslievend hart regt goed. Middelburg 22 Maart. Voor het Provinciaal Geregtshof in Zeeland stond heden teregtJacob Wal- kier oud 22 jaren geboren en wonende te Groede beschuldigd van in den avond van 7 Dec. 11. in de herberg van P. de Vuijst te Breskensdiens broeder met een mes zoodanig te hebben gestokendat deze dienzelfdeu avond is overleden. De beschuldigde bekende het hem ten laste gelegde, doch gaf op dat bjj na het ontvangen van eenige slagen van den gedoode in woede is ontstoken en niet wist wat hy deed. Het openbaar ministerie requireerde met het oog op de verzachtende omstandigheden tot veroordeeling eener tuchthuisstraf van 5 jaren. De uitspraak is bepaald op Donderdag a.a. Oortgfene23 Maart. Uit het verslag over 1871 door den kassier der Noord-Bevelandsche Spaar bank aaa bet Departement Noord-Beveland der Maat schappij tot Nut van 't Algemeen uitgebragt, deelen wy het volgende mede Gedurende 1871 werd door 11 nieuwe deelhebbers ingebragt1,939,40 terwyl 22 deelhebbers van vroegere jaren hunnen inbreng verhoogden,met - 680,13'/2 Zamen 2,619,531/J Uit de Spaarbank werd in dat tydvak genomen door 18 personen2511,88 Op bet einde des jaars bedroeg het getal deelheb bers nog 44, met een inbreng van ƒ2,618,84, (zijnde 3 personen en 161,51 meer dan op het einde van 1870.) Eerstgemelde ƒ2618,84 behoorde aan: 10 personen tot den minderen standad 1,316,05 23 tot de burgerklasse - 958,57 7 tot den meer aanzienlijken stand - 186,29 4 aan vereenigingen- 157.93 44 2,618,84 In die ƒ2618,84 competeerden 1 persoonminder dan. 5,— 2 personen van 5,— tot - 10,— 17 - 10,— - 25,— 17 j> - 25,— - 50,— 8 y, - 50,— - 100,— 5 - 100,en daarboven terwyl er van de 44 deelhebbers 19 zijn die van af 1 September 1868, of van de oprigting der Spaarbank af, aan dezelve hebben deel genomen; 7 zijn in 1869 begonnen 7 in 1870 en 11 in 1871. Aan interest is in 1871 - betaald voor opgevraagde gelden15,48 terwyl op het einde des jaarster zelfder oorzake is bijgeschreven - 46,80 Zamen 62,28 De reserve kas bedroeg op hei eiude deB jaars ruim ƒ660,— tegen ƒ560,— op het einde van 1870. Van af 1 January 1872 is de rente voor sommen beneden de 100,— verhoogd van 3 op 4 pCt. Zierikzee 23 Maart. Woensdag jl. werd door de alhier bestaande afdeeling van het Schoolverbond de jaarlyksche vergadering gehouden. De opkomst was niet zeer talrijk. Uit het verslag over het afge- loopeu jaar bleek dat het volstrekte schoolverzuim zeer was verminderd, daar het van zeventig tot op ruim dertig gedaald was. Het gedeeltelyk schoolverzuim was even wel nog steeds veel te groot. Na de verkiezing van twee nieuwe bestuursleden en der afgevaardigden ter algemeene vergaderingwerd besloten eene som van 24 gulden per jaar toe te staan, ten einde daarvoor zes jongelieden in de gelegenheid te stellen de burger-avondschool te bezoeken. Z, M. heeft vergunning verleend aan den heer W. A. Bowbyesgezagvoerder van den reddingskotter Willem van Houten wooende te Zierikzee tot het aannemen en dragen van de hem door Z. M. den Keizer van Duitschland verleende medaillewegens het redden van schipbreukelingen van het Duitsche schip Condor. Eerlang zal een begin worden gemaakt met den aanleg van een spoorweg van Autwerpen door het kanton Eeckeren in de rigting van Goes, voor welken spoorweg concessie is verleend door de Belgische Ka mers den 3den Juny 1870. De reis van Antwerpen naar Vlissingen zal dan in twee uren volbragt worden. De Leidsche broodfabriek deelt over 1871 9 per cent uit. Er zal een tweede fabriek worden bjjgebouwd. Wel een bewys dat zulke ondernemingen met vrucht gedreven worden. Te Amersfoort wordt voor 't Aprilfeest een Hertog van Alva gemaakt, lang twaalf voet, dien men een kollos- salen bril zal opzetten. Die antieke beul zegt de Amersfoortsclie Courant is bestemd om op den lsten April eerst tentoongesteld en dan 's avonds in groot tenue ^geblakerd" te worden. Men leest in de Tilb. Crt. het volgende versje: Omdat bij Neêrlands volk wat duchtig beeft geschoren, Heeft eens, teregt, Ducdalf zijn besten bril verloren: Voor myn part mag Blussé, staat het aan my te kiezen, Om zyn belastingwet èn neus èn bril verliezen. Een vry en krachtig volk wil wel zijn lasten dragen, Maar laat geen ambtenaar naar zyn vermogen vragen; Het weigerde Alva zelfs èn een èn tien procent! Jan Salie geeft er twee, maar moppert mal content. Laat Neêrland, laat nu vrij, uw fieren driekleur waaien Wat Alva niet vermocht, weet licht Blussé te draaien Zierikzee, 25 Maart. Door de commissie van rapporteurs van de Tweede Kamer der Staten-Gene- raal is het volgende verslag uitgebragt over het wets ontwerp tot goedkeuring eener dading met jonkvrouw C. E. C. Schorer van St.-Philipsland echtgenoot van Mr. D. Weerts over buitengronden in het Slaak: Bij de overweging van het wets-outwerp tot goedkeuring eener dading met Jonkvrouw C. E. C. Sciiorer van St. Pni- lipslandechtgenoot van mr. D. Weerts, over buitengronden in het Slonk werd met leedwezen opgemerkt, dat er vroeger door het domeinbestuur fouten begaan zijn, die thans door dit wets-ontwerp moeten worden hersteld. Al hadden sommige leden gewenscht, dat de Regering het voordeel, hetwelk de Staat bij de dading heeft, duidelijker in de Memorie van Toelichting had doen uitkomen, zoo had men toch over het algemeen tegen de bekrachtiging der overeenkomst geen bezwaar, mits hare goed keuring de eerste stap zou zyn om eindelijk de afdamming van het Slaak tot stond te breDgen. Bij deze gelegenheid bragt men in herinnering, dat ongeveer twintig jaren geleden aan den heer A. van Haatten concessie was verleend voor het leggen van een dam van St. Philipsland door het Slaak naar de Noord- brabantsche kust. Die dam zou eene groote landaanwinning ten gevolge hebben. Tot schadeloosstelling voor het leggen vau den dam werden door het domein van het llijk en door Prios Frederik üan den concessionaris legen eene geringe erfpacht gronden in gebruik afgestaan met regt tot bedijking. De dam was nog niet lang gelegd, of hij brak door en is sedert nagenoeg geheel weggespoeld. Voorheen kon men bij laag water gemak kelijk vna St. Philipsland naar Noordbrabant over de gorzen rijden en gaan, maar sedert de dam gelogd en doorgebroken iskan dat niet meer, daar de dam vele kreken en gaten heeft doen ontstaan. De heer van Haatten, die een polder heeft ingedijkt en al de lasten zijner concessie genietblijft in gebreke deu dam te herstellen. Toch is de dam van gewigt, niet alleen voor de gemeenschap tnsschen St. Philipsland en Noordbrabant maar ook voor geheel Schouwen en Duiveland welke eilanden des winters bij ijsgang soms gedurende eenige dagen van alle communicatie verstoken zijn. Werd de dam gelegddan zou men van het Zijpewaar men steeds kan worden overgezet, naar St. Philipsland en van daar over den dam op het vaste land kunnen komen. De dam zon nog een ander voordeel meêbrengen. Nabij Oude ToDge verandert het groot schceps- vaarwater gedurigtot groot nadeel van den handel van Rotter dam Dordrecht eD de overige Maassteden. Volgens sommige deskundigen zou de dam dat bezwaar wegnemen. Eindelijk zoude was de dam gereedeene aanzienlijke landaanwinning kunnen plaat9 hebben ten bate vau het Rijk. Vruchteloos is sedert jarou in de Staten-Generaal aangedrongen op de herstelling van den dam. Nimmer is echter de zaak krachtig ter hand genomen en de opvolgende Regeringen hebben herhaaldelijk commissiën benoemd, en welligt op die wijze de zaak op de lange baan geschoven. De vraag werd gedaan, waarom de Regeering het contract van erfpacht niet opzegt nu de concessionaris zijne verpligtingen niet nakomt. Ten einde in staat te zijn de zaak goed te kunnen beoordeelen verzocht men den Minister om overlegging der acte vaD concessie en der acte van erfpacht. Terwijl men den wensch uitsprak, dat de Regering voortaan niets zou verzuimen om de benadeeling der sehatkist te doen ophouden, drukte men levens het vertrouwen uitdat de afdamming van het Slaak geschieden zon door het Ministerie van Binnenlandsche Zaken. Men had toch vernomen, dat de Regering voornemens was het werk door hel Ministerie van Finantiën te laten verrigten met het oog op latere wiusten uit landaanwinning. Intus9chen zonde men het afkeuren, dat de afdamming niet op de gewone wyzc der publieke werken plaats had. Vastgesteld den 22sten Maart 1872. VAN WASSENAER VAN CATWIJCK. TAK. GEVERS DEYNOOT. VAN KERKWIJK. LENTING. Kerknieuws. Beroepen te St. Annaland Dr. J. G. Ormelpred. te Loon op Zand en te Oudelande Dr. G. de Wilde pred. te Maasdam, Gemengde berigten. Iemand te D. wordt bedankt voor het berispen van eenige lieden op een feest, waar echter geen reden voor bestonden. Maar nu wcnschen wij Dat meerder kennis op u daal, En meerder licht u toch omstraal, En dat verwaandheid van u keer, Dat wenschen wij, vervelend heer. Een dametje op de kaai te Stavenisse wordt aangeraden, des avonds zoo laat niet over straat te loopenom een vrijer te zoeken, want zoo zal zij er nooit een vindeu die goed is. Het wonder te N., waarvan onlangs sprake was, is opgelost door de bevalling van het schaapherders-vrouwtje van een zoon. De meid van den dominé te 's H. Ï9 zoo mal dat zij zelf nog een vrijer zal gaan opzoeken, en zegt: „Ik heb al zooveel bezoeken gebragt bij een heer op het dorp, maar het helpt niet, hij wil zeker zalk eene oude dame niet als ik ben, daarom zal ik maar een ander opzoeken." Te Sint-Annaland zal er druk feest gevierd worden over den aankoop van een lap grond, en eiken dag komen er reeds nieuwsgierigen met brandewijn om die lap grond te bezien. Er moet dan ook op dien grond eeu dnivenkooi gemaakt worden voor vele soorten van duiven. Een boer te Wilhelminadorp wordt aangeradenzoo geen jogt te maken onder den havendijk op eene damewant hij heeft nog een duifje te Goes, Ook zal die dame hem nooit in de fuik krijgen al doet zij hem uog zoo goed. Een smids knecht met eenige arbeiders te W. moesten zich wat stil houden, want het beleedigen gaat te ver. Als dat zoo blijft gaan, zullen zij zeker in kennis gebragt worden met de politie. In den Leendert-Abraham-Poldcr wordt een knecht aangeraden, zooveel slokjes niet te drinken, want zoodoende zal hij zijn doel niet bereiken. Want zooveel dorst bij weinig geld, Zijn de meisjes niet op gesteld. Eenige mci9je9 te Goes moeston zich wat fatsoenlijker gedra gen, en geen menschen naschreeuwen, daar men dat van die dames niet verwachten zon. Eene boerin te Heinkenszand heeft het toch zoo ver gebragt dat de melk opgeslagen is. En nu is haar wensch voldaan, Nu kan zy met een aleeprok gaaD. Koosje van Driewegen moest zoo dikwijls niet naar Hein-

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1872 | | pagina 1