Zllltlk/IISIIII NIEUWSBODE. No. 5057= 28steJaarg. Donderdag 21 Maart 1872. NATIONALE MILITIE. Ni eu ws ti j d i n gen LOTING VOOR DEN DIENST OER BRANDWEER. Bekendmaking. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zie- rikzee maken bekend, dat de loting voor den dienst der brandweer, die volgens de bestaan le Verordening uit de daarvoor benoembare persouen moet geschieden, ter voorziening in de plaatsen die door ontslag of op andere wijze zijn opengevallen, zal plaats hebben in het open baar op Vrjjdiig <len 22 Maart a. s. op het Raadhuis ter kamer van Burgemeester en Wethou ders, t© beginnen des voormitldags om ÏO uur. Zij noodigen de ingezetenen die op de lijst van be noembaren zjjn geplaatst uit, bij die loting tegenwoordig to zjjn en herinneren hen dat zij regt hebben zelve hun lot uit de bus te nemen en dat voor de afwezigen door een der leden van het dagelijkseh bestuur zal worden geloot. ZiEiUKZEEden 15 Maart 1872. De Burgemeester en Wethouders van Zierikzee. B. C. CAU. De Secretaris J. P. N. ERMERINS. BEKENDMAIilN Gr. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zie rikzee Gelet op iirt. 150 der Wet van 19 Augustus 1861, (Staatsblad No. 72). noodigen de Lotelingen, die verlangen bij de Zeemilitie te dienen, uit, om zich totdat einde vóór 1 April e. k, bij hen ter secretarie dezer gemeente aan te melden. En opdat niemand hiervan onwetendheid voorwende zal deze worden afgekondigd en in den Zierikzeeschen Nieuwsbode geplaatst. Zierikzee, den 4 Maart 1872. De Burgemeester en Wethouders voornoemd B. C. CAU. De Secretaris, J P. N. ERMERINS. JFVituftrijft. un. Batavia.8 Febr. Naar wjj vernemen hebben de hevige winden, stormen en regens, die in de laatste weken hebben gewoedveel kwaad gedaan aan het vooruitzigt op een goeden koffiieoogst, over MidJen- Java althans, maar denkelijk wil over het geheele eiland. Vooral op de hooggelegen gronden hebben de boomen veel geleden, vele vruchten zijn afgewaaid, in één woord in ettel jjke terreinen kan de schade op duizende picols worden begroot. Over geheel Java berekend zal de schade dan ook zeer groot wezen. Juiste opgaven zijn natuurlijk niet te krijgenmaar dat de schadeafge scheiden van elke overdrijving, zeer groot wezen moet, kan ieder op zjjn vingers natellen. Voor de jonge aan plantingen is het weder over het algemeen niet ongunstig geweest. De moesson is in de laatste dagen oenigszins tot bedaren gekomen. Wel valt er nog meer regen dan ous na de ruimte van water, die wjj genoten hebben, aan genaam kan zjjn, maar de waterstand in de rivieren wekte hier minder reden tot bekommering op. Intus- schen hoort men nog steeds van min of meer belangrijke overstroomingeu binnen 's lands en de communicatie te lande bevindt zich in treurigen toestand. Volgens een Kaukasisch dagblad zijn bij de aard beving die de Russischenabjj de Kaspische Zee gelegen stad Schemacha nagenoeg geheel verwoest heeft137 personen omgekomen. De schade door deze ramp aan gebouwde eigendommen toegebragt, wordt op 1,137.000 roebels begroot. De aardbeving heeft zich oosteljjk van Schemacha tot de stad Bakou en westelijk tot het 12 wersten van Schemacha verwijderde Ma- trassy uitgestrektin welke laatste plaats 80 huizen zijn ingestort. Deze vroeger zoo welvarende streek vau Kaukasie levert sedert het onheilhetwelk haar ge troffen heeft, slechts een uitgestrekte woestenij op. Londen16 Maart. Heden is er bjj de keizerlijke familie te Chislehuratnaar aanleiding van den 16den verjaardag van den keizerljjken prinseene groote Bo- nopartistische zamenkomat gehouden. Er waren vele adressen ontvangen die door Napoleon waarschjjnljjk met een manifest beantwoord zullen worden. lu de groote rijtuigen-bazar in Buker-street (Londen) zijn de vorige week eenige kostbare reluquicu van 't tweede keizer rijk publiek verkocht. Deze getuigen van gevallen grootheid, afkomstig uit de beroemde fabriek van Erhler te Parijs, werden tot den spotprijs van 209 guinjes van do hand gedaan. Gebrek aan concurrentie voor voorwerpen, wier vroegere voorrang eene vorstelijke pracht, thans hun grootste fout is, omdat een gewoon mensch er zich niet van bedienen kan, deden deze vier rijtuigen hot eigendom worden van een bedienaar van begrafenissen, die ze fluks in rouwkoetsen veranderd heeft. Sic transit gloria mundi. Men heeft de berekening gemaakt, dat de poging tot het oplossen der Alabama-quaestie aan Engeland alleen nu reeds 18,000 p. st. kost, grootendeels wegens telegrammen en het vorbljjf der Britsche gevolmagtig- den te Washington, tjjdens de onderhandelingen over het tractaat. In eene menagerie te Rome had den 9en Maart het volgende voorval plaats. Zekere Vcuturelli was als naar gewoonte bezig, om aan de toeschouwers verklaringen te geven ten aanzien van de dieren die zich in de kooien bevonden. Toen bjj aan het hok van de leeuwen kwam kreeg hij den ongelulckigen inval om een arm door de tralies te steken en een der leeuwen te streelen. Het dier sloeg terstond de tanden in de hand van Veuterelli, en deze stak nu ook den linkerarm in het hok om zjjn regterarm te bevrjjden. De andere leeuwen wierpen zich nu ook op hem, en voordat men hem ter hulpo kon komen waren zijne beide armen letterljjk fijn ge malen. De schrik, die door den hevigen noodkreet in de zaal was ontstaan, nam nog toe toen eenige lieden op de achterste plaatsen, die niet konden zien wat er voorviel, meenden dat er een leeuw was ontsnapt; zjj begonneu hard te schreeuwen en te vluchten. De ver warring was groot; men stormde over banken en balustraden. Iutusschen was de dierentemmer Bidel toegeschoten. Hjj ging zeer koelbloedig, slechts gewapend met een groote stok, terstond in het hok en liep op de leeuwen toe. Door eenige krachtige slagen dreef hjj hen in een hoek, en het was merkwaardig om te zien hoe in een oogenblik de bloeddorstige dieren iu- eenkrompen, den blik van hun meester trachtten te ontwjjken en om vergeving schenen te vragen. Door de moedige tusschenkomst van Bidel werden verdere ongelukken voorkomen. Blijkens officieele bronnen zullen de uitgaven door Frankrijkgedurende de eerste zes maanden van het jaar, te voldoen ten behoeve van voeding enz. der Duit- sche bezettingstroepen, bedragen als volgt: Voor levens middelen 13,650,000 fr., brandstoffen 72S,000 fr., hooi, haver, stroo, enz. 8,733,000 fr., ziekenverpleging 40,000 fr., schadevergoeding voor huisvesting van officieren te betalen aan de betrokken gemeenten 2,500,000 fr., on derhoud van gebouwen kazernen enz. 2,000.000 fr. dito voor zwemscholen 1500 fr., totaal 24,052,500 fr. Door de Fransche regering is bij de commissie voor de begrooting een ontwerp overgelegd, strekkende om deze uitgaven te doen goedkeuren. De commissie heeft zich al aanstonds met dit ontwerp vereenigd. Onder het eerste keizerrjjk en tijdens den veldtogt van Rusland was Josephine Trinquart, marketentster bij het 63ste linieregiment. In een gevecht werd de bevelhebber van een bataljon van dit regiment, door een kogel gewond. Hjj viel en iedereen dacht dat de bevelhebber dood was. Het bataljon rukte met gevelde bajonet vooruit om den dood van hunnen aanvoerder te wreken, boorde door de aanvallers heen, maar eensklaps riep de jonge marketentster: „Mannen, wjj mogen het ljjk van onzen dapperen bevelhebber niet achterlaten." Drie soldaten traden buiten de gelederen, twee vielen bij het teruglcejren; de derde werd doodeljjk getroffen aan de zjjde van zijn gevallen officier; alleen de marke tentster bleef ongedeerd. Vergeefs waren hare pogingen om het ligchaam op hare schouders te laden; hare krachten waren entoe- reikend. Op eenigen afstand reden twee vijandelijke ruiters; door teekens maakte zij hunne opmerkzaamheid gaande en deze die waarschijnlijk op eene goede vangBt rekenden, naderden. Toen zij op omtrent dertig stappen genaderd waren vuurde de marketentster een pistoolschot op eenen der ruiteis af; deze viel en met de punt dei- bajonet vooruit wachtte zij den anderen vjjand af. Zwaar gewond viel ook deze weldra in het zand, en toon het ligchaam van haren bevelhebber opnemende, bond de marketentster dit op een der paarden vast, sprong zelve op het andere en kwam zegepralend met den gevallen bevelhebber bjj eene ambulance aan. De bevelhebber ademde nog, keerde tot bewustzijn terug en genas. De generaal die het bevel over de brigade voerde, hoorde dit feit verhalen, deed Josephine Trinquart, die toen ruim veertig jaren oud was, bij zich roepen, maakte verslag over hare heldendaad op en verkreeg van den Minister van Oorlog het kruis van het Eere-Legioen en een levenslang peusioen voor de dappere marketentster. Den 12 dezer is te Montrenil in bjjna honderdjarigen ouderdomde heldin van dit feit is overleden. ie. In den ochtend van den 18den dezer heeft op de Grand' Place te Brussel de tepronkstelling in effigie plaats gehad van de navolgendedoor het Hof van Assises van Brabant bjj verstek veroordeelden: André Langrand, die wegeus frauduleus bankroet o. a. tot 10 jaren tuchthuisstraf werd veroordeeldGillis van An- derlecht, die, wegens diefstal van 60,000 francs, welke aan hem door eene spoorweg-maatschappij, in wier dienst hjj was, waren toevertrouwd, o. a. ook tot 10 jaren tucht huisstraf was veroordeeld; Marie Christine van Muylder, die drie jaren in het tuchthuis moest doorbrengen we gens medepligtigheid aan dien diefstalNerée Célestin vau der Eist, die wegens frauduleus bankroet 10 jaren tuchthuisstraf moest ondergaan, en een geestelijke, Louis Plas, bjj zijne orde bekend onder den naam van broeder Celsns die o. a. tot vjjftien jaren tuchthuisstraf was veroordeeld wegens aanslag op de eerbaarheid van kinderenwier opleiding aan hem was toevertrouwd. Het aantal toeschouwers was zeer aanzienlek. Hij, die belast was met de executie der vonnissen, werd vergezeld door vier gendarmes die aangevoerd werden door een brigadier. Er waren op het plein vier schandpalen opgerigt waaraan de extract-vonnissen waren bevestigd. Texel, 17 Maart. Eene treurige gebeurtenis heeft gisteren te De Cocksdorp eene geachte familie in rouw gedompeld. Een als vrjjwilliger dieneude zoon uit ge noemd gezinvoor eenige dagen met verlof te huis zijnde, heeft zich door een pistoolschot het leven beno men. Tegenzin in den kujjgsdieust schjjnt van dit droevig voorval de oorzaak te zjjn. Voor eene waardige viering van het nationale feest op 1 April worden allerwege op ons eiland toebereidselen gemaakt. De optogt aan den Burg met triomfwagen be looft zeer luisterrijk te zijn, en zal van eene ruiterwacht omgeven worden. Ook stelt men zich van de eigenaardige viering door de schippers en schulpenvisschers van het Oude Schild een schoon effect voor. Op het kleine De Cocksdorp werd voor de feestviering in weinige oogenblikken ruim ƒ100 ingezameld. Moge goed weer de grootsche plannen begunstigen, dit is voorzeker de wensch die door elkeen geuit wordt. Tilt>Uï*gr» 18 Maart. Eeuigc jnieu geleden verliet een jeugdige weduwe met vier kinderen deze stad en vestigde zich als arbeidsvrotiw in een Belgisch dorp, nabij de grenzen, waar haar schoonzuster woonde. Haar echtgenoot was aan den drnuk verslaafd geweest, waardoor zij aan de grootste armoede ten prooi was eu dus nacht en dag moest werken om in het on derhoud van haar en hare kinderen te voorzien. Weldra waren haar krachten uitgeput en mankte de dood een einde aan haar treurig leven. Iiaar schoonzuster, die ook arm was, besteedde de kinderen bij landslieden in verschillende dorpen, en deze kinderen hoordeu na verloop van tijd niets meer van elkander. Het jongste meisje kwam bij een landbouwer, tevens tapper on bakker, te Tirlemont. Hel was toen nog slechts elf janr oud; haar meester heette van Akker, en zij moest dienst doen als kiudermeisje. Zij was goed, zacht, innemend en men noemde haar in den wandel Maria van Akker. Een veehan delaar uit Aalst, die dikwijls te Tirlemont en dan bij Van Akker kwam, zag Maria, waarop hjj verliefd werdhij vroeg haar ten huwelijk. Hij ontving een toestemmend antwoord terwijl ook de bakker geen bezwaren tegen het huwelijk maakte. In het laatst van Januarij werd de dag van het huwelijk be paald eu men oordeelde het noodig de papieren le laten ko men. „Ik moet de mijne uit Tilburg ontbieden," zeide de veehandelaar. „Ik ook" antwoordde zijn verloofde, en de slot som van het gesprek was, dat zij elkaar als broeder en zuster herkenden. Hunne vreugde was onbeschrijflijk, zij omhelsdcu elkander en besloten elkander nooit weer te verlaten, maar voortaan te zaraen te wonen. Middelburg', 19 Maart. Het Prov. Geregtshof in Zeeland heeft jl. Zaturdag o. a. uitspraak gedaan in de zaak van AndriesFlipse, arbeider te Camperland, beschuldigd van diefstal met inbraak in de woning van P. de Smit onder die gemeente en hem veroordeeld tot eene tuchthuisstraf van 5 jaren. Wissenlcerke, 18 Maart. De op 15 dezer alhier publiek geveilde Hofstede met 48 heet., 59 aren, 15 centiaren grond onder deze gemeentebenevens een Woonhuis en Tuingrond, aankomende de Erven P. de Smit, is toegewezen aan den heer J. A. B. de Fouw q.q. voor de kapitale som van 107,514,36, behalve de toebediugen voor houtgewas enz. eu de onkosten ad 12 pCt. Deze Hofstede komt alzoo op 904 per Schouwsch gemet (41 aren 68 centiaren.) Stavenisse, 18 Maart. In de vergadering van den dijkraad van het cal. waterschap Stavenisse is met algemeene stemmen tot Secretaris-ontvanger bij dat waterschap benoemd de heer A. F. Hanssens, Secreta ris dezer gemeente. Zierikzee, 20 Maart. Tn de memorie van antwoord der regeering op het verslag door de Eerste Kamer uitgebragt over het ontwerp tot a/koopbaarstelling der tiendenleest men het volgende: »Het is volkomen juistdat menige tiendpligtige zich aanvankelijk, hetzij uit onverstand, hetzij door geldgebrek, van den afkoop zal laten terughouden dit wetsontwerp is ook geenszins bestemd, om binnen enkele jaren alle tienden te doen verdwijnen. Doch daarmede is het beginsel der voordragt niet veroordeeld. De wetgever heeft het onderwerp in zijne algemeenheid te overzien. Zoodra nu de vaste overtuiging bestaat1°. dat de tienden den landbouw drukken; 2°. dat de Neder- landsche landbouwers tamelijk wel hun eigen belang behartigen3°. dat de voorwaarden waarop zjj zich, volgens dit ontwerp, van den druk kunnen bevrijden, geenszins onbillijk zijn, is er alle grond te verwachten, dat zij zich de aangeboden gelegenheid tot afkoop zullen ten nutte maken. Ontbreekt het dezen en genen daartoe voorsbands aan middelenvaak zal hij later deze moeijelijkheid overwinnen, of thans reeds de noodige gelden tegen matige rente kunnen verkrijgen. De voort durende wisseling der eigenaars is overigens zeer in heb voordeel van het beoogde doel." Bij den min. vanBinnenl. is een berigt ingekomen van Dr. J. G. Schlimmer, hoogleeraar in de Geneeskunde te Teheran in Perzie. Dat berigt, gedateerd 8 Dec. 1871, is een antwoord op een brief van den heer Tborbecke, dd. 14 Aug., waarbij gevoegd was een verslag van den Nederland - schen Consul te Bender Bushire, de heer Keun, waarin een somber tafereel werd opgehangen van den tegen- woordigen toestand in Perzie, waar hongersnood en cholera de bevolking teisterden en waarbjj, volgens den gezantook nog de pest heerschte. Dr. Schlimmer, een Nederlauder van geboortedie reeds meer dan 25 jaren in Perzie verblijf houdt, werd verzocht zjjn gevoelen mede te deelen over de door den Consul medegedeelde feiten. Dr. Schlimmer voldeed aan dit verzoek en aan zijn verslag ontleeneu wij o. a. eenige bijzonderheden over het Perzische volksleven. Genoemde hoogleeraar verklaart dan dat de cholera in 1871 wel is waar vele slagtoffers eischte in Bender Bushire, doch dat hierin voor Europa geen gevaar bestaat, omdat Rusland en Turkije zich steeds door strenge quarantaine-maatregelen tegen het overbrengen der cholera uit Perzie beveiligen. De oorzaak van den hongersnood in sommige deelen van Perzie en van de duurte in andere, wordt door dr. Schlimmer toegeschreven aan mislukking der zijde teelt aan de kusten der Capischo zee, welke gewoonlijk 20 millioen frank per jaar inbrengt, en aan buitenge wone droogte gedurende twee achtereenvolgende jaren. De bewering van den heer Keun, dat de openbare liefdadigheid de behoeftige niet te hulp komt, wordt tegengesproken. Ieder burger in Perzie beschouwt het als eene onvergeeflijke zonde een arme aan zjjne deur af te wijzen op het oogenblik dat hjj zelf aan tafel zit; altijd zal hij hem wat brood of rijst geven, al is het nog zoo weinig; vele armen ontvangen daardoor, vooral des avonds, eenig voedsel. Bovendien leiden de bijgeloovige begrippen van de belijders van den schlitischen godsdienst er toe, dat de armen in vele opzigten in Perzie beter worden verzorgd dan in enkele andere landen. Zoo zijn er in het Perzische maanjaar twee geheele maanden (Moharrem en Seffer), gedurende welke iedere tamelijk bemiddelde familie tien dagen lang theatrale of declamatoire voorstellingen ge'eft, tot aandenken aan de martelaren van hunnen gods dienst, en bjj die gelegenheid deelen de rijke lieden ruimschoots rijst met schapenvleesch en boter uit terwjjl de minder bemiddelden dikke soepen met rijst en groenten aan de armen uitdeelen. Volgens bere kening wordt daardoor alleen te Theran, gedurende twee maanden aan 2 of 3 duizend armen voldoend voedsel verschaft. In de maand Ramazan, gedurende welke des daags niets mag gegeten of gedronken worden, rekent ieder, die oenigszins bemiddeld is, het tot zijn pligt meer dan voor zijn eigene behoeften noodig "is, te laten koken. Des avonds kunnen dan bekende armen het overschot komen nuttigen. Wanneer er een sterfgeval heeft plaats gehad, wordt gedurende eenige dagen gekookte rijst met vleesch, of rijst met boter, of meel met boter eu druivenstroop tot eene dikke pap gekooktaan vele armen uitge deeld minder bemiddelden deelen brood uitieder beschouwt deze handeling als het beste middel om den zondige doode aan de goddeljjke genade aan te bevelen. Bovendien heeft eiken Donderdag namiddag op alle begraafplaatsen een ruime uitdeeling van dadels, brood en klein geld plaats, door de menigvuldige betrekkingen van in het loopende jaar gestorvenen, die daar gedurende het eerste jaar na den dood wekeljjksch bijeenkomen, om op het graf eenige kapittels van den Koran te doen lezen. Den 40steu dag na den dood en op den eersten verjaardag van de begrafenis worden er mede rjjkeljjk spjjzen aan de armen uitgedeeld. Ieder die een benaauwden droom heeft gehad, geeft 's morgens iets aan de armen, ten einde het dreigende onheil af te weren. De man doet dit voor zijne vrouw, de vader voor zjjn zoon ofzjjne dochter, als zjj 's mor gens hunnen droom vertellen. Een zieke laat voor zjjne huisdeur een schaap of een lam slagten en aan de armen uitdeelen hij zal daaraan zijn laatste stuk geld bestedon, al houdt hjj niets over om den geneesheer te laten ontbieden. Hjj meent dat door deze handeling het gevaar dor ziekte geringer wordt. Ieder, die een zjjner zieke nabestaanden bezoekt, legt een stuk geld onder het hoofdkussen na den dood of na het herstel worden die gaven aan de armen uitgedeeld. Uit al deze voorbeelden blijkt, dat het den armen in Perzie niet aan hulp ontbreekt. Zaturdag ia te Haarlem ia den krijgsraad vonnis uit gesproken, iu zake de luitenants Ort en Thierry de Bije. Beiden zijn door den krijgsraad met algemeene stemmen vrijgesproken van het feit van aanranding en moedwillige mishandelingmaar schuldig verklaard aan overtreding vnn art. 20 van het regle ment van krijgstuchtwegeus ouderlinge vechterij met eeu burger, aangezien uit de instructie der zank niet ia kunnen bewezen worden, van welke der partijen de eerste handtaste lijkheid is uitgegaan. De advokiiatGakaal bij hel hoog mili tair gorogtshof heeft, zich van dit vonnis iu appel voorzien zoodat ilc zaak aldaar op nieuw in behandeling zal worden genomen. Als verdediger van deu luitenant Ort zal mr. B. G. A. Pnhst optreden, en voor den luitenant de Beije mr. R. Mclvill baron van Lijnden. Als een staaltje op hoe zonderlinge wjjs men op 1 April zoo al Neêrlands onafhankelijkheid meent te kunnen gedenken berigt men van geloofwaardige zjjde uit Leerdam, dat aanvankeljjk plan bestond aldaar eeu groote drijfjagt te organiseren van oude jufvrou wen op een kaal geschoren vet met zeep besmeerd varken. De koensto eu rapste van haar zou eigenares van het te vangen dier worden. Juist de groote deel neming (100 oude tantes meldden zich in een onmezien aan) deed de commissie van het fraajje plan afzien. In verband met de kosten, dreigde de pret al te kort stondig te zullen zjjn. Kerknieuws. Beroepen te Cats (N.-Bev.) Ds. H. W. Eigeman, em. pred. te Hierden, die ook beroepen is te Wezep, te Blauwkapel en te Houten. Naar men verneemt, weigeren de ouderlingen der Hervormde gemeente te Maassluis hunner, bjjstand aan den predikant P. J. R. Laan, bij het aflpggen der ge loofsbelijdenis door zjjne leerlingen op grond van de ten zjjnen opzigte gedane uitspraak door do Algemeene Synode, bjj vonnis dd. 31 Januarij jl., aan welke uit spraak door het Classicaal Bestuur van Rotterdam tot heden geene uitvoering is gegeven. Gemenffde berigten. Te 's Heer-Abtskerke moealen twee vrouwen zooveel kwaad niet apreken van eeoe boeren-meid, want zij hebben ook hunne gebreken. Eene moeder aldaar wordt verzocht geen brieven meer open te brekeD van haar zoon, en den inhoud niet loopen rondbellen, want ieder beeft daarmede niet noodig. Mina onder Stavcnisao wordt aangeraden, geen kwaad te apreken van jongena die zich fataoenlijk gedragen, omdat zij er geen van kan krijgen. Twee zualcra te Heinkenszand moesten hunne lange tongen wat in toom houdenen het zelf niet vragen of de joogena geen zin in hen hebben, daar zij niet in trek zijn. Te Borsaele wordt een aehippera-knccht aan geraden, als hij uit het vrijen gaat, zich dan wat fatsoenlijker te gedragenwant het zal zoo maar vnn korten duur zijo. Een zoon van eene weduwe te Biezelinge moest zoo hoogmoedig niet zijnwant hoogmoed kan wel voor den val komen. De zoon van een klein boertje te Driewegen wordt aangeraden zoo niet te zitten draaijen in de kerk, daar dit hinderlijk ia voor een ander. De dochter van bruinoog ziet hem toch wel. Te B. heeft een meisje zich opgehangen, omdat haar vrijer zoo lang weg bleef om te gaan trouwen. Gelukkig werd zij nog tijdig genoeg afgesneden door den bruidegom die half beschonken uit de kroeg kwam. Na wat voor den schrik gebruikt te hebben werd het huwelijk toch op het bepaalde uur voltrokken. Eene reeds bejaarde dame te W. zegt: 'k Ben niet te oud van dagen Om het met hem te wagen, En ben ik al mijn tanden kwijt, Hij zegt: ik ben een lieve meid. De meid van een kastelein te Owordt verzocht zooveel onwaarheden niet uit te bazuinen, want zij is zoo dikwijls gewogen en te ligt bevondenterwijl zij zelf zegt Kon ik maar een vrijer krijgen, Dan zou ik wel beter zwijgen, Maar daar dit maar niet en gaat, Blijf ik zoo maar aan de praat. De dochter van den wekker te B. wordt aangeraden des avonds zoo niet te loopen, daar zij anders bet baanlje van haar vader wel kan waarnemen, en dan is er meer vrijheid. Onder den Bommel moesten twee buurmeisjes zoo mal niet zijn naar de jongens, daar zij anders opgesloten zullen worden. Een heerschap te Sint. wordt aangeraden zoo boos niet te zijn, omdat hij niet genoodigd was op een feest, want daar voegde hij niet. De dienstmeid van een kastelein te Bom. moest zooveel 9naps niet hebben in de herbergwant de nering zal daardoor verloopen. De president van de Ver- eenigde Staten vnn Noord-Amerikn, Grant, is op zijne rei9 in eene stad, gezoend geworden door eenige honderde dames. Nog nooit heeft de man het zoo bang gehad, zelfs niet toen de kogels rond zijne ooren vlogen. Op negen April zal een parelsnoer, afkomstig van de ex-keizerin van Frankrijk, le Amsterdam publiek wovdeu verkocht, De paus moet nog al aangedaan zijn geweest bij het vernemen van den dood van zijn ouden vriend, Mazzinni., Vóór dat Pius paus was, was Mazzinni een van zijue beste vriendeD, doch later werden zij vijanden. De begrafenis van Mazzini heeft plaats gehad in tegenwoordigheid van meer dan 12,000 personen, waaronder depulatiën uit verschillende oorden van Italië, studenten, werk lieden en vrijmetselaars. Beg;tszaken. Dc Arrondissementa-Regtbank te Zierikzee heeft den 15 Maart jl. de navolgende vonnissen in strafzaken uitgesproken: 1°. a. J, v. d. B. oud 24 jaren, h. J. v. V. oud 20 jaren en c. Ths, S. oud 20 jarenallen arbeiders geboren en wonende te Bruiuisse, zijn veroordeeld ter zake van het maken van nachtelijke ruslverstorende bewegingen in dc gemeente Bruinisso ieder tot eene geldboete van ƒ3, de eerste en derde bovendien elk in eene geldboete van ƒ5, ter zake van belecdiging van een bedienend beambte iu de waarneming zijner bediening; elke boete bij wanbetaling na daartoe te zijn aangemaand te vervangen door gevangenisstraf van een dag. 2°. J. P. oud 48 jarengeboren en wonende te Sint-Annaland is, ter zake van het toevoegen van scheldwoorden ann E. E. bocreu-dienstmeid, wonende te Sint-Annaland, veroordeeld tot eene geldboete van ƒ8, bij wanbetaling na daartoe te zyn aangemaand te vervangen door gevangenisstraf van 1 dag. 3°. J. v. d, V. oud 19 jaren, arbeider, geboren en wonende te Zierikzee, beklaagd van diefstal van 24 meters louw, is te dier zako veroordeeld tol gevangenisstraf van eene maand in eenzame opsluiting te ondergaan. 4°. A. V. oud 15 jaren, arbeidster te Zierikzee, beklaagd van diefstal van tabak uit een vat, op do Nieuwe haven te Zierikzee, is te dier zake bij verstek veroordeeld tot gevan genisstraf van 14 dagen. 5°. C, H, dc G. oud 11 jaren arbeider, en 6°. W. van 't N. oud 19 jareu, arbeidster, beide geboren en wonende te Zierikzee, zijn eveneens ter zake van diefstal vau tabak bij twee verschillende vonnissen veroordeeld de eerste tot een dag en de tweede tot acht dagen gevangenis straf terwijl 7°. A. T. oud 15 jaren, arbeidster, geboren en wonende te Zierikzee, die mede was beklaagd van diefstal van labak, van het haar ten laste gelegde is vrijgesproken, als hebbende zon der oordeel des onderscbcids gehandeld. Kunstnieuws. De twee eerste Soirée's voor Kamerrauzijk vonden 6 en 26 Februarij j. I. plaats. De uitvoerders de Heereo Grüters, Ezerman on twee geachte dilettanten, hebben dank voor do reproductie van zaken, welke anders hier niet te hooren zijn, en waarop, in waarheid, menig anderegrootero stad zelfs trotsch zoude kunnen zijn. Het programma bestond1°. Pinnoquartet (Es dur) op 16. L. van Beethoven Sonate voor viool eu piano (Bes dur) Mozart eu Trio (op. 104) ltei9- 8iger. 2°. Trio (op. 1 no. 2 G. Dnr) van Beethoven. Hon- gnarsche dansenBrahms en piano quarteit (op. 8) von Weber. 'I Ging ook hier, zóóals bijoa overal in den aanvang „onbekend inaakt onbemind", doch, zóódra men kennis gnat eu wil maken, des te beier en te meer zullen deze Soirees op waarde worden geschat, 't Is te hoopen, dat hel anozijn van 't betrekkelijk kleine auditorium, gceno aanleiding zij voor de ontwerpers en executanten, om zich hunnen tijd en hunne moeite te beklagende aanwezigen genoten en zij brengen vau ganscher harte dauk en hulde. Verrassend waren dc >IIongaarscho dansen," onbekend en dadelijk beminden kunnen wij, zonder iu meerdere bijzonderheden te treden, bijzon der vermeldenDe Sonate voor piuno eu viool (Mozart) ea o. a. het piano quartet van von Weber. Wij vergasten oob reeds op de derde Soiree. Hel tweede en laatste Concert (met Dames) der Muzijkver- eeniging had II. Dingsdog 12 dezer, wat de uitvoering betreft, onder de gunstigste omstandigheden plaats. Bestuurderen hadden gezorgd, door de medewerking eu het engagement van eenige meesters uit Middelburg en Rotterdam, voor eene meer volledige bezetting. Dc versterkiug was zeer merkbaar en had een gunstigen iovloed op de uitvoering der ensenble-zaken. De Symplianie (op. 95) vnn Hayd'n eu dc Ouverture der Dame Blaucbe, lieten, betrekkelijk ultbnus, wei^

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1872 | | pagina 1