/intik/nsdir nieuwsbode. \To. 5056. Dingsdag 19 Maart 1872. 28sleJaarg. LOTING VOOR DEN DIENST DER BRANDWEER. Bekendmaking. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zie- rilczee maken bekend, dat de loting voor den dienst der brandweer, die volgens de bestaande Verordening uit de daarvoor benoembare personen moet geschieden, ter voorziening in do plftatBen die door ontslag of op andere wijze zijn opengevallen, zal plaats bobben in het opon- Imar op Viqjrlnjj <len 9Q Maart a. op het Raadhuis ter kamer van Burgemeester en Wethou ders, to beginnen des voormiddags 01*1 IO uur. Zij noodigen de ingezetenen die op de lijst van be noembaren zijn geplaatst uit, bjj die loting tegenwoordig te zijn en herinneren hen dat zij regt hebben zelvo hun lot uit de bus te nemen en dat voor de afwezigen door een der leden van het dageljjksch bestuur zal worden geloot. Ziertkzee den 15 Maart 1872. De Burgemeester en Wethouders van Zierikzee. B. C. CAU. De Secretaris. J. P. N. ERMERINS, Bekendmaking. Sol*iil<lvoi*<lor"ïii«gon ton laste van het ï-ïjlt, de provincie en de gemeenten. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zie rikzee noodigen de ingezetenen dezer gemeente uit, om hunne rekeningen en bewijsstukken wegens schuldvorderingen ten laste van het rijk, de provincie en de gemeente over het jaar 1871, ter plaatse waar het behoort ten spoedigste in te dienen, ten einde te voorkomen, dat hunne vorderingen ten gevolge van te late indiening, volgens de wet, als verjaard moeten beschouwd worden. Zierikzee, den 15 Maart 1872. De Burgemeester en Wethouders B. C. CAU. De Secretaris P. N. ERMERINS. Algemeen Overzicht. Is 't wonder dat door het eeuwigdurend gehaspel in de Nationale Vergaderingwelks schadelijken invloed op elk gebied gevoeld en ondervonden wordtveler gedachten terugkeeren naar het voormalige Keizerrijk De tegenwoordige positie is onhoudbaar een Regee- r ring die voor zeveu achtsten niet is de uitdrukking van 's Lands Vertegenwoordiging Ministers maar geen Ministerie bestuurders maar geen bestuur een party in de Vergadering die alles wat naar Repubiek zweemt haatUie slechts in dien haat één en sterk genoeg is om baar wil door te dryven en toch weer de Repu- blikeinsche Regeering dragon en ontzien moetomdat zij in alle andere opzichten zoo bitter verdeeld is dat de reeds zoo dikwijls in het werk gestelde pogingen tot verzoening telkens afgestuit zjjn op onhoudbare tradi tiesserviele belangen en kinderachtige eerzucht en steeds zullen mislukken een partij die ieder ander het regeeren onmogelijk maakt en zelve daartoe het aller minst in staat is. Onder hot Keizerrijk was er orde eenheid ,- vastheid van bestuur de industrie bloeide het vrijhandelssysteem verschafte onnoemelijke voor- deelen maar het dwangstelsel dan O sancta sim- plicitas als of er dan nu in het land der vrijheidlie- venden vrijheid ware als of niet nu evenzeer als vroeger overal belemmerende bepalingen gevonden worden en de pers onder de meest strenge censuur ligt! E11 de vry- heid zelcer ze is een heerlijk goed maaralleen voor wie ontwikkeld geuoeg zyu haar te wuardeeren. Vrijheid zonder gehoorzaamheid is de grootste tirauniewerkt verderfelijker dan het ruwste despotisme. De Regeering moet dan ook voortdurend op haar hoede zijn tegen Bonapartistische intrigues aanvallen landingen. Laat er veel overdrevens zijn in de geruchten die daaromtrent verspreid worden toch wil het ons dunken dat bjj een tweeden coup d' état de kansen van den man van Sédan niet kwaad zouden staan. Hoevelen zeH'9 uit die kibbelende Vergadering, die nu een hoog woord hebben over en zweren bij bun Chambord eu Orleans, zouden den derden Napoleon toevallen, al ware het maar alleen om daardoor hun innige minachting voor de linkerzijde te bewijzen Do \ergadering hield zich bezig met de behandeling der afzonderlijke artikelen van het wetsontwerp tegen de Internationale. Na een krachtige verdediging van den Minister van Justitie Dufaure schonk zjj aan de wet haar goedkeuring. Met het beweren van sommigeu dat het aannemen van dit wetsontwerp een dwaasheid is en dat de Internationale nu als geheim genootschap in Frankrijk optreden en daardoor des te gevaarlijker worden zal kunnen we ons niet vereenigen. Wat ze in ;lict geheim kan werken zou ze toch zeker met meer ^getnak nog in het openbaar kunnen doen en by haar zedenbödeFV&nde maatschappij verwoestende stellingen die voor allen "cïie .niets te verliezen hebben, hoog en laag plebs in de meest ongunstige beteekenis van bet woord, zooveel aantrekkelijks bezitten, is de uiterste strengheid noodigwil men haar niet zulk een uitge breidheid laten verkrijgen dat weldra geen macht meer tegen haar opgewassen is. Het is dan ook te hopen dat de overige Staten in deze Frankrijks voorbeeld volgen. Ten opzichte van de wet betreffende de aanvallen op de Regeering schijnt er na eïudelooze discussies toch eenige eenstemmigheid tusschen de commissie van rap port en de Regeering gekomen te zijn. Echter heeft de laatste allerlei concessies moeten doen. Deze week wordt de wet in de Vergaderiug behandeld. Vermoeid van al het praten zal de Vergade ring zoodra de begrooting aangenomen is een maaud lang vacantie nemen. Het handelstractaat met Engeland is formeel opge zegd. Echter bljjft het nog een jaar van kracht en over een jaar nudan zal er in Frankryk wel meer veranderd zjjn Dat de Duitsche Keizer de wet betreffende het Staats- sckooltoezicht in Pruisen dadelijk bekrachtigd heeft, al ging het zuchtend en tot eeuwigen spijt van ultramon- tanen en hoog-conservatieven, kon moeilyk anders nadat zjj in den Landdag en in het Heerenhuis met zoo groote meerderheid was aangenomen dat er tengevolge van de te Posen ontdekte papieren maatregelen tegen de Jezuïeten genomen zullen worden is natuurlijken dat deze heeren het programma van hun onderwijs moeten overleggen is hun zeker reeds ergernis genoegdat Dr. Falk de nieuwe Minister van Eeredienst opruiming houdt in den augiasstal van zijn bureau en de verstaalde oud-gasten wegjaagt is gelukkig en bewijst dat hij het goed meent maar wie had vermoed dat reeds zóó spoedig by ministerieel besluit dispensatie van godsdienst- ouderwijs op de Gymnasia en de Hoogere Burgerscholen zou verleend worden, in dier voege zelfs dat het recht der ouders om zeiven hunne kinderen godsdienstonder wijs te geven zal worden geëerbiedigd wie had vermoed dat de Saksische Landdag het verplichte godsdienst onderwijs zooveel mogelijk beperken en aan kerkelijke orden de oprichting van inrichtingen van opvoeding en onderwy9 verbieden daarentegen de schoolplichtigheid zoover mogelyk uitstrekken zou en dat de Badensche Landdag datzelfde goede voorbeeld volgen en daaren boven de Oud-Katholieke priesters handhaven en be schermen zou Het Oostenrijksche Ministeriedat met de liberale vlag aan boord op alles behalve liberale wijze de Oud-Katholieken niet wilde erkennen is genoodzaakt geworden zijn willekeurig besluit in te trekken. De Oud-Katholieken zetten nu weer te Weenen b.v. hunne godsdienstoefeningen in de kapel van hel raadhuis on gestoord voort. Met halve maatregelen zal men échter ook daar 11 iet kunnen volstaan en zoo zal de Rcgee- ring de huwelijken door Oud-Katholieke priesters gesloten weldra als wettig moeten erkennen. I11 Zwitserland zal de volksstemming over do her ziene federale Groudwet, door den Nationalen Raad en den Raad der Staten aangenomen in de eerste helft van Mei plaats hebben. Italië heeft weder een zjjner groote mannen ver loren Giuseppe Mazziniden samenzweerder bij uit nemendheid den man die bezield was van een grootsch denkbeeld en geleefd, gestreden, geleden heeft voor een vrijonafhankelijk en vereem'gd Italië. Zoozeer was men, ook bjj verschil van gevoelen en richting, overtuigd van zijn' edelen zin en onbaatzuchtige be doelingen dat in de Italiaausche Kamer van Afgevaar digden door alle partijen het voorstel ondersteund werd om liet groote leedwezen uit te drukken dat de Kamer had ondervonden bij het ontvangen der tijding van zijnen dood. De Spaansche hoofdstad is dezer dagen getuige van allerlei manifestaties; de eene vergadering na de andere wordt er gehoudende partijen vaardigen lmar ma nifesten uit alles met bet oog 'op de aanstaande verkiczïngui der Cortes. Inmiddels wordt de toestand hoe langs zoo benarder en waren de geruchten van ongeregeldheden te Madrid tot nog toe voorbarig, toch waren zij de uitdrukking van hetgeen ieder verwachtte. De troepen zijn geconcentreerdde nationale garden ontwapend. De jeugdige Koning legt onder dat alles veel geestkracht aan den dagvast besloten om den uitslag van den aanstaanden strjjd op den troon af te wachten. Wederom had in hetHydepark te Londen een monster- meeting plaats om te protesteeren tegen de Regeerings- voorstellen tot regeling van het toezicht op de Konink lijke parken. De bekende volksmenner Odger had de aardigheid de wet te verbranden waarna de lieden vrooljjk gestemd huiswaarts keerden. Een ander, de niet minder bekende Dilke, heeft iu het Lagerhuis een motie aangekondigd om de aandacht te vestigen op de civiele lijst van het Koninklijk Huis en afschrift te krijgen van al de specifieke uitgaven sedert de troonsbestijging der Koningin. Wat men al niet doet om invloed op den grooten hoop te krijgen en populair te blijven En hoe treurig dat deze zich zoo gemakkelijk verschalken laat! Ten onzent hield de Tweede Kamer der Staten-Gene- raal zich bezig met de behandeling der voorstellen tot herziening van haar Reglement van Orde. Veel goeds is daarvan zeker te wachten voor den loop haver werk zaamheden. Niet onpractisch zou 't zijn als zij een in den Beierschen Landdag gedaan voorstel0111 elk lid dat langer dan een kwartier spreekt een boete op te leggen van vijf gulden als artikel zoo of zooveel in haar reglement inlaschte. Hoeveel nationale tijd zou er uitgewonnen worden Wat zouden de discussies bekort worden En zouden ze er minder belangrijk om zijn Nieuwstijdingen. New-York, 12 Maart. Een der jammcrlijk9te ge volgen der laatste sueenwstormcnzeggen de nieuwsbladen-van New-York die in het landschap Sionx gebeerscht hebbenia wel de ontdekking van het stoffelijk overschot van doctor Hall, nil het graafschap Osceola. De doctor had in die vreeselijke snccuwjaglcn zijnen weg verloren en al de nasporingen zijner familie bicven vruchteloos. Eon hood san het huisgezin des doctors kwam cenigen tijd geleden met ecu stuk been .huis waarts, hetwelk men herkende voor een overschot van 1 hut ligchaam des geneesheers. Het dier. werd terug op het spoor gezet en de familie vond nlzoo de plaats waar - doolor Hall in de sneeuw omkwam. Onlangs uit Dakota toegekomen beriglenbevestigen leo volle wat er vroeger gezegd werd over de hoogte die de sneeuw tijdens die vreeselijke snecuwjaglen bereikte, en de hevigheid der koude welke er in de maanden December en Januarij hecrschte. De trein-waggons van Master John W. Smith, die Vhetsone voor Spotted Tail, aan de White-rivier verliet, ge bruikte zes volle weken om eenen afstand van 200 Engelsche mijleo te doorloopeo. De trein ontmoette op zijnen weg sneeuw bergen van boveu de honderd voet hoog en het weêr was zoo koud dat al de uurwerken bevroren. Ket personeel heeft veel vaQ de koude geleden, doch niemand verloor hierbij het leven. JFvnaftrijlt. "V"<?i*SSlilleS, 16 Mnart. Dc militaire commissie, welke belast is met het onderzoek naar de oorzaak en omstandighe den, die tot de capitulatie der versterkte plaatsen in den laatsten Fransch Duitschcn oorlog geleid hebben,-heeft lieden met twee stemmen meerderheid tot de verwijzing van maarschalk Buzaine voor een krijgsraad besloten. In ieder geval zal het aan de beslissing der nationale vergadering overgelaten worden, in hoeverre nnn dit besluit gevolg gegeven zal worden. Een jeugdig Fransch student was zijn vacantietijd gaan doorbrengen by zyn nicht, mevrouw de L.,. een jonge bekoorlijke weduwe. Dezer dagen waren beide van een lange wandeling huiswaarts gekeerd. Onge lukkig heeft deze woning slechts een uitgang en ge durende do afwezigheid der meesteres, had de dienstmaagd een trompetter der karabiniers, haar neef, een grooten jongen, bij zich gelaten, wiens ledige maag zij juist bezig was met een kop bouillon en een stuk brood te versterken toen mevr. de L. aanscheldo. Men kan zich den schrik van den militair en de keukenmeid verbeelden. Na vruchteloos beproefd te hebben zich in een kast te verschuilen, die echter voor den trompetter te klein was, nam bij de vlugt onder het ledikant van mevr. de L. Deze trad kort daarop, 11a haar neef goeden nacht te hebben gewenscht, haar slaapvertrek binnen. Zij was op bet punt, om haar nachtgewaad aan te trekken, toen zij, omkeerende,ontwaartwien? Onzeu student, die voor haar op de knieën ligt, meteen smeekend gelaat en uitgestrekte armen, zyn liefdesverklaring af leggende. „In 's hemels naam, neef," riep mevr. de L. geheel ontroerd uit, „sta op en verwijder u, wat zoude men van mij denken, indieu men wist, dat gij op dit uur hier waart; gij vergeet wie ik ben en vooral wie gij zijt." „Waarde nicht," antwoordde de jongman, „ik denk aan niets dan om u te beminnen en geen magt ter wereld zal mij van hier verdrjjven, al klonken de bazuinen des laatsten oordeels in mijn ooren." Op hot hooren van deze woorden zet onze karabinier, die zich vreeselijk verveelde, de trompet aan den mond en laat een krachtige reveille hoorenT r r r r r ta ta ta ta ta ta ta. Mevr. de L. geeft een gil, de student stuift de kamer uit en de kavabinier maakt van de algemeene angst gebruikom naar de hoofdwacht terug te keeren, van waar hij gedacht had slechts een oogenblik verwijderd te blijveu. ©uitsriilnnk. De belooningen, die door deo keizer van Duitschlund mei Fransch geld aan zijne generaals worden uitbetaald, worden volgens de linlf-officieele Provincial. Correspondent verdeelt als volgt: prins Frederik Karei, graaf Moltke, graaf von Roon en von Manteuffel 300,000 thaler; aan den koning van Beijcren eene gelijke som om te verdeelén; aan von Goeben, yon Werder en Delbruek elk 200,000 thaler; aan Voigt-Retz, Fransccky, Alvensleven II en Blnmenthal 150,000, aan prios August van Wurtemberg, Alvensleven I, von Zastrow, von Man- stein, Kirchbnch, von Bose, Sliilfnagel, Podbielski, von Kamekc, von Stosch, Oberwitz, Fabrice en vod Siicköw, 100,000 tlialer. Hel voormalig Augustijner klooster te Erfurt, in hetwelk Lullicr den Ï7deu Ang. 1505, in den ouderdom van ruim 21 jaren, als bedelmonnik werd opgenomen en wanrin thans het weeshuis dilr evangelische gemeente gevestigd was, is 11. Donderdag een prooi der vlammen gewordeu. Alle pogingen om de cel te redden die door Luther werd bewoond en te zijner ge dachtenis onveranderd in stand was gehouden, waren vruchteloos. Juist in dat gedeelte van het gebouw woedde de brBnd zoo hevig, dat het zelfs onmogelijk was, de cel te bereiken. De bijbel met Lntersch kantteekeningen, de aanwezige handschrif ten van onderscheidene mannen uit het tijdperk der Hervor ming, het vreemdelingsboek met de handteekeningen van vor stelijke personen, geleerde en andere vermaarde personen van vroegeren en Interen tijd, alles is door jhet vuur vernield. Alleen de vier muren van liet gebouw zijn overgebleven. De Dnitscho Oeneral-Artz professor van Nussbnum, heeft eene operatie verrigt, die wel eenig in hare soort zal z(jn. Een 23jarig soldaat, Huiler genaamd, ontving bij Bnzeilles met de kolf van een geweer een slag op den linker-ellcboog en den nek. Sedert leed hij aan pijnlijke zamentrekking der spieren of krnmpen; somtijdszoo hevig dat hij zijn bewustzijn verloor. Te vergeefsch wendde men gymnnstie baden eu allerlei andere middelen aan. Toen professor van Nnssbaum uit Frank rijk terugkeerde kwam deze patient Onder zijne behandeling. Na overleg niet den physioloog professor Veith, kwam men tot liet resultaatdat de oorzaak van het kwaad in het rnggemerg gelegen was en das slechts daarop moest gewerkt worden. De diagnose was voor den ongelukkige ook daarom belangrijk, omdat hij gedurende een half jaar gevangen werd gehouden, onder verdenking van voorgewende ongesteldheid. Professor van Nussbnum besloot nu alle betrokken zenuwen bloot te leggen, die uit te rekken en daar het rnggemerg mede in het spel was, de vier onderste hnlszeouwen lot haar plaal9 van uittre ding uit de wervelkolom te volgen en op die plaats zooveel mogelijk te rekken, om missehien daardoor op het nabijgelegen ruggemerg te werken mogelijke vcrgrocijing aan de wervel- gaten los te maken en zoo de kramp te doen verdwijnen. Ilailer, wien de onzekerheid van den uitslag door den lioog- leeranr niet werd verheeld, gaf zijne toestemming. Den 15en Februarij werd hij in de kliniek van professor van Nu9sbaum gebrngl, in een toestand van geheole verdoovingen had de gevaarlijke operatie met bet beste gevolg plaats. De toestand van den zieke is thans zeer bevredigend. Door outblooting en uitrekking der vier onderste halszenuwen bij het ruggemerg, werd de verlamming der gevoelzenuwen en de kramp dei bewegingszennwen overwonnen. Hierdoor is het feit geconsta teerd dat men langs operalieveu weg zeer nabij het ruggemerg kan komen en daardoor verlammingen en krampen kan ver drijven. In het door professor van Nussbaum gegeven verslag zegt hij: »ïk ben blijde dat de operatie geschied is in'l bijzijn van 100 toeschouwers, men kan nu niet zeggen dat ik ge droomd heb." JïlcWtlttub. 's» Gravenhagfe, 15 Maart. Bij de tweede kamer is ingekomen een wetsontwerpstrekkende tot goed keuring eener dading met jonkvrouwe C. E. G. Schorer van Sint Pliilipsland. echtgenoot van mr. D. Weerts, te Arnhem, tot beëindiging van een geschil over buiten gronden in het Slaak, onder de gemeente Sint Philipslan-i. 16 Maart. De tweede kamer heeft heden de dis cussie over het ontwerp tot herziening van het regle ment van orde voortgezet. Een amendement van den heer Storm van 's Gravensande, strekkende om het uur van aanvang der vergadering en de zittingdagen onveranderd te behouden, werd met 41 tegen 19 stemmen aangenomen. Een amendement van den heer van Houten om te bepalen, dat ieder lid bij de algemeene beraadslagin gen slecht eenmaal zal mogen spreken, werd aange nomen met 29 tegen 26 stemmen. De discussie over het ontwerp is tot art. 124 gevorderd. In deze zitting is ingekomen de definitieve begrooting voor het ministerie van oorlog. De min. van oorlog dringt aan op een spoedige behandeling van het gewij zigd ontwerp tot regeling en voltoojjing van het vesting stelsel. De vesting Neuzen en het fort Ellewoutsdijk worden behouden. Eergisteren zijn de eerste kievitseieren aangebo den aan Z. M. den Koning door Schaap, hofleverancier te Delft. 's Gravenhage, 15 Maart. Gisteren werd voor het prov. geregtsbof in Zuid-Holland behandeld de zaak van Helena van As, beschuldigd van in den nacht van 26 op 27 Oct. 1870 brand te hebben gesticht in de schuur van haren broeder Wouter van As, te Scherpenissewelke schuur met al het zich daarin beviudende een prooi der vlammen is geworden. By het verhoor dat zy voor den officier van justitie te Zierikzee ondergingontkende zy hare schuld, welke ontkentenis zij ook later bij hare teregstelling voor de hoven vau Zeeland en Noord-Braband volhield. By arrest van het prov. geregtsbof in Zeeland van 3 Maart 18.71 werd zij schuldig verklaard en veroordeeld tot tuchthuisstraf van 5 jaren. Van dit arrest werd cassatie aangeteekend en de Hooge Raad vernietigde het arrest wegens schending van art. 427 Strafv., en verwees de zaak naar het hof van Noord-Braband. Dit hof behandelde de zaak op nieuw en veroordeelde de be klaagde by arrest van 12 Oct. 1871 mede tot 5 jaren tuchthuisstraf. Wederom werd cassatie aangeteekend en ook dit arrest werd door den Hoogen Raad op 3 Jan. jl. vernietigd wegens schending der artt. 427, 434 en 433 no. 1 Strafvord. en verwees thans do zaak naar het hof van Zuid-Holland. Dientengevolge werd deze zaak gisteren ten derden male behandeld. Deszelfs getuigen werden gehoord en ook nu ontkende de besch. het haar ten laste gelegde. De adv.-gen. requireerde op nieuw hare schuldig verklaring en veroordeeling in eene tuchthuisstraf van 5 20 jaar. De verdediger Mr. Jacobsonhield daarop eene uitvoerige pleitrede, waarin hjj de verschillende getuigenverklaringen wederlegde, trachtte aan te toonen dat de beschuldigde den brand niet kon hebben gesticht en concludeerde daarop tot vrjjspraak. De uitspraak is bepaald op Donderdag a. s. 13 Maart. Een buitengewoon voor val deed zich gisteren bij een zitting van het kanton- geregt alhier, voor. Een der getuigen namelijk, wa9 een vrouw uit Delfshaven. Deze vrouw echter is in de beide beencn en den regterann geheel verlamd, zoodat zij altijd wordt vervoerd in een wagentje. Nu was dit voertuig niet geschikt om den trap van de geregtszaal op te gaan, zoodat de getuige voor de deur bleef staan en haar buiten het gebouw deu eed, natuurlijk met de linkerhand, en het verhoor moest afgenomen worden. 15 Maart. Gisteren stond de gemeenteraad 5000 toe voor het feest op 1 April. Dit gevoegd by de 4000 dor collecte en wat er nog is iugeteekend op de lijsten zal de feestcommissie in staat stellen luisterryk haar taak te volvoeren. De optogt zal het groote feit van den 2de Paaschdagde illuminatie dat van dien avond zijn. Naar wjj vernemen hebben reeds meer dan 80 corporaties zich aangeboden voor den optogtde typographen zullen er met hun snelpers evenmin ont breken terwijl verder de meeste ambachten vertegen woordigd zullen zijn. 17 Maart. Gisteren ochtend omstreeks 4 uren is een Duitsche aak, genaamd Hermine, schipper Théodor Beyer, liggende op stroom voor de Westerkade dooi de Engelsche stoomboot Harlequin, gezagvoerder Saei- jers, doormidden gevaren, met het ongelukkig gevolg dat de vrouw van den schipper, diéns knecht eu een jongen verdronken zijn, terwijl Beyer en diens zuster zich hebben weten te redden aan boord van eene aldaar in de nabijheid liggende Duitsche brik August Friedrich. Het aakschip is onmiddellijk gezonken. Van de drie verongelukten is alleen het lijk van de vrouw opge- vischt, terwyl de lijken der twee anderen zich vermoe- lijk nog in het ruim van het gezonken schip zulleu bevinden. Zïerïltzee, 18 Maart. Aan den heer P. PuijpeAz., eervol ontslagen hoofdonderwyzer te Vlissingen is een pensioen toege legd ten laste van den staatvap 570 gulden 's juars De benoeming als geneesheer te Slochtereu (prov. Groningen) is door den heer O. H. J. Steenberg j sinds 1852 te Rilland gevestigd aangenomen na voor Wes- torvoort (prov. Gelderland) bedankt te hebben. Uit Gouda wordt aan liet Leidsche Dagblad geschreven, dat weinig plaatsen er in het vaderland zijn, waar meer werk gemaakt wordt van de locale feestviering op 1 April, dan te Gouda. „De toebe reidselen, die men allerwege door particulieren, ook reeds door de feestcommissie ziet .maken, zyn veel en veelsoortig. sOver het algemeen hebben zich zeer weinigen aau het betalen van hun deel in de kosten onttrokken zoodat de commissie, om niemand te kwetsen, genood zaakt was in alle huizen, hoe armoedig die ook zyn, haar bezoek te brengen. Alleen over twee heeren uit de middelbare volksklasse schynt de commissie zich te beklagen te hebben. »Veel genoeglijker is het eene ontmoeting te ver melden, die een paar commissieleden in een onzer minst aanzienlijke bnurten te beurt viel. In een zindelijk ofschoon armoedig vertrekje lag een jonge moeder met haar kindje van 3 dagen. Of er geen baker was 'dan of die zich toevallig verwijderd had, weet ik niet, maar de kraamvrouw was alleen. Op het geklop der heeren antwoordde zij, evenals de grootmoeder van Rood Kapje„Trek aan het touwtje en de deur zal opengaan." Van achter haar bedgordijn vroeg zij den heeren verschooning dat zij hen niet beter ontving en vroeg naar hun begeerte „Mijne heeren antwoordde de jonge vrouw, »op den stoel voor mjjn bed ligt mjjn zak, mag ik u verzoeken dien te openen Dit geschiedde en men vond er drie centen in. »Dit is alle9 wat ik bezit," vervolgde de kfaamvrouw »ik bid u versmaad het niet, had ik meer dan zou ik meer geven, voor zoo iets heb ik alles over." De heereu namen de 3 centen aan, maar nog denzelfden avond ontving de kraamvrouw een pakje, dat haar schadeloos steldo voor het gemis barer centen." TELEGRAM. 's Gruvenhage, 19 Maart. Eindelijk zijn de disenssiën uopen9 de herziening van het reglement van orde voor de Tweede Kamer afgeloo- pen. Vóór de eindstemming is na langdurige discussie met 46 tegen 15 stemmen aangenomen het beginsel dat ook onafgedane voorstellen bij sluitiug der zitting in de volgende hervat worden. Ten slotte is het geheele regle ment aangenomen met 33 tegen 29 stemmen, met be paling, volgens het amendement van den heer van de Putte, dat, hetzelve met 15 April a.s. in werking treedt en vóór 1 January 1874 zal worden herzien. Kerknieuws. Zierikzee, 18 Maart. Gisteren werd de nieuwe leeraar by de Herv. Gem. alhier, Ds. ESnellen, be roepen van Drielbevestigd door zijnen ambtgenoot Ds. Hiigenhollz, in de Kleine Kerk, mot eene rede, naar aanleiding van Matth. 17 20'. Niets zal u onmogelijk zijn. Des namiddags hield de bevestigde leeraar zijne intree rede in de Nieuwe Kerk, tot grondslag nemende Rom. 13 lh. Er is geene magt dan van -God. Ds. Jacob van 'fHooft, sedert 20 Maart 1870 pred. te 's Heerenhoekis beroepen te Fort-Bath en Rilland. Bjj de Herv. gemeente te Sprang (N.-Brabant)va cerende sedert 22 April 1869is nu reeds het 21ste beroep uitgebragt. Z. M. heeft met ingang van 1 April a. s. pen sioen ad 600 's jaars verleend aan J. B. Wesselingh, pastoor te Kwadendamme (Zeeland.) Gemengde berigten. Te 's Gravenpolder wordt een wagenmakers-knecht aange raden, zulke laffe praatjes van de meisjes niet uit tc kramen, omdat hij er geen krijgen knn. Zij zeggen dan ook: „Wij hebben er liever geen, dan zoo een." Een molletje to W. moest zich zoo boos niet aanstellen, omdat zij geen vrijer kan krijgen en zich daar over niet wreken door naamlooze brieven te schrijven. Du9 meisje, wil dat niet meer doen, Want zoo verliest gij uw fntsoen, En als gij dat niet en Iaat, Komt gij verder op de prant. Te Schore wordt een kwast aangeraden zijn kwaad wat beter te zwijgen, en zijne daden niet rond te venten in plaats van spek. Eene bakkers-dochter to S. zegt: dat zij wel duizend heeren heeft kunnen krijgenmaar er geen een van heeft willen hebben. Maar de bnren zeggen dat zij niet in trek is zoo min bij heeren als bij boeren. De zoon van een vrachtrijder te Weraeldinge zegt: die zoekt, die vindt en nu zoekt hij naar eene boeren-dochter met veel schijven. Een kastelein te N. weet zjjne schuldeischers op eene fatsoenlijke wijze van de deur te houden; die zich dan ook eenmaal daar binnenskamer gestooten heeft wnchtc zich voor herhaling. Te Biezelinge moest een klompenmaker des zondag9 zooveel misbaar niet makenwant dat is maar hinderlijk voor de kerkgangers. Hij kan toch zijn glaasje wel drinken zonder half gek te zijn. Een nrbeider onder Schore moest begrijpen, dat zijn baas hem niet betaald om met een nichtje van een schaapherder te spelen op het Innd, maar om tc werken. Als hij dat niet nalaat, zal hij nog zonder werk rakendan kan hij altijd spelen. In den Leendert-Abrnham- Polder zal eene boeren-meid nog vast gelegd moeten worden, want zij loopt soms als een dollen hond; Eo dan roept zij in een huis: „Vrouw! is nu de baa9 niet t'huis." Een postlooper te W. moest zooveel snaps niet hebben van anderenwant dan zal hij nog postlooper uitrakenen dan kan hij een schrepel gaan opzoeken. Een landbouwer te de Haar heeft een slier verkocht van twee jaar voor 205, en zijn buurman heeft eeu stier waar 500 voor is geboden. Ook heeft ccn anderen boer eene koe verkocht voor het rond sommetje van ƒ600. Te Meppel zijn 9 stuks porcelein verkocht voor ƒ400. Drie damctjc9 te Bommel moesten zooveel 9nnps niet hebben als zij gaan wandelen, want dan hebben zij van ieder wal te zeggenen houden ieder maar voor den gek. Te X. wordt gevraagdof een baas van den dijk nog baas is, om reden hij meer aan de biljart is dan aan den dijk. Twee dametjes te Ooltgcnsplaat zeggen dat zij zooveel vrijers kunnen krijgen als zij maar hebben willenmaar zij loopon altijd maar alleen en niemand ziet naar hen om.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1872 | | pagina 1