ZIEMIKZEESCHE NIEUWSBODE. Donderdag 14 Maart 187*2. No. 5054. 28sleJaarg*. Brandschouwi n g. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zie rikzee brengen ter kennis van de Ingezetenen dat op Maandag den 18 Maart eerstkomende en volgende dagen eene ALGEMEENE BRANDSCHOUWING door de Directie der Brandweer in de woningen der Ingezetenon zal worden gehouden overeenkomstig de bepalingen der Verordening tot voorkoming en blussching van brand in deze gemeente. Zierikzee den 8 Maart 1872. De Burgemeester B. C. CAU. De Secretaris J. P. N. ERMERINS. Bekendmaking. II E R IJ K. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zie rikzee maken bekend dat volgens het besluit van do Gedeputeerde Sta en dezer provincie van den 9 February 11., no. 77, de herijkder maten, gewigten eu weeg- vverktuigen in het looper.de jaar in deze gemeente in het gewone yklocaal op het Raadhuis zal plaats hebben van den 7den tot en met den 28sten Maart aanslaande, op alle werkdagen, 's morgens van O tot 13 en 's namiddags van 1 tut 4 uur, Ziehikzee, den 21 February 1872. De Burgemeester en Wethouders, B. C. CAU. De Secretaris J. P. N. ERMERINS. Bekendmaking. Pluatsing van Kinderen op <le Ar- monsciiool. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zie rikzee, brengen ter kennis van belanghebbenden dat Heeren Commissarissen over de armenschool in deze gemeente, een zitting zullen houden in de Regenten kamer van het Hervormd Diaconie armengesticht op Zuturdag den 23 Maart a.s., des avonds ten 7 uur, tot het ontvangen en beoordeelen der aanzoeken om plaatsing van kinderen op die school, en worden ouders of voogden die hunne kinderen daar wenschen geplaatst te zienopgeroepen om zich daartoe aan te melden aangezien tusschentyds geene kinderen op de school kunnen worden toegelaten. Zierikzee, den 11 Maart 1872. De Burgemeester en Wethouders. B. C. CAU. De Secretaris, J. P. N. ERMERINS. Bekendmaking. POLITIE-DIENAA1 De BURGEMEESTER van Zierikzee. maakt bekend dat voor deze gemeente wordt gevraagd, een agent van politie, om ten spoedigste in dienst te treden op eene jaar wedde van /350, benevens vrije bovenkleeding en wapening. Voor den benoemde bestaat hr t vooruitzigt oui dadelijk ook tot lid der nachtpolitie te worden benoemd, waaraan is verbonden eene jaarwedde van /Ö-X-, benevens eene gratificatie van ƒ10, bij stipte betrachting zijner ambts- pligten in deze betrekking. Sollicitanten niet ouder dan 35 jaren van gezond ligchaamsgestelgoed kunnende lezen en schrijven kunnen zich tot 25 Maart c. k. in persoon met over legging van eigenhandig gesclnoven verzoekschrift en bewijzen van goed zedelijk gedrag aanmelden bij den Commissaris van politie aldaar, des voormiddags Ins- schen 10 en 12 ure. Zierikzee, 4 Maart 1872. De Burgemeester voornoemd, B. C. CAU. Nieuwstijdingen. Aan een schrijven van een Amsterdammer, die het vorige jaar naar de Kaapsche diamantvelden is vertrokken worden eenige bijzonderheden ontleend welke eenig denkbeeld geven van de bezwaren aan het diamant-graven verbonden. Het gezelschap bestond uit vijf personen, die den 20sten October de Kaapstad verlieten, per spoor tot Wellington kwamen doch van daar de reis te voet moesten voortzetten. Die reis duurde dertig lange dagen, waarin meer dan twee honderd uren te midden van al - lerlei gevaren en onder de grootste ontberingen moesten worden afgelegd. Den lOden Nov. bereikte men Hopc- toron (210 uren van Kaapstad), en van daar kon de reis in een met 18 ossen bespannen wagen worden voortgezet. Eindeljjk den 20sten Nov. kwam men aan de plaats van bestemming. rEen zonderling schouwspel" zegt de briefschrij ver deed zich nu aan ons oog voor. Een uitgebreide tentenstad rondom de delveryen gebouwdleverde een even bont als woelig tooneel. Duizende tenten van verschillenden vorm stonden zonderling dooreen als een doos speelgoed door den onbedreven kleinen uit gestrooid. Het eerste wat wjj te doen hadden was ook een tent te bouwen en na een paar dageu waren wij reeds onder dak. Wjj besloten dat een onzer aan het tentmaken zou bljjven en de anderen zich met diamant-zoeken zouden bezighouden. Het tentmaken levert goede winsten op, voor wie er mede teregt kan; maar 'thelpt niet veel, want een oud pond boter kost ƒ3 en een dozyo eijeren ook. Het overige is naar evenredigheid. In den laatsten tyd echter is het iets goedkooper geworden, ofschoon een broodjedat te huis 10 cents kosttehier met 12 stuivers moet betaald worden. Nu zult ge zoo gaat de schrijver voort nog wel iets uit de diamantvelden willen vernemen. Er zijn verschillende stukken land waar diamant gevonden wordt, zooals Buitfontein Toitspan de Beerspan Newrust, enz., welke op korten afstand van elkander liggen. Elk dezer plekken bestaat uit een groote uitgestrektheid grondadie door duizende delvers bewerkt wordt. Zjj worden in stukken van 30 voet in het vierkant verdeeld, die claims worden genoemd. Van elke claim betaalt de eigenaar ƒ6 belasting 's maands aan het gouver nement. De claims zelve zijn zeer verschillend in waarde. Sommige leveren niets, andere schatten op. De prjjs is dan ook zeer uiteenloopend. In Toitspan verschilt die van 100 tot 2000 p. st. en in Newrust zijn zelfs claims voor 3000 p, st. of ƒ36,000 verkocht. Veel geld voor een stukje grond waar op zijn best een huisje op kan staan! Toch doet men wijzer een dure claim te koopen; er zijn voorheelden te over dat dure claims in ééu dag het bedrag opleverden van den gebeele» koopprys. 'tls hier als in Europa: met geld kan men geld verdienen. Wjj hebben twee goede claims om in te werken, maar hadden geen geld om een claim te koopen, zoodat wij in deelgenootschap uiet den eigenaar graven; 2/3 van hetgeen gevonden wordt is voor ons, ]/3 voor den eigenaar. Het diamant zoeken gaat niet zoo gemakkeljjk als men zich voorstelt, 't staat vrij gelijk met gouddelven. Men graaft in Toitspan van 20 a 30 voet diep en vindt dan grond van verschillende soort en kleur. Somtijds is die zoo hard, dat er groote krachtinspanning noodig is om hem los te maken. Is dit gelukt dan worden dj kluiten fijn geslagen en in eene zeer wjjde zeef gedaan. Wat er op blijft liggen wordt nagezien en dan weggegooid; wat er door is gevallen gaat weder in eener naauwer zeef waar op zjjn beat een spcldekop doorgaat. Het overblijvende wordt op een groote tafel gestort en dan eerst begint het eigenlijk diamant zoeken. Ik heb dat werk nu zes weken dag aan dag by de hand gehad en wij zijn nog niet zoo gelukkig geweest voor de waarde van één cent te vinden, maar daarom geen moed verloren. Eén enkele dag kan alles weer goed inukener zijn er hier die zes maanden en lauger vruchte loos zoeken, anderen behoeven slechts de spade in de grond Ie zetten om een diamant te vinden. Dyssenterie en koortaeu zijn aan de orde van den dag. De heeto zon en 't slechte water sleepen menigeen ten grave Drie jaren is het geleden, dat in dit rijk do vrij heid van godsdienst werd afgekondigd, en reeds telt men er 20 niet onbelangrijke Protestantsche geineen- tens. In Madrid zijn 7 Evangelische kapellen van onderscheidene secten meer dan 2 duizend personen komen daar des Zondags eu op enkele dagen in do week hijeen. Bij 4 van die kerken behooren scholen, waar 300 kinderen pene Christelijke opvoeding erlan gen. Onlang is in de voorstad de Las Penuelas nog eene nieuwe kerk gesticht, met eene school, die onmid- delijk 120 leerlingen telde. Sevilla. is voor Zuidelijk Spanje, wat Madrid voor het middelpunt is. Dooi den onvermoeiden ijver der Predikanten Cabrera, een voormalig Priester, en Juguel zjjn daar 5 vergader plaatsen, met scholen door 600 kinderen bezocht. Er bestaat daar teveus eene Theologische school, onder de leiding van den Schottellen Predikant Black, en eene meisjesschool. In Valladolid werkt de jeugdige Evangelist Pedro Castro met den besten uitslag. Te Saragossa is in het voorloopen jaar eene kerk gebouwd, en op de Evangelische school te Barcelona, waar in het voorjaar van 1871 slechts 30 kindoren van het onderwijs gebruik maalcteu, telde men in October reeds meer dan 200 leerlingen. JFranfirijfe, Parijs11 Maart. Een telegram uit Pisa meldt het overlijden van Mazzini, den bekenden zumonzweer- der voor de eenheid van Italië. Het bevestigd zich, -lat te Besan9on maatregelen zijn genomen, omdat er kenteckeneu bestonden van het provoceeren van wanordelijkheden door uitgewe kenen langs de Zwitsersche grenzen. A11h9 is eveuwel rustig gebleven. De onveiligheid des nachts te Parijs r.eaint toe. Zaturdag werd zelfs (in La Villette) een huurkoets door twee kerels aangehouden eu de koetsier, niettegen staande hij krachtige» weerstand bood, beroofd. Ge lukkig kwam de politic nog te regter tijd ter plaatse om zich van de twee individu? meester te maken, 't Bleek nu dat beide handwerkslieden waren. De herhaalde nachtelijke aanvallen zijn dan ook voor namelijk 't gevolg vau de groote ellende, die tegen woordig to Parijs heersclit. Het 3de corps van 't leger van Versailles., (dat van generaal Barras), waartoe ook de Bonapart istisch- gezinde divisie Mettetal, die naar Lyon en Saint Elienne Verlegd werd behoordeis ontbonden. De divisies cavalerie, daartoe hehoorendezjjn nnar verschillendo garnizoenen in de provincie gezonden. Tegen 't einde dezer maand zal het garnizoen van Parijs eveneens verwisseld worden. Reeds is eene afdeeling van 700 man naar Aries vertrokken. De regeering schijnt de troepen die in en om Parijs liggen, niet meer te ver trouwen. Een Amerikaansche schouwburg directeur heeft vergunning verkregen om te Parijs een der vreemdsoor- tigste natuurverschijnselen te laten zien: een jong meisje zonder armen noch beenendie het door oefening zoo ver gebragt heeft, dat zij met haar tanden naait, schrijft, breit, teekent, enz. Driejaren geleien werd de tentoonstelling vau dit ongelukkige schepsel verboden. iPttitethliuifc. Bei'lijii ,11 Maart. Do Keizer heeft aan de Fran- sche krijgsgevangenen, die nog in de Oostelijke pro vinciën nog gevangen waren, amnestie verleend. Zij zijn gisteren naar Erfurt overgebracht, om vandaar naar Frankrijk getransporteerd te worden. Van do amnestie zijn slechts enkele gevangenen uilgesloten, die zich dit onwaardig hadden gemaakt. Uit Gotha 9chrijft men onder dagtcckcning van 0 Maart: Ecdc volstrekt ongewone gebeurtenis, die, zoover men zich herinnert, nog nooit in Thüringen hcefi plaats gehad namelijk eene vrij sterke aardbeving, heeft den bewoners grooten schrik aangejaagd. Ten 3 ure 45 minuten in den namiddag, terwijl er eene warmte heersehte, die in Maart zelden voorkomt gevoelde men drie schokken in de rigtiug van het noordoosten naar het zuidwesten. De middelste schok was zoo sterk dat iu vele huizen de schilderijen aan den muur begonnen (c slin geren het aarde- eu glaswerk sidderden zelfs geweren eu wa pens die nan den wand hingenwerden naar beueden geworpen en de bewoners vluglten verschrikt nit hnnnc huizen, daar zij vreesden, dat deze zouden instorten. Daar nnrdbevingen iu Thüringen geheel onbekend zijnheeft zich in Gotha reeds het gerucht verspreid dat de schok het gevolg was van het springen van het kruidmagazijn te Erfurt; weldra echter ver nam men door don telegraaf en de aankomende treinen, dat ook elders schokken van aardbeving waren gevoeld. Te Götlingen duurde de schok of liever de schokken acht seconden. In het Leipi'ujer Tagblatt schrijft een correspondent daar omtrent het volgende: Eene gewigtige gebeurtenis op gisteren heeft mij doen besluiten, u thans reeds te schrijven. Het eind examen is aangevangen, en wel vau Zaturdag der vorige week lot aanstaanden Donderdag dat voor de kandidaten die voor eene betrekking verkiesbaar zijn. Daar het onderwerphet welk behandeld werd niet bijzonder onderhoudend was waren, ten gevolge van het warme weder en de zoele lucht ver scheidene toehoorders ingedommeld. Anderen lazen een drama en trachtten daarmede de verveling te verdrijven. De lijd voor den vesper naderde. De hoofdonderwijzer M. examineerde juist in de Dnitsche grammatica toen op eenmaal de zolder be-on te schudden. Het donderde vlak boven 0119 alsof het dak ineenstortte. Wij bevonden 0119 in de bovenste verdieping van het nieuwe gebouw eu de eerste gednchle was, dat het haia inecnvicl. ïAllen, onderwijzers en leerlingen, ijlden weg zoo snel zij konden. Daar allen te gelijk vlugtien was de deur te smal. Io het gedrang vielen velen, zelfs twee hoofdonderwijzers en het verwondert mij dat niemand verongelukt is. Dit was even wel niet de eenige gedachte die velen met schrik vervulde. Verscheidenen wnrco van oordeel, dat het. einde der wereld naderde. Zij bleven rustig zitten, met de liauden lot het gebed gevouwen. Veleu echter kwamen terstond tot de overtui ging dat liet eene aardbeving was. Mij verschrikte het meest het gezigt van die ma99a, die op handen en voeten de deur uitkropen. Een echter opende in doodsangst hel venster, klom op de dakgoot, die geen voet breed 19, liep uaar de andere zijde waar de bliksemafleider is eu liet zich langs dezen weg van een hoogte vun twintig voel nnar den grond zakken. Toen wij buiten kwamen, bespeurden wij niets van eene instor ting; het was eene aardbeving geweest. Het geheel heeft eene diepen indruk op mij gemaakt en zoo vaak ik er aau deuk voel ik mij onaangenaam te moede en worden mijne oogen vochtig." Mcbcrlnnfo. Loeii-wnrdon, 10 Maart. De bevolking van het huis van opsluiting en tuchtiging alhier, die op don lsten Januarij 1871 618 bedroeg, was op het einde van dat jaar tot 555 gedaald, allen mannen. Snoeit, 10 Maart. Nnar men verneemt, zijn in de vorige week in het dorp Oudega (gemeente Wyrn- britseradeel) weder vier runderen wegens longziekte afgemaakt bij een der veehouders aldaar. Sedert het vorige jaar heeft den eigenaar reed9 18 beesten aan de ziekte verloren. Rotterdam ,12 Maart. Met zekerheid verne men wij, dat Z. M. den Koning aan Jacob de Vletter voor zijne nog overigen straftjjd gratie heeft verleend, en hij reeds morgen zal worden ontslagen. Briello, 9 Maart. Wij vernemen, dat op 1 April a. s. 3 monitors van Hcllevoetsluis op de reede alhier zullen komen. De feestelijkheden op dien dag zullen bestaan in een te houden optogtvolksspelen, illumi natie en vuurwerk. Des morgens zullen er salutschoten gelost en onder het spelen van het carillon zal er eene buitengewone bedeeling in geld aan de algemeene armen gedaan worden. Uriollo, 11 Maart. Bij de feestcommissie alhier is berigt ontvangen, dat Z. M. den Koning op 1 April a.s. de eerste steen zal leggen van het gadenkteeken (de nimf). Dov«ïreal»fc, 11 Maart. De heeren F. I. Haver Droese en Schoemakers, de eerste le luitenant bij de genie, de tweede le luitenant bij de infanteriedie beiden in September 1870 naar Algerië vertrokken zijn om de expeditie van het Franschc leger tegen de oproerige stammen bij te wonen, zijn jl. Donderdag te Marseille aangekomen en zullenpspoedig in 't vaderland terugkeeren. Een allerbelangrijkste» togt hebbeu zij met een gedeelte van het Fransche leger door de groote woestijn gemaakt. Zooals bekend is, hadden de beide genoemde heeren een opdracht van ons gouvernement ontvangen, om die expeditie hij te wonen. Vanwege het Fransche leger hebben ze steeds de grootste welwillendheid en beleefdheid genoten. Breda, 11 Maart. Heden ochtend ten 10 ure ver trok de graaf de Chnmbord met een gevolg van elf persouen via Luik naar Keulen. Het volkvooral le platte laudcwas zepr met hem ingenomen, al noemt het hem ook „zonder nrg of li9t" den graaf van Schandbord, en meent dat hij spoedig den Eranscheu troon beklimmen en den Pati9 herstellen zal. De geestelijkheid behandelde hem met de grootste deferentie. Immers zijne aanwezigheid bij de mis gaf reden tot groote blijdschap, niet alleen om de helaugrijke geldelijke offers die bij brengt, ten behoeve van kerk en armeo, maar ook door de devotie die hij toonde, zelfs bij het verlaten vau het kerk gebouw. Aan den uitgang keerde hij zich altijd nog eens naar het hoofdaltaar, groette hel en nam eerbiedig wijwater. Niets van dit alle9 ontgaat der menigte en hij verwerft er levendige sympathie door. Reeds melden wij dal hij geeneti enkelen brief aannam. Zelfs hcefi hij een voor Item bestemden nan- gcleekcnden brief niet van het postkantoor willen afhalen toen men daar weigerde dien of te geven aan zijn secretaris, dien hij van eene procuratie had voorzien, en hij verzocht aUlocn den brief maar terug tc zenden. Groeile9 Maart. Dezer dagen is door den gemeenteraad alhier, op voorstel van den Burgemees ter, beslaten tot het bouwen van eene nieuwe school. Reeds zijn terrein en gebouwen aangekocht tot het stichten van een geheel nieuw schoollocaal en het inrigten van een onderwijzerswoningalles overeen komstig do eischen des tijds. Eerlang ziet men de besteding van een en ander te gemoet, daar men wenscht alles vóór den winter voltooid en betrokken to zien. In de Wekker no. 10, van jl. Vrijdag wordt gewezen op het volslagen gebrek aan hulppersoneel in Zoelands vijfde schooldistrict, zoodat te Sluis 2, te Retranche- ment on te Breskens elk 1 en te Oostbnrg 2 hulpon derwijzers plaatsen vacant zijn. Met de Hoofdonder wijzers betrekking te IJzeudijke is alles nog in status quo, en blijft men steeds in afwachting op het besluit van Z. M.om tot eene oproeping van sollicitanten over te gaan. "Vlissingrei», 9 Maart. De mazelen en het rood vonk heer.schen bier op onrustbarende wijze, vooruameljjk onder kinderenofschoon ook enkele volwassenen er door zijn aangetast; huishoudens met kinderen waai er niet een of meer door die ziekte zjjn aangetast, behooren tot de zeldzaamheden. Sinds den 25sten der voiige maand zijn bjj deu burgerlijken stand alhier aangegeven 20 kinderen als aan morbilli te zjjn ge storven waarvan het oudste 8 jaren en het jongste 5 maanden oud was. Naar de toebereidselen te oordeelenwelke hier gemaakt worden om den dag te herdenkenwaarop Vlissingen van het Spaansche juk werd hevrjjd, belooft de feestviering op den 6den April a. s. hier schitterend te zullen zijn. De feestcommissie, ofschoon slechts over betrekkelijk geringe middelen hebbende te beschikken spant alle krachten in, om hare moeieljjbe taak naar eisch te vol brengen; naar men verneemt bestaat bjj haar het plan om aan de regeering te verzoeken tegen dien dag een of meer oorlogschepen naar de reede van "V lissingen te zenden, ten einde door saluutschoten en vuurwerk het feest op te luisteren; of dit verzoek zal worden toe gestaan is echter zeer twijfelachtig. Ofschoon in den beginne van katholieke zjjde alle medewerking aan het feest werd ontzegd begint men hier algemeeu in te zien, dat het hier geldt eene uitsluitend nationale zaak. Goes, 11 Maart. Naar men met zekerheid ver neemt zal alhier, in navolging van Middelburg, eene uieuwe broodbakkerij worden opgerigt, waar men het brood tegen beduidend minderen prjjs nl. 3 Cts. per kilo minder, dan tegenwoordig bjj de bakkers, zal verkrijgbaar stellen. En niet alleen is het doel, om goedkooper maar ook om voedzamer brood te le veren waartoe men zich niet zal bedienen van sloom- bloem, maar van zuiver tarwemeel. Men hoopt dat deze poging, die aan hel monopolie hier ter stede een einde zal maken, door ruime begunstiging zal gesteund worden. Uit Ellewoutsdjjk meldt men dat eene zwangere arbeiders vrouw in de vorige week in het veld werk zaam zjjnde plotseling hare bevalling voelende naderen, doch niet meer haar huis kunnende bereiken, in eene weide even buiten het dorp, geheel alleen is bevallen, vervolgens haar kiod inbaar voorschoot wikkeldeen daar mede naar hare woning is gewandeld. Deze buitengewone omstandigheden hebben tot dusver noch op de moeder noch op het kind eenigen nadeeligen invloed uitgeoefend. Wolfaavfcsrl lc 11 Maart. De belangstelling in het tot stand brengen van een „Plattelands-Wees huis voor Zuid- en Noord-Bevelnnd" begint zich thans levendig te vertoonon. De inteekenljjst, welke alhier daartoe circuleert, prijkt althans met een aantal zeer aauzienljjlce bydragen, waarbij met genoegen wordt opgemerkt, hoe ook de leden der Christel. Gerefor meerde gemeente met haren achtenswaardige» Leeraar daarvoor gansch niet achterljjk zjjn gebleven, tot be schaming zelfs van die enkele, welke uit partijzucht zich aan die schoone zaak onttrokken hebben, omdat dit gesticht niet van een orthodox Gereformeerd stand punt zal uitgaan. Wïsisei»lt<*i.*l«*11 Maart. De op Donderdag jl. alhier geveilde Hofstede, groot 67 Heet. 41 Aren en 21 Centiaren heeft in massa opgebiagt 791 per 41 Aren 68 Centiaren. 13 Maart. Gelijk de WEd. beer Jhr. Mr. M.J. Schuurbeque Boe ij e Oud-Schoolopziener alhier, vóór eenigen tyd 111 het Weekblad de Wekker, no. 49 van 1871, dd. 8 Dec., een belangrijk artikel plaatste over het lezen in den Bjjbel op de openbare school, zoo vindt men nu weder van dezelfde hand, !d het maandwerk: de Nieuwe Bijdragen voor Febr. dezes jaarseen zeer lezenswaardig stukgetiteld sGedachten over het Bijbellezen en het godsdienst onderwijs in de openbare school." Z. M. heeft benoemd tot ontv. der dir. hel. in- en uitg. regten en accjjnsen te 's Hcerenherg, de heer B. C. Charbon, thaus ontr. der dir. bel. te 's Gra venpolder. Prof. A. Brummelkamp, hoofdredacteur van de Bazuin, te Kampenprof. H. de Cock, mederedacteur van de Bazuin, te Kampen; de heer I. Esser, redacteur van Maranalha, te 's Gravenhageds. N. de Jonge, re dacteur van het Christelijk Volksblad, te Leksmondds. L. Lindeboom, redacteur van de Vredebond, te 's Bosch de heer J. van 'tLindenhout, redacteur van Het Oosten, to Njjmegen, en dr. G. J. Vos Az., mederedacteur van het Kerk. Weekblad, te Goes, roepen alle christenen, in het bijzonder alle kerkeraden en besturen van chris telijke vereenigingen en christelijke dag- en zondags scholen in Nederland op tot een christelijke feestviering. Broeders-Geuzen! laat ons dankbaar zjjn en feest vieren, roepen zij hun toe. Laat ons diep ootmoedig, erkennende de schuld van ons volk, de schuld ook van Rome, in onze kerkgebouwen of lokalen bijeen komen, in den morgen van den len April, om Gode dank te brengen en Hem te bidden om een zegen over de huisgenooten des geloofs, over onze Room- sche landgenooten, die wjj lief hebben, en over Spanje. Ook zij, die de feestviering van een min christelijk standpunt beschouwen, zullen moeten erkennen dat deze oproeping van de vertegenwoordigers der christe- ljjke richting getuigt van groote verdraagzaamheid. Men schrijft ons uit Zeeuwsch Vlaanderen (Wes telijk deel): Te Groede heeft Zaturdag 11. een vergadering plaats gehad van kluitenactiehouders kan ik wel niet zeggen, maar toch van de voornaamste winkeliers dezer gemeente, ten einde middelen te beramen om de zoo genaamde kluiten te weeren. Kluiten zjjn koperen geldstukken van 5 en 2 Cts. I11 Belgie krijgt men voor een dubbele frank 20 kluiten van 5 Cts. of 100 Cts. Echter is een dubbele frank hier maar 94 Cts. waard, en geeft de inwisseling alzoo een winst van ruim 6 pCt. Gedreven door winstbejag werden de kluiten in het laatste jaar door sommigen bjj tien duizenden hier te linde ingevoerd uit Belgie, en aan zilvergeld was gebrek. Tal van negocianten hebben dan ook voor houderden guldens aan kluiten liggende en hebben geen geld om de kooplieden te betalen. Thans is men overeengekomen om de 5 Cts. stukken op 4/2 Ct. en de 2!/a Cts. stukken op 2 Ct. te stellen. Het gemeentebestuur van Amsterdam heeft de inwoners hij openbare kennisgeving uitgenoodigd, den 1 April feesteljjk te herdenken en dien dag gemeen schappelijk te vieren, 0. a. door het uitsteken van de vaderlandsche vlag en het medewerken tot een algemeene illuminatie. Zjj heeft aan deu gemeenteraad voorgesteld, eene som van ƒ13000 voor openbare feestelykheden be schikbaar te stellen. Voor het illumineren van het paleis op den Dam is 4000 bestemd. Ook worden aanstalten gemaakt voor een historisch-allegorischen optogt, en een gezameul jjke uitvoering van onderscheidene zanggezelschappen. Naar men weet, zal het fregat met 9loomvermogen Ad miraal van Wassenaer dat de vorige week naar zee is gegaan, ter plaatse zijner bestemming de wateren van de kust van Guinea, zich vereenigen met de twee daar reeds aanwezige 9chroefstonm9che|)en der Koninklijke Nederlandsche marine de Citadel van Antwerpen co liet Loo De aldus zamengesiclde divisie, bestemd ter bescherming van de overdragt der Kust aau Engeland, dat daar mede over ecu vrij aanzienlijk laud en zcemagt beschikt, is bemand met 750 koppen. Kerknieuws. Ds. H. A. E. Heinecken pred. te Ankeveen heeft bedankt voor Ooltgeusplaat. Te Middelharnis is beroepen Ds. A. van Oosten, sedert 1869 pred. te Puttershoek en bevorens te Fort Bath, c. a. Ds. J. Kromsigl, te Kortgene, heeft een beroep ont vangen naar Meeuwen, c. a. Gemengde berigten. Jufvrouw Mina te MoerJijk mocsl wel wat voorzigtiger zijn met de brieven, welke zij naar Antwerpen schrjjfi, eu die niet verliezen zoo als op 10 Maart. Een boer onder Drie wegen wordt aangeraden, als hij met de meid gaat rijden, wat beter in hel ronde te zienwant de arbeiders kunnen niet zwijgen. Iemand te Schcrpenissc moest zooveel snnps niet hebben op een koopdaganders zal het mis loopeumet al ziju wind en weiuig geld. Vier heeren le P. laten nu zien dat zij nog nl bij de schijven zitteneu denken dut de boeren dochters hen zelf wel zullen vragendat zoo wat in de mode komt. Zeker dametje aldaar moest zooveel onwaarheden uiet rondventen van een andermaar haar eigen boekje, eens opsnslaa n, en daar wat uit vertellen. Als zij dat naar waarheid doel, dan zal zij nooit een vrijer krijgen, en zij zou er wel twee willen. Te H. is eene weduwe zoo in haar schik dal zij twee t' huisleggers krijgtdat zij er 's nachU niet van kan slapen. Zij zegt dan ook, dat zij er toch wel een vau iu de fuik zal krijgen. De dochter van een timmerman tc H. wordt aangeraden, zooveel drnktens niet te hebben, want zij zal haar doel toch niet bereiken, en daarbij de smid heeft toch geen geld. Op een feestje te D. waar nog al gezongen, gesprongen en gezoend werd, beet eene dame een heersehap bijna zij neu9 af, toen zij gezoend werd. Nu zegt men zal zij gemuilband worden. De dorps-bode te S. heeft eene verkeerde rekening gemaakt met de feesten te Middelburg. De man meende er ook een kijkje te gaan nemen, en toen hij om permissie vroeg aan den burgemeesterzeide zijn achtbare: dat dat niet kon, want dat hij zelf ging. Toen nu de baren vroegen, waarom hij niet was vertrokken, antwoordde de man: „De burgemeester Ï9 zelf gegaan, en wij kunnen beiden niet gelijk weg." Op hel dubbeltjes-concert te Middelburg heeft een schoolmeester zich zoo onbeschaamd gedragen, dat zelfs de dienstmeiden hem den rug toedraaiden. „Jans, waar I zie ik je van avond na het concert?" vroeg een lid der feest-corarais9ie. „Om elf ure precies, in het bosclijewas het antwoord. Te Amsterdam is een dronken kerel uit het j water gehaalden tot dank presenteerde hij zijn redder een pak 9lngcii, zeggende: „Ik hel» n niet geroepenhad mij maar J laten begaan." Twee dametjes te Ooltgeusplaat zeggen, dat

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1872 | | pagina 1