/IllllkXIISIIII NIEUWSBODE. No. 5052. Zaturdag 9 Maart 1872. 28steJaarg. Publicatie. Bekendmaking. KENNISGEVING. Nieuwstijdingen. ©ngclttttJ). Sklgie. JlcWrinufc. NATION A. LE MILITIE. EERSTE ZITTING VAN DEN MILITIERAAD. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS von de Gemeente Zierikzee. Brengen ter kennis van de lotelingen dezer gemeente, be- hoorende tot de ligting vnd liet jaar 1872, dat de militieraad op Maandag den IS Maart 1S72 des voormiddags te 9'/2 nar te Middelburg in de abdij aldaar zitting zal houden, om uitspraak tc doen omtrent de verschenen vrijwilligers voor de militie, en de lotelingen, die redenen van vrijstellihg hebben iugcdiend, op grond van de bepalingen der wet van den 19den Augustus 1861 (Staatsblad no. 72); alsmede omtrent de lotelingen, die, volgens de artt. 55 eu 56 der wet, niet lot de dienst der militie kunnen worden toegelaten, en omtrent alle overige lotelingen; voorts, dat bij art. 54 dier wet is bepaald, dat gecne vrijstelling, aangevraagd wegens ziekelijke gesteldheid of gebreken of wegens gemis aan lengte, wordt verleend, wanneer de betrokken Icteling niet voor den militieraad is verschenen, zijnde dit evenwel niet toepasselijk op den loteling, die wegens ziekte of gebreken buiten staat is voor den militieraad te verschijnen, daar deze, volgeus. art 89 der wet, geneeskundig zal kunnen worden onderzocht op de plaats waar hij zich bevindten dat de lotelingen, die ora bovengemelde redenen vrijstelling van de dienst der militie verlangen, en zij, die zich nis vrij willigers voor de militie hebben aangeboden, mitsdien worden aangemanud, om op den bepaalden tijd voor den militieraad te verschijnen eu zich niet te verlaten op het ontvangen vnn een oproepingsbiljet, daar het niet ontvangen van dit biljet niet ont heft vnn de verpligtiug tot bet verschijnen voor dien raad. Zierikzee, den 5 Maart 1872. De Burgemeester en Wethouders voornoemd B. C. CAU. De Secretaris, J. P. N. ERMERINS. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zie rikzee maken bekend: dat JAN ABRAHAM RINKLER, ingezeten dezer gemeente wonende in deze gemeente vergunning heeft gevraagd om een BAKOVEN te stichten in het woonhuisstaande op den hoek der Raamstraat, wjjk C, no. 20, en dat de information de commodo et incommodo betreffende dit verzoek zullen worden gehouden op Woensdag den 13 Maart aanstaande, te ll'/.2 uur des voormiddags, in de ge wone vergaderkamer van het Bestuur ten Raadhuize zullende allen, die tegen dat verzoek bezwaren mogten willen inbrengen alsdan in de gelegenheid zijn om in hun belang te worden gehoord. Ziehikzee den 7 Maart 1872. De Burgemeester en Wethouders B. C. CAU. l)e Secretaris J. P. N. ERMERINS. Belasting op de Huilden. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zie rikzee maken bekenddat het primitief kohier der be-* lasting op de houden van deze gemeente, over het loopend dienstjaar, op heden door hen voorloopig is vastgesteld en van den 9den tot den 25sten dezer maand ter Secretarie der gemeente voor een ieder ter lezing zal liggen, zullende ieder aangeslagene, binnen dien tijd tegen zijn' aanslag bij den Raad bezwaren kunnen inbrengen, bjj verzoekschrift op ongezegehl papier, ingevolge de wet. Ziehikzee den 7 Maart 1872. De Burgemeester en Wethouders B. C. CAU. De Secretaris, J. P. N. ERMERINS. Kennisgeving. De BURGEMEESTER van Zierikzee brengt ter kennis van de Ingezetenen dat er op Woensdag den I3den Maart e. k. des namiddags te half een ure, op het Raadhuis alhier, eene openbare Vergadering van den Gemeente-Raad zal gehouden worden. Zierikzee, den 8 Maart 1872. De Burgemeester, B. C. CAU. De senator Dumn'er te Washington heeft het voorstel gedaan om eene enquête te doen houdenten aanzien van den verkoop van wapenen aan het Fransche Gouver nement tijdens den laataten oorlog. De Fransche Regering betaalde voor wapenen aan de Vereenigde Staten 45,000,000 francsgelijkstaande met 11,000,000 dollars in goud of 14,000,000 in papier. De wapenen werden gekocht door agenten van het Fransche Gouvernement, die 2'/3 pet. commissieloon genoten voor hunne bemoeijingen. Het zal nu de taak der commissie zijn om te onderzoeken waar de 4,000,000 dollars zjjn geblevendie tusschen het Fransche Gouver nement en dat der Vereenigde Staten zjjn zoek geraakt. Een andere merkwaardige bijzonderheid van deze zaak is, dat het bewjjs is geleverd, dat in de werk plaatsen van het Amerikaansche Gouvernement met alle kracht gewerkt werd om patronen te maken voor Frankrjjk, dat in oorlog was met Pruissen. Dit is, zegt het Amerikaansche blad de New-York-Tribune waarschijnlijk het ernstigste punt uit de toelichtingen van het voorgestelde besluit. Eenigen der bekwaamste regtsgeleerden moeten nu bezig zijn om een antecedent hiervoor op te sporen. Men zegt dat do Vereenigde Staten de wetten der onzijdigheid op de gruwelijkste wjjze hebben geschonden, veel erger dan Engeland gedurende den Amerikaanschen oorlog, en dat de ge pleegde feiten slechts zouden te vergeljjken zijn met het bouwen van ramtorenschepen op rijkswerven tot ondersteuning van rebellen. Men is niet zonder zorg omtrent de houding die de Duitsche regering aan zal nemen tegenover de Ameri kaansche wanneer deze zaak niet voldoende wordt opgehelderd. In een armenhuis te New-York werd onlangs eene in de kommervolste omstandigheden levende vrouw opgenomen. Weinige weken na haar meldde zich ook een arme man aan. die insgeljjks opgenomen werd. Deze betoonde eene zoo groote genegenheid voor die vrouw, dat zjj eindelijk aan zjjne beden gehoor gaf, met hem trouwde en in de wereld terugkeerde. Na eenige dagen kwam het uit, dat der vrouw van een verreu bloedver want eene erfenis van 30,000 dollars ten deel gevallen was. Haar tegenwoordige echtgenoot had toevallig kennis daarvan gekregen en zich in het armenhuis laten opnemen, om eene schitterende zaak te maken. Hoe de gelden der stad New-York besteed werden, kan o. a. bljjken uit de rekening van »onlcosten eo kleine uitgaven" in 1869 en 1870 te goed gedaan voor het nieuwe geregtsliof. (De opgaven zijn in dollars.) Timmer- en houtwerk1,439619,03 Meublement1,575782,96 Karpetten en gordijnen675534,44 Pleisterwerk531594,22 Schilder- en decoratiewerk 319539,85 Loodgieterswerk en gasfitten 750313,37 Ijzerwerk132564,90 Brandkassen404347,72 Zonneschermen buiten41746,83 Artikelen (een vreemde post!) 41190,95 Marmer voor bouwmateriaal 77498,25 Arbeidsloon voor den bouw 22709,35 Opzigtorsloon 29427,34 Thermometers7500,00 Sloten2676,75 Herstel aan hoiltwerk 750071,92 pleisterwerk 1,294684,13 loodgieterswerk 51461,75 diversen75716,13 Totaal 8,223979,89 Nadere verklaring zal wel niet noodig zjjn. Dat de opstand der Kooka's in Noordwestelijk Indie met barbaarsche gestrengheid onderdrukt is wordt tbana ook van regeringswege bevestigd. Op eene interpellatie van Haveland-Burke in het Lagerhuis antwoordde de onder-secretaris van staat voor Indie de heer Grant Duff, het volgende1°. dat de plaats vervangende commissaris Cowan, na volkomen onder drukking der slavernjjvjjftig personen onder de ge- vangeneu uitkoos, om ze voor de kanonnen te laten binden en doodschieten; 2°. dat van deze vjjftig menschen werkeljjk 49 op deze wjjze werden geëxecuteerd, terwijl do vjjftigste door een officier, op wien hij een aanval had gedaan, werd neergesabeld; 3°. dat ook Forsyth, de commissaris in Umballa, nog 16 andere Kooka's heeft laten ter dood brengen, waarbjj evenwel blijkt, dat deze zestien meuschon na een regelmatige veroor deeling zjjn doodgeschoten, terwjjl Cowan de executie zonder voorafgaand verhoor heeft bevolen 4". dat vóór de terdoodbrenging geen mededeeling aan den sedert vermoorden Onderkoning is gedaan. Toen lord Mayo op 19 Jan. berigt van het gebeurde ontving, telegra- pheerde hjj aau den plaatsvervangenden gouverneur van Punjaub: „Verbied alle summiere excecntiën der Kooka's zonder uw uitdrukkelijk bevel." De heer Grant Dnff beloofde, al de stukken betreffende deze betreu renswaardige gebeurtenissen aan het Huis te zullen overleggen, zoodra hjj ze allen zou ontvangen hebben, want voor het tegenwoordige, zeide de minister, is weinig meer bekend dan hetgeen reeds ter algemeene openbaarheid is gekomen. Ia de mededeeling des "mi nisters ligt de waarborg opgesloten, dat de regering een gestreng onderzoek zal doen instellen naar de han delingen der commissarissen Forsyth en Cowan, welke tot deze bloedige gruwelen hebben geleid. De Waldenzen te Rome hebben een huis aangekocht voor 150 duizend gulden, om er eene kerk, predikants woning en school van te maken. Do clericale bladen zjjn buiten zich zelve van woede en geven den raad om geenc huizen aan Methodisten te verhuren. Niet tegenstaande dat doed pater Fraccassini, de administra teur derSpaansche stichtingen te Rome, het kerkje San Jago de Compostella op de Piazza Navona aan de Wal denzen over, om ook daar eene kerk en school te bou wen. In die kerk wordt reeds eiken zondag tweemaal dienst gedaan, 's voormiddags teu 11 en 's avonds ten 7 ure. Ook te Brussel heeft zich een commissie gevormd om Belgisch Brabant te doen medewerken tot de viering van 1 April. In haar circulaire herinnert zij aan de overlevering, volgens welke op de tjjding van de inneming van den Briel de strafoefening geschorst zou zijn, welke Alva heimelijk over Brussels ingezetenen beraamd had, nameljjk achttien der voornaamste winkeliers voor de deuren hunner winkels zoo onverwjjld mogelijk en zonder eenigen vorm van proces op te hangen en zulks om den stilstaanden handel en nering weder aan den gang te helpen. »Ons doel is", zegt de commissie, »op onze kosten afgevaardigden uit Belgie, ter bjjwoning der histo rische feestviering, naar den Briel te sturen, opdat ook Zuid-Nederland^zou vertegenwoordigd zijn in de plaats, die onze voorondefS hielpen winnen op vreemd geweld en gewetensdwang; dan onzen pemiing bij te dragen om dit gewigtig vaderlandsch feit te verheerlijken." Eenige dagen geleden heeft te Eecloo, in Belgie, liet volgende plaats gehadVier mannen droegen de doodskist met 'het ljjk van een in het gasthuis overleden persoon, op hunne, "schouders naar de kerk, toen plot seling een der dragers, een man van 61 jaar, neêrzeeg en door de nedervallende lcist zoodanig aan het hoofd gewond werd, dat hij weinige oogenblikken daarna zelf een lijk was. Te Vorviers is een makelaar in remplapanten in hechtenis genomen, die een eigenaardige taktiek van opligten had. Hij maakte coDtr'act, 'dat liet geld eerst behoefde betaald te wortjeji, „sfïinneer de rempla9ant geschikt word verklaard Voor 'dë dienst, en liet nu telkens denzelfden persoon, een Franschman, die geschikt wUs voor de dienst, keuren onder den naam van den wezen- ljjken rempla9ant, welke ongeschikt was. Met het be wijs, dat de man aan de eischen voldeed, begaf hjj zich naar den persoon, voor wien de rerapla9ant moest worden gesteld en ontving de bedongen 9om. Wanneer echter de remplapant, de wezenljjke, die zelf zeer goed wi9t dat hjj ongeschikt was, bjj het regement kwam, werd hjj afgewezen. Do winst werd door de opligters gedeeld. De politie heeft het bedrog ontdekt en den makelaar mot zijn medepligtige gevangen genomen. Moppol 4 Maart. De goederentrein, die gisteren om vijf uur van hier naar Leeuwarden zou vertrekken, was nauw- lijka in vollen gang en in de nabijheid der spoorwegbrug over de Hoogcnveensche vaart gekomeu of bleef plotseliog staan, tengevolge van het derailleren van een der goederenwagens, die daardoor op zij viel. Nog bij tijds sprong het dienstdoend personeel van den trcio, waardoor erge ongelukken werden voorkomen. De trein, die onraiddelijk langs de veelading spoorde scheurde in zijo vaart, door het kantelen van den waggon een stnk uit den muur. De machinist, die den schok outdekte, stopte dadelijk, anders zouden de achterste rijtuigen, acht iu getal, den omgevallen wagon geheel verpletterd hebben. De oorzaak van dit ongeval wordt toegeschreven aan het niet goed sluiten van de hoekpunten der wisselsporen. Heden wordt door den Raad van onderzoek, daartoe espresselijk uit Utrecht overgekomen, de zaak onderzocht. INien-wetüep, 4 Maart. Het vertrek van Z. M. fregat de Wnssenaer, op heden bepaald, heeft eene ver traging ondervonden, doordat er niet minder dan 45 matrozen »op straat" waren. De politie had handeu vol werk om die snaken, die een uitstapje naar Amsterdam of elders bóven een togt naar de Kust van Guinea prefereerden, op te sporen. Sommigen werden in de duinen opgespoord, anderen werden onmeedoogend van hunne geliefden afgescheurd, die hen nog gaarne een paar dageu bij zich haddeu gehoudenomdat de op Zaturdag ontvangen gage nog niet geheel op was. De agenten, die een drietal matrozen ter provisioneele bewaring in hun wachthuis hadden opgesloten, om in- tnsschen weer anderen op te sporen, vonden zich niet weinig teleurgesteld, toen die vrijheidlievende mannen een gat in den muur hunner gevangenis hadden weten te maken, waardoor zij ijlings ontvlugtten. 't Was koddig dat vliegen en jagen van matrozen en agenten te zien. Men is nog lang niet allen op het spoor. Ai'nhom6 Maart. De vorige maand heeft onze ge- meeuleroad afwijzend beschikt op het adres om straf te stel len op dronkenschap. Zooals wij indertijd mededeelden, had het gemeentebestuur van Liverpool besloten om niet alleen de straf te verzwaren die voorheen op vijf shillings 3) en de kosten was gesteldmaar ook de namen der overtreders van de keur op de dronkenschap wekelijks publiek te maken. Uit die opgaven blijkt dat den eersten maandag in Jannarij 130 personen in de afgeloopen weck waren bekeurd, en tot een gezamelijk bedrag van 90 p. si. (ƒ1080) waren veroor deeld. De laatste week van Februarij was het getal 129; en de boete 84 p 7 sh., waarvan slechts 39 p. 11 sh. waren betaald. Zij, die geen geld hadden, moesten in de gevangenis blijven. Den tweeden Mnaudag was het getal 115, maar de week daaropvolgende 148. Uit die cijfers blijkt, dat het aantal dronkaards weinig of niet is verminderd en het is althans niet uitgemaakt, dat die vermindering aan de keur is toe te schrijven. Danreutegen heeft de keur tengevolge, dat de overheid voortdurend ver- pligt is, hen die de boete niet beluien konden, te huisvesten en tc voeden, en deze van hunne zijde niets verdienenzoo dat hunne gezinocD nog grooter armoede lijden. Dit laatste is wel eeo punt dat overweging verdient: het gemeentebudget zon zeker veel meer benadeeld dan bevoordeeld worden, door eene strafbepaling, die indirect weder de kwaal zou bevorderen, daar armoede vaak een der grootste aansporingen tol misbruik van sterken drank is, Nunspect, 4 Maart. Ruim 200 personen uit deze gemeente en omstreken die reeds hunne goederen te gelde gemaakt hebben, zullen eerstdaags als emigranten naar Noord-Amerika, vertrekken. 's Gravenhage 8 Maart. {Telegram). Dedis- enssien over het ontwerp tot vervanging der artt. 414—16 Code Penal tegen de coalitien van arbeiders zijn heden voortgezet. De heer Beijma heeft zjjn amendement tot blooto afschaffing ingetrokken. De Minister heeft nog eenige wijzigingen aangebragt. Ten slotte hebben de stemmen over art. 1 sjosta.ii Itt (36 tegen 36) zoodat in do volgende zitting herstemmiug zal plaats hebben. Oappelle op den Ussel3 Maart. Wij vernomendat in de meekrap- en garancine-fabriek van do heeren Salomonson en Comp.binnen deze gemeente gelegende werkloonen der arbeiders met 25 pCt. verhoogd zijn hetgeen Zaturdag jl. aan de werklieden medegedeeld is, die het berigt met vreugde en bewijzen van dankbaarheid hebben begroet. Breda, 0 Maart. Het verblijf van den Graaf van Chambord te dezer stede is voor eenige dagen verlengd, lederen morgen gaat hij per rijtuig naar de kerkheden morgen ten 7 me is hjj echter voor het eerst te voet derwaarts gegaan. Met schier eiken trein komen hier vreemde heeren en dames aan om den Graaf te begroeten. Het Hotel de la Couronno wordt dan ook zóó druk bezocht door vreemdelingendat zelfs niet altijd voor allen kamers beschikbaar zijn. De Graaf is gisteren namiddag naar Ginneken gereden en, na op bet kerkhof aldaar het monument van Seelig, den grafsteen van Chassé, dien van de officieren der citadel enz. bezigtigd te hebben, liet hij zich naar het Mastbosch brengen om daar eene wandeling te doen. Ook de Ulvenhoutsche- en Liesbosschen zjjn door den Graaf bezocht geworden. Onder de 5 vreemdelingen die gisteren aan zjjn hotel afstapten, bevond zich een Franschen Bisschop, wiens borst met onderscheidene ridderorden versierd was. Met den trein van 9l/3 ure arriveerde heden weder een 7tal Franschen, die bij den^Graaf werden toegelaten. Oiiwerlcei'li, 7 Maart. Gisteren was het voor onze gemeente een ware feestdag. Het was nl. de lang verbeide dag, waarop de nicnw benoemde Burgemeester, de Eil. Achtb. Heer B. G. van der Have zou ingehuldigd worden. Groot was de geestdrift geweest, waarmede men reeds eenigen tijd le voren plannen had gemnakt, dien dag zooveel mogelijk op te luisteren. Met een dankbaar gevoel zag ieder dan den schooncu morgen aanbreken. Ieder haastte zich door het uilsteken van vlnggcn blijken zijner ingenomenheid te geven met datgene, wat op handen stond. Op verscheidene plaatsen vóór en nabij de woning van den aflredendcn Burgemeester, vóór ilie van den benoemden en vóór het gemeentehuis waren eerebogen opgerigl met overvloedige blijken van dank en hulde. Des namiddags zou men den nieuwen Burgemeester op zijne komst van Middelburg aan de grenzen der gemeente afhalen, ten einde hem feestelijk binnen te leiden. Eene eercwacht te voet, gevolgd door ceue te paard, welke laatste uit een 4Gta! ruiters bestond, begaven zich naar bedoelde plaats. Met eeo daverend „hocrali" werd de held van den dag bij zijne komst begroet en in eene treffende toespraak door een geacht dorpcÜDg, de Heer Romeijn, hartelijk welkom toegeroepen, hetwelk door Z. E. A. niet minder treffend werd beantwoord. Eindelijk ging do stoet in triomf voorwaarts en geleidde hem tot vóór het gemeentehuis, waar de Gemeenteraad hem in ziju midden ontving en hem door den wethouder den Heer A. Gidjasi inet eene toespraak de insignes zijner waardigheid werden ter hand gesteld. Daarop hield Z. E. A. ia krachtige taal eene toespraak tot allo ingezetencodie in grooten getale verzameld waren. Hij schelste nl. het gewicht van het ambt, dat hij zou aanvaarden en wees met nadruk op de verpligtingen der burgers, wier rechten hij wenschle te liaudhnven. Weldra begaf de lieer van der Have zich daarop naar zijne woning, waar hij door familiebetrekkingen, eenige corporation eo bijzondere personen werd verwelkomd. Intusscheii was zijne woning schitterend geïllumineerd, dat door het prachtige weder zoo uitnemend gelukte. Vooral mankte het schitterend vuurwerk, wnarvoor door eenige leden der Sociëteit »tot Nut en Genoe gen" gezorgd was, een uitmuntend effect. De ingezetenen gingen onderwijl, ieder op zijne wijze, voort, huniie vrengde tc betooncn zoodat voor menigeen het uur van scheiden spade aanbrak. Het zij den nieuwen Burgemeester na tal van jaren gegund, zijn bestuur even blijmoedig te eindigen, als het thans met vreugde begonnen is. Moge Ouwerkcrk zich ook onder zijne leiding in een bloei verheugen, gelijk dit liet geval geweest is onder die van Z. E. A.'s vader, welken achtenswanrdigeo grijsaard wij een matigen avond des levens toewenschen, vol zelfvoldoening over het vele goede, door hem tot stand gebrogt. Zierilczoe, 8 Maart. Wij herinneren onzen le- zei'9 dat de "Verloting van Handwerken en Voorwerpen ten behoeve der Dorcas-Vereeuiging zal plaats hebben op Maandag a. s. en dat de gelegenheid tot het bezig- tigen dier voorwerpen alsnog opengesteld is op morgen namiddag van twee tot vier ure. Wij kunnen thans met zekerheid mededeelen, dat op Donderdag den 14 Maart aanstaande, in de Con certzaal eene Vergadering van het hier gevestigde De partement der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen zal worden gehouden waarin Dr. Nicolaas Beets als spreker zal optreden. Voor de leening van ƒ100,000 voor de Vereeniging van Christelijk Nationaal schoolonderwijs was den 27 Febr. jl. voor ƒ76,000 ingeschreven. Voor de vacante betrekking als hoofdonderwijzer aan eene der openbare lagere scholen te Maassluis hebben zich 52 sollicitanten aangemeld. De hoogste prijs ad 200.000 fl. uit de serien- en premieutrekking der Oostenrijksche leening 1864is getrokken door een jongeling uit Dalfsen thans be diende in een kruidenierswinkel te Zwolle. Dr. van Vloten heeft zich onlangs het vermaak verschaft, om in zijn weekblaadje een brief te plaatsen, waarin hjj ds. Mosselmans van Groningen laat zeggen, dat het dezen walgt cog langer het predikantsambt te bekleeden, maar dat het alleen van omstandigheden bui ten hem afhing, dat hij niet dadelijk daarmede eindigde. Een ieder welke ds. Mosselmans kende, beschouwde het geschrijf als een grap, la van Vloten, of werd met verontwaardiging vervulddoch zij welke de heer Mosselmans niet kenden, moesten een zeer ongunslig denkbeeld van hem opvatten. Dit begreep ook ds. M. en natuurlijk niet om van Vloten te antwoorden maar om zich van zulk een blaam te zuiveren, heeft ZEw. in eenige bladen op krachtigen toon, alle deel genootschap aan den bewusten brief ontkend. Deze verklaring is weder door van Vloten opge vangen en hij zegt daaromtrent in zjjn blaadje: „De Eerw. Mosselmans heeft de naiviteit gehad mee te deelen, dat hij geen part of deel had aan 't eervolle schrjjven hem in een vorig nommer schertsenderwjjs in de pen gelegd. Wjj nemen gaarne aanteekening vau die mededeeling, maar moeten, naar aanleiding daarvan, tot ons leedwezen, dan teven9 ook constateeren, dat: 1. zijn Eerw. tot dusver geenerlei berouw heeft over de daarin vermelde zwakheid 2. hij voortdurend nog, met dezelfde ingenomenheid, zijn kerkelijk hansworstenspol blijft voortzetten; 3. hij niets rondborstiger is, dan een zijner waarheidschuwe geestverwanten; 4. hij, door 't aangehaalde waarschuwend voorbeeld nog altoos niet is afgeschrikt, den kerkelijken kinderdoop tot een Bur- gersdijkiaansch poppespel te verlagen. Wij maken hem geen compliment over den blik, dien hij ons daar door in zijn binnenste doet slaan, doch wenschen hem van ganscher harte zoo mogeljjk nog beterschap toe." De heer Mosselmans acht het de moeite waard, tegen deze benedeu alle critiek staande handeling nog ernstige stappen te doen, althans hjj heeft bjj de regtbank te Deventer een klagt tegen dr. van Vloten ingediend en deze heeft regtsingang verleend. Gemengde berigten. Eene schippers-dochter te W. moest zoo dikwijls niet naar Goc9 gaan, ora een schipper op te zoeken als hij er is, want dat zal verkeerd uilkomeu. Dus: Meisje 1 loopt zoo niet naar stad 'sAvouds laat is dat geen pad, Voor een meisje van fatsoen Dus wil dat toch niet meer doen. Dikwijls om eeu uur of tien Is zij nu en dan gezien, En wat er dan is geschiedt, Weet men, maar men zegt het niet. Een bakker met zijo knecht te B. worden aangeraden, als er nog meer een bakker bij hea komt, hem dan niet te bclecdigen, want twee mannen kannen ligt één man overbluffen. Het zal dan ook maar het beste zijn, dat de bakkers bij hem de deur uitblijven, om geen smaad aangedaan te worden. Twee zusters te B. die ganuw met dc vingers zijn, zoowel als met hunne tong, zullen nog gaan vechten om een schipper, on de man wil niets van de dames weten. Een pikdrnad te Dirkslnod wordt aangeraden de mondjes van zijne dochters wat digt te naaijen, dnu znllen zij wel een boeren-zoon krijgen met schijven; Want die een boercu-zoou wil krijgen Die moeten boter kannen zwijgen, Want die het beste zwijgen kan, Die krijgen wel het eerst een man. Een melkmeisje te Amsterdam wilde voor eenige dagen melk rondbrengen, en toen zij uit de kan wilde gieten in den emmer zag zij dat hot enkel water was. „O, jé!" zeide zij, „ik zal zeker vergeten hebben er melk bij te doen." Te Antwerpen zijn reeds verscheidene personen, welke bij de plaats gehad hebbeade ongeregeldheden gearresteerd zijn ge worden, door dc regtbank vrijgesproken, maar nog meer tot gevangenisstraf veroordeeld. In België wordt er dus meerder haast gemaakt met strafzaken dan in Nederland; want als er zulk eene historie in Nederland moest behandeld worden, zouden er maanden mede heen loopeD eer die zaak was afgedaao. "Versclieideiilieclen. HET ROOVERWEZEN EN DE JUSTITIE IN ITALIË. Het is even moeilijk slechte zeden on gewoouten by eene göheele natie uit te roejjen als bij eeu individu. De grootste staatkundige omkeering is niet in staat een kwaad als het rooverwezen, dat diep in het maatschappe lijk leven ingrijpt, te beteugelen, zoolang de nieuwe orde van zaken niet tot al de klassen der maatschappjj doorgedrongen is en vooral zoolang niet de toestand der lagere klassen, zoowel door de verbreiding van nuttige kennis als op stoffelijke wjjze, verbeterd is. Bijzondere omstandigheden bragten mede, dat het roover wezen, door Rome en de verdreven Bourbons gesteund, gedurende de eerste jaren van het laatste tienjarig tijdvak der Italiaansche omwenteling op schrikbarende wijze hand over hand toenam. Nu nog, nadat de Regering, met groote krachtsinspanning en met groote verliezen aan goed en bloed, den brand ten slotte bedwongen heeft stijgt op enkele plaatsen de vlam op en neemt zelfs hier en daar, zooals op Sardinië, waar Sorgono door do roover9 omsingeld werd, een grooten omvang vooral in het vroegere Pauselijke gebied en dat der Bour bons, waar het moreel gehalte der bewoners het slechtst was, bestond ook de grootste neiging om zich te ver grijpen aan den eigendom van anderen. Men moet den ellendigen toestand der landbevolking in do provinciën gezien hebben, om zich een denkbeeld te kunnen vormen van de moejjelijkheden waarmede de organen en agenten van wet en orde in do uitoefening van hun beroep te worstelen hadden. De Italiaansphe landbouwer bezit geen grond en zelfs geen huis in eigen dom. Hjj bebouwt met de meest patriarchale gereed schappen den akker en den wjjnberg vau den eigenaar, die hem een eenzame hut aanwijst, en deelt met dezen gelijkelijk de opbrengst, ten minste als hjj hem niet bedriegen kan. Hjj heeft geen talent en gevoelt ook geen behoefte om een stuk land in eigendom te verkrijgen. Toen de gemeente Cortona eenige jaren geleden haar land aan de boeren aanbood tegen 5 pCt. der waarde, bad zelfs niemand lust om voor zulk een geringe op offering zjjne zelfstandigheid te koopen. Al de zorgen voor den gang der zaken komen ten laste van den grooten man, die iu de stad van zjjn renten leeft. Wie echter zoo behendig en vermetel is om hem gevangen te nemen en hem geld af te persendie kan rekenen op de sympathie van het proletariaat. De boer verbrast den buit met hem en verbergt hem voor de nasporingen der politie. Do roover heeft zelfs zjjne vrienden en medepligtigen onder dc hoogere klassen der provincie-steden. Staat kundige vijandschap, handelsnijd en zelfs het uitzicht op een snood gewin door deeling van den buit, bren gen er vaak >fijne" heeren toe om zich aan den avon tuurlijken straatroover als bondgenoot aan te bieden hem gelegenheden aan te wijzen en hem tegen den wrekenden arm der geregtigheid bescherming te ver- leenen. Wie do roovers verraadtwie tegen hen getuigt heeft zijn leven verbeurd. Zoo beweegt zich de roover onder een volk, dat uit baatzucht of uit lafheid part jj voor hem kiest tegen de wet. Tot hoever eukele vermetele en slimme lieden de justitie wel durven trotseeren, bljjkt uit bet volgende, dat in de lente van het vorige jaar plaats vond. Sedert drie jaren reeds had een jongmensch van ongeveer 21 jarenschrik eu ang9t verspreid in de omstreken der bovendien reeds beruchte stad Arezzo

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1872 | | pagina 1