ZIERIKZEESCHE IVIEEWSBODE. No. 5049„ Zaturdag 2 Maart 1872. 28steJaarg Bekendmaking. Do BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zie- rikzee vestigenby de aanstaande uitdieping van de haven dezer gemeente de aandacht van alle schippers j die met hunne vaartuigen die haven bezoeken op de bepaling voorkomende in het bestek en de voorwaarden van het verdiepen van de buiten- en binnenhaven en het dempen van eeu gedeelte der binnenhaven dezer gemeente „dat de aannemer niet verpligt is van 2 uren 'vóór „tot 2 uren na laag water, tot het doorlaten van schepen „zyne werkzaamheden te staken." Zierikzee den 14 February 1872. De Burgemeester en Wethouders voornoemd B. C. CAU. De Secretaris, J. P. N. ERMERINS. Nieuwstijdingen. Vertrouwbare berigtente Pera uit Perzië ontvangen luiden veel minder gunstig «dan die, welke uit officiëele bron in Europa ontvangen zijn. Cholera en pest hebben uitgewoed maar de hongersnood is even erg als ooit. Het is ook onwaar, dat er regen gevallen is. Tot aan den volgenden oogstdus nog 5^6 maanden is er nagenoeg geen hoop op vermindering der ellende. In de hoofdstad Teheran zijn de straten met lijken bedekt, die door meuschen en honden om strijd worden verslon den. De Turksche regering heeft voor 3 millioen piasters koren gezonden en alle mogelijke maatregelen genomen om het zijn bestemming te doen bereiken. Het is nu maar te hopen dat de Perzische ambtenaren dit niet verhinderen. Men verzekert, dat de tegenwoordige eerste minister, Mirza Hadsji Hussein Khan vroeger gezant te Konstantinopël, onder de ergste verdrukkers des volks moet gerekend worden. De diamantvelden blijven ongehoorde schatten op leveren. De couranten die getrouw mededeelden wat iedere week als gevonden werd aangegevenhebben dat werk als een hopelooze taak gestaakt. De meer dan een halve kolom zeer compressen druk, die de opgaven week aan week besloegen werd geacht een zoo onbeduidend gedeelte wan de werkelyke vondsten te vertegenwoordigen, dat het beter was ook dat „weinigje" maar onvermeld te laten. De rijkste plek is de zoogenaamde „Nieuwe Rush een gedeelte van een landgoedde Beersplaats geheeten. Aldaar zijn 800 delfplekken (claims)zynde quadraten van 900 vierkante voeten oppervlakteen zoo verbazend hoog is de prijs die bij eventueelen verkoop daarvoor be taald wordtdat de gezamenlijke waarde op een millioen pond sterling geschat wordtingeval van overgang in andere handen. De groote aanvoer heeft echter reeds een geweldige reactie op de markt ver oorzaakt. Nu reeds heeft de diamant in de kolonie veel van zijn prestige verloren. De berigten der rijkste vondsten worden ontvangen met eene koelheid die aan onverschilligheid grenst. De openbare veilingen van diamanten kwijnen uit gebrek aap kooplustigen. De grootste handel in dat artikel bestaat' natuurlijk in de mijndistricten zelveu en het schijnt dat daar ook de beste prijzen worden betaald. Het aantal koop lieden en makelaars die zich uitsluitend met dat vak inlatenbedraagt eenige honderdenen daar meest alles contant betaald wordtis de geldcirculatie enorm. Iedere stoomboot die van Engeland komtlevert haar bedrag in duizenden ponden gouden muntom den als met een tooverslag verdwijnenden voorraad aan te vullen. Van hetgeen in handen der del vers komt, gaat natuurlyk een groot gedeelte over in handen der neringdoenden ter plaatse zelve en van deze weder in die van groothandelaars in de steden van uitvoer. Nooit te voren is de kolonie zoo overstroomd geweest met nieuw geslagen goud. Groot zilvergeld en pasmant zijn daarentegen zoo scbaarsch dat de kleinhandel er door belemmerd wordt. In een ander opzigt is het op de diamantvelden verre van «couleur de rose." De proclamatiën van den Hoogen Commissaris hebben hevige verbittering ver wekt bij de geheele bevolkingmaar vooral de gelijkstclliug van de zwarte met de blanke bewoners. Onder bet Yrystaatsche Bestuur werd op de kleur lingen een streng toezigt uitgeoefend. Met het nieuw régime werden alle beperkende bepalingen eensklaps j opgeheven en het resultaat was onophoudelijke rust- j verstoring, vechtpartijen en onveiligheid. Herhaalde malen kwamen de feiten aan het lichtwaarbij de delver9 door hunne zwarte bedienden, die zij voor het mynwerk bezigdenbestolen werden. Toen onlangs weder een dergelijk feit voorviel trachtte men de helers der ontvreemde diamanten te ontdekken. Die ontdek king liet niet lang op zich wachten en do wraak die de verwoede delvers Damenhield gelijken tred met hunne verontwaardiging. Yeendani23 Febr. Dezer dagen had hier de volgende geschiedenis plaats. Een zekere R. N. ging wekelijks het huis schoonmaken van den manufacturier aan het beneden Oosterdiep. Gedurig echter vermiste deze stukken manufacturen zooals baailinnen enz., hetwelk hem het vermoeden deed opvatten dat ge noemde schoonmaakster hiervan wel niet onkundig kon wezen zijn zoon vatte daarop het plan op haar in alle stilte te bespieden. Hij verborg zich te dien einde op eene plaats in den winkel, die veilig voor outdekking was en het duurde niet lang of de verwachte persoon kwam er aan stappen. Eerst loerde zij wat rond, trok eon of twee harer kleedingstukken uitdaarop pakte zy een rol linnen en wond dit om zich toe, trok hare kleederen weer aan en ging weg, vast vertrouwende dat hare diefstal gelukkig was afgeloopen. Maar jawel! mynheer de manufacturierszoon liep haar op hooge beenen achterna en gelastte haar zich te ontkleedeu waaraan zij evenwel niet dadelijk gevolg wilde geven, doch op aandrang van den heer des huizes die inmid dels ook op het tumult was komen toeloopen moest zy wel aan het verlangen voldoeu. Het spreekt van zelf, dat er dadelyk by haar eene huiszoeking werd ingesteld en zoo kwam men al de vermiste zaken weer op het spoor. Naar het zeggen van sommigen zou zy spoedig in het huweljjk treden en haar verloofde reeds eenige kleedingstukken verschaft hebben. Haar aanstaande echtgenoot zal zich nu echter nog wel een beetje op het huwelyk bedenken. Almelo, 27 Febr. Ingevolge bevel van inhech tenisneming der regtbank is gisteren avond alhier gevankelyk binnengebragt de persoon v. d. B.ge meente-veldwachter te Delden verdacht van geweld dadig de eerbaarheid te hebben aangerand van eene typhuslyderesdie reeds van de sacramenten der stervenden bediend eu dus hopeloos was. Deventer, 26 Febr. Vóór eenige dagen ging een vrouw, moeder van drie zeer jeugdige kinderen, in de buurt een boodschap doen zij had de kinderen bij den baard geplaatst. In hare afwezigheid vatten de kleederen van hot eene kindeen jongentje van 4 jaren ongeveer, vuur. Het andere kind van 3jaren, nam een brandend hout van den haard weg en trachtte de kleederen nog meer in den brand te steken. Toen de moeder terug kwam vond zij haar kind in volle vlam staan. De buren snelden toe en men slaagde er in de vlammen to blusschen. Er word onmiddelyk geneeskundige hulp ingeroepen. Het kind bekwam echter zulke brandwonden dat men voor zyn behoud vreest. Nieuwediep, 26 Febr. Gisteren nacht had hier de volgende noodlottige gebeurtenis plaats. Eene familie, die den avond in gepaste vrolykheid had door- gebragtkeerde opgeruimd huiswaarts. De man ging na zich reeds van zyne bovenkleeren ontdaan te heb ben nog even naar achteren, om eenig water te putten maar kwam niet terug. Na lang roepen en wachten ging de zoon zijn vader zoeken en vond dezen met het hoofd omlaag in den put; de ongelukkige was reeds een lijk. Men verbeelde zich den toestand dier familie, die na een avond van ongestoorde vreugde, zoo eensklaps en op het onverwachts in den diepsten rouw werd gedompeld. ■A.ïiistercla.m 27 Febr. Onze consul-generaal te Tripoli (kust van Barbarye) schrijft onder datum van 15 February jl. aan eeu handelshuis alhier het volgende 's Nachts mag niemand op straat komen zonder een brandende lantaarn in de hand te hebben want do dieven vallen onmiddelyk een ieder aan die zich ver toont. De armen eten het gras als beesten jazij snuffelen in de uitwerpselen der ezels en kameelenen paarden, om hier en daar nog een enkel onverteerd korreltje garst te vinden. Straks brak een kruik olie op de straat en als bezeteuen wierpen de armeu zich op den grond en trachtten, onder hevig gevecht, zoo veel er van op te lekken als mogelijk was. Treurige toestand waarlijk TJtreoTit, 25 Febr. Dezer dagen hebben de siga renmakers van den heer van der Heyden den arbeid gestaakt, omdat zekere werkzaamheden aan van elders gekomen arbeiders werden opgedragen. Het doel der heeren werkstakers is door dwang den patroon te noodzaken aan hun eischen gehoor te geven. Het is bepaald in stryd met alle begrip van regt en wet zelvedat zijdie het werk staakten, andere dwingen betzelfde te doen. Dit schynt men nu hier toch voornemens te zyn geweest. Een rumoerige bende werkstakers dreigde gister middag althans eenige werk lieden die de heer van der Heijden van elders ont boden had te mishandelen omdat zij aan het werk wilden gaan. Een brutale diefstal is onlangs te Woudenberg gepleegd. Aan een landman deed iemand de vraag, of hij een paard te koop had waarop de eigenaar een bevestigend antwoord gaf. Het paard werd nu iu oogen- schouw genomeu de vrager plaatste er zich op, schijn baar met het doel de vlugheid te ouderzoekeu reed erin plaats van terug te keeren haastig mee door, en verkocht het voor lagen prjjs aan een vilder te Soesterberg. Door de politie opgespoordis de ver moedelijke dader H. L.een uil den militairen dienst verwyderd artilleristnaar het huis van arrest te Amers foort overgebragt. Dorcl recht27 Febr. Sedert een der vermoe delijke daders in arrest is genomeu schynen de in het naburige Sliedrecht zoo veelvuldig plaats gehad hebbeude branden toch wat te verminderen althans men heeft er nu in eenige dagen niet van vernomen. Het was trouwens ook meer dan tijd dat daaraan een einde kwamop zoo brutale wijze als daar brand werd gesticht is wel zelden zoo gehoord men bedenke eens dat, zoo men verneemt, daags deze of gene, per post of onder de deur doorgeschoven een briefje kreegdat 'snachts zyn huis of schuur zoude branden en dat zulks niettegenstaande alle waakzaamheid toch gebeurde hierdoor is de burgerij op het denkbeeld ge komen om zelf wacht te loopcnhetgeen daar, in eene gemeente van circa twee uren langslechts door- drie nachtwachts geschiedde eene schoone gelegenheid voorwaar om der kwaadwilligen plannen niet te storen. Het is zelfs eens gebeurd, dat, terwijl de nachtwacht op het eind zijner wijk wasop het andere einde een huis in lichte laajje vlam stond. 28 Febr. De graaf van Chambord heeft alhier vele deputatien ontvangen. Heden is hij naar Breda vertrokken, waar by met zijn gevolg drie dagen denkt te vertoeven en vervolgens naar 's Hertogenbosch zal vertrekken, alwaar hij voorloopig zijn verblijf denkt te vestigen. Breda, 27 Febr. Door de arrondissement regtbaulc alhier is de zaak tegen J. van der Zanden oud 29 jaar, laatst wonende te Zwaluwe, thaus wegens moord gedetineerd, naar den heer Procureur-generaal iu Noord- Brabant verwezen, zoodat die zaak waarschijnlijk nog in de volgende maand door den Hove ter openbare teregtzitting zal worden behandeld. Tengevolge der lijkschouwing zyn op de vermoorde Catharina van Tilburg bevonden negeutien zware ver wondingen in den hals en het aangezigt gepleegd waardoor zij dermate verminkt was, dat zij voor hare naaste betrekkingen onkenbaar was geworden. Genoemde van der Zanden heeft zijne misdaad reeds volledig bekend. Naar men met zekerheid verneemt, moet er plan bstaan om te Willemsdorp aan deze zijde dei- brug te Moerdijk een haven aan te leggenhetgeen zeer gemakkelijk zal kunnen geschieden vermits de voor den bruggebouw daargestelde afdammingen nog aanwezig zijnzoodat hier enkel aan uitdiepen te denken valt. Er doen zich alreeds speculanten voor de eveutueel daar te bouwen pakhuizen voor. Groede, 27 Febr. De tweede volksvoorlezing in den loop van dezen winter werd alhier heden ge houden door den heer W. C. de Smidt van Schoondijke. Hy sprak over het ongegronde van de klachten over het beperken der individuëele vryheid tegenwoordig door de vele wetten en verordeningen, hetgeen hij be wees, door het aanhalen en opnoemen van tal van ordonnantiën, keuren, reglementen enz. enz. uit den zoogenaamden goeden ouden tijd. Daarna werden bydragen geleverd door de heeren Schoo, Köhler, de Kok eu Mazure van Zierikzee. Middelburg-, 28 Febr. De Minister van Bin nen landsche Zaken hoeft per telegram aan den secre taris dezer gemeente berigt dat hij zich met leedwezen moet onthouden van een feestdat hy met levendige deelneming dacht bij te wonenonder bijvoeging „Zoodra het my vergund zal zyn kome ik dit u en uwen medeburgera in persoon betuigen." Middelburg, 29 Febr. Eindeljjk is de dag aan gebroken, waarop Middelburg aan het spoorwegnet verbonden wordt. Reeds den 18 Maart 1846 had Z. M, den koning de concessie bekrachtigd waarbij aan den heer D. Dronkers vergunning verleend werd tot het leggen van eeu spoorweg van Middelburg tot Maastricht, het dempen van het Sloe en het graven van een kanaal door het eiland Walcheren. Meer dan het vierde gedeelte eener eeuw zou evenwel nog voorbijgaan eer dit grootsche plan zou worden volvoerd. Heden is echter de dag der vervulliog daar. Geen wonder dat men ook in Middelburg blyde is dat eindelijk het isolement opgeheven wordt. Reeds dagen te voren werden allerlei toebereidselen gemaakt dezen dag feestelijk te vieren. Het bestuur der Vereeniging „Uit het volkvoor het volk", evenals in 1867 met de regeling der feestviering belast en door ruime geldelijke bijdragen van ingezetenen en onderscheidene vereenigingen in zijne pogingen gesteund, deed op de Groote Markt eene feesttent opslaan en inrigten, bestemd tot het geven van concerten en waarin ongeveer 1300 personen plaats kunnen nemen; het Abdijplein werd versierd en van een fraaijen muziek tempel voorzien; op het Molenwater werd een en ander in gereedheid gebragt voor het afsteken van een vuur werk, enz. Van lieverlede verrezen op de Pottemarkt, Groenmarkt en Balans kramen en draaimolens als voorboden van een kermis in 't klein. De Vereeniging tot het bezoeken der armen heeft bij de ingezetenen eene lyst ter inzameling van Opdragen doen rondgaanteneinde ook de armen eenigermate in de algemeene feestvreugde te doen deelen. Deze poging is met den besten uitslag bekroond: ƒ1100 ƒ1200 werden voor dat doel bijeengebragt, waarvoor eene buitengewone bedeeling van brandstoffen en levens middelen heeft plaats gebad. Niettegenstaande de weersgesteldheid heden morgen verre van gunstig waswaren reeds vroegtijdig velen op de been. Weldra wapperde uit bjjna alle woningen de vlag, terwijl het carillon bij afwisseling bespeeld werd. Tegen 1 uur stroomden duizenden naar het stations terrein om de komst van den feesttrein af te wachten. Juist toen werd het weêr alleronaangenaamst; regen en wind wedijverden met elkanderdoch de menigte groeide steeds aan. Het stationsgebouw en de toegangsweg waren prach tig versierd met tropheën vlaggen en grqen, hetwelk bij schoon weder een heerlijk gezigt zoude opgeleverd hebben. Ten 2 ure kwam de feesttrein met zijn versierde locomotief hier aan, welke met vroljjk hoera! werd begroet. De feestgenooten werden opgewacht door het ge meentebestuur en een eerewacht uit de burgerij ver tegenwoordigende al wat tot koophandel en zeevaart, nijverheid en fabriekwezen, land- en tuinbouw in be trekking staatmet vaandels banieren naamschilden enz. Deze eerewacht voerde met zich 62 banieren en leverde een prachtig gezigt op. Volgens het programma begaven zich de autoriteiten in de voor hen bestemde rijtuigen in optogt naar het feestlokaal op de markt. Aldaar binnentredende voerde het muziekkorps dei- schutterij een paar nommers uit. Daarna nam de burgemeester van MiddelburgJhr, Mr. Schorer, het woord en heette de aanwezige ministers hartelijk welkom. Hij betuigde hun zijnen dank voor de belangstelling in deze voor Middelburg zoo gowigtige gebeurtenis en beval hun de belangen dezer gemeente ook voor het vervolg aan. Evenzeer rigtte hij een woord van dank tot den Commissaris des Konings in deze provincie voor zijne krachtige medewerking. De Minister van Koloniën de heer van Bossebe antwoordde deze toespraak. Thans in de plaats van Thorbecke optredende verzekerde hij diens leedwezen dat deze tengevolge eener langdurige ongesteldheid dit feest niet kon bywonen, den burgemeester en den ge meenteraad van Middelburg de verzekering gevende dat de regering levendig belang stelt in de groote werken die weldra zullen voltooid zijnin de hoop dat die werken den bloei van Zeeland en den bloei van Middelburg tengevolge zullen hebben. Na afloop van den ontvangst verspreidde de menigte zich weder door de straten der stad. Ten 5 ure nam het feestdiner een aanvang waaraan door de genoodigden, een aantal autoriteiten en particu lieren werd deelgenomen. Ten 7 ure stroomde de menigte naar het Abdijplein, dat feestelijk versierd en verlicht was en waar door het muziekcorps van het derde reg. infanterie een con cert wordt gegeven. Zeer te bejammeren is het dat de harde wind de illuminatie zeer belemmerd, ja, bijna doet mislukken. Laat ons hopen op morgen alsdan zal in het feest lokaal op de markt zich doen hooren het beroemde muziekcorps der grenadiers en jagers, terwijl op Zatur- dag-avond in hetzelfde lokaal een volks-concert zal gegeven worden door het muziekcorps van het derde regiment infanterie uit Bergen-op-Zoom. De dienstregeling op den lijn Roosendaal—Mid delburg is met 1 Maart als volgtvan Roosendaal 8.54; 12,8; 4.45; 8.31; en van Middelburg 5.35; 9.21; 12.13; 4.41; terwijl bovendien nog een trein loopt van Goes naar Middelburg ten S.28 v. m. en van Middelburg naar Goes ten 7.10 v. m. Het traject tusschen Roosen daal en Middelburg wordt in twee uren afgelegd zoo dat men nu de reis van Middelburg naar Rotterdam, 's Hage en Amsterdam op één dag vice versa kan maken, terwijl men zelfs het traject naar Yenlo op en neer kan doen niettegenstaande men te Breda nog een paar uren moet vertoeven tengevolge van de slechte corres pondentie met den Grand Central aldaar. Het is echter te hopendat by de aanstaaude zomerdienst die aan sluiting beter geregeld zal wordeu. Goes, 29 Febr. Aan de ingezetenen dezer ge meente, die zich tot Gedeputeerde Staten van Zeeland hebben gewend, met verzoek dat niet worde goedge keurd het raadsbesluit betrekkelyk het gasthuis, is door dat collegie geantwoord, dat dit raadsbesluit, zoo als het is vastgesteld naar de wet, niet aan hunne beslissing is onderworpenen daarom Gedep. Staten zich onbevoegd achten om op het bedoeld raadsbe sluit eene goed- of afkeurende beschikking te nemen. St. 3?hilïpsla.n<l, 28 Febr. Eergisteren werd door het Departement Tholen der Maatschappij tot Nut van't Algemeen op eene plegtige wyze aan L. H. M. Geense alhier, wegens redding uit hét Slaak van een drenkeling, zijnde een jongentje van circa 9 jaren, de zilveren medaille uitgereikt, hem toegekend door de genoemde Maatschappij. Zievilcseeo, 1 Maart. Op de staat van nalaten schappen, afkomstig van onderofficieren en manschap pen, behoord hebbende tot de landmagt in Nederl-Indië, waarvan de saldo's door de regthebbenden by het'depar tement van Koloniën in Nederland kan worden gere clameerd komt o. a. voor Alberlus Krabbegeboren te Zierikzee den 1 Jan. 1843 laatst gewoond hebbende te Amersfoort, en overleden den 7 Jan. 1869 te Soera- baijain den graad van fuseliernalatende 3,80. Z. M. heeft benoemd tot tweede lid van het bestuur der waterkeering vau het waterschap Bruinisse, de heer J. Goudzwaard. Het verpligt kerkgaan is van kracht gebleven voor de jongelingen van het instructie-bataillon te Kampen tenzy ouders of voogden voor hunne zonen of pupillen hiervan uitdrukkelijk vrijstelling verzoeken. Yan hetgeen Frankrijk door den buiten- en bin- neclandschen oorlog geleden heeft, kan men zich een voorstelling maken wanneer men weet dat alleen aan hetSeine-departement door den burgeroorlog en de invasie een verlies van 500 millioen fr. is berokkendwaar onder 210 millioen indemniteitdoor de stad Parjjs aan de Pruissen betaald 153 millioeu wegens schade aan de particuliere eigendommen van Parijs en de voor steden berokkend eu ongeveer 128 millioen door het verbrauden en door bombardement vernielen van open bare gebouwen en monumenten requisitiën, onbetaalde huur en andere verliezen. Totaal .491 millioen zouder dat by deze statistiek rekening gehouden is met de industriëele verliezen en de finautiëele rampen. Uit Nazareth meldt men, dat den 1 Oct. 11. daar de eerste Protestantsche kerkde eerste ook in Pale stina, is ingewijd. Kerknieuws. Den 23 January jl. was de Algemeene Synode der Nederlandsche Hervormde Kerk buitengewoon vergaderd ter zake van het hooger beroep, ingesteld door den predikant Laan te Maassluis, tegen een vonnis van het prov. kerkbestuur van Zuid-Holland waarbij hij wegens onchristelijken wandel en verstoring van orde en rust voor den tjjd van drie maanden was geschorst. Nadat de Synode by loting tot op de helft harer leden was ver minderd werd de zaak op nieuw ter hand genomen. Daar gedurende den loop van het regtsgeding enkele leden tot de overtuiging kwamen dat de beschuldigde in een staat van krankzinnigheid verkeerde, werd de eindvraag of hem zijn daden toerekenbaar waren, hoewel geenszins door allen, ontkennend beantwoord, en hij dus van de schorsing als kerkelijke straf ontheven; doch tevens werd het classicaal bestuur van Rotterdam ge last om verder in deze zaak te handelen. Daar het officieel orgaan de uitspraak der Synodus contracta tot op heden nog niet heeft opgenomen be staat er grond voor het vermoeden dat de beschul digde herziening heeft aangevraagd, zoodat in dit geval de zaak voor de geheele Synode ter definitieve beslis sing zou moeten worden gebragt. Gemengde berigten. De zoon vhii een zadelmaker te T. zal nog dol worden als hij zeker meisje met geld niet knn vast krijgen. Maar denkt toch eens mijn beste maat, Dat het zoo vlug niet aliijd gaat, Om zoo maar naar uw verlangen, Een meisje met veel geld te vangen. De onder-burgemeester te Kapelle moest zoo nieuwsgierig niet zijn, en niet iuformeren wat er zoo al gebeurd is op eene bruiloft te Bverdijk, want dat zijn zaken, die hem niet raken. Eene boeren-meid te 's Heer-Abtakerke zal nog geheel van 't spoor rakennu zij gaat vertellen dat zij zooveel vryers kan krijgen als zy mnar hebben wil, daar zij: meest altijd alleen loopt. Iemand te Hoedekenskerke heeft een brief geschreven aan een kind te K. om hem te komen bezoeken, manr dan moet zij een paar flesschen wijn mede brengen. Eene boeren-meid te Wemeldinge moest zoo niet zitten lagchen in de kerk, want zij zal met den bruinen de kerk uitgedreveu worden. Dus: Meisje, houdt toch nw fatsoen. Want dat is voorwaar geen doen, Zoo tc lagchen meest altijd, Want uw eer raakt gij zoo kwijt. Te 's Gravenpolder wordt ten tooneele verwacht: Het kreupele vrachtrijdertje en een bultje, blijspel met zang; als: Hoe dat Jan soms Piet ook kult, Niemand ziet zijn eigen bult. De meid uit eene herberg te W. heeft haar paspoort gekregen van baren vrijer, cn zoekt nu naar een ander. Maar het is een kunst, Om met Kaatje om te gaan, En het is een gunst, Om de koop maar toe te slaan, - Zeker Jaantje tc Wissenkerke moest wat meer te huis blijven. Want altijd is zij op de baan Ieder ziet haar achteraan, En dan zegt men overal „Jaantje is alweêr van stal." Kunstnieuws. Wij hebben een tij'd lang in twijfel gestaan of het noodig en goed zoude zijn, om van de muzijknle verrigtingen van dit saisoen te spreken. Er was vóór en tegenNa wikken en we gen besloten wij, om dezelve te bespreken en berigten wij nu, dat het eerste Dames-Concert der Muzykvereenigiug. Tót Oefe ning en Vermaakden 19 December a. p. plaats had en wel roet een zéér gelukkigen uitslag, 't Was ons, als wareu wij niet te Zierikzee: 1.° te aanschouwen een goed bezette zaall 2.° te hooren goede muzijk I 3.° te zien een gemengd koor vau 60 a 70 executanten I 4.° te hooren zakeu die zelden of nooit alhier te hooren of te genieten zijn I 5.° te zieu een jeugdig, degelijk, fliuk en „ausgel/ildelen" musicus, aao het hoofd van dat geheele muzijkale leveu I nadat wy vier of vijf jaren hadden beleefd, welke getuigen waren van raatheid, halfheid, flaauwheid en moedeloosheid. De nieuwe muzijkdirecteur, (gelukkig dat deze tot ons gekomen is), beklom de directiestocl onder applaus van orchcst en toe hoorders. De ovatie was teD volle verdiend, getuigeu als wij waren en zijn van zijn ijver en kunde. Zyn streven worde met een goedeD nitslag bekroond en zy de liefde lot de edele ernstige kunst, die hem bezielt, overgeplant in ben, die ouder hem, in verschillende onderdeeleo werkzaam zijn. Men begrijpe dat „eeudragt raagt maakt"; men herinner» zich de vroegere jaren, toen dit spreekwoord in toepassing gebragt werd II Met een enkel woord releveren wij de verrigtingen 1° van het orchest. Heeren bestuurderen, hadden in overleg met deo directeur „Griiters" voor eene tamelijk goede bezetting gezorgd en de omstandigheden in aanmerkiug genomen, hadden wij reden van tevredeoheid over de executie der symphouie (Es dur op. 58) van Mozart. De begeleiding met eigenaardig arrangement van het laatste koor, deed een goed effect en loonde de moeite van den meester. 2° de Zangvereeoigiug der „Afdeeling Zierikzee der Maatschappij tot bevordering der Toonkunstdaartoe uitgeooodigd eu even bereidwillig daartoe afgestaan luisterde met hare goed ingestudeerde koormassa en >-eine intonotien, dit concert met de uitvoering van „twee liederen van Haupt- man „Frühlingsliebe" en „Wanderers Nachtlied" zonder bege- leidiog; het „Zigeuner-leben van Schumanneu het bekende prachtige koor „Seh't den Sieger" uil den „Judas Maccabeus" van „HandeV' op. Menigeen zag op tot den jeugdigen, kracht vollen „Steger," die daar als hoofd en leider der muzijkale be weging, gekomen was, gezien en overwonnen had. Wij althans begrepen, dat flinke, krachtige koor, helder uit de borst gezongeD werd hem ter eerel De heer Grüters trad buitendien voor bet enthousiaste publiek op toet hel 2de coo- cert (D Moll) van Mendelssohnen de Polonaise (Es dur) van „Chopin", beide teu gehoore gebragt, met eene techniek, bra- vour en virtuositeit, ah wij iu gemoede verklaren uimmer in Zierikzee te hebben gehoord behalve welligt van deo Heer Sickemeijer uit Rotterdam. Eene jeugdige diletlaole vergastte verder het auditorium op de bekeude en heerlijke aria voor alt, uit „Samson" „O horet mein Flehen" en het hnu onbekende „Frühlingslied" van „Mendelssohn." Het concert was geëindigd, niet weggenomen de indruk, welke ous en welligt uog allen, die tegenwoordig waren, bijbleef en doet verlangen naur het tweede en laatste dat in Maart e. k. gegeven wordt. Een gelukkig besluit namen de leden op voorstel van Bestuur deren, die toouen te zijn „the right men on the right place," om slechts 2 concerten te geven. Zijn onze informalieu goed, dan belooft ook het tweede concert voor het eerste in degelijkheid en aanlokkelijkheid niet onder te doen, danr eenige meesters uit Middelburg en Rotterdam hunne medewerkiug hebben toegezegd. Men vergeve ons, dat wij ietwat breedvoerig de eerste soiree hebben besproken. Reeds zijn eenige nieuwe leden toegetreden en zou het een ouzer liefste wenschen zijn, zóó men begreep, dat de muzijk niet is voor één' stand io de Maatschappij: dat zij eene kunst is, die in alle standen te huis hoort en haar, gelijk overal, ondersteunende en materieel en moreel, (meD vergeve ons het woord) „men niets meer doet dan zijn pi.iqt." Toch is het in Zierikzee, er hier verre vao afl De tijd en de betere overtuiging doen het hunneI Wij houden niet op te roepen; „Komt, hoort en hoorende leert hooren en genieten F' In een volgende bespreken wij de twee quartet soiree's, de uitvoeriug der Harmonie K, en E. en het tweede Dames-Concert

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1872 | | pagina 1