ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. No. 5045. Donderdag 22 Februarij 1872. 28steJaarg. Bekendmaking. Oproeping van sollicitanten voor de betrekking van Leeraar in de Staatswetenschappen aan de Hoogere Burgerschool. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zie- rikzee maken bekend, dat aan de Hoogere Burgerschool in deze gemeente thans open is de plaats van Leeraar in de Staatswetenschappenwaaraan eene jaarwedde van vijf honderd gulden is verbonden. Zij roepen allen die voor die betrekking in aanmer king wenschcn te komen, op, zich met overlegging hunner stukken ten spoedigste aan te melden bij den Burge meester dezer gemeente. Ziebikzee den 12 February 1872. De Burgemeester en Wethouders B. C. CAU. De Secretaris, J. P. N. ERMERINS. Bekendmaking. Invoer van voor voedsel ongeschikte Sclieepsdbesclmit. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zie- rikzee Gelet op de circulaire van den Heer Commissaris des Konings in deze Provincie van den 14 February 11. A. no. 744, 3de afdeeling waarbij wordt medegedeeld dat onlangs te Amsterdam geweigerd is, om eene aan zienlijke party scheepsbeschuit, gekocht voor een naar Java bestemd schip te aanvaarden, daar men ontdekte dat het van slechte hoedanigheid was; dat omstreeks denzelfden tijd mede te Amsterdam is ingevoerd eene hoeveelheid van omstreeks 70,000 kilogrammen scheepsbeschuit vermoedelijk afkomstig uit Fransche vestingen en da&r afgekeurd; dat de eerstbedoelde party door de beambten der stedelijke gezondheids-politie te Amsterdam onderzocht en tot voedsel geheel ongeschikt is bevonden; terwijl de herkomst der tweede party ter algemeene kennis is gebragt, met de waarschuwing om bij het koopen van scheepsbeschuit voorzigtig te' zijn; dat volgens gerucht, men thans de afgekeurde be schuit naar verschillende plaatsen zou hebben overge- bragt, om te beproeven die daar te verkoopen: vestigen de aandacht der ingezetenen op deze aangele genheid, en waarschuwen hen tegen het gebruik van de by die circulaire bedoelde scheepsbeschuit. De Burgemeester en Wethouders, B. C. CAU. De Secretaris J. P. N. ERMERINS. De eerste daad van den Minister van Oorlog. De nieuwe Minister van Oorlog heeft zijn bestuur ingewijd met eene handeling, waarvoor wij hem dank zeggen. Hij heeft niet alleen eene grondwettige daad verrigtmaar een ongrondwettig gebruik opgeheven een einde gemaakt aan eene militaire gewoonte welke strjjdt met de vrjjheid van godsdienstdiede grondwet waarborgt. Hij heeft ingetrokken het voorschriftdat militairen verpligt zijn zich naar de kerk te begeven. Indien de bekende zaak van den kapitein Janssens geene andere gunstige gevolgen opleverde dan doze (wij hopen dat herstel van eer voor den verongelijkten niet moge uit blijven) dan nog zouden wij ons verheugen dat uit het kwade iets goeds is voortgekomen. Onze grondwet bevat het onwaardeerbare beginsel dat ieder zjjne godsdienstige meening met volkomene vryheid belijdtbehoudens de bescherming der maat- schappy en hare leden tegeu de overtreding der straf wet. Dat zegenrijke beginsel is in art. 164 der grond wet uitgedrukt. Hoe strookte het met dit beginsel dat de staatsburger (want de militair blyft staatsburger) werd gedwongen zijne godsdienstige meening geweld aan te doeneene kerk te bezoeken waariu hij aan stoot vond een leeraar te hooren wiens redenen geen indruk maakten op zijn gemoed Hoe strookte het met dit beginseldatwanneer de militair tot geen kerk genootschap behoordewaartoe hij zeer zeker volgens de grondwet de bevoegdheid had, de Staat hem dreef naar een kerkgenootschap bij order van den superieur, hem dwong godsdienstoefeningen by te wonenwelke zijn gemoed niet bevredigden 'i Maar gaat dan de be voegdheid van de Regeering, in onzen tyd, zóóverre, om zich tot regter op te werpen over de teederste zaken van het gemoedkan hare magt zóóverre worden uit gestrekt dat zy de burgers mag voorschrijven dat zjj hunne godsdienstige pïigten moeten vervullen en hoe zij die hebben te betrachten. Zou de Regering niet met hetzelfde regt kunnen eischen, dat militairen door hunne tegenwoordigheid processiè'n opluisterden Dergelijke miskenningdergelijke bespotting onzer grondwet mogt niet langer voortduren. Zij mogt niet geduld worden door een Ministeriewaarin mannen zitting hebben als Thorbecke en van Bosse, diemeer dan anderende scheiding van kerk en staat tot eene waarheid hebben weten te verheffenwaariu een Mi nister van Justitie als de heer Jolles is gezetendie zyn openbare loopbaan intrad met eene keurige ge schiedkundige verhandeling over de godsdienstvrijheid in ons vaderland. Zy mogt niet langer toegelaten worden door eene natiedie godsdienstig vau aardbovenal de vryheid vindiceert om hare godsdienst te belijden individueelzoo als ieder harer leden dat wenscht, maar niet op kommando, en niet by pelotoneene natie daarenboven die aan den kern van de godsdienst de voorkeur geeft boven uiterlijk vertoon en die te ernstig is om te gedoogen, dat de heiligste zaken van het ge moed door wettelijke of ministeriëele voorschriften tot bespotting en ergernis worden gemaakt! Ook liet dergelijke dwang zich weinig overeenbrengen met de verlichte begrippen van ons godsdienstig, maar bovenal vrijheidlievend voorgeslacht. Zoo onze voorouders goed en bloed veil hebben gehad om bunnen God, op hunne wijzenaar de uitspraak van hun geweten te dienen zy waren verdraagzaam genoeg om ook bij het aanemen eener heerschende kerkieders vrije uitoefe ning van godsdienst-pligten te gedoogen en zelfs in den tyd der sterkste kerkelijke suprematie werd de vryheid van den huiselyken godsdienst volkomen geëerbiedigd. Dat koD men reeds lezen in het placaat van 3 July 1619 tegen de Remonstranten >Yerklarende niettemin klaer en wel expresselick onze meyninge noyt geweest te zyn of oock noch niet te zyn dat yemand van alle de inwoonders van de landen zal mogen worden geinquieteerd over syn particulier gevoelen ofte consciëntie, ofte over sulcke ordreverklaringe ofte oeffeninge als hy in syn eygen huys zal willen doen." Zóó verdraagzaam dachten onze vooroudera toen er geen liberale grond wet bestond het bleef aan het nageslacht overzich door het militarisme zóóver te laten medeslepen om onder de werking eener vrijzinnige constitutiedie gods dienstvrijheid voor een deel der burgers op te heffen Hatelijker dwang was niet denkbaar. Eere generaal Delpratdie dien dwang heeft weggenomen Nieuwstijdingen. Slmcrifta. Van Chicago naar San Francisco in den wiutei*. De winter in het verre Westen van de Vereenigde Staten van Noord-Amerika is dit jaar buitengewoon streng. Sedert de opening van den spoorweg die New-York met San Fraucisco verbindt, heeft men nog niet met zoo groote zwarigheden en mocijelijkheden te kampen gehad als thans. Oude bewoners van deze streken, die door het snuivende stoompaard plot seling met de beschaafde wereld in contact zijn gekomen, verklaren dat io de laatste tien jaren de winter niet zoo koud is geweest. Te Denver is het kwik in den thermometer van Fahrenheit tot op dertig graden ooder nul gedaald; de prai riën zijn overdekt met een dikke l$ag harde sneeuwop vele plnatseu vermengd met zand en stofzoodat de gewone sneeuw ploegen die voor de locomotieven zyn aangebragt, niet in staat zyn de lijn schoon te vegen. Voortdurend wordeu trei nen dagen achtereen opgehoudenen in de laatst ontvangen Amerikaansche bladen wordt zelfs gemelddat onder de koop lieden te San Francisco groote verlegenheid hcerscht wegens het lange uitblijven van de bestelde waren en goederendie uit het Oosten worden verwacht. Iemand die de overlandreis naar San Francisco niet lang geleden heeft medegemaakt, ver haalt dat hij op weg van Cansas City naar Denver cén nacht gedwongen was in een slaapwaggon van den trein door te brengen zonder dat beweging merkbaar was, en dat wel door de sneeuwblokkade, die onmogelijk zonder buitengewone hulp van meuschcn en van stoom kon worden doorworsteld. Ook te Ogden was de trein op nieuw genoodzaakt veie uren te verblijven, daar ook hier de natuur bijna onoverkomelijke winterbeletselen in den weg had gesteld. Verder verhaalt hij, en dit is het belangrijkste van zijne reisbeschrijving, wat al- zoo gedaan wordt om het de passagiers regt behaaglijk en regt gemakkelijk to maken. Met blijkbaar genoegen gewaagt hij van dc waggons uit de fabriek van Pullmann, waarin hij van Chicago naar Ogden reisde, die zoo aangenaam verwarmd zijn en waarin zulk een weldoende luehlververschiog isdat geen der reizigers zich een denkbeeld kou vormen van de koude die daarbuiten heerschte. Langs den gebeelen weg, te midden van een nachtelijke koude vao 25 graden Fah. onder nul en vergezeld van loeiende stormen, bleef de waggontem- peratuur nis die vnn een nangenamen lentedag, zonder dat het eenigzins stoffcrigwarm of benaauwd werd, de lucht was zui ver en de reizigers werden niettegenstaande het van tijd tot tijd opopvallèii dor ventilators van tocht gevrijwaard door de bij zondere hechtheid van de dubbel gesloten rameD. De verwar ming geschiedt door een ketel met heet water, waaruit pijpen laus de kanten en onder de banken van den waggon loopen; de schrijver zegt dat hij nooit iets zag tegelijkertijd zoo prac- ti9ch, aangenaam en uilvoerbaar; vooral in tegenstelling met de waggons van den Central Pacificspoorweg die door kagchels worden verwarmd (evenals op alle Amerikaansche spoorwegen), doch wier warmte niet in staat is buitengewone zware kouden te bestrijden. Het voedsel laat niets te wensohen over; op alle stations zelfs daar waar meer spoorwegbeambten zijo dan eigenlijke inwoners, of waar het aantal passagiers io den trein dat der bevolking overtreft, is overvloedige voorraad, doch er is ook gezorgd dat, in geval de trein onder weg, verwijderd van ieder station, door sneeuw belet mogt wordeu verder te gaao, een voldoend aantal blikjes met eetwaren voorhanden is. Vleesch, soep, groenten, geprepnreerde koffie, oesters in tinnen bussen (een prceparaat alleen in Amerika bekend) zijn in de goede renwagens van iederen passagierstrein geladen, en dat in ge noegzame hoeveelheid om een paar dagen rond te komen. Iemand die het onder andere omstandigheden minder aangename avontuur had gehad, drie dagen achtereen met den trein inge sneeuwd te zijn, verhaalde aan onzen berigtgever, dat hij den tijd zeer pleizierig doorbragt, dat over koude hoegenaamd niet te klagen was en het eten zoo weinig te wenscheo overliet, dat het oponthoud aaugeanam begon te worden. Het spreekt echter vau zelf dat do spoorwegmaatschappijen al het mogelijke aanwenden om oponthoud te voorkomen. De Central Pacific b. v. was genoodzaakt haar treinen die van Ogden naar San Francisco loopen, te Sacrameuto te doen stoppenomdat een groote overstrooming den weg onbruikbaar had gemaakt, doch dadelijk had zij sloomhootcu aangeschaft, die du passagiers van Sacrameuto naar San Francisco bragten. Op de Uniou en Kansas Pacific lijnen wordt de meest mogelijke ijver aangewend om den weg schoon te houden, eD daaruit is eene concurrentie onlstaaudie niet anders dan gunstig voor de reizigers kan zijn. Hoewel verscheidene locomotieven on bruikbaar zijn geworden door de bijna boveuraenschelijke po gingen om door te 9tooraen, heeft men hoegenaamd geen schade aan dc waggons te betreuren gehad. Overal ziet men legers van werklieden bezig om de rails schoon te houdeoen op den Kansasweg was een der opzigters drie dagen en drie nachten met zijn leger op weg om tegen de sneeuw te vechten. De telegraaf is natuurlijk altijd de groote helpster. De hoofdconducteur van icdereu trein heeft een kleiu zakinstru- ment, waarmede hij overal dadelijk de draden in verbinding kan brengen, om zoodoende om hulp te telegrafcerendie dan dadelijk, dikwijls met groote moeite, om naar de plaats waar de ingesneeuwde trein zich bevindt te komen, wordt gezonden. Gewoonlijk is het een trein van vier locomotieven, de voorste voorzien van een ijzureu sneeuwploeg, die ter hulpe komt, met het noodige personeel om de verspreide sneeuw verder met schoppen weg te werpen. Dikwijls echter wanneer de sneeuw op de rails vastgevroren is, kan ook zelfs deze stoomkracht de beletselen niet uit den weg ruimen. De niet zeldzame, maar zeker meest verrassende omstan digheid op een rei3 van New-York naar San Francisco in den winter is de plotselinge verandering, zoodra de Sierra Nevada achter den rug is. Een uur of drie nadat nog sneeuwstormen onzen reiziger het nitzigt nit den waggon hadden belet, zat bij aan het open venster van den wagen, en verlustigde zich in het verrukkende schouwspel van de groene weiden en den te veld staaoden oogst. Op de stoomboot te Sacramento at hij versche groenten, en naauwelijks zes uren na het akeligste wintertafereel zat hij te San Francisco in de open lucht lek kere versche druiven te eteQ. Met al de heerlijkheden en met al de comfort van de reis, kunnen wij ons wel begrijpen dat de reiziger toch meer op zija gemak was iu dc lentelucht van Californië dan in de sneeuwstormen van Sierra Nevada. Hptrnjj®. De Spaansche Minister van Justitie heeft deaer dagen eene circulaire uitgevaardigd betreffende het burgerlyk huwelijk, waarin onder anderen gezegd wordt, dat de kinderen, gesproten uit een huwelijk, dat enkel kerkelijk is ingezegend en niet voor den ambtenaar van den burgeiijken stand is voltrokken, niets anders dan als natuurlijke kinderen kunnen beschouwd worden. De bisschop van Cadix heeft deswege een brief tot den minister gerigt. Hebben wij dan zulke groote zonden begaan," schrijft hjj, »dat een besluit geteekend moest worden, dat tot eeuwige schande zal strekken van de eertijds zoo roemrijke Spaansche natie?"De katholieke kerk erkent het kerkelijk huwelyk als een wettig huwelyk. De leer der Regering is eene ver loochening van hel geloof van Jezus Christus. De be langen mijner kudde, die vereenzelvigd zijn met die der katholieke kerk en met hare regten, nopen mij mijne stem te verheffen. Ik hoop, dat die stem verhoord zal worden." JFrunferljfe. Volgens het Journal de Paris i9 uit de volks telling welke op last van den prefect der Seine dezer dagen plaats had geblekendat het aantal inwoners der hoofdstad sedert 1869 met 300,000 meerendeels lieden uit de welgestelde klasseverminderd is. In dat jaar telde Parys 1,825,724 zielen terwyl de bevol king thans nauwelijks ll/2 millioen bedraagt. Boudindie onder de Commune zich had belast met het in brand steken der Tuilerien en bij die ge legenheid een apotheker vermoord heeftis door den krijgsraad ter dood veroordeeld. Ziehier eene aan het Journal Officiel ontleende statistieke opgave nopens de handelingen der krijgs raden in de zaak der Parysche opstandelingenTot dusver zyn veroordeeld: ter dood 36 personen; tot dwangarbeid 86; tot deportatie in eene versterkte plaats 341tot eenvoudige deportatie 1002tot tuchthuisstraf 21; tot opsluiting in een huis van detentie 470; tot gevangenisstraf van een jaar en daarboven 425idem van drie maanden tot een jaar 584idem van een maand en minder 184; tot ballingschap 80. Vrijgesproken zyn 1012 personen. Het aaütal hunnervoor wier ver volging geen termen gevonden en die aldus losgelaten zyn bedraagt 20,704. ©Mttsthlnnfo. De Oerichls Zeitung vestigt de aandacht op een merk waardig bewijs van het scherp geheugen der Berlynsche politie. In 1849, derhalve voor 23 jaren, gelukte het een tot twee jaar gevangenisstraf veroordeelde om den agent te ontsnappen, die hem uit de geregtszaal leidde. Hij ontkwam alle vervolging, en begaf zich naar Amerika. Na zoovele jaren in de nieuwe wereld doorgebragt te hebben, dacht hij nu wel gerust weder naar Berlijn te kunnen terugkeeren, om eeD erfenis in ontvangst te nemen. De tand des tyds, verandering van klimaat, ge vorderde ouderdom, enz. enz. zouden hem, meende by, wel genoeg veranderd hebben, om zich veilig te kunnen vertoonen. Maar hy had zich vergist. Naauwelyksaange komen, had de Berlynsche politie hem reeds herkend, en eer hij er aan dacht zat zy hem reeds op de hielen, nam hem in hechtenis en kerkerde hem om het vonnis, voor een kwarteeuw tegen hem uitgesproken, te ondergaan. Van tjjd tot tyd treft men in de dagbladen be- rigten aan, waaruit de aanzienlijke rijzing der huur- en koopprijzen van huizen en gronden blijkt. Ouze land- genooten zyn het echter alleen niet die zich daarover deels te beklagen, deels te verheugen hebben. In andere landen en steden stygén de huur- eu kooppryzen nog ruim zoo sterk. Het volgende staaltje strekke ten bewijze. Te Berlijn staat op de Hausvoigteiplatz een huis, even algemeen bekend bij ieder die de Btad ooit bezocht heeft als bij alle Bérlyners, merkwaardig door zyn kolossaal front, zyn eigenaardigen bouwtrant en grootte. Het is welligt bet grootste huis te Berlijn. Dat perceel nu is ongeveer 90 jaren geloden voor 10,000 thaler verkocht. In de oorlogsjaren 1814 tot 1815 ging het door de tijdsomstandigheden van de eene hand in de andere over, doch kon geen hooger cyfer dan 19,000 thaler bedingeu, hetgeen intusschen reedseenaanzienlyke verhooging was. Maar in 1842 bragt het 78,000 thaler op. Do kooper van tóen was nog eigenaar nu vier weken geleden, en heeft toen eerst het huis weder verkocht voor210,000 thaler. Drie dagen daarna bood een speculant dien nieuwen eigenaar reeds 90,000 thaler winst! dat is: 300,000 thaler. Hij wees echter het bod vau de hand. Daarop werd het tot 415,000 thaler ver hoogd, maar vergeefs. De.houder is van oordeel, dat de rijzing van huur- en koopwaarde nog zal toeuemen, en hij binnen weinige jaren een som zal kunnen bedingen, die het bod, hem nu gedaan, nog overtreft. öclglc. Sedert een tiental dagen is eeu vreeselyk ongeluk overkomen in den paardenstal van den landbouwer Karei de Smet, te St. Margarite. Die landman heeft niet minder dan negen paardeD verloren en zijne twee overblyvende werkpaarden zyn door dezelfde ziekte van het longvuur aangedaan en eveneens op het punt te bezwjjken. Het is gebleken dat het ongeval voortkomt uit een overtollig voederen met boonen en boonstroo. Jong landbouwer zijnde en twee tot drie paarden te kort hebbende om, in het voorgaande najaar, het zwaar wer ken dat de polderstreek medebrengt, te doen, zoo waren do Smet's paarden afgewerkt en door het gebrek aan voedsel voor zulken arbeid in eens op stal gezet voor het winter9aisoen; daarna hadden zij een zoo overvloedig rantsoen van boonen en boonstroo gekregen, dat zij op den dag der ziekte als vetgemest waren. Yan daar een te grooten rykdom aan bloed, zoodanig verdikt dat het met moeite door de aders vloeide, en daaruit ontstoud eene pneumonie grangreneuze, dat is longvuur. Wat de behandeling betreft, het oogenblik was voorbij om die met eenige vrucht te kunnen doen. Sleberlttnb. Leeuwarden18 Febr. Eene hoogst treurige gebeurtenis heeft hier plaats gehad. Twee broeders schippers, die met hout uit Overijsel hier waren geko men hadden zich gisteren avond in het vooronder te slapen gelegd. Toen de knecht, die met nog een broeder in een tweede vaartuig den nacht had doorgebragt hen heden ochtend zou wekkendaar hy niemand te voorschijn zag komen vond hy den een reeds dood en den ander in een toestanddie voor zyn leven doet vreezen. De oorzaak moet worden gezocht in den damp van kolen, die in een ijzeren pot werden aanwezig be vonden. Utrecht19 Febr. Zaturdag morgen omstreeks 10 ure had aan het station Zeist—Driebergen bij de Odijkersteeg een verschrikkelijk ongeluk plaats. De spoorwachter E. vau Daatselaar stond met den te Driebergen gestationeerden ryks-ambtenaar Lautenslager op den weg te praten juist op het oogenblik dat twee goederentreinen elkander zouden passerenslechts een er van bemerkendewilden zij voor dezen wijken en werden ongelukkig door den anderen overreden. Daat selaar werd als het ware verpletterd en was onmiddellijk een lijk terwyl Lautenslager zoodanig gekwetst werd dat hijmet behulp ook van den gemeente-veldwachter Lemmensmeer dood dan leveud in de wachtkamer van het station gebragt werd. Niettegenstaande de spoedig aangebragte geneeskundige hulp, bestaat er geene hoop hem in het leven te behouden. Men denke zich den toestand van hunne gezinnen, daar Daatselaar eene vrouw met drie nog onverzorgde kinderen achter laat en de vrouw van Lautenslager en haar 9tal kinderen hunnen verzorger zullen verliezen.' Een ander berigt van Zondagmorgen meldtdat Lautenslager is overleden. Rotterdam19 Febr. Waren reeds de huishou delijke verrichtingen der vrijzinnige kiesvereeniging »Burgerpligtin hare vergadering van gisterenavond, belangrijk door de verkiezing tot bestuurder van een der katholieke leden welke benoeming door dezen werd aangenomen met de verklaringdat zij als een bewijs uit velen kon gelden dat de liberaal katholieke rigting in Nederland haar warme belijders vindthet doel der vergadering was niet minder belangwekkend. Het doel was het bespreken van den algemeenen dienstplicht. Het debat werd ingeleid door den heer Verkouterenleeraar aan de hoogere burgerschool vroeger officier bij ons leger. De spreker wees op de voordeelen van het Pruisische legerstelsel en het ge brekkige van het onze en kwam tot de 9lotsomdat de invoering van het eerstgenoemdegewjjzigd naar onze eigenaardige behoefte en onzen toestand hoogst noodig waswilde men althans de onafhankelijkheid van Nederland gewaarborgd zien voor zoover dit ino- gelyk is. De vergadering zelve kwam niet tot een be sluit, maar nam ijverig deel aan het debat en is onge twijfeld versterkt in de hoop, die de voorzitter by het sluiten der vergadering uitte, dat het den tegenwoor- digen liberalen Minister van Oorlog gegeven zy de zoo noodige militaire hervormingen in te voeren. Roosendaal19 Febr. Men beweert dat één der pijlers van de spoorweg bjj den Moerdijk (als ik my niet vergis ia het de tweede van de Hollandsche kust) niet lang zal kunnen blyven staan, daar zij aan te groote schuring van den stroom blootstaat. Indien men zoo getuigen wedervaren schippers niet veertien maar nog twee of driedus zestien of zeventien bogen had gebouwden dus den dijk aan den Hollandscheu kant niet zoo lang had gemaakt, zou er geen gevaar geweest zijn; nu, daar de stroom ten deele is verlegd, moet dat gevaar steeds dreigende wezen. De bewuste pijler moet dan ooknaar men zegtreeds enkele duimen gezakt zyn. In elk geval is het wenschelyk dat de zaak onderzocht wordt. Oostburg 14 Febr. Het door de afdeeling Oost burg der Maatscbappy van Landbouw en Veeteelt, voor de prov. Zeeland aan den Koning verzonden adres tegen de goedkeuring van het door Prov. Staten vastgestelde reglement op het beryden der kunstwegen was door 429 personen geteekend. In de overige gedeelten der provincie circuleeren dergelyke adressen. Tevens zyn door gemelde afdeeling de beeren A. de Bruynebur gemeester van Siut Anna ter Muiden J. Sanderbur gemeester van Heille en J. van Hyftewethouder der gemeente IJzendijke tevens alle landbouwers af gevaardigd, om in de volgende week te 's Grnvenbage bij den Minister van Staat en van Binnenlandsche Zaken op audiëntie gemeld adres persoonlyk te ondersteunen en te verdedigen. 'SHeerenhoek, 19 Febr. In den nacht van Zaturdag op Zondag heeft een onbekend persoon ge poogd de schuur der hofstede van den landbouwer Jan van Eytceren onder deze gemeente in brand te Bteken. Hij heeft namelyk ter hoogte van een meter van den grond met een centerboor een gat geboord in de planken, en toen brandende lucifers door dit gat gestoken een vyftig half verbrande lucifers lagen buiten onder het gat, en een grooter aantal binnen in de schuur op een hoop mangelwortels. De brandende lucifers konden met geen stroo of hooi in aanraking komen en zyn uitge doofd. 's Gravenpolder 19 Febr. Dezer dagen is de alhier opgerigte nieuwe school betrokken. Het gebouw voldoet aan alle eischen des tjjds en kan met de beste nieuwe scholen wedijveren. De heeren Lenshoek van Zwake en Lenshoek van Kerkwijk hebben zich om strijd beyverd om uit eigen fondsen by te dragen tot doel matiger inrigting van de nieuwe school; zoo gafb. v. laatstgenoemde heer eeneprachtige collectie wandkaarten cadeau ter waarde van ƒ200. Genoemde heeren ver dienen daarvoor den dank van de burgers dezer gemeente. Cortgene19 Febr. By herstemming voor een lid van den gemeenteraad alhier tusschen Jacobus Ver hulst en Salomon Rademakeris de eerste gekozen met 22 stemmen terwyl de heer Rademaker 17 scemmen verkreeg. ZierïltsBe©20 Febr. Naar wij van goeder hand vernemenis bereids door Z. M. eene beslissing genomen op het onlangs bij de Afdeeling voor de ge schillen van bestuur van den Raad van State behandelde beroep van den heer J. van den Berg Mz., tegen eene beschikking van Gedep. Staten van Zeeland waarbij bjj niet is toegelaten als lid van den gemeenteraad te Bruinisre, op grond, dat er onbehoorlijke handelingen zouden hebben plaats gehaddie op zijne verkiezing invloed zouden hebben gehad. Bjj 's Konings besluit van 10 dezer is de beschikking van Gedep. Staten vernietigd en beslist, dat de heer v. d. B. als lid van den Raad behoort te worden toegelaten. Tot die beslissing heeft hoofdzakelijk geleid de overweging: „dat niet genoegzaam bewezen moet worden aangemerkt, dat er orakooping zou hebben plaats gehadof werkelijk zoodanige feitelijke of zede- ljjke dwaDg zou zyn gebezigdwaardoor invloed is uitgeoefend op den uitslag der verkiezingen deze op die grond zou behooren te worden nietig verklaard." Als bljjk van Zr. Ms. goedkeuring en tevredenheid iswegens de redding van het vaartuig Adrianus Cor nells met de beide opvarendenin den avond van den 20 Dec. 11.op de Schelde nabjj Bath in gevaar ver- keerendedoor de hulp van P. J. Baertcommies- sloeproeyer lste kl.S. A. Iburg en L. Moerkerk, commiesen sloeproeyers 3de kl.allen dienstdoende op het recherche-vaartuig no. 1, en W. Comjjs^ commies- sloeproeyer lste kl. te Bathaan elk hunner toegekend de bronzen medailleingesteld bjj besluit van 22 Sept. 1855no. 64alsmede een loffelijk getuigschrift. Gremeiijar<le t>erierten. Twee veldwachters tc A. moesten zoo niet ia de zoa loopeo want zij wordeu zoo verschrikkelijk dik, dat het vet nog wel iu hunne schoenen zal loopen. Een Uil te S. wordt verzocht zijn beste vriend zoo niet meer te pikken, anders zal zijn snavel wat ingekort worden. Eene boeren-meid te Schore is zoo verheugd dat zij een vrijer t'huis 19 gebragt, dat zij den brenger nog een dubbeltje heeft gegevenmaar het was maar een vrijer van stroo. Te Kruiningen moest een zotje zooveel verbeelding niet van zich hebben, daar hij toch zijn oogmerk niet zal bereiken, want die bij zoekt, zal hij niet vinden. Withaar te Herking zal nog witter worden als hij is, nu hij overal gewezen wordt van de hand. De zoon van eene weduwe te 's H. wordt aangeraden, als hij eene boeren-dochter in het net wil krijgen, zich wat bedaarder te gedragen, want die geen geld heeft, moet niet te veel wind hebben om iets te vangen. Een timmermans-kDecht te 's G. zou liever op eene hofstede zitten, dan aan de schaafbank staan, en daarom zoekt hy naar eene boeren-dochter met schijven. Onder Nisse krijgt eene boeren-dochter veel overlast van een boeren-knecht die liever boer zou willen zijn dan achter den ploeg loopen. Als hij nog meer komt zal zij de honden los laten, zegt zij. Te Stellendam is een huisvader zoo boos op zijne dochter dat zij aan het vrijen is, dat zij vooreerst niet mag uilgsan. De man die echter zelf veel in den avond rond loopt, zegt: Mijn kind gij blijft in huis, Het vrijen is gedaan, Dat is voor mij een krnis Als gij met hem blijft gaan. Een reeds hoog bejaard man te Goes wordt aangeraden niet meer uit het vrijen te gaan, en dat maar over te laten voor zijne kinderen. EeD man op die jareD moest zijn verstand gebruiken; maar: Oud malboven al. Een smid te G. wordt verzocht zijn schnld te komen betalen bij zekere boerin, en zijn haar zoo niet te doen blinken dat beter overeen zon stemmen met zijne leer. Te Schore wordt eene boeren-meid aangeraden alles tegen den baas niet te verklappen wat er omgaat, als de vrouw gezelschap heeft. In Rusland heeft eene jonge vrouw van slechts 16 jaar haren man vermoord, en is door het Hof van Moscou vrijgesproken, op grond, dat die moord maar eene gedwongene zelfverdediging is geweestdaar de beschuldigde, ecu jong en schoon meisje, verpligt i9 geweest, een oud leelijk man te trouwen. Het kind zit nu goed bij de roebeis, en zal nu wel spoedig ecu jonge mao oploopen. De groote Raad van Neuchatel beeft met 47 tegeD 34 stemmen beslotendat er in Zwitserland op de scholen geeo godsdienstig onderwys mag gegeven worden en dat geen geestelijken zich met het onderwijs mogen bemoeyen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1872 | | pagina 1