ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. No. 5044. 28sleJaarg. Dingsdag 20 Februari] 1872. Algemeen Overzicht. De heer Rouher ia op Corsica met e kende meerderheid tot lid der Fransche Nationale Vergadering verkozen en deze is daarover niet bijzonder op haar gemak. Velen vreezen dat zijne welsprekend heid hem aanhangers en volgelingen zal bezorgen waarvoor wel eeuige grond is als men bedenkt dat onder de leden der rechterzijde verscheidene vermomde imperialisten worden gevonden. Bij al de verdeeldheid dreigt juist den legeuwoordigen regeeringsvorm het meest gevaar van Bonapartistische zijde. De Regeering moge herhaaldelijk verklaren dat zy niet bang is voor Bonapartistische woelingen en ze met geweld zal onder drukken toch doen die herhaalde verzekeringen ver moeden dat daar juist het gevaar steekt, en zeker weegt de ondersteuning van eenige honderden onder ling bitter verdeelde vrienden niet op tegen den tegen stand van weinige maar nauw aaneengesloten en daar door krachtige vijanden. Echter heeft de verkiezing van den heer Rouher al dadelijk iets goeds uitgewerkt. De malaise die in de Vergadering heerschte is er ietwat door verminderd. Men heeft begrepen iets te moeten doen krachtiger te moeten optreden met meer juistheid den weg af te bakenen dien men wenschte te betreden. Het rechtercentruiu heeft dun nu ook zijn programma vastgesteld en als beginsel aangenomen de constitutioneele monarchie met de noodige vrijheden, maar daarenboven de eerlijke proefneming met een republiek. Dat velen van de uiterste rechterzijde zich daarbij zullen aansluiten lijdt geen twijfel. Ook het linkercentrum zou een vergadering houden om te on derzoeken welke gedragslijn gevolgd moest worden. De Carnavalsdagen zijn in Parijs buitengewoou stil voorbijgegaan. De Nationale Vergadering wilde zelfs op die dagen geeu vacantia nemenhoewel men juist niet zeggen kan dat zij daarom zooveel meer heeft uit gevoerd. Zij nam het voorstel van den heer Treveneuc aan dat afgevaardigden uit de Algemeene Raden een nieuwe Nationale Vergadering formeereu en zich met hare functiën zouden belasten ingeval de tegenwoordige overrompeld of uit elkaar gejaagd werd ook schonk zy haar goedkeuring aan een voorstel om op de aanslag biljetten voor de nieuwe belastingen te schrijven: Kosten van den oorlog tegen Pruisen door Napoleon verklaard. De begrootingscommissie heeft voorgesteld de handels omzettingen te belasten hetgeen veel agitatie verwekt heeft. Dan prefereert men nog de belasting op de grondstoffen. Wie weet of zoodoende de heer Thiers zijn weusch niet nog vervuld zal zien. Na veel discussie zijn de Fransche en Duitsche ge volmachtigden het eindelijk over een posttractaat eens geworden. De laatste moeilijkheden zullen weldra uit den weg geruimd zijn zoodat het vóór den eersten Mei iu werking kan treden. De Pruisische Landdag nam na heftige discussies het wetsontwerp betreffende het staatsschooltoezicht in derde leziug met 207 tegen 155 stemmen aan. Twee zaken zijn bp die discussie duidelijk aan het licht ge komen de innige band tusscben ultramontaneu en conservatieven en de breuk tusschen de conservatieven en von Bismarck. Wat zal nu het Heerenhuis doen Zal het door afstemming toegeven aan de petities waarmede het overstelpt wordt, maar do Regeering verbitteren Wat het 't liefst zou doen is niet twijfelachtig en Bismarckdit wetende, heeft reeds te kennen gegeven dat de Regeeriog alle constitutioneele middelen zal aanwenden om de wet tot stand te brengenm. a. w. de Regeering zal in geval van verwerping een aantal liberale leden van het Heerenhuis beuoemen om het conservatieve overwicht te breken. De aartsbisschop van Keulen van oordeel dat het gemeentebestuur den oud-katholieken al te zeer ten wille isheeft zich tot den burgemeester gewend, 't Heeft echter niet veel gebaat; de prelaat werd met de weinig troostrijke verzekeringen afgescheept dat de geestelijke heeren geen invloed hadden uit te oefenen op leden van den gemeenteraad. Zooals wel te verwachten was kan de Oostenrijksche Regeering het met de Polen niet vinden. Nu al hun eischen niet toegestaan worden zullen zij niet stemmen voor de invoering van de directe noodverkiezingen. De Regeering zal nu haar toevlucht nemen tot het voorstel van een kieshervorming als zy in deu Rijksraad op een meerderheid van twee derden kan rekenen. Of die tijd ooit voor haar komen zal valt te betwijfelen. Het gouvernement heeft een ontwerp toegezegd regelende de verhouding tusschen de nieuw- en oud-katholieken. In Spanje kan men weldra weder een nieuw ministerie verwachten, 't Schijnt onmogelijk dat Sagasta zich staande houdt totdat de nieuwe verkiezingeu voor de Cortes in April plaats hebben. Sagastisten en Unionisten, een tijdlang goede vrienden zijn nu ook al verdeeld geraakt. De Roomsche stoel heeft nog niet veel bewijzen van toenadering gegeven. De radicale party heeft een manifest uitgevaardigd waarin zij beweert dat zij alleen kan regeeren en dreigt zich van stemming te zullen onthouden als de Regeering op de verkiezingen pressie uitoefent. Waar schijnlijk een reden te meer voor het gouvernement om zijn invloed wel te doen gelden In het Engelscbe Lagerhuis had een zelden voor komende plechtigheid plaats. De heer Denison die jaren lang Voorzitter geweest was werdna door de heeren Gladstone en Disraëli bedankt te zijn voor zijne aan het Lagerhuis en daardoor aan de natie bewezen lang durige en groote dienstenals zoodanig vervangen door den heer Brand. In Engelands verhouding tot Amerika is nog weinig verandering gekomen de laatste mogendheid blijft bij hare eischende commissie van scheidsrechters te Genève heeft hare zittingen verdaagd en zal eerst in Maart hare werkzaamheden hervatten. De Regeering werd aangevallen om hare handelwijze van tractaten te sluiten en te bekrachtigen (dat van Washington en dat betreffende den afstand van de kust van Guinea aan Engeland) zonder daaromtrent het gevoelen van het Parlement gevraagd te hebben. Hot gerucht van den moord gepleegd op Lord Mayo den Gouverneur-Generaal van Britsch-Indië, werd be vestigd. Voorloopig zal Lord Napier die hooge waar digheid bekleeden. Mexico is wederom het tooneel van verwarring en strnd tengevolge van de verkiezing van een President. In het algemeen schijnt men gunstig gestemd voor Juarez. Porfirio Diaz, een der mededingers, zou gesneu veld zijn. Volgens de laatste berichten zou de opstand zulk een omvang gekregen hebben dat Juarez de hulp van president Grant ingeroepen had. Ten onzent nam de Minister van Oorlog een lang gewenscht besluitnamelijk het afschaffen van het verplicht kerkgaan der militairen. De samenkomst van de Brielsche hoofdcommissie met de Utrechtsclie commissie voor het asyl heeft dit ge lukkig gevolg gehad dat men het eindelijk eens is geworden. De overstroomingen op Java schijnen veel schade toegebracht te hebben aan de te veld staande rijst, waardoor de ellende nog vermeerderd wordt omdat de bevolking bijna uitsluitend leeft van de opbrengst van den grond. Na een voorspoedige reis kwam de ond-Gouverneur- Generaal van Nederlandsch-Iudië mr. P. Mijer in het vaderland terug. Nieuwst,ij dingen ijPerjiie. Uit Konstantioopel wordt berigt, dat uit Perzie nog altijd treurige berigten uit vele Perzische provinciën, omtrent den hongersnood aldaar aankomen reeds zonden meer dan 20,000 menschen nis slagtoffers zijn gevallen. Hoewel van elders, voornamelijk uit Engeland en O.-Indie, aanzieulijke giften in komen, zoo zijn deze op verre na nog niet voldoende om in alles te voorzien. uu. Deu 18den January jl. zou te Paramaribo bet doodvonnis voltrokken worden aan den Chinees Kijk- Wan, wegens moord op den hoofdman op de plantage *De resolutie." Voor twee medepligtigen, die even als hij ter dood veroordeeld waren, was die straf in 20jarigen dwangarbeid veranderd. Tot tweemaal toe brak by de teregtstelling het touwwaaraan de veroordeelde zou worden opgehangen. Dit gaf aanleiding dat men den gouverneur-generaal nadere bevelen ging vragen en deze veranderde nu ook de doodstraf, van Kjjk-Wan in 20jarigen dwangarbeid. Hmariftti. Er is op nieuw in New-York een ergerlijke bedrie gerij aan 't licht gekomen. Een zekere heer Callender is sedert geruimen tyd inspecteur der nationale banken. De man werd ruim betaald. Zjju taak was nu en dan de bureaux der ver schillende nationale banken te bezoeken, de boeken te inspecteeren en zich te overtuigen of kas en portefeuile in goede orde waren. Deze maatregel is genomen om het publiek voor bedrog te vrijwaren. Na gehouden onder zoek geeft de inspecteur een certificaat af en daarnaar oordeelt het publiek over de meerdere of mindere soli diteit der bank. Onlangs nu hebben drie banken hare betalingen gestaakt, ofschoon de door den heer Callender afgegeven certificaten den besten toestand constateerden. Na een naauwkeurig onderzoek is gebleken dat in de portefeuilles veel non valeurs voorkwamenen daaren boven voor een aanzienlijk bedrag aan zoogenaamd faciliteitspapier. De heer Callender heeft dus het pu bliek misleid en het ergste van het geval isdat hij aan de drie banken veel geld schuldig is. De Ocean Bank had niet minder dan voor 65000 dollars accepten van dien heer in portefeuille. Het failleeren dier drie banken terwijl daarenboven vier spaarbanken de be talingen staaktenheeft het crediet zeer geschokt. En sedert men inzag, dat men aau genoemde certificaten luttel waarde kan hechtenkoestert men wantrouwen ten opzigte van alle banken van den tweeden rang. De heer Callender is gearresteerd maar 't zal hoogst moeilijk wezen een motief te vinden oui hem te ver- oordeelen. De wet heeft in dit geval niet voorzien. Hot ontslag zal het maximum der straf zijn. De in specteur beweert bovendien dat hij bet regt 'had zakeu te doen met die banken en met bet geld dat hem tegen acceptation werd verstrekt, te speculeeren. Bij den nood, waarin de nieuw benoemde Italiaansche bisschoppen verkeeren, ten gevolge van hunne weigering om hunne oorspronkelijke aanstelling te toonen aan het gouvernementheeft de Paus besloten tot eene maan- delijksche tegemoetkoming van ongeveer ƒ20,000, welke uitgaven het vatikaan 18 maanden dragen kan. Deze maatregelwelke zelfs den bisschoppen weinig baat helpt de arme pastoors in bet geheel niet, terwijl nog daarenboven de geest van het volk over het algemeen de houding afkeurt, welke door de jurie in deze zaak aangenomen wordt. Eene internationale deputatie van 13 adellijke heeren heeft audiëntie bij den Paus gehad. De beer Hemptinneeen Belg, was de woordvoerder. Bij bet scheiden verklaarde Pius IX, dat voor Europa drie dingen wenscheljjk warende ontwapening van Duitsch- land, de oplossing der Oostersche kwestie langs vrede- lievenden wegen een geheele omkeer van den tegen- woordigen staat van zaken te Rome. JFrtiwft rijft. Dezer dagen is in het dorp Trablène in het departe ment der Loire, in Frankrijk, de volgende vreeselijke misdaad gepleegdEen vijf-en-twintig-jarige vijlen- kapper, die den geheelen Zaturdagavond, met eenige zijner makkers, in verschillende kroegen had loopen zwieren, kwam tegen middernacht, in zwaar beschonken toestand te huis. Zijne moeder, broeder en zuster lagen reeds te bed, doch werden door het geweld dat bij maakte gewekt. Zijne moeder vermaande hem stil naar bed te gaan en de rust der huisgenooten niet te ver storen. Hoewel bij daarop een brutaal antwoord gaf en aanvankelijk nog meer leven maakte, ging bij toch eindelijk uaar bed. Daar de bescbonkene echter niet scheen te kunnen slapen, begon hij op nieuw met zyne moeder en zuster te twisten, die hem, niet zonder reden, zijn wangedrag verweten. Hierover werd by zoo woedend, dat hij als razende uit zijn bed sprong, een mes greep, dat op de tafel lag, en daarmede, onder bet uiten van de vreeselykste bedreigingen, door het vertrek liep. Het geheele gezin stond thau9 op en trachtte hem tot bedaren te brengen. Eensklaps greep de dolzinnige zijne moeder aan, wierp baar op den grond en zeide dat hij haar op de plaats zou vermoorden. Zijn broeder vatte hem echter bij de keel en noodzaakte hem de vrouw los te laten. Thans keerde zijü gramschap zich tegen zijn broeder, die bij op den grond wierp en trapte. Met behulp der moeder en zuster gelukte bet dezen echter zich los te wringen. De booswicht, nog steeds met zijn mes gewapend, ging daarop in een hoek dei- kamer 9taan en dreigde den eersten deD besten, die een woord tegen hem sprak, te zullen doodsteken. Weldra wierp do ontaarde zoon zich echter andermaal op zijne moeder en zou haar toen ongetwijfeld gedood hebben, zoo haar andere zoon baar niet op nieuw ontzet had, waarop deze naar buiten liep om de hulp der buren in te roepen. Naauwelijks echter was bij de kamer uit of er viel een geweerschot. De ellendeling had eeu jachtgeweer gegrepen, dat aan den wand hing en bet- welk tot dusver zyne aandacht waarschijnlijk ontsnapt was, en het op zijne moeder afgeschoten. De ouge- lukkige was de helft van het aaugezigt verbrijzeld en zonder een enkelen kreet te slaken was zij dood neer gezegen. Op het zien van haar bloedend lijk, was de onmensch een oogenblik als versteend blijven staan, bad daarop echter een paar kleedingstukken en ongeveer 100 francs, die bij den vorigen avond bij de uitbetaling voor zijn werk ontvangen had, medegenomen en was op de vlugt gegaan. Hij werd echter te Chatnbon ont dekt, waar hij zich onder eenige bosschen stroo ver borgen bad, en in hechtenis genomen. Een in de hoogte mate belangwekkend pathologisch feit viel dezer dngen voor aan de brug van het Instituut te Parijs. De brugwachter haalde een jonge vrouw uit de Seine, die zich twee uren te voren in het water had geworpen en door mariniers, die daarvan getuigen waren geweest, vruchteloos was opgespoord. Het ligchaam werd op de baar gelegd gd was stijf en ijs- kond; het gelaat had een loodkleurige tintde pols sloeg niet meer êd men dacht er zelfs niet meer aan aan de ougelok- kige de gebruikelijke zorgen le wijden, zoozeer was men overtuigd van het nuttclooze der poging, om de verdoofde levensgeesten weer op te wekken. Daar komt de commissaris van de wijk aan, op den voet gevolgd door een doctor, die het ligchaam onderzoekt, het overal belust en op 't punt staat het overlijden te constateren, toen hy zich plotseling bezint, zijn onderzoekingen voortzet en bespeurt, dat de levensfuncïiën ondanks het langdnrig ver blijf in het water, nog niet ten volle hadden opgehouden. Berookiugen, wrijvingen en inblazingen van lucht in de longen worden nu beurtelings toegepast, met dat gevolg, dut de hart kloppingen zwakjes terugkeeren; na eenige minuten gaan de oogen langzaam open en de drenkeling, die reeds voor de lijkbaar bestemd was, komt meer en meer bij. Toeu zij in het water sprong, had een flaauwte haar be vangen, die do leveosfunctiën deed stilstaan, en het mogelijk maakte, dat zij twee uur in 't water kou blijven, zouder volkomen te stikken. De ongelukkige verklaarde Jeanne Dubois te heeteu, van beroep naaister, wonende No. 52 in de rue de Seine, Teleurgestelde liefde had haar doeu besluiten den dood te zoekcD. iPtutathlauft. Te Frecenwolde aan den Oder in de Pruisische provincie Brandenburg, bad voor eenigen tijd zekere haringkoopman Rosenfeld zjju bedrijf laten varen, daar by de overtuiging had gekregen dat hij geroepen was om als hervormer op te treden. Hij gaf zich uit voor den »apostel van een nieuwe geloofsleer" en slaagde er werkelijk in om een kleine kudde geloovigen rondom zich te vereenigen. De bijeenkomsten in zijne woning schijnen echter een eigenaardig karakter te hebben gedragen, want voor menig gezin hadden zy ongelukkige gevolgen. Dezer dagen stormde een man naar buiten, riep dat hij bij deu haringkoopman Christus en zijne jongeren had gezien en stortte zich in den Oder om zich van zyne zonden te reinigen. Hy verdronk en van dat oogenblik heerscht de grootste verbittering tegen den nieuwen profeet. Sieberlanfr. Itolliam, 10 Febr. Heden had hier en in deze omtreken bet volgende voorval plaats: De veehandelaar Yan der Huizen te Hoogezand had twee vette koeijen van den heer J. Hooites aldaar ge kocht, welke dieren hedenmorgen naar Groningen zouden worden gebragt. Te Martenshoek werd een der koeyen plotseling razend, ontkwam zijn geleider, liep in de werkplaats van D. Landeweer en drong zich tusschen machines en onder andere voorwerpen door, waardoor het dier nog woedender werd. Weer buiten komende, rende de koe achtervolgd door eene menigte menschen, over en door slootenliep over Kolbam naar Slochteren, kwam door het Slochterdiep en keerde toen terug naar den burcht van den beer Yan der Hoopwaar zij vast raakte in de groote glazendeur; eindelijk wrong zij zich weer losmaar werd in de gracht door hare ver volgers gevangen en nu sterk gebonden weder naar Hoogezand vervoerdwaar het beest dadelijk is geslagt. Het treurigste van dit alles is echter nog dat arbei ders, die in het bosch van deu heer Van der Hoop bezig waren met het kappen van boomendoor het zien naar dit tooneel niet om den door hen gekapt wor denden boom dachten. Deze viel onverwachts op den arbeider G. Venekamp, die zoodanig aan het hoofd getroffen werd, dat hij korten tyd daarna is overleden Deventer, 14 Febr. Voor eenige dageu vervoegde zicli een dienstmeid bij een schoenmaker te dezer stede om schoenen te koopen. Zij vroeg beleefdelijk eenige pnren mede naar huis te nemen, ten einde er met hare huisgenooten over te spreken. Eeuige dagen later ging zij naar een goud- en zilverkastbouder en vroeg eenige gouden voorwerpen op zigt mede te mogen nemen, Zij gaf op dicastbaar te zijo bij mevr. v. D. Zoowel de schoonmaker als de goud- en zilverkast- houder wachten nog steeds op antwoord. Doze hebben iutus- schen de politie met de zaak bekeud gemaaktdie alle po gingen in het werk stelt om de oplichtster op het spoor te komen. ®s Gravenhage15 Febr. Hendrik Johannes Snoeijdie jl. Donderdag voor het Provinciaal Geregtshof in Zuid-Holland teregtstondbeschuldigd van moord, gepleegd op zijne huisvrouw, Margaretha Maria van Wyngaarden, te Rotterdam, is bij arrest van beden daaraan schuldig verklaard en tot 15 jaren tuchthuisstraf veroordeeld. Het Hof achtte de verzwarende omstan digheid van voorbedachten rade ten deze niet overtuigend bewezen en sprak Snoeij daarvan vry. Z. M. heeft aan den heer J. J. van Kerkwijk, ingen. van den Rijkstelegraaf in algem. dienstvergunning verleend tot het aannemen en dragen der onderscheidingsteekens van ridder der orde van Frans-Joseph en van komman- deur der orde van Nichan Iftikhar, hem respectievelijk door Z. M. den Keizer van Oostenrijk en door Z. H. den Bey vau Tunis geschonken. 3Z>ox*cli.*©clit10 Febr. Andermaal heeft er Dingsdag avond te Sliedrecht een poging tot brandstichting plaats gehad Men had evenals de laatste maal eene braudende turfkool ouder het dak gelegd. De vermoedelijke dader is gearresteerd. Aarrlenbui-g14 Feb. Do comissie, belast met de regeling der aanstaande feestviering in Junijheeft het voornemen, bij die gelegenheid een gedenkpenning te doen slaan, De voorzijde zal versierd zijn met hot wapen vau Aardenburgwaaromheen de woorden: Tweede eeuw feest van Aardenburgs verdediging, 1672 1872. De keerzijde zal bevatten de Stedemnagd iu de rech terhand een olijftak, aan hare linkerzijde de attributen van landbouw, handel, enz., aan hare voeten de symbolen vnn den oorlog, en het omschrift zal luiden: zy sloegen hunne zwaardeD tot spaden en hunne spiesen tot sikkelen. De be werking zal worden opgedragen nnn den bekwamen stempel snijder Leopold Wiener te Brussel. Men verneemt, dat de penning verkrijgbaar zal worden gesteld voor 7 een zilveren, en voor 1,50 een bronzen exemplaar. MUïciellfmvg;, 16 Fobr. Men verneemt dat de Minister van Binnenlandsche Zaken voornemens is de opening van den spoorweg Goes—Middelburg op den 29sten dezer te komen bijwonen. Z. Ex. zal alsdan zijn intrek nemen bij den Commissaris des Konings alhier. Naar men ons meldt, zal de Vlissingscbe feestcom missie voor de herdenking van 6 April 1872, uit hoofde van de beperkte middelen waarover zij te beschikken heeft, zich bepalen tot het engageeren van een paar muziekkorpsen vlaggen illuminatie en het afsteken van een vuurwerk. Haamstede, 17 Febr. Gisteren werd alhier aanbesteed: Het maken van een haven voor deze ge meente in de inlaag van het district Koudekerke. Voor dit werk waren 10 inschrijvingsbiljetten ingeleverd; minste inschrijver was de heer P. den Boer te Zierikzee voor ƒ15,200. Bij afslag werd provisioneel aannemer de heer S. Franken alhier voor ƒ15,100. Zierilcasee19 Febr. Bij de jl. Donderdag en Vrijdag plaats gehad bebbeude herstemming ter ver verkiezing van vier hoofdingelanden voor het water schap Schouwen zijn ingeleverd 170 geldige stembil jetten. Hiervan verkregen de heeren M. J. Kosten te Ellemeet125 stemmen A. P. van Bosse, te Ellemeet, 117 M. L. de Bruijne te Noordwelle, 116 L. C. Boogerdte Kerkwerve 95 F. C. Kohierte Zonnemaire 86 F. van den BuutAz.te Zonnemaire62 L. Boogerd, Lz.te Noordwelle, 30 W. de Bruijne, Jz.te Noordwelle, 25 Heden werd de 55ste geboortedag van Z. M. den Koning op de gebruikelijke wyzo alhier gevierd. Van alle openbare en vele particuliere woningen wapperde de nationale vlagterwijl het carillon bij afwisseling be speeld werd. Ten 12 ure hield de dd. schuttery eene paradewaarbij door het muziekcorps eenige stukkeu werden uitgevoerd. Voor de betrekking van hoofd-onderwijzer aan de openbare lagere school te Veenendaalhebben zich niet minder dan 66 sollicitanten aangegeven. Uit Opsterland wordt ons gemeld Sedert jaren zwierf in deze en aodere gemeenten rond ie mand uit Bakkeveendie iu de wandeling genoemd werd gekke Pieter. Sleeds armoedig gekleedging hij bedelende van huis tot huisen omdat hij zoowel wegens zijne armoede, als om zijne verslandeloosheid 't voorwerp was van algemeen medelijdeu werd hij zejden voorby gestuurd. Dat hij evenwel niet zoo arm was als menigeen meende, is bewezen; want dezer dagen heeft mennaar ons is medegedeeldeene som van p. m. ƒ000, bestaande in centen en halve centen ge vonden die hij sedert jaren als aalmoezen had outvangen en door hem op eene nfgelegcoc plaats in een heideveld werden bewaard. Zijne herhaalde gangen naar die plaats moeten tot deze ontdekking geleid hebben. Hoewel krankziouig, schijnt hij toch wel spaarzaam te zijnen 'i is misschien uit vrees voor inbraak, dat hij zijn spaarbank in de vrijo natuur heeft gevestigd. »Een woord aan mijne geloofsgenooten overeen nationaal feest ter herinnering aan de laatste driehonderd jaren," door F. Th. Westerwoudt, lid der Provinciale Staten van Noord-Holland, is de titel van een dezer dagen te Amsterdam verschenen brochure. De katholieke schrijver ontvouwt in deze brochure de redenen, waarom hij aan de feestviering van den laten April meent te mogen en te moeten deelnemen. Som mige katholieken kennen zich bij voortduring bet regt toe om namens de geheele katholiciteit te spreken. De beer Westerwoudt erkent zjjn geestelijke overheid »in alle zaken van geloof en geweten," maar onder zyne medeleeken, hoe bekwaam ook, erkent bij geen hoofd, die het regt zou hebben uit naam van allen te spreken. Hoe men ook het historische feit van de inneming van den Briel beoordeele, het is alleen de vraagwat wil men vieren De vervolging der katholieke voorvaders, de zegeviering van het protestantisme kan de heer W. niet medevieren maar »dat wjj onze staatkundige vrij heid te danken hebben aan den opstaud tegen Spanje en dat de inneming van den Briel daartoe de eerste stap wasin de feestvreugde over dat feit kan hy deelen. Men viert niet de gruwelen, waarvan elke oorlog getuige is, men maakt eeu onderscheid tusschen gruw zame feiten en den uitslag daarvan en herdenkt alleen bet laatste. Dit wil men doen zooals blijkt uit de woorden der Brielsche en Amsterdamsche commissiën. De schrijver houdt zich daaraan en protesteert tegen de woorden van den heer Alberdinglc Thijmdie de katholiekendie vreugdebetoon aan den dag leggen beschuldigt van onkunde, onverschilligheid of lafheid. De schrijver eindigt met de verklaring dat hij alleen geschreven heeft om het bewys te geven dat er ook zijn onder de zoogenaamde streng orthodoxe katholieken, waaronder hij zich zoo gaarne schaart, /,die uiet onvoor waardelijk instemmen met al hetgeen men goedvindt, namens hender wereld te verkondigen." Kerknieuws. Kortgeue7 Febr. Door Ds. Krojnsigt werd medegedeeld dat Ds. Jacob Sanders van den Heuvel, die van 1823—1826 te St. Laurens c. a. en sedert tot 1860 alhier pred. was, als Emeritus den 3den dezer te Veere, na een smartelijk lydenis overleden. Bij de Herv. gemeente te Sckore c. a. en 's Heeren- hoek is het prodikants-tractement beide met ƒ50 'sjaars verhoogd. Ds. Brussevan 's Heer Abtskerke heeft te IJsael- stein den 11 dezer intrede gedaan met Ps. 127 1 ds. Doorenbos van Oudelande, te Blitterswijk 11 dezer met Hebr. 6:1 ben de kand. A. F. van der Scheer te Ga- pinge 11 dezer met Rom. 1 15. Ds. Kromsigl te Kortgene is 9 dezer beroepen te Gies8en en Rijswijk. Ds. E, Snellen, beroepen te Zierikzee, hoopt den 3den Maart a.s. te Driel zijne afscheidsrede te houden. Gemengde berigten. AU een heer te A. nog meer met zijne vrouw gaat rijden» dan moesten zij huuue dochter mede Demen, of een agent van policie op haar laten passenwant anders komt een heertje haar gezelschap houden, en dan is het vetpot; en nu zegt men: MeisjeI let toch op uw zaken, Om geen jufvrouw uit te raken, En gij raakt zoo door den tijd Zeker nog nw eernaam kwijt. Te N. zijn een paar schepen bevracht, doch van het kom- mando wil niemand weten eu voor zetschipper wil zich niemand laten vinden. Te Groede is een heerschap zoo verzot op eene dame, dat men vreest dat het zal uitloopcn opeen duel. Aldaar wordt ten tooueele verwacht: De verwaande koopman, gevolgd door een troep recrutenonder geleide vnn een prinsje. Te Zaamslag wordt een reiziger op klompeo naugeraden, als hij nog meer uit het réizen gaat, zulke praat niet meer uit te kramen tegen zijn gezelschap; want: Zoo te praten en te spotten Laat men over voor de zotten, En dat is ook geen fatsoen, Dat kan slechts een ezel doen. Te N. moest iemand geen kwaad stoken in het huwelijk harer kinderen maar bedenken, dat, du hare dochter getrouwd is, zij met haren man moet huizen, en niet Daar den raad harer moeder luisterenal had zij ook een toDg nis een brzem- madam. Het nfgesprongen huwelijk van een renteniertje met zijn buurmeisje te 's G. heeft veel spijt veroorzaakt bij hare ouders, wnnt zij hadden gedacht op eene voordeelige manier vnn hunne dochter nf te komen, en nu en dnn dacht papa nog wel wat op te duikelen van schooozoou voor borreltjes. Ook het kind is ontroostbaar en zal voor eenigen tijd naar oom gaan. Iemand te Biczelinge moest geen brieven meer schrijven, of hij moest er zijn naam onder zeiten. Twee kleermakers-dochters te Goes verbeelden zich dat alle jongens zin in hun hebbenmaar dut is zoo niet. Dat is verleden zaturdagavond beter gezien, toen zij wel zes maal over de kaai kwamen kruissen. Eene dame te Z. wordt aangeraden, des avonds zoo laat niet met bare dochter over den grachtwog te loopen, en als zij van een ander spreekt er dan zoo veel onwaarheden niet bij te doen. Prins Arthur van Engeland heeft verleden week Antwerpen bezocht en ook de gemaskerde bals. De prins met zijn gevolg waren ook gemaskerd en waren gekleed als dominé's en hebben zich bijzonder goed vermaakt. Te Parijs is een huwclyk voltrokken van bulten. De vrouw en de man hadden elk een bult, terwijl de genoodigden, mannen en vrouwen, meer dnD dertig, ook allen waren gebult, als ook de muziekanten. Voor rekeuing van den paus zijn er aan de Universiteit te Leuven 15 studenten uit Rome, om tot den geestelijken stand te worden opgeleid. Het onderwijs te Rome is veel te vrijzinnig om goede priesters te vormen. De carnevnlsdogen zijn le Rome dit jaar zeer luisterrijk geweest, vooral in do hooge standen. Bijna al de Romeinscho prinsen hebben schitterende bals gegeven die druk werden bezocht, doch het anders zoo dolzinnige volk heeft aan de vrengde-feesten weinig deel genomen. Om aan den paus geen ergernis te geven heeft koning Victor Emmanuel op het Quirinaal geen feesten gegevenmaar te Napels heeft hij een groot gemaskerd bal gegeven, dnt door de aanzienlijken werd bijgewoond. Na afloop der feesten is de koning weder naar Rome vertrokken.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1872 | | pagina 1