INGEZONDEN STUKKEN. Onderling Hulpbetoon. De handwerksman of arbeider, wiens loon in den tegen- woordigen tijd te nauwernood in zijne behoefte voorziet geraakt doorgaans in groote ongelegenheid, zoodra bij door ziekte of kwetsuur zijn werk eenigen tijd moet verzuimen. Dan moet hij zijn goed vei*panden, schulden maken of de weldadigheid van anderen inroepen. Door de beide eerste middelen geraakt hij bij eenigen duur van zijn verzuim zoo ten achterendat hij maanden noodig heeft om er weer bovenop te komen. Door de weldadigheid in te roepen plaatst hij zich in een toestand van afhankelijkheid, die hem ver nedert en die voor een welgeplaatst hart diep krenkend is. Wie zijn eigen brood eet, al zij het nog zoo karig, mag het vrije hoofd fier omhoog dragen; wie de hand om eene aalmoes uitstrektmoet zich buigen voor wie hem, soms op smadelijke wijseene bete broods toewerpt. Welk rechtschapen werkman zou daarom in gezonde dagen niet gaarne een klein offer willen brengen, om het in tijd van ziekte als een klein weekgeld terug te ontvangen en zich zoo te behoeden tegen verarming en aalmoes Daartoe is thans de gelegenheid opengesteld. De gedachte van zulk eene inrichting werd het vorig jaar in eene Volks voordracht door een onzer werkbazen in het midden gebracht. Het Bestuur van de Volksvoordrachten heeft er een regle ment voor ontworpen en dit in overleg met een twintigtal werkbazen vastgestelden nu komt het tot ieder, die er belang in beeft, met de uitnoodiging om deel te nemen. Het regle ment is er op ingerichtdat de belanghebbenden zelf het roer in handen houden. Van de 12 commissarissen moeten er op het minst 7 werklieden zijn, en alle 12 worden door de deel hebbers gekozen. De contributie is 10 cent per week, en voor elke week dat iemand door ziekte of verwonding verletten moet, ontvangt hij 2 gulden. Dit is zeker nog weinig, maar, zoolang men nog niet bij ondervinding geleerd heeft, dat men meer kan uitkeerenmeent men niet meer te mogen beloven. Is de vereeniging eenigen tijd in werking en heeft men de noodige ondervinding opgedaandan ligt het aan de deelheb bers om die veranderingen te makenwelke hun dienstig voorkomen. De ontwerpers hebben aanzoek gehad om de con tributie hooger te stellen en dan ook de toelage bij ziekte enz. te verhoogen; maar zij achtten het beter met het kleine te beginnenen zij vertrouwen dat de uitbreiding later door de werklieden zelf zal gemaakt worden, als de ondervinding de zaak als degelijk heeft doen kennen. Volgens 't reglement is ook de deelneming van werkbazen toegelaten. De nauwe betrekkingwaarin zij tot hunne werk lieden staanzal in hunne toetreding wel geen bezwaar doen zien; en wanneer men enkelen van hen in het bestuur be noemt, dan kan dit een waarborg te meer zijn voor een ver standig en alleszins richtig bebeer. Eerst na 6 maanden lid geweest te zijnkan men bij ziekte trekken. Maar door de bemoeiing van een lid der commissie is een kapitaaltje, dat op 't oogenblik zonder bestemming was aan de vereeniging afgestaan onder voorwaarde, dat zij vóór 1 Maart minstens 50 leden telt. Wie nu vóór dien datum lid worden, kunnen dadelijk in geval van ziekte trekken. Wie later lid worden, trekken eerst na 6 maanden. Wij hopendat vele werklieden hun belang zullen inzien en zich aansluiten aan de inrichting, die naar ons oordeel de kiem van veel goeds bevat. Werklieden van Zierikzee! toont nu, dat gij mannen zijt! Klagen en morren brengt u niet vooruit; maar handen uit de mouw steken en de middelen aangrijpen, die u kunnen ver heffen uit uw gedrulden toestand, dit is het wat u past. God helpt, wie zich zei ven helpen. Bm. Drukkerij: OCHTMAN, PIETERSE van DISHOECK, Meelstraat-

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1872 | | pagina 4