ZIERIKZEESCHE 1VIEÜWSB0DE. No. 5012. 28steJaarg. Donderdag 15 Februarij 1872. Bekendmaking. Oproeping van sollicitanten voor de betrekking van Leeraar in de Staatswetenschappen aan de Hoogere Burgerschool. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zie- rikzee maken bekend, dat aan de Hoogere Burgerschool in deze gemeente thans open is de plaats van Leeraar in de Staatswetensehappenwaaraan eene jaarwedde van vyf lioiiclei**! gulden is verbonden. Zij roepen allen die voor die betrekking in aanmer king wenschcn te komen, op, zich met overlegging hunner stukken ten spoedigste aan te melden bij den Burge meester dezer gemeente. Zierikzee, den 12 Februarij 1872. De Burgemeester en Wethouders B. C. CAU. De Secretaris, J. P. N. ERMERINS. Algemeen Overzicht. Meer en meer begint bet geschil tusschen Engeland en Amerika over de opvatting van het tractaat van Washington gansch Europa bozig te houden. De Engel- sche diplomatie, anders sluw genoeg, schijnt zich bij het sluiten van dit tractaat bij den neus te hebben laten nemen en Amerika blijft bij zijne aanspraken, rechten en eischen op den letter van het tractaat ge grond. Maar hoe groot de spanning tusschen de beide Mogendheden moge zjjn een spanning nog vermeerderd door allerlei ouden naijver en wroktoch laat het zich aanzien dat van beide zijden pogingen zullen aange wend worden om het uiterste te vermjjden. Amerika eischt 250 millioen pd. st. als vergoeding voor al de schade direct en indirect geleden door de in Engeland uitgeruste kapers een som vrij wel gelijk staande met die welke Frankrijk aan Duitschland moet opbrengen. Engeland, welks vloot en leger in miserabelen toestand verkeeren en dat in eigen boezem verdeeld is door repu- blikeinsche bewegingen die hier en daar een vrjj on rustbarend aanzien verkrjjgen zal wellicht liever een aanzienlijke som betalen een billijke straf trouwens dan zich in eeu oorlog wikkelen. Het Engelsche Parlement werd met de gebruikelijke plechtigheden geopend, behalve dat Koningin Victoria zelve er niet bij tegenwoordig was. De troonrede bij die gelegenheid uitgesproken beteekende bitter weinig, het voornaamste was de toezegging van eenige wets ontwerpen rakende het binnenlandsch bestuur. Het Hooger- en Lagerhuis namen nadat de oppositie de Regeering op niet malsche wjjze gehekeld had het adres van antwoord met algemeene stemmen aan. Te Londen is de Kanaal-Tunnelmaatschappp tot stand gekomen. Met het saamgebrachte kapitaal zal men een aanvang maken met de voorbereidende werkzaamheden die men hoopt dat binnen drie jaren zullen afloopen. De ministeriëele crisis in Frankrijk is weder geëindigd. In plaats van Casimir Périer is de heer Lefranc minis ter van binnenlandsche zaken geworden, wiens porte feuille die van koophandelwerd opgedragen aan Goulard. Ten gevolge van het besluit der Nationale Verga dering om haar zetel niet naar Parijs over te brengen heeft ook de prefect der Seine Léon Say zijn ontslag genomen. Het reeds meermalen geopperde denkbeeld om de Nationale Vergadering gedeeltelijk te vernieuwen begint ook veld te winnen onder de afgevaardigden zeiven. De vergadering hield zich bezig met te beraad slagen over de taak van de Algemeene Raden ingeval de Nationale Vergadering mocht worden verhinderd haar functiën uit te oefenen. Op Corsica zijn ongeregeldheden ontstaan in verband met de verkiezing van een lid voor de Vergadering. Het is zeker dat de heer Rouber zal afgevaardigd worden. De prinsen van Orleans schijnen geeu plan te hebben het onlangs door den graaf van Charabord uitgevaardigde manifest te beantwoorden. Volgens den staat op het Franscho ministerie van oorlog aanwezig heeft het Fransche leger in den laatsten oorlog met Duitschland bijna honderdduizend man verloren. Het Pruisische Heerenkuis wordt overstelpt met petities om het wetsontwerp betreffende het staatsschool toezicht af te stemmen. Aan de aanneming van dit ontwerp door den Landdag twijfelt niemand. Toch is er niet veel heil van te wachten eersteen nieuwe onderwijswet kan de zaak definitief regelen en deze wacht op de Kreisordnung. De bisschop van Straatsburg kan het niet vinden met de Duitsche Regeeriog waarom deze besloten heeft de betrekking tusschen Staat en Kerk in den Elzas en Lotharingen zelve te regelen. Te Keulen hebben de oud-Katholieken hunne eerste geregelde godsdienstoefening gehouden in de garni zoenskerk. Het Oo8tenrijksche ministerie leeft bij den dag en wordt geslingerd tusschen hoop en vrees. Van daag meent het bepaald dat het 't Galicische Vergelijk zal tot stand brengen en morgen is al zijn hoop vervlogen. Nu heeft het bij den Rijksraad een wetsontwerp inge diend betreffende de nood-verkiezingen waarbij het ge machtigd wordt voor de afgevaardigden van den Rijks raad die hun mandaat neerleggen onmiddellijk nieuwe verkiezingen te doen uitschrijven door de Landdags- kiesgerechtigden. De financiëele commissie die zich belast heeft met het onderzoek van de voorstellen van den Italiaanschen minister Sella heeft omtrent de meesten een gunstig rapport uitgebracht. De Kamer van Afgevaardigden zal nog in deu loop dezer maand in de gelegenheid gesteld worden haar oordeel daarover uit te spreken. Naar het zich laat aanzien zal de wet betreffende de op heffing der geestelijke corporatiën en de kerkelijke goede ren vooreerst in Rome nog wel niet worden uitgevoerd. Er zijn er zelfs die beweren dat de beginselen dier wet voor zooveel Rome betreft nog niet eens vastgesteld zijn. Men moet in Spanje wonen of Spaansch bloed dooi de aderen hebbeu vloeien om te kunnen gelooveu dat er uit de daar heerschende bittere verwarring ooit weer orde kan geboren worden. Dat de Koning den minis ter Sagasta zijn vertrouwen geschouken en de Cortes naar huis gezonden heeft wordt hem door alle partijen ten kwade geduid. Daarenboven is er in het ministerie zelf verdeeldheid. Op de vergadering van de hoofden der radicale partij te Madrid moest de dynastie het schrikkeljjk misgelden en met welgevallen werd de speech van een der raddraaiers aangehoord waarin maar al te duideljjk op het aanstaand vertrek van de Koninklijke familie werd gezinspeeld. Het Spaansche kabinet heeft te Rome de zending aangevraagd van een Pauselijke legatie te Madrid. Dat dit een goeden indruk zou maken vooral in de lagere standen lijdt geen twijfel. De aanvraag wordt dan ook beschouwd in het belang der dynastie gedaan te zijn. ZH. de Paus heeft echter in deze nog geen besluit willen nemen, omdat hjj vertoornd is over de instelling van het burgerljjk huwelijk in Spanje. Ten onzent is men steeds dapper aan het haspelen over het Brielsche monumentkleingeestigheid en hui chelarij spelen daarbjj als naar gewoonte heur rol. De Tweede Kamer der Staten-Generaal zal weldra hare zittingen hervatten en kennis maken met den nieuweu Minister van Oorlog Delprat en zjjne plannen. Nieuwstijdingen. De Argus van Melbourne, der verleden maand, verhaalt over de wisselvalligheden der fortuin aan de goudmijnen van Australië het volgende voorval Drie Ieren, landbouwers, te Melbourno door een schip der Red-Balls linie aan wal gezetwaren zij niet zoodra weer op vasten bodem of zij vertrokken naar het dead horse flat (plein van het doode paard), befaamde digging (goudmijn) van Victoria. Ofschoon onze Ierschc boeren ook geen de minste kennis van de ontgraving der goudstof bezatengingen zij toch moe dig aan het werk en dank aan een goede dosis krachtdadig heid waren zij weldra tot op de pipe clay (oorspronkelijke aarde) doorgegraven, waarin altijd het goud gevonden wordt. Hel geluk had hen op hunne reis vergezeld en wa9 hen ook in de goudmijnen bijgebleven want roradom de plaats waar de drie nieuwbakken goudzoekers hunne gravingen be gonnen hadden was door de geoefende goudvinders niet9 aan getroffen dan korreligen zwavel en zware keisteenen. De drie boeren hadden na 28 dagen slaafschen arbeid een put gegra ven 46 voet diep en haalden uit de modderaarde een hoe veelheid goud tc voorschijn die eëhe waarde van 64,000 pSt, of ƒ768,000vertegenwoordigde. Het blind geluk deed hen de voorzigtigheid niet uit het oog verliezenwant in plaats van nog naar meer Ie zoeken, keerden zij met hunnen schat naar Melbourne terug. Hier ook weerstonden zij de verleidelijke vermaken en scheepten zich op het eerste schip dat naar Engeland den steven wendde in, en moeten nn reeds weder in hnn geliefd Ierland aan gekomen zijn. <Üt»»gclanb. Lomloi»12 Febr. De Daily Telegraph bevat eene dépêche uit Berlijn vandenllden, meldende, datgraaf Bismarck zijne tusschenkomst te Londen heeft aange boden om het geschil met Noord-Amerika tot eene vredelievende oplossing te brengen. De houding van het Yatikaan ten aanzien der onlangs benoemde Bisschoppen voor Italiëveroorzaakt grootere moeijelijlcheden dan de Paus en zijne omgeving zich welligt hebben voorgesteld. De Bis.choppen, overeen komstig des Pausen verbod, hunne aanstellingsbul niet aan de Regering vertoonendeontvangen natuurlijk geen tractement. Maar nu hebben die Bisschoppen pa stoors benoemd, wien evenzeer, omdat hunne benoeming van geene bij de wet erkenden Bisschop is uitgegaan, het traktement onthouden wordt. Do pastoors hebben wel reeds hunnen nood geklaagd, doch zijn nog niet ge holpen. Volgens berigt van een te Rome verschijnend blad, heeft de Bisschop Strosmayer tot heden toe zijne on derwerping aan de besluitou van het Concilie geweigerd, en blijft hjj staan op het standpunt der Oud-Katholieken. Jl. Zondag zou mevrouw Poitevin te Bordeaux, bij ge legenheid van een feestwaarvan de opbrengst zou strekken ten voordcelc van de nagelaten kinderen van de in den oorlog omgekomen Elzassers en Lothnringerseene voorstelling geven van een luchtreis te paard. In het schuitje vnn den ballon bevonden zich haar zoon eo schoonzoon terwijl zjj zelf zat op een aan den ballon bevestigden poney. Bij het oplaten had een verzuim plantsdaar een der koorden niet bij tijds werd losgelatenwaardoor de ballon de noodige kracht om op te stijgen verloor. Daar de ballon niet hoog genoeg opsteeg werd hij tegen boomen, schoorsteenenen hooge gebouwen gedreven, zoodat de reizigers in het grootste gevnnr verkeerden. Einde lijk rankte het schuitje los en viel op een huis, dat moedig door een aantal menschen, die hulp wilden brengen, was beklommen en weldra verscheen mevrouw Poitevin die niet uit den zadel was geraakt, tot groote blijdschap van het pu bliek tusschen haar zoon en schoonzoon voor de ramen der woning van mevrouw Eschavv. Ook de poney werd ongedeerd van het huis afgelaten. Te Parijs is dezer dageu de dikste vrouw van de Fransche hoofdstad overleden. Dame Géniot was eens eene slanke jonge vrouw, die in 1848 de godin der vrij heid heeft voorgesteld sedert huwde zij met een spek slager in de rue des Ours, en kreeg zulk een omvang, dat zij zich n;et dan met groote moeite kon bewegen, en sedert 10 jaren alleen van het kantoortje naar de slaapkamer vice versa werd verplaatst. Zij woog op haar sterfbed 514 pond, en hare doodkist is anderhalve meter breed. SpMÜstlilsutfc, De gemeenteraad van Keulen heeft met 25 tegen 2 stemmen besloten, om de kapel van het raadhuis af te staan voor de godsdienstoefening der oud-katholieken dit is de vierde tempel, die deze gezindheid thans te Keu len bezit. De aartsbisschop Melchers heeft hier tegen ge protesteerd bij den burgemeester Bachem en bedreigd met de excommunicatie van hen, die tot zoodanig besluit mede werkten. Wat sommige menschen toch niet al doen om een ridderorde te bekomen bljjkt uit hetgeen dezer dagen aan de Berlijnsche beurs verhaald werd. Tijdens het verblijf van den Keizer van Brazilië in Pruissen, wendde een zeer vermogend ingezeten alle mogeljjke moeite aan om met een Braziliaaansche ridderorde begiftigd te worden. Na allerlei vergeefsche pogingen bjj den Bra- ziliaanscben gezant en het consulaat, begreep hij gemakkelijker in zjjn doel te slagen, door twee Brazili- aansche studenten te Berlijn in bescherming te nemen. Hij maakte kennis met de jongelieden en noodigde hen uit tot een bezoek. Bij die gelegenheid gaven zij hem in den loop van het gesprek te kennen, dat zij wel gaarne een uitstapje naar Karlsbad zouden doen, alwaar hun Keizer zich op dat oogenblilc bevond, maar dat het hun aan het noodige geld ontbrak om er een poos te logeeren. Onmiddelijk stelde bij hun een goede som ter baud, met de verklaring dat hij hun zeer gaarne dit genoegen wilde doen, mits zij te Karlsbad van de gelegenheid- gebruik maakten om den Keizer mede te deelen, dat bij voortaan alle Braziliaansche jongelieden te Berljjn met raad en daad zou bijstaan. Zij beloofden hem dit, begaven zich op reis, maar kwamen niet naar Berlijn terug. Eenigen tijd later schreven zij hemdat zij voorne mens waren hun studie niet te Berlijnmaar bij de Uni versiteit te Weenen voort te zetten. Onder hartelijke dankbetuiging voor de bewezen dienst voegden zij er bijdat zjj zijn aanbod aan hun Keizer hadden me degedeeld waarop Z. M. had beloofdhem binnen kort zijn tevredenheid daarover te betuigen. Eenige dagen later ontving hij dan ook per post een paket prjjkende met het Keizerlijk Braziliaansch zegel. Het was een brief van den secretaris des Keizers inhoudende: dat Z. M. met blijdschap h.id vernomen, welk een vriendschappelijke gezindheid hjj jegens de twee Braziliaansche studenten aan den dag had gelegd en voornemens was ook aan andere Braziliaansche jon gelieden te doen blijken cn dat Z. M. hem daarvoor zijn erkentelijkheid wenschte te betuigen door hem de toezegging te geven dat.... voortaan alle Duitsche jongelieden, die zich voor hun studie naar Brazilië be geven, wederkeerig op een hoogst vriendschappelijke behandeling kunnen rekenen. Eindhoven9 Febr De directeur van het expeditie-kantoor van Van Gend Loos alhier is sedert 4 dezer spoorloos verdwenen, medenemende 10,000 francs ten nadeele van bovengenoemde firma. Heden is aan de politie in den lande zijn signalement medegedeeld. Zijn naam is Gerardus Janssen, oud 39 jaren, gestalte middelmatig en zwaar, haar en baard kort en bruin. Er is een premie van 10 pet. uitgeloofd voor de op hem bevonden gelden. De officier van justitie te Eindhoven verzoekt opsporing, aanhouding en berigt. Rotterdam 11 Febr. Ten behoeve vao den spoor weg is thans ook de hand geslagen aan de schoone Beursbrug die nog geen kwarteeuw oud is. Sinds een paar dagen is een begin gemaakt met de afbraak en 19 zij reeds gedeeltelijk voor het publiek verkeer gesloten. Do hulpweg er naa9t en over de plaats waar weleer het bekende Fransche koffihui9 stond is tc gelijkertijd voor de passage van voertuigen en voet gangers opengesteld. Velen alhier, dezelfden die nog altijd spreken van een aluchtspoorweg" en de argeloozen onder het Nederlnodsch publiek daardoor in den waan honden, als kreeg Rotterdam een ijzingwekkeude spoorweg zoo maar „over do huizen heen" kunnen het maar niet zetten dat het stoom- ros zich hier zoo brutaal, dwar9 door de 9tad,een weg komt hanen. Axel10 Febr. De alom ook in deze provincie ge kende doctor van Waes, van Wachtebeke, is in de vorige week, bij een lid zijner familie in het naburige ZuidJorpe, alwaar hij een bezoek aflegde, zeer snbiefc aan een toeval overleden. Was hij in zijne gemeente, waarvan hij tevens burgemeester was, ook om zijne milddadig heid, een algemeen geacht raensch, niet minder was hjj dit ook daar buiten, daar hij, om zijne kunde in de doc torale praktijk, een uitgebreiden naam had verworven, en dientengevolge ook uit deze provincie door vele aan kwalen of ziekten laborerende personen werd be zocht, die veelal met gunstig gevolg door hem werden geholpen en hersteld. Aarilonburg8 Febr. Heden werd hier boven den grond een meikever gevangen. Zoo zijn er meer verschijnselen, die men voor't kenmerk van een vroegen zomer houdt. Meer dan ooit worden de grensbewoners gedrukt, door volslagen gebrek aan Nederlandsche specie, die men slechts met groote moeite en kosten bekomen kan. Kloetïnfjo, 10 Febr, Ten gevolge vau de be kende Synodale aanschrijving, is de gemeente-toelage aan den Predikant alhier met 112 gld. vermeerderd. Zïei'ilcsKee, 14 Febr. Deelden wij onlangs niet ingenomenheid mede, dat de Kamer van koophandel en fabrieken alhier zich tot de bevoegde autoriteit had gewend ten einde een tweede postgelegenheid op de route Haamstede en een dubbele postrid op Bruinisse te erlangen, thans vernemen wijdat wegens de daaraan verbonden kosten hierin voorloopig niet kan worden getreden. Het Utr. Dagbl. deelt mede dat zich als schrjjver van het antwoord op de prijsvraag over onze verde digingwaaraan de uitschrijvers 300 hebben toege kend, heeft bekend gemaakt de heer W. Hoogenboom, lste luit. der artillerie aldaar. In het dorp B-illuin op Ameland zijn geboren en wonen drie broeders en twee zustersdie te zameu bijna 422 jaren oud zijn; de oudste telt ruim 89, de jongste ruim 78 jaren. Allen verrigten nog hunne dageljjksche werkzaamheden. Bij de loting voor de nationale militie te 's Bosch op 8 dezer door de drielingen waarvan wjj in een vorig no. melding maakten werd het hoogste nommer216 getrokken door Jan van Hees no. 185, waarschijnlijk óók een vrij nommer, door Antonius van Hees en no. 152 door Bernard van Hees. TELEGRAM. 'ss Gravenhage 14 February. Bij besluit vao den nieuw benoemden Minister van Oorlog zjjn de bepalingen betreffende het verpligt kerk- gaan der militairen injg-etrolïlcen en is daarvan afkondiging geschied. Kerknieuws. Ds. H. Ernst Jr., pred. bij de Evang. Luth. gem. te Middelburg, heeft het beroep naar de Rijp aangenomen. Ds. S. G. Geertsema Beckering, deed jl. Zondag na middag zijne intrede als predikant bij de Herv. gem. te Kleverskerkemet eene rede naar aanleiding van Hand. 28 23&. Des voormiddags was hij bevestigd door Ds. J. van Leeuivenpred. te Colynsplaat, met de woor den uit Philip. 2 29. Gemengde berigten. Het oude varken en het stille Keeije te W. worden verzocht wat minder 9naps te hebben van de jonge lui, daar dit geen voordeel voor hen zal zijn. Aan drie juffertjes te W. wordt dnok gebragt voor de welmecnende raadgeving aan een meisje dat te klein is. Maar wie weet of zij nog niet gekker zijn Een boer en zijne vrouw te 's Heer. moesten zich zoo niet bcmoeijen met de jongheidmaar bedenken dat zy ook jong zijn geweest. Beter ware het dat zij de dienstboden wat beter behandeldenwant die moesten wel vier armen hebben en geen mond. Twee kwasten te Wemeldinge worden aangeraden, als zij nog meer onder Schore komen zoo den baas niet te spelen want zij zouden wel eens rngsraeersel kunnen krijgen. Te Sint-Maartensdijk moest een dametje zooveel kwaad niet spreken van iemand, die aan het gebeurde geen schuld heeft. Dus meisje lief houdt u maar stil, Daar niemand n toch hebben wil, Daar toch dat niemand helpen kan Dat gij niet krijgen kunt een man. De dochter van een vrachtrijder te B. wordt aangeraden, zulke brieven niet meer te schrijven, want zij zal in moeijc- lijkheden komen; En aU zij dat niet laat staaD, Kan zij naar de kast wel gaan. „Mijn zoon draagt een boerenbedrijf op zijn rug," zegt de vader van een koopmau te Kattcndijke; maar hij kan met zijn pak toch zoo ver niet loopen, cn zoo mooi niet praten, dat hij eene boerendochter vast kan krijgen. Te Herking heeft een gek zijne makkers zoodanig belcedigd, dat hij nooit meer in een gezelschap zal toegelaten worden. Ook zal hij door de mand vallen bij zijn meisje al loopt hij er soms zes maal op een dag naar toe. Een kastelein te Arnemuideo wordt verzocht, arabachts-jongens zoowel te tappen als boeren jongens, want die betRlen even goed als de boeren en driuken zeker wel een glaasje meer. Het dochlerlje van een diaken te T. moest haar spraakdeel wat in toom houdenwaut het staat niet mooi voor zulk een zedig meisje om zoo rap met hare tong te zijn, en zoo langzaam met hare handen. Een arbeider te T. wordt verzocht zijn schuld te komen betalen in eene herberganders zal hij do deur citgezct worden als hij nog meer komt zonder geld. De dochter van een rentenier te T. moest zich zoo niet uitlaten over haren onden vrijer, want hij wil haar toch niet meer hebben, en zegt: „Het is beter geeu een, dnu zoo een." Is men te Utrecht begonnen de bakkers wat in de kaart te gaan zienen als nu het brood aldaar geregeld wordt gewogen cn de kwaliteit onderzocht, ook te N. ware dezen maatregel wel noodzakelijk, daar, bij duur broodhet gewigt en de kwaliteit bij sommige bakkers soms veel te weusehen overlaat; doch hier over nader. In^zonden stukken. De Steenen-brug. ii. Over de Oude haven lagen vroeger, behalve de Gast hui 8-b rug, nog twee andere steenen bruggen de eenede Nieuw e-b rug, op de plaats van de tegen woordige tweede houten brug, de andere, daar waar nu de eerste houten brug ligt. Deze twee bruggen waren in het begin van do 16de eeuw zeer bouwvallig. Dit bljjkt uit verschillende octrooijen van Karei V, waarbij vergunning werd verleend tot verkoop van lijfrentenom zoo geld te krijgen tot herstelling dier bruggen waartoe de gewone inkomsten der stad niet voldoende waren. Zoo wordt in een brief van den 17 October 1527 ge zegd: ffdat de groote brug, die in het eerste in komen van de stad, tusschen de twee poorten, met een groot stuk muurs strekt van de eene poort naar de andere, geheel vervallen ligt, zulks dat men daar kwalijk over kan gaandan piet zwaren periculeen dat het ook noodig is te repareeren de middelste brug van de haven." In een latei'en brief van den 19 Augustus 1532 schrijft de Keizer: frhoe zijne welbeminden, de Burgemeesters, Schepenen en Raden van Zierikzee hem zeiden, dat de principale neringen van de stad waren vermiuderd en vergaan en de ingezetenen zeer verarmd. Zjj waren toch in den laatsten oorlog inet Frankrijk, in strijd met het gesloten tractaat, op zee beroof.! van hunne schepen en goederen en eene groote menigte van hen was gevangen genomen. En ook na dien oorlog hadden zij groot verlies en schade geledendoor de overstrooming van Schouwen, Duiveland, Philipsland Noordbeveland en andere omgelegen eilandenwaar velen hunner landerijen bezaten. Bjj die verliezen was nog gekomen de groote decli nering van den pry9 van de mee, waarmede de inge zetenen, zoowel de rijke kooplieden als de arme arbeiders, zich plagten te geneeren, als eene van de principaalste neringen waarmede de stad werd onderhouden. Door dat alles waren zy zoo verarmd, dat zjj die te voren wijn plagten te drinken nu naauweljjks bier hadden, en zij die te voren bier dronken, zich moesten behelpen met melk of water, waardoor de belasting op de wijn en het bier en daardoor ook het inkomen van de stad zeer was verminderd. Bij die vermindering van inkomen hadden zy eene groote vermeerdering van uitgaven. Zoo moesten zy, onder anderen, in de kosten voorzien van de herstelling der middelste brug, gelegen over de haven, die zoo was vervallen en vergaan, dat men die niet kon gebruiken, dan met dangiere van hen, die er over wilden gaan, gelyk nog kortelings geleden, iemaud er af was gevallen en verdronken." Hoe noodzakelijk de herstelling der bruggen ook was, zij kwam niet spoedig tot uitvoering. Den 18 Mei 1529 had de Raad besloten de Nieuwe- b r u g te doen herstellen naar een model van Rombold Kelderman. Doch den 27 November 1533 werd op nieuw besloten, de brug van het Groeodal te repareeren en bij een bekwaam man een bestek te laten maken. In 1538 wordt weder gezegd, dat die brug tot zulk eene »vuïne en bederfenis" was gekomen, dat men in vele jaren daarover niet had durven gaan, tot groot ongerief van de ingezetenen. Eerst den 22 Maart 1541 is aan de Burgemeesters en Thesaurieren opgedragen de herstelling van de middelste brug aan te besteden, en den 19 Augus tus 1544 had dit plaats met de uiterste brug. Als reden van dat herhaalde uitstel werd door de Regeering opgegeven, dat zij welgezind was geweest de noodige reparatiën te doen, en daarmede ook gedeelteljjk reeds begonnen wasdoch dat zij belet werd het te volbrengen, door de groote schade die zij geleden had, zoo door overstrooming, als door sterfte en verlies te water en te land. Herhaalde malen kwamen erin Schouwen en Duiveland vallen en overstroomiogenherhaalde malen kwam daar ook de pest. Schouwen datzooals gezegd werd vroeger rond en effen plagt te zjjnwas door de sgroote gronde- looze vallen en af breekselen, genoegzaam gekomen tot het figuur van eene halve wassende maan en had zjjue beste landen buitengedjjkt gezien." Door de pest s' ierven in 1518 te Zierikzee 3200 men schen en in 1532, 3000. Hoe bet in Duiveland toen was, kunnen wij ver nemen uit een brief van den Rentmeester van Duive land, Jan Corneliszoon, aan Anne van Borssele, Vrouwe van Duiveland. Hjj schrjjft dat daar zoo groote armoede heerschte dat de pachters niet konden betalen. Hjj kon geen volk krjjgen om te zaayen, te ploegen of te dorschenen de sterfte hield nergens op. In Ouwerkerk stierven dagelijks 4 personen, in Nieu- werkerk 6, in Oosterland 3 of 4, in Oostduiveland 5 of 6, en in 's Heer-Jansland »is te vreezen, dat het al op sterven zal." Hjj eindigt met de woorden »EilacyMjjne Vrouwe plagt dikwijls goede tjjdingen te booren uit Duiveland, en nu is het alles zwarigheid en droefheid." Wordt vervolgdJ. P. N. ERMERINS. Losse praatjes over de aanstaande feestviering vooral met 'f oog op Zierikzee. II. Bjj het beramen van plannen voor eene feesteljjke herdenking van de grondvesting onzer staatkundige onafhankelijkheid en gewetensvrijheid, moet de eerste dag van April de aandacht van eiken Nederlander trekken. Op dien dag veroverden de Watergeuzen den Briel en dit stadje in Hollands zuid-westeljjken uithoek ver toonde het eerste bljjvende lichtpunt in den duisteren nacht der onderdrukking door 't Spaansch geweld. De eer van dien dag komt aan de Watergeuzen toe. De edelsten des lands waren op 't schavot gedood of uit het land gevluchten zoo als een Geuzenliedeken uit dien tjjd zegtniemand verhinderde Alba, den bloed- gierom de schaapkens die hij vroeger geschoren had thans te gaan villen. De legers die de prins van Oranje herhaald el jjk over de grenzen gevoerd had, waren geslagende vrjj- geboren Nederlander moest voor hem in het stof krui pen als een slaaf, zich naar lichaam en ziel aan het ruwst geweld onderwerpen, of hjj werd door den jjzeren voet van des Spaanschen konirgs opperbeul vertrapt. 't Was in die dagen dat Filips van Marnix van St.-Aldegonde het onsterfeljjk »Wilhelmuslied" dichtte hetwelk Oranje als eene proclamatie naar deze landen zond dat eerst voor troostlied als een psalm werd ge zongen in de stille binnenkamer, maar waarvan de Geuzen een krijgszang maakten. Lijdt nu mjjn onderzaten Die oprecht zjjn van aert, God zal U niet verlaten, Al zjjt ghjj nu bezwaert; zoo luidde het o. a.eu de van nature zoo ljjdzame Nederlanders volgden 's prinsen bede op. Wat zouden zjj vermogenwaar de geboren ïijks- vorst, de vroede en vrome Oranje, vogelvrjj verklaard was en zooals het luidde /,Als David moeste vluchten voor Saul deu tyran."

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1872 | | pagina 1