^ZIERIKZEESCBE NIEUWSBODE. No. 5040. Zaturdag 10 Februari1872. 28steJaarg. Ten einde alle vergissingen met het t>e- pHiy stollen der brieven voor te komen verzoeken de ondergeteekenden om alle adverten- tiën, ingezonden stukken gemengde bei*igte»enz., voor dit blad bestemd, uitsluitend te adresseren aan DE LOOZE WAALE, Uitgevers van den Zierikzeeschen Nieuwsbode Publicatie. Loting voor de Nationale Militie. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Ge meente Zierikzee. Gelet opartl. 28 en volgende der wet van den 19 Augustus 1861 (Staatsblad no. 72); Brengen bij deze ter kennis van belanghebbenden dnt de loting der in het vorige jaar voor de militie inge schrevenen, zal plaats hebben te Zierikzee, op het gemeente huis Vrijdag den 16 Februarij 1872, te beginnen des mid dags ten 12 uur; dat gedurende vijf dagen te rekenen van den dag waarop dë loting heeft plaats gehad tegen de wijze waarop zij is geschiedbij Gedeputeerde Staten bezwaren kunnen worden iDgebragt door belanghebbende lotelingen of door hun vader of voogd dat de bezwaren moeten worden ingediend door middel van een door de noodige bewijsstukken gestaafd verzoekschrift op ongczegcld papier, onderteekend door hem, die ze inbrengt welk verzoekschrift bij den Burgemeester moet worden over- gebragt, tegen bewijs van ontvnDg; dat op Zaturdag den 17 Februarij 1872 des voormiddags van 10 tot 12 uur, in het gemeentehuis zitting zal worden gehouden tot het opmaken van de getuigschriften ter bekoraing van vrijstelling wegens broederdienst of op grond van te zijn eenige wettige zoonbedoeld in de 2de en 3de zinsnede van art. 53 der bovengenoemde wet dat zij die op zoodanige vrijstelling aanspraak maken op gemelden tijd in het gemeentehuis zullen moeten verschijnen vergezeld van twee bij den Burgemeester bekende meerder jarige ingezetenen terwijl op broederdienst reclamerendezij zullen moeten medebrengen de bewijzen van geboorte van heozelve en van de nog in leven zijnde broedersbenevens het paspoort of ander bewijs van ontslag, of een uittreksel uit het stamboek of een bewijs vau werkelijke dienst van den broeder of de broeders op wiens of wier dienst zij hunne reclame gronden. Zierikzee, den 9 February 1872. De Burgemeester en Wethouders voornoemd B. C. CAU. De Secretaris, J. P. N. ERMERINS. NATIONALE MILITIE. PUBLICATIE. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee, Lettende op het bepaalde bij art. 9 van het Koninklijk besluit vau 17 December 1861 (Staatsblad No. 127); roepen de ingezetenen, die verlangen als vrijwilliger bij de Militie op te treden, op, om zich tot dot einde op Zaturdag den 24 Februarij e. k. des voormiddags van 1012 ure, ter Secretarie op bet Raadhuis aan te melden, onder kennisgeving, dat om als vrijwilliger te worden toe gelaten, men moet zijn ongehnwd of kinderloos weduwnaar, ingezeten, ligchamelijk voor den dienst geschikt, teo minste 156 centimeters lang, op den 1 Januarij jl. zijn 20ste jaar zijn ingetreden en zijn 359te jaar niet volbragt hebben, tot op het tijdstip der optreding aan zijue vcrpliglingen ten aanzien van de Militie, zoover die tc vervullen waren voldaan en een goed zedelijk gedrag geleid hebben en dat het bezit dier vereischten, met uitzondering van dc ligchamelijke gesteldheid eo van de gevorderde leDgte, wordt bewezen door een getuigschrift van den Burgemeester, welk getuigschrift op Woensdag deu 28 Februarij c. k. des voor middags van 1012 ure, ter gemeente Secretarie aan de duarioe geregtigdeu zal worden afgegeveo terwijl by, die bij de zeemagt, bij het leger hier te lande of bij het krijgsvolk in 's rijks overzeesche bezittingen beeft gediend, moet overleggen, behalve een bewijs van ontslag, een getuigschrift van den bevelhebber ouder wien hij laatstelijk heeft gediend, inhoudende dat hij zich gedureDde zijnen diensttijd goed heeft gedragen. Ieder die bij het verlaten van den dienst zulk een getuig schrift heeft ontvangen kan, tot dat zijn 40ste jaar volbragt is, als vrijwilliger bij de Militie worden toegelaten. En opdat niemand hiervan onwetendheid voorwende zal deze worden afgekondigd en in de Zierikzeesche Nieuwsbode geplaatst. Zierikzee, den 6 February 1872. De Burgemeester en Wethouders, B. C. CAU. De Secretaris J. P. N. ERMERINS. Kennisgeving. De BURGEMEESTER van Zierikzee brengt ter kennis van do Ingezetenen dat er op Woensdag don l'lden Februarij e. k. des namiddags te half twee ure, op het Raadhuis alhier, eene openbare Vergadering van den Gemeente-Raad zal gehouden worden. Zierikzee, den 9 Februarij 1872. De Burgemeester B. C. CAU. Nieuwstijdingen. Stttstwlië» Aan een particulier schrijven uit Grabamstown, van 27 Nov. 1871, ontleenen wij het volgende: Nieuw-Zeeland is vervuld van een gruwelijken moord, gepleegd op onze braven bisschop Pattcson, die voor 14 jaar als zendeling hier henen kwam; groot is het verlies hetwelk het zendelinggenootschap hierdoor ge leden heeft, dewijl de bisschop algemeen bemiud was onder de zoogenaamde menscheneters, en binnen weinige jaren velen van heu tot het christendom zou hebben gebragt. Met zorg zag hem zijn vader, president van de regtbauk in Engeland, die taak ondernemenmaar bekeod met de meeste talen der Zuidzee-eilanden, wilde bjj aan zijne roeping voldoen en verliet daarvoor alles wat hom lief was. De oorzaak van den moord wordt toegeschreven aan misbruik maken van des bisschops naam door slavenhandelaars, die met hunne schepen naar de eilanden gaan, dadr zwarten aan boord zoeken te lokken, en wanneer ze in hun magt zyn, dan op andere eilanden die ongelukkige wezens als slaven te verkoopen. Het treurige voorgevoel van den braven bisschop werd helaas bevestigd; nooit werd een reis ondernomen, of zijne beschikkingon waren gemaakt, indien bij niet raogt wederkeeren. Uit zyn testament bleek, dat hij zijn ge- heele vermogen aan de zendelingen, heboorende tot de Eugelsche episcopale kerk, vermaakt had. ItUjsliMïb. Een correspondent der AllgZeil. spreekt van hetgeen met den keizer van Ruslaod op de beerenjagt gebeurd is. Hij geeft daarvan echter eene andere lezing dan men in sommige bladen heeft gevonden. De keizer schrijft hij had een beer gewond, maar niet doodelijk, en daarop rende het dier woe dend op hem los. Als uaar gewooote had Z. M. twee pikeurs bij zich en nn sprong een dezer personen behendig tusschen den keizer en den beer in, en gaf met zijn speer het dier zulk een geduchten stoot, dat het wapen den beer in de borst drong en bij de huid afbrak, waaropde beer onmiddelijk nederviel. Volgens dit verhaal heeft dus de keizer niet den beer doodgeschoten, zoóals in sommige bcrigten werd vermeld. De Pruissischc gezant, prins Reusa, heeft eigenhandig twee beeren gedood, die hem byna bij hot lijf hadden. Voor den prins was dit echter niets vreemds. Hij heeft op de jagt rced9 dikwijls zulke aanvallen afgeweerd. Bij de gemsjagers in het Beijersch hoogland staat hij wegens zijne behendigheid en koelbloedigheid' bekend als seen schutter ecnig in zijne soort", terwijl hij ook in Noord Duitschland als scherpschutter veel roem heeft behaald. Minder gelukkig is de Tiirkschc gezant er afgekomen. Deze heeft het op de jagt met een beer tc kwaad gehad, die hem zoodanig heeft toegetakeld, dat hij vermoedelijk voor altoos het gebruik der regterhand heeft verloren' JFfttuftrijlt. Volgens de Constitutionnèl' heeft de Minister van Oorlog thans da volledige opgaaf ontvangen van het verlies aan militairen door de Franschen gedurende den oorlog met Duitschland geleden. Het aantal hunner die op het slagveld gesneuveld of tengevolge der gekre gen wonden overleden zyn bedraagt in eene ronde soin 75000. In Duitschland zijn 15200 soldaten bezweken en in Zwitserland bevinden zich op dit oogenblik nog 1600 a 1700 zieken of gewonden. Volgens het Journal de chémie rnédicale levert de industrie van het oprapen der eindjes sigaren te Parijs door 200 personen uitgeoefend, jaarlijks 250,000 franc op. Opgehangenverdronken en doodgeschoten was Bro che en toch verscheen hij dezer dagen voor den regter die te Parijs de Commune-lieden moest vonnissen. Bro che had deelgenomen aan den opstand, maar hoe? Toen de Commune werd geproclameerd, was hij een spek slagersknecht. Men kwam hem opeischen om bij de nationale garde te dienen. Hy kou moeielyk weg, want hij nam de zaken van zijn meester waar, die Parys had verlaten, maar hij moest wel en werd ingelijfd by een bataljon dat naar Neuilly werd gedirigeerd. Daar hij een paar maanden soldaat was geweest, wilde men hem kapitein maken, maar Broche weigerde. Op zekeren avond, toen de kogelregen hem wat al te onfatsoenlijk scheen, wilde hij vluchten, maar hy werd gevat en ter dood veroordeeld. Men vond 't wel eens aardig hem op te hangen. Een strop deed men hem om den nek en men hing hem aan de spijlen van een venster op. Toen bij zich niet meer bewoog, liet men hem alleen, maar Broche was niet dood, knoopte zich los en kwam in een ander bataljon teregt. Een paar dagen later werd het hem weder al te benaauwd en wilde by op nieuw vluchten. Wederom werd hij achterhaald en toen in de Seine geworpen. Hy zwom naar den anderen oevermaar daar werd hy door de Versaillanen met eenige geweer schoten ontvangen en aan het been gekwest. Drie dagen later werd hij ter dood veroordeeld. Men plaatste hem met andere gefedereevden tegen een muur. Nu was alles gedaan hij hoorde het pelotouvuur en den vol genden morgen werd hij levend door een inwoner van Puteaux opgenomen en verpleegd. Toeu hij hersteld was, wilde hij naar Parijs terugkeeren maar men vatte hem en zette hem te Versailles gevangen. Daar was hij nu. Zulk een gelukkige ongelukkige kon de regter niet veroordeelen en onze Broche is uu weer spekslagersknecht. jpnutsncfolitub. Alweer een Kaspar Hauser. In de onmiddellijke nabyheid van Berljjn is een jongmensch, oogenschijolijk zeventien of achttien jaren oud, bijna geheel verwilderd en halfnaakt door de politie gevonden Het bleek dat hy doofstom was, en reeds is hij in het gesticht, dat voor die ongelukkigen te Berlijn bestaat, opgenomen. Alle pogingen om van hem door teekenen iets verstaan baars omtrent ziju verleden te vernemen, bleven vruch teloos. Met groote begeerigheid at hij het geboterde brood dat hem gegeven werden het was duidelyk merkbaar dat liij die spijs nooit te voren had genuttigd. Men vermoedt, dat hij uit Polen, Hongarije of Bohemeu komt, daar hij met bijna dierlijken lust eeu doofstomme de hand kuste, die hem een fraaije shawl en een kam bragt. Van de platen met kleederdrachten, die men hem liet zieu, schenen de uniformen der Oostenryksehe mi litairen herinneringen bij hem op te wekkenhet pries terkleed scheen hem niet onbekendmaar boezemde hem vrees in. Daar het gesticht alleen tot onderwijs doch niet tot huisvesting der doofstommen dient, heeft de directeur den jongeling tot zich genomen terwijl een schrijnwerker zich aangeboden heeft hem in ziju vak op te leiden. Twee onderwjjzers van het gesticht zullen trachten den armen onbekende eenige opvoeding te geven. Het is te hopen dat mettertyd eenige bij zonderheden over het verleden van dit ongelukkige mensch bekend zullen worden. Nanr aanleiding van het berigt omtrent de mishandeling vnn een Beijersch soldaat gedurende zijne gevangenschap te Algiers, wordt uit Mannhoim aan de Kölnische Zeitung het volgende geschreven: ^Betrekkelijk het aan de Ulmcr Schnelpost ontleende berigt van den Beijerschen soldant, wien in zijne gevangenschap de tong uitgesneden zou zijn, rekeu ik mij gelukkig u het volgende te kunnen mededeelen. Op den gedenkdag vau de gevechten voor Belfort vertoonde zich eeu man in Beijerache iufantcrie-uniform aan den feestdisch, door schrift te kennen gevende, dat hij niet kon spreken, daar hem te Algiers de tong uitgesneden was. Terstond werden belangrijke giften voor hem ingezameld die hem echter niet overgegeven werden, omdat de aanwezige officieren van geneeskundige dienst inmiddels ontdekt hadden, dat de stomme in het volle bezit zijner tong was en mees terlijk de kun9t verstond, om de tong zeer ver naar achteren te brongen. Nader onderzoek bij het Beijersche regeinent, welks uniform hij droeg, leidde tot de ontdekkingdat deze persoon nooit in het regement gediend had en een bekend bedrieger wo9. Hij heeft zich bij tijds nit de voeten kunnen maken en schijnt thnn9 zijue brutaliteit zoover gedreven te hebben, dat hij, niettegenstaande zijne ontdekking alhier, nogmaals zijn bedriegerij te Ulm in praktijk gebragt heeft." fieberliuvb. Leeuwarden, 4 Feb. De vakverccniging brood- en koekbnkkei'9 der afdeeling Leeuwarden van de Provinciale Friesche Werkliedenvereniging hield heden eene vergadering, waartoe ook de patroons waren uitgenoodigd waarvan echter slechts drie wnren opgekomen. Het bestuur verklaardenamens dc leden, dat hunne positie langer onhoudbaar wn9, daar zij dagelijks van 16 tot 18 uren zouder tusschenpoozing moesten werken, voor een loon van gemiddeld 7 cents per uur. Na eenige discussie, waaraan ook een der patroons deel nam, werd de volgende motie met algcmeeoe stemmen vastgesteld: »De vakvereenigiug brood- en koekbakkers wenscht langs bil lijken weg den loestnnd der bakkersgezellen te verbeteren cn stelt voor, een werktijd van 12 uren per dag en afschaffing van werken op Zondag." Deze motie werd vervolgens den pa troons ter overweging gegeventerwijl hnn tevens verzocht werd, eene vergadering van patroons te beleggen waartoe zij zich bereid verklaarden. Met dankbetuiging aan dezen voor hunne tegenwoordigheid werd de vergadering gesloten. Htvrllng-en4 Febr. Een zich noemend Dntsch koekooper, voorgevende van Zwolle te komen, had zich gisteren morgeu met een ligterschip, dat nog goedereu van de Eugelsche stoomboot Ranger over de pollen moest brengen, aan boord van dat stoomschip begevendoch werd met een zeilschip daarvan weder afgevoerd en gevankelyk hier aan wal gebragt omdat hij met een sommetje van ƒ8000 naar Londen wilde 9tcvencn, waarmede de wettige eigenaar van dit geld zich, zoo het sohcen, niet heeft kunnen vereenigen. Middelburg:7 Febr. Het prov. geregtshof in Zeeland heeft de vorige week behandeld de zaak van Jacob Slager, oud 64 jaren timmerman, wonende te Zierikzee, thans gedetineerd te Middelburg, beklaagd ter zake als zou hij op den 18 November 1871 des avonds omstreeks 7 urenuit den winkel en ten nadeele van Lena Bokstal te Zierikzee, welke winkel met hare woning één geheel uitmaakt, eenig geld, ter waarde van 25 of 30 centarglistig hebben weggenomen en zich toegeëigend. Hy is schuldig verklaard aan dief- slal gepleegd bij nacht in een bewoond huis, en, onder aanneming van verzachtende omstandighedenveroor deeld tot eene correctioneele gevangenisstraf van 3 maanden en in de kosten der procedure. Ellcerasee, 7 Febr. Heden genoten alhier Daniël van Dongen en Marina lloch het zeldzame voorrecht hun gouden huwelijksfeest te vieren. Ofschoon niet vry van de onvermijdelijke gebreken des ouderdoms, mochteu zij dezen voor hen zoo heugelijken dag in welstand beleven. Aan bewijzen van deelneming in het geluk hun te beurt gevallen, outbrak het eveumin binnen als buiten de gemeente. Milde bijdragen zoo in geld als levensmiddelen door de ingezetenen bijeengebracht, ja Selfs van buiten de gemeente op onbekrompene wyze verstrektstelden hen in staat zich dezen dag zoo genoegelijk mogelijk te maken. Onder gepaste vreugde duurde hunne feestviering tot laat in den nacht voort, en voorzeker zal de herdenking hieraan nog lang de aangenaamste herinneringen bij hen opwekken. Zieriltasee9 Febr. Men leest in de Bergen-op- Zoomsche Courant Tooveren goochelen wat is die kunst al lang beoefend, zoowel in 't kleinste dorpje als in de grootste stad, zoowel in 't nederigste hutje al9 in 't paleis. Ieder goocheltsoms zonder dat hij het weetwant zoolang de men9ch wil zijnwaar hij niet i9iets wezen wilwat hij niet iszoolang zijne wenschen tegen die van anderen strijden is het ééne groote goochelpartij op de werelddie met ver schillende ambitie wordt uitgevoerd. Maar men wil daarom toch geen goochelaar heeten. Dat zijn er maar enkelen en onder die enkeleD treedt, met bijzonder veel geluk op het tooneel de heer Sakarinie Kinsbkrgen bijgenaamd Cagliostro IIdie jl. Dingsdag-avondin de Harmonie-zaal alhier, proeven heeft gegeven van zijne behen digheid welke door het talrijk opgekomen publiekwaaronder uit den nanzienlijkcn stand met herhaalde bijvalsbetuigingen werden begroet. Op ieders gelaat was tevredenheid en bewon dering te lezen terwijl de heer Rosbergen de lachspieren zijner toeschouwers menigmaal in beweging wist te brengen. Kortom zonder in détails te treden durven wy gerustelijk verklaren dat alles wat gemelde kunstenaar te zien gaf, verre de daarvan gekoesterde verwachting heeft overtroffen. Eenige dagen geleden heeft te Raamsdonk een doodgraver, op het kerkhof der Hervormde gemeente, een klomp goud gevonden, die nagenoeg zes Neder- landsche oneen woog. Men zegt, dat er later nog meer goud gevonden is. De kerk nabij het kerkhof behoorde vroeger aan de R. K. gemeente, en daar het stuk goud zich tusschen puin bevond, onderstelt meu dat het afkomstig is van kerksieraden, die bij een brand tot een klomp zyn zaamgesmolten. Naar de Barneveldsche Ct. met zekerheid verneemt, zijn de op den 24 Oct. 11. te Barneveld gevouden mun ten door tusschenkomst van den heer J. F. G. Meijer, directeur van het museum te 's Gravenhagete gelde gemaakt en hebben deze opgebragt ƒ7462,50. Voor- loopig is in de afgeloopeu week aan de gelukkige vin ders, zeven werklieden, uitgekeerd de som van ƒ3500. Men schrijft uit Meppel aan de Nieuwe Arnli. Courant: »Op de markt van Donderdag jl. werden de eyeren voor 10 cent de 3 stuks verkocht Een klein-winkelier maakte een accoord met een boer, hem al zijn eyeren, die hij in een mand bij zich had, voor 25 cent per pond ('/2 kilo) af te koopen. Dit ging aan. Doch wie stelt zich de verbazing van den boer voor, toen er 13 eyeren (ze waren van .jonge kippen) op een pond gingen, en hy alzoo naauwelijks 2 cent voor 'tstuk ontving. In 't eerst wilde de boer dan ook niet meer dan een pond verkoopendoch dit ging niet aande geheele partij was verkocht en moest geleverd worden, Wèl een harde les." Kerknieuws. Ds. G. J. Noomenpred. by de Herv. gem. te Brui- nisse, heeft bedankt voor het beroep naar Wageningeu. Ds. H. Ernst Jr., pred. bij de Evang. Luth, gem. te Middelburg, is beroepen te de Rijp. Als eene zeldzaamheid deelen wy mede dat de 72jarige predikant Ds. Slothouderte Randwijk, nog naar eene audere gemeente beroepen is, namelijk te Kootwijk. Gemengde lberig:fcen. De knecht van een kastelein te Sint. moest maar hooreo, zien en zwijgen, maar niet vertellen wat er zoo al in de herberg wordt geprnat. Eene dame te Hansweert zegt: „Ik ga wel eens uit het wandelen, maar ik kan toch geen man krijgen." Maar die zoekt die vindt, en het is een schrikkeljaar, en dan is er nog al veel le vindeu voor de dames. De schippers die veel het kanaal bevaren, hebben veel prijs aau dc slnis- knechten, vooral die schippers die met visch naar Antwerpen moeteu, Tc Hoedekenskerke moest eene dame zoo gek achter haar buurman niet loopenwant zij zal hem toch niet vangen. Eene naaldprinees te Ellewoutsdijk wordt verzocht, haar spraakdeel wat stil te houdeu daar zulke rappe tongen niet prettig zijn op een dorp. Een slagters-zoon te T. wordt aangeraden, zooveel snap9 niet te hebben in de herbergen, want dc kasteleins zullen er maar schade van hebben. In zijo vak is hij zoo vlug niet, want hij heeft tot verbazing van het publick, drie maal een os gestoken, en toon sprong het beest nog tegen den zolder. „De weelde is groot in de wereld," zegt men le S.„want drie gekken hebben nu reeds een kof fijliuis gesticht, en zullen de beste kalanten wezen." Drie burger- dametjes tc Wisscnkerke moesten zoo dikwijls geen bezoeken brengen bij zekere heeren; Want al noemen zij 't maar kluchten Eenmaal zullen zij wel zuchten. Een timmerman9-knecht te W. wordt aangeraden niet laDger zich op te houden met een kind van 14 jaar: Dus, ventje wil toch wijzer zijn, Want dat kind is nog te klein. In de groote sociëteit te Gorinchem zullen voortaan dominé's en pastoors als lid toegelateu worden, zonder ballotage. Een goed doel, want die menschen mogen ook wel eene uitspanning hebben. Een schippers-zoon te Bruiuisse wordt verzocht zijn schold tc komen betalen in eene herberg, daar hij anders niets racer krijgen kan dan bij vooruitbetaling. De dochter van een herbergier te B. is maar niet tevreden dat zij geen rijken boeren-zoon kan krijgen, en nu vermaakt zij zich raaar ora kwaad van hem te spreken; maar die zeggen: die kaast moet den bal verwachten; Maar met haar is het zoo gesteld, Dat ieder ook wel weet en ziet, Het is maar bluf en weinig geld, Du9 een met schijven krijgt zij niet. Ingezonden stukken. Losse praatjes over de aanstaatide feestviering vooral met 't oog op Zierikzeebij gelegenheid van derde eeuwfeest onzer slualkundige cn gewetensvrijheid. Wanneer zal men te Zierikzee feestvieren in 1872? Niet om deze vraag te beantwoorden maar alleen om er de aandacht van alle vrijheidslievende bewoners van Schouwen en Duiveland op te vestigen, stelden wij haar bovenaan in dit opstelwaarvoor we U een plaatsje verzoeken in uw veel gelezen 'oladheer Re dacteur Het vaststellen van den bepaalden dag zal ten slotte gerust kunnen overgelaten worden aan do commissie, die gevormd is uit belangstellende ingezetenen van Zie rikzee en de overige gemeenten in onze eilanden. Wij achten de gedachte allergelukkigstwaarZierik- zee's burgervader als eere-voorzitter van die commissie op zal treden, dat alle oven'ge burgemeesters uitge noodigd zijn er zich het lidmaatschap van te willen laten welgevallen. De ook door zijne oudheidkundige nasporingen als zoo ijverig en bekwaam bekende secretaris der gemeente Zierikzee, wist uit het stof der stedelyke archiven eene oude kopie op te doeu duikenwaarvan bjj met de meeste voorkomendheid aan meerdere belangstellenden inzage vergunde, en waaruit blijkt, hoe het lot van geheel Schouwen en Duiveland in den strijd voor de vryheid, voor nu bijna drie eeuwen op een en hetzelfde oogenblik is beslist. De kopie is die eeoer aktewaarbij de voorwaarden geregeld werden waaronder de eilanden zich voortaan voor de vrijheid verklaarden en onder het stadhouder schap van den Prins van Oranje begaven en is geda teerd 'k meen den 8sten Augustus 1572hoewel de stad van de op de Zelke aangelegde bolwerken reeds in het begin dier maand was bedwongen door de Wa tergeuzen. Yoor de opmaking der voorwaarden was 's prinsen gouverneur van Veere, Rollé, expresselijk overgekomen, zooals de akte, behalve door den admiraal de Rijk en een paar zyner onder-bevelhebbers, dan ook door hem namens den prins in de eerste plaats is onderteekend. De regeering van Zierikzee had zonder veel moeite billijke en gunstige voorwaarden weten te bedingen voor de Spaausche soldaten en de belyders van den ouden godsdienst niet alleen maar ook voor de in de stad gevluchte plattelands-bewoners. Uit eene rekening der stad Veere blijkt hoe deze stad eene belangrijke som betaalde om de paarden van Rollé naar Zierikzee over te brengen wij brengen het in herinnering zoo men soms een gecostumeerden op tocht in het feestprogramma op mocht nemenen iemand wanen mocht dat by zulk een optocht, waarbij de hoofdrol aan de Watergeuzen toekomtruiters minder voegen zouden. Door in het oog te houden dat bedoelde akte eerst onderteekend isnadat het gezag vau den prins van Oranje door de Watergeuzen te Zierikzee en in de eilanden feitelijk reeds vroeger hersteld was vindt men tevens de verklaring van de verschillende verhalen der geschiedschrijvers Hoo/t en van Meteren, van wie de eerste den edelmoedigen Geuzen-admiraal de Rijk tot hoofdbevelhebber maakt in den bevrijdingstocht naar Zierikzeeen de laatste den gouverneur vau Veere. Zeker stond Rollé aan het hoofd van 's prinsen sol daten die in Augustus Zierikzee binnentrokken hy onderteekende de akte in de stede Zierikzeemaar ongeloofelyk is het dat hij reeds lang te voren dagen en dagen achtereen Veere zou verlaten hebben toon men daar elk oogenblik de Spanjaarden uit Middelburg kon verwachten. De Watergeuzen toch waren reeds in 't laatst van Juni of begin van Juli voor Zierikzee verschenen hoe wel zy weerhouden werden onmiddelijk het beleg te beginnen, èn door hunne geringe getalsterkte, èndoor hunne hoop dat de regeering der stad zich vrijwillig, uit eigen beweging eu naar den wensch van vele burgers, voor Oranje verklaren zou. Is dus wat in de maand Augustus voorviel voor Zie rikzee en onze eilanden van het hoogste belang geweest; de eerste maanden van den opstand tegen Spanjevan den aangr jjpendsten cn bewonderenswaardigsten vrijheids kamp die ooit gestreden werd, leveren zoo vele belang rijke momenten op die tot de keuze van een bepaalden dag kunnen leiden, dat zy daardoor juist met even veel recht moeilijk als gemakkelijk kan genoemd worden, al naar men 't nemen wil. Op een paar dier gebeurtenissen wijzen we in een der volgende nummers, zoo ons plaats beschikbaar wordt gesteld. VERBETERING. In het byvoegsel van den Nieuwsbode van 8 Februari jl., moet in kolom 1, regel 32—36 aldus gelezen worden: De Voorzitter zegt dat bij het oprichten der Hoogere Burgerschool voor het onderwys der handelswetenschap pen zyn bestemd 4 uren 's weeks en toen alleen het boek houden als leervak is aangenomen zoodat de leeraar op het geven van zooveel lesuren moest rekenendat het evenwel mogelyk is dat later het belang zai worden gevoeld om ook warenkennis te doen onderwijzen en in dat geval het getal lesuren voor onderwijs in het boek houden moet verminderen dewijl voor de handelswe tenschappen slechts 4 uur 's weeks kunnen worden be schikbaar gesteld. In kolom 2, regel 60 aldus te lezen: De Voorzitter zegt dat het hier een zaak betreft niet alleen van publiek, maar ook van privaat belang. Correspondentie. Wy hebben het stuk van P. ElenbaasPz., te Rilland ontvangen. Plaategebrek verhindert ons het in zyn geheel op te nemen. Echter brengen wij alle hulde aan de weldenkende landbouwers aldaar en hopen dat hun voorbeeld, om hunne werklieden en arbeiders ook in den strengen wintertijd aan het werk te houden waardoor armoede voorkomen wordt, elders navolging moge vinden. Prijzen van Boter en Lïjeren. Zierikzee, 8 Februarij 1872. Boter laagste koers ƒ0,65 en hoogste koers 0,70 per 5 hectogrammen. Kip-Eijeren laagste koer6 ƒ0,70 en hoogste koers 0,75 per 25 stuks. Jïbbettcwticu. jS SOjarige Elclitvereeniging* van IS DANIEL van DONGE 5| en >i MARINA ROCH. Elkerzee, 7 February 1872. Ondertrouwd J. KLOMPE, Dz. en Dreischor, J. KLOOTE, Wd. 9 February 1872.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1872 | | pagina 1