/lllllk/IISÜII NIEUWSBODE. No. 5058. 28steJaarg. Dingsdag 6 Februarij 1872. 'u. Ten einde alle vergissingen met het t>e- stollen rler brieven voor te komen verzoeken de ondergeteekenden om alle adverten- tiëu, ingezonden .«stnlclcei» gemengde l>ex*i«»;t;eiienz., voor dit blad bestemduitsluitend te adresseren aan DE LOOZE WAALE, Uitgevers van den Zierikzeeschen Nieuwsbode. Bekendmaking. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zie- rikzee maken bekend dat de Commissie van beheer van hel Kazernementsfonds reli«;niuff en verant woording zal doen van haar beheer over het jaar 1871, op Zaturdng den 10 Februarjj eerstkomende, te één uur des namiddags in een der lokalen van het Raadhuis dezer gemeente, en roepen alle geregtigdon tot dat fonds op, daarbij tegenwoordig te zijn. Zierikzee, den 5 Februarij 1872. De Burgemeester en Wethouders, B. C. CAÜ. De Secretaris, J. P. N. ERMERINS. Kiezerslijsten. De VOORZITTER van den Gemeenteraad te Zierik zeenoodigt de inwoners der gemeente uit, om zoo zjj elders in de directe belastingen zjjn aangeslagen daarvan vóór den 15den Februarij aanstaande te doen blijken, overeenkomstig het 2de lid van art. 7 der kieswet. Zierikzee den 10 January 1872. B. C. CAU. Algemeen Overzicht. In do Fransche Nationale Vergadering is het de laatste dagen druk toegegaan. Na eenige onstuimige zittingen en heftige discussies werd het wetsontwerp betreffende de wederinvoering der scheepvaartrechten met vrjj groote meerderheid aangenomen. Een stap achteruit de zegeviering van het protectionisme te onbegrijpelijker omdat, wat men overigens ook der Regeering van Napoleon III ten laste moge leggen het niet ontkend kan worden dat hij juist door het vrijhandelstelsel Fraukrjjks nationalen rjjkdom heeft vermeerderd 1 Een ander ontwerp van niet minder ver strekkende gevolgen namelijk dat betreffende het op zeggen der handelstractaten werd mede aangenomen nadat een amendement om die opzegging aan te houden tot dat de Regeering nadere onderhandelingen had aangeknoopt met de betrokken staten (vooral Enge land Belgie en Oostenrijk) was verworpen en een- voorstel om do behandeling dier zaak te verdagen hetzelfde lot had ondergaan. De Vergadering scheen met de aanneming van dit ontwerp bijzondere haast te hebben, hoewel het niet recht duidelijk is waarom? Immers volgens contract blijft het tractaat nog een jaar na de opzegging van kracht en het is niet te verwachten dat Engeland, al maakt het mogelijk geen bezwaar tegen de herziening der tarieven zich met protectionistische beginselen zal willen inlaten. In dien geest heeft dan reeds ook de Engelsche Regeering bij monde van haren ambassadeur zich uitgelaten. Eindelijk verwierp zij het bekende voorstel Duchatel om den zetel der Vergadering en van het Gouvernement naar Parijs over te brengen met 377 tegen 318 stemmeneen beslissing die niet anders als een zeer ongunstigen in druk kan teweegbrengen en wier eerste gevolg reeds was dat de Minister van Binnenlandsche ZakenCa- simir Périerzijn ontslag nam. De graaf van Chambord heeft op nieuw een mani fest uitgevaardigd waarin hjj rond en open voor zjjn gevoelens uitkomt en waardoor de hoop op een fusie van orleanisten en legitimisten voor goed is verijdeld. De verdeeldheid der monarchalen is de kracht der re publiek die nu het meeste gevaar dreigt van Bona- partistische zjjde. De vrienden en aanhangers van het voormalige keizerrijk beginnen zich hier en daar meer en meer op den voorgrond te plaatsen en met belang stelling wordt de verkiezing van een lid voor de Ver gadering op Corsica tegemoet gezien. Gelijk men weet is de heer Rouher daar de candidaat der Bonapartisten tegen wieu Louis Blanc zijn banbliksem heeft geslingerd. In geheel Frankrijk wordt druk deelgenomen aan de inschrijving om den vaderlandschen grond te be vrijden. Ook is er sprake van het uitschrijven eener nationale leeniug om de resteerende drie railliarden zoo spoedig mogeljjk aan Pruisen te voldoen. De nieuwe Minister van onderwijs en eeredienst in Pruisendr. Falkheeft bjj zijn optreden in den Landdag een goeden indruk gemaakt. De behandeling van de begrooting voor eeredienst werd afgehandeld niet zonder dat het zwarte centrum tegen de veran dering in het ministerie van eeredienst en de houding door de Pruisische Regeering tegenover de Roomsche Kerk aangenomen geprotesteerd bad. Het verplichte godsdienstonderwijs aan de inrichtingen van middel baar en hooger onderwijs is den ultramontanen na tuurlijk een doorn in 't oog en naar aanleiding van een daaromtrent door Reichensperger gedane interpellatie verwacht men dat er nog menig hartig woordje tus- schen Bismarck en Falk ter eene en de ultramon tanen ter andere zijde zal gesproken worden. De Beiersche Landdag heeft na een debat van vier dagen de lastige quaestie die haar bezig hield uitge maakt door den minister Lutzdie door den bisschop van Augsburg van grondwetsschennis beschuldigd was, in het gelijk te stellen. Deze uitslag viel de clericale party bitter tegen, die nu naar een auderen stormram moet uitzien om de door haar gehate Regeering te beuken. Het Oostenrijksche Gouvernement hoopt het met de Polen te zullen vinden. Te oordeelen naar de verschil lende organen wier kolommen steeds gevuld zijn met beschouwingen over het Galicische vergeljjk zullen de Polen eenigszins gematigder in hunne eischen zijn en een half ei verkiezen boven een leegen dop. 'tls wel waarschijnlijk dat dit optimisme spoedig beschaamd wordt 1 Het comité van oud-katholieken te Weenen onder leiding van den geëxcommuuicecrden pastoor Anton houdt zich bezig met de organisatie van hunne kerk. De bisschoppen zullen gekozen worden door de ver tegenwoordigers van al de zelfstandige gemeenten. De toestand in Rome is nog alles behalve benijdens waardig men leeft er onder den invloed van twee machten die elkaar vernietigen willen en geen gelegen heid laten voorbjjgaan om elkaar afbreuk te doendie van het Quirinaal en die van het Yaticaan. De priesters wenden alles aan wat in bun vermogen is om den invloed der liberale regeeringsbeginselen tegen te gaan en te onderdrukken. De meerderheid der aristocratie steunt hen omdat zij bij de nieuwe orde van zakeu vreest voor het verlies van hare voorrechten en het geringe volk vergoodt hen omdat zjj in hun eigen belang ruim schoots aalmoezen uitdeelen ook hier dus les extremes se touchent. 7j, H. Pius IX heeft onlangs een deputatie ontvangen van de katholieken uit bjjna alle landen van Europa en uit de Vereenigde Staten. De woordvoerder verzocht Z. H. de lammereu van de bokken wèl te onderscheiden m. a. w. de handelingen der tegenwoordige Gouverne menten niet op rekening zjjner getrouwe kinderen te stellen. Een nieuw dagblad „Roma's hoop" heeft het licht gezien. Een der redacteurs is de bekende pater Hya- I cinthe en zijn programmaOorlog aan de Katholieke instellingen. De Jezuïeten zullen hun best doen om het althans in Rome te weren. In Spanje i9 het rustiger dan men van de onverant woordelijke handelwijze van het ministerie had durven verwachten. Mogelijk is het de stilte voor den storm. Men bereidt zich voor op de verkiezingen voor de Cortes. Men vreest dat de toestand van het jaar 63 zal terugkeeren toen de uiterste partijen zich legen de Régeering van koningin Isabella aankontteu. Im mers de radicalen schynen plan te hebbengeholpen door alles wat der Regeering vijandig isCarlisten Republikeinen en Socialisten deze ten val te brengen. Een waar monsterverbond De houding tusscheu Engeland en Amerika naar aanleiding van de bekende Alabama-quaestie wordt hoe langs zoo meer gespannen. Volgens de uitleggiug vau het tractaat van Washington door het Gouvernement der Vereenigde Staten zou Engeland een som van 200 mil- lioen pd. st. schadevergoeding moeten betalen terwijl Engeland meent dat het alleen aansprakelijk is voor de directe nadeelen en schade door de_Alabama en een- paar andere kapers toegebracht. Het nationale schoolverbond in Engeland wil krach tiger optreden dan tot nu toe het geval was. Het wil het. geheele onderwijsstelsel hervormen in dier voege dat de Staat alleen de controle uitoefent over de school terwijl het godsdienstonderwijs geheel vrij wordt gelaten in overeenstemming met ieders gezindheid. Er is een nieuwe 'expeditie op touw gezet om dr. Livingstone op te sporen, van wien men in lang geen zekere berichten heeft ontvangen. In den loop dezer maand zal zy uit Engeland vertrekken. Het schijnt nu weer vast te staan dat koningin Victoria het Engelsche Parlement niet zal openenook de bek"iide John Bright schijnt zich nog niet genoeg hersteld te achten om de zittingen geregeld bjj te wonen. Berichten van hevige overstroomingen op Javadie eerst werden tegengesprokenhebben zich helaas be vestigd. Vier residentiën van Java zijn er zwaar door geteisterd alles is er verloren gegaan. De maatschappij tot nut van den Javaan heeft een oproeping gedaan tot het verstrekken van giften voor de noodljjdenden. Het is te hopen dat haar roepstem weerklank vinde en dat Nederland in deze toone dat het schoone Insu- linde, hetwelk het zoo dierbaar was toen bet ten bloede toe werd uitgezogen het even dierbaar bljjft nu aan dat uitzuigingssysteem paal en perk gesteld i9. JFtttHfivijfe. Nieuwstijdingen. „Aan het Kersmis-rapport" van de commissie te Chi cago die met het verleenen van hulp aan de slagtoffers was belast, ontleenen wij nog de volgende bijzonderheden. Na de ramp werd door 18000 gezinnen de hulp der commissie ingeroepen, die trachtte haar „iets te geven om tegen winden weer beschermd te zjjn, iets om op te liggen, iets om op te zitten iets om te eteniets om in te koken en iets om te koken." Wat het onderkomen betrefter zijn huizen verstrekt van 16 op 20 voet en van 12 op 16 voet, de eerste voor gezinnen van vjjf personen of meer, de laatste voor gezinnen van drie personen of minder. De huizen zijn uit hout zamengesteldvan buiten bepleisterdvan bin nen met papier beplakt, met een goed sluitende deur, een schoorsteen, een kast, drie ramen, en een schot te plaatsen naar goedvinden. De kosten van zulk een huis bedragen ongeveer 100 dollars, en daar de balken en planken op een juiste maat werden afgeleverd en in elkander passenkan ieder, die maar eenig denk beeld van timmeren heeft, gemakkelijk zijn eigen huis ineenzetten. Aan ieder man of vrouw, die vóór den brand een huis bezat, wordt zulk eene woning ver strekt, hetzij kosteloos, hetzij onder verbintenis om binnen het jaar drie vierden van den prjjs terug te geven. Ongeveer 6000 van die huizen zijn er gebouwd; het noordwestelijk gedeelte van de stad is er geheel mede bedekt. Op deze wijze zijn dertig duizend men- scben onder dak en vóór het einde der maand Januarij zouden er nog tien duizend geborgen zijn. De arme klasse, die geen eigen groud heeft en dus niet weet waar zij zou moeten bouweu, is in loodsen gehuisvest in verschillende wjjken der stad waar, onder strenge gezondheidsmaatregelenhet haar zoo aangenaam mo gelijk wordt gemaakt. Elk gezin heeft een eigen vertrek en op die wijze zijn er 5000 gehuisvest, die misschieu het thans beter hebben dan vroeger, toen zij zich zeiven van eene woning moesten voorzien. Berigten uit Buenos-Ayres van 30 December melden het vergaan van het stoomschip Amerika. 130 a 170 personen verloren daarbij het leven. Het schip is door brand vernield. De kapiteindie naar het schijnt zeer weinig heeft gedaan tot redding der passagiers beeft zich toen de brand uitbarsttemet zijne equipage in de sloepen van het brandende vaar tuig verwijderd. Door den kapitein van het schip Villa Salto werden 68 passagiers gered. De kapitein van de Amerika is aan boord van een Italiaansch oorlogschip dat te Montevideo gestationeerd lag gevlugt. gende oogenblik wierp hjj zich voorover op zijn geldkist met zulk eene kracht, dat ziju hersenpan werd verbrijzeld, hetgeen onmiddellijk zjjn dood tengevolge had. Er is een archaeologische vond van veel belang gedaan. Een attaché van het Fransche consulaat te Jeruzalem heeft een vierkante zuil ontdektafkomstig van den tempel van Salomoherbouwd door Herodes den Grooten. De zuil heeft een vrij groote inscriptie, waarbij aan de ongeloovigen op doodstraf verboden wordt den voet te zetten binnen het gewijde gedeelte tusschen den ringmuur en den tempel. Voor deze inscriptie, bljjkbaar voor vreemdelingen besten.d, i9 de toen algemeen onder de heidensche volken van Syrië bekende grieksche taal gebezigd. De inhoud is geheel geljjk aan de beschrijvingen door Flavius Josephus vermeld. iPuitschlnith. De Eiberfelder Zeitung deelt een zonderlinge sta-, tistiek mede omtrent den Frausch-Duitschen oorlog. Van de 3453 Duitschers, die voor Metz zijn gekwetst, werden 95,5 pet. door chassepotkogels getroffenslechts 2,07 pet. zijn gekwetst door de projectielen der groote stukken geschut en niet meer dan 0,8 pet. door sabel of bajonet. Van de Franschen werden 25 pet. door 't artillerie- geschut en 70 pet. door het züudnadelgeweer getroffen; terwyl in het geheel 25,000 Franschen door de Duitsche artillerie werden gekwetst; zoo zou men tot de berekening komen, dat 1 schot der Duitsche artillerie op elke 3 doel getroffen heeft, iets wat byna onmogelijk schijnt. De Elberf. Zg. berekent verder, dat op iedere 100 man van Duitsche legers, die buiten gevecht gesteld wer den, 90 tot de infanterie, 5 tot de artillerie behoorden. Het getal patronen, door de Duitschers verschoten, wordt op 25 millioen geschat en du9 op 30 per man. Daar de oorlog juist zes maanden heeft geduurd, bljjkt ieder man per maand 5 patronen te hebben gebruikt. Wanneer men het aantal dooden en gekwetsten der Franschen op 100,000 stelt, zou ieder hunner 250 patro nen hebben gekost. In Opper-Beieren is zoo ontzaglyk veel sneeuw gevallen, dat de dorpshuizen tot aan het dak er onder begraven zjjn. Een boer is op het vernuftig denkbeeld gekomen, om zich een dubbelen uitgang te maken, door twee tunnels te graven in de sneeuw, die zijn hut overdekt; de een komt in de kerk, de ander in de herberg uit. Het volgende heeft de vorige week te Schaerbeek, bij Brussel, plaats gehad. Een vrouw uit die gemeente was overleden en men had, zooals dit veelal gebruikelijk is, twee brandende waskaarsen by haar doodbed gezet. Het schijnt dat de wakers het vertrek verlaten hadden, althans de waskaarsen deelden de vlam aan het bed der doode mede, die letterlijk verkoold werd. De politie, door de buren te hulp geroepen, kon den brand nog blusschen voordat die zich verder uitbreidde. Het Journal de Bruges verhaalt het volgende: »Dezer dagen begaf een jongmensch zich met zyn aan staande naar het gemeentehuis om zich in ondertrouw te doen opnemen, toen hij, op de place du Bourg aan gekomen, aangerand werd door twee verlaten geliefden, die de zigtbare bewijzen zyner vroegere genegenheid op den arm droegen. Het bruidspaar kon niet tot het stadhuis komen. De politie moeafc zich met de zaak bemoeijen. Onze Don Juan nam de vlugt en de politie zorgde, dat iedere der drie teleurgestelde jonge dames baars weegs ging. De beruchte Lullier, die als een der schuldigen van de Commune door den krijgsraad tot levenslangen dwangarbeid is veroordeeldheeft eene poging in 't werk gesteld om te ontvlugten. Hij had namelijk als gunst verzocht, om zijn straf te ondergaan in de gevangenis te Clairvaux. Dit was hem toegestaan. Hij werd diens volgens iu een spoorwegrijtuig gebragt, om derwaarts vervoerd te worden. Gedurende den togt was hij buiten gewoon gedwee, zeker om den veldwachter, die hem in 't rijtuig bewaakte deze was slechts alleen eiken argwaan omtrent hem te ontnemen. Toen nu de trein digt bjj het vóórlaatste station was genaderd zoodat de vaart reeds merkelijk was verminderd, opende Lullier plotseling het portier en sprong in eens een eind ver van de rails. De veldwachter 9prong hem dadelijk achterna en wierp zich op hem. „Gjj weet dat wjj bij elkaar moeten blijvenzeide hij hem terwijl hij hem stevig by den kraag pakte. Lullier, die door den val niet bezeerd wasbegon nu een worsteling met zijn bewaker, maakte zich van hem losen zette het op een loopen. De veldwachter volgde hem op de hielen door dik en dun, schreeuwde uit al zijne longen om hulp, en mogtdank zij eenige boeren die toegesneld waren en hem hulp verleenden zijn gevangene andermaal meester worden. Met behulp van diezelfde boeren bragt by hem naar het naaste station waar men bijstand van de gewapende magt inriep, alvorens men hem naar Clairvaux bragt. Sedert eenigen tijd was een bankier, in de Rue de Clichy te Parijs, door een zeldzame monomanie aan getast, hij verbeelde zich een magneet te zijn, die door het ijzer werd aangetrokken. Een paar dagen geleden zat hij rustig met zjjne vrouw en dochter in zjjn kantoor te praten, toen hjj plotseling als woedend opstond. „Het ijzer haalt mjj naar zich toe!" gilde hij en in het vol Leeuwarden, 1 Febr. In den afgeloopen nacht ten ruim 3 uren is de postbode van den Bognerd, van Fervverd naar Leeuwarden, op den weg tusschen Hyura en Finkura, door twee manspersonen aangevallen, die f 3 van hem vor derden. Zijn zeggen, dat hij die som niet bij zich had, wel 14 centen, die zij konden krijgen, liet hen onvoldaan, waarop de man zich snel van zijn brieveupaket wist te ontdoen en met zijn stok den grootste der aanvallers een slag op het hoofd tocbragt, die hem schijnbaar bewusteloos deed nederzinken. Toen de ander hem daarop aanvielhem peper in een zijner oogen wierp, en zijne uniformkleeding gedeeltelijk verscheurde, wist hy ook dezen meester te worden en op den grond te krijgen en wel zoodanigdat de moedige en vastberadene postbode de gelegenheid wist te vinden, zich met de aan zijne zorg toe vertrouwde brieven te verwijderen. Er is, gelijk vau zelf spreekt, bij de justitie aangifte van dezen brutale aanranding gedaan Uit Knype wordt geschrevendat de bekende oudste Nederlander, T. H. de Vries, den 5den Maart a. s. zijn 107den verjaardag hoopt te vieren. Hoewel de oude mau zelden meer het huis verlaat, is hij nog vrij gezond. Hij eet goed en rookt nog met groote liefhebberij ziju pijpje. Harlïngen, 2 Febr. Door schipper Zorgdrager, in de Noordzee aan het visschen zijnde, is het Zweed- sche schip Emigrantdrjjvende en door de equipage verlatenalhier binnengebragt. Toen hij op de Vlie reede gekomen was en om de sleepboot geseind had kwamen de gezagvoerder en het scheepsvolk opdagen, en gingen zij aan boordden vinder voor zjjne moeite bedankende en hem zeggende, dat zij het nu wel zonder hem konden redden. Deze was daarmede echter niet tevreden en heeft den frnayeu en nieuwen driemaster als zeevond ingeklaard. Het schip is volkomen digt en onbeschadigd. De lading wordt gezegd te beBtaan uit fijn werkhout en eene waarde te hebben van ƒ60,000. Iutusschen is het schip aangegeven als onbekend daar de holle zee het openen der luiken niet toeliét. Sedert eenige weken is te Harlingen eene paar- denslagterjj in werking. Een goed deel van het publiek toont zóó weinig vooroordeel tegen het vleesch dat het grif van de hand gaat en de ondernemer meèr moeite heeft om genoeg paarden te krijgen dau om de geslagte te verkoopen. Het gevolg hiervan is dat de prjjs van het vleesch, die eerst één en twee stuivers het half kilo was reeds tot drie en vier gestegen is. Goetlereede, 31 Jan. In het afgeloopen jaar zijn van hier 50 personen naar Noord-Amerika ver trokken makende met de sedert 1847 vertrokkene thans 751 zielen die aldaar een beter bestaan zoeken. Bergen-op-Zoom1 Febr. Gisteren voor middag hebben alhier een lOOtal arbeiders, werkzaam aan de te slechten vestingwerken den arbeid gestaakt. Daar het hun bekend wa9 dat het werk deze week moest opgeleverd worden, wilden de aannemers althans niet in boete vervallen, meenden zjj door dezen maat regel een hooger loon te zullen erlangen. Zjj zagen zich echter hierin teleurgesteld, want de aannemers hebben dadelijk verlenging van tjjd aangevraagd en verkregen. Het meereudeel der werkstakers heeft daarop den arbeid weder hervat. Te H.eene gemeente in N.-Brabanthad dezer dagen hec volgende kluchtige voorval plaatsEene boerendeern verkeerde met een boerenjongendoch hjj kreeg spijt en verkocht zijn meisje heimelijk voor ƒ12 aan een anderen boer, die het zoover bragt dat hij er mede zou trouwen. Op het raadhuis geko men waren echter zijne papieren niet in orde en moest *hy naar huis gaan," om ze te veranderen. >Neen," zeide hjj, vals het zooveel in heeft, schei 'k er uut,'' en deed zijn meisje cadeau aan haar eersten vrjjer die ze weer genomen heeft. Op het oogenblik zjjn ze in ondertrouw. Misschien komt de liefde luter. Goes, 3 Febr. Eindeljjk is ook eene voordracht ingekomen voor de betrekking van hoofd-onderwjjzeres aan de meisjesschool. Het voorstel van burgemeester en wethouders om eene nieuwe oproeping te doen daar men slechts matig scheen voldaan te wezen werd na- tuurljjlc door de meerderheid vau den raad verworpen. Mr. Pompe vond het niet goed en nu zal de. geheele burgerjj in zooverre naar zijne pjjpen moeten dansen, dat zjj van een gebrekkig onderwijs voor de moisjes gebruik moet maken of ze zonder onderwijs laten. Het gebrekkige meent men zeker is voor Goes goed genoeg. De kinderen zouden anders te wjjs worden en hoe konden dan de heereu aau het roer blijven. De leus is bjj de meerderheid van den raad geen of anders half licht en men behoeft zich dus daar buiten niet te ver wonderen dater zooveel in Goes gebeurd.dat beurtelings den lachlust of de verontwaardiging van het gansche land opwekt. 2 Febr. Daar de reeds gebleken velerlei afkeuring van het door de provinciale staten van Zeeland in November jl. vastgestelde reglement op het gebruik en de instandhouding der kunstwegen iu Zeeland, hoofdzakeljjk wat betreft de bepaling om trent de breedte der velgen van de wieleu, aanleiding geeft tot het vermoeden dat de belangen van den land bouw daardoor worden bedreigdheeft het hoofdbe stuur der Maatschappij tot bevordering van landbouw en veeteeld in Zeeland zich met een adres gewend tot gedeputeerde staten dezer provincie. Op grond van de ver uiteenloopende meeningen te dezer zake verzoekt het hoofdbestuur gedeputeerde staten het onderwerp tot klaarheid en de gemoederen tot rust te willen brengen en daartoe officieel en in het openbaar te onderzoekeu1°. Of wageus met breede velgen volgens het reglementzonder bepaling van een maximum van belasting, aan de kunstwegen, met name de grindwegen in doorweekten staat verkeerende minder nadeel berokkenen dan de thans gebruikt wordende wagens met smalle velgen, wier natuurljjk lichtere bouw van zelf eene minder zware belasting toelaat 2°. Of het met bet oog op de bedoeling van het reglement niet noodzakeljjk zal zjjn den deelbaren last even als den ondeelbaren boven 5000 kilodoor wagens met breede velgen te vervoeren, aan eene coutrole te onderwerpen en zoo jaof het dan onmogeljjk is ook zonder weegbruggen op geringere lasten controle te houden wanneer men meent dat te kunnen doen op vrachten boven 5000 kilo? 3°. Of de meerdere breedte der velgen op wegen of bouwland in vochtigen klenrigen toestand verkeerende zooals ten tjjde van den oogst of de bemesting der lande rijen niet weinig voorkomt, niet zooveel meerder trek kracht dan de thans gebezigde door aanhechting der slib vereiscben zaldat Het thans gebruikelijke tweespan onvoldoende en de uitoefening van het bedrjjf voor velen ondoenlijk worden zal 4°. Het vermoedelijk bedrag der tot vorbreeding vereischte uilgaven opdat bljjke of de verwacht wordende besparing vau onderhouds kosten der wegen daartegen opweegt. 5°. Of de veran dering der velgen vóór den gestelden termjjn op deugde lijke gronden uitvoerbaar kan worden geachtmet het oog op den aanwezigen voorraad van het daarvoor 'oenoodigde en geruimen tjjd voorbereiding behoevende inlandsche hout Ten slotte stelt het hoofdbestuur zoowel den kracht meter der Maatschappij als de persoonljjke medewerking zijner leden tot bereiking van het beoogde doel beschik baar. Zierilizee, 5 Febr. De tegen eergisteren ber. legde vergadering van den gemeenteraad heeft geen voortgang gehad. Heden namiddag ten J. ure is eene vergadering gehouden waarin o. a. verworpen is het gewijzigde voorstel van den heer Zuurdeeg om eene enquete te houden tot beantwoording der vraag verkeert het lager- en meer uitgebreid lager onderwjjs in deze gemeente in kwijnenden toestand, en zoo ja, wat is de oorzaak daarvan Zierikzee, 5 Febr. Met genoegen kunnen wjj mededeelen dat de commissie die zich opgeworpen had tot bespreking van eene feesteljjke herdenking hier ter stede van het verdrijven der Spanjaarden hare pogingen met goed gevolg bekroond heeft gezien. De door haar uitgeschrevene bijeenkomst van Zatur- dag jl. werd door een talrijk publiek vereerd. De voorzitter, jhr. mr. G. L. Schor er, opende met enkele krachtige woorden de vergadering. Overal in den lande zal feest gevierd worden bij de herdenking van hetgeen voor drie eeuwen is gebeurd. Hjj wees er op hoe toen de grond gelegd is voor de vryheden die wy tegenwoordig bezittenvrijheid in onze personen en in onze goederen vrijheid van spreken en van den ken zaken welker belang wij dageljjksch hooger leeren schatten. Hjj drukte den wensch uit dat bij deze feestelijke herdenking aan niets anders worde gedacht; dat alle godsdieustige twisten mogen vergeten bljjven. Ieder Nederlander wie hij ook zij welke richting hjj ook toegedaan zijkan dan mede feest vieren. Een daverend applaus toonde hoe zeer de vergade ring met het gesprokene instemde. Het gevolg wasdat na eenige woordenwisseling is beslotendat er zal gevormd worden eene commissie waartoe zullen uitgenood>gd worden verschillende heeren hier ter stedealsmede heeren burgemeesters der ver schillende gemeenten van Schouwen en Duiveland. Verschillende heeren ter vergadering aanwezig zijnde verklaarden zich bereid het lidmaatschap der commissie te willen aanvaarden. Deze commissie zal uit haar midden een kleinere commissie vormen belast met het opmaken van een plan van feestviering met beraming der onkosten. Zoodra de commissie met haar plan zal gereed zijn zal zij het aan de groote commissie ter goedkeuring aanbieden. Verder is besloten aan den heer mr. B. C. Cau, bur gemeester van Zierikzee, het Eere-voorzitterschap der commissie op te dragendat naar wjj vernemen door hem is aangenomen. Wy wenschen aan de commissie alle succes op haar streven en hopen dat de Zierikzeesclie burgerij door hare medewerking blijken van sympathie zal geven. Naar wjj vernemen zal, bij gelegenheid van het derde eeuwfeest onzer onafhankeljjkheid het licht zien van een derdenu zeer goedkoope druk van den zoo gunstig bekenden bundel verhalen uit den vrijheids oorlog tegen Spanje, getiteld: „Uit den Geuzentyd en dien we te danken hebben aan de pen des heeren W. N. Wolterink. In dezen bundel komen o. a. voor „Een Wilhelmus van Nassouwe te Zierikzee," waarin op onderhoudende wijze wordt verhaald hoe de man nen van Zierikzee, met Lieven Heere aan het hoofd, de hun toegedachte Spaansche bezetting verdreven en »De Geuzenbruid" van welke boeiende vertelling uit die zoo benarde tyden Schouwen eveneens het tooueel is. De prijs van den geheelen bundel zal thans slechts ƒ1,50 bedragen. Uit Meppel schryft men aan de 2V. A. C. De krankzinnigheids manie begint hier aanstekend te worden; het ergste van alle9 is, het plotseling uit breken der ziekte bjj sommigen en de verwoedheid waardoor enkele oogenblikkeljjk zyn aangedaan. Zoo werd o. a. Zaturdag jl. een persoon naar het stads ziekenhuis vervoerd waar reeds een ander op vertrek naar Deventer of Zutphen staatwiens woede geeu grenzen kende en om zich heen beet als een dol dier. Men was byna niet bjj raagte hem tot be daren en uit zjjn huis naar 't ziekeulocaal te brengen

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1872 | | pagina 1