ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. 28sleJaarg. Donderdag 1 Februarij 1872. No.5056. Kennisgeving. De BURGEMEESTER van Zierikzee brengt ter kennis van de Ingezetenen dat er op Zaterdag den 3den Februarij e. k. des namiddags te één ureop het Raadhuis alhiereene openbare Vergadering van den Gemeente-Raad zal gehouden worden. Zierikzee den 30 Jannarij 1872. De Burgemeester B. C. CAÜ. B eken dm ak ing. GRONDBELASTING. De BURGEMEESTER van Zierikzee maakt bekend dat hem ingevolge art. 15 der wet van den 26 Mei 1870 (Staatsblad no. 82) door den heer Bewaarder der hypotheken en het kadaster in deze gemeenteis toe gezonden een staat, aanwijzende de uitkomsten: 1°. der meting naar de artikelen 9 en 10 2°. der schatting naar de artikelen 11 tot 13; 3°. der afschrijving van belastbare opbrengst naar art. 6 4°. der verbeteringen naar art. 23 5°. der regeling van den aanvang der termijnen naar art. 42 der aangehaalde wetdat die staatte rekenen van heden afgedurende dertig dagen voor belanghebbenden ter Secretarie dezer gemeente ter inzage is nedergelegd en herinnert aan art. 16 derzelfde wet, waarbij is bepaald dat de belanghebbende, ten koste van ongelijk, in een aan de Gedeputeerde Staten gerigt verzoekschrift (op ongezegeld papier) hermeting of herschatting kan vorderen binnen den tijd voor het tor inzage liggen bepaald. Afgekondigd van het Raadhuis den 31 Januarij 1872. De Burgemeester voornoemd B. C. CAU. De Brielsche feestviering. Nog slechts twee maanden scheiden ons van den dag, waarop voor drie honderd jaren de eerste dageraad van Neêrlands vrijheid, na jarenlange onderdrukking, aan brak. Den eersten April 1572 viel de stad Brielle in handen der Watergeuzen en werd zij de grondsteen waarop het gebouw van Neêrlands staalkundige en godsdienstige vrijheid werd opgerigt. En den eersten April 1572 tevens opende zich in onze geschiedrol eene nieuwe afdeeling welke op iedere bladzijde de sporen draagt van den moed de vaderlandsliefde en de geest kracht onzer voorouders. Is het wonderdat waar zulk een eeuwfeest aan do kim verrees, te Brielle eene com missie zich vormde om de herinnering aan het gedenk waardig jaar 1572 te vereeuwigen En had men niet regt, om te verwacbteu dat zulk een loffelijk plande algemeene sympathie in den laude zou verwerven Had men niet mogen hopen dat het gansche volk eenparig en eenswillend zich zou hebben geschaard om deze commissie ten einde eene dankbare hulde te brengen aan 't voorgeslachtdat onze onafhankelijkheid zoo roemruchtig bevochtdat het alle staatkundige en kerkelijke veeten zou hebben vergeten om zich te ver eenigen onder de banier der vrijheid En had men dit niet te eerder mogen verwachten in een tijdals de tegenwoordigewaarop het regt der kleine volken het meest door eigen veerkracht wordt bepaald Doch èn de toepassing van het plan der commissie èn hel plan zelve ondervond en ondervindt nog dage lijks ernstige tegenkanting. De commissie ontmoet naar het schijnttot dusver meer tegenwerking dan zamenwerking. Wat de toepassing betreftdaarover willen wij het stilzwijgen bewaren. Wij dweepen niet met de oprig- ting van gedenkteekenen ofschoon wij moeten erken nen dat in gedenkteekenen althans een beginsel spreekt, terwijl do standbeelden in den regel hulde brengen aan den persoon. Toch hadden wij liever gezien dat de zeenimf achterwege ware gebleven en wij hopen nog dat de commissie uit de weinige sympathie die haar nimf heeft gevonden tot de overtuiging moge komen, dat eene stichting tot verpleging van oude krijgers of zeelieden meer met het nationaal gevoel overeenstemt dan eene allegorische voorstelling van een historische gebeurteniswier geniale bewerking de krachten van al onze Nederlandsche beeldhouwers overtveft. Niet in steen wenschen wij de groote daden onzer voorouders te griffelenmaar in weldadige en nuttige werken die ook meer waarborg van duurzaau heid opleveren dan monumenten, die 't geweld des volks of van den vreem deling kan vertrappen. Wat echter het plan zelve aangaatis het inder daad een treurig verschijnsel, een veeg teeken des tijds dat van twee verschillende zijden een wanklank zich mengt in de naderende feestvreugdewaardoor reeds dadelijk het nationale der feestviering dreigt verstoord te worden. Onze Roomsch-katholieke en onze anti-revolutionaire burgers, wij kunnen gelukkig zeggen niet allen van hen, hebben zich bejjverd de ware beteekenis van het feest te miskennen en tot onthouding aan te sporen. Eenige onzer katholieke landgenooten hebben niet geaarzeld de vrjjmaking van den Nederlandschen grond van het juk der Spaansche tyrannie als eene daad van tirannie te brandmerken als eene daad van onregt, dat zich door de ongehoordste gewelddadigheden heeft ge kenmerkt. Wij wenschen volkomen onpartijdig te blijven in onze beoordeeling. Het is niet te ontkennen dat niet al de middelen waardoor bet geslacht van 1572 die vrjjmaking verkreegden toets van regtmatigheid kunnen doorstaan. Er zijn destijds in de hitte van den strijd kerken geplunderd geestelijken mishandeld en andere daden van geweld gepleegd die beter niet waren geschied. Maar verlangt de Brielsche commissie dat wij al die handelingen zullen goedkeuren of verlangt zijdat wij de verkregen uitkomst zullen toejuichen En moeten de katholieken hoe zij ook denken over de gebezigde middelen niet zelve tot de overtuiging komen dat de afschudding van het Spaansche juk voor Nederland een zegeu is geweest, en voor hen zelve eene weldaad daar zij zelve werden geplaatst onder de schuts der vrijheid en staatkundige regten en vrijheden ver kregen die heu tegen iedere onderdrukking beveiligden? Aau het herinneringsfeestdat wjj gereed zijn te vieren wordt geen kerkelijkmaar een staatkundig karakter gegeven. Het zelfstandig volksbestaan is eene weldaad, aan alle Nederlanderszonder onderscheid van gods dienstige rigtingbewezen, Geene godsdienstige over tuigingen worden gekrenktmaar staatkundige overtui gingen versterkt. Geen binnenlandsch geweld van vroeger dagen bevestigd of goedgekeurd maar kracht geput uit onze geschiedenis om veilig te zjjn tegen mogelijk buitenlandsch geweld in de toekomst. Wij achteu het verzet van het katholieke deel onzer landgenooten alzoo van allen grond onlbloot; wij betreuren zelfs dat het deze schoone gelegenheid tot verbroedering en eensge zindheid wil bezigen tot verkettering en partijhaat. Als de godsdienstige hartstogten zóó worden aangeblazen zullen wij zeker weerloos staan tegenover iederen buitenlandschen vijand. Nog eene andere rigting in den lande toont zich onvoldaan. De zoogenaamd chrislelijk-hislorische. De mannen van de Heraut wenschen dat eene geuzen- stichting verrjjze. Zij gaat dus zelfs verder dan de Roomsch-katholieken: zij wil een monument van gods dienstige onverdraagzaamheid. Zjj willen wel feestvieren maar alléén met protestanlsche landgenooten. Zij wen schen eene geïsoleerde feestvieringdie een bepaald protestantschanti-katholisch karakter draagt. Zóó ziet men hoe eene schoone zaak kan bedorven worden, als men haar met hartstogt en godsdienstige partgzucht vermengt. Toch wanhopen wij nog niet geheel aan het welslagen der feestvieringal kome ook de zeenimf te vervallen. Daarvoor waarborgt ons het gezond verstandde vaderlandsliefde van de groote meerderheid der natie daarvoor waarborgt ons tevens de ervaringdie ons volk bezitdat alleen in eensge zindheid de kracht is gelegen om ons tegenover het verlies onzer onafhankelijkheid te vrijwaren. Even als de gemengde schoolals zinnebeeld der Staats-eenheid zich boven de bekrompene beginselen van het secte- onderwijs verheftzoo zal ook de feestviering vau 1 Aprilals eene gemengde feestvieringzich van de ketenen vau godsdienstige onverdraagzaamheid weteu los te rukken. Nieuwstijdingen. Te Birmingham heeft een man zijn zestigjarige vrouw vermoord en zich daarna opgehangeu. Toen de zoon te huis kwam ontmoette hij zijn vader aan de deur, die hem zeide dat hy ale ging halen. De zoon binnentredendevond zijn moeder dood in de keuken liggen. De politie ontdekte later deu vader nabij een spoorwegstationhangende aau een lantaarnpaal. Iu zijn hoed vond men op een papiertje zyn naam Thomas Pieken en het adres van zijn broeder, doch verder niets. Thomas Pieken was vroeger pachterdie zich volgens zeggenniet goed gedroegzijn ver mogen doorgebragt had en eindelijk veldarbeider was geworden. Ook hij had (even als dr. Watsou, gelijk wat dezen betreftuit een brief van diens vriend den geestelijke Drew blijkt)gedurig met zyn vrouw ge twist en dikwijls gedreigd haar en zich te zullen afmaken. jOuUstklmtb. De bevolking van Berlijn telt 631 duizend Protestanten, 41 duizend Katholieken en 21 duizend Isrsëliten. De laatsten staan, wat het meer gevorderd onderwijs betreft, boven aan. Van 100 Israëlitische jongens bezoeken er 57 de scholen voor voortgezet lager onderwys, eu van die der Christeuen slechts 27 van de 100. By de meisjes maken er van de Israëlitische jeugd 66 en van de Christe lijke slechts 16 van de 100 van dat onderwys gebruik. Vau de 358 huisgezinnen, die gouverneurs of gouver nantes voor zich zeiven hebben, behooren er 100 tot de Israëlitische godsdienst. jHebcvlantr. Zwolle26 Jan. Naar wy vernemen is door den regter-commissaris een commissie benoemd van des kundigen om te onderzoeken of de hier gedetineerde Hasseltsche bakkerwiens gruweldaad wy onlangs mededeelden (poging tot moord op zijn 17jarige dienst bode) ook aan zielsverbystering lijdt. De commissie zou bestaan uit dr. van Lennep, 1ste geneesheer aan het krankzinnigengesticht te DeventerR. de Brouwer officier van gezondheid IbIo ld. en dr. Krosbeiden laatsten te Zwolle. Maastricht,28 Jan. De Rijksambtenaar Sclireuder, dienstdoende aan het station Luik-Maastrichthad gisteren avond de onvoorzigtigheid, voor een in gang zijnde locomotief te willen doorloopenhy werd omver geworpen en 25 passen voortgesleept, eer de machinist, door het roepen der omstanders opmerkzaam gemaakt, kon stilhouden. De ongelukkige werd een been verbrijzeld, zoodat men onmiddellijk by zijn aankomst in het burger hospitaal tot het afzetten daarvan heeft moeten overgaan. By het groote bloedverlies en de reeds hooge jaren van den lyder twijfelt men aan het behoud van zyn leven. Goes 29 Jan. Eindelyk is het pleit beslist omtrent de schoolgelden voor de verjaagde meisjes. De raad heeft met eenparige stemmen besloten dat er geen schoolgeld zal worden ingevorderd by de oudersdie reeds geuoeg gedwarsboomd en teleurgesteld zyn, omdut hunne kinderen van de school werden verdreven. Op welke gronden het besluit genomen is is eene ver borgenheid want na eene zitting met gesloten deuren, werd het besluit zonder discussie genomen. De sub-commissie voor het Brielsche monument wordt hier druk besproken. Men is zoo gewoon aan scherpe afscheiding en aan treurige verdeeldheid dat men zich maar niet begrijpen kan hoe orthodoxen en liberalen van vry geprononceerde richting in zoodanige commissie kunnen zamenwerken. En in plaats van het doel te bevorderen door die zamenwerking als een ge lukkig verschynsel aan te wyzen heeft men allerlei aanmerkingen en zou misschien ook op dit punt liever twist en verwydering zien. De katholieken hebben op beleefde uitnoodiging geweigerd om aan de commissie deel te nemen, maar dit was hier even als elders te verwachten. Voor de meisjesschool is nog geen voordracht ge daan althans zoover het publiek weet. De belang hebbenden zyn er wel mede ingenomen dat men de zaken zoo rijpelijk overweegtmaar in dit bijzonder gevalzouden zy een weinig voortgang in het belang hunner kinderen wel wensclielyk achten. TIioIoïi 29 Jan. Naar aanleiding van het rap port dat onlangs in den gemeenteraad alhier dooi de uit zyn midden benoemde commissie werd uitge- bragt aangaande den weg dien men moest volgen om de overbrugging van de rivier de Eendracht by deze gemeente tot stand te doen komen is thans door den raad met eenparige stemmen het volgende besluit genomen «behoudens goedkeuring van Gedeputeerde Staten ten behoeve dier overbrugging, onder nader overeen te komen voorwaarden afstand te doep van het door de gemeente als haar eigendom verpacht pontveer; »nan Gedeputeerde Staten in overweging te geven en hen uit te noodigen om aangezien die overbrug ging zoowel de provincie Noord-Braband als Zeeland aangaatnaar aanleiding der artt. 96 en 97 van de provinciale wet te dier zake zich te wenden tot het gedeputeerd colloge van Noord-Braband, ten einde by gezamenlijk overleg, en na de noodige voorbereiding dier zaakin de eerstvolgende zomervergadering van de staten dier provinciën een voorstel te doen om door de beide provinciën die overbrugging te doen tot stand brengen." Aan dezelfde commissie werd opgedragen zich in persoon naar den Commissaris des Konings te begeven om die overbrugging in zijne belangstelling aan te bevelen. Eindelyk word nog besloten mededeeling te doen van hetgeen dezerzijds was geschied aan het gemeente bestuur van Bergen-op-Zootu en aan de kamer van koophandel en fabrieken aldaardie van hunne be langstelling in de overbrugging bij herhaling hebben doen blijkenten einde hen in de gelegenheid te stellen in gelijke rigting werkzaam te zijn tot be reiking van het beoogde doel. ZïevïliSBee, 31 Jan. Volgens besluit van den Commissaris des Konings iu deze provincie zal de loting voor de nationale militie dit jaar op de volgende dagen plaats hebben in de onderstaande gemeenten Kortgeüe,- den 14 February voor de gemeenten Wis- senkerke, Colynsplaat, Kats en Kortgene. Zierikzee, den 16 Februarij, voor de gemeenten Bruinisse, Oos- terland, Dreischor, Nieuwerkerk, Ouwerkerk en Zie rikzee. Brouwershavenden 17 Februarijvoor de gemeenten Burgh, Haamstede, Renesse, Noordwelle, Ellemeet, SerooskerkeEikerzee, Kerkwerve, Zonne- maire Noordgouwe Duivendyke en Brouwershaven. Tholen, den 19 Februarij, voor de gemeenten St.-Phi- lipsland Stavenisse St.-Annaland St.-Maartensdijk Scherpenisse Poortvliet, Oud-Vossemeer en Tholen.— Goes, den 21 Februarij, voor de gemeenten Borsselen 1s Heerenhoek Heinkenszand Wolfaartsdijk 'sHeer- Arendskerke en Goes. Goes den 22 Februarijvoor de gemeenten EllewoutsdijkDriewegen Oudelande Ovezande NisseBaarland Hoedekenske.rke's Gra venpolder, 's Heer-Abtskerke Kattendijke en Kloet- tingen. Kapelleden 23 Februarijvoor de gemeenten Rilland, Fort Bath, Waarde, Krabbendijke ,Yerseke Kruiningen SchoreWemeldinge en Kapelle. Met betrekking tot de groote gebeurtenissen, welke dit jaar zullen herdacht worden, zijn voor de schooljeugd bereids vier feestzangeu vervaardigd, op bekende wijzen. Zjj zjjn getiteld: 1572, 1672, 1772 en 1872, en vervaar digd door H. de Vries, Wz., terwijl de uitgever P. Kluitman te Alkmaar voor eene goede uitvoering heeft gezorgd, tegen den prijs van 5 cents, maar per 100 exemplaren voor schoolgebruik/2,50. Ook met het oog op die naderende feestvieringen, is bij de firma Kemink en zoon te Utrecht, eene keurige plaat uitgegeven, met sierlijk ge'illustreerden rand omgeven, tot eene schoone en nuttige feestgave aan de schoolleerlingen, als een geschenk, hetwelk hen na jaren nog zal kunnen doen spreken van heilige belangstelling van het nageslacht in hetgeen door onze voorouders, onder hoogeren zegen, in 1572 gedaan is. Bij een honderdtal genomen zal deze feestplaat slechts op 10, en by 50 exemplaren op 12 centen te staan komen. Men schrijft uit Bergen-op-ZoomIn de groote sociëteit alhier is met algemeene stemmen het besluit genomen de inneming van den Briel op 1 April a. s. feestelijk te herdenken. Yan stadswege schjjnt niets gedaan te worden. Dit was ook wel te verwachtenwant de burgemeester heeft geweigerd te teekenen op de lijst voor het monumentiu den Briel op te rigtenhem ter teekening aangeboden. Naar men verzekertzou de persoon die aanvan kelijk met die lyst rond gingdit op last der geeste lijkheid hebben moeten staken. Binnen weinige dagen zullen twee personen te Gastel, bij Breda, hun 70sten trouwdag vieren. De man is 91 de vrouw 88 jaren oud. Het plan is hen met een rijtuig met zes paarden bespannen van hunne woning naar de kerk te rijden. Een jong kindin eene der lanen aan den Binnenweg te Rotterdam woonachtig, zijn dezer dagen des nachts in zijn slaap de toppen der vingers door ratten afgeknaagd terwyl het door diezelfde dieren ook eenige wonden aan het oor werd toegebragt. Eene belangrijke en treurige zaak hield in de verleden week velen te Utrecht bezig. Voor de arron- dissements-regtbank aldaar stouden den 11 Januarij 11. teregt: 1. mejufvrouw M. M. van Frankenhuizendi rectrice van een inrigting te Montfoort, waar kinderen worden opgenomen, wier ouders hen thuis niet willen of kunnen opvoedenen ook bestedelingen onder welke verscheidene oude liedenen 2. P. de Graaf, oud 59 jaar, bestedeling in dat gesticht beschuldigd, de eerste beklaagde, van twee jonge meisjes in het gesticht te hebben geslagen en mishandeld of door den tweeden beklaagde te hebben doen slaan en mishandelenen de tweede beklaagde van medepligtigheid aan mishan deling. Er waren 40 getuigenzoo a charge als dé charge, gedagvaard. Als verdediger van de eerste be klaagde trad mr. B. G. A. Pabst op. De drie eerste getuigen waren een der mishandelde meisjes en twee vroegere dienstboden. Haar getuigenis kwam ongeveer hierop neer, dat het bovengenoemd meisje eens, toen zij een 25centstuk weggenomen had, volgens haar zeggen om brood te koopendaar zy grooten honger had, op last van de directrice op den zolder werd kromge- bonden en vastgemaakt aan een paal en toen door bovengenoemden de Graaf, met een tak van een bessen- struik met doornen, op haar rug, handen, beenenen aangezigt geslagen, en vervolgens gedurende den geheelen dag in een hok opgeslotenwaar alleen door een gat in de deur lucht en licht kon komen en dat wel eens gebruikt was om lijken te bergen. Bij een andere ge legenheid had de directrice haar, toen zij een vlek op haar muts had of eeuig ander vergrijp had gepleegd, met een borstel op het gezigt, de armen en beenen en bij eene andere overtreding met een stoelenklopper geslagen. Een ander meisje, dat nu krankzinnig is, was ook verschillende malen door de directrice of op haar last door de Graaf geslagen en opgesloten, niet alleen bjj dag, maar ook des nachts; ook wa9 het eens het blok aan 'tbeen gedaan, waarmede zij dan moest loopen en werken. Herhaalde malen was haar het outbyt onthouden, omdat zjj, last gekregen hebbende in de bedden der mannen vlooijen te gaan zoeken, er geen vond. Volgens de gehoorde getuigen was het voedsel er zeer ontoereikend; vleesch werd volstrekt niet gegeven; alleen in de dagen van de veeziekte kreeg men wel eens vleesch. Dat ontbreken van vleesch is te meer opmerkelijk in een gesticht, waar kinderen uit den goeden burgerstand, zooals de mishandelden waren, tegen be taling worden opgenomen. Onderwys werd niet gegeven; sedert 1865 was er geen onderwijzer geweest. Nog verklaarden de getuigen, dat de Graaf het ambt van scherpregter vervulde, en de executiën altijd plaats hadden wanneer hy thuis was en Zondags na kerktijd. Vervolgens werd de vierde getuige gehoord J. van Dokkumook een bestedeling van dat gesticht, die tevens als portier diende. Deze had in de instructie een zeer omstandige en voor de beklaagden zeer be zwarende getuigenis afgelegd: onder anderen had hij zijn mes geleend, om den bessenstruik, waarmede ge slagen werd, af te snyden, en later had hij een doek gehaald, om daarmede het handje van de eerste getuige, dat hevig bloede te omwindenook de eerste getuige en de derde verklaarden, dat hij er bij was geweest en alles moest gezien hebben; maar nu op de teregt- zittingna beëedigingverklaarde hij nergens van te weten en niets gezien te. hebbenna herhaalde malen door den voorzitterde leden en den substituut-officier vermaand te zijn de waarheid te zeggen nadat hem herhaaldelijk zijn vroegere verklaringen waren voor gelezen en hy verscheidene keeren met de eerste eu derde getuigen was geconfronteerd, bleef hij bij zijn verklaring, van niets te weten, volharden. Nadat de regtbank ruim een uur pauze had gehouden, en hy dus tijd had te bedenken, beval zij, op requi sitoir van het openbaar miuisterie, de gevangenneming van van Dokkum als verdacht van valsche getuigenis, en stelde zijn zaak in handen van den regter-commis- saris. De regtbank schorste de zaak tegen de beklaagden, totdat dit incident tot klaarheid zal zyn gebragt. Men leest in de Heraut het volgende Het argument dat gemoedsbezwaren tegen de vaccine slechts by enkelen en wel bij onontwikkelden voor komen is reeds zoo oud en beduimeld dat het bijna alle fri9cbheid heeft verloren. Men maakt die gemoeds bezwaren eenvoudig bespottelijk en daarmee afgedaan. De triomf is behaaldmaar bloed kostte ze niet. Hebben onze liberale woordvoerders dan geheel uit het oog verlorendat die belagchelyke gemoedsbe zwaren ook een staatkundige zij hebben waarmee men rekenen moetwillens of nieten die geen regent hoe liberaal ook straffeloos veronachtzaamt De heer Blaupot ten Cate komt hunin het jongst debat van den Groninger gemeenteraad over de ver- pligte vaccine op de bijzondere scholen tegemoet en herinnert hun waaraan zy zich bezondigen. Hij radi- kaal van overtuiging en dat juist geeft dubbel ge- wigt aan zyn woorden sprak over de verordening, die ter tafel was aldus „Zij is verkeerd ia beginsel, omdat er door wordt te kort gedaan aan de persoonlijke vrijheid der ingezelcnen. In de verordening geldt het principegeen onderwijs zonder in enting. Spr. gelooft dat dit de sterkste dwang isdien men ooit kan uitoefenen. Hij zal hier niet uitwijden over het al of niet gegronde der gemoedsbezwaren die bij velen bestaan, hij voor zich meent, dat ze ongegrond zijn maar het is een feitdat ze bestaan dat er bezwuren bestaan tegen deze kleine co nuttige operatie. Maar wnarom, vraagt Spr., zal men die bezwaren niet eerbiedigen, waarom zal de raad dit niet doen, die zijnen werkkring door regeling te buiten gaat? Waarom geene eerbiediging juist iu dit geval Maar deze verordening is een uitvloeisel van een verkeerd beginsel, dat zelfs bij onze radicalen liberalen en socialisten ingang vindt, dat men alles wil reglementeren, dat men den maatschappeljjken .loestaud door reglementen wil con solideren en veranderen. Het is een beginsel't welk zich dikwijls openbaartmen wil kunstmatig de maatschappij vooruitbrengen maar vergeet, dat zij zich niet laat regle menteren." Hetzelfde schadelijk beginsel brengt die verordening over in de school. Daar treedt het op als ongeroepen politieman en ook als zoodanig stelt de heer Blaupot ten Gate het aan de kaak. Nogmaalsde spreker is zelf radikaal. „Zij belast den onderwijzer met eene groote, moeijelijke administratie, zij plaatst hem als agent van politie tegen over de ouders en zal de oorzaak zijn dat een groot aantal kinderen geen onderwijs zullen ontvangen en dat, terwijl van eene andere of liever van dezelfde zijde aangedrongen wordt op schoolpligtigheid. Het gevolg van al dat reglementeren zal zijn dat er een slechte toestand geboren wordt. Er zal geen onderwijs gegeven worden aan de kinderen dan ten koste van de overtuiging der ouders. Het gevoel vau pligt en verantwoordelijkheid bij de individuen zal worden ver stompt." Had het onzerzijds duidelijker kunnen worden gezegd Kerknieuws. Te Poortvliet is ds. H. Bax 21 Jan. bevestigd door zijn voorganger, ds. de Wilde, thans pred. te Schiedam, met 1 Thess. 5: 24a, intr. met Ps. 37: 23a. Ds. J. Visser zal te Schoondyke op 4 Febr., en zoo ook ds. Geertsema Beckeringh den llden dezer te Klevers- kerke bevestigd wordende laatste door ds. van Leeuwen pred. te Colynsplaat. Het afscheid te Kats is bepnald op 4 Febr. Ds. Nonhebei, pred. te Middelburg, en Ds. Hage, pred. te Wolfaartsdijk, komen beiden voor op het zestal van predikanten, opgemaakt door het kiescollege te Leiden Gemengde berigten. Het zwartje te B. zal spoedig de reis gaan aannemen naar S., waar hij het veel beter zal hebben, want hij beviel niet meer. Eene boeren-mcid te 's H. heeft het zoo druk met het schrijven van brievendat zij haar werk vergeet. Zij begint nu van een slokje te houden, dat toch altijd beter is als tabak. Maar maakt dat gij nooit dronken zijt, Want zoo vermorst gij maar uw tijd, Eu gij wordt zoo maar lui en traag, En dat ziet toch de vrouw niet graag. Te S. moest een slagters-zoon eu dochter zoo veel snaps niet hebben van anderen, want het geld is bij hen ook Diet in den weg; en: Zij zijn zoo opgeblazen En hebben veeltijds zin, In groote volle glazen, Maar wijn komt er niet in. Iemand te D. wordt aangeraden niet meer te pronken met geleende kleêrenwant dat kan niet blijven duren. Eene dienstmeid te Stavenisse gaat het nu eerst naar haar zin krijgen, want zij is uu in kennis gekomen met twee vrijers; maar zij zullen om haar moeten loten. Een schermmeester te Stavenisse zal zijn dogen nog moeten verwisselen voor een schrepel, want het schermen diept niet genoeg op om er heer van te kunnen zijn. Een arbeiders-jongen onder het Poorlambacht, moest des zalurdogs avonds geene getrouwde vrouw gaan afhalen, want het wordt opgemerkt; dus: Nu weet gij het beste maat, Dat gij zoo komt op de praat En wil dat nu goed verstaan: Die de schoen past trek hsra aan. Te S. wordt een boeren-knecht aangeraden, van de meisjes geen kwaad te spreken, daar hij zoodoende er zeker geen vinden zal; want: Rap van tong en schraal bij geld, Zijn er weinig op gesteld, Dus als gij een meisje wil, Houdt vooral uw tong dan stil. Ingezonden stukken. EEN DROOM. Ik sliep en droomdeik droomde van twee soorten van menschen en burgersvan burgers met en zonder slaapmuts, en gansch vervuld van 't bijwonen eeuer meeting te Tholen (voorwaar een vrij ongewone zaak in dit gedeelte van het kiesdistrict, dat den heer Saay- mans Vader naar de Tweede Kamer afvaardigt) was ik in den geest tegenwoordig bij eene tweede vergadering naar aanleiding van de voorgestelde plaatselijke feestvie ring op 1 April 1872. Ik hoorde één der burgersvolgens zijn zeggen tot de laatstgenoemde klasse bekoorende de notulen voorlezen, (hoewel ik toch duidelijk zag, dat het niet de eigenlijke secretaris van de sub-com missie was) van 'tgeen in de vergaderiug op 15 Januari 11. was verhandeld; ik vermeende enkele onnaauwkeu- righeden in die notulen op te merken, waarschijnlijk een gevolg d&ürvan dat niet de wezenlijke secretaris maar zooals ik zeide een «slaapmutslooze burger" de notulen had opgesteld en deze tijdens de vorige vergadering geene aanteekeningen had gemaaktmaar geheel op zijn geheugen had moeten afgaanen reeds dacht ik uit des voorzitters mond de vraag te zulleu hooren «heeft ook iemand aanmerkingen op de voor gelezen notulen?" toen de pseud ecretaris zyn rol van notulenschrijver vergetende, losbrak in catechetische ontboezemingen waarvan mij nog enkele klanken zyn bijgebleven, als daar zyn «onverschilligheid, vrees, vrees en onverschilligheid beiden marktgeschreeuw juist uit de struiken gerichte schoten" enz. enz na al welke groote woorden mij één twee ja soms drie uit- roepingsteekens als zoo vele opgeheven lansen en pie ken (want ik begon zeer onrustig te slapen) schenen voorgehouden te worden en juist brak de als secretaris gefungeerd hebbende burger in een zieldoordringende jammerklacht van«arm Vaderland" uitwaarbjj twee dikke tranen hem over de wangen biggelden toen ik ontwaakte en rnjj gelukkig herinnerde dat alles maar een droom was geweest, en, dat«marktgeschreeuw" nooit door een «burger zonder slaapmuts" wordt aan geheven. Tholen 26 Januari 1872. Q. N.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1872 | | pagina 1