ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. j\o.5055. Dingsdag 50 Januarij 1872. 28sleJaarg. ■W Algemeen Overzicht. De houdiug van den President der Fransche Repu bliek die om een financiëel verschil met de Nationale Vergadering zjjn ontslag namheeft een treurigen indruk gemaakt en hem zijn prestige voor een groot deel doen verliezen. Wel ging er een onstuimig gejuich op toen de commissiedoor de Vergadering benoemd om een verzoening tot stand te brengen en den heer Thiers te bewegen zijn ontslag in te trekken kwam mededeelen dat de President voor dat beroep op zijne vaderlandsliefde bezweken was en beloofd had op nieuw zijn leven en kracht aan Frankrijk te wijden maar men zon verkeerd doen dat gejuich te beschouwen als een blijk van ingenomenheid met Thiers. Neen, veeleer beschouwen alle partijen dezen President als een nood zakelijk kwaad. En was de rechterzijde niet zoo treurig verdeeldwaren legitimisten en orleanisten niet zoo schrikkelijk wangunstig, wie weet of de zaak dan niet een gansch anderen loop genomen en de Vergadering het ontslag aangenomen had. Nu de President aange bleven is behouden ook de ministersdie n begrepen waren in het votum der Vergadering, hunne portefeuilles. Er wordt nu veel gesproken over het aaustellen van een vice-Prcsident en bet verhaal van de fusie wordt weer opgewarmd. Reeds zou de graaf van Purjjs op weg naar Weeuen zijn om den graaf van Chambord te ontmoeten Inmiddels zette de Vergadering hare beraadslaging over de financiëele wetsontwerpen voortdat tot ver hooging van de belasting op de suiker en dat tot verhooging van de belasting op de lucifers nam zij aan en ook schonk zij haar goedkeuring aan het eerste artikel van het ontwerp betreffende de wederinvoering van de scheepvaartrechten.-Zeker een stap achteruit op den weg van vooruitgang maar geld moet er zijn geld voor en boven alles. Op Corsica wordt voor de verkieziog van den heer Rouher, ex-president van den Keizerlijken Senaattot lid der Vergadering, hemel en aarde bewogen, en daar de republikeinen zich terugtrekken is het niet onmogelijk dat de Bonapartisteu hun zin krijgen. De Gouvernements-commissaris heeft na een lang- durig verhoor zjju requisitoir genomen in zake de moordenaars van de gijzelaars van het Parjjsche volk tijdens den opstand te Parijs. Voor sommigen werd de doodstraf geëischt. Daarop hebben de pleidooien een aanvang genomen. Te Berlijn werd in alle stilte de eerste verjaardag van het Duitsche Keizerrijk gevierd en in een adres van de verbonden Rijksvorsten werd Keizer Wilhelm bij die gelegenheid de eere naam gegeven van ,/de Overwinnaar." In plaats van den afgetreden minister van eeredienst en onderwijs von Mühler is benoemd Dr. Falk tot groote ergernis van alle conservatieven en ultramontanen. Immers deze benoeming is meer dan een eenvoudige persoonsveranderingzij duidt aan dat men een andere richting wil volgen. De verschillende wetsontwerpen door den vorigen minister ingediend zullen waarschijn lijk worden iugetrokken behalve dat betreffende het Staatsschooltoezicht. Tal van petities worden tegen dit laatste ontwerp ingezonden en gelijk elders dikwijls leven ook in Pruisen de oud-conservatieven en de ultra montanen in dit opzicht met elkaar in de meest ge- wensebte eendracht. De Beiersche Landdag houdt zich bezig met een lastige quaestie. De Minister van Eeredienst von Lutz is door don bisschop van Augsburg aangeklaagd van grondwetsschennis op grond dat hij eeu door dezen uit zijn ambt ontzetten pastoor heeft gehandhaafd. De ultramontaansche partij wil deze zaak gebruiken als eeu stormram tegen het Ministerie en de Landdag zal uit spraak moeten doen. Gelijk te verwachten was is in Oostenrijk een breuk tusschen het Ministerie en de grondwetspartij op handen. Deze partij zou om zeker te zijn van de meerderheid in den Rijksraad aan de Polen willen geven wat aan de Czechen geweigerd werd. Maar de Regeering heeft zich daartoe niet bereid verklaard. Het Parlement is te Rome weder vergaderd en houdt zich vooral bezig met de financiëele quaestie. Dat de maatschappelijke toestand nog steeds veel te wenschen overlaat in Italië is niet vreemd als men bedenkt dat er nog meer dan 7000 gemeenten zijn zonder open bare of bijzondere scholen voor lager onderwijs. Het plan dat Z. H. Pius IX Rome verlaten zal schjjnt vast te staau maar waarheen Zie daar de quaestie waarover de omgeving van Z. H. het niet eens is. Bij de opening van het Congres leed het Spaansche Ministerie dadelijk de nederlaag de ministeriëele can- didaat voor het presidentschap van de Kamer vereenigde een betrekkelijk gering aantal stemmen op zich. De President-Minister Sagasta deelde den Koning den uit slag mede en het resultaat was dat by Koninklijk besluit de Senaat en het Congres werden ontbonden. Deze daad heeft een zeer slechten indruk gemaakt en de troepen zjjn onder de wapenen geroepen omdat men vreesde voor oproer, 'tls te hopen dat de nieuwe verkiezingen Sagasta en consorten onmogeljjk zullen maken. Het Portugeesche Ministerie heeft een op liberale leest geschoeid ontwerp tot hervorming der Constitutie in de Kamer ingediend. Het eerste gevolg hiervan was dat de Kamer besloot eene onlangs door sommige leden ingediende voordracht tot wjjziging der Grond wet niet verder te behandelen. De politiek van het Engelsche gouvernement be treffende de onderwjjs-quaestie wordt van verschillende zijden aangevallen. Op een groote vergadering van Nonconformisten te Manchester gehouden werd die politiek geoordeeld in strijd te zijn met de belangen der godsdienstige vrijheid. Men wilde het onderwijs aan de geestelijkheid ontnomen hebben. In alle kerken van Engeland werd op hoog bevel een door den aartsbisschop van Canterbury opgesteld dankgebed uitgesproken voor het herstel van den prins van Wales. Later zal daarvoor nog een plechtige gods dienstoefening gehouden worden in de St.-Paulskerk te Londen. In de hoofdstad heeft zich een maatschappij gevormd voor den aanleg van een tunnel onder het Kanaal van Dover naar Calais. Het huis der Vertegenwoordigers te Washington verwierp tegen het advies van den President het wets ontwerp tot intrekking der inkomstenbelasting, Een amendement op de Grondwet om ook een genatura- liseerden Amerikaan tot President der Vereenigde Staten te kunnen verkiezen werd mede verworpen. De kans van Grant om herkozen te worden is daardoor niet weinig versterkt en de manoeuvre der democraten om een der hunnen aan het hoofd der Republiek te plaatsen mislukt. Brigham Young, de vrome profeet der Mormonen is beschuldigd van moord voor de rechtbank in Utah verschenen. Nieuwstijdingen. £ïwerift«. Uit de jongste opgaven in de New-York Tribune bljjktdat op den 23 December 't aantal ondersteuning ontvangende personen te Chicago slechts 9375 beliep, zijnde ougeveer 6000 minder dan in November, On middellijk na den brand waren 18,000 familien van alles beroofd. Thans reeds zijn 6000 houten woningen ver rezen zeer doelmatig ingericht en gemakkelijk ver plaatsbaar die aan 30,000 personen huisvesting bieden. Elke man of vrouw, die vóór den brand een woning in eigendom of in huur bezat, heeft zulk een houten huis gekregen hetzij om niet hetzij onder beding van termjjnsgewjjze terugbetaling van de waarde. De arme burgers, die geen grond bezaten tot bouwen, zjjn onder dak gebragt in barakken, waar zij 'tonder strenge sanitaire eu politie-bepalingen, zoo goed hebben als de omstandigheden 't veroorlooven d. w. z., ver moedelijk beter dan wanneer ze op eigen kost moesten teren. Omtrent 5000 huisgezinnen zijn in die barakken geborgen. Elk huisgezin heeft een afzonderlijk vertrek, 't Verstrekken van mondbehoeften geschiedt by weke- ljjksche rations, berekend voor twee volwassenen on drie kinderen, als volgt: 3 Eng. ponden spek, 6 E. p. rundvleesch 14 E. p. meel, '/4 E. p. thee, P/2 E. p. suiker, l'/2 E. p. rijst, 3'/2 E. p. erwten, l'/j E. p. zeep1 E. p. gedroogde appels, benevens de benoo- digde lneveelheid aardappels en steenkolen. Te Chicago heeft de Israëlitische gemeente den Joodschen Sabbath laten varen en den Christen-zondag al8 rust- en feestdag aangenomen. Valpnraiso is het tooneel eener werkstaking van zeer bijzooderen aard. Van de 16 geneesknndigen blijven er veer tien te huis. De aanleiding ligt niet in dwang om loonsvcr- hooging, maar in een protest tegen regeringsdwang. Ook in Chili wordt aan de zucht tot reglementeren de teugel gevierd en de uitoefening der geneeskundige dienst bood daarvoor een onuitputtelijk onderwerp. Eene verordening, waarbij de gonees- kuustoefenaren verpligt werden, om beurten naar vastgesteldcn rooster de nachtdienst waar te nemen, om de veertien dagen te vergaderen en over de eischen van den gezondheidstoestand te beraadslagen en waarbij hun verboden werd zouder verlof van het bestuur de stad te verlatendeed de mant overloopen. Het gemeentebestuur heeft thans 10,000 dollars beschikbaar gesteld in de hoop daarmede eenige geneeskundigen uit Enropa te lokken. Vrije overtogt en eene manndelijksche toelage van 200 dollars gedurende het eerste vierendceljnars hunner ves tiging wordt hun die som toegezegd. De Koningin heeft aan den predikant dr. John Sel'oy Watson kwijtschelding verleend van de doodstraf, waartoe hij onlangs is veroordeeld wegens den moord op zijne vrouw gepleegd eu die straf veranderd in levenslangen dwangarbeid. Om de Europesche geleerdendie met de waarneming der zoneclips in Indie belast wnreo te beschermen tegeu de inboorlingenheeft het Engelsch-Indisch bestuur krachtige maatregelen moeten nemen. De heer Lockyer schrijft uit Beku), dat daar een brief was openbaar gemankt, waaruit bleek dat de inboorlingen in de zoneclips het groote monster Rahoo zagen, dat een hunner heiligste goden verslond. Niet alleen schreeuwden zij en maakten zij een vreeselijk geweld, maar staken het gras tusschen de telcskopen en de zon aau, ten einde den vertegenwoordiger der helsche goden te verjagen. Dit schreeuwen en slaan op den tamtam is bij zulk eene gelegen heid zeer lastig en ongerymd; maar het is nog zoo lang niet geleden dat een eclips ook in beschaafde landen soortgelijke I vertooningen uitlokte, In de Scientific American leest men den tekst cencr proclnmatie, in 1699 door den keurvorst van Darmstadt uitgevaardigd met het oog op de aanstaande zon eclips: „Zijne Hoogheid vernomen hebbende dat op aanstaanden woensdag morgen, ten tien ure, eene zeer gevaarlijke zoneclips zal plaats hebben, beveelt dat op den dag te voren en eenige j dagen daarna al het vee in de stallen en schuren moet wor- deo gehoudenen op dien grond voeder moet worden inge slagen. De deuren en ramen der stallen moeten goed gesloten worden; de waterputten gedekt; de kelders en voorraadschuren bewaakt, zoodat in de lucht zich niets kan nestelen en be smetting te weeg brengen, omdat zulks eclipsen vaak oorzaak zijn van verlamming, toevallen, koorts en andere kwalen, waar tegen men alle voorbereidende maatregelen moet in ncht nemen." Stalt®. Vóór eenige weken hebbeu twee katholieke priesters te Rome hunne kerk verlaten, en zyn nu bezig om zich voor te bereiden voor de betrekking van predikant bjj de vrije Italiaansche kerk. JFr»nft rijft, In een spoorweg-rijtuig van den trein van Cette nnar Toulouse heeft den 16en dezer eene vreeselijke gebeurtenis plaats gehad. Te Beziers hadden eenige heeren, die van de kermis aldaar terugkeerdenplaats genomen in een dnmescoupé en waren ingeslapen. In dezelfde coupé zat eeu Italiaan van on geveer 18 jaar. Toen deze meendedat de anderen allen sliepen, haalde hij een dolkmes te voorschijn en stak dit zijn buurman in het hoofd, wiens dood oogenblikkciijk was. Één der reizigers, plotseling ontwakende, en krankzinnig van schrik, opende het portier en wierp zich uit den wagen. Juist pas seerde een andere trein en de ongelukkige werd verbrijzeld. De andere reizigers snelden hem na. Men gelooftdat de machinist begreep wat er plaats hadwant de trein stopte voordat de misdadiger kon ontsuappen. Men had alle moeite om zich van hem meester te maken daar hij als een waan zinnige met den dolk zwaaide. Men moest hem eindelijk met gloeijende slaven bedreigen, om hem te doen begrijpen dat verdere tegenstand hem niet kon baten. Dezer dagen heeft in Marseille een vreeselijke misdaad plaats gehad op den persoon van een Tuneesch handelaar, den heer Grego. Dit jonge mensch, naauweljjks dertig jaren oud, ver tegenwoordigde te Marseille het huis Samaina van Tunis. Hij droeg steeds aanzienlijke sommen bjj zich en op den dag der misdaad moest hij ook eene aanzienljjke som betalen. Des Dingsdag avonds had men hem nog op de beurs gezien. In de beide volgende dagen zag men hem niet wederkeeren. Zjjne vrienden, ongerust over zjjne afwezigheid, telegrafeerden naar Tunis om aan het huis Samama de afwezigheid van zijn vertegen woordiger te melden. Onmiddeljjk werd geantwoord, dat de heer Grego, zoowel bjj de Bank als persoonljjk, voldoende sommen had om aan al zijne verpligtingen te voldoen. De autoriteiten werden gewaarschuwd en door haar werd een onderzoek ingesteld. Men begon met naauw- keurig de door den heer Grego bewoonde kamers in een huis in de straat Montgrand te onderzoeken. Men zag zijne boeken na, opende de kas eu constateerde het verdwynen eener som van 60,000 francs, gedeeltelijk in goud en gedeeltelijk in bankbilletten. Wat was er echter van den Tuneser geworden? Had hjj vrjjwilllig de stad verlaten of was hij het slagtoffer geworden van een valstrik? Men maakte allerlei gissingen, toen een visscher een soort van valies aan de kust ontdekte. Hjj haastte zich van die vondst kennis te geven aan de politie, die een verschrikkelijk schouwspel onder de oogen kreeg. In het valies vond men een afgesneden hoofd, afge zaagde beenen, verbrijzelde armen en stukken bloedend vleesch. Onmiddelijk werd de heer Lombrose, vriend van den overledene, geroepen, die het hoofd van zjjn vriend herkende. Het onderzoek der ingewanden deed zien, dat de overledene vermoord werd eenige oogen- blikken na het middagmaal te hebben gebruikt. Men zegt, dat zware vermoedens rusten op eene on zedelijke vrouw, die men gearresteerd heeft. Na het plegen der misdaad moet men zich naar de woning van het slagtoffer hebben begeven om de 60,000 francs te ontvreemden, waarvan de verdwyning geconstateerd was Slcbcrlttitb. Kampen, 27 Jan. Donderdag namiddag had er een allertreurigst voorval plaats in-de 9(roopapierfabriek alhier; het zeventienjarig zoonlje van de weduwe Wissink, zich te digt nabij de stroosnij-machine bevindende, werd door het kamrad gegrepen, -tengevolge waarvan hij in de snijtrog viel cn zonder tijdige hulp geheel zou zijn omgekomen; de linkerarm werd hein letterlijk afgesneden; nn de onmiddelijk ingeroepen hulp van den stadsheelmeester Mijs, werd hij naar het Stads ziekenhuis ter verdere verpleging overgebragt. Diep te bekla gen is de arme moeder, die in hem hare kostwinner verliest. Amsterdam25 Jan. Johannes Moud 24 jarendeurwaarder der directe belastingen in het arrondissement Alkmaar werd gisteren morgen bij arrest van het prov. geregtshof van Noordholland, onder aanneming van verzachtende omstandigheden veroor deeld tot eene cellulaire gevangenisstraf van 6 maanden en 38 geldboeten ieder van ƒ50, ter zake van 10 ver duisteringen van gelden den Staat toebehoorende10 knevelarijen25 valschheden in geschriften en het 13 maal gebruik maken daarvan. Voor de Crimin. Kamer van het Prov. Ger. alhier» werd de volgende zeldzaam voorkomende zaak behandeld. Een smid alhier, die in December 1870 failliet was verklaard, bood zyn crediteuren een accoord aan, hetgeen door de wettelijke meerderheid word aangenomen, doch door de arrond. regtbank niet gehomologeerd. Dien tengevolge werd hij insolvent verklaard en zjjn inboedel door den curator verkocht. Een paar maanden later, toen de curator nog niet had afgerekend en dus nog in functie was, vernam hjj dat op een, door den failliet verklaarde gespeeld 209te kooplot in de Neder- landsche Staatsloterjj, een prijs van ƒ31000 gevallen was en dat deze zijn aandeel ad 1300 ontvangen, daarmede enkele crediteuren ten deele of geheel voldaan en de rest voor zich behouden had. Alsnu door den curator tot afgifte ten behoeve der massa uitgenoodigd, weigerde bjj daaraan te voldoen. Op deswege ingeleverde plainte vervolgd, stond hij thans teregt ter zake van bedrie- geljjke bankbreuk, door als gefailleerd koopman gelden tot zijn boedel behoorende, te verduisteren. Acht ge tuigen, waaronder de curator, werden gehoord. Be schuldigde erkende het feit, doch beweerde niet te hebben geweten dat hjj na insolventklaring en verkoop van zjjn boedeldat bedrag in de massa moest inbreugen. De advocaat generaal, mr. J. Spoor, achtte dit beweren, vooral op grond der verklaring van den curator, onaan nemelijk oordeelde mitsdien het feit strafbaar en requireerde, met toepassing van verzachtende omstan digheden tegen hem een cellulaire gevangenisstraf van 3 maanden. De toegevoegde verdedigermr. M. C. Lotsy, betoogde daarentegen dat hier elk bewijs van kwade trouw ontbrak. Het Hof zal op Woensdag 31 January e. k. in deze uitspraak doen. Oud-Beierlan<127 Jan. Ia de jongste ge houden gemeenteraadszitting werd door den heer bur gemeester mcdedeeling gedaan van het plan tot het aanleggen van een buurt-spoorwegvan Brielle langs Heenvliet meteenzjjtak naar Hellevoetsluis Geervliet, Spjjkenisse, over het Spui door den Hoekschen Waard over de Oude Maas, om in het eiland IJselmonde aan te sluiten aan den daar bestaanden staatsspoorweg, welk plan is ontworpen door de heeren van Heemstra, Hen- ket c. s. Onmiddelljjk werd een commissie uit den raad benoemd, om een vergadering van door andere gemeenten be noemde commissiën bij te wonen. Men vleit zich dat dit zal leiden tot datgene wat beoogd wordthet doen ophouden van den geïsoleerden toestand dezer eilanden in vergelijking van de bevoor rechte gemeenten welke ^an het voortaan onontbeerljjk middel van vervoer kunnen gebruik maken. ■A.»Wleiil>ui.*£y27 Jan. De gemeenteraad heeft met algemeene stemmen besloten om den post van 1000op de begrooting van dit jaar uitgetrokken ter bestrijding van de kosten voor de viering van het tweede eeuwfeest der roemrijke verdediging van deze veste tegen den herhaalden aauval der Franschen op 26 en 27 Junij 1872 onder nadere goedkeuring van Gedeputeerde Staten te verhoogen met ƒ800en alzoo voor de feestcommissie 1800 beschikbaar te stellen. H. M. de Koningin heeft weder ƒ150 geschonken aan de onder hare bescherming staande kantwerkschool te Sluis. Mmcleltrarg124 Jan. In de heden gehouden zitting van den gemeenteraad is aan burgemeester en wethouders een krediet verleend van 1000, voor het geven van feesteljjkheden en een feestmaal bjj gele genheid van de opening van den spoorweg op den lsten Maart a. s., terwjjl voor hetzelfde doel van het provin ciaal bestuur eene tegemoetkoming van minstens ƒ2000 zal worden aangevraagd. De alhier bestaande vereeni- ging i,uit het volkvoor het volkdaartoe uitgenoo digd zal zich met de regeling der feesten belasten waarvan het programma dezer dagen is uitgegeven. Nieuwedorp gem. 's Heer Arendskerke 29 Jan. In de afgeloopene week werd hier veel onrust verwekt door de uitzinnigheden van een bakkerwaartoe zelfs den bjjstand van politie en justitie vereischt werd. Zieriltzee29 Jan. Bjj de jl. Zaturdag plaats gehad hebbende opening der stembiljetten, ter verkie zing van achttien Hoofd-Ingelanden voor den polder Schouwen, is gebleken dat van de 436 stemgeregtigden 214 biljetten zjjn ingeleverd waaronder vier in blanco. Veertien heeren verkregen de volstrekte meerderheid terwjjl tusschen acht heeren eene herstemming moet plaats hebben. Zie achterstaande advertentie.) Aan den heer C. Dominicus isals gewezen rijks ontvanger der directe belastingen en accjjnsen te Krui- ningen c. a., een pensioen verleend van 2021. Kerknieuws. Aan do. W. Lehman de Lehnsfeld, pred. te Domburg, is door het provinciaal kerkbestuur van Zeeland eervol emeritaat verleend, in te gaan met 1 Mei e. k. Gemengde berifften. De Franschen kannen zich nog maar slecht met de Prni9sen verbroederen. Zoo zou voor eenige dagen in een Fransch stadje eene weduwe met een Pruisisch onder-officier gaan trouwen, doch het volk was daar tegen. Het huis der bruid werd aange vallen, de deuren ingestampt en de meubelen op straat geworpen. Ongeveer drie jaren geleden, kreeg een boer twist met zijne vrouw te Springport, over het halen, van een emmer water. De man liep de deur uit met een emmer, en kwam niet terng en ieder dacht dat hij zich verdronken had. Nu kwam dezer dagen de man terug met den emmer vol water, maar ook roet een groote zak met goud. Ilij had naar Califomie en Australië geweest, altijd den emmer mede nemende, cn zoo Was de vermeende doode welkom bij zijne wederhelft, vooral om zijn good. Te Meerkerk is dezer dagen een stuk weiland verkocht, nog geen drie bunders groot, voor tien duizend gnlden, dat met de kosten op 4000 per b. wordt begroot. Voor 50 janr had men er een mooi boerenbedrijf voor. Te Parijs is men nu begonnen om de wijnkelders van Napoleon ITI lcêg te maken, en zijn reeds verkocht 40,000 flesschen van de fijnste wijnen. In Belgie zijn de geestelijken reeds bezig om voor de verkiezing te werken. Allen die niet medewerken en niet beloven alles te zullen doen wat hun bevolen wordt, zullen in den ban worden gedaan. De boeren zyn daar nog al bang van, maar de mannen van kennis en wetenschap lagchen er mede. Te K.heeft een pastoor een burger het mes op de keel gezet, die niet wilde nalaten liberale bladen te lezen. Hij beloofde hem kosteloos couranten te bezorgen door geestelijken geschreven, doch de man wilde die niet. Eene weduwe te B. moest de9 zondags wat fat soenlijker in de kerk zittenen zoo niet zitten loeren naar een dik man; Want vrouwen oud en zot, Daar wordt maar meê gespot, En toch dat is geen werk, Voor ouden in de kerk. Een schaapherders-knecht te 's Heer. wordt verzocht, wat beter het oog te honden op de schapen, en wat minder met de boeren-meiden zich op te houden. Te Schore wordt eene arbeiders-dochter aangeraden, haren vrijer wat fatsoenlijker te behandelenwant hij zal haar laten loopen en dan zal zij maar moeijelijk een ander krijgen. Zij moet er een hebben, zegt zij, Die niet is te wijs of mal, Niet te breed of niet te smal, Niet te kort of niet te lang, Niet te laag of t' hoog van rang, Niet te arm of niet te rijk, Maar zoo wat aan haar gelijk. Niet te boos of niet te goed Zoo is 't, dat hij wezen moet. Een schoenmakers-knecht te C. zou wel baas worden als hij leer had, en de dochter van zijn baas, zegt hij. Maar dat zal niet gaanwant het is ook een schoenmaker. Het praatachtige dametje te Borssele wordt verzocht van twee jonge lieden zoo veel onwaarheden niet rond te bazuinenwant de menschen gelooven haar toch niet meer, al spreekt zij de waarheid. Dus meisje, houdt uw mond maar stil, Daar niemand u toch hebben wil, En nU gij eenmaal toch wilt trouwen, Leert dan nw spraakdeel stil te houwen. Te Parijs i9 een oude voddenraper overleden in een zeer ellendigen toestand, nalatende meer dan 50,000 francs. Toeu hij dood werd gevonden op wat vochtig 9troo, vond men een kistje naast hem vol goud geld. De man was 84 jaar oud, en had niets dan lompen aan zijn lijf, en toen hij verleden jaar van iemand een jas en broek kreeg, liep hij op een draf nnar een oudkleerkooper en verkocht zijn pakje voor eenige franken. Rome zal zoodanig vergroot worden, dat het tegenwoordige geslacht de geheele voltooijing niet kan beleven. Er zullen ambachtslieden te kort komen, en de dagloonen zullen hoog worden. De kardinalen te Rome gaan zich ontdoen van hunne prachtige staatsie-koetsen, en loopen thans te voet, gekleed in het zwart, vergezeld van slechts één bediende. Ingezonden stulilcen. I11 zake Het lager 011 «Ier-wijs. Mijnheer de Redacteur! Ieder mensch heeft zyn kruidje-roer-me-niet of zijn zwakke zjjde of zyn wonde plekdie hij maar liever heeft dat niet aangeraakt of besproken wordtof aan stonds wordt bij kitteloorig en wrevelig. Wat we zoo bij de individu's ziennemen we ook waar bjj corporatiën, zelfs bij achtbare gemeenteraden. Het kruidje-roer-me-niet nu van den Zierikzeeschen gemeenteraad schjjnt het lager onderwijs te zjjn. Wat waren de Patres Conscripti boos toen een van hun college eeu onderzoek daaromtrent wilde ingesteld hebben En toch verdient de heer Zuurdeeg den dank van allen die in het onderwjjs belangstellendat hjj de eerste gelegenheid de beste aangegrepen heeft om daarover een woordje te zeggen. We hopen neen we verwachten want het is ons recht, dat er naar aanleiding van zjjn voorstel zoo spoedig mogeljjk een degelijk en waarachtig onderzoek ingesteld zal worden naar den toestand van het lager onderwijs en de houding der Schoolcommissie alhier. A—Z. Mijnheer de Redacteur! Voor een enkele maal vraag ik een plaatpje in uw veel gelezen blad. Er is ieder weet het een wetsontwerp ingediend ter voorziening tegen besmettelijke ziekten, 'tlsgoed. Niet goed is het 0. i. dat art. 19 dier wet een alge meene verkrachting vraagt der gewetens-vrijheid in het vrije Nederland. Eilieve indien dat artikel van kracht moet worden voor alle onderwijzers en de leerlingen van alle scholen, waarom dan niet evenzeer voor alle bezoekers van kantoren herbergen koffiehuizen, schouwburgen en wat niet al't Is om te lachen waarljjk niet! 'tis om te weenenindien men be denkt dat iedereen zich opmaakt om in 1872 feest te vieren omdat drie eeuwen geleden vrijheid van gods dienst en geweten verkregen werden dat men te beginnen in dat heugljjk jaar, duizende ouders wil dwingen om, öf tegen hun geweten te handelen, öf voor huu kroost verstoken te bljjven van wat geen kind missen mag. In naam der Ohr. Ger. kerk, die erkend is hjj de Regeering en meer dan honderd vjjftig duizend leden in den lande teltis er tegen dien voorgestelden maat regel geprotesteerd. De vereeniging van onderwjjzers der Chr. scholen deed het ook. Onderscheidene kor- poratiën en niet weinige partikulieren volgden dit voorbeeld. Ik zou me verbljjdenindien velen hier ter plaatse, met mjjhet zelfde wilden doen. Want en dit zij nog opgemerkt zoowel zijdie de inenting met alle kracht en macht voorstaanals zijdie haar bestrij den kunnen hierin samenwerken en deden het reeds. Wjj vragen alléén protesteert met ons of met anderen tegen gewetensdwang. Minister Thorbecke zei onlangs»wjj zjjn geen volk om in een dwang buis gestoken te worden." Recht zoo. En is een dwangbuis altjjd leeljjk hoe geheel misplaatst is het dan om er mee te dreigen of het zich aan te laten doenals oud en jong zich gereed maakt om over verkregene vrjjheden te jubelen. Welk een spot 1 In den loop der week zal velen stadgenooten een rekwest ter teekening worden aangeboden. Ik hoop al mochten hunne theoriën soms vrijzinnig wezen hun rechtsgevoel nog niet verstompt zal zjjn. In naam der vrijheid Zterikzee 29 Januari 1872. WIERSMA. Burgerlijke Stand te Zierikzee. geboren: 18 Jan. Een zoon van D. J. Neerhout en T. Romer. 19 dito. Een zoon van P. F. Guinée en W. C. Schouten. 20 dito. Eene docher van C. G. Gilden en M. T. Axer. Eene dochter van M. Try zeiaar en M. Njjs. 21 dito. Een zoon van M. van der Have en A, van Djjk. gehuwd: 19 Jan. J. J. van der Yoordeweduwn. en A. C. van Oppen wed. overdeden: 23 Jan. N. Hillebrand, oud 17 jaar, jm. A. Trij- zelaaroud 3 d. d. 24 dito. J. N. van Maren, oud 5 jaarz. als levenloos aangegeven: 21 Jan. Een zoon van H. Loene en C. van de Stolpe.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1872 | | pagina 1