ZIEKIKZEESGHE NIEUWSBODE. No.5050Donderdag 18 Januarij 1872. c 28steJaarg. Door het Postkantoor Zierikzee zijn gedurende de lste helft der maand December 1871, verzonden de navol gende brieven waarvan de personen op de adressen vermeld ter plaatse van bestemming onbekend zijn: P. de GRAAF te Ilellevoetslms. Mej. J. H. WARNERS te Leiden. J. MOOLENBURGH te Cappelle. Postkantoor Tlioleii. In de tweede helft der maand November jl. is ver zonden een brief aan het adres van L. ROGGEBAND te Rotterdamzijnde aldaar onbekend. N.B. De afzenders van brieven, welke als onbekend worden opgegevenkunnen op elk Postkantoor van afzendiug, de noodige inlichtingen bekomen. liet wetsontwerp lol afschaffing der strafbepalingen tegen arbeiders-coalitiën Onder de wetsontworpen die na het winter-reces by de Staten-Generaal zullen worden behandeldbe kleedt dat tot afschaffing der strafbepalingen tegen arbeiders-coalitiën (art. 414—416 Wetboek van Straf- regt) eene eerste plaats. Dit wetsontwerp zou reeds in 't eerste deel van 't zitting-jaar in discussie zyn gekomen, even als dat tot af koopbaarstelling der tienden ware het nietdat de tegenstanders der afschaffingals de heeren C. van Nispenvan Zinnicq Bergman en andere sprekers eene poging waagden om de zaak op de lange baan te schuiven. Aan bestrijding van dit wetsontwerp zal 't vermoedelijk niet ontbreken een valsch begrip van handhaving der openbare orde zal de aanneming van 't wetsontwerp tiachteu te verhinderen. Andere sprekers zullen zich door hersenschimmige vrees laten weerhouden om eene handeling te doen die zoowel van regtvaardigheid als van zedelijkheid getuigt en die tevens 't kenmerk zou dragen van een juist begrip vau het Staatsbelang. Het isalsof wjj reeds in ellenlange redevoeringen de bestryders der wet de lucht hooren vervullen van snerpende kreten en schel klinkende verwijtenHet onschuldigste van alle wetsontwerpen zal als een ge wrocht van verregaande ligtzinnigheid en roekeloosheid worden afgemaald de somberste voorspellingen zullen worden gedaan om 't den vollce diets te ranken dat met de aanneming van dit wetsontwerp de hand zal zyn geslagen aan het hedendaagsche staatsgebouw waarvan vryheid en orde de grondzuilen zijn en dat binnen weinig tijds de Nederlandsche Staat door de mokerslagen van 't democratisch gepeupel ouherstelbaar zal zijn te gronde gerigl Welke grieven zullen tegen het wetsontwerp dat in staat van wijzen isworden aangevoerd Men zal, wij zijn er zeker van 't wetsontwerp dat de bedoe ling heeft het regt van vereeniging der arbeiders tot eene waarheid te maken voorstellen als ontijdigals onnoodig en gevaarlijk en als onvolledig. Men zal het wetsontwerp onder een vloed van groote woorden en holle volzinnen trachten te begraven. Wachten wij ons vooral voor medepligtigheid aan dergelijke overdrijving en laten wij ook het gezond verstand spreken dat zeker de onfeilbaarste gids is die tot wijze beslissingen kan leiden. De hartstogt verblindt, de rede verlicht ons. Wat is er van de ontijdigheiddie men in breede trekken zal afmalen Die bewering wordt gesteund met twee gronden. De eerste is dezedat het nieuwe Wet boek van Strafregt nog bij eene Staatscommissie in bewerking is; de tweede bewering dezedat het oogen- blik voor het afschaffen van deze strafbepalingen zeer ongelukkig gekozen is, nu alom en ook in Nederland zich woelingen onder den arbeidenden stand openbaren die de openbare orde ernstig bedreigen en de belangen der werklieden zelve in gevaar brengen. Beide beweringen kunnen den toets van een wel door dacht oordeel niet doorstaan. Het nieuwe Wetboek van Strafregt kan zal nog wel een aantal jaren uit blijven. Mag nu in het oude Wetboek intusschen geen letter of jota worden veranderd Wij zouden bezwaar hebben tegen eene partiële herziening van dat Wet boek, wauueer daardoor 't verband van 't bestaande Wetboek werd losgemaakt. Maar 't geldt hier bepa lingen welke 't verband van 't Wetboek van Strafregt niet raken. Is de afschaffing van de artikelen 414—416 Wetb. van Strafregt goed en nuttig waarom zou men dan daarmede dralen, tot over twintig jaren misschien de Staten-Generaal ons met een nieuw Wetboek van Strafregt hebben begiftigd? En wat de woelingen onder den arbeidenden stand betreft in Nederland, waar zijn zij te vinden? Zoo zij er inderdaad waren, 'tzou voor een behoedzaam Gou vernement een reden zijn om ter regter tijd de bakens te verzetten ten einde aan den arbeidenden stand alle regtmatige grieven te ontnemeu. Maar waar zyn de wolken, die men aan onzen gezigteinder aantreft Het is waar, in den lnatsten tijd hebben te CJtrechtRot terdam en elders avbeidersbijeenkomsten op groote schaal plaats gehad. Bleek op die vergaderingen dat onze arbeiders met de kreteu van Commune en In ternationale instemmen Het tegendeel is waar; de groote meerderheid toonde zich daarvan af keerig, maar streefde naar lotsverbetering. Maar dan is 't niet ontijdig maar jaïst zeer tijdig, en zeer urgent, dat alle wettelijke hinderpalen welke dat regt van vereeniging belem meren worden opgeheven. Dan komt deze wet juist op 't meest geschikte oogenblik, nadat èn Duitschland èn Oostenrijk èn Engeland ons in de laatste jaren zijn voorgegaan. Maar zal men beweren 't wetsontwerp is onnoodig ja zelfs gevaarlijk. Men zal in dit wetsontwerp een vrijbrief zien totarbeidersverecnigiugen, tot werkstaking. De werkstakingen zullen zich vermenigvuldigen. De oorlog tusschen werkgevers en werklieden zaleven als iu Frankrijk, ook in on9 land met verwoedheid uitbreken. De Nederlandsche werklieden zullen thans eerst (zoo beweert meu) hunne kracht leeren gevoelen. Ook deze redenering is vicieus. Wat nuttig is kan niet gevaarlijk zyn, en 't gebruik mag niet worden te keer gegaan om 't misbruik. En dat nu do arbeiders zich voortaan ook in Nederland vrijelijk zullen kun nen vereenigen is niet een kwaad maar een goed. Geen krachtiger hefboom voor vooruitgang in de maatschappij dan vereeniging. Hoe wij ook de maat schappij beschouwen hetzij in hare kleiuste onderclee- len hetzij in hare ruimste kringen overal merken wij de heilzame vruchten der vereeniging op. Wij vinden de vereeniging als grondslag van 't huisgezin als prik kel tot weldadigheid wjj zienhoe zy in de opvoe ding alle verspreide krachten verzamelt, en daardoor de meerderheid der beschaafde maatschappij in staat stelt onderwys te ontvangen waarvoor de krachten van één enkel te kort zouden hebben geschoten wij zien de vereeniging werken als middel tot de opkomst van handel en nijverheid. De algemeene band van be schaving die do volken omslingert en verbroedert is door de wonderdadige kracht vau het woord ver eeniging gewrocht. De vereeniging is 't grootste goed in de maatschappij welke men zich niet denken kan zonder societas zonder eendragtige zamenwerking. En dat goed zou allen mogen geschonken worden behalve juist aan hen die de pioniers van den arbeid kunnen genoemd worden. Is dat niet de grootste tegeustrij- dight.'d i welke men zich denken kan Het grOote denkbeeld dat iu 1789 niet voor Frankrijk alleenmaai" v00r c'e gansche meuschkeid zegepraalde was, ieder de vT'i© beschikking over zich zelf en zijn eigendom toe te 'kennen- En bjjkans eene eeuw later zou in 't vrijheidlievende Nederland aan de vierde klasse het regt worden ontnomen om over zijnen arbeid vrijelyk to beschikken. Wat is wèl het kwaad van onzen tijd Het is dit dat alle maatschappelijke en politieke vooruitgang uitgaat van do bovenste standen der maatschappij. De wetten die voor het gansche volk moeten strekken worden door enkele deelen vau 't volk gemaakt. Waarom geschiedt dat? Omdat de arbeiders onmondig zijn. Ómdat zij niet genoeg doordrongen zijn van de waar heid dat het algemeen belang niets anders is dan ook hun eigenbelang. Omdat zij alleen donken aan den dag van heden en niet aau den dag van morgen. Omdat hun gezigteinder niet verder reikt dan hun dagelyksch beroep. Wil Nederland in waarheid vooruitgaan dan moet dit anders worden. Ook de werklieden moeten leeren denken. En wat nu bevordert meer de wrijving van denkbeelden wat klaart het verstand meer op, dan ernstige zameuspreking En daarom is de vooruitgang dor arbeiders afhankelijk van twee zaken het Onderwijs en de Vereeniging. Waarlijk vrijzinnig is die regering die den algemeenen volksgeest door beide toover- drankenin stede van te bedwelmenpoogt op te wekken. De Grondwet heeft het regt van vereeniging aan ieder burger toegekendis 't dan een kioaaddat de Grondwet voor den arbeider niet langer eene doode letter zij Maar waarom zal men vragen de bestaande straf bepalingen door andere vervangen Waarom zich met de afschaffing der bestaande strafbepalingen niet tevreden gesteld? En zijn de nieuwo strafbepalingen, die de heer Jolles voorstelt, niet hoogst onvolledig? Dit is eene questie van redactiede Kamer hebbe daarover te beslissen. Maar 'tbeginsel, waarop deze nieuwe strafbepalingen steunen, is juist. De Staat, ter wille der vrijheid van arbeid en vereeniging verouderde, hinderlijkegevaarlijke bepalingen afschaffendehan delt volkomen consequent door terzelfdertjjd de vrijheid vau den geïsoleerden werkmau tegenover feitelijken en zedelijkeu dwang eener arbeiders vereeniging te be schermen. Nieuwstijdingen. Sliwerifent. De New-York Tribune schat het gezamenljjke getal Protestanten over de geheele aarde op 119,500,000, aldus verdeeld: Yereenigde Staten 33 inillioen, Engeland en Ierland 25 mill., Duitschland 25 mill., Zweden, Noor wegen en Denemarken 7mill., Nederland, België en Frankrijk 5 mill., Hongarije, Oostenrijk eu Rumenië 6 mill., Zwitserland, Rusland en overig Europa 5 mill., Engelsch Amerika en de Antilles 4 mill., Liberia, Natal en Kaap de Goede Hoop 1 '/2 mill., Egypte en overig Afrika 1 mill.. Armenië cn overig Azië 5 mill., Zuid- Amerika l'/2 millioen. De heer Ben-Oliel, Evangelisch predikant, heeft te Gadis door aankoop verkregen eene ruime opene plaats, geplaveid met marmeren steenen en omgeven door eene dubbele rij kolommen Hij heeft van die ruimte eene kerk gemaakt, die zeker de fraaiste Protestantsche kerk van Spanje beeten kan. Jtttiw. De Unitu Cattolica, die het vertrouwen heeft van sommige hooggeplaatste personen op het Vaticaau en uit dien hoofde door velen beschouwd wordt als het officieus orgaan van het Pauselijk Hof, zet de redenen uiteen, waarom de Heilige Stoel, ten aanzien van het herstel zijner wereldljjke magt, vol hoop is op de toe komst, in de naaste toekomst zelfs. Ziehier wat het blad zegt: „Op het Yaticaan houdt men zich overtuigd, dat de tegenwoordige toestand in Frankryk niet lang kan duren en dat die noodzakelijkerwijs zal leiden tot de zegepraal't zij van de Monarchie 't zij van de anar chistische denkbeelden. Omtrent Oostenrijk deukt men nagenoeg evenzoo. Men gelooft niet, dat de tegen woordige toestand aldaar van bljjvenden aard is. „Indien nu de monarchale denkbeelden in Frankrijk en Oostenrijk de zege behalendan ziet men daarvan groote veranderingen in Italië te gemoet, waarvan de Kerk mede de vruchten zal plukken. Behouden daar entegen de anarchistische ideeën de overhanddan zal, evenals in de vijfde eeuw, de maatschappij, vervolgd door de nieuwe barbaren, haar steun alleen zoeken bij de Kerk. En in dat geval zal de eindelijke zegepraal wel duur gekocht wordeu, maar zal zij ook schitte render en heilrijker in de gevolgen zijn. „Ziedaar waarom Pius IX zoo beslist de zege der Kerk aankondigt. In weerwil van zyn hoogeu ouderdom, hoopt hij er zelfs getuige van te zijn. Het staat bjj hem vast, dat het gematigd liberalisme, waarmede men tegenwoordig in Italië regeert, onmogeljjk langen tijd kan stand houdenen dat het weldra het veld zal moeten ruimen en het terrein overlaten aan de demagogen." Deze verklaring, zegt de te Rome gevestigde corres pondent van het Journal des De'bats, geeft ons de reden aan de hand, waarom de Paus te Rome blijft naast het Italiaanscbe Gouvernement, waartegen hij wel is waar niet vijandig optreedt, doch waaraan hjj niet eenige concessie wil doen. De Unita Cattolica heeft lang geijverd voor het vertrek des Pausen uit Rome. Maar thans rept zij er niet meer van. 3>u itsthlanh. Eenige dagen geleden kwam een heerdie eene woning zochtin de Bergstrasse te Berlijn om eeu kwar tier te huren. Na alles te hebben onderzocht en bezig- tigd eu het met den eigenaar omtrent huurprijs en voorwaarden volkomen eens te zijn geworden wilde bij reeds heengaan in de onderstelling dat alle9 in orde was, toen de huisheer hem vroeg Hebt gij een bewijs vaninenting?" »Neen, waarvoor?" Het antwoord was: »Dan kan ik u tot mijn spijt mijne woning niet verhuren. Ik neem slechts lieden in huis die een bewijs hebben dat zij kortgeleden met goed gevolg zijn inge ënt." Hij liet den huurder staan en ging beeu. Te Lacbach had op den 4den Januarij een treurig ongeluk plaat9. In een pas gebouwde sigarenfabriek vernam men des middags te half 2 uur den kreet: „brandDaardoor ontstond in de werkzalen waarin 800 meisjes werkzaam waren een pauische schrik. Al len stoven om zich te redden uiteeu en, niettegenstaande de pogingen der opzigters om de orde te herstellen wer den de deuren opengeloopeu en trachtten zij te vluchten. De meisjes roldeu over elkander en vormden weldra een verwarden hoop. De gevolgen hiervan waren dat één meisje werd dood gedrukt, en een ander, dat terstond ge neeskundige hulp kreeg echter in hopeloozen toestand verkeerdterwijl nog 8 zwaar gewonden en verscheidene ligtgewondeu gedeeltelijk naar het gasthuis en gedeelte lijk naar hare woningen werden vervoerd. Arnhem14 Jan. Een vreemdsoortigmaar daarom niet minder treurig ongeluk vond eergisteren plaats op den grooten weg tusschen Westervoort en Duiveneen voerman uit deze stad is op zjjne kar verbrand ten gevolge van het vuurvatten zijner kleede ren doordien hij eene nog brandende pyp in zijn zak gestoken had. 's Graveuhage 15 Jan. De vrouw van den uitdrager H., die jl. Donderdag, na het uitspreken van een vonnis door de vegtbank alhier, haren man betref fende, uitriepOnregtvaardige regters, gij hebt mijn man onreglvaardig veroordeeld, hij heeft niets gedaanis heden door de regtbank schuldig verklaard aan beleediging met woorden van magistraatspersonen, in de uitoefening hunner bediening en met aanneming van verzachtende omstandigheden, veroordeeld tot8 dagen gevangenisstraf. Rosendaal, 14 Jan. In den afgeloopen nacht heeft hier op het statiousterrein een stoute diefstal plaats gehad. Met den laatsten trein van Zaterdag avond was uit België mede gekomen een wagoninhoudende gouden en zilveren muntspeciën. Deze wagon bleef dezen nacht op het stationsterrein alhier over en was gesloten en geplombeerd. Handige dieven hebben hem weten te openen, en daaruit medegenomen vier zakken, inhoudende ongeveer 100,000 frs. Zoodra dezen morgen het feit ontdekt werd, was de politie op de been. Zeer spoedig werd in een weiland op 200 passen afstands van het station de verloren schat in den grond begraven ontdekt. Of men evenwel al het ontvreemde terug heeft weet men nog niet, daar men in het onzekere schjjnt te verkeeren, of de aan gegeven waarde, met de wezenlijke overeenstemt. Tot op dit oogenblik schijnt de Justitie de vermoe delijke dader of daders nog niet op het spoor te wezen. Breda15 Jan. Heden werd hier gevankeljjk biunengebragt een persoon uit Alphen zadelmaker van beroepdie gisteren een moord gepleegd heeft op een jong meisjemede uit die gemeente. Hij zou met dit meisje eerstdaags in den echt treden en had reeds eene woning en huisraad zich aangeschaft, doch het meisje wees hem af en hield verkeering met een ander. Dit schynt de drijfveer tot zijn misdaad geweest te zyn. Toen het slagtoffer gisteren met hare zuster van Baarle-Nassau naar Alphen terugwandelde, wachtte hij haar bij een tol op knoopte een gesprek aan wan delde een eindwegs met de vrouwen mede en vatte eensklaps zijn verloofde aanwierp haar op den grond en bragt haar toen met een mes over neus en lippen eu in den hals verscheiden doodelijke wouden toe. Haar zuster, die eerst toeschoot om te hel pon nam op het gezigt van bloed alras de vlugt naar een kort bjjzijnde herberg. Vier mannen spoedden zich terstond naar de plaats des onheils waar zij niets dan eeu vreeselijk bebloed en verwond lijk vonden. Kort daarop echter (alles geschiedde op helderlichten dag) gelukte het der policie den dader, achter de struiken verborgente vatten en in verzekerde bewaring te stellen. Heden ochtend is de moordenaardie voorgeeft onschuldig te zijn, zwaar geboeid en met een bebloeden doek op den rug gebondendoor zijne woonplaats Alphen rondgevoerd en verder per spoor hierheen ge- bragt. Het is een persoon van 26- a 27jarigen leeftijd. IJseenclijlre, 16 Jan. Het wetsontwerp op de regterlijke indeeling is verschenen, en ofschoon sinds lang onze hoop vervloog eene rechtbank van eersten aanleg in deze gemeente te zien tot stand komen toch veroorzaakt de daarbij bevestigde instelling van de, door dit district verlangderechtbank te Axel een pijnlijken indruk in ons midden. Men behoeft wel niet te bewijzen, zoo zeer springt de waarheid in het oog, dat met eene rechtbank van eerste instantie te Axel te vestigen, de toestand van de West-Zeeuwsch Vlamingen aanmerkelijk is verergerd in plaats van verbeterden alzoo is de geringe hoop op verbetering, die wij met grond op de sinds lang beloofde wet bouw den te niet gedaan. Ylissingen 16 Jan. De commissie tot regeling der aanstaande feestviering alhier, heeft thans definitief vastgesteld, dat de viering op den gedenkdag zelf van deze stadsbevrijding van het Spaansche juknl. den 6den April e. k. zal plaats hebben, en niet, zoo als van sommige zijden werd verlangd, op den lsten of wel op den 8sten dier maand. Het plau bestaat om door het luiden der klokken en het bespelen van het CarrilIon de feestviering te openen, waarna onderscheidene muziek gezelschappen en andere corporatien die tot de feest viering zullen worden uitgenoodigd, op het stadhuis zullen ontvangen worden, en zich vervolgens en corps naar de Groote markt begeven, alwaar door militaire muziekcorpsen vaderlandsche liederen zullen tengehoore gebragt worden. Verder zal de dag aan volkspelen en andere vermakelijkheden worden gewijd, terwijl illumi natie en vuurwerk het feest zullen besluiten. Kiruitiinereii15 Jan. Werd ons nog onlangs van enkele plaatsen berigt.dat er eene kwaadaardige ziekte onder de paarden ontstaan was welke doorgaans met den dood eindigde ook van hier hebben wy zoo danige mededeeling te doen. Van de vijf stuks paarden van den landbouwer P. Kole Mz., waaronder vier uitmuntende in deugd, is er niet één gespaard gebleven van de ziektewelke zich in December 11. onder keu begon te vertoonen allen zyn er aan bezweken. Zierïlüzee, 16 Jan. Z. M. heeft benoemd tot kanton regter alhier mr. P. A.J. Bouvinadv. en leeraar aan de 'Hoogere Burgerschool alhier. Tot lid van den gemeenteraad te Wemeldinge is gekozen Com. Lindenbergh, Johz. en te Kattendyke J. de Groene, Wz. In de Wekker van jl. Vrijdag 12 dezer, vindt men eene mededeeling, hoe op den 28sten Dec. 11. te Zaandam aan de leerlingen, ten getale van ruim 800, die op de lagere scholen in die gemeente kosteloos onderwys ge nieten, naar het ontwerp van ds. J. H. C. Heyse, pred. bij de Luthersche gemeente aldaar, een heerlijk kinder feest bereid is, en hoe die taak in de volgende week voltooid werd, met het oog op een getrouw school bezoek. Bij het aanwenden van dusdanige middelen, moet noodwendig het doel bereikt worden, om ouders en kinderen tot meerdere belangstelling in het school onderwijs op te wekken en tot volhardenden y ver aan te sporen. De Nederlandsche Bisschoppen hebben een adres aan den Paus gerigtwelks inhoud door de Tijd wordt medegedeeld. De adressanten zeggen daarin o. a. het volgende Bjj de diepe droefheid, die, Allerheiligste Vader, ons vervult, bij het zien èn der vele rampen die de H. Kerkiu haar allereerwaardigst Hoofdzoo scherp treffen èn der beleedigingendie u, op schaamtelooze eu steeds ruwer wijzeworden aangedaan was het ons steeds een groote troostdat ten minste ons dierbaar vaderland niet ophield u de eer te bewjjzenwelke den regtmatigen, hoewel beroofden Vorst behoort. Tot onze innige droefheid is ook deze troost ons ontnomen. Blijkens de verwerping van het regtvaardig voorstel der regeringheeft de meerderheid onzer Volksver tegenwoordigers het nutteloos en overtollig geacht, een Nederlandschen gezant bij den Heiligen Aposto- lischeu Stoel te behouden. Wij hebben niet nagelaten tegen dit betreurenswaardig besluit onze stem te ver heffen en de uitdrukking van onze smart neer te leggen aan den Koninklijken TroonWat er ook geschiede, j Allerheiligste Vader, de Katholieken van Nederland, de zeer gehoorzame zonen der H. Roomsche Kerk, zullen er steeds roem op dragen door steeds nauwer banden aan den Apostolischen Stoel verbonden te zjjn en niets zal ons dierbaarder en hooger pligt 9chynen dan openlyk te beljjdendat wy met alle krachten en onverbreekbaar gehecht zijn aan uden Roomschen Paus, Petrus' opvolger en Christus' waarachtigen Ste dehouder. Geen besluit van vijandelijke magten zal ooit dezen band verbreken. Bij het uitspreken dezer gevoelens, zouden wij te gelijlc uwe Heiligheid aller nederigst willen smeeken om uw vertegenwoordiger, den vertegenwoordiger van uw vorstelijlcen Staat en uw onverbreekbare regten, bij ons te willen behouden, zoo het ons niet vermetel toescheen de besluiten uwer wijsheid vooruit te loopen. De vereeniging »Help u zeiven," voortgesproten uit de afdeeling Leeuwarden van de Friesche werk- lieden-vereeniging, en ten doel hebbende het verkrijgeu van eigen woningen, heeft bet reeds zoo ver gebragt, dat zij dezer dagen voor eene som van ƒ8000 een stuk grond buiten de voormalige Hoeksterpoort tot genoemd einde heeft kunnen aankoopen. Uit het jaarverslag van de zooeven genoemde afdeeling blykt o. a. dat van de door een bestuurslid aangeboden gelegenheid, om zich tegen den winter tegen verminder den prijs van aardappelen te voorzien, gretig gebruik werd gemaakt. Een voordeel tot gelijke regeliug ten aanzien van kruidenierswaren en brood, werd met den zelfden uitslag bekroond. Eene poging om de vereenigiug aan de Internationale te verbinden stuitte dadeljjk af op het gezond verstand der leden. Als een bjjzonder bewjjs van de vischrjjkheid der Friesche wateren wordt gemeld dat in de vorige week door eenige vischliefhebbers in één trek met den zegen op de Tjeukemeer is gevangen ongeveer 10,500 halve kilo's karper, waarvan 9000 halve kilo's te Workum en het overige te Leeuwarden ten verkoop is afgezet voor de som van ruim ƒ800. Te Bakhuizen gemeente Gaasterland heeft eene vrouw den 8sten dezer twee kinderen en den 9den weder twee kinderen ter wereld gebragt. De twee eersten werden doodgeboren de twee laatsten hebben neg eenig teeken van leven gegeven doch zjjn weldra overleden. In den nacht tusschen Donderdag eu Vrijdag, te 3 ure, ontstond te Oudehaske brand in eene woning, door twee huisgezinnen, te zamen 14 personen uitmakende, bewoond. Alle huisgenooten lagen nog in gerusten slaap, toen de vlammen zich reeds over het achter-eu boven gedeelte der woning hadden uitgebreid. Nog bij tijds werden de bewoners evenwel met hunnen gevaarlijken toestand bekend. In allerijl verlieten 13 personen het brandende huis; een kind van 2 jaren werd evenwel in zijn kribje vergeten. Groot was de ontsteltenis, die de ontdekking hiervan op de huisgenooten teweeg bragt. De oudste broeder van het achtergebleven kind baaude zich iutusscben een weg door de vlammen, en 't ge lukte hem den kleine uit het dreigende gevaar te redden. Naauwelijks hadden ze het huis verlaten of 't stortte in. De oorzaak van den brand is nog onbekend. Huis noch inboedel was tegen brandschade verzekerd. Te Meppel is den 9en January begraven de heer Ali Sal. Cohen, overleden op 86jarigen leeftijd, na 58 jaar met zjjne echtgenoote vereenigd te zjjn geweest. Do vader van den heer Cohen werd 96 jaar, diens broeder 90. Hij had 8 kinderen: 1 dochter en 7 zoons. Van die 8 kinderen is er nu nog één, do jongste, in leven en 84 jaav oud. Geen der overigen is onderden leeftijd van 84 jaar overleden en wat nog merkwaar diger is: de 7 overledenen zijn gestorven iu de volgorde vanhungeboorte.de oudste 'teerst, die 94 jaar werd. De geheele familie onderscheidde zich door eenvou digheid, strengheid en eerljjkheid van handel en wandel. Zjj werd geboren en opgevoed in een der gezondste dorpen van Drenthe, nl. te Dwingelo. In het Handelsblad van Antwerpen leest men de volgende mededeeling van den heer de Beucker Door de hevige en schielijk ingevallen vorst in den nacht van 78 Dec. jl., hebben de fruitboomen en vele andei*e uitheemsche gewassen zeer veel schade geleden: het jonge hout en de meeste bloembotten der peren- boomen zjjn bevroren vruchttwjjgeo der perzikboomen zijn insgelijks aangetast en dit op zulk eene wijzedat ik met reden vrees voor den oogst. Vooral bij vlak- liggende boomgaarden denk ik dat de meeste bloem potten zullen vernietigd zijn. Het beste middeldat er te doen staat, is dit jaar de fruitboomen zoo kort mogeljjk te suoejjen en wel tot op het frissche hout want men zal bemerken, dat de merg van het jongste hout vooral bjj de perenboomen zwart is en dat onder de bloembot het merg eene zwarte stip heeft. TELEGRAM. ts Gravenhage, 17 Januarjj. De Eerste Kamer heeft heden het tractaat tot afstand der kust Guinea aan Engeland aangenomen met 29 tegen 6 stemmen. Kerknieuws. Het afscheid van ds. J. Brusse, als pred. te 's Heer Abts- en Sinoutskerke, is voorloopig bepaald op 28 dezer. Ds. P. Iluet, pred. bjj de Herv. gem. te Dirksland, heeft bedankt voor het beroep naar Dordrecht. Te Zoutelande is beroepen A. J. Looiskandidaat in Gelderland. In het afgeloopene jaar zjjn aan collecten bij ver scheidene gemeenten en aan giften bjj sommige kerk voogdyen, in de classis van Zierikzee, opgebragt 322,89, voor noodlijdende kerken en personen 90.215 voor de geestelijke behoeften 10 voor de synodale wedu- wenbeurs en 56,50 voor de Bchraalste predikants- tractementen. Gemengde berigton. De klokluider te A. wordt verzocht des zondags de klok met den tijd gelijk te lateoen geen huif uur achter te zetten, van half 10 op 9 uur, en dan maar te gaan luiden of het op den gewonen tijd was. Zoo kwam het dan ook dat er bijna niemand in de kerk kwam, want ieder dacht nog een half uur tijd te hebben; dus: Al is uw baard zeer glad geschoren, Uw laarzen even glad gesmeerd, Het luiden gaal niet noar behooren En gij doet zoo uw zaak verkeerd Zoo zult gij eenmaal moeten dulden, Dat gij niet trekt uw veertig gulden. Een timmermans-zoon te P. moest zich zoo rijk niet opgeven, want het is zoo vet niet. Als hij wat meer met rijksdaalders kon rammelen als met zijn lange tong, daar zouden de boeren dochters beter nanr luisteren. Iemand te A. is zoo in zijn schik met een meisje uit N. dat hij er niet over uitgesproken is; maar die blijdschap zal maar van korten duur zijn, daar een barbier van het kies-collegie er veel tegen heeft. En toch zegt Pieter: Zij zou een zuinig vrouwtje zijn Als 'k eenmaal haar bezat, Als 'keigen klanten, eigen volk, En eigen werkplaats had. Ik weet: ik beü geen rijkaards-kind, En karig is mijn deel, Maar ook mijn baas had kruis Doch munt, Doch moed bij jeugd kan veel. De dochter van een rentenier te X. is zoo verheugd geweest dat zij met een heertje van dc vischmarkt op eene bruiloft is geweest, dat zij hoopt iu het vervolg ook met hem mede mogen gaan naar het concert, maar dan moet zij beter hooron, zien en zwijgen. Twee boeren-meiden te Arneronidcn hebben op Nieuwjaar zoo den beest uilgehangen, of zij volmaakt dol

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1872 | | pagina 1