^lERlKZEESCHE NIEIJWSRODE. No. 5027. 28steJaarg, Donderdag I I Jan narij 1872. 19 POSTERIJEN. Belanghebbenden worden verwittigd dat, ten gevolge eenei' wijziging in de dienst der pakketbooten tusschen Triest en Alexandriëde verzending der Indische brie venmaal uit Amsterdam, langs den weg van Triest, in het vervolg'si Woensdiigs om de veertien dagen per lsten trein Rhijnspoor ten 7 u. 15 m. 's morgens uit Amsterdam vertrekkende, zal plaats vinden. De Correspondentie van ZIERIKZEEzal alzoo, in verband daarmede, uiterlijk Maandag-s een uur vóór de expeditie der nachtpost ter post bezorgd beliooren te worden. De directeur van hel Postkantoor, J. C. PILAAR. Theorie en praktijk. De wetenschap der staathuishoudkundeeene dier wetenschappen welke wij verschuldigd zijn aan den voortgang der liberale begrippen van den uieuweren tijd en aan het algemeen besef van de treurige gevolgen, welke het stelsel van staats-inmenging en staats-al ver mogen overal heeft na zich gesleept, wordt heden ten dage nóg door velen met zekere minachting bejegend. De Tijd noemde haar nog dezer dagen met zekeren overmoed, die aan onverdraagzaamheid steeds verwant is, een nieuwmodische wetenschaptoch begiut zij reeds de kinderschoenen ontwassen te raken. Naar mate wij in deze eeuw vorderennaar dio mate wordt deze wetenschap ook oiider en verstandiger, en voedt zij zich niet met hersenschimmige theorienmaar met zoodanige theorien als in de praktijk proefhoudend zjjn gebleken. Eene van de bekende leerstellingen dezer wetenschap is, dat men onderscheiden moet tusschen een natuurlijk en een kunstmatig monopolie. Als men van monopolie spreekt, is men veelal gewoon daarop met zekere ver ontwaardiging neder te zien. Hebt gij 't gehoord, de Staatde gemeente heeft al wederom een monopolie toegestaan Aan deze of gene firma is voor vijftig, voor negen en negentig jaar dit of dat uitsluitend regt ver zekerd 1 Ontzettende weeklagten worden aangeheven zoo dikwijls het woord monopolie over iemands lippen komt. Om wel te leeren, moet men wel ouderscheiden. Het kunstmatig monopolie is verwerpeljjk; niet het natuur lijk monopolie. Wat is natuurlijk monopolie? Dat, hetwelk voortvloeit uit het bezit door een enkelen persoon of door een klein aantal personen van een middel om aan de maatschappij een uitstekende dienst te bewijzen welke zonder dit monopolie niet kan worden bewezen. Dit middel ltan bestaan in den eigendom van een natuurlijke gave, eene uitvinding, een geheim in den aard der ondernemingwaarvoor monopolie wordt verleend. De uitstekende geleerde de zeldzame kunste naar bezitten in hun genie een natuurlijke gave, welke als een zeker kapitaal is te beschouwen dat door de opleiding kan worden vergrootde buitengewoon groote belooningwelke de maatschappij aan hunnen arbeid scheukten die van alle andere arbeiders overtreft is de vrucht van dit monopolie. De uitvinder, die eene nieuwe toepassing geeft aan de natuurkrachten ter voortbrenging van nuttigheid, de natuuronderzoeker, die daarin nieuwe bronnen van kostelooze nuttigheid ontdekt, de kapitalist, die aan zijn kapitaal een onbe kend voordeel weet te verschaffen ten gevolge van iuspanning van zjjnen geest zij allen genieten de voor deden vaneen natuurlijk monopolie, de regtvaardige belooning van een moeyelijker arbeid dan die van de meeste zijner natuurgenooten. Zoo is het tevens een natuurlijk monopolie wanneer aan een nijveren onder nemer concessie wordt verleend tot den aanleg van spoorwegen al blijkt het dat door die concessie feitelijk iedere andere spoorweg-onderneming tusschen dezelfde gemeenten eene onmogelijkheid is. De Staatvoor den aanleg van dezen of genen spoorweg concessie ver- leenende, sluit geen andere ondernemingen uit, maar die uitsluiting is dan 't noodwendig gevolg van den aard der onderneming zelve welke geene mededinging toelaat. Wat wel af te keuren isdat is niet het natuurlijk maar het kunstmatig monopolie. Wat leert daaromtrent de theorie der wetenschap? Zoo nuttig en regtvaardig als het natuurlijk monopolie iszoo onnut en onregt- vanrdig is het kunstmatig monopolie. Terwijl het eerste geheel uit vrije beweging in den boezem der vrjje volkeren ontstaatis het andere 't uitvloeisel van dwang, de verloochening der vrijheid; en dit alleen is voldoende om zjjne ouregtvaardigheid en zijne schade lijke strekkiug te bewjjzen. Bij het kunstmatig mono polie is de mededinging altijd uitgesloten maar niet door den aard der ondernemingin strijd daarmede de mededinging is door geweld verijdeld. Wat is er 't gevolg van Het monopolie der voortbrengers ver hoogt kunstmatig den prijs van 't voortbrengseldoet het aanbod inkrimpende voortbrenger wordt ja ver- rjjkten soms ontzettend verrijkt, maar ten koste van 't algemeen. Hetgeen men ziet is 't groote voordeel dat de voortbrenger zich toeeigent; hetgeeD men niet ziet is de algemeene verarmingwelke door het kunstmatig monopolie in de maatschappij ontstaat. En is 't kunstmatig monopolie altijd onregtvaardig en onnut tig; ondragelijk wordt het, wanneer die voortbrenger is de Staat, en wanneer 't moedwillig duur gehouden product is het zout't eerste en meest onmisbare be standdeel in iedere maatschappij. Zóó leert het de staathuishoudkundige wetenschap. Maar dat is „theorie," zeggen de conservatieven, dat is „theorie zeggen onze water- en melkmannen op de „praktijk" komt het aan de „praktijk" leert geheel andere dingen. Het zoutmonopolie op Java is eene uitmuntende zaakwant liet berust in handen van 't Gouvernement; dit is een waarborg, dat 't niet al te hoog in prijs wordt't is een element van 't batig slot of, zooals 't thans heet, de bijdrage. Raak er niet aan En wat gebeurde er nu in 't laatst van 'tafgeloopen jaar in Indie Wij hebben het reeds kortelyk mede gedeeld Een Engelsch zee-kapitein (de kapitein van de Friedenburghad 150 ton zout aan boord. Uit Enge land naar Australië gezeildbeproefde bij ginds do lading van de hand te zetten maar het hoogste bod bedroeg niet meer dan 30 shillings per ton en daarmee koD hij geen rekening maken. Toen besloot hij den steven naar Java te wenden. Hy ankerde op de reede van Samarang. 't Geluk zou hem ditmaal dienen dacht hjj. Op Java was een groot handelaar dio het zout tegen acht gulden koper per pikol verkocht; die groothandelaar (de Staat) kon dus voor de lading van de Friedenburg een beteren prjjs besteden. Doch hoe vergistte zich onze kapitein De eenige firma die op Java in zout deed„de Hooge Regering van Nederlandsch Indië" weigerde den koop te sluiten omdat haar tegenwoordige voorraad reeds meer dan voldoende was. Nu hadden particulieren het kunnen koopen. Maar zij mogten niet verkoopen. En wat hadden zy er dan aan, om het te koopen? Wat baatte het bun zelfsdat de wanhopige kapiteinzooals werkelyk geschieddehun al het zout zonder eenige betaling, alleen voor het weghalen, aanbood? En zóó gebeurde het ook. Op een goeden dag ligtte het schip 'tanker, zeilde naar de buitenreede van Sama rang en deed' geheel de kostbare lading in de diepte verdwynen. Honderd vjjftig maal zestien, dus 2400 picols zout werden over boord geworpen! Dat is nu toch niet langer «theorie," dat is «praktijk". Is dan de economische wetenschap zulk eene zondige wetenschap? Leert zjj dingen, welke in de praktjjk blyken onwaar te zjjn Of vinden hare leerstellingeu niet juist haren grond in de ervaringen der praktijk? Deze ongelukkige kapitein is naar Engeland terugge- stevend. Welken indruk zal hij er mededeelen van de koloniale politiek van hot vrijheidlievend Nederland? Zal hjj niet regt hebben, wanneer hij zegt: Ten dage der Oost-Indische compagnie worden op hemeltergende wijze de vruchtboomen der bevolking uitgeroeid, om alle concurrentie bjj den verkoop van specerjjen on mogelijk te maken; zóó ook wordt in dezen tijd tot bevestiging van een ander kunstmatig monopolie, door de Nederlandsche Regering gehardhaafd, een gezag voerder gedwongen, om zjjn lading zout in zee te werpen". Om de Indische bjjdrago te stjjven, moeten de inlanders op Java, voor wier welzijn wjj hebben zorg te dragen, met duur zout worden gevoed. Iu de laatste jaren is op 't zoutmonopolie één inbreuk gemaakt. Schoorvoetend heeft onze Regering een paar maanden geleden het besluit genomen, dat een particulier voortaan, tot be reiding van huiden, en dus ook tot productie, bjj 's lauds pakhuizen zoutzal kunnen koopen, maar «aanéén persoon mag niet minder wordeu verstrekt dan één ltojang te geljjk, en aan denzelfdon persoon, niet meer dan tien lcojangs per jaar." Ziedaar een kleine concessie die moeite genoeg gekost heeft. Overigens blijft het zoutmonopolie iu zjjn vollen omvang gehandhaafd. Het is een ramp voor Java, bet is eene ongeregtigheid voor de inlanders, bet is de handhaving van een kunstmatig monopolie,.... maar als do eischen der schatkist staan tegenover eene arme bevolking en eene verdrukte njjverheid, dan moet immers de eiseh der schatkist het pleit beslechten! Maar intusschen heeft toch de wetenschap gelijk Nien wsti j d i ngen RW. Japan begeeft zich bepaald op den weg van radicale hervorming. Een nieuw strafwetboek, thans verschenen, verschilt aanmerkelijk van het vroegere. De bar baar ache mishandelingen en folteringen zjjn op weinig na geheel uit de lij der straffen verdwenen. De straf der stokslagen en die der geeseling mét bamboe zjjn wei behouden, maar in veel zwakkeren graad. Do doodstraf bestaat onder twee vormende onthoofding bjj misdrijven van exceptioneele zwaarte en de strop in andere gevallen. Alle andere doodstraffen, zooals de kruisiging, het vieren- deelen, zjjn geheel afgeschaft. Aangaande de hongersnood, welke in dit rjjk nog heerscht, wordt gemeld, dat bet comité van onderstand, hetwelk zich in Londen gevestigd heeft, dezer dagen het volgende telegram ontving van den heer Bruce, zijn zaakgelastigde te Ispahan: «Hebt dank voor de gezonden 1000 p. st. De hon gersnood iB erger dan ooit. Tienduizend lieden hangen geheel van ons af voor hun dageljjks voedsel. Drie duizend lieden sterven per dag in Perzië den hongerdood. De Feridau-Christenen en Joden lijden hongersnood. Op welke som kunnen wjj rekenen? 3000 p. st. per maand zal niet voldoende zjjn." Shim-tttt. Een verschrikkelijke gebeurtenis had in de vorige maand in Saline county, in de Auierikaansche wildernis Nebraska, plaats. Eenige gezinnen van landverhuizers waren op reis naar het westen, toen zjj door een zoo hevige koude werden overvallen, dat zjj besloten niet verder te gaan, doch te kamperen. In een omtrek vau verscheidene mjjlen was geen enkel huis, maar iu de nabjjlieid zag men een boscb, waar de mannen heen gingen om brandstoffen te halen. Eenige uren verliepen zonder dat zij terugkeerden, toen besloten de vrouwen om hen te gaan zoeken, maar de kinderen in de wagens achter te laten. De vrouwen kwamen echter ook niet terug en den volgenden dag vond men in het bosch 17 lijken van mannen en vrouweu die door de koude waren gestorven. De kinderen waren in de wagens den nacht goed doorgekomen, doch allen weezen geworden. Naar men onder dagteekening van 3 dezer uit New-York meldt, heeft de nog altoos voortvlugtige Mormonenprofeet Brigbam Young zich in handen van het geregt te Utah gesteld eu bevindt hij zich dus thans in hechtenis. In de 17 voornaamste steden van Engeland stier ven gedurende 1871 niet minder dan 13,174 personen aan de pokziekte tegen slechts 1259 in 't vorige jaar dank zjj, voor een goed deel, aan 't onver moeide streven van den anti-vaccinatie-bond! Van dien bond moeten, dunkt ons, tal van lijkbezorgers, doodgravers en kistenmakers leden zjjn. Verleden Woensdag heeft in Bolton het volgende vreesc- lijke voorval plaats gehad. Massarti, de leeuwentemmer (eigenlijk John M'Carte gelieetcn) gaf op de markipluats eene voorstelling en had zich in een hok met vijf leeuwen begeven; een van deze gaf hem een slag met zijn pootwaardoor Massarti op eene knie viel. Hij keerde zich om, en sloeg met eene subel naar den lueuw, waarop hij door vier der leeuwen aangevallen cn naar een hoek van het hok gedrongen werd. Massarti bleef knlmverdedigde zich met zijne sabel, en loste eindelijk drie schoten van zijnen met losse patronen geladen revolver op de woedende dieren. Intusschen licersclite onder de toeschouwers eene zoo groote onstuimigheid, dat de politie-ngenten in hunne pogingen om den leeuwentemmer te ontzetten zeer belemmerd werden ook duurde het eenigen tijd eer men de ijzeren sta ven gloeiend gemaakt had, waarmede men eindelijk in die pogingen slaagde, nadat de worsteling omstreeks 10 minuten geduurd had. Massarti was vreeselijk verminkt; van het ach terste gedeelte van zijn schedel was het vel afgerukt, en stuk ken vleesch waren uit zijn dijen gebeten. Hij bief het hoofd even op om Ie toonen dat hij nog leefdedoch op weg naar de infirmerie zeide hij, „dat liet uit was." Aldaar aangekomen stierf hij bijna terstond. De leeuw, die liera het eerst had aangevallen, had hem ook verleden Maandag gebeten cn hij had dikwijls tot zijne vrouw gezegddat hij baug voor bet dier was. SObulsdrliui^. Dezer dagen was de Academiestraat te Pesth bet tooneel van een vreeselijk schouwspel. Even over half vier werd de opmerkzaamheid der voorbijgangers op het huis van den heer Ganz gevestigd, waar uit een der vensters van de vierde verdieping een gillend hulp geschrei weerklonk. In het volgend oogenblik zag men, hoe een vrouw zich hals over kop uit het venster trachtte te storten. De beide kinderen van de onge lukkige, meisjes van 12 tot 14 jaarschenen het nood lottige voornemen van haar moeder bemerkt te hebben en waren nog juist bij tijds toegeschoten om de voeten te grijpen en den val harer moeder aldus te breken. Zoo hing de arme vrouw met het geheele bovenligchaam uit het venster, het hoofd naar omlaag, waarmede zij herhaaldelijk tegen den muur onder het venster sloeg. De kinderen schreeuwden om hulpterwijl de moeder al haar krachten inspande om de voeten los te wringen. Het in groote menigte zaamgestroouide publiek, riep den kindereu, die meer en meer uitgeput raakten van inspanning, toe, dat zij nog slechts eenige minuten moesten trachten vast te houden, tot er hulp kwam opdagen. Een gedeelte van de toeschouwers liep het huis in de overigen posteerden zich onder het venster, om de hangende vrouw, die elk oogenblik aan de krachtelooze armen van de kinderen kon ontglippen, te kunnen opvangen. Dit verschrikkelijk tooneel duurde ongeveer tien minu ten vóórdat de concierge en nog eenige personen aan het venster verschenen en de kinderenwier krachten het geen minuut langer hadden uitgehouden, aflosten. Zoo gelukte het eiudeljjk de beklagenswaardige vrouw, die reeds half bewusteloos eu donkerblaauw in het gezigt was, weder binnen de kamer te trekken. De ongelukkige is de echtgenoot van den koopman Ganz en werd in een plotselingen aanval van waanzin tot die vreeseljjke poging, om zich het leven te benemen, gedreven. Een hotelhouder te Luik herbergde gedurende eenige dagen een jongmensch van een net uiterlijk én zeer beschaafde manieren die niet schroomde buiten gewone uitgaven te maken. Op den 2 Jan. liet het belangwekkend personaadje den hotelhouder ontbieden, die spoedig bij zjjnen gaat verscheen waarop de rei ziger zeide: Ik heb de gewoonte, om iederen morgen een wandelrit te maken kunt gij my eiken morgen voor eenige ureu een schoon paard bezorgen, maar het moet geen huurknol zijn «OIk weet wat gij be- doeldt" zeide de hotelhouder, «gij zult er een hebben." «Wanneer?" «Binnen een kwartier «Zeer goed laat de prijs u maar niet terughouden j" Spoedig werd een fijn gedresseerd paard de poort binnengebragt en het heertje onderzocht het als iemand dio er veel verstand van heeft; hy toont zich voldaan en stijgt als eerste rijder te paard bragt met de hand den hotelhouder een bevallig saluut toe, vierde de teugels en reed in vollen draf weg hjj rjjdt nog. erlang. Zutplien 8 Jan. Door de echtelieden Salomon Mozes Mooy en Keetje Scboonhoek werd dezer dagen in het logement van de wed. Meyer te Goor een kind, oud omstreeks 15 maanden achtergelaten. Door den burgemeester van Goor werd dit kind met de groot moeder wederrechtelijk herwaarts opgezond.»om ondersteuning te vragen van de Israël, gemeente alhier, op grond dat dit kind hier ter stede geboren was. De grootmoeder vervoegde zich te dien einde heden mor gen ten huize van den heerWeijl alhier, doch op diens zeggen dat de Israël, gemeente zich die zaak niet kon aantrekken, verliet zij, het kind op de toonbank ach terlatende, ijlings den winkel. Door de zorg der politie is de arme verschoveling weder bij de grootmoeder terng gebragtdie er nu waarschijnlijk wel weder mede naar Goor zal trekken. Kotterdam6 Jan. Door het aanhoudende dooi- weder hebben de aannemers van de fundeeringswerken in de Blaak en oude haven de door de vroege vorst afgebroken werken kunnen voortzetten; ware de vorst niet vroeg ingevallen dan zou het reeds op 1 December voltooid zijn, waaraan thans de laatste hand gelegd wordt. Naast de Beursbrug is thans een hulpweg gelegd, die over de fundamenten der spoorwegpjjlers en ovel den grooten duiker gaat. Men is thans bezig dien weg af te schutten, ten einde na zijn openstelliug voor het publiek verder de Beursbrug te kunnen afbreken. Heden naclit is aan het station van den Rijn spoorweg te 's Hage, een goederenwagen door den feilen wind voortgedreven en nabij Voorburg van een brug in het water gestort. De reizigers der eerste treinen moesten dientengevolge te Voorburg in van Gouda komende treinen overstappen en de goederen overge laden worden. Ten ruim half twee uur heden middag was de weg weder vrjj en konden de treinen geregeld doorloopen. jVHtlcleHbiii'iy6 Jan. Héden hebben de heeren dr. A. A. Fokker en J. W. de Raad, respectievelijk vice-voorzitter en secretaris vau het Roode Kruis alhier, aan onze stadgenoote mejufvrouw L. Scharten, dochter van den militie-commissaris Scharten, overhandigd de medailles, die haar door Z. M. onzen Koning en door de Fransche Vereeniging van het Roode Kruis, met daarbij behoorende diploma's, zijn geschonken, voor hare tijdens den jongsten oorlog in het buitenland vrij willig bewezen diensten. "VVisseiiltei-lce, (N.-Beveland) 6 Jan. Na ge houden vergelijkend examen tusschen 2 van de 6 opge- komeue sollicitanten, voor de nieuw op te rigten openbare lagere school op Geersdjjkheeft de gemeente raad tot hoofdonderwijzer benoemd Johannes Marinus Clement, geb. 6 January 1841, thans hulponderwijzer te Scherpeuisse, doch sedert April 1869 de hoofdonder- wjjzcrsacte bezittende. Zierilxzee, 10 Jan. Volgens de in de Staats courant van Zondag en Maandag 7 en 8 dezer gedane officieele opgave der bevolking in alle gemeenten desrijks, naar de uitkomsten der laatste of vijfde volkstelling op 30 Novembev/1 December 1869, bedroeg de bevolking van Zeeland 87,174 mannen en 90,395 vrouwen tezamen 177,569 (zijnde 11,457 meer dan bij ile volksstelling in 1859). Hieronder geven wjj de verdeeling der bevolking over de verschillende gemeenten in de eilanden Schouwen, Duiveland en Thole». De tusschen geplaatste cijfers wijzen de bevolking aan zooals zij was bij de vorige tienjarige volkstelling. Brouwershaven 1749 (1572), Bruinisse 1740 (1543), Burgli 704 (629), Dreischor 1095 (1035), Duivendijke 556 (446), Eikerzee 620 (497), Ellemeet 496 (458), Haamstede 083 (848)Kerkwerve 611 (566), Nieuwerkerk 1236 (1101), Noordgouwe 777 (717), Noordwelle 456 (44S), Oosterland 1393 (1340), Oud-Vosseuieer 1741 (1688), Onwerkerk 781 (705), Poortvliet 1505 (1349), Renesse 585 (515), Scherpeuisse 1236 (1202), Seroos- kerke 331 (319), St.Annalan.l 2118 (2020), St. Maar tensdijk 2408 (2192), St. Philipaland 1360 (1184)Stavp- nisse 1455 (1291), Tholcn 2647 (2523), Zierikzee 7834 (7345), Zonnemaire 997 (435). Als een merkwaardige bijdrage hoe men scheiding van kerk en staat opvat, dient het volgendeTe Brui nisse heeft de gemeeuteraad de godsdienst oefeningen geregelden bepaald dat het luiden der klok daartoe zal plaats hebben op: Zondag des morgeu 9'/2, namid dag 2 en 's avonds 5 '/2 uur. Van 15 Nov. tot 1 April, des Woensdag 's avonds 51/; uur. Later is deze bepaling uitgebreid en zjjn daarin opgenomen: feest-, dank- en bededagen. De kosten van het luiden voor de godsdienstoefening zullen worden betaald uit de gemeentekas, zoodat men aldaar op de begrooting van 1872 zal aantreffen: kosten van de openbare eeredienst De gemeenteraad van Axel heeft een adres aan den Koning vastgesteld, houdende verzoek om het dooi de Provinciale Staten van Zeeland vastgestelde regle ment op het berijden der kunstwegen in deze provincie, als zijnde volgens adressant in strijd met de wet en het algemeen belang, niet goed te keuren. Te Otterloo heeft Ever je Westerhuis op Nieuw jaarsdag jl. haren lOOsten verjaardag gevierd. De heer J. G. Frederiks, geboortig van Oostkapelle, thans privaat-docent te 'sHage, en lid van het Z. Ge- nootsch. der wetenschappen, is benoemd tot leeraar in de geschiedenis en Nederl. taal aan de hoogere bur gerschool te Zutphen. Men leest in de N. IV. H. Cour.: Ieder weet dat sommige gewetenloozen veel verdienen met de uitgifte van Belgische centen, die dagelijks bij duizenden uit Belgie in ons land worden ingevoerd, het geen eene winst van niet minder dan 6 pet. oplevert, ten gevolge waarVan men vooral in Limburg schier niets dan kopergeld in omloop ziet en bij betalingen terug ontvangt. Immers bekomt men voor een gulden fr. 2.12 of 212 centimes; de twee centimes worden uret de Hollandsche centen gelijk gesteld en voor een cent uitgegeven, zoodat men voor een gulden 100 Belgische centen bekomt. Vooral zijn het de winkeliers die er bij profiteren. Voor eenige weken betaalde een rijk graan handelaar en molenaar te Sittard die zich iedere week voor zijn handel naar Luik begeeft, zijn timmerman de rekening bedroeg ruim 97 en de man ontving die som in Belgische centen in zoogenaamde knappers van 50 centen. De timmerman weigerde de maud met Belgische centenen wat was nu het antwoord van den rjjken 'molenaar? „Als gij die mand met knappers niet aanneemt, kunt gij nog drie jaren op uw geld wachten en ik laat bjj een ander werken." De rijke molenaar had op 97 niet minder dan 5,82 gewonnen. Zoo gaat het algemeen. Kerknieuws. Ds. P. Huel, pred. te Dirksland, is beroepen te Dordrecht, Beroepen de Arnemuiden Ds. W. J. Geselschap, pred. te Delfshaven. Te Kruiningen is de rouwpredicatie gedaan door den consul, ds. Oudegeest van Schore, naar 1 Petr. 124 —25, en te Nisse door den consul, ds. Overman van Heinkens- zatid, naar Ps. 39 5. Predikantstractementen zijn verhoogd: te Krabbendjjke met ƒ50, te Katteudijke met 50 en te 's Gravenpolder met ƒ100. Het nieuwe orgel in de hervormde kerk te Zonne maire werd Zondag voor het eerst bij de godsdienst oefening bespeeld door den heer D. H. Ezerman, orga nist te Zierikzee. De predikant, de heer Zeemanhield eene toepasselijke rede naar aanleiding van Filipp. 4. v. 8, alleen de woorden „al wat liefelijk is, al wat wel luidt." Gemengde bex-igteu. De dochier van een schaapherder te K. moest niet gaan visschen in het groen om iemand te vangen, want zij i9 veel te mal om haar doel te bereiken. Een lafbek te Biezeliuge wordt aangeraden geen brieven meer te schrijvenwant niemand kan iets van zijn geschrijf begrijpen. Te Schoonhoven hebben de onderofficieren, korporaals cn manschappen der artillerie-instructie-compagnie per omroeper, nau de burgerij hun Nieuwjaarsgroet laten bekend maken. Een kastelein te Stcenderen heeft zijne beste kalanten op oudejaars-avond onthaald op biefstuk, en de vrienden aten als hongerige wolven. Na afloop der manliijd vroeg de kastelein hoe het gesmaakt had? „Overheerlijk!" was het antwoord. Daarover was de kastelein zoo voldtiandat hij de waarheid niet verbergen konen zeide: dat liet pnardenvleesch wn9 geweest. Meest allen werden on passelijk en besloten nooit meer bij hem te komen. In Duit9chland i9 het onderwijs goedkoopmaar de schoolmeesters worden maar schraal gehouden. De meesten hebben nog geeu gulden per dag en de hoofdonderwijzers hebben zoo wat 400 per jaar. Tc Londen is het met kerstmis gezegend afgcloopen; er hebben wel de helft minder branden plaats gehad dan ge- wonelijk op die dagen. Ook de straatdieven hebben het schikkelijk gemankt; er is maar weinig gestolen en er zijn innnr weinig zakken gerold. Het komt nu uit, dat, hoeveel er iu Frankrijk gestolen is, de Duitschers het alleen uiet gedaan hebbende Franschen hebben ook geholpen. Met het invorderen der belasting gaat het in Frankrijk maar moeijelijk, en vooral ten platten landen; de ontvangers en deurwaarders gaan er op los met pistolen bij zich. Daar weet men dus geld te halen met hel pistool op de borst. Eene boeren-meid te Borssele moest zoo laag op een arbeider niet neder zien, want het geld is bij haar ook niet in den weg. Zij is ook veroordeeld om te werken als zij eteo wil. Dus meisje, in het noorden, Met al uw mooije woordeu; Nu hebt gij wel een schipper9-knecht Maar toch zijn beurs is ook maar 'slecht. Te Poortvliet wordt eeu gek aangeraden zijn crediet wat beter te bewaren als hij zijn knecht laat vertrekken. Beter zoude hjj doen ziju vol loon te betalen; dus: Man weet dat het. leelijk staat, Als gij u daar aan kennen laat, Want dut doet maar een kale vent, Voor 3 maal 25 cent. Kunstnieuws. Sedert eenigen tijd heeft te dezer stede eene lijst gecirculeerd tot inteekening op een concert, te geven door een blinden pianistde heer J. J. van Oord. Dit concerteenigen tijd vertraagd zijnde, zal plaats hebben op aanstaanden Zaturdag avond in de Concert zaal alhier. Naar wjj vernemen heeft de bedoelde concertgever die zijne opleiding genoten heeft in het Blinden instituut te Amsterdamnog onlangs met succés con certen gegeven in de voornaamste plaatsen van Noord- Brahand en Zeeland. Terwijl de toegangsprijs (49 Cts) zeer matig is en het hier de belangen geldt van een' blinden kuustenaar, hopen we dat onze Stadgenooten de pogingen van den heer van Oord, om, ondanks zijne volslagene blind heid door aanwending van zijn kunstvermogen in eigen behoeften te voorzien krachtig en liefderijk te ondersteunen. Prysconrant <ler ElFeeten. ROTTERDAM, 9 JAN. Laagste koers. Hoogste koers. Premie-Leen. Stad Rotterd. 3 OJO 87'/, Nederl. Werkelijke Schuld 2 57 V, dito dito 4 s 88'/, 887, Spanje Binnenland 3 dito Binnenl. kleine stuk. 3 8'"/i. 27'/, dito te Londen 1867/70 3 38'/,. 32' 7IB dito dito 1871 3 I 327, 32»/,. Premie-Leening Stad Madrid 3 22 Portug. te Londen 1867/69 3 371/, 3''/. Rnsl,, bij Hope 1866 5 96 '1, ditoSpoorw.-Annd. 236 230 Aand. Ballischc Spoorweg 3 127'/, 127=/, Oostr. in Pap. per Mei/Nov. 5 °/o 54'/ dito in Zilv. p. Jan /Julij 5 63 33'/, dito Amid. fl. 100 1804 1477, Hongaarsche Loten 1067, 107 Victor Emanuel-Spoorweg 3 7° 94 dito Loten 71 71'/, Vereenigd. Slat. Losb. 1885 6 7o 98=/, Erie-spoorwegen (Shares) 7 337, 33=/, Louisiana Levee Bonds 6 61 Maxwell Oblig7 83 Meekrap-Berigt. 8 Jauuarjj 1872. Het was heden weder de eerste geregelde marktdag iu het nieuwe jaar. De aanbiedingen waren zeer ruim de stemming der

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1872 | | pagina 2