BIJVOEGSEL Zierikzeeschen Nieuwsbode van Donderdag 11 Januarij 1872. behoorende bij den Aan de Stemgeregtigden in hetivaterschap Schouwen. Zooals bekend is zal de eerste verkiezing voor de benoe ming van 18 Hoofd-Ingelandendie deel zullen uitmaken van bet nieuwe waterschapsbestuur Schouwen/' geschieden op Donderdag en Vrijdag den 25sten en 26sten dezer. Ieder stemgeregtigde zal wel doordrongen zijn van het be lang, dat het bestuur door bekwame mannen wordt uitge oefend en dat het alzoo niet onverschillig iswelke personen tot Hoofd-Ingeland worden benoemd. Men heeft slechts te letten op hetgeen hun, dadelijk na hunne instellatie, volgens art. 153 van het reglement wordt opgedragen, bestaande in het vaststellen der jaarwedden van den Voorzitter en de Heemraden en liet opmaken van voor dragten aan den Koningter benoeming der leden van het. collegie van dagelijksel hestnur. Daarenboven zijn de Hoofd-Ingelanden, als leden der alge- meene vergadering, belast met de regeling van al hetgeen tot de huishouding van het waterschap behoort; met het maken van keuren in policie-verordeningen met de regeling van alle geldelijke aangelegenhedende vaststelling van de begrootingen, rekeningen en verantwoordingen; de bepaling van het bedrag dat jaarlijks voor gewoon en zoo noodig voor buitengewoon dhjkgesclot moet worden opgebragt. Een en ander vermeld in de 3de afdeeling van bovenbedoeld reglement. De uitslag der te houden verkiezing is dus van groot gewigt. Bij het nazien van de vereischten voor het lidmaatschap van het waterschapsbestuur, zooals die in hoofdstuk 2 van het reglement worden omschreven, is de vrees bij mij opge komen, dat vele stemgeregtigden daarmede niet genoegzaam bekend zijn en dat dientengevolge de goede uitslag der ver kiezing gevaar loopt. Het belang der zaak noopt mij om dit duidelijk te. maken en mijn gevoelen onder de aandacht mijner mede-stemge- regtigden te brengen. Volgens art. 17 van het reglement mag bloedverwantschap of zwagerschap, in den zin van art. 350 Burgerlijk Wetboekr/ in den eersten of tweeden graad niet bestaan'tusschen de bestuursleden onderling en alzoo niet tusschen den Voorzitter, de Heemraden en de Hoofd-Ingelanden. Wanneer van twee. personendie tot elkander in de bedoelde betrekking staan, de een wordt gekozen, is dus de ander daarvan uitgesloten. Nu is echter het geval denkbaar, dat j uist die ander de meeste geschiktheid heeft om lid van het bestuur te zijn, doch is eenmaal de een met meerderheid van stemmen gekozen, dan is daaraan niets meer te ver anderen. Dergelijk geval zou zich bij de aanstaande verkiezing meer malen kunnen voordoen, wegens den bestaanden graad van bloedverwantschap of zwagerschap tusschen velen der ingelanden, die volgens de lijst der stemgeregtigden tot Hoofd-Ingeland benoembaar zijn. Het komt mij daarom noodzakelijk voor dat alle stemge regtigden daarop bedacht zijn, want anders loopt men groot gevaar de verkiezing van eenige personen onmogelijk te maken, die om hunne kunde en geschiktheid eene plaats in het bestuur behoorden te hebben. De onderstaande opgaaf, die nog voor groote uitbreiding vatbaar is, bevat eenige combinatiën van personen, welke niet tegelijk zitting kunnen hebben. (Mr. C. vanderLekdeClercq J. M. de Glopper. j Jhr.Mr.M.J.Schuurb.Boeije (Frans van den Bout Cz. Mr. I. A. Bolle. Marinus Bolle LLz. (beide zoons van J. N. Vi9, wed. van L. L. Bolle.) (Dr. J. Kosten de Bruijne. S. J. de Bruijne Wz. Jhr.Mr.M. J. Schuurb.Boeije (Jhr. J. L. de Jonge. (Mr. B. C. Cau. (Mr. J. J. Ermerins. C. Hocke Hoogenboom. J. Hoogenboom Mz. H. G. Mulock Houwer. JC. Hocke Hoogenboom. )A. Moolenburgh. ^J. Hoogenboom Mz. j J. J. Hoogenboom. iH. G. Mulock Houwer. Dr. J. Kosten de Bruijne. de zoon van de wed. J. A. Mulock Houwer. C. L. Gast. Jacob Jacobse van den Bout. j Tonis Jacobse van den Bout. D. van de Yelde Jz. (D. van der Maas. D. Bevelander. t D. van der Maas. (C. van den Bout. jJ. J. Hoogeboom. (Marinus Bolle LLz. (Zoon van J. N. Vis, wed. L. L. Bolle) IJ. M. Locker de Bruijne. IM. Locker de Bruijne. (beide zoons van Maria Schalkwijk, wed. B. L. de Bruijne.) |L. Krepel. (C. van den Bout. |L. Krepel. IS. Krepel. ÏL. Boogerd. IA. Boogerd. JL. Boogerd. jS. Krepel. (Dr. H. Goemans. (Jobs. Goemans. i Willem Az. Beije. Lieven Beije. SPieter Blom. Leendert Blom Pz. lPieter Blom. |M. Job Blom. Dewijl de 18 Hoofd-Ingelanden in de eerste plaats moeten worden gekozen en volgens art. 7 in verband met art. 153 van het reglement deze. Hoofd-Ingelanden vervolgens eene voordragt moeten doen voor de benoeming van den Voorzitter en de Heemradendie volgens art. 5liet collegie van dage lijksch bestuur zullen vormen, zoo moet er dus vooral op worden gelet om geen personen tot Hoofd-Ingeland te kiezen waardoor de mannen, die als Voorzitter en Heemraden worden gewenscht, volgens het bepaalde in art. 17 zouden worden uitgesloten. Men dient dus tot Iloofd-Ingeland geen personen te 'kiezen die in den bij art. 17 verboden graad van bloed verwantschap of zwagerschap staan tot de personen, die men op het oog heeft voor lid van het collegie van dagelijksch bestuur en die men dus wenscht, dat door de gekozen Hoofd ingelanden zullen en kunnen worden voorgedragen. De vrees is echter bij mij opgekomen, dat ook al zijn al de stemgeregtigden hiervan doordrongen, zulks nog geen voldoenden waarborg geeft voor de mogelijkheid, dat bekwame en daartoe als aangewezen personen, lid van het genoemd collegie van dagelijksch bestuur zullen worden. Het komt mij voor dat men dien waarborg alleen vindt door de personen, die men tot Voorzitter en Heemraden wenschteerst tot Hoofd-Ingeland te kiezen. Die keuze kan zoo ik meen, niet moeijelijk zijn. De Voorzitter en Heemraden der voormalige Centrale Di rectie van Schouwen komen daartoe, mijns inziens voor het meerendeel zoo niet allen in aanmerking. Het is alzoovolgens mijne overtuiging, van groot belang -oni-dezelfde personen of de degenen, die tot vervanging van sommigen hunner wenschelijk inogten worden geoordeeld, in de eerste tot plaats Hoofd-Ingeland te kiezen. De grond voor die overtuiging wensch ik nog kortelijk nader toe te lichten. Ik heb mij daarbij geplaatst op het standpunt der stem geregtigden, wier bevoegdheid niet verder reikt; dan het be noemen van Hoofd-Ingelanden en die dus hebben te zorgen dat zoodanig collegie uit allezins bekwame en1 geschikte man nen wordt zamengesteld. Het doen van voordragten ter benoeming van den Voor zitter en de Heemraden is uitsluitend aan Hoofd-Ingelanden opgedragenzoodat de stemgeregtigden daarop geenerlei invloed kunnen uitoefenen. Dewijl er dus geen zekerheid bestaat welke personen door Hoofd-Ingelanden tot Voorzitter en Heemraden zullen worden voorgedragen, acht ik het voor de stemgeregtigden van het hoogste belang, dat in de eerste plaats leden der Centrale Directie tot Hoofd-Ingeland worden benoemd, omdat, indien zulks niet geschiedt, het zeer wel gebeuren kan, dat anderen tot Hoofd-Ingeland worden ge kozen, met wie bovenbedoelde leden niet te gelijk zitting in het bestuur kunnen nemen. Ik wil dit slechts met één voorbeeld staven. Indien de heer Mr. J. J. Ermerins tot Hoofd-Ingeland wordt benoemd en die benoeming door hem wordt aangeno men, dan is de heer Mr. B. C. Cau uitgesloten en ook niet tot Voorzitter van het collegie van dagelijksch bestuur be noembaar. Blijkens de voorafgaande opgaaf der combinatiën van per sonen, die niet te gelijk zitting kunnen hebben in het bestuur geldt dit ook voor eenige andere leden der nog in functie zijnde Directie. Door hunne benoeming tot Iloofd-Ingeland is men, naar mijne meening, zeker van bekwame personen in het bestuur te'hebben en'wordt tevens de mogelijkheid niet uitgesloten, dat zij tot leden van het dagelijksch bestuur kunnen worden voorgedragen. Het belang der zaak heeft mij gedrongen deze beschou wingen aan alle mede-stemgeregtigden in overweging te geven. üenesse, 6 Januarij 1872. J. HOOGENBOOM Bz. Gedrukt bjj de firma: DE LOOZE COMP., Meelstraat.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1872 | | pagina 1