BIJVOEGSEL Zierikzeeschen Nieuwsbode van Zaturdag 2 December 1871. behoorende bij den VERGADERING VAN DEN GEMEENTERAAD T K ZIEHIKZEE, gehouden den &7 November 18*71. Voorzitter Mr. B. C. Cau. Afwezig Mr. Moolenburghbuiten de gemeente, Jhr. de Junge en Zuurdeeg, de twee laatsten komen Liter binnen. De notulen der vorige vergadering zijn gelezen en goed gekeurd. De Voorzitter deelt mede dat zijn ingekomen: 1°. een brief van Gedeputeerde Statenhoudende inede- deeling der ontvangst van het gewijzigde brandreglement. Voor kennisgeving aangenomen. 2°. een brief van Gedeputeerde Staten, houdende mede- deeling van de goedkeuring der gemeente-rekening over 1870 onder opmerking dat de som ad 115,20 door het Rijk verstrekt voor kosten van de lOjarige volkstelling in die reke ning gebracht had moeten zijn. Na mededeeling des Voorzitters dat hij die meeniug niet deelt, omdat bedoelde som eerst in 1871 is ontvangen, wordt de brief voor kennisgeving aangenomen. De heer Zuurdeeg komt binnen. 3°. een brief van Gedeputeerde Staten houdende uiededce- lirig, dat zij berusten in de raadsbesluiten tot toekenning van subsidie aan het burgerlijk- en Evangelisch Luthcrsch armbe stuur voor 1872. Voor kennisgeving aangenomen. 4°. een brief van het Roomsch Katholiek armbestuur, be geleidende de gewijzigde begrooting van dat bestuur voor 1872, waarin de subsidie op 2700 is uitgetrokken en me- dedeeiende, dat van het legaat van de wed. Rouca nog ƒ388 moet belegd en al bet mogelijke bezuinigd zal norden, om in 1872 100 te kunnen beleggen. De begrooting is zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd en de mededeeling voor kennisgeving aangenomen. 5°. een brief van de plaatselijke schoolcommissie, verzoe kende de toelage voor eenc kweekeling aan de ojienbare meisjesschool van 25 te verhoogen tot 100, om grond dat voor die soin eene geschikte kweekeling gevonden kan worden en aan haar behoefte is door het groot aantal leer lingen van 6-, 7- en Sjarigen leeftijd. Op voorstel van "Burgemeester en Wethouders is 100 beschikbaar gesteld. De heer Jhr. de Jonge komt binnen. 6°. een brief van den Commissaris des Konings met ver zoek een dubbeltal N; maken voor de benoeming van een lid van het collegie van zetters, waarvan de aanvulling noadig is door het gevraagd ontslag van Mr. de Clercq van Weel. Na verscheidene stemmingen zijn op het dubbeltal ge plaatst de HH. Jhr. W. M. H. de Jonge en Jhr. Mr. J. Schuurbeque Boeije. 7°. een brief van de commissie van toezicht voor het mid delbaar onderwijs, houdende aanbeveling van een dubbeltal ter voorziening in de vacature ontstaande door de periodieke af treding von Dr. P. J. Andrcae. Op het du boel tal komen voor de aftredende en Mr. J. W. A. Schneiders van Greijf- fenswerth. Eerstgemeldc is met algemeene stemmen herkozen. 8°. een brief van dc plaatselijke schoolcommissie, houdende aanbeveling van de HH. Mr. J. P. N. Ermerius en Mr. J. W. A. Schneiders van Greijffenswerthter voorziening in de vacature ontstaande door de periodieke aftreding van eerstge- melden. Met algemeen^ is Mr. Ermcrins herKozen. Op het vroeger in lianden van Burgemeester en Wethou ders gestelde adres van de firma de Haan Gallay, ontheffing verzoekende van de boete ad 140wegens te late ople vering van eene partij straatkeienis door de commissie van fabricage ongunstig geadviseerd, op grond dat de argumenten der adressanten niet afdoende waren. De Voorzitter zegt dat Burgemeester en Wethouders voor stellen om de helft der boete kwijt te schelden, omdat de gemeente door de late levering geen schade heeft geleden, de levering van straatkeien eene moeilijke zaak is en het belang der gemeente meebrengt niet al te streng te zijn, te meer daar de keien goed zijn. De heer Mr. van Dongen zegt: de aannemer heeft schuld of hij heeft geen schuld, in het eerste geval moet hij de boete betalen en in het tweede geval nietmaar hij is tegen eene gedeeltelijke beboetirrg. De heer Mr. Fokker stelt voor de geheele boete kwijt te schelden, op dezelfde gronden, die door den Voorzitter en Mr. van Dongen zijn aangevoerd. Hij kan niet aannemen dat hetgeen de commissie van fabricage gezegd heeft van de onkunde der aannemers betrekkelijk de geographische ligging van deze gemeente, juist is, maar meent dat er een andere reden is, waarom men de keien eerst naar Dordt heeft ver voerd en toen naar hier en wel deze, dat men in Belgie waarschijnlijk moeilijk een schip heeft kunnen krijgen naar bier, maar wel naar Dordrecht, waar kans bestond om retour vracht te vinden. De heer Jhr. Mr. Schorer zegt, na eenige inlichting ont vangen te hebbendat de boete geen ijdel woord moet zijn maar eene aansporing om op den bepaalden tijd te leveren. Hij is daarom niet gunstig voor het verzoek gestemd. De heer Jhr. de Jonge acht het gevaarlijk omzooals Mr. Fokker doel, de woorden van adressanten te interprete ren. Hij meent dat zij hadden moeten aantoonea dat de ver traagde levering hunne schuld niet was. De heer van der Grijp is voor de vrijstelling van boete. Adressanten hebben er niet opgerekend te moeten overladen dit gaf vertraging. Hij heeft de keien gemeten en ze eerder grooter dan kleiner gevonden dan de opgegeven maat. De heer Koole is van een ander gevoelen. De aannemers hebben te Dordrecht overgeladen, omdat zij daar waarschijn lijk een groote partij moesten ontvangen. Dat er geen schade is geleden is geen reden om de boete niet toe te passen men heeft het meer gedaan in dergelijke gevallen. De heer Labriju vereenigt zich met het gevoelen van Jhr.-de Jonge. Adressanten hadden motieven moeten bijbren gen dat de levering buiten hunne schuld te laat beeft plaats geluid. Waar is de grens als men gaat redeneren bij inter pretatie? Hij is de meening niet toegedaan dat de keien zóó bijzonder goed zijn. De Voorzitter zegt dat Burgemeester en Wethouders het bezwaarlijk vonden om dc volle boete toe te passen of kwijt te schelden. Andere aannemers kunnen door ae tijdsbepaling teruggeschrikt zijn om in te schrijven en jegens hen zou men niet billijk zijn als men dc boete kwijt schold. Men heeft ze daarom gehalveerd. De gemeente had na de ontvangst van liet eerste gedeelte ook geen dadelijk belang bij de levering van het restant. De lieer Mr. Fokker meent dat de strenge toepassing van de boete meer aanleiding geeft tot moeilijkhedendan het kwijtschelden. Hij is van zijne vroegere zienswijze terugge komen en zal in dergelijke zaken voortaan vrijgevig zijn. In dit geval waar dc belanghebbenden bij allen onbekend zijn, kunnen geen persoonlijke consideratien invloed uitoefenen. Hij meent dit te moeten aanvoeren om zich te vrijwaren voor de verdenking van inconsequentie. De heer Mr. Moens zal stemmen voor de toepassing der boete, op grond van hetgeen door Jhr. Mr. Schorer, Jhr. de Jonge, Labrijn en Koole is aangevoerd. Nadat de heer Zuurdeeg van liet advies der commissie van fabricage een voorstel had gemaaktia het in stemming ge bracht en aangenomen met S tegen 4 stemmen. Tegen stemden Mr. Fokker, Mulock Houwer, van der Grijp en de Voorzitter. Aan A. van Schelven en C. J. Rietman is eervol ontslag verleend als hulponderwijzers, de eerste aan de tusschenschool en de tweede aan de armenschoolvoor beide in te gaan December 1871. Een verzoek van den hulponderwijzer P. Lakeman, om overplaatsing van de armenschool naar de tusschenschool is gesteld in handen van Burgemeester en Wethouders. De Voorzitter deelt, mede dat is ingekomen een verzoek schrift van P. O. van de Velde Olivier, om verhooging zijner jaarwedde als leeraar in het boekhouden aan de Hoogere Burgerschool en dat daarop de commissie van toezicht is gehoord, welke heeft bericht, dat adressant zich vergist, als hij beweert dat het getal lesuren sedert zijne aanstelling ver meerderd is, en welke adviseert om f 100 verhooging toe te staan, op grond van zijne bezigheden als leeraar en van zijne overige werkzaamheden. De Voorzitter zegt namens Burgemeester en Wethouders dat zij hulde brengen aan de verdienste van genoemden leeraar, maar meenen dat de beloonitig daarmede in overeenstemming is en het getal lesuren niet juist het eenige punt van verge lijking zijn mag. De docent in de staatswetenschappen doceert 3 vakken. Andere leeraars geven b. v. 25 uren per week les voor ƒ1600 'sjaars en adressant geniet ƒ1,50 k ƒ1,75 per uur. Dat, zijne overige bezigheden hier buiten aanmerking moeten blijven zal wel geen betoog behoeven. De heer -Koole acht het verzoek niet onbillijk. Hij vraagt wat audere scholen betalen. Hij wensebt geen vergelijking

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1871 | | pagina 3