Ecne daarin te leggen rioolbuis moet dienen tot afvoer van het gootwater. Door de demping der sluisopening wordt de gelegenheid benomen om den toestand van het gewelf der Mol sluis, waarop eenige woningen geheel of ten deele rusten, te onderzoeken. Daarom wordt met het oog op het belang van de eigenaren diejr woningen voorgesteld tot versterking van dat gewelf eenige schildmuren te bouwen. Yoor de demping der sluisopening en van de schuitha ven, ter lengte van 150 M., is noodig 2200 M8 grond. Mo gelijke behoefte van water bij uitbarsting van brand, maakt het ongeraden de demping verder uit te strekken. De sub /'van het plan bedoelde rioolbuis is noodzakelijk,, zoowel tot afvoer van het hiervoren bedoelde gootwater, als om aan de riool vertakkingkomende uit de Hooge Molen straat, gelegenheid tot afvoer te geven. De uitdieping van het niet gedempte gedeelte der schuit haven en van de zwemhaven acht de commissie noodzakelijk zoowel in verband met de sub h bedoelde uitdieping der Zoute gracht, als om in dat meer tusschen gebouwen gelegen ha vengedeelte eene vrije waterbeweging te bevorderen. De verdieping zal plaats hebben tot 1 M. beneden zomer- peil van Schouwen en p. m. 2600 M3 grond opleveren. Bij deze uitdieping zal gelet moeten worden op bestaande toestandenwaarvan het gewicht eerst bij het maken van een bepaald bestek gewaardeerd kan worden. Onoverkomelijke bezwaren zullen zich echter niet voordoen. Om de vrije beweging van het water in het niet te dempen gedeelte van de Schuit- en Zwemhaven mogelijk te maken, is het noodzakelijk de Zoute gracht in vrije gemeenschap tc brengen met de Brakke gracht, die uitwatert door de Wcst- havensluis. De Zoute gracht moet daartoe worden uitgediept. Eene bodemsbreedte van 5 M. is voldoende. De uitkomende grond bedraagt, bij eene diepte van 1 M. beneden zomerpeil van Schouwen, ongeveer 6000 M3 en kan, behalve een klein gedeelte te bergen aan de zijde van den Grachtweg bij den steenen beer, dienen tot het maken van een onderoerm aan de zijde der stadswandeling. De schoven en de slagdorpel uit den steenen beer worden weggeruimd om de gemeenschap met de Brakke gracht niet te belemmeren. De steenen beer zal overigens behouden wor den om te dienen tot steun van den te maken onderberm. Aan de sub letters di genoemde werken was vroeger niet te denken, omdat de Molsluis en de Zoute gracht met den steenen beor onmisbaar waren als spuivermogen op de Brakke gracht, om die zooveel mogelijk te bevrijden van de onaangename en schadelijke uitdampingendie het invloeien van de met vitriool bezwangerde watermassa uit de Garan- cinefabriekten gevolge had. Door het inaken van eene af zonderlijke leiding voor het water uit die fabriek is bedoeld spuimiddel overbodig geworden, en mocht in zeer zeldzame gevallen al eens dal water in de Brakke gracht vloeiendan zou men door het maken van een windwerk aan het schof, het duikertje tot het innemen van water in de Zoute- en Brakke gracht kunnen inrichten. De kosten aan dit plan verbonden, bedragen: het uitdiepen van de buiten- en oude havens met het dempen van een gedeelte der laatste 15180, het maken van een frontmuur tegen het gedempte gedeelte- 3500, het afbreken der steenen brug en van de kaaimuur, het opnemen en leggen van bestrating, het begrinden van het plein, het maken cener afwatering enz- 2200, het werk vermeld 1* d- 50, 2000, II ii u f u n n n 9 ii ii u h en i- 1600, Totaal der raming 26580, Waarbij 20 voor kosten van aanbesteding en onvoorziene uitgaven - 5320, 31900,— Waaraf de vermoedelijke bate van de steenen- brug en kaaimuur- 1500, Blijft calculatief 30100,— De kosten van liet oorspronkelijk plan in den aanvang ver meld zijn geraamd als volgt: uitdieping buitenhaven en vervoer van den grond naar de Oude havenf 11040, het maken van een riool onder het gedempte gedeelte, vaneen spuisluis en frontmuur, afbre ken van de steenenbrug en kaaimuur, het be grinden van het plein enz- 26000, Totaal der raming 37040, Overtcbrcngen -^7040, Overgebragt f 37040, Waarbij 20 voor kosten van aanbesteding en onvoorziene uitgaven, stelle- 7460, f 44500,— - 1500,— waaraf de vermoedelijke bate van de steenen brug en kaaimuur Blijft calculatief f 4.3000, Het verschil in het bedrag dezer ramingen is niet onaan zienlijk. Eene vergelijking der beide plannen geeft bovendien aaideiding tot de volgende opmerkingen: 1. dat de voorgestelde demping in het eerste plan 35 M korter is dan in het plan der commissie, zoodatwilde men in het eerste plan deze uitbreiding opnemen, men bij de geraamde kosten ƒ1320 zou moeten voegen, behalve die van het verlengen van het riool. 2. bij het eerste plan blijven bestaan en dus ook in on derhoud en vernieuwing: a. de tweede houten binnenbrug; b. de molsluis met deuren, schof c. a.; e. de schoven, stortebed c. a., in den steenen beer en c met bediening); d. de vier waterkeeringen in de Brakke grachte. eene grootere oppervlakte kaaimuur, zoo in de schuithaven als in de oude haven. Bovendien moet men bij eene vergelijking der cijfers niet voorbijzien dat door het plan der commissie eene hoogst wen- schelijke zaak tot stand zou komen, nl. het uitdiepen der oude havende verdieping van de Zoute gracht en der zwem haven en de demping van een gedeelte der schuithaven. Eene openbare aanbesteding acht de commissie het meest wenschelijk. Zij meent dat, hoewel het zeer moeijelijk is om, met liet oog on alles wat nog op administratief en technisch gebied geschieden moet, eene juiste tijdsbepaling te kunnen aangeven, het toch niet onmogelijk is dat nog dit jaar het werk wordt aanbesteed en aangevangen. Dit rapport, is ter inzage gelegd van de leden ter behan deling in eene andere vergadering. De Voorzitter deelt mede dat nog is ingekomen een rap port van de commissie, belast geweest met het onderzoek der gemeentebegrooting voor 1871 en welke de vraag heeft gesteld of het niet wenschelijk was om den provincialen straatweg langs liet Zuidzelke terrein te verleggen van den achterweg af in de richting van de telegraaflijn langs de hofstede van C. J. van den Bout, achter langs de mccstoof //de Zon," om daardoor een' beteren weg te verkrijgen en het geheele Zclketerrein in edn aanleg te kunnen begrijpen. Van dit rapport is voorlezing gedaan. Daaruit blijkt dat, naar liet oordeel der commissie, Bur gemeester en Wethouders bij het onderzoek naar de wen- schelijkheid der bedoelde verlegging, waarvan zij iu de ver gadering van 29 Maart jl. rapport hebben gedaan, niet voldoende waren doorgedrongen in de inecning dor commissie, waarom deze eveneens een schriftelijk mpjiort heeft opgemaakt, terwijl zij mededeelt dat een nader onderzoek haar meer etl meer heeft doordrongen van de gunstige resultaten, die haar plan voor de gemeente zal opleveren. De commissie wcnscht bij het tot stand komen der be doelde verlegging den oprid bij de mcestoof //de Wereld" te laten bestaan en den nu bestaanden straatweg tusschen de beide mecstoven uit te graven over eene lengte van 200 M. en vervolgens glooienderwijze in de. richting dier meestovcn bij te werken. De uitgegraven weg kan als straat- en rijweg vervallen. Uit den weg, loopende van den zaagmolen naar liet sas en van daar naar den nu bestaanden straatweg, wordt de zelk- asch uitgegraven over ecne lengte van 200 M. Deze wegen blijven na de uitgraving bestaan en de keibestrating wordt hersteld. De weg loopende van den Platten weg naar den tegen- woordigen straatweg blijft eveneens bestaan en bestraat met klinkers uit den provincialen weg. In zoo verre komt de commissie terug vau haar eerste denkbeeld, om daardoor te gemoet te komen aün het bezwaar van Burgemeester en Wethouders, ten opzichte van den toegang tot de schuur van D. Bevelander. De kosten van bestrating van de verschillende wegen be rekent de commissie op ƒ4567terwijl de uit te graven wegen volgens de opgedane ervaring, aan zclkasch waar schijnlijk 2200 last bevattenwelke ecne waarde vertegen woordigen van ƒ8580, zoodat een voordeel verkregen wordt van ƒ4013. De vervallen klinkerstraat en de 27 boomen komen boven dien ten bate der gemeente, doch daar het afgescheiden van deze zaak toch noodig is die boomen spoedig te rooien, worden ze niet in cijfers gebracht. De voordedendie dit plan oplevert zijn 1°. een betere toegang tot de stad, waardoor vermeden wordtn. het rijden over het vrij smalle en afhellende ge deelte dijk langs de woning van D. van der Maas, hetwelk 's winters bij gladheid gevaarlijk kan zijn en b. het rijden door het slobhetwelk door de moeilijke toegang aan weers zijde en de zich daarin bevindende smederij en wagenma kerij ongeschikt is te achten; 2°. een meer aaneengesloten geheel van het Zeiketerrein; 3°. een geldelijk voordeel van p. m. ƒ4000 4°. het vervallen van liet denkbeeld van Burgemeester en Wethouders om een bestrate hulpweg te maken tusschen de straat van den achterweg eit de meestoof //de Wereld." De bezwaren, die aan het plan verbonden zijn, acht de commissie niet van overwegend belang. Stoornis in de communicatie zal er niet ontstaan. De kleine omwegdie moet gemaakt worden door hendie de meestoof z/de Zon" van de zijde der stad en door hen, die de mee stoof //de Wereld" van de zijde van Duiveland bezoeken, kan bij de belangrijke voordeelen, die het plan oplevert, niet als een bezwaar worden aangemerkt. De waterstaatsbelangen zullen bij de uitvoering van dit plan niet lijden. Deze belangen kan men onderscheiden in die voor of builen en achter of binnen het zoogenaamde sas. Buiten het sas is het terrein der scheepstimmerwerf eene voldoende waterkeeriug. Dit terrein ligt 3,20 M. boven hoog water en dus niet lager dan den nu bestaanden weg en sommige punten van den Scbeepstimmer- en Visschersdijk en daar dit terrein geene andere yerandering ondergaat dan eene versmal ling, ontstaande door het verlagen van den weg, lijdt het watcrstaatsbelaug buiten het sas, geen schade. Achter of binnen het sas vorderen de waterkeeringen die hoogte niet, die zij daar buiten behoeven, omdat net sas zelf eene waterkcering is. De hoogte der dijken op sommige plaatsen langs het dijkwater getuigt dit. Zoo heeft de Leverdijk bij het Kaaskeuswater een hoogte van circa2,00 M. de dijk van den Zelkepolder2,00 a a ii Verbranden Man2,10 n a n Henriëttepolder1,20 alles boven gewoon hoog water. Het sas heeft eene hoogte van 1,90 M. boven hoog water en nu is het bij hooge vloeden wel eens eene enkele maal gebeurd dat er water overliep, o. a. bij den vloed van Februari 1825 steeg het water tot 2,25, zoodat er 0,35 M. overstor- ting plaats had. Deze overstortingen hebben echter alleen tengevolge dat het water binnen liet sas iets rijst. De kosten om het sas te brengen tot 2,50 M. boven hoog water zouden niet zeer groot zijn, terwijl, indien het raadzaam geacht wordt het dijkje, loopende van de meestoof//de Zon" naar den zaagmolen, en hetwelk p. m. 2,75 M. boven hoog water ligt, te verlengen tot aan het hooge terrein bij de werf, alle bezwaren vervallen. De kosten van het leggen van dit dijkje zijn gering, omdat de bcnoodigde gronden uit de te doeue ontgravingen kunnen gevonden worden. Zii zullen p. m. ƒ150 bedragen, wanneer men het effenen van net terrein in compensatie brengt. Ten slotte wijst de commissie op een paar punten van ondergeschikt belang. Door het verleggen van den straatweg kan vervallen de bestrating van den hulpweg tusschen de bestaande straat aan den achterweg en de meestoof //de Wereld," welke bestrating bij eene breedte van 3 M. zou kosten p. m. ƒ1400, zoodat het bedoelde plan eigentlijk eene besparing in de toekomst van ƒ1400 medebrengt en het voordeel der gemeente dus tot ƒ5413 zal stijgen. De wijziging, die in het plan van aanleg der plantsoenen zou moeten gemaakt worden, is van weinig beteekenis en zal zich alleen bepalen tot een gedeelte achter het stamphuis der meestoof //de Zon" en een gedeelte langs den weg naar den zaagmolen. Aan den achterweg zal eene verzamelplaats van gier ge dempt en eene plaats, waar nu vuilnis geborgen wordt, opgehoogd moeten worden. Dit rapport is ter inzage gelegd van de leden om in eene volgende vergadering behandeld te worden. De Voorzitter legt aan den Raad over het gemeente verslag over 1870. Het wordt ter inzage gelegd van de leden en zal in druk worden uitgegeven. De heer Labrijn vraagt of het. niet wenschelijk is het rapport over de uitdieping der havens enz. en dat omtrent het verleggen van den straatweg bij de zuidzelke te doen drukken. Nadat de Voorzitter en Mr. Fokker er op gewezen hebben dat, zoo het laatste rapport gedrukt wordt, ook dat van Burgemeester en Wethouders betrekkelijk deze zaak, in druk moet verschijnen en de kosten dan nog al 'wat zullen be dragen trekt de heer Labrijn het tweede gedeelte van zijn voorstel in. Het eerste gedeelte is zönder hoofdelijke stem ming goedgekeurd. De vergadering is daarna gesloten. Gedrukt tyj de firma: DE LOOZE COMP.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1871 | | pagina 4