ZIERIËZEESCHE NIEUWSBODE. No. 2867. 27ste Jaarg*, Zaturdag 24 December 1870. B e k e n d m a ki n g. Bekendmaking. Nieuwstijdingen. JFV&wltirijfi. Door het invallend Kersfeest zal de rSTIEXJWS130r>E van aanstaanden Maandag-avoncï niet uitgegeven wovden. Kennisgeving. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zie- rikzeemaken bekend: dat het Suppletoir kohier der hoofdelpke belasting van deze gemeenteover het loopend dienstjaar, op heden door den Gemeenteraad is vastgesteld en van den 23 tot den 31 dezer maand ter lezing voor een ieder op de secretarie der gemeente zal liggen zullende ieder aangeslagene binnen dien tijd, tegen zijn aanslag bij heeren Gedeputeerde Staten in beroep kunnen komen bij verzoekschrift op onge zegeld papieringevolge de wet. Zierikzee den 21 December 1870. De Burgemeester B. C. CAÜ. De Secretaris J. P. N. ERMERINS. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zie- rilczee maken bekend dat Leonardus Vermunt koopman in Steenkolen wonende in deze gemeentevergunning heeft gevraagd om den kelder van het huis, plaatselijk gemerkt wijk C no. 605 (kadastraal bekend sectie B no. 980)op den hoek van de Hoofdpoortstraat en het Bolwerk binnen deze gemeenteen dat de infor- matiën de commodo et incommodo betreffende dit verzoek zullen worden gehouden op Woensdag den 28 December aanstaande, te twaalf uur des middags, in de gewone vergaderkamer van het Bestuur, ten Raadhuize; zul lende allen die tegen dat verzoek bezwaren mogten willen inbrengen alsdan in de gelegenheid zijn om in hun belang te worden gehoord. Zierikzee, den 21 December 1870. De Burgemeester en Wethouders B. C. CAÜ. De Secretaris, J. P. N. ERMERINS. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zie rikzee brengen ter kennis van de ingezetenen, dat door den Raad dezer gemeente in zijne Vergadering van den 21 December jl. zijn benoemd tot leden dei- vaste commissiën bedoeld bij art. 54- der gemeentewet, te weten voor de Strafverordeningende heeren Mr. C. J. FOK KER en Mr. J. MOOLENBURGHvoor de Fabricage: de heeren Mr. van DONGEN, LABRIJN en van der GRIJPvoor de Gasfabriek en de Straatverlichting de heeren van der GRIJPMULOCK HOUWER en LABRIJNtot Commissaris over de Wandelingende heer van der GRIJP, en tot Commissarissen der Visch- markt: de heeren MULOCK HOUWER en van der GRIJP; zullende de Commissie voor de Strafverordeningen worden gepresideerd door den Burgemeesteringe volge de wetde- Commissie van Fabricagedoor den Wethouder Jhr. de JONGE, en bij diens verhindering door den Wethouder Mr. FOKKER, en de Commissie voor de Gasfabriek en Straatverlichting door den Bur gemeester en bij diens verhindering door den Wethouder Jhr. de JONGE. Zierikzee, den 22 December 1870. De Burgemeester en Wethouders, B. C. CAU. De Secretairis J. P. N. ERMERINS. Amerika, het land der uitvindingen par exéllence, mag zich weder op iets nieuws beroemen. In een nieuwe kerk te Chi cago vindt men een predikstoeldie in doelmatigheid zeker nlle andere spreekgestoelten overtreft. Aan dien stoel toch is een groote koperen scheepsroeper verbonden waaruit buizen gaan in verschillende rigtingen. Aan die buizen zijn kleinere van guttapercha aangebragt. Dooven die door den predikant wensclien gesticht te worden, behoeven nu slechts het uiteinde van een dier buizen aan het oor te brengen, om gedurende de godsdienstoefening van huu gebrek de bezwaren niet te ondervinden. Londen, 22 Dec. De Times doet een dringend beroep op Frankrijk en Pruissen ten einde verder bloedvergieten te voorkomen. Pruissen behoort thans duidelijk op te geven 'onder welke voorwaarden het den vrede wil sluiten. Engeland heeft in dien zin met Oostenrijk onderhandelddat zich bereid verklaard heeft den vrede te Tours aan te bevelen mits ook gelijke stappen te Berlijn werden gedaan. De heer von Bismarck heeft daarop zijne meening in eene nota ont wikkeld. De correspondent van de Times, die zich vóór Pa rijs bevindt, schrijft onder dagteekeniag van den 12den dezer, dat de hoop op de overgave van Parijs met den dag vermindert. De Franschen leggen voortdurend groote ver sterkingen aan,welke den belegeraars zeer hinderlijk zijn- Het schijnt dat de Duitsche spionnen hen verkeerd ingelicht hebben betreffende den voorraad levensmid delen te Parijs. De Fransche soldaten die in de laatste dagen gevangen genomen zijn, alsmede de dooden, die op het veld lagen, waren allen welgevoede mannen. ,/Maar sedert gisteren" schrjjft hjj /hebben wij eenige onpartijdige getuigen van den overvloed te Parijs. Yier Duitsche officieren, die buiten Parijs gevangen genomen waren en thans uitgewisseld zijn tegen Fransche officie ren, zijn gisteren teruggekomen. Zij verklaren dat zij in Parijs zeer goed behandeld zijndat het diner en de toespijzen zeer smakelijk waren en dat dagelijks ossen- en kalfsvleesch op hunne schotels prijkten. In geen enkel opzigt hadden zij kunnen bemorken dat de stad reed9 sedert bijna drie maanden belegerd was." Zulke getuigenissen makeu natuurlijk meer indruk op het Duitsche leger dan de verklaringen der Fran schen, doch genoegzaam blijkt dat de Duitschers nog lang zullen kunnen wachten vóór Parjjs zich uit hon gersnood overgeeft. Ziehier de bepalingen ten opzigte van den Paus, welke het gouvernement van koning Victor Emanuel aan de goedkeuring van het Italiaansche parlement zal onderwerpen, met het doel om zoogenaamd de waar digheid en de onafhankelijkheid van den Pausselijken Stoel in Italië te handhaven. De wet waarborgt den Paus de uitoefening zijner souvereine regten (binnen het gebied dat voor hem is afgezonderd); laat hem zijne eerewachteen inkomen van 3,255,000 franks, zoomede het Vatikaan, de kerk van de H. Mariahet Castel-Gondolfe met zijne aan- hoorigheden, die van alle belastingen worden vrijgesteld en niet aan het gemeene re'gt onderworpen zijn. Dezelfde vrijstellingen worden toegekend aan alle tijdelijke residentiën van den Paus waar hetzij een conklave, hetzij een concilie mogt bijeenkomen. De correspondentie van denPaus zal volkomen vrij zijn. Zelfs bij de vervolging van misdadigers zal op zijne domeinen geenerlei nasporing mogen plaats hebben. Aan den Paus wordt vrijheid gelaten op het Vatikaan een post- en telegraafbureau te vestigen voor zijn per soonlijk gebruik en met vrije keuze van zijne ambte naren. Zijne dépêches, koeriers en telegrammen moeten overgebragt worden op denzelfden voet als die van'de vreemde gouvernementen. Voor de bijeenroeping en vergadering der-conciliën is geene voorafgaande vergunning noodig. De Paus mag openbare ambtenaren benoemen zonder dat hij de toestemming van den koning van Italië be hoeft. De eed van de bisschoppen aan den koning^ het koninklijk placet en het eo:equatur zijn afgeschaft. De seminariën en de overige Katholieke instellingen zullen voortaan slechts aan den H. Stoel ondergeschikt zijnzonder eenige tusschenkomst van de zijde der school-autoriteiten in Italië. Bordeaux, 20 Dec. Een circulaire van den heer Laurier aan de prefecten waarschuwt het publiek tegen valsche tijdingen, en noodigt de bevolking uit het voor beeld te volgen van Parijs en gelijk deze stad vertrouwen te hebben en standvastig te blijven. »De regering," zegt hij, »deelt alles mede, behalve strategische bewe gingen. Te Parijs zoowel als aan de Loire is de toe stand goed. Wordt het verzet niet belemmerd door onverklaarbare wankelmoedigheidmoedeloosheid en paniek, dan verkeeren wij in het vaste en onwrikbare vertrouwen dat het uur der weêrwraak nadert. Zorgt dat alle valsche geruchten worden gesmoord, want zij zijn een ware zamenzwering tegen het vaderland." Te Versailles wordt van goederhand verzekerd dat de Paus dezer dagen bij den Koning van Pruissen aanvraag heeft gedaan om te vernemen, of hij, voor het eventueel geval van zijn vertrek uit Rome, met zekerheid kon rekenen op een verblijf in Pruissen. Volgens den berigtgever had de Koning hierop een gunstig antwoord gegeven en zou men daartoe het oog hebben op de steden Keulen en Fulda. Men meende dat deze laatste, wegens hare ruime ledigstaande paleizen, tot dat doel het eerst in aanmerking kon komen. Het terrein tusschen Orleans en Toury moet een ontzettend schouwspel opleveren. Het is niet minder dan vier malen door veldslagen geteisterd. Dorpen en pachthoeven zijn verbrand, en de steden en vlekken niets dan puinhoopen. Toch zijn die puinhoopen opge propt met gekwesten, met Pruissen, Hessen, Bejjeren, burgers der Hansesteden, Mecklenburgers en Franschen. Velden en wegen zijn bedekt met doode paarden en met gesneuvelde soldaten, die bevroren en verstijfd, nog de vreeselijke stuiptrekkingen, vertoonen, waaronder zij zijn gestorven. Orleans heeft betrekkelijk weinig ge leden, alleen de voorsteden zijn verwoest. In de prach tige hoofdkerk huizen een tal van gevangenen die oneerbiedig genoeg, op het orgel tot tijdverdrijf de muziek van Offenbach uitvoeren. Ook buiten Versailles ziet het er alles behalve uitlokkend uit. Een goede dagmarsck vervoert de weg letterlijk tusschen twee rijen doode paarden, die ge deeltelijk gevild in de open lucht liggen te rotten. Zoolang het zoo koud bljjft, baart die wegbezoming weinig bezorgdheid, maar als de dooi onverwacht mogt invallen, dan kondeu de lijken dier arme onder ver- moeijenis bezwekene dieren zich wel eens wreken, door allerlei verpestende ziekten en dood verpreidende uit wasemingen over hunne beulen te brengen. De veldtogt van 1870 zal opmerkelijk zijn ook wegens de enorme hoeveelheden paarden, clie hij heeft gekost. De Pruissische kavalerie is reeds meer dan eens van nieuwe paarden voorzien; de rossen, die zij thans bezit, zijn klein vau stuk en blijkbaar te zwak voor den dienst, die van hen wordt gevorderd. "Versaillesj, 22 Dec. Gisteren onderhielden de forten van Parijs een levendig vuur. Heden morgen hebben drie Fransche divisien een aanval gedaan op het korps der garde en op het 12de korps. Na een gevecht dat verscheidene uren duurde en waarbij de artillerie de hoofdrol speeldewerd de aanval afgeslagen. Onze verliezen zijn aanzienlijk. ©ttitsdilattfo. Berlijn, 20 Dec. Naar de Nord. Allg. Ztg. ver zekert is de Pruissische regering bereid de kwestie betreffende de schending der neutraliteit van Luxem burg, benevens de punten der beschuldiging van de Groothertogelijke regeringaan een scheidsregterlijke beslissing te onderwerpen. Daardoor zal de staatkundige toestand van Luxem burg onaangeroerd blijven. De opgeroepen laatste ligting der landweer bevat diegenen, welke in het jaar 1830 geboren zijn en alzoo den ouderdom van 40 jaren bereikt hebben. Deze bui tengewone ligting moet dienen om vier nieuwe corpsen landweertroepen te vormen, welke de garnizoenen van Metz en Straatsburg zullen vervangen. Daardoor zullen twee legercorpsen vrij komen welke het leger voor Parijs moeten versterken. Zooals bekend is heeft de vesting Pfalzburg zich op den 14den dezer overgegeven. De belegering dier vesting heeft 17 weken geduurd. Tallooze ongemakken en ontberingen hebben de Duitsche troepen gedurende dien tijd geleden. Het garnizoen, hetwelk krijgsgevan gen is gemaakt, bestond uit 53 officiereu en 1838 man. De gevangenen zoowel als de ingezetenen verheugden zich in de overgave daar er in de gebeele stad voor geen halven dag proviand meer voorhanden was. Sedert de laatste zes weken had niemand vleesch gezien en reeds geruimen tijd was het zout door kruid vervangen. "Wanneer men daarbij in aanmerking neemt dat de stad door onze artillerie nog meer geleden had dan Straatsburg, en dat daarbij de zwarte pokken een tijd lang erg geheerscht hebben, dan mag men wel lof aan den moed der burgers en van het garnizoen toezwaaijen. Toen in de Tweede Kamer van het groothertogdom Baden het wets-ontwerp ter tafel kwam, strekkende, om aan de regeriug een oorlogskrediet van 4,575,000 flor. toe te staan werd met algemeeue stemmen door de Kamer hare goedkeuring daaraan gehecht. Dit krediet is berekend voldoende te zijn tot dekking der oorlogs kosten tot half Maart 1871. Vroeger heeft de Kamer twee dergelijke kredieten toegekend, namelijk op 17 Julij en 2 November j 1welke ten bedrage van 6,287,000 en 3,390,000 flor. voldoende werden geacht, om tot 15 Jan. 1871 te kunnen voortgaan met den oorlog. Berlijn, 21 Dec. OfficieelDen 20sten zette de linkervleugelcolonne van het Loire-leger zijn marsch voort op Tours. De regtervleugel rigtte zich tegen Le Mans. Langs den weg van Orleans naar Blois bevinden zich meer dan 6000 Fransche gewonden, die door hun leger zonder eenige hulp zijn achtergelaten. De over Ham teruggekeerde afdeelingen constateerden, dat de vijand uit die strekeu was teruggetrokken. Dijon," 20 Dec. Den 18den heeft bij Nuits een zeer hardnekldg gevecht gedurende vijf uur plaats gehad met gelukkigen uitslag. Van onze zijde waren de 1ste en 2cle Badensche divisie in het vuur. De vijand was sterk twee marschlegioenen uit Lyonhet 32ste en 57ste marschregiment der mobiele garden, eene afdee- ling franc-tireurs en 18 stukken geschutin 't geheel ongeveer 20,000 man, onder generaal Kramerhij ver dedigde zich zeer krachtig in zijne sterke stelling en trok bij het invallen der donkerheid in zuidelijke rig- ting terug. De dapperheid der troepen is niet genoeg te roemen. Ons verlies is helaas aanzienlijk; 13 officieren zijn gedood, 29 gewond waaronder de generaals Glümer en prins Wilhelm van Baden. Van de manschappen zijn 700 man gedood of gewond. De vijand verloor vele officieren en meer dan 1000 man, 16 officieren en 700 man zijn onge- wond gevangen genomen. Een groot geweer- en munitie depot benevens vier affuiten en drie munitie-karren zijn buit gemaakt. Het 1ste Beijersche armeekorps heeft gedurende de eerste dagen dezer maand aan een groot aantal zeer hevige gevechten deelgenomen, ten gevolge waarvan aan die troepen eenige rust zal worden gegund. De plaats, welke zij bij het opereerende leger innamen, is tijdelijk althans, ingenomen door het 10de armeekorps. Hoeveel dit korps heeft geleden, kan blijken uit de volgende opgaaf: van 1 tot 4 Dec. verloor het 127 officie ren en 2868 onderofficieren en manschappen, zoo dooden als gekwestenen van 5 tot 10 dezer 96 officieren en 2100 man .uitmakende een totaal van 223 officieren en 4-968 man. Een dergelijk voorbeeld, hoewel op kleineren maatstaf, vindt men hij een der kompagnicn der Mecklenburgsche troepen, welke bij Orleans in het begin dezer maand dagelijks in het vuur zijn geweest. Aan een brief, door een der manschappen van die kompagnie op 5 dezer uit Orleans aan zijn vader geschreven, ontleenen wij het volgende z/Diep ter neer geslagen, treuren wij over het ver lies onzer kameraden, want thans bedraagt de gansche sterkte onzer kompagnie nog slechts 61 man en 1 officier. Lieve vader, gij hebt de dappere schaar zien uittrekken, toen wi) 251 man teldenDe weinigen, die nog zijn over gebleven, zal de almachtige God in Zijn bescherming nemen, hoop ik, en hun terugvoeren in het vaderland. z/Op den 2den jl. gingen wij in het vuur met 158 man en slechts 59 keerden terug. De generaal von Treskow, dien wij te gemoet kwamen, sprak ons aan en vroeg wie aan het hoofd van onze kompagnie stond, en het antwoord luidde: //wij hebben niemand meer, die ons kommandeert; allen zijn zij dood en de luitenant, dien wij het laatst met ons hadden, is ook weg!" Op het hooren van die woorden ontroerde de generaal zoo, dat hem de tranen langs de wangen biggelden. Hij trok hierop zijn sabel en zeide: //kinderen, wij moeten vooruit; ik zal je komraandant zijn!" Deze woorden gesproken hebbende, deed hij het signaal tot een algemeen aanval blazen. De muziek speelde en de tamboers sloegen den roffeldat gaf nieuwen moed en nu ging het weder op den vijand in. Den krachtigen aanval weêrstond de vijand nietwant hij. vlugtte ijlings van het slagveld. z/In de hoop, dat God de Heer ons weldra den vrede zal hergeven blijf ik uw liefhebbende zoon enz. Luxemburg-, 21 Dec. Het adres door het volk aan den Koning «Groothertog gerigt, welke manifestatie voortspruit uit de nota van graaf von Bismarck, en in welk adres den Groothertog wordt gesmeekt het land te redden en nimmer toe te staan dat men er over beschikt zonder de vrije toestemming der bevolking is in weinige dagen door 43,773 personen geteekend, die den ouderdom van 21 jaren en burgerregten hadden. 21 Dec. Door de Prov. Staten van Gelderland is heden tot lid der Eerste Kamer met 30 stemmen gekozen de heer Jhr. H. A. D. Coenen burgem. van Zutphende heer Jhr. Mr. G. J, C. II. van Nispen tot Sevenaerraadsheer in het prov. geregtshof, verkreeg 16 stemmen. Gravenhag^e21 Dec. Heden had de pleg- tige begrafenis van H. K. H. prinses Frederik plaats. Reeds ten negen ure nam het klokkengelui van alle kerkgebouwen in NI© residentie een aanvang, hetwelk des nam. 3 ure eindigde. In den voormiddag begon de plegtigheid met eene buisselijke godsdienstoefening in het huis de Pauiv, waarbij ds. van Rhijn van Wasse naar de voorganger was.' Deze dienst werd slechts bijgewoond door prins Frederik met H. D. heide dcchters en den prins von Wiedbenevens de hofbeambten van het huis de Pauiv. Na afloop der godsdienstoefening zette de stoet zicli in beweging welke het lijk naar de residentie zoude begeleiden. Na aankomst aldaar, werd de optogt gere geld en zette de stoet zich precies ten twaalf ure in beweging. De prachtige rouwwagen was bespannen met zes zwarte paarden geheel tot aan de koppen bedekt met zwart fluweelen Ideedén met zilveren rand om zoomd. Op de kist lagen de Koninklijke kroon en de door de overledene gedragen ordeteekenen. De lijk wagen was omringd door ter wederzijds gaande kamer- lieerenachter de lijkwagen volgde het rijtuig, waarin prins Frederik met zijn aanstaanden schoonzoonden prins von Wied hadden plaats genomenhetwelk door zes donkerbruine paarden getrokken werd. Hierna volgde het rijtuig des Konings, bespannen met acht paarden, waarin Z. M. den Koningbenevens zijne beide zonen hadden plaats genomen waarna de hof koetsen volgdenwaarin de afgevaardigden der ver schillende familiehoven hadden plaats genomen terwijl de rijtuigen der kamerheeren van H. M. de Koningin, van de Koningin van Zweden en van den adjudant van den prins von Wied den trein besloten. De trein werd voorafgegaan door een excadron huzaren met stafmuziekeen bataillon Haagsche schutterij der scherpschutters en der grenadiers. Omstreeks kwartier vóór drie ure kwam de stoet aan het kerkgebouw te Delft aau. De personen tot de lijkstatie behoorende begaven zich binnen het kerkge bouw, waar zij in twee reijeu de nederlating der lijkkist bijwoonden. De kroon en de kostbare versierselen werden van de kist genomen en weldra zonk dezelveneder- gelaten door een voor het oog verborgen toestelin den Koninklijken grafkelder neder. Op dat oogenblik verliet de Kon. familie de kerk en nam plaats in de voor haar bestemde rijtuigenweldra gevolgd door allen die de plegtigheid hadden bijgewoond. Goes, 22 Dec. Bij de gisteren plaats gehad heb bende verkiezing van een lid der Provinciale staten zijn uitgebragt 734 geldige stemmen. Hiervan verkregen de heeren Jhr. Mr. J. J. Pompe van Meer dervoort 329, Mr. J. II. de Laat de Kanter 298, D. P. Dominicus 60 en Mr, C. van Citlers 36 stemmen. Tusschen beide eerst genoemde heeren zal alzoo op woensdag 4 Januarij eene herstemming moeten plaats hebben. Zïox'ilizee23 Dec. De gemeenteraad alhier heeft in hare vergadering van Woensdag 11. besloten een adres van adhaesie aan de Tweede Kamer te zenden op het adres van den heer Jansenter verkrijging van subsidie van het Rijk voor eene stoomvaartdienst van Vlissingen naar Amerika. In ons vorig nommer deelden wij mede dat tot de gebeele opheffing der Stoombootdienst ,/Zuidbeveland" was besloten. Thans kunnen wij echter melden dat de passagiersdienst zal ophouden te bestaandoch dat deze Stoomboot geheel zal worden ingerigt tot het vervoer van goederen en vee. NAAIMAOKINES. Alle bekende systeems van naaimachines uit goede fabrieken, hebben, ieder voor het doel waarvoor zij zijn vervaardigd, zeer groote waarde. Zal echter eene naai machine voor familie-gebruik uitmunten in die mate dat ieder zich er eene zal moeten aanschaffen dan moet die aan de volgende voorwaarden voldoen: 1°. dat zij van eene zeer solide en eenvoudige con structie zijn waardoor een ieder zich de behandeling spoedig en gemakkelijk kan eigen maken; 2°. dat zij bij het werken niet het minste hinderlijk geraas maken; 3°. dat zij niet van al te grooten omvang zijn en 4°. dat de prijs onder ieders bereik zij. Wij meenen onzen lezers daarom opmerkzaam le moeten maken op achterstaande annonce. Gemengde berigten. Sint-Maartensdijk wordt bijna overstroomd door bouwkun digen uit vele plaatsen van Nederland, om een stoephek te bewonderen en er teekeningen van temaken. De vrachtrijder van K. heeft zijne vrijster niet bedankt, maar hij is van haar bedankt, en is naar huis gegaan met natte oogen. Een zoon van Chrispijn te N. moest geen kwaad spreken van iemand waar niets op te zeggen vult. Laat hij dat niet, dan zal er te- Noordgouwe van hem iets anders verteld worden. Blijft dit zoo voortgaan, dan zal hij nog schoenmaker worden zonder leer. Een getrouwd man in den Haag is in het water gesprongen, omdat hij twist met zijne vrouw had gehad. Als ieder dat doen moest die met zijne wederhelft twist, dan zouden er vele weduwen komen. Een verliefd dienstmeisje te Z. vroeg onlangs aan een ondermeester, of hij geen brief voor haar schrijven wou aan haren vrijer, die te Middelburg in garnizoen lag. Voor een paar kwartjes zou dit gedaan worden, maar op de vraag wat er geschreven moest wordeu, was het antwoord: „Als ik dat wist, dan kon ik het zelf wel doen." Dit kind is dus ook niet; bedorven door het onderwijs. De Aartsbisschop van Keulen heeft de hulp van de justitie ingeroepen, om een pastoor, die niet aan de onfeilbaarheid van den paus wil gelooven, uit zijne pastorij te zetten. Die hulp is echter niet verleend ge worden, en nu zal vader Bismarck er toe verzocht worden. De Fransche krijgsgevangen officieren te Keulen, mogen de comedie niet meer bezoeken; zij moeten vroeg naar buis, dat Franschen niet gewoon zijn en hebben er dus veel tegen. De secretaris van den Aartsbisschop van Posen, heeft den paus een brief van den koning van Pruissen overhandigd waarin deze verzekert, dat zoolang de oorlog duurt, niets voor den paus te kunnen doen. Eene boerenmeid te Kloetinge is nog zoo aangedaan over een buurjongen, die niet bijten wil; maar zij zal nu proberen of het met kersdag niet gelukken wil; en zegt: Maar ik zal nu zelf maar vrijen, Of men zegt, dat 'tleelijk staat, Want zij willen mij niet hebben^. Daarom stoor ik aan geen praat. Drie manschappen aldaar moesten zooveel onwaarheden van andleren niet rondventen, anders zullen zij met kersdag uiet veel opdoen. Dus, jongens 1 wil dit goed verstaan, Want men ziet u leelijk aan.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1870 | | pagina 1