No. 2721. 26sleJaarg-. Donderdag 15 Januarij 1870. Uitslag der Verkiezing Besturen en Administratiën. K i e z e r s 1 ij s t e n. Ni e u wstij dingen fUwwri! Mmslawb. jStoitsierlitwfc. Bielg Mjeftierianb. ZIIIMk/IISlïsl NIEUWSBODE. Ziorilizpc, IS Janunrij. ÉÉN I.ID IN DEN GEMEENTERAAD. Uitgebragi Van onwaarde 262 stemmen. 11 geldige stemmen 251 Uitgebragt op de Heeren: P LABRIJN, Dz. 156 stemmen. D. Q. MULOCK HOUWER 86 C. van der VLIETDz. 2 A. BÜIJZE, Mz. 2 Jhr. Mr. G. L. SCHORER 2 BOUVIN 1 D. VAN DER MAAS 1 P. SCHILLEMAN 1 Zoodat verkozen is de Heer P. LABRIJN, Dz. Kennisgeving. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee raaken bekend dat de aangifte-biljetten voor de Hoofdelijke Belasting dezer gemeente voor dit jaar, in den loop dezer week 7,uilen worden uitgereikt aan de huizen der ingezetenen, die vermoed worden in de termen dier belasting te vallenen dat zijbinnen veertien dagen na de dag- teekeuing der uitreiking tegen reiju zullen worden teruggehaald. Zij herinneren voorts de belastingschuldigen die bij de uitreiking inogten zijn overgeslagen aan hunne verpligtingom binnen veertien dagen na deze kennis geving een biljet ter Gemeente-Secretarie af tc halen. Zierikzee den 10 Januarij 1870. Burgemeester en Wethouders B. C. CAU. De Secretaris J. P. N. ERMERINS. De VOORZITTER van den Gemeenteraad te Zierikzee noodigt de inwoners der gemeente uitom zoo zij elders in de directe belastingen zijn aangeslagen daarvan vóór den 15 February aanstaande te doen blijken overeenkomstig het 2de lid van art. 7 der kieswet. Zierikzee den 10 January 1870. B. C. CAU. Door het postkantoor Tliolenzijn gedurende de maand Augustus 1869 de navolgende brieven verzon den welke ter plaatse van bestemming onbekend waren een' aan I. WILLIAMS te Wolverhampton [Engeland.) Van het Hulpkantoor ST.-MAARTENSDIJK. een aan K. A. QUAKKELAAR te Cleveland [Noord-Amerika.) Terugblik. Als wij een terugblik slaan op hetgeen 1869 Neder land heeft opgeleverddan hebben wij alle reden tot voldoening. Geen gevaar voor algemeenen oorlog bragt Nederland in een neteligen toestand; van het Belgisch- Fransche spoorweggeschil, dat een oogenblik van span ning tusschen deze beide natiën te weeg bragt,' onder vonden wij geen moeijelijkheden. Aller blikken waren gevestigd op de verkiezingen voor de Tweede Kamer. Deze hebben in den loop van ""39 aan de Regering eene bepaalde meerderheid ver schaft. Wie, die vastheid van bestuur verlangt, mogt zich daarover niet opregt verblijden Immersniets nadeeliger voor het land dan voortdurende veranderingen van bewind. Hoe kan de wetgeving vooruitgaan, hoe kan de Uitvoerende Magt met kracht optreden, wanneer het ministerieel leven tot enkele maanden wordt verkort? Het tegenwoordig kabinet werd door de verkiezingen gesteund. De kiezers stemden hunnen kandidaat natuur lijk volgens zijne hun bekende beginselen. Bij de meesten was gehechtheid aan de Grondwet eene aanbeveling neen eene onmisbare voorwaarde. En geen wonder Gehechtheid aan de Grondwet brengt met zich te streven naar eene zuinige staatshuishoudingnaar een regt- vaardig bestuurnaar vermindering van lasten naar ontwikkeling van landbouw en nijverheid. Maar toch heeft de vraag, of de schoolwet al of niet moet behouden worden, grooten invloed op de jongste verkiezingen uitgeoefend. De groote meerderheid ver klaarde zich onbewimpeld voor de schoolwet. Een gevolg daarvan was de oprigting van een schoolverbonddat zich de zaak van het volksonderwijs wil ter harte nemen, en waaraan zich zelfs de tegenstanders tegen de schoolwet aansluiten, omdat men algemeen inziet, dat het ophouden van het schoolverzuim schoolpligtig- heid overbodig; maakt. Men wane niet, dat wij geen eerbied gevoelen voor de gevoelens van onze landge- nooten, die op herziening of verbetering der schoolwet aandringen, maar die eerbied gaat niet zóó verre, dat wij van deze Regering voorstellen zouden vragen, welke alleen door de tegenstanders der schoolwet behooren gedaan te worden. Eene der belangrijkste wetten voor Nederlanddie de Regering in 1869 door de Kamers zag aannemen was die tot afschaffing van het dagblad- en advertentie- zegel. Het zou voorbarig zijn, reeds thans een oordeel uit te spreken over de werking van dezen maatregel, doch het is niet te ontkennen, dat deze maatregel reeds thans blijkt nuttig te zijn voor do maatschappelijke en staatkundige ontwikkeling van ons volk. Maar ook andere wets-ontwerpen mogten de goed keuring der Staten-Generaal wegdragen, als het wets ontwerp tot afschaffing der octrooijeu, waardoor Neder land, dat gewoon is de goede voorbeelden van andere staten te volgen, toonde ook het voorbeeld te kunnen geven waar het vrijheid van nijverheid geldhet wets-ontwerp regelende het toezigt op het gebruik van stoomtoestellen, waardoor eene handelende politiezorg, in het belang der veiligheid dringend gevorderd, werd in het leven geroepen; het wets-ontwerp op de maten, gewigten en weegwerktuigendat er naar streeft het metrieke stelsel zoo zuiver mogelijk in toepassing te brengen, en de burgers, door een krachtig toezigt op weegwerktuigen 'en gasmeters, tegen bedrog en mislei ding te vrijwaren, en dat tevens alle vrijheid laat om de niet wetenschappelijke namen te bezigenhet wets ontwerp tot vaststelling van bepalingen betrekkelijk het begraven van lijken, de begraafplaatsen en de be- grafenisregten, waarbij de eischen der volksgezondheid en der openbare veiligheid zooveel mogelijk in over eenstemming zijn gebragt met de vryheid van den ingezetene om de lijken zijner betrekkingen te begraven naar zijne wijze en zijne regelen. Ook vele handels- en scheepvaartbelangen werden door de Kamers ter harte genomen de regeling der zeebrievende Rbijnvaart werd van hare laatste kluis ters ontslagen; onze handel met Noord-Amerika opge wekt door de verbetering onzer wetgeving op het vervoer en den doortogt van landverhuizers. Mogt nu ook de regtstreeksche stoomvaart met Noord-Amerika spoedig tot stand komen 1 Eerst dan belooft onze handel op Amerika, die geheel in den tijdgeest ligt, eene groote vlugt te nemen. Krachtig werd wederom in het afgeloopen jaar de hand geslagen aan de voltooijing van ons spoorwegnet; die voltooijing zoowel als de spoorweg-aansluitingen te Amsterdam en te Rotterdam en de werken van het kanaal door Holland op zijn smalst en de nieuwe wa terweg van Rotterdam naar Zee zullen een bewijs te meer worden voor de kunde onzer ingenieurs en de volhardende kracht onzer natie. In ons stelsel van belastingen werden wel geene diep ingrijpende hervormingen gebragt, maar meer dan ééne partiële herziening getuigde van de opregte zucht der Regering om aan de eene zijde lasten op te heffen maar ook aan den anderen kant ontduiking te keeren. Herinneren wij slechts de wijzigingen, welke op voorstel der Regering door de Kamers werden gebragt in de wet op de successiein die op personeel en patent. De afschaffing van het patent van onderwijzers moet echter meer als een uitvloeisel van vrijzinnige politiek, dan wel van louter financiële overwegingen worden beschouwd. Eindelijk werd eene wettelijke regeling van het on derwijs aan de Koninklijke Militaire Academie vastge steld, welke vooral het onderwijs aan de inrigting met dat aan de bestaande hoogere burgerscholen poogt in verband te brengen wij hopen, dat die regeling moge bijdragen om de ergerlijke handelingen te doen ophou den, waardoor deze inrigting in de laatste jaren zekere beruchtheid heeft verkregen. De jongste beraadslagin gen over de begrooting van Oorlog, hebben daaromtrent wederom treurige bijzonderheden in het licht gebragt. Maar, welk onderwerp van staatszorg ook door Re gering en Vertegenwoordiging werd behartigd, de ko loniale vraag de hoofdvraag onzer politiek voor het tegenwoordige, heeft niet alleen geene oplossing erlangd, maar zelfs iedere oplossing werd stelselmatig door de conservatieven verschoven. Was de toestand van Ne derland in het afgeloopen jaar over het algemeen zeer gunstig te noemen en bleef het gespaard voor vele rampen, die het in vorige jaren teisterden de toe stand van Indie was volgens het eenparig getuigenis van alle partijen zorgbarend. Kapitaal en crediet de noodzakelijke grondzuilen eener hedendaagsche maat schappij blijven in Indie ontbreken, en, daar men te vergeefs opziet naar de Regering om van haar h'ilp te erlangen in den maatschappelijken nood, wordt het vertrouwen in haar meer en meer verzwakt. Alle onmis kenbare eenheid, welke er tusschen Nederland en Indie bestaat en moet blijven bestaan, maakt verbetering van dien toestand dringend noodig. De agrarische wet, welke na het reces bij de Tweede Kamer in behandeling komt, zal daartoe een hulpmiddel kunnen zijn! Eene thans te New-York werkende stoomsigaren- machine voorziet met verwonderlijke snelheid en naauw- keurigheid in den arbeid van 's menschen hand. Zij scheidt de dekbladen, legt het binnenste te zamen rolt de sigaren en snijdt ze glad. Een arbeiderdie niets anders te doen heeft dan de dekbladen met gom of stijfsel te bestrijken en regt te leggen kan met deze machine 2000 sigaren per uur maken welke daardoor ƒ17 per mille goedkooper worden dan de door de hand vervaardigde. Het volgende is ontleend aan de Evangelische KirchenzeitungIn Ohio had de predikant der Metho disten tot telist gekozen„en hij wierp een duivel uit" Onder de preek verhief een brandewijnstoker van die plaats zijn stem en riep„Gebeuren zulke wonderen tegenwoordig ook nog?" De predikant ging met stoï- cijnsche kalmte voort met preeken, en nu klonk de vraag ten tweeden male door de kerk. Toen de man echter voor de derde maal zijn vraag herhaalde, kwam de predikant, die, zooals de meeste Methodistenpredikers sterk en krachtig gebouwd was, van den kansel af, greep den lastigen rustverstoorder bij zijn kraag en wierp hem met de woorden: „en hij wierp een duivel uit in de gedaante van een brandewijnstoker" de kerk uit. De uitgeworpene gevoelde zich hierdoor beleedigd en stelde een klagt in, doch werd als verstoorder van den openbaren godsdienst met 50 dollars boete gestraft. De berichten aangaande de revolutionaire woelingen in dit land, luiden veel ernstiger dan de vroegere mede- deelingen. Er zou eene zamenzwering bestaan, welke zich over het geheele land uitstrekt, en geen ander doel heeft dan de omverwerping der geheele staatsinrichting, de afschaffing van den persoonlijken eigendom en de verwezenlijking van de huitensporigste communistische denkbeelden. Een menigte personen, voornamelijk stu denten, zyn reeds in hechtenis genomen. ©«tïlüjje, Uit Konstant.inopel wordtonder dagteekening van den lOden Decemberhet volgende gemeld„De sedert geruimen tijd in de streken ten Noord-Oosten van de Middell. zee in werking zijnde vulkanische krach ten, hebben onlangs eene vreeselijke uitwerking gehad. De stad Ula, in Klcin-Azie gelegen, bestaat niet meer; zij is in den werkelijken zin des woords door de plot seling zich openende aarde verzwolgen. Woensdag den Isten December, des avonds te 6 ure, werden de inwoners aldaar eensklaps verschrikt door een sterk onderaardsch gedruiscli't welk zich kort daarop vergezeld van eene hevige aardschuddingherhaalde en gelukkig ten gevolge had, dat de geheele bevolking in het vrije veld vluchtte. De derde stoot, die met groot geweld als van een lievigen dondergepaard gingvernietigde de stad. Drie personen die te laat in hunne woningen waren gebleven zijn daarby om het leven gekomen." Deze aardbeving hangt samen met die op Santa Maura en op het eiland Rhodos. De gouverneur van Rhodus heeft daarover een Muzelmanschen geestelijke geraadpleegd en is tot het resultaat gekomen, dat de oorzaak van dit verschijnsel gezocht moet worden in den toorn van Allah over de zonden der menschen. Om die reden heeft hij (de gouverneur) bevel uitge vaardigd waarbij vroomheid voor de bewoners van Rhodus onmisbaar wordt verklaard en alle kaartspel verboden. Terwijl sneeuw en ijs hier weer voor lang verdwenen zijn spreken de berigten uit Zwitserland van geweldige sneeuwstortingen. Alle bergpassen die van daar naar Italië voeren zijn door ontzettende sneeuwmassas verstopt en de dalen er mede opgevuld, terwijl menige ongeluk kige dorpelingdie de behoefte naar buiten voerde door een sneeuwstorm is overvallen en zijn graf gevonden heeft. Het verkeer wordt uitermate moeijelijk. De Feil spoorweg heeft de dienst moeten staken. De Brindisi post is boven op den berg blijven steken de Fransche mail kon niet verder komen dan tot Lanslebourg. In den zoölogischen tuin te Londen bevindt zich tegenwoordig een exemplaar eener nieuwe aapsoort door den kapitein Brown aan die inrichting ten ge schenke afgestaan. Het Londensch exemplaar is van het vrouwelijk geslachtheet Jennyen heeft een innige vriendschap gesloten met een jongen haandie aan boord van hetzelfde schip wasen die thans met Jenny dezelfde kooi bewoont. Merkwaardig is hetdat zij zeer gemakkelijk regtop gaat, en daarbij zelfs gaarne ligte voorwerpen draagt. Vaak neemt zij' den haan op den arm en wandeld met hem rond evenals een vrouw die een kind draagt. Wanneer men haar een flescli soda-water geeft, dan ontkurkt zij die en drinkt haar leeg. Doch het meest-kurieuse van de zaak isdat zij een pijp rookt, en daarby haar grog je drinkt, als ware ze de beste matroos. Een sigaar rookt zij smakelijk tot aan het einde op. De Andaraansche eilanden zijn haar vaderland. Het is een verschijnsel op natuurkundig gebieddat ongetwijfeld wel de aandacht der geleerden waardig is. In een te Antwerpen verschijnend weekblad komt eene zeer pikante genealogie voor van keizerin Eugénie van Frankrijk voorwier echtheid het zich tot waar borg stelt. Volgens eene daarby gevoegde genealogi sche tabel stamt de tegenwoordige keizerin van Frankrijk in directe linie af van den specerij-handelaar cn gros, den heer Grivegnóe van Luiken is dientengevolge verwant aan de nog heden ten dage in genoemde stad wonende familien Dejoer en Dubois. Zeer begeerigzegt zeker bladben ik te zien of de Fransche bladen dezen zoo merkwaardigen stam boom voor het publiek zullen ten toon stellen. Men kan dan waarlijk niet meer volhouden, dat het Fran sche Keizerrijk niet democratisch is eene kruide nierster tot keizerin Dat vindt in de geschiedenis geen weerga, behalve in Rusland, welks groote vorstin, met welke Eugénie slechts den titel gemeen heeft, voor heen zooals men weet, marketentster was. Le progrès de 7 Eure deelt het volgende proefje mede, hoeverre de woede van teleurgestelde erfgenamen kan gaan. Twee zustersnichten van wijlen mw. F., begaven zich Maandag morgen te acht uren naar het sterf huis harer tante om naar de erfenis waarop zij staat maakten te informeren. Zij vernamen dat tante hare nalatenschap vermaakt had aan neefjeFerdinand Clutron, vijf en een half jaar oud en een oven jeugdig nichtje Adèle D. Trekken anders teleurgestelde erf genamen die hun wereld verstaan met stille trom af, cle dames in kwestie daarentegen trokken met slaande trom vliegende vaandels en brandende lont terug. Zij lieten zich op de heftigste wijs tegen de gelukkige erfge namen uit en een zelfs riep woedend »Zij zullen er geen genot van hebben Sterven zullen zij voor dat zij er een penning van aanraken Nadat de eerste opwelling van woede een beetje door al dergelijke fraaije uitroepingen bedaard wasvroegen zij de authentieke bewijzen van hare onterving. Zij werden tegen drie uren bij den notaris bescheiden onder wiens berusting het testament was. Zij begeven zich derwaarts; de uiterste wilsbeschikking wordt voorgelezen zij krjjgen niets. Naauwelijks had alzoo do notaris aan de laatste hoop den bodein ingeslagen of een der dames, zich tot den heer Glutron en zijn zoontje (de erfgenaam) wendende voegde hem in de hevigste gemoedsbeweging toe »Binnen tweemaal vier-en-twintig uur zal ik uw rekening opmaken Beide zusters snellen regelregt van den notaris naar den geweermaker Auney. Eene gaat binnen koopt een revolververzoekt den winkelbediende liet wapen met scherp te laden betaalt, en zegt zonder de minste terug houding wat zy er mede doen wil. De heer Auney was afwezig, maar vernam bij zyn thuiskomst niet zoodra het gebeurde of hij ijlde naar den heer Glutron om dezen te waarschuwen. Intusschen was het blij-eindend treurspel afgespeeld want de vertoornde nicht had vader en kind reeds op den boulevard Chambeaudoin nabij hun woning ontmoet en onmiddelijk vuur gegeven. Niet zoo snel evenwel of cle heer Glutron had zijn kind met zijn ligchaam gedekt. Dank zij de onvastheid der ongeoefende daraeshand raakte het schot echter niet en terwijl de heer Glutron door de toegesnelde gctuigeD als het ware naar het policiebureau gedrongen werd om een aanklagt in te leveren keerde de dame huiswaartswaar men haar echter niet lang den tijd liet, om zich tot een tweede expeditie voor te bereiden. 's Graveuhage, 12 Jan. [Per Telegram.) Iu de zitting der Eerste Kamer van heden zijn de alge- meene beraadslagingen over de Staatsbegrooting reeds afgeloopen. De Minister van financiën heeft, medege deeld dat de uitkomst van do dienst van 1869 drie millioen en drie ton boven de raming is en twee millioen en acht ton boven de werkelijke opbrengst van 1868. Hoofdstukken I en II zijn aangenomen met algêmeene stemmen. Aïi<1<1eTlim*iii$!i, 6 Jan. Heden werd in het na burige Soramelsdijk uit een waterput het ljjk opgehaald van A. Dupree, oud 40 jaar, voormalig visscher, thans zonder beroep. De man leed sedert 20 jaren aan de vallende ziekte, en werd lang te Dordrecht verpleegd, maar was later in deze gemeente teruggekeerd. Omdat hier geen sprake kan zijn van zelfmoord zoo wordt dit uit achting voor de familie ingezonden. 9 Jan. De avond van den derden Kerstdag was voor de 150 leerlingen der beide Zondagscholen alhier tot eene feestavond bestemd. In het kerkgebouw der Hervormdendaartoe welwillend door Heeren Kerk voogden afgestaan, stond ditmaal en we achten dit een zeer gelukkig denkbeeld de groene kerstboom, opgericht midden in den winter, de verlichte kerstboom als ten teeken, dat men er gedachtenis van vierde dat in Bethlehem het licht der wereld verschenen was. De plechtigheid werd geleid door den Weleerw. Zeergel. Heer Moquette, die in eene echt kinderlijke rede, naar aanleiding van de eerste verzen van het zoogenaamde Kerstkapittelde leerlingen opmerkzaam maakte op het gewicht van kerstfeest en het gepaste dezer kerstvreugde. Deze rede werd voorafgegaan en gevolgd door het zingen van toepasselijke kerstliederen. De uitdeeling der prij zen, waarmede de kerstboom prijkte, had in de beste orde plaats. Intusschen werden de feestgastjes, hoops- wijze, in de consistoriekamer onthaald op chocolade en kreutebrood. Te half negen ure was het feest, dat te half 6 begonnen was, afgeloopen. Het werd bijgewoond door vele belangstellende ouders bij wie het een aan- genamen indruk heeft achtergelaten. De onkosten zijn bestreden uit vrijwillige giften, zoo in geld als in klee- dingstukken ontvangen, ten bedrage van p. m. 100. Wij hopen, dat zoowel het bestuur der Zondagschool als de onderwijzers en onderwijzeressen zich door den goeden uitslag beloond zullen rekenen voor hunne vele moeiten en dat zij daaruit den lust zullen putten om telken jare hunnen leerlingen een genoeglijken kerst avond te bereiden. [Tngez.) Oud-Vosscmeer12 Jan. Door eene com missie die zich jaarlijks alhier vormt is op 1 Jan. dezes jaars aan armen en behoeftigen dezer gemeente bedeeld de som van ƒ433. Genoemde som werd verkregen door vrijwillige bij dragen der op- en ingezetenen dezer gemeente. De voordeelen dezer bedeeling zijn: verzachting der armoede bevordering van den zedelijken toestand en wering van veel baldadigheid. Dank voor dat alles aan de genoemde commissie en aan de milddadige gevers. Zioi-ilcsKeo12 Januarij. De Minister van Oorlog heeft den station-chef te Nijmegen van den Nijineeg-Klccfschen spoorweg Zijne bijzondere erken- tielijkheid doen betuigen voor de gelegenheid, door dien sta tion-chef verstrektter oefening van de manschappen van het bataillon mineurs cn sappeurs, in al hetgeen het spoorwezen betreft. Men verhaalt het volgende curieuse geval, dat in een der kleine Staten van Europa zou hebben plaats gehad. In den drang der omstandigheden had men be sloten door een fabrikant in een naburig land weder een ramtorenschip te laten bouwendat een millioen gulden kosten zou. Vanwege het gouvernement werd een bevoegd persoon afgevaardigd om over den bouw het toezicht te houden. Toen het oorlogsgevaarte was afgeleverd bood de aannemer aan dezen zaakgelastigde een douceur aan van eene halve tonne gouds. De zaakgelastigde een eerlijk man, weigert dit geld, dat hij niet verdiend had, en blijft weigeren ten spijt van des aannemers aan drang, die zich gecompromitteerd acht door de weigering. De zaak wordt ter beslissing gebracht voor de Regering van den kleinen Staat. De hoofdambtenaar, met den aanbouw belastzit er mee verlegenmaar adviseert toch, dat de gratificatie moet worden aangenomen, opdat niet aan het licht kome dat deze door andere zaakge lastigden vroeger niet* werd geweigerd. Wat-in zulk een land het budget van Oorlog en Marine hoog moet zijn Het Noorden doet de volgende opgave van prijzen waarvoor de kubieke meter lichtgas wordt geleverd Utrecht 10 et,. Zwolle l0'/2 ct. Amsterdam, Groningen en Haarlem 11 ct. Deventer, Maastricht, Schiedam Sneek en Vlissingen 12 ct. Bergen op

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1870 | | pagina 1