No. 2715. Donderdag 50 December 1869. 26sle Jaarg\ Nieuwjaarsgroet. DE LOOZE WAALE. Nieuwstijdingen. ZIERIKZEESGHE NIEUWSBODE. Moii abonneert zicli: In Nederland bij de Uitgevers Hoek van de Schuithaven, B, No. 94, en bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren In Noord-Amerika bij J. Q.UINTUS, te Grand Rapids, Staat Michigan. Brieven en Iugczondene Stukken franco. Abonnements-Pry s: Voor 3 maanden1,30. Franco per post, in Nederland- 1,60. Voor Noord-Amerika, franco New-York - 3,90. V or soli \j ut: Dingsdag, Donderdag en Zaturdag. Advertentiên: 10 cent per gewone regel. GROOTE LETTERS worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiên voor den werkenden stand 30 Cents. Bekendmakingen van ondertrouw of huwelijk 40 Cents; dito van 25- of 50jarige Echtverceniging a 50 Cents u contant en franco aan het Bureau. De inzending der Advertentiên kan geschieden tot Maandag, Woensdag en Vrijdag, des voormiddag9 10 ure. Daar het volgende No. van den Zierikzeeschen Nieuwsbode juist op Nieuwjaarsdag verschijntzoo lebben de Uitgevers besloten, om, even als zulks n de groote dagbladen gebruikelijk is in dat No. yieuwjaars-felicitaliën op te nementegen 25 Cents. De zuivere opbrengst dezer Advertentiên zal strekken ten behoeve van het in deze gemeente licuw te bouwen Diaconie-Armengesticbt. De inzending dezer Advertentiên kan geschieden ot Vrijdagmiddag 12 ure. De uitgave zal in plaats van Vrijdagavond op Zaturdagmorgen plaats hebben. De Correspondencia deelt mede dat de Protestantscho Yereeniging te Madrid dezer dagen zes millioen realen heeft ontvangen welke haar zijn gezonden door de Londensche Bijbelvereeniging. Deze som dient tot bij drage voor de oprichting van eene Protestantsche kerk in de hoofdstad van Spanje. Te Rouchaute is dezer dagen aan twee personen van Assenede een vet varken verkocht, nl. eene zeug van 161 2 maand oud, hetwelk niet minder heeft opgebracht dan de som van 705,95 francs (ongeveer 332 gulden,) De 10 biggen van dit varken zijn 1 Jnlij jl. verkocht a 35 francs, maakt dus 350 fr. en nu de verkoopsom van het varken zelf, £t 1,05 fr. per kilo, is 355,95 fr. te zamen 705,95 francs. Het woog 339 kilo's. 'g Hertogenbosch23 Dec. Het Prov. Ge rechtshof van Noord-Brabant lieeft heden vonnis gewezen in de vroeger vermelde zaak van Hendrik Joseph Johannes Mokcaarts, oud 36 jarengepensioneerd maréebaussée, hem schuldig verklaard aan moord op den persoon van Frederik van der Steen te Waalwijk en hem veroordeeld tot de straf des doods. Sas van GJ-ent, 20 Dec. Eenige der adressan ten van het adres aan Burgemeester en Wethouders dezer gemeente en aan Gedeputeerde Staten van Zeeland, betrekkelijk het geven van onderwijs in de openbare lagere school alhierzijn bij het dageljjksch bestuur in protest gekomen tegen de voortgaande handelingen van den hoofdonderwijzer in die gemeente, wegens het sluiten der school op de jongste R. K. heilige dagen, sijnde den 1 Nov. (Allerheiligen) en den 8 Dec. (Maria Ontvangenis)in weerwil dat door de Hooge Regering toen ter tijd reeds beslist wasdat in die gemeente :p dergeiijkc dagen onderwijs zoude worden gegeven, rel ij k zulks aan adressanten door Gedeputeerde Staten ran Zeeland, dd. 6 Aug. jl. in antwoord op hun ver- ■oek is ter kennis gebracht. Zierlkxee29 Dec. In de zitting der Tweede 'amer van de Staten-Generaal van 22 December zeide !e heer van Kerkwijk, dat hij reeds in het voorloopig erslag gewezen had op den slechten toestand van het oatwezen op Goereê en Overflakkeê. Slechts eenmaal 'aags bestaat gelegenheid tot het verzenden van brieven ie op de meeste^ dorpen reeds den avond te voren loeten bezorgd zijn. De brieven worden 's morgens roeg of 1s nachts naar -liet Dirkslandsche Sas gebragt iet voetboden. Van daar gaan zij met een schuit naar elvoet en vervolgens naar Rotterdam. De brieven van at eiland naar Zeeland worden insgelijks over Rotterdam ezonden en vervolgens over Dordrecht, Moerdijk, toosendaal en Bergen-op-Zoom naar Zeeland. Denzelfden' mweg volgen de brieven voor Noordbrabant. Hoe groot e omweg isspringt in het oogals men bedenkt 'at Ouddorp van Brouwershaven ligt 2 uren Herkingen au Bruinisse één uurOoltgensplaat van Willemstad pn uurterwijl de brieven drie dagen noodig hebben ra dien afstand af te leggen. De brieven van het estelijk naar het oostelijk gedeelte van het eiland, ra afstand van 5 a 8 uren hebben 20 a 24 uren podigom hunne bestemming te bereiken. Behalve pt de gemeenschap van het eiland met Rotterdam moet fbeterd^ wordenzou men daarenboven ook eene iraiddelijke postgeuieenschap tusschen Herkingen en iraiuisseen tusschen Ooltgensplaat en de Willemstad oeten maken. De Regering zegtdat dit te kostbaar in verband met de zeer onbeduidende correspon- ntie. Bij iedere verbetering vermeerdert het aantal ravenen behalve Flakkeê zou ook Voorne gebaat rden omdat het spoediger dan nuzijn brieven lr Zeeland en Noordbrabant zou kunnen verzenden. De voetboden opstiet eiland moeten door rijdende post boden vervangen worden. De Staat wil zich, niette genstaande !en herhaalden aandranggeen meerdere uitgaven getroosten voor de postgemeenschap in die streek maar de Regering mag niet vergeten dat de Staat zich het monopolie van de post heeft toegeeigend en dus zedelijk verpligt isom den ellendigen toestand der postgemeenschap op Flakkeê te verbeterenal ko9t dat ook wat geld aan den Staat. Het antwoord van den Minister van finantien op deze rede van den heer van Kerkwijkwas niet zeer bevredigend en zonder ling want Zijne Excellentie verklaarde dat hij zich met een organisatie der postritten bezig hieldin verband met de opening van den spoorweg van Utrecht tot 's Hertogenbosch. Bij de beraadslaging over de afdeeling telegrafie wees de lieer van Kerkwijk op het wenschelijke om een rijks telegraaflijn op Flakkeê aan te leggen en te Middel- liarnis en Oude Tonga telegraafkantoren op te rigten. Middelharnis heeft een grooten vischhandel en vormt met Sommelsdijk een bevolking vau 5 a 6 duizend zielen. Te Oude Tonge wordt wekelijks een groote koornmarkt gehouden. De kosten van aanleg behoeven niet zoo duur te zijn wanneer van het Rijkstelegraaf kantoor te Zevenbergen een telegraaflijn wordt gemaakt over de Willemstad, Ooltgensplaat en Oude Tonge.naar Middelharnis. In de wet op de telegrafen van 1852 wordt gezegd dat de voornaamste vestingen en havens door rijkstelegraaflijnen met 's Hage zullen verbonden worden. Intusschen zijn de vesting Willemstad, het fort nabij Ooltgensplaaten de fcaven te Middelharnis nog niet telegrafisch verbonden met 's Hage. Door het aanleggen der genoemde telegraaflijn kunnen de vesting werken nabij de Willemstad en Ooltgensplaat met elkander in gemeeuschap komendat in geval van oorlog veel waard is. AU Middelharnis in verband wierd gebragt met de lijn der Rotterdamsche telegraafmaatschappijzou er in tijd van oorlog eene telegrafische gemeenschap zijn van 's Hage met de Willemstadzelfs wanneer een goed gedeelte van Noordbrabant reeds in bezit was van den vijand zou toch 's Hage nog telegrafisch met de Willemstad verbonden zijn. Thans heeft men in Overflakkeê geen ander kantoor dan te Dirksland van de Rotterdamsche telegraafmaat- schappjj en moet men soms van 75 cent tot 1.50 gl. betalen voor een bode van Dirksland naar een der dorpen, terwijl met het bezorgen veel tijd verloren gaat. Reeds in de memorie van toelichting der wet van 1852 verklaarde de Regeringdat op Rijkskosten een telegraaflijn zou worden aangelegd van Rotterdam over Helvoet en Dirksland naar Brouwershaven niettegen staande toen reeds concessie was gevraagd voor die lijn. Wil de Regering geen rijkstelegraaflijn op Flakkeê makendan zou zij aan de Rotterdamsche telegraaf maatschappij eene vergoeding kunnen gevenals deze haar telegraafnet op Flakkeê wilde uitbreiden omdat de Regering dan de kosten van aanleg uitspaart. Andere gemeenten krijgen gratis rijkstelegraaf kantorenen nu zou het onbillijk zijn op Flakkeê door de gemeeuten daar voor geld te laten betalen aan de Rotterdamsche telegraaf maatschappij. Op andere plaatsen kleiner en minder belangrijk dan Middelharnis en Oude Tonge heeft de Regering veel geld uitgegeven om telegraafkantoren te vestigen. Door de Wester-Selielde is van Zuid- Bevelancl naar het zoogenaamde vaste land van Zeeland een kostbaren telegraafkabel gezonkenten einde kanto ren te kunnen openen te Walsoorde, Hulst, Oostburg, Breskens en Sluis. Nog onlangs zijn telegraafkantoren geopend te Tholen Medenblik de RijpMonster Wateringen Naaldwijkenz. Flakkeê heeft geen het minste voordeel van de waterwegen en spoorwegen en betaalt in de grondlasten een som gelijk staande met 80 percent dier belasting voor geheel de provincie Drenthe. Voor Drenthe schroomt de Regering niet mil- lioenen uit te geven voor spoorwegen en kanalenmaar voor Flakkeê wil de Staat zelfs geen telegraaflijn aanleggen. De Minister van Finantien zeidedat hij in overwe ging zou nemen, in hoe verre de uitbreiding der telegraaf dienst overeen was te brengen met de vereenigiug der posterijen op Flakkeê. Het Provinciaal blad van Zeeland n°. 123 bevat het besluit van gedeputeerde staten dezer provincie van den 24sten dezer tot geheele opheffing der maatregelen ter voorkoming van de verspreiding der longziekte onder het rundvee te Renesse bevolen. Zierikzee, 29 Dec. Maandag jl. hield het De partement Zierikzee der Maatschappij van Nijverheid weder eene gewone vergadering. Als Bestuursleden werden herkozen de heeren II. A. van IJsselsteijnJhr. J. L. de Jonge en J. C. Pilaar terwijl in plaats van den heer C. van der Vlietdie als zoodanig ontslag had genomenwerd benoemd de heer J. A. van der Halen. Ook de aftredende leden der vaste com missiën werden herkozen. Nadat nog eenige huishoudelijke werkzaamheden waren verrigt, werden door het Bestuur de volgende vragen in behandeling gebragt: 1Is eene verbinding aan hel spoorwegnet voor Schou wen en Duiveland wenschelijk 2. Zoo jawelke aansluiting is de geschiktste Belangrijk was de discussie waartoe deze vragen aanleiding gaven en eenstemmig sprak de vergadering de wenschelijkheid eeuer aansluiting uit. Eene verbinding te land werd de beste geacht, maar tevens ook de doelmatigheid besproken van een stoora- bootdienst op eenig punt van den spoorwegdat blijken zal daartoe het geschiktste te zijnal ware het dan ook tot de verbinding over land eenmaal tot stand gebragt zij. Ten slotte maakte de Voorzitter de opmerkingdat het Bestuur bij het stellen dezer vragen natuurlijk niet de bedoeling kon hebben de Vergadering het initiatief voor eenige aansluiting te doen nemenmaar slechts om de gedachten over deze aangelegenheid tot klaarheid te brengen en de aandacht der bevoegde authoriteiten op de zaak te vestigen. De vergadering drukte de hoop uitdat het Bestuur op den ingeslagen weg mogt voortgaan en dat meer soortgelijke vraagstukken in de departements verga deringen zullen worden behandeld. Aan eene onzer couranten ontleenen wij de vol gende parodie op de vreemde benamingen onzer maten en gewigtenwaardoor onze schoone Nederlandsche taal met primo January e. k. verknoeid staat te worden: „Ik schrijf U, mijn zoon! geen meter (ellen) lange brievenmaar ik gevoel zeer goed, dat de kilometer (mijlen) verre afstand, die hectogram (ons) scheidt, en het ge-gram (wigt)'van de uitbreiding onzer he- dendaagsche instellingen mij den pligt oplegt, U, schoon gij de vaderlijke are (roede) ontwassen zijt, schriftelijk te onderrichten. Op uwen verjaardag zond uwe moeder U een1 zilveren pot-d e c o g r a m (lood)-pengij kunt haar hart 10 kilogram (pond) ligter maken, als gij hectogram (ons) bericht, dat gij die ontvangen hebt, want 't zou een millimeter (streep) door onze re kening zijn, indien wij het stère (wisse) verlies van dat. geschenk moesten vernemen. Dat gij bij 'tvergelijkend examen de decimeter (palm) der overwinning behaald hebt, is eene blijde tijding. Uwe moeder begint te gelooven, dat ons oudste decimeter (maatje) een1 knappen liter (kop) heeft en goed studeren liter (lean), daar hy alles op zijn centimeter (duim) weet. De vader van Willem is gram's (wigtjes) boos; hij heeft zelf de schuld, dat zijn bedorven gram (wigt) een verstand heeft als een centiliter (vingerhoed.) Ik hectoliter (vat) niet, hoe die man blind is voor deu stèren (wissen) ondergang van zijn gram (wigt). Hadde de knaap slechts zooveel kennis in den liter (kop) als gij, mijn d e c i 1 i t e r. (maatje)in uw centiliter (vinger hoed) dan zou hijin dezen tijd van kenniszijn liter (kop) wel beter gebruiken." Uit 's Hage wordt dd. 23 December gemeld Men verhaalt het volgende, in zoo verre opmerkelijk omdat daaruit op nieuw blijktdat men niet altijd geloof mag slaan aan aangiften van aanrandingen of diefstallen waarvan soms de aangevers zelve de be drijvers zijn. Gisteren moet een timmermansjongen door zijn meester van Scheveningen naar de stad zijn gezonden, voorzien van vijf gulden om daarvoor sloten te koopen. Uit de stad teruggekeerddeelde hij zijn meester mededat hij op de hoogte van het Israëli tisch kerkhof aangevallen was door een man met een ringbaarden met een mes gewapend waarmee hij hem in de hand gesneden had waarna die onverlaat hem van zijn geld had beroofd. Door den timmermans haas en den jongen werd van die aanranding, verwon ding en berooving op den openbaren wegbij klaren dagbij den commissaris van politie den heer van Schoonhoven, aangifte gedaan, waarop deze ambtenaar dat verhaal maar niet zoo gaaf voor goede munt aan nam maar een nauwkeurig onderzoek in loco instelde, zoodat hy den jongen de plaats deed aanwijzen waar die beweerde berooving zou hebben plaats gehad. Werkelijk vond men dan ook een plek, waarde dorre uiteengespreide bladen van eene worsteling schenen te getuigen. Doch genoemde commissaris hield zich nog niet overtuigd dat de jongen de waarheid sprak en hield hem dus nog eenigen tijd aan het bureau van politie, totdat de zoogenaamde beroofde eindelijk er voor uitkwam en bekende dat hij zichzelf in de hand had gesneden en het geld op den zolder ten huize zijner ouders in de lianebalken had gestopt, waar het dan ook gevonden werd. De Minister van Financiën maakt bekend, dat bij hem ontvangen is een bankbiljet, groot ƒ40, door een onbekende, onder het postmerk Delft van 24dezer, ter voldoening van te min betaald successieregt ingezonden. De afdeeling 's Gravenhage van de vereenigiug ter bevordering van fabriek- en handwerksnyverheid in Ne derland heeft besloten in de maand Augustus van het volgende jaar te 's Hage een nationalen wedstrijd te hou den tusschen werklieden (mannelijke en vrouwelijke) in de verschillende vakken van nijverheid en kunst, met tentoonstelling der ingezonden voorwerpen. De voor naamste bepalingen van het programma zijn de volgende. Ter mededingen worden toegelaten alle werklieden, in Nederland woonachtig, en werkzaam by of voor patroons, aldaar gevestigd. De voorwerpen moeten zich onder scheiden door een of meer der volgende hoedanigheden eigene vinding, bijzondere nuttigheid of doelmatigheid soliditeit; keurigheid van bewerking. De voorwerpen moeten door den inzender alleen zijn vervaardigdtenzij de aard van het werk de hulp van andoren onvermijdelijk maakte. Tot bekroning worden prijzen uitgeloofd, bestaande uit: verguld zilveren medailles, met premiën van 100 en ƒ50; zilveren medailles, met premiën van 25 en 50 en 25bronzen medaillesmet premiën van 25 en ƒ15; bronzen medailles, zonder geldelijke premiënvereerende getuigschriften. Uit de iogezonden voorwerpen zullen eenige worden aange kocht om na bekomen machtiging te worden verloot. De afdeeling Amsterdam van het Ned. onderwij zers genootschap wendt pogingen aan om aldaar eene kweekschool voor bewaarschool- houderessen op te richten Te Rijsseu bestaat het plan om eene groote stoom weverij op te richtenwelke voor die plaats een belangrijke opkomst zou zijn. Te L'eersum, met eene bevolking van 1400 zielen is gedurende dit jaar slechts één huwelijk voltrokken. Daily-News maakt gewag van een nieuwen torpedo, die door een Engelschen ingeneur, Whitehead genaamd, is uitgevonden. Tegen de uitwerking van dezen Tor pedo die met regt op den naam van „helsck" aan spraak mag makenis het zwaarst gepantserde schip niet bestand. Volgens de grondwet zijn de volgende vorsten tot de kroon van Nederland geroepen ia onderstaande volgorde, waarin wij hunne namen opgeven De prins van Oranje; prins Alexander der Nederlandenwanneer de eerstgeuoemde prins zonder nakomelingen overlijdt; prins Hendrik, ingeval prins Alexander zonder nakomelingen overlijdt. Komt ook prins Hendrik zonder nakomelingen te sterven, zoo gaan de rechten op de kroon over op H. K. II. prinses Sophie der Nederlanden, gehuwd met den groothertog van Saksen-Weimar-Eisenach en op haar afstammelingennamelijk den erf-groothertog van Saksen-Weimar-Eisenach, Karei August (geboren 31 Julij 1844) en de prinsessen Maria (geboren 20 Januarij 1849) en Elisabeth (geboren 2 8 Februarij 1854). Eerst wanneer dit geslacht is uitgestorven, komt prins Frederik en zijn afstammelingen tot den troon. De oudste dochter van Z. H., de koningin van Zweden en Noor wegen, heeft slechts één dochter gehuwd met den kroonprins van Denemarken. Uit het bovenstaande blijkt dus, dat de rechten van prin ses Marie op de Nederlandsche kroon eerst iu aanmerking komen, wanneer alle tegenwoordige prinsen uit het huis van Oranje Nassau.de prins van Oranje, prins Alexander en prins Hendrik, en ook de afstammelingen van prinses Sophie zon der wettige mannelijke nakomelingen overleden zijn; en wanneer de tegenwoordige kroonprins van Denemarken, met de klein dochter van prins Frederik gehuwdde kroon van Denemarken boven de Nederlandsche verkiest, daar de grondwet verbiedt dat de koning der Nederlanden een andere vreemde kroou draagt dan die van het groothertogdom Luxemburg. Vad Door den storm in den nacht van 16 op 17 dezer is op verschillende plaatsen aan de Staatsspoorwegen schade toegebragfc. Op het station Harlingen zijn drie goederenwagens in beweging gekomen en in de vaart van Bolsward naar Harlingen gestort, waardoor de scheepvaart aldaar ge stremd is. Op het station Tilburg zijn negen-en-twintig goede renwagens voortgedreven naar Boxtel, alwaar de twee voorste in de kuip der openstaande groote draaischijf zijn gevallenwaardoor de trein tot stilstand kwam. Behalve de genoemde zijn nog twee wagens aanmer kelijk beschadigd. Een wagen uit de werkplaats te Hengelo is tot Enschedé doorgeloopen, niettegenstaande in den spoorweg tusschen die stations, eene helling is van 1 a 300, ter lengte van 6,'800 meter. Te Enschedé waar de komst van den wagen werd waargenomen, heeft men dien, door het omzetten van een wissel, in de locoraotiefloods doen loopen en tot stilstaan gebragt. Te 's-Bosch is de hulp-locomotiefloods ingestort. Men schryft uit Maastricht van 24 December: Ofschoon de herhaalde ongevallenbij de afbraak onzer vestingwerken tot de grootste voorzichtigheid hadden moeten aansporen hebben wy hier wederom een ongeluk, aan onvoorzichtigheid te wijten, te be treuren. Gisteren avond namelijkis een arbeider werkzaam aan het slechten van een gedeelte van het fort Willem Ionder een instortende aardmassa ge raakt en slechts geheel verpletterd kunnen te voorschijn gebracht worden. Het slachtoffer van dit ongeluk was geboortig van het Belgische Renkem en laat eene weduwe in zwangeren toestand en ccn kind achter. Gemengde T>ei"ig*ten. Iemand te W. moest zulke dwaasheden niet meer begaan als er iets plaats heeft, want het zal toch op nul uitloopen. Ook staat het niet mooi om te flnfer»

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1869 | | pagina 1