No. 2714. 26s,e Jaarg. M Dingsdag 28 December 1809. DE LOOZE WAALE. Nieuwstijdingen. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. n - 0,50. - 0,80. - 3,2» Men abonneert zich: In Nederland bij de Uitgevers Hoek van de Schuithaven, B, No. 94-, en bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren lu Noord-Amerika bij J. QU1NTUS, te Grand Rapids, Staat Michigan Brieven en Ingezondcue Stukkeu franco. Abon nemcnts-Pr ij s: Voor 3 maanden 1,30. Franco per post, iu Nederland- 1,00. Voor Noord-Amerika, franco New-York - 3,90. V ersch\jnt: Dingsdag, Donderdag en Zaturdag. A (lvertentiën: 10 cent per gewone regel. GROOTE LETTERS worden naar plaatsruimte berekend. Advertenticu voor deu werkenden stand a 30 Cents. Bekendmakingen van ondertrouw of huwelijk it 40 Cents; dito van 25- of 50jarige Eehtvereeiiigiug A 50 Cents li contant en franco aan het Bureau. De inzending der Advcrtcutiën kan geschieden tot Maandag, Woensdag en Vrijdag, des voormiddags 10 ure. OPKNBARE ZITTING van den Gemeenteraad, op Dingsdag 28 December 18G9, 's namiddags ten één ure. Op het Postkantoor te Zierikzee zijn over de tweede helft der maand November onderstaande brieven bezorgd: geadresseerd aan persouen, wier namen ter plaatse van bestemming onbekend zijn, als: een aan CAPELLE, te Bur ff h. J. BATEN, te V Gravenliage. C. HORINGE, te Botterdam. Van liet Hulpkantoor Brouwershaven: een aan GRAAFSTEINte Rotterdam. M. In Noord-Amerika is, evenals in Nederland, de openbare volksschool ten opzichte van de godsdienst-geschillen zuiver neutraalen daardoor is zij gelijk de conser vatieve Londensche Globe zegt, eene instelling, die door eiken burger van deze »model republiek1' ten hoogste wordt gewaardeerd. Het aloude gebruik om eiken dag in de scholen een hoofdstuk uit den bijbel te lezen en het »Onze Vader" te bidden was bij de invoering van het neutraal onderwijs behouden onder uitdrukkelijk beding evenweldat de tekst nimmer mocht worden toegelicht. Aanstoot kon er dus niet worden gegevengeen gemoedsbezwaren werden ge krenkt. Doch ziet op het oogenblik dat de neutrale school beschouwd werd als de hoogste roem der repu bliek eischen de Katholieken op hoogen toon dat de Bijbel van de scholen zal worden geweerd. De Pro testanten weigeren formeel dien eisch in te willigen zij staan pal tot handhaving van het aloude onschuldige gebruik. Zij zijn overtuigd zegt het bovengenoemde conservatieve Plogelsche blad dat eene inwilliging de Roomsch-Katholieke hiërarchie slechts zou aanmoe digen om nieuwe eischen te doen. De Nciv- York Tribune is van oordeel dat er een scherpe strijd zal moeten gestreden worden voordat deze »bijbel-quaestie" tot oplossing zal zijn gebracht. „Er is eene godsdienst-beweging in aantocht," zegt de Tribunev-wier gevolgen veel ernstiger zullen wezen dan die door de slavernij-quaestie werden teweegge bracht; 'tzal eene beweging zijn die den Staat op zijne grondvesten zal doen schudden. In de hoop daarmee een zoo verschrikkelijke ramp te verhoedenbeveelt laatstgenoemd blad aandat alle godsdienstig onderwijs wat het zijzal worden overgelaten aan de ouders en de geestelijkenmet andere woorden zegt de Londensche Globedat het grondbeginsel van bet Engelsche Schoolverbond in Amerika in toep. ssing zal worden gebracht. Op die wijze hoopt de Tribune dat Amerïka's schoonste instelling; de neutrale schoolzal worden gevrijwaard tegen de anti-nationale Roomsch-Katholieke hiërarchie, die inbreuk verlangt te maken op de rechten der natie. De grootste gashouder wordt thans gebouwd te Manhattan in Noord-Amerika Het bassin voor dezen gashouder heeft een doorsnede van 225 voet (70 meter) en eene diepte van 38 (ongeveer 10.2 meter). De muur van dit bassin is 7 voet dik en daarop worden gesteld 16 sierlijk gesneden kolommen ter hoogte van 72 voet (20.25 meter), die van boven onderling door versierde stangen veroonden zijn. De Engelsche bladen houden zich bezig met de be spreking van een door eenige geneesheeren ingesteld onderzoek naar de al of niet geloofwaardigheid der geruchten welke omtrent een meisje uit Wallis ver spreid waren als zou bedoeld meisje in ruim twee jaren geenerlei voedsel gebruikt hebben en welk onderzoek voor het meisje een doodeljjken afloop ten gevolge gehad 1 Twee jaren lang reeds hadden de ouders hun aan de nieuwsgierigen vertoond als een wonder- dat buiten de wetten der natuur stond en hadden ■i tot eigen voordeel aangewendtoen eenige ge- eeren besloten een onderzoek in te stellen. Zij lieten en einde het meisje door vier ziekenoppasters ten die naauwkeurig acht moesten geven dat het voedsel ontviug. Dit deden zij ook, doch met dat dat het kincl den 7den dag der bewaking den •dood stierf. De zwaarste schuldbeweren de iden rust op de ouders diehoewel zij zeiven re gesteldheid van het kind kenden dit liever ;en dood lieten sterven dan als bedriegers bekend ,kt te worden en daarom het aanbod van de iheerenom de oppasters te verwijderen, afsloegen, ook de geneesheeren worden schuldig geacht en zij zulk een gevaarlijke proefneming zoover izet hebben. verduisteringen in den dampkring, die in eeni ge deelen van Italië dezen zomer zijn waargenomen waardoor deze een mat aanzien verkreeg, evenals hier te lande tijdens de veendamp, wordt toegeschreven aan zeer fijn stof, dat in de lucht verbreid is, doch waarvan het ontstaan en de oorsprong tot nog toe onbekend is. Deze stofnevels gaan altoos gepaard met warmte en droogte, en onder deze omstandigheden heeft Secchi te Rome dit verschijnsel zelfs in den winter waargenomen. Velen vermoeden dat dit stof afkomstig kan zijn van de woestijn Sahara. Zwolle, 22 Dec. Dezer dagen is bij het gemeente bestuur alhier vergunning gevraagd tot het oprigten eener paardenslagterijeene industrie welke tot heden in deze stad nog niet bestaat. Uit het oogpunt van hygiëne is het verzoek van de hand gewezen omdat het aanwezig zijn van zoodanige slagterij in de ge- meentekom en in eene bevolkte buurt een nadeeligen invloed op den gezondheidstoestand der ingezetenen kan uitoefenen. Iiotterdam 25 Dec. De regtbank alhier heeft gisteren eene gehuwde vrouw, op ar.nklagt van haren echtgenootveroordeeld tot eene gevangenisstraf van acht dagen ter zake van door haar gepleegd overspel. Uit Delft wordt door de Delftsclie Ct. gemeld Eergisteren morgen voer P. Overgaauw met zijn zand schuit door het singel water, toen bijop de hoogte van de fabriek van den heer Hartogh het ongeluk had over boord te vallen. Twee hondenop de schuit aanwezig, hieven een erbarmelijk gehuil aan waardoor de aan dacht van eenige personen iu den omtrek werd getrok ken die weldra toesnelden en het gevaar zagen waarin de manin het midden der diepe vaartverkeerde. Niemand der omstanders intusschen durfde zich ter redding te water te begeven totdat een der werklieden van den heer HartoghP. van der Zee genaamdkwam aanloopen en zonder aarzelen onder den uitroep„God helpe mij in het water sprongnaar beneden dook en het geluk had den man boven te brengen. Deze klemde zich echter in zijn doodsangst zoodanig aan zijn redder vastdat beide mannen gevaar liepen te ver drinken toen nog juist bij tijds de heer Hartogh met een bootje en eenigen zijner werklieden den drenkelingen te hulp kwamen hen in zijn vaartuig opnam en aan den wal bragtwaar zij verder in zijne fabriek, op eene warme plaats goed werden verzorgd. Vau der Zee was spoedig geheel hersteldaan Overgaauw werd de eerste geneeskundige hulp verleend, waarna hij naar het gast huis werd vervoerd. Zijn toestand is niet zonder gevaar. Het is niet de eerste maaldat P. van der Zee zijn leven waagt, om dat van een ander te redden. De man, echtgenoot en gezegend met negen kinderen verdient dan ook ruimschoots dat zijn kloeke daad worde erkend en beloond. Hulst, 23 Dec. De Roornsch-Katholijke kerk met toren te Rapenburg, gemeente Stoppeldijk, zijn gisteren voormiddag door brand vernielddaar niets dan de naakte muren zijn staande gebleven. De oorzaak wordt gezegd ontstaan te zijn op het pas gevernisde nieuwe orgel, alwaar men, tot opdrooging van den vernis, eenig vuur had gebezigd, en dat zich, misschien door open lating eener deur of raam, door den wind moet hebben medegedeeld aan het versche' schilderwerk. De neven staande gebouwen, waaronder de pastorij, zijn bewaard gebleven. De kerk was in het jaar 1860 nieuw gesticht, daar Rapenburg vóór dien tijd slechts een gehucht was. Züei'ilizoo27 Dec. Z. M. heeft benoemd tot substituut-griffier bij de arrondissements-regtbank te Zutfenmr. F. J. M. Jespersthans griffier bij het kantongeregt alhier, en tot laatstgenoemde betrekking mr. J. A. Bolleadvocaat alhier. In de Donderdag avond gehouden zitting heeft de Tweede Kamer hoofdstuk IX der staatsbegrooting (ko loniën) met 47 tegen 24 stemmen aangenomen. De West-Indische begrootingen zijn met eenparige stemmen aangenomen. De Kamer is daarna op reces gescheiden. Uit Wonseradeel schrijft men van den 23 Dec.: De zaak van het suikerschipindertijd ten noorden van Makkum gestrand, houdt iu dit vlek niet alleen de aandacht en de gesprekken voortdurend gaande maar ook menigeen in angst en vrees voor de moge lijke gevolgen. Omtrent die zaak, waarvan in enkele bladen met een woord gewaagd werd, verneemt men het volgende. In publieke veiling werden uit het schip verkocht 234 kranjangs suiker, doch er was zooveel zoek geraakt, dat door sommigen die hoeveelheid op wel tweemaal het verkochtealgemeen op minstens gelijke grootte wordt geschat. Overal in Makkum was suiker, zij schijnt met schuiten te gelijk aangevoerd te zijn gowoxden en gedeeltelijk dieper in de provincie te zijn verkocht. De regter-commissaris met dén griffier hebben twee dagen zitting gehouden en de zaak in loco geïnstrueerdmeer dan 70 personen zijn in ver- j hoor genomenen eerlang verwacht men in Sneek zitting over deze omvangrijke zaak. De beide gemeente veldwachters te Makkum zijn uit hunne betrekking ont slagen, om eerlang door anderen te worden vervangen. Naar men aan bet Handelsblad mededeelt., heeft te Amsterdam onlangs het volgende curieuse geval plaats gehad In een vriendenkring werd de vraag opgeworpen, of de „welgemeende huwelijksaanvrago" die nu en dan in de nieuwsbladen voorkomen, inderdaad welgemeend zijn en of er vele trouwlustigen werden gevonden, die hun portret of handteekeuiug aan de »stiptste geheim houding" van den onbekenden aanvrager of aanvraagster durfden toevertrouwen. Een der vrienden beweerde, dat de vraag op de markt der trouwlustigheid ook onder de ongunstigste omstandigheden steeds door het gedaan aanbod wordt overtroffen. Men besloot tot eene proefne ming en spoedig verscheen eene advertentie, waarin een ongelukkig weduwnaar P. G. (al of niet van de pokken geschonden), die uit drie huwelijken een dertiental bij dragen voor de toekomst des lauds had zien geboren worden„langs dezen meer en meer gcbruikelijken weg" een minnend hart zocht, dat de vierde wilde zijn in de lij zijner echtvriendinnen. Hoe weinig aanlokkelijk het vooruitzigt ook was van reeds op den huwelijksdag moeder te worden van dertien kinderen, toch kwamen er niet minder danveertien antwoorden in. Van Wie? Men besloot zich op eene eenvoudige wijze daarvan te vergewissen. Aan elk der adressen, in de antwoorden opgegeven, werden gelijkluidende brieven gezonden, onderteekend stellen wij van der Poes, met bijvoeging van een toegang- en plaatsbiljet tot het Theater van den lieer van Lier waar »auf Verlangen", Blanbart werd gegeven. In eiken brief werd er tevens bijgevoegd, dat de weduwe naar in de derde macht ter aanktiooping van de eerste banden de plaats, achter die iu het biljet aan aange wezen, zoude innemen. Des avonds waren de vrienden reeds vroegtijdig in de zaal aanwezig en zijn tot hun genoegen de veertien naast elkander besproken plaatsen allengs ingenomen door een negental dames. Eene beschrijving van elk dezer heeft geen hunner opgeteekend, maar wel konden zij zich vermakeu in de blikken, welke de dames van tijd tot tijd stoelsgewijze op de lieeren wierpen, die toe vallig achter haar hadden plaats genomen, doch natuurlijk geen enkel teeken gaven van identiteit met den heer van der Poes. De gordijn valt men maakt zich gereed om te ver trekken. Daar hoort men plotseling roepen »Het rijtuig van mijnheer van der Poes!" Opschudding onder de dames men ijlt naar de deur, maar tracht te verge het rytuig te vinden en verwijdert zich onder het maken van gissingen, wat toch do heer vau der Poes verhinderd mogt hebbeu, te verschijnen. Zouden enkele barer be grepen hebben, dat zij gefopt waren. Bij liet Departement van Marine i9 eeu schrijven ontvangen van den kapt.-luit. ter zee B. D. van Trojenkommaudeerende Zr. Ms. schroefstooinschip Vice-Admiraal Koopman, gestationeerd ter Kuste van Guinea, meldende dat een detachement van ongeveer 200 man, zaïnengcsteld uit de landingsdivisie der zeemacht eu het garnizoen van St. George d'Elmina, ouder bevel van den luit. ter zee, 1ste kl. P. ten Bosch, op 10 Nov. j|. naar Commendah langs het strand is opgerukt, terwijl Zr. Ms. schoefstoomschip Vice-Admiraal Koopman, waarop de Gouverneur der Kolonie zich had ingescheept, nagenoeg gelijktijdig, namelijk iu den morgen van 11 Nov. jl., met het detachement te Commendah aankwam. Bij het naderen van het detachement nam de bevolking van Commendah de vlucht, en werd hierin gevolgd door de vis- schers, die in zee waren, doch die bij het zien oprukken onzer troepen naar het strand ijlden en een hondertal kano's met al het vi9chtuig achterlieten. De luit. ter zee ten Bosch maakte zich eerst van de landings plaats, daarna vau Commendah meester, waar de Nederlandsche vlag werd geplant. De gevlugle Cammendeezcu hadden zich inmiddels weder vcreenigd, en deden gedurende dien dag uit ecu naburig bosch uitvallen, die spoedig verminderden, en na twee dagen ophielden. Aan onze zijde werden eenigen gekwetst: 4 matrozen, 1 marinier, 1 Afrikaansch korporaal en 1 Afrikaansch soldaat die echter allen bij het sluiten vau het bericht iu beterschap toenamen. Door 4 kwartieren van Elmina werd ndsistentie van 250 gewapende manschappeu aangeboden. Deze werden naar Com mendah gezonden, doch hunne hulp werd, even als die van 400 uit Chatna, door den Gouverneur van de hand gewezen, daar zij aan het strand en bij de landiugsplaals geen dienst kon bewijzen, en de manschappen ongezind waren het bo9ch achter Coinmanij en Commendah in te rukken. Op de landingsplaats te Commendah is thans een campemeot opgeslagen, waar 140 officieren, onder-officieren en schepelingeu onder dak en behoorlijk tcgcu zon en regen beschut ziju, terwijl een gracht, halvemaanswijze aangelegd, de veiligheid van dat campement verzekert. De Coinmendeozen schenen inmiddels voor goed terugge trokken en al het door hen nchtergelatene is vernield*. Uit het kamp, waar zich het vroeger verjaagde hoofd der Com- mendeezen bevindt is door dat hoofd een brief gezonden naar de gevluchte bevolking, om haar tót onderwerping aan te manen. Door den Gouverneur en den commandeerenden officier van Zr. Ms. schroefstooinschip Vice-Admiraal Koopman," werden inmiddels maatregelen beraamd om de gemeenschap tusschcn Elmina, Chnma eu Commendah te verzekeren, opdat, indien later de verjaagde bevolking van Commendahzonder zich tc onderwerpen, mocht tcrugkeeren, men het in de macht zouden hebben haar onmiddelijk te bereiken en te verjagen. Een man op een driestap te S. moest zijn leer eerst betalen, eer hij naar Waalwijk gaat. Als hij eerst het oude betaald haddan had hij het nieuwe wel kunnen krijgen. Ook moest liij eerst zijne huishuur betaleneer hij een grooter huis ging bewonen. Het oude dametje te O. wordt aangeraden zich wat fatsoenlijker te gedragen en zoo veel bittertjes niet te gebruiken, anders zal zij nooit verpast raken, dat toch tijd wordt, en dan zoude zij wel dol worden. Twee dames te O. moesten des zondags niet meer in eene herberg gaan en dan jonge lui roepen om zich wat te vermaken. Een smid te C. wordt verzocht, zoo veel niet bij eene vrouw te loopen, als haren man af wezig iswant het begint iu het oog tc loopen. In Polen hebben een aantal jongelingen het land verlatenten einde zich aan de militaire dienst te onttrekken. Maar nu heeft papa de Czaar er een huis middeltje op bedacht dat zeker wel helpen zal. Hij hoeft namelijk oene verordening uitgevaardigd waar bij aan iedere gemeente voor eiken dienstpligtigen jongeling, die liet land verlaat, eene boete opgelegd wordt van 800 gulden eene som die gewoonlijk be steed wordt voor een plaatsvervanger. Zijn nu de ouders der ontsnapte jongelingen vermogend genoeg dan hebben de gemeenten het regt die som op hen te verha len, en velen worden dan ook straatarm gemaakt. De Engelsche regering heeft den heer de Lesseps geluk gewenscht met de doorgraving van de landengte van Suez. De heer de Lesseps heeft daarvan kennis gege ven aan keizer Napoleon, die daarop heeft geantwoord: „Dit verheugt mij in de hoogste mate, want ik zie daarin het bewijs, dat men aan uwe pogingen, die met zulk een schitterend succes zijn bekroond alle regt laat wedervaren." Dit kanaal moet dus beter vol doen dan wel gezegt wordt. Kerknieuwe. Ds. J. T. F. U. Lauts, predikant bjj de hervormde gemeente te Oosterland, heeft het beroep naar de ge meente van Leerbroek, classis Gouda, aangenomen. De kerkeraad der Evangelisch-luthersche gemeente te Middelburg heeft tot predikant beroepen den heer J. A. Ilelwig, jr., predikant bij de Hersteld-evangelisch- luthersche gemeente te Enkhuizen. Kogtszakon. De Arrondissements-Regtbank te Zierikzee, heeft de navolgende vonnissen in strafzaken uitgesproken 1°. J. R.oud 42 jarenarbeider, geboren en wonende te Oud-Vossemeer, is ter zake van bet toebrengen van slagen aan iemand geenerlei ziekte of beletsel van te werken gedurende meer dan 20 dagen veroorzaakt hebbendeonder aanneming van verzachtende omstan digheden veroordeeld tot gevangenisstraf van 3 dagen. 2°. H. M.huisvrouw van J. P., oud 57 jaren, arbeid ster, geboren en wonende te Sint-Annaland ister zake van het op den 30 October 11. aan iemand op eene openbare plaats toevoegen van smaad- of scheldwoorden en beleedigende uitdrukkingendie geeno telastlegging van eene bepaalde en omschreven daad maar van eene aangeduide ondeugd behelzenonder aanneming van verzachtende omstandigheden, veroordeeld tot betaling van twee geldboeten elk van ƒ3.elke boete bij wanbetaling binnen twee maanden na daartoe te zyn aangemaand te vervangen door gevangenisstraf van één dagterwijl het O. M. niet ontvankelijk is verklaard in zijne vervolging ten aanzien der twee in de laatste plaats aan de beklaagde bij dagvaard ten laste gelegde feiten als zoude zij zich nog op twee andere verschil lende tijdstippen hebben schuldig gemaakt aan laster of hoon ten aanzien vau M. 13. te Sint-Annaland vermits die beleedigende uitdrukkingenblijkens de bewoordingen der dagvaarding, zouden zijn geuit of op een anderen dagóf buiten tegenwoordigheid der be- leedigdeen door deze alleen eene klagt bij den burge meester van Sint-Annaland is ingediend, ter zake van de haar op den 30 October 11. door de beklaagde toegevoegde beleedigende uitdrukkingen. 3°. M. van den H.oud 14 jaren, arbeider, wonende te Stavenisseister zake van het moedwillig toe brengen van eeno verwonding en slagen aan iemand geenerlei ziekte of beletsel van te werken gedurende meer dan 20 dagen veroorzaakt hebbendemet oordeel des onderscheids gepleegd bij verstek veroordeeld tot gevangenisstraf van 14 dagen. 4°. S. van der NV*.oud 18 jaren geboren te Brninisse wonende te Dreischor, arbeider, is, ter zake 1°. van eenvoudige diefstal en 2°. van het visschen bij nacht in eens anders vischwater, zonder voorzien te zijn van eene actenoch van een scnviftelijk bewijs van ver gunning van den eigenaar of regthebbende op dat vischwater, onder aanneming van verzachtende omstan digheden veroordeeld voor het eerste feit tot gevangenis straf van acht dagen en voor het tweede feit tot betaling van twee geldboeten, elk van ƒ6.— elke boete bij wanbetaling binnen twee maanden na daartoe te zjjn

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1869 | | pagina 1