Saturday 25 December 1809. DE LOOZE WAALE. No. 2715. Openbare Zitting De Staatsbegrooting. Nieuwstijdingen. Sialic. JFVawti ■rijft. 26ste Jaarg. ZIERÏKZEESCHE NIEUWSBODE. Men abonneert zich: In Nederland bij de Uitgevers Hoek van de Schuilhaven, B, No. 94, en bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren Ju Noord-Aiuerika bij J. QUINTUS, te Grand Rapids, Staat Michigan. Brieven en Ingczondcne Stukken franco. Abon ii emen ts-Prijs: Voor 3 maanden1,30. Franco per post, in Nederland- 1,60. Voor Noord-Amerika, franco New-York - 3,90. V er scli \j n ts Dingsdag, Donderdag en Zalurdag. Ad vortonticn: 10 cent per gewone regel. GROOTE LETTERS worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën voor den werkenden stand a 30 Cents. Bekendmakingen van ondertrouw of huwelijk iL 40 Cents; dito van 25- of 50jarige Echtverecniging a 50 Cents ii contant en franco aan het Bureau. De inzending der Advertentiën kan geschieden tot Maandag, Woensdag on Vrijdag, des voormiddags 10 ure. vnn den Gemeenteraad te Zierikzee, op Maandag den 27 December 1869's nam. 1 ureop het Raadhuis. Zoo langzaam de beraadslagingen over de Staats begrooting voor 1870 in de eerste drie weken vorderden zoo snel volgen die in de laatste dagen en vooral in deze week elkander op. Gelijk men vermoedde, zijn al de begrootingen door gegaan. De Ministers komen zegevierend uit den strijd maar hebben niettemin belangrijke kwetsuren bekomen. De Minister van Buitenlandsche Zaken verloor in den strijd zijn Chineschen gezantde Minister van Justitie zijn tuchthuis Medemblik, de Minister van Binnenland- sche Zaken het proces der kleine rivieren de Minister van Oorlog de herstelling der kazerne te Breda, de Minister van Fiuantiën.... zijn nog maar tot daar heen geworpen belastingplau. Had niet Dingsdag jl. de aanneming met algemeene stemmen van het wetsontwerp, houdende toestemming tot de huwelijksverbindtenis van H. K. H. princes Maria met Z. D. IJ. prins Wied (de heer Nierstrasz gewoon tegen te stemmep deed dit ook thans bij abuis) eenige afleiding verschaftde kamer had zich met niets dan met begrootingsdebatten bezig gehouden. In de zitting van zaturdag avond jl. werden de al gemeene beraadslagingen over de hoofdstukken VI en VIII der Staatsbegrooting voor 1870 (Dep. van Marine en van Oorlog) voortgezet, en nadat de Ministers van Oorlog, van Marine en van Financiënalsmede de heeren van Lijnden en de Casembroot het woord hadden gevoerd, gesloten. Daarna werden in behandeling genomen de onder- deelen van hoofdstuk VI. De artt. 1 tot 8 der eerste aftleeling (kosten van het Departement) werden zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. Even zoo werden aangenomen de artt. 9 tot 17 der tweede afdeeling (loodswezen, betonning, bebakening, verlichting, quaran- tainedienst enz.)na eene korte woordenwisseling tus- %chen den heer Blom en den Minister van Marine, waarbij de in den laatsten tijd aan hot loodswezen te Ter schelling overkomen rampen werden besproken. Bij de behandeling der derde afdeeling (materieel dor ^eemagt en van 's Rijks werven) gaven de heeren Nier strasz en de Casembroot hunne bezwaren op tegen het beginsel van het bouwen van gepantserde schepen bij particulieren. De Minister van Marine verdedigde breed voerig het bestreden stelsel. Nadat de heeren W. van Goltstein en Rombach mede het woord hadden gevoerd, werden de algemeene be raadslagingen over de derde afdeeling gesloten verklaard. Op art. 19 Afschaffing van het materieel'1 enz. uit getrokken voor 1,065,000, stelde de heer Nierstrasz een amendement voor, strekkende om die som te ver minderen met ƒ350,000, volgens den toelichtenden staat bestemd tot betaling van de helft der kosten voor den aanbouw van een'monitor bij eene particuliere in- rigting. De heer Nierstrasz lichtte zijn amend, toe en stond het gevoelen voor dat de Regering of alleen op de Rijkswerf moest bouwen of geene enkele particu liere inrigting moest uitsluiten. De beraadslagingen daarover werden in de zitting *van Maandag voortgezet. Drieërlei gevoelen werd in de discussie van Maandag ontwikkeld. De heeren RutgersHoffman en de Casembroot be toogden de wenschelijkheid om alleen op de Rijkswerf te bouwen omdat de Regering het meeste belang had bij doelmatigen en snellen aanbouw, en het hier meer de vraag gold goede dan goedkoope schepen te erlangen. De heeren van der Iiucht, Insinger en Nierstrasz (de voorsteller van het amend.) helden eveneens over tot aanbouw van Rijkswege en gaven in ieder geval daaraan de voorkeur boven uitsluiting van eenige particuliere onderneming. De heeren Stieltjesde Roo van Alderivereltvan der Linden Storm van 's Gravesande Begram en Heems- kerkAz. deden op verschillende gronden uitkomen dat bet wensclielijker was bij particulieren te bouwen omdat er geen enkele reden bestond waarom levering- van oorlogsinaterieel alleen door staats-industrie zou kun non geschieden. Maar onderling verschilden de spre kers zeer omtrent de mate van toelating der bijzon dere nijverheid. Terwijl de heeren Stieltjesvan der LindenBegram en Heemskerk de openbare nijverheid onbepaald wilden toelaten (behoudens vrijheid der Re gering om den laagsten inschrijver niet aan te nemen), waren de overige sprekers met den Minister van Marine van gevoelen dat de Rijkswerf moest behouden blijven, omdjit zij er eenmaal was maar dat naast de Rijks werf, de twee bestaande particuliere inrigtingen moesten worden begunstigd, omdat zij hadden getoond het sedert jaren in haar gestelde vertrouwen waardig te zijn en bet Rijksbelang genoegzaam in acht was genomen wanneer nevens de Rijkswerfnog een paar particuliere 'nrigtingen bestonden waarvan de Regering in tijd van nood kon gebruik maken. Het amendement van den heer Nierstrasz werd na eene levendige discussiemet 44 tegen 31 stemmen verworpen. Hoofdstuk VI (Marine) werd met 54 tegen 23 stemmen aangenomen. In de zitting van Dingsdag was de begrooting van Oorlog aan de orde. Het was voortdurend bataille tusschen den Minister van Oorlog en de oorlogs-speciali- teiten der Kamer, de heeren Storm van \s Gravesande Knoop, Stieltjes, de Roo van Alderwereltvan Sijpestein Nierstrasz en de Casembroot De Minister van Oorlog moest eene wet op de leger- organisatie beloven om zijne begrooting te zien aannemen. Dat kostte den Minister moeite In het vorige jaar toch had hij zich bepaald tegen zoodanige wet verklaard maar thans werd hij er toe genoodzaakt door den heer Thorbecke wiens steun aan den Minister meer waard was dan die der specialiteiten. Onderscheidene pogingen welke aangewend werden om op de oorlogsbegrooting bezuiniging aan te brengen mislukten een amendement van den beer Stieltjes om ƒ10,000 op de cavalerie te verminderen ten einde het beginsel te beslissen dat er eene reorganisatie zou plaats hebben die tot eene bezuiniging van 2 ton kon leiden werd verworpen met 49 tegen 28 stemmen. Een amendement van den heer de Roo van Alderiverelt om de posten tot het inrigten van artilleriegebouwen en kazernering te Breda te doen wegvallen werd aangenomen met 4-6 tegen 32 stemmen; de gansclie begrooting van Oorlog werd aangenomen met 45 tegen 33 stemmen. In de zitting van Woensdag waren de finantiële wetten aan de orde. Hoofdstuk VII A (Nat. Schuld) werd eenparig aan genomen, nadat de Minister van Finantiën de verzekering had gegeven dat voor het jaar 1870 van de schatkist biljetten waarschijnlijk geen gebruik behoeft te worden gemaakt. De wet op de Middelen werd aangenomen met 75 tegen 2 stemmen (de heeren van der Linden en Hoffman). Een wantrouwend amendement van den heer Heemskerk Az. om den Minister van Finantiën eerst bij nadere wet magtiging te geven tot uitgifte van schatkistbiljetten werd met 46 tegen 30 stemmen verworpen. Hoofdstuk VII B (Dep. van finantiënwerd met 47 tegen 30 stemmen aangenomennadat de Minister van Finantiën nieuwe belasting-plannen en eene herziening der postwet had beloofd. De Eerste Kamer is tegen Maandag, 27 December, des avonds ten half acht ure bijeengeroepen. Aan den kardinaal-aartsbisschop van Praag heeft de paus naar verzekerd wordt, het volgende antwoord gegeven: „Ik, Johannes Marie Mastaï, geloof aan de onfeilbaarheid. Als paus heb ik niets van het concilie te vragen; het zal door den Heiligen Geest worden voorgelicht. Maar ik moet u herinneren dat de vaststelling van het leerstuk der vlekkelooze ontvangenis insgelijks door twee of drie prelaten als ontijdig afgeraden werd; zij heeft evenwel plaats gehad, en gij weet met. welke uitkomst." De acte van beschuldiging in het proces van Tropp- mann is thans openbaar geworden. Het stuk loopt meestal over bekende feiten die met eene uitvoerig heid worden uiteengezetwelke in gerechtelijke stuk ken van dien aard noodig is, om tot eene juiste kennis der daadzaken te geraken. Om dezelfde reden komen in het stuk een aantal kleine of nietige bijzonderheden voor, wegens het verband, waarin zij staan tot de daarop gevolg de feiten. De acte van beschuldiging zegt, dat geen spoor aanwezig is, waaruit men kan opmaken, dat de slachtof fers met den misdadiger in worsteling geweest zijn. Inte gendeel, alles duidt aan dat zij onverhoeds door slagen getroffen zijndie terstond doodelijk waren. Slechts één der kinderen scheen het wapen dat een zijner armen had getroffen, te hebben willen afwenden. De vrouw van Kinck was achter in den hals met een lang mes getroffen en moet ten gevolge hiervan onmidde- lijk bezweken zijn. De moordenaar had zich evenwel op haar lijk geworpen dat de sporen van meer dan dertig wonden droeg. De beide jongste kinderen wa ren op dezelfde wijze gedood. Hierna worden in de akte van beschuldiging de ver zinsels opgenoemd waarvan Troppmann zicli bij den rechter bediend heeft, om dezen op een dwaalspoor te brengen vooral in zijne eerste verhooren om te doen gelooven dat Kinckde vader met hem de af schuwelijke slachting beraamd had, en dat beiden den moord der vrouw en zes kinderen gepleegd hadden. Toen het lijk van Gustaaf Kinck ontdekt en voor den booswicht gebracht wasbehield deze nog dezelfde koelbloedigheiddie hij aan den dag had gelegd bij het zien der zes vorige lijken. „Ik wist niet was zijn antwoord dat hij hem ook had vermoord." Toen wilde hij het dus nog doen voorkomen, dat Jan Fi.ick, de vader, buiten hem om, zijn zoon had van kant gemaakt. Al de acht lijken zijn door den booswicht deerlijk verminkt, met het doel om ze onkenbaar te maken. Troppmann geeft nu voor dat hij drie medeplich tigen heeftdoch om hen te sparen wil hij gelyk hij zegthen niet noemen. Ten einde zijne bewering ingang te verschaffen stapelt hijeven als in zijne vroegere verklaringen de eene onwaarschijnlijkheid op de andere. De acte van beschuldiging nu zegtdat uit het gerechtelijk onderzoek is gebleken hoe onder de omstandigheden waaronder de vrouw van Kinck en hare vijf kinderen achtereenvolgens op de plek gebracht zijn waar zij den dood gevonden hebbeu een enkel man hen niet alleen heeft kunnen ombren gen maar dat het ook zeker schijnt dat zy door één en dezelfde hand zijn omgebragt. De wapens waar van men zich bediend beeft en de overeenkomst tus schen de wonden leiden tot deze stellige conclusie. Omtrent het lijk van Kinck, den vader, kan niet veel gezegd worden want toen het gevonden werd verkeerde het in zulk een verren staat van ontbinding, dat men niet kon onderzoeken of de moordenaar al dan niet een wapen gebezigd heeftom den man te dooden. Doch uit het onderzoek van het overschot der ingewanden mag men opmaken dat Troppmann de waarheid heeft gezegdtoen liij verklaarde Kinck vergiftigd te hebben. Het is buitendien bewezen dat Troppman Pruissisch zuur wist te vervaardigen. 22 Dec. In den nacht van gepasseerde» donderdag op vrijdag bevond zich schipper E. Oudenaarde, vergezeld van zijne vrouw, met zijn vaartuig (een aak) geladen met rijshout op de rivier de Nieuwe Maas in het Scheur, komende van den Hoek van Holland, met bestemming naar Lekkerkerk alwaar hij woonachtig is. Bij den steeds heviger wordenden storm uit het Z. W. was hij te ongeveer half een uur genaderd tot nabij de Punt, in de rigting van het tolhek op den Maasdijk onder de gemeente Maasland, toen het vaartuig op eens door een golfslag tegen die punt werd geslagen en vol water liep. Ofschoon het beiden mogt gelukken het vaartuig te verlaten, zoo kon men niet op het drooge stappen, vermits door den hoogen waterstand het buiten land geheel onder gezet was. De man nam toen zijn vrouw op den arm, ten einde te trachten eene veilige plaats te vinden, maar aangezien de lucht donker en hij hier onbekend was, mogt hij in zijne pogingen niet slagen, en bleef steeds badende door het water den tijd doorbrengen tot het aanbreken van den dag, als wan neer hij eene woning ontdekte, werwaarts hij zich begaf en liefderijk werd opgenomen, terwijl hij tevens zijne vrouw, die door koude en ongemak op zijnen arm gestor ven was, daar als lijk moest binnen dragen. Bcrg'en-op-zoom19 Dec. Gisteren avond had er eene verzakking plaats op den nieuwen grindweg, leidende naar het stationsgebouw; een rijtuig met passagiers bleef in den grond zitten, en slechts met veel moeite en inspanning kon het voertuig op den straatweg gebragt worden. De kloof is over de gehcclc breedte van den weg en de zijpaden, 10 meter lang en ruim 1 meter diep. Naar men zegt heeft de ver zakking plaats gehad op de scheiding der gemetselde kazematten, die bij de slooping der vesting zijn blijven zitten. De veelvuldig gevallen regens werken thans zeer nadeelig en docu verdere verzakkingen vreezen. 9 22 Dec. Jl. Zalurdag werd alhier, door den Burgemeester dezer gemeente aan de leden der com missie voor 't nationaal gedcnlctceken voor 1813 den zilveren gedenkpenningnamens Z.K.ïI. prins Frederik geschonken, uitgereikt. De commissaris bleef als nog diligent tot de zaak der inschrijving ten behoeve van het geschenk aan den Kon. Prins, waarvoor bereids door nagenoeg al de leden ingeschre ven is, haar beslag heeft erlangd. SIïiïsü, 22 Dec. Na aanneming door de Eerste Ka mer der Staten Generaal van Hoofdstuk 5 (Binnenland- sche Zaken) verzekert men dat er al spoedig overgegaan zal worden tot de uitvoering der kanalisatie-werken. 22 Dec. Gisteren is door de directie der Zeeuvvsche maatschappij van stoomvaartin eene daartoe belegde vergadering van vennooten rapport uitgebragt wegens het zinken van de stoomboot Stad Vlissingen n°. 2 op 10 dezer. Volgens de overtuiging der directie is deze ramp noch aan onvoorzichtigheidnoch aan nalatigheidnoch aan wer keloosheid, van kapitein of stuurlieden, aan wie integendeel groote lof voor ijver en zelfverloochening wordt tocgebragt, toe te schrijven, maar aan een in het afgebakend en betond vaarwater aanwezige steenmassa. In afwachting van bet. resul taat van een nog hangend nader plaatselijk onderzoek heeft dan ook de directie onverwijld en als maatregel van zekerheid, protest van kosten schade eu interessen doen betcekenen aan den slaat der Nederlanden. Het genoemd plaatselijk ou- derzoek, met behulp van den kapitein cn den veerman te Stavenissc in te stellen, is opgedragen aan den höcr J. Sehra- ver, oppercommies bij de centrale directie van Walcheren. Xïeviltzoo22 Dec. Op de voordragt ter ver vulling der vacature van regter in de Arrondissements- regtbank alhier zijn geplaatst de heeren Mr. J. W. A. Schneiders van Greyffenswerth, kantonregter te Hulst, Mr. W. F. van Deinse, kantonregter te Ylaardingen en Mr. J. M. Isebree Moens, procureur te Zierikzee. De minister van financiën heeft een wets-ontwerp tot invoering van een uniform-port toegezegd. Als een merkwaardigheid wordt gemelddat na het overlijden van den spoorwegbaanwachter te Niederwalluffeen onderwijzer uit de nabuurschap naar de vacant geraakte betrekking dingt als zijnde de daaraan verbonden bezoldiging, 250 thlr., hooger dan het inkomen dut hij als leermeester der jeugd geniet. Z. M. heeft benoemd tot ontvanger der directe belastingen en accijnsen te Heinkenszand H. C. van der Feen thans te Werkendara. Z. M. heeft herbenoemd tot schoolopzieners in het 2de schooldistrict te Zierikzee dr. P. J. Andreseen in het 4de schooldistrict, te Goes, J. H. de Laat de Kanter. De lieer W. D. J. Koentz, eervol ontslagen arrond.- ijlcer der maten en gewigten te Goes, is benoemd tot ijker te Haarlem. De minister van justitie heeflnaar wij vernemen thans zijne circulaire aan tie ambtenaren van den burgelijken stand, houdende uitnoodiging tot vermelding van liet geboortejaar der overledenen iu de overlijdensactcweder ingetrokken. Gelijk men weet scheen het twijfelachtig of dit wel was overeen tc bren gen met het voorschrift van het burgerlijk wetboek, behelzende al hetgeen die acten behooren in te liouden. Te Leeuwarden is weder eene brug gesprongen die over de Noordergraeht bij Camstraburen. Ongelukken hebben er niet bij plaats gehad. De scheepvaart aan die zijde van de stad is gestremd. Omtrent het spoorweg-ongeluk bij Heerenveen wordt bet volgende gemeld „Doordien de brug over het water de Veenscheiding nabij het station Heerenveen niet over lag, stortte de locomotief in haar bijna volle vaart zij vertrok van Heerenveen naar Meppel voorover, en stuitten de wagons op elkander. Een dertigtal passagiers waren er in den trein. Eenigen hebben miu of meer kleinere kwetsuren bekomen, terwijl een drietal ernstiger is ge kwetst. Van deze drie zijn twee als 't ware verlamd en niet in staat om te gaan. Deze hebben bekneld gezeten toen de twee wagons der derde klasse tegen elkander aanbotsten en elkander indrukten. Opmerkelijk is het, dat dit laatste met de wagons le en 2e klasse niet is geschied. De derde persoon is naar een logementhouder vervoerd, alwaar zijn broeder bediende is. Deze schijnt er het ergste afgekomen te zijn. Voor den spoorweg dienst is het goed dat het ongeval naby het statiou heeft plaats gehad. Nu kon de dienst nog min of meer geregeld geschieden. De locomotief moet worden gelicht en de onderbouw der brug aan de eene zijde geheel worden opgemetseld. De kracht en de zwaarte der loco motief heeft dien sterken muur geheel verbrijzeld. Met zekerheid valt er echter voor dit oogenblik nog niet te bepalen hoe gevaarlijk gewond de gekwetsten zijn, alsmede niet wie de schuldige in dit geval is." Naar de Schiedamsche Courant uit goede bron ver neemt, is door eenige voorstanders van de ontwikkeling der vrouw het plan beraamd tot de uitgave van een weekblad gewijd aan dit hoogst belangrijke onderwerp. De uitgave van dit weekbladwaarvan het proefnum mer eerstdaags zal verschijnen is opgedragen aan de firma van Dijk comp., te Schiedam terwijl mejuf- vrouw Betsy Perk, daartoe uitgenoodigd, zich met de hoofdredactie zal belasten. Eene visscherschuit van Urk is in de nabijheid van Enkhuizen verongelukt. Bij dit onheil zjjn vyf personen verdronken waarvan drie gehuwd waren. De algemeene maatschappij tot exploitatie van spoorwegen te Brussel heeft onlangs vergunning ver kregen, hare spoorweg-telegraafdienstkantoren langs de lijn van Neuzen tot de Nederlandsch-Belgische grens bij Sas van Gent ook voor het algemeen verkeer te openen. Den lsten January 1870 zal dienvolgens het spoorwegkantoor te Sas van Gent voor de behandeling van bijzondere berigten worden opengesteld. Als curiositeit deelt het Venloosch Weekblad raededat men in een boseh tusschen Schinveld en Nieuwenhagen twee jonge wolven gevonden heeft. Deze beestjes heeft men mede naar huis genomen, doch het eene wilde geen drinken tot zich nemen cn is dezer dagen bezweken het andere neemt behoorlijk voedsel en er wordt de beste zorg voor gedragen. Dezen zomer werd reeds gemeld, dat een Heer van Schinveld op een ouden wolf gescholen had, hetwelk ongeloofelijk voor kwam; thans moet men echter aannemen dat wolven zich dezen zomer in die streken hebben opgehouden. Gemcng-dc borïg^ten. De bisschoppen uit het Oosten zijn zeer ontevreden dat hun het bezoeken van koffijhuizen van den derden verboden is. Zij zijn zeer arm lusten een goed glas en zoeken dus op een goedkoopje zich wat te vermaken en den tijd te korten. Met de Spaansche bisschoppen is het anders gesteld die zijn de rijkste en zoeken de voornaamste hotels op zonder hunne mindere broe-

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1869 | | pagina 1