Ko. 2711. 2Gslc Jaarg. Dingsdug 21 December 1809. DE LOOZE WAALE. Openbare Vergadering Nieuwstijdingen. JFrawlUnjti. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Men abonneert zich: In Nederland bij de Uitgcvei*s Hoek. van de SeliuithavenB, No. 94, en bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren nooi'il-Amei-ika bij J. QUINTUS, te Grand Rapids, Slaat Michigan. Brieven en Ingczondenc Stukken franco. ^bonnements-Prïj s: Voor 3 maandenƒ1,30. Franco per post, in Nederland- 1,60. Voor Noord-Amerika, franco New-York - 3,90. "Verscli ij nt: Diugsdag, Donderdag en Zaturdag. A <1 ver tentiên: 10 cent per gewone regel, GliOOTE LETTERS worden naar plaatsruimte berekend. Adverteutiëu voor den werkenden stand a 30 Cents. Bekendmakingen vau ondertrouw of huwelijk a 40 Cents; dito van 25- of 50jarige Echtvcreenigiug a 50 Cents a contant en franco aan het Bureau. De inzending der Advcrtentiën kan geschieden tot Maandag, Woensdag en Vrijdag, des voormiddags 10 ure. van den Gemeenteraad te ZierilczeeOp Woensdag 22 •fiereml»er 1869, des avonds ten 6 ure. Met betrekking tot de zaak van Troppmann leest non in den Figaro Gisteren in den namiddag is Troppmann voor de ■afeiste keer ondervraagd geworden door den heer Thé- vciiin die de tweede zitting van het hof van assises van December zal presideren, voor hetwelk het proces vkn den moordenaar der familie Kinck op Dingsdag den 28 December zal worden behandeld. Slechts drie du°"en zijn voor deze belangrijke debatten aangewezen, Raar daar deze zaak de laatste op de rol der zitting is, kan het wel mogelijk zijn dat indien het noodig is, laatste dag van het jaar er bovendien aan gewijd 1 worden. f l)e heer Granperret, procureur-generaal, bijgestaan door den advocaat-generaal, den heer Merveilleux-Duvignau Izal de beschuldiging volhouden. In afwachting van dit vreeselijk oogenblik, zingt en lacht Troppmann in de revang'enis waar hij zich bijzonder zachtaardig voor zijn jiedgezellen en bewakers betoont. Hetgeen vooral op- Eerkeljjk is wanneer men hem ziet, is zijn jeugdig Jen onbezorgd voorkomen, ofschoon hij zijn baard heeft [laten groeijen. In plaats van hem moreel en physiek Jter neer te slaan, heeft zijn verblijf in den kerker juist de tegenovergestelde uitwerking bij hem te weeg ;ebragt. Zijn gelaat op bet oogenblik zijner inhech tenisneming zoo ontsteld en ongerust, is thans uiterst Jcalm, en zijne bedaarde trekken zonder eenige wilde uitdrukking maken hem inderdaad tot een werkelijk [Bchoonen man. Uit Diendenhoven, by Arlon m Belgie, deelt men de volgende merkwaardige ontvluchting eener gevan gen vrouw mede. Zij heeft zich van hare werklamp bediend om de deur harer cel rondom het slot af te [branden en zoo bet slot te kunnen losvijzelen. De deur eopend zijnde, is zij op de plaats der gevangenis geko men. Van daar is zij in de kapel getreden, waarvan e deur was opengeblevenzij is naar den zolder eklommenen door een dakvenster heeft zij den uitenmunr bereikt. Er op vertrouwende dat hare oepelrok haar tot valscherm zou dienen is zij van lien muur gesprongen, welke acht meters hoog is, en le hoepelrok moet haar goed bijgestaan hebben, want ij is kunnen wegloopen en loopt nog. Zwolle16 Dec. Omtrent het in het naburig oschwijk gevonden lijk, kunnen wij mededeelendat Jen redenen heeft gevonden om te veronderstellen, dat e overledene zelf door ophanging een eind aan zijn leven heeft gemaaktdaar men aan een nabijzijndeu boom, een touw zag hangen. Het lijk schijnt naar be llieden gestort en daardoor het hoofd van de romp gescheiden te zijn. Te Zwolle heeft zich eene vereeniging gevormd waarvan de leden zich hebben verbonden tot het gere geld bijwonen der gemeenteraads-vergaderingen alleen uitstedigheid of persoonlijke ongesteldheid zullen vrij waren van de boete, in dezen op het verzuim gesteld. Gri'aveubago, 19 Dec. Volgens een te Sche- veningen ontvangen berigt, zou eene der haringschuiten van den heer M. M. Teeuwissen stuurman Jan Leen- dert van der Zwambij of in de haven van Yarmouth zijn gezonken maar du bemanning zou zich hebben kunnen redden. De schade die de reeder te lijden heeft is niet alleen door het verlies van zijn vaartuig, maar ook wegens de lading haring welke aan boord was des te gevoeligernaar dien de visschersvoordat zij huiswaarts keerdebuiten noodzaak de haven waren binnengeloopen. Bij den aanvang der Vrijdag gehouden zitting van de Tweede Kamer is ingekomen eene Koninklijke bood schap houdende kennisgeving van de aanstaande hu- welijksverbindtenis van Prinses Maria, dochter van Prins Frederik, met den Prins von "Wied. De Kamer heeft besloten tot verzending dezer mededeeling naar de af- deelingen. Gri-avenliiigfe20 Dec. Per Telegraaf.) In de zitting der Tweede Kamer van heden heeft de Minister van Marine medegedeeld, dat ingevolge zijne vroegere belofte. Commendah, aan de kust van Guinea, zyne verdiende kastijding beeft ondergaan. Aardenburg;, 17 Dec. Te Sluis en hier circuleert ter oriilerleekciinig bij de belanghebbende ingelanden een adres aan den Minister van Binnenlandsche Zaken, om hem dank te zeggen voor zijne veelvuldige bemoeijngen ten behoeve van ecu suatic-kauaal in deze streek, waarvoor dezer dagen de gelden door de Tweede Kamer zijn toegestaan. Die gebeurtenis ver wekt hier algemeene vreugde, daar de voortdurende regens, die het water in vele polders een dreigend aanzien geven, op nieuw de dringende behoefte aan een uitwaterings-kanaal doen gevoeleu. ÜNVuszen, 16 Dec. Het verzoek van den gemeente raad alhierom Neuzen aan de landzijde als vesting op te heffen is door den minister van oorlog van de hand gewezen. Vlissïaig-eii17 Dec. Naar wij vernemen, zou het vergaan der stoomboot Stad Vlissingen op den 10 dezer in geenen deele te wijten zijn aan onbedacht zaamheid of onvoorzigtigkeidde boot toch was reeds Donderdag morgen van Rotterdam naar Vlissingen ver trokken en met de meest mogelijke behoedzaamheid eerst Vrijdag namiddag tot Stavenisse gekomen. Aldaar was de boot ook in het vaarwaterwaar alle stoombooten komen, die aan genoemd veer moeten aanleggen, doch stootte alstoen op een onzigtbaar steenen onderdam waarop dezelve zonk. De oorzaak van het ongeluk waarbij ongetwijfeld een aantal menschen het leven hadden kunnen verliezen, is dus eenig en alleenlijk te wijten aan de onvoldoende betonning daar ter plaatse. Wenschelijk is het dat hiertoe een onderzoek in het werk zal gesteld worden. 19 Dec. Heden is ook uit deze stad een adres aan de Tweede Kamer gezonden, waarin gewezen wordt op de hooge cijfers van de hoofdstukken Oorlog en Marine der Nederl. staatsbegrootingen waarin op vermindering wordt aangedrongen. Zieirilïzee, 20 Dec. In de zitting van vrijdag der Tweede Kamer zijn de algemeene beraadslagingen over de beide hoofdstukken Oorlog en Marine aange vangen en Zaturdng voortgezet. De HH. De Roo van AlderwereltKnoop Stieltjes Storm enz. hebben daarbij het woord gevoerd, en betoogd dat ons land zeer goed te verdedigen is, doch dat de tegenwoordige inrigting onzer verdediging was af te keuren. Door den heer Knoop is een amendement op de begrooting van oorlog ingediend, om art. 21 te laten vervallen, zijnde een post van 200,000 voor aanschaffing van zwaar geschut tot kustverdediging. In de zaturdag gehouden avondzitting der Tweede Kamer hebben de ministers van Oorlog, van Marine en van Financiën nog nader over de hoofdstukken be trekkelijk het defensiewezen, in 't algemeen, het woord gevoerd. Daarop is de algemeene beraadslaging over beide hoofdstukken gesloten en dat voor Marine in afzonderlijke behandeling gekomen. Het voornaamste punt van debat was de aanbouw ook van gepantserd materieel op particuliere wervendat door de heeren Nierstrasz en Casembroot zeer bestreden, door den mi nister herhaaldelijk zoowel uit een technisch als finan cieel oogpunt, verdedigd werd. De heer Nierstrasz heeft een amendement op art. 19 voorgesteld tot ver mindering met 3'/.2 ton, ten einde de questie te doen beslissen. Maandag voortzetting. De hevige storm (lie in den nacht van Donderdag op Vrijdag heeft gewoed, heeft allcrwege aan tal van schoorsleenen en daken schade toegebragt. Dat deze gemeente daarvan betrek kelijk weinig te lijden had, bewijst eene vergelijking met de bcrigten van stormschade uit andere plaatsen, die zeer ongunstig luiden. Van bijzonder hevigen invloed schijnt de wind in België geweest te zijn; van Antwerpen o. a. wordt gemeld dat een ontelbaar aantal schoorsteenen omgeworpen en de straten letterlijk met pannen en puin bezaaid waren. Van een in aanbouw zijnd huis stortten de muren in, evenals zulks bij den orkaan van den 20sten September geschied wa9een ander verloor het gansche dak. Verscheidene schepen zijn van hunne ankers weg geslagen en hebben elkander vrij aanzienlijke schade toegebragt. Ook van Brussel en andere plaatsen berigt men dat groote schade aan gebouwen en boomen aangerigt i9. De Amsterdamsche Courant heeft een staat opge maakt van de begrootingen voor de departementen van oorlog en marine in al de staten van Europa, met het doel om na te gaan, welke plaats Nederland met opzigt tot de kosten voor het krijgswezen in de rij dier staten inneemt. Uit dien staat blijkt, dat liet gemiddelde cijfer van de gelden, die voor oorlog en marine worden uitge geven, voor Europa per hoofd bedraagt 4,63; dat 6 staten meer betalen dan dit gemiddelde cijfer, waarvan Groot-Britannië het meest (ƒ9,46) en Nederland dat tusschen Frankrijk en Denemarken in staat, ƒ6,32. De Amsterdamsche Courant doet daarbij uitkomen, dat het Nederlandsche budget voor oorlogszaken al blijft de hoofdelijke omslag ook nog ver beneden het cijfer, dat de heer Viruly berekende (ƒ7,50), in verhouding tot de bevolking hoog te noemen is, dewijl behalve 4 kleine staatjes, waarvan de oorlogskosten niet berekend zijn er 20 staten zijn, die minder per hoofd betalen, en daar onder vier groote: het Noordduitsche-verbond Italië, Oostenrijk-Hongarije en Rusland. Uit Japan meldt men, dat een daglooner van Ozaka zijne vrouw had verloren die hem twee zeer kleine kinde ren achterliet, zoodat de arme man weldra niets beters wist te doen dan voor de tweede maal in 'thuwelijk te treden. Maar ditmaal was zijne keuze aller onge lukkigst: eene echte Megaera, eene waardige zuster van de giftmengstcr van Marseille, was zijne ega geworden. Zich van de beide kinderen willende ontdoen wierp de wreede moeder ze in een ketel kokend water, zooals er in alle huizen van Japan gevonden worden ter gereedmaking van de baden, waarvan de Japanners groote liefhebbers zijn. De misdaad werd ontdekt en voor de rechters gebracht, die haar veroordeelden om op een klein vunr in een oliebad gekookt te worden. Deze executie, die zelfs in Japan, waar de verschrikke lijkste straffen het strafwetboek ontsieren, zeer zeldzaam is, was bij het vertrek van de post nog niet volbragt. Zij was nog eenige weken uitgesteldom alle moeders in den lande in de gelegenheid te stellen, een fleschje olie aan te brengen ter vulling van den noodlottigen ketel. Deze formaliteit strekt hoofdzakelijk ora de leering en de waarschuwing, aan zulk eene straf verbonden, zoo mogelijk te verhoogen. Gemoiigde berigten. Nu het schip met pepermunt te Scherpenisse gear riveerd is, hebben de dames, welke die lading hebben besteldgeen geld om de vracht van den schipper te betalen maar nu zal een pronk-damelje met eene oude vrouw hunne geldschieters zijn; dus: Meisjeslaat nu elk het zijn Al is die handel wel wat klein 1t Is beter 't geld eerst afgepast, Dan veel te vroeg zoo iets belast. Een dametje te S. wordt aangeraden, zich wat fat soenlijker te gedragen, als zij bij de jonge lui is, anders zal zij nergens meer gevraagt worden. Het schip dat ter lossing naar S. gezonden isis nog niet aan gekomen aangezien het geblombeerd is terwijl men nog niet weet of de lading bestaat uit steen, perkoen- palen vogels of turf. Pieter van Eick en Ger- brigje Thomas Bijlsina vierden den 9 dezer te Joure hun 59 jarig huwelijksfeest. Men meldt uit 's Bosch: Heden nacht is de rechter Diezedijk doorgebroken. Wien is er nu doorgebroken of wat? Een rechter die Diezedijk heet of een dijk Die lang wil bellen. Een kruier te R. heeft aan den knop zijner bel een bordje hangen, waarop staat: Allen die iets te bestellen hebben worden verzocht van 's morgens 8 tot 12 of 's middags van 2 tot 5 uren hier aan te bellen. Onlangs is de prijs der telegrammen in Frankrijk ver laagd. ,/t Is immers van daag dat de telegrammen verlaagd zijn" zegt een dame op den dag der invoe ring van 't nieuwe tarief. Jawel mevrouw! Zie je wel, vervolgt zij tot baar geleiderwat was 't goed dat ik gewacht heb met mijn man te telegrafeeren dat zijne moeder gestorven is. Op kersdag zal te Kruiningen het bekende poesje verloot worden want men vreest dat zij anders niet verpast zal raken. Dus, jongens! neemt nu toch een lot, Want anders blijft zij altijd zot. De zoogenaamde zondagsheertjes te Sas van Gent, worden verzocht, des nachts geen straatschenderij meer te plegen op naam van het werkvolk want Gaat de boel soms door elkander Neemt dit spreekwoord in uw zin Die een kuil graaft voor een ander, Yalt er dikwijls zelve in. Eene dame te Kapelle wordt aangeraden zich zoo gek niet meer aan te stellen op het aanstaande con cert, want zij zal niet ontvangen wat zij zoekt. Vooral moest zij op Vrijdag zulke boodschappen niet doen zoo schrikkelijk mooi opgetooid. Te W. moest iemand des avonds in de lichte maan zoo niet zitten loeren op Mietje: Want hij met zijn rappe tong, Weet haar zacht te vleijen En daarbij is zy te jong Om haar te verleijen. Een boer onder C. moest geen knecht huren voor 9 pond en hem met 8 pond betalen of hij zal bij name genoemd worden. Het is dus zaak om met hem een schriftelijk accoord te maken. De Paus heeft bij opening van het concilie verzekerd dat de kerk sterker is dan de bernel zelf. De Spaansche Cortes hebben besloten een officieel onderzoek te laten doen naar de gestolen kroonjuweelen door de beide laatste koninginnen ten einde die dames voor de regtbank te doen verschijnen. Kerknieuws. De heer J. de Belcandidaat tot den heiligen dienst heeft voor het beroep naar de Nederduitsche hervormde gemeente te Krabbendijke bedankt. Bij de Nederduitsche hervormde gemeente te Cort- gene is beroepen de lieer J. Kromsigt, te Wijk bij Heusden Ingezondene Stukken. Aan de Redactie der Zierikzeesche Nieuwsbode. Wei-Edele Heeren! Als belanghebbende bij de geregelde daaglijksche van het zoogenaamde Spoorbootjevarende tusschen Middelburg en Zierilczee en tusschen liggende veren in verbinding met den staats-spoorweg van Goes naar Rozendaallas ik met verbazing in een Uwer couranten dat de Directie van gezegde boot heeft goedgevonden om, van af den 17 dezervoor eenige dagen de dienst te staken. Daar een massa belanghebbendeen ook ik door dien maatregel èn gedupeerd èn benadeeld worden en die onderneming eene subsidie van ettelijke duizende guldens sjaars uit de Provinciale kas geniet, rees onwillekeurig de vraag bij my op: mag de Directie zoo onverioacht en zonder een ander vaartuig de dienst te doen waarnemen de vaart staken Kan zij door het Provin ciaal Bestuur niet gedwongen worden beter aan hare ver plichtingen te voldoen Vertrouwende dat UEd. in het algemeen belang wel een plaatsje voor deze regelen in Uw blad van Maandag a. s. zult willen inruimen waarvoor ik UEd. bij voorbaat dank zegnoem ik mij met de meeste achting UEd. Dw. Dienaar 19 December 1869. X. Buryerlijlfc Stand tc Zïerik/.ec. geboren: 11 Dec. Eene dochter van R. Appels en M. C. Rom- bouts. Een zoon van J. C. Pilaar en K. M. Pilaar. 12 dito. Een zoon van J. P. van Krieken en A. van der Valk. 15 dito. Eene dochter van M. Boks en A. C. Korte. Een zoon van T. Mulder en E. de Vos. g e n u w d: 15 Dec. J. de Jonge, jm. en E. Kostensejd. overleden: 12 Dec. W. Wilderom oud 62 jaar, jra. 13 dito. W. van Noordwijk, oud 6 jaar, dochter. M. Wiitson, oud 19 jaar, jd. W. van der Klift, oud 2 weken, dochter. 14 dito. J. J. Henning, oud 5 jaar, dochter. 15 dito. A. van Bloppoel oud 61 jaar, man van M. Priester. 16 dito. R. K. Kreulen oud 1 jaar, dochter. E. C. Bowbyes, oud 20 jaar, jd. als levenloos aangegeven 16 Dec. Eene dochter van J. W. de Graaij en M. van Westeubrugge. iai. Sikjansland, 19 December 1869. Heden werd ons eene geboren. W. N. WOLTERINK. M. C. WOLTERINKVeevijn Stuakt. Bevallen van eene Dochter, Z. C. de MOOIJ—Hertstein. Zierikzee, 19 December 1869. /i Op den 14den dezer maand overleed tot onze diepe droefheid, na eene kortstondige doch hevige ziekte, ons hartelijk geliefd Dochtertje, JOHANNA JOZINA, in den aanvalligen leeftijd van ruim 5 jaren. Zierikzee, C. HENNING. 20 December 1869. P. C. HENNING, de Graaf. Wegens ziekte wordt deze algemeene en bijzon dere kennisgeving eerst heden geplaatst. Heden overleed tot mijne, mijner Kinderen en Behuwdkinderen diepe droefheid mijne hartelijk ge liefde Echtgenoote HELENA BOLLEin den ouderdom van ruim 57 jaren na eene gelukkige echtvereeniging van 39 jaren. de Cocksdorp (eiland Texel), G. LAMMERS. 15 December 1869. Algemeene kennisgeving. Heden overleed te Ameideonze geliefde Zuster en Behuwdzuster CATHARINA JACOBA von ZIEGEN- WE1DT van den Thoorn in den ouderdom van ruim 28 jaren. Zierikzee M. COUVÉE Jr. 16 December 1869. C. H. COUVÉE, van den Thoorn. Eenige kennisgeving. y- Heden overleed mijn geliefde Zuster CATHA RINA CORNELIA HARINCK Weduwe wijlen Her- manus Jacobus van de Graaf in den ouderdom van bijna 77 jaren. Zierikzee, B. H. HARINCK. 17 December 1869. Algemeene kennisgeving. (j Heden overleed te Middelburg na een langdurig doch geduldig lijden onze innig geliefde Zuster en Behuwdzuster, SUZANNA MARIA PIETER, in den ouderdom van 28 jaar. J. C. RIBBENS - Pieter. Zierikzee, J. J. RIBBENS. den 17 December 1869. E. PIETER. G. H. PIETER.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1869 | | pagina 1