J I DE LOOZE WAALE. to. 2708. f Dingsd(U) 14 iiïeceaiber 1869. 20sh flaari» Nieu wstij d ingen. italic, JFVuniti I ZIERIKZEESCHE MEHVSRORE. K >lcn abonneert zich: In Nederland bij de Uitgevers Hoelc van de Schuithaven, B} No. 94, cu bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren r„ Noord-Amerilta bij J. QUINTÜS, te Grand RapidaStaat Michigan. Brieven cu Ingczondene Stukken franco. A_bonnemcnts-Prij Voor 3 maandenƒ1,30. Franco per post, in Nederland- 1,60. Voor Noord-Amcrika, franco New-York - 3,90. V erschij ut: Dingsdag, Donderdag en Zaturdag. Advertonticn: 10 cent per gewone regel. GltOOTE LETTEltS worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën voor den werkenden stand a 30 Cents. Bekendmakingen vau ondertrouw of huwelijk ii 40 Cents; dito van 25- of öüjarigc Echtvereeniging it 50 Cents it contant en franco aan het Bureau. De inzending der Advertentiën kan geschieden tot Maandag, Woensdag en Vrijdag, des voormiddags 10 ure. Ki„„e, 8 Dec. Heden, de dag der opening van t concilie verdringt zich eene onafzienbare menigte ,or het vaticaan en op den weg, dien de processie 1 aflegoen. De Paus, voorafgegaan door ongeveer 10 prelatenheeft zich, onder het luiden der klokken het lossen van het geschutnaar de vergaderzaal ui het concilie begeven en de kerkvergadering vol eis het vastgestelde programma geopend. De Paus zag zeer welvarend uit. De tribunes m de vergaderzaal in het concilie waren ingenomen door de hier aan- ezige vorsten, het corps diplomatique en vele andere loggeplaatste personenonder welke de generaals uinonfc, Kanzier, enz. De vergaderzaal bood een indruk- ekkend en schitterend schouwspel aan. - De plegtigbeid der opening van het concilie is ten 3 nre afgeloopen. Er is den geheelen dag regen gevallen en de illuminatie daardoor verhinderd. Er heerscht de volmaaltsle orde. De correspondent van de Times schrijft omtrent het con cilie, onder dagteekening van 28 November. Juist heb ik vier uren in de St. Pieterskerk doorgebragt waar, in tegenwoordigheid van misschien 20,000 personen, de mis op den Advent-Zondag gegeven werd. Reeds vroeg in den morgen was ik van huis gegaan. Van de brug St. Angelo af lot aan de kerk was de weg aan beide kanten bezet door ruiterij en voetvolk: overal mannen in uniform, die eiken voorbijganger naauwlettend opnamen. Binnen in den St. Pietcr was het donker en somber; een woud van verbazend groote waskaarsentegenover het graf van den Apostel gerangschikt, beloofde e\Tn\vcl eene schitterende verlichting. Daar men mij voor een priester, of, ten minste, voor een niet gevaarlijk individu aanzag, geleidde een kerkeknecht mij naar het noorde lijke transept, waar ik, onder een groepje geestelijken en digt bij eene tribune voor dames, plaats nam. Ten 9 ure rukte de zwitsersche garde den tempel binnen, en vormde een cordon tiissehcn het altaar en het schip der kerk, dat niemand passeren inogt dan priesters, dames, of heeren van aanzien. Intussc'hen stroomden monniken, soldaten en leeken onophoudelijk het heiligdom binnen. Nu en dan maakte een bisschop zijne verschijning; eindelijk zag men hetgausche korps der hooge prelaten, twee en twee, vier aan vier, tien aanjien, aftreden. Sommigen onder hen wandelden lier en met het hoofd omhoog: anderen schenen eénigzius met hun figuur verlegen. Velen droegen lange baarden; de meesten hadden iets waardigs, iets aartsvaderlijks in hunne trekken en houding. Wat hunne kleeding betreft, deze was over het algemeen donker van kleur: violet, bruin, of aschgraauw. Voor zoover ik ze kon tellen, zijn er ongeveer 300 bisschoppen bijeen geweest behalve de kardinalen, patriarchen en pri maten, welke laatsteu ik waarlijk niet van de overigen weet te onderscheiden. Gaandeweg hadden de ruimten van liet onmetelijk gebouw zich tot stainpens toe gevuld. Daar slapte, met getrokken zwaard, de guarda nobile binnen en beschreef een wijden kring rondom het altaar. Daar klonk van huiten het ruischcu van stemmen en het schitteren van militaire muziek. Ten laatste lopende zich de deuren van de nieuwe raadzaal en paus Pins IX vertoonde zich aan aller blik. De grijsaard is in de laatste 12 jaren zeer verouderd; toen reeds was hij bleek, thans is hij nog bleeker; doch zijn gang is vast, en in zijne oogen staat vastberadenheid te lezen. Naauwelijks had de paus op den hoogen troon tegenover het altaar plaats genomen of de dienst begon. Ik zal niet trachten den indruk weer te geven, dien de plegtigbeid op mij maakte. Hier stond ik, omringd door al den kelkelijken toestel van de middeneeuwen aan den voet van een troon die eenmaal zich verhief boven al de truo- nen der oude wereld. Een monnik hield met schelle stem een predikatie, over »de standvastigheid der heiligen." De rede was grootcndeels tot den paus gerigfvoor het overige kwam het mij voordat zij niet bijzonder de aandacht trok. Toen de dienst was af geloopen, untying elke bisschop een aangestoken waskaars vau vier voet lang, waarop de gansche stoet, met den heiligen vader en de kardinalen aan het hoofdeene processie door de kerk hield; vervolgens trok zich de paus in tie raadzaal terug. Het uitgaan der kerk bood mede een onovertroffen schouwspel. De gansche Piazza was als een zee van leven, wanr geestelijken van alle natiën monniken van alle orden soldaten, reizigers, vrouwen, in bonte mengeling dooreen war relden. Nooit, behalve in het Cliamp de Mars en een paar malen in het Ilyde-Park, zag ik zóóveel menschen opeengehoopt. De keizerin van Frankrijk heeft een witte kameel uit Egypte medegebragtdien zij aan het museum ten geschenke heeft gegeven men vindt te Parijs dat geschenk wel wat duur, wanneer men nagaat, d.it dit het eenige souvenir is, dat Frankrijk ontvangt voor de paar millioen francs door Eugénie aan de boorden der Middellandsche Zee verteerd. Loeuwürden7 Dec. Gisteren voormiddag zijn de officier van justitie, regter-commissaris en waar nemend griffier, benevens de burgemeester van Leeu- warderadeelvan hier naar. Stiens vertrokkenten einde onderzoek te doen naar een vermoedelijk geval van vergiftiging in het armhuis aldaar. Dit onderzoek moet, naar wij zijn onderrigt, aan het licht hebben gebragt, dat van een in dat gesticht verpleegd wordend echtpaar de reeds bejaarde mandie Zondtig na het gebruik der gewone spijzen zeer ongesteld was gewor dendoor zijne vrij wat jongere vrouw is vergiftigd geworden. De spoedig toegediende hulp heeft echter het misdadige plan in duigen doen vallen. De vrouw, die hare snoode daad reeds heeft bekend, is in voor- loopige bewaring gesteld. In het hoofdkiesdistrict Zuidliorn is tot lid dei- Tweede Kamer gekozen Mr. E. Cremersoud-minister van buitenl. zaken. Vóór eenige dagen werd een ingezeten van het dorp O. wegens schulden te Leeuwarden in gijzeling gebragt. Bewogen met het lot van den ongelukkigen huisvader wisten familie en goede kennissen eene som van twee honderd gulden tot opheffing der gijzeling hijeen te bren gen, terwijl aan een der zonen van den schuldenaar de uitvoering van het menschlievend plan werd opgedragen. Deze echter is den hem opgedragen last niet getrouw gebleven maar de ontaarde zoon heeft zich met het zoo moeijelijk bijeen verkregen montant heimelijk naar Noord-Amerika begeven, tot groote smart van zijn ge vangen vader en tot niet geringe teleurstelling dei- edele gevers. 1ST!verdal7 Dec. Gepasseerde jaar werd alhier door eene vrouw op eene publieke verkooping een oude leuningstoel gekocht, welke zij nu, daar zij om geld verlegen was, wilcle sloopen ten einde van het paarde- haar dat in het kussen zat, nog eenige centen te maken. Doch wie beschrijft hare verbazingtoen zij bij het openmaken daarvan onderscheiden oude muntstukken ontdektemet een briefjen daarbijwaarop stond dat het den vinder van dit geld eerlijk toekomt. De vrouw was nu weder gered, daar zij alleen uitliet zilvergeld 29.3-3 heeft gemaakt terwijl zij het kopergeld als eene gedachtenis aan den ouden stoel heeft bewaard. Boschlsapelle8 Dec. De waardige hoofd onderwijzer aan de openbare school dezer gemeente de heer W. de Kostergeboren te Middelburg den 25 Dec. 1808 mogt op den 1 dezer gedachtenis vieren van zijne 40jarige dienst alhier. Vereerd met eene gratifi catie van Z. M. den Koning en met eene prachtige pendule van wege de gemeenteleverde die feestdag een vreugdevol genot op, zoo voor oud als voor jong. ZiiitlxjinKlo 10 Dec. Den 6 dezer is alhier de plaatselijke commissie voor het Nationaal gedenkteeken van 1813 ontbonden geworden. Aan elk der leden werd de gedenkpenning uitgereikt, den voorzitter door Z. K. H. prins Frederik toegezonden. Voorts werd besloten aan Z. K. H. een telegram van dankbetuiging te zenden hetgeen den volgenden morgen plaats had. Nog werd besloten van deze vergadering verslag te zenden aan den secretaris der hoofdcommissie alsook het bestuur der gemeente te verzoeken om alle stukken de com missie toebehoorende te deponeeren in het archief der gemeente alhier. 10 Dec. Den 6 dezer werd alhier het stof felijk overschot van den heer P. Renier ter aarde besteld. Behalve door familiebetrekkingen, leden van den ge meenteraad, predikant enz. enz. werd het lijk ook dooi de leden van de afdeeling Sluis en omstreken van het Metalen Kruiseen deputatie van de beoefenaren dei- geneeskunst in deze streekalsook door een veertigtal burgers naar de begraafplaats gevolgd. De predikant Moquette, sprak een krachtige en treffende lijkrede uit. De heer G. B. liekaarvoorzitter van de afdeeling van het Metalen Kruis sprak een treffend woord van hulde aan de nagedachtenis van den heer Renier waarna de zwager des overledenen, de heer W. P. V. Hennequin, het woord nam om zijn dank te betuigen voor de laatste eer den overledene aangedaan. Eindelijk nam de heer G. H. van Dale, nog het woord om zijn medeburgers te dankenvoor nunne trouwe opkomst een bewijs, dat het voor veler hart een behoefte was geweest een laatste hulde te brengen aan de nagedachte nis van een man die grijs geworden was in een dei- edelste maar tevens een der moeilijkste en ondank baarste beroepen. 12 Dec. Onze nieuwe Leeraar, Ds. W. J. Ramakervan Zoutelande herwaarts beroepen kwam jl. Dingsdag van daar tot ons over, en aanvaardde heden namiddag hier zijn dienstwerk, na des voormid dags op plegtige en indrukwekkende wijze daartoe te zijn ingeleid door zijnen behuwdbroeder, Ds. F. Rage van Wolfaartsdijk. Goes ,11 Dec. De commissie welke alhier ijverig werkzaam is om het getrouw schoolgaan te bevorderen, beeft dezer dagen alhoewel bestaande uit bepaalde voorstanders der openbare schooleen aangenaam blijk van onpartijdigheid gegeven. Kinderen aantreffende welke niet ter school gingen naardien de ouders ge moedsbezwaren hadden tegen de openbare school niet alleenmaar wier bekrompen inkomsten ook geene uitgaven toelaten voor schoolgeld op de bijzondere schoolheeft de commissie daarvan aan het bestuur der laatstgemelde school onverwijld kennis gegeven met uitnoodiging tot het beramen van middelenom die kinderen niet van onderwijs verstoken te doen blijven, waaraan dan ook terstond een gewenscht gevolg is gegeven. 11 Dec. Gisteren namiddag ten 1 ure is de van Rotterdam komende stoomboot Stad V lissin gennabij den wal van Stavenissetengevolge van dén mist, tegen een steenen berm gevaren, waardoor een gat ontstond en het schip van voren vol water liep. Er bevonden zich 40 passagiers aan boord waaronder vrouwen en kinderen. De sloep werd onmiddelijk uit gezet en zoowel daarmede als met later van den wal opdagende hulp is men er in geslaagd allen te redden. Van de lading en de bagage heeft men zooveel mogelijk geborgen waartoe twee in de nabijheid zijnde schepen behulpzaam zijn geweest. De stoomboot is geheel ge zonken zoodat daarvan niets meer te bespeuren is. Ziei-iliasoe13 Dec. Naar wij vernemen, is bij den landbonwer Joh. van der Jagt alhier de tongblaar onder het rundvee uitgebroken. De post van ƒ200,000 voor een nieuw uitwatering kanaal in liet voormalig vierde district van Zeeland, op de begrooting van binnenlandsche zaken voorkomende, is door de Tweede Kamer met 26 tegen 24 stemmen goedgekeurd, Volgens een «ingezonden stuk" in het (Rotter- damsche) «Volksblad" heeft Z. M. de Koning aan de weduwe van den werkman die onlangs van het ko ninklijk paleis viel en dood op de plaats bleef liggen, een vast inkomen van ƒ8 's weeks verzekert, benevens een jaargeld van ƒ100 tot aan het tijdstip der meer derjarigheid aa-n ieder kind, wier opvoeding verder ge schiedt op kosten des Konings, die eindelijk den bij het regiment grenadiers en jagers in dienst staanden zoon nog bijzonder heeft aanbevolen, om tot bevordering in aanmerking te komen. Men verneemt, dat de publieke aanbesteding der Militaire lakens dit jaar aan het rijk het niet onbe langrijke voordeel van 70,000 gulden opgeleverd heeft. De arrondissements-regtbank te Middelburg heeft Vrijdag de volgende vonnissen uitgesproken. In het nornmer dezer courant van 7 October jl. deelden wij mede dat eene boerendochter te Brigdamme buiten haar woonhuis door een persoon, die zich onkenbaar gemaakt had, aangevallen en mishandeld was. Deze zaak maakte de vorige week bij de regtbank een on derwerp van behandeling uit. Als beklaagde stond teregt Jan van de Putte, oud 26 jaren, landbouwerszoon, wonende te Brigdamme. Ten huize zijns vaders diende onder anderen Elizabeth Bosselaar, die een indertijd dooi den beklaagde gedaan aanzoek tot verkeering had afge wezen en, uit vrees dat hij zijn aanzoek herhalen mogt, zich tegen hem steeds onvriendelijk betoonde waar zij welwillend jegens anderen was. Voor beiden was die toestand pijnlijk en beiden wilden dan ook het huis verlaten, doch de vader van den beklaagde wilde nog zijn zoon noch zijne dienstbode missen en gaf als zijn bepaald voornemen te kennen om ingeval een van beiden heenging, zijne hofstede te verkoopen. In den namiddag van Zondag 3 October nu ging de beklaagde, in eene opwelling van boosheid over de onvriendelijkheid van het meisje, naar de schuur zijns vaders (waarbjj hij den schijn aannam of hij zich naar Serooskerke ter kerk begaf), waar hij wist dat Elizabeth Bosselaar ter verzorging van het vee komen moest. Hij deed zich een schort over het hoofd en verborg zich onder het stroo, waar hjj anderhalf uur lang heeft gewacht; volgens zijne op gave wist hij zelf niet wat hij voornemens was en wilde hij herhaaldelijk zijne schuilpaats verlaten doch was het hem alsof hij vastgehouden werd. Eindelijk te half vier uur komt Elizabeth Bosselaar in de schuur, en nauwelijks is zij daarbinnen of zij wordt tegen den grond geworpen, bij de keel gegrepen en hevig op de oogen gedrukt waardoor deze gezwollen en verwond werden. Zij kende den dader niet, doch had een flauw vermoeden, zoodat zij riep: „Jan! Jan! laat me los!" Toen was de kracht van den beklaagde gelijk hij zelf verzekerde ge broken, toen kwam hij tot zichzelven, liet hij het meisje los en ging heen. Daar hij geen woord sprak werd hij echter niet bepaald herkend. Op de spoedig tegen hem gerezen vermoedens heeft hij aanvankelijk ontkenddoch latei- volledig bekendterwijl de kosten van heelkundige behandeling door hom zijn vergoed en verder toege- bragte schade insgelijks is hersteld. Zoowel het openbaar ministerie als de verdediging gaven als hunne overtuiging te kennen dat, hoe ernstig het bedreven feit ook zijde dader geen misdadiger is maar iemand van zeer gunstige bekendheid die zich bij cle niet beantwoording zijner genegenheid en de steeds ondervonden onvriendelijke bejegening van het meisje in een oogenblik van boosheid en onberaden drift heeft laten vervoeren tot eene daad waarover hij zelf ten zeerste berouw heeft en waarvoor hij evenzeer medelijden ver dient als de mishandelde zelve. Heden heeft de regtbank den beklaagde schuldig verklaard aan het met voorbedachten rade moedwillig toebrengen van slagen of stooten zonder dat daardoor ècnigorlei ziekte of beletsel oin te werken van meer dan twintig dagen is ontstaan, en heni onder aanneming van verzachtende omstandigheden veroordeeld tot twee maanden gevangenisstraf, in eenzame opsluiting te ondergaan alsmede in de kosten. De minister van justitie heeft eene circulaire ge- rigt aan de Gedeputeerde Staten dor provinciën en de procureurs generaal, fungerende directeuren van politie, waarin hij hun eenige wijzigingen van de jagtwet in overweging geeft, ten einde die in eene voordragt tot herzienig van genoemde wet aan de Staten-Generaal te onderwerpen. Een boer uit de omstreken van Utrecht, zoo ver haalt men, kocht onlangs op eene publieke verkooping een oud rommeltje, waaronder een oud kistje, met verschillende kleine voorwerpen bonevens een halsketen dezen laatsten deed de landman om den hals van zjjn dochtertje; een koopman, die dikwerf de woonplaats van den boer bezocht, om handel te drijven, maakte de opmerking dat de keten te kostbaar was om door het kind gedragen te worden, daar deze zeer veel waarde bezat; de vader gaf echter gevat te kennen dat hij dit wel wist; en gebruik makende van de eerlijkheid van den koopman, verkocht hij den volgenden dag den hals keten zijnde een paarlsnoer voor de som van 450 aan een goudsmid. Naar men verneemt, zal men eerlang verrast worden door een nieuw weekblad namelijk de Brandweer- Courant die ouder redactie van de heeren W. C. en O. K. Pasteur te Rotterdam met 1870 het licht zal zien. Door dat blad zal men op de hoogte komen van alles, maar vooral wat het technische van het artikel brarui- bluschmiddelen betreft. Men maakt zich te Amsterdam vrolijk over de volgende geschiedenis. Een dief plunderde het vertrek van eene weduwe die nog jong en niet misdeeld van schoonheid was. Bij het doorsnuffelen der laden vond hij een brief, waarin naam en toenaam van de weduwe vermeld stonden. Te midden zijner bezigheid werd hij echter gestoord door de weduwe, die te huis kwam. Tijdig bemerkte hij haar nog en schoof voorzigtig den grendel voor de deur. Terwijl zij nu verschrikt de buren ging roepen, deed hij het licht uit, opende het venster en de deur, en stapte in het bed. Toen nu de weduwe met de buren in de stik-donkere kamer kwam klonk het met bewogene stem uit het bed»Zijt gij het, lieve Laura? Waar zijt ge zoo lang geweest? Ik ben naar bed gegaan, want het wachten duurde zoo lang!" Zonder eenige explicatie van de weduwe te willen hooren. maakten de buren zich, om geen onbescheidenheid te begaan, zoo spoedig mogelijk uit de voeten. De dief had nu gele genheid om te ontsnappen. Donderdag is te 's Ilage aanbesteedHet maken, leveren en stellen van den bovenbouw der draaibrug in het kanaal door Walcheren minste inschrijver de Heer Cocquerill te Seraing voor ƒ26,704. Te Dalfsen begaven zich Donderdag een aantal heeren en dames op het ijs, om zich met schaatsenrijden te vermaken. Het ijs was echter nog to broos om de zwaarte te kunnen dragen zoodat een twintigtal dames er doorzakten. Allen werden echter, door de aanwezige heeren bijgestaan gered en kwamen alzoo met den schrik en een koud bad vrij. Gemoa«j(le berijjtcn. Sscharr van wien wij onlangs spraken is eindelijk te Zurich binnengebracht. Als er ruzie komt gedu rende het concilie heeft Napoleon plan er 25000 man versterking heen te zenden. In Californie staan duizenden lasten tarwe in zakken langs de afgelegen rivieren aan wind en weder blootgesteld. Kwamen ze maar naar Europa! De keizer glimlachte toen Rochefor's naam werd afgeroepen bij de opening der kamers. De keizerlijke prins en de aanhangers van 't hof volgden dat voorbeeld. Zal men 't nu Rochefort verwijten kunnen als hij lacht bij het afleggen van den eed aan den keizer. Het Handelsblad van Ant werpen zegt„Wij komen aankloppen om eenige gel delijke bijdragen te bekomenten einde Pius IX in zijne groote onderneming te ondersteunen. Geeft geld Voor de Pausselijke Zouaven om den hoofdpriester der wereld zich te laten verlustigen in het soldatenspel, dat wij in ons eigen land bestrijden. Geeft geld voor Rome om de gansche zamenleving te redden De Aartsbisschop van Peru heeft nog al een aardig geschenkje van de dames van Lima voor den Paus medegebragt, zijnde een net gevuld met vischjes van massief goud, hebbende eene waarde van 500,000 franc. De Paus heeft dit geschenk zeer bewonderd, als zinspe lende op de vischvangst van Petrus. „Wij zullen zeide Hij „er ducaten van laten slaan en er gewe ren voor koopen." Het eerste koopvaardijschip een Fransche bark, van Bcrdeaux naar Bombay be stemd, is het kanaal van Suez gepasseerd, en op 86 mijlen van Suez gestrand. Een slecht begin. De keizerin van Frankrijk is van hare reis naar Egypte, op 7 December te Parijs teru/jgekeerd overladen met geschenken voor den keizer en uVm prins. De sultan

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1869 | | pagina 1