Donderdag 9 December 1869. DE LOOZE WAALE. Inspectie op de Vloedplanken, Nieuwstijdingen. 211 «fcert zierikzeesghk nieuwsbode. >Ien abonneert zich: In Nederland bij dc Uitgevers Hock van de Schuithaven, B, No. 94, en bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren In Noord-Amerika bij J. QUïNTUS, te Grand Rapids, Staat Michigan. Brieven en Ingczondene Stukken franco. Abonneinents-Prij s: Voor 3 maanden1,30. Franco per jrast, in Nederland- 1,60. Voor Noord-Amerika, franco New-York - 3,90. ~V orsoh ij ut: Dingsdag, Donderdag en Zaturdag. A<1 vortentiën: 10 cent per gewone regel. GROOTE LETTERS worden naar plaatsruimte berekend. Advertcntiën voor den werkenden stand a 30 Cents. Bekendmakingen van ondertrouw of huwelijk k 40 Cents dito van 25- of SOjarige Echtvereenigiug a 50 Cents n contant en franco aan het Bureau. De inzending der Advertcntiën kan geschieden tot Maandag, Woensdag en Vrijdag, des voormiddags 10 ure. No. 2706. 28sle Jaara*. Op het Postkantoor te Zierikzee zijn over de tweede „elft der maand October onderstaande brieven bezorgd [geadresseerd aan personen, wier namen ter plaatse van bestemming onbekend zijn, als: een aan G. S. ZUIDGEEST, te Rotterdam. J. van TULDOSER, te Serooskerke. Yan het Hulpkantoor Brouwershaven: een aan U. HEILBRINK, te Amsterdam. J. van de YELDE, te Batli. Door het Postkantoor Tholen is verzonden gedurende de tweede helft der maand October 1869, onderstaande brief, welke persoon aldaar niet bekend was. Yan HEEREP, te Beest. op Woensdag den 15 December a. s. des middags. Het vroeger reeds medegedeelde feitdat het ijs op de Newahetwelk vroeger reeds vast zat, op den ,i22sten November weder los en aan het drijven geraakte, Izoodat de rivier weder geheel onbezet werd, is ten lallen tijde zeer zeldzaam geweest. Van 1706 tot 1868 heeft het slechts achtmaal plaats gehad; de laatste maal in 1842. In 1791 is het driemalen gebeurd, dat de Newa geheel vrij van ijs werd om telkens weder vast te vriezen de geschiedenis kent geen tweede voorbeeld jvan dien aard. In den regel ligt de Newa op den 25sten November toe. |£i Du l ij tl door den sultan aan den onderkoning toegestaan in lot een vreedzame oplossing van het geschil te komen, heeft deze ongebruikt laten voorbijgaan. Het ultimatum is thans op weg. Het i3 geheel zonder inmenging van eenige vreemde mo gendheid opgesteld, gelijk de sultan van begin af aan hare jbemoeijing standvastig heeft afgewezen. De laatste schijnen dan lonk voor goed daarvan te hebben afgezien. Voor hun vertrek hebben de gezanten der mogendheden den onderkoning ver zekerd, dat zij niets konden doen, om de afzending van het ultimatum te verhinderen, doch zij hebben aangeboden, hem allen moge-lijken bijstand te verleenenom eenige bepalingen ite doen wijzigen. Het stuk schijnt dan ook niet zoo krachtig te zijn als men had vermoed. Het eischt wel onderwerping, maarten opzigte pr laatste bepaling, dat de onderkoning zich als afgezet had beschouwen indien hij weigerde zich naar zijn opperheer te chikken schijnt de porte van gedachte veranderd te zijn. Men verzekert, dat de onderkoning slechts afstand zou moeten joen van den titel van khedive. Intusschen blijven de berigten omtrent deze zaak zeer twij felachtig. Terwijl Fransche en Eugelsche bladen de meest ge ruststellende verzekeringen blijven geven, maken de berigten »iit Triest meldiog van toebereidselen door de mogendheden emaakt, voor het geval, dat het tnsschen de beide geschil derende partijen tot een vredebreuk mogt komen, terwijl er rok sprake is van oorlogstoerustingen van de zijde des onderko- lings. Het is evenwel niet waarschijnlijk dat deze het zoover -al laten komen, daar hij op geen hulp van buiten schijnt e kunnen rekenen. JFrawlmjlt. Volgens den Figaro heeft het onderzoek der in- ewanden van Jan Kinck, een der slagtoffevs van koppmann werkelijk geleid tot de ontdekking van e aanwezigheid van Pruissisch zuur, zoodat de ver- laring van den moordenaar in dit opzigt met de raarheid overeenkomstig is. Hetzelfde blad meldt, dat e moordenaar van Pantin eiken dag in nieuwe bij zonderheden treedt nopens zijne medepligtigen. Hij eweert thansdat de bewijzen van medepligtigbeid er drie personen die hem zouden geholpen hebben ich bevinden in de portefeuille van Jan Kinckdat eze portefeuille door hem in den grond is begraven n hij alleen in staat is de plek aan te wijzen. Al de ogingen van Troppmann hebben ten doel het parket ver te halen hem naar den Elzas te doen brengen aar hij nog altijd de gelegenheid hoopt te vinden om ontsnappen. In den nacht van Vrijdag op Zaturdag is te Parijs ene groote hoeveelheid sneeuw gevallen. »Onze stad" egt het Petit Journal»had Zaturdag-ochtend geheel et voorkomen van eene stad van het Noorden; de lucht as dik van sneeuw en overal in den ochtend moest het aslicht worden ontstoken." an« Zioi'ilcaseo, 8 Dec. Bij do beraadslagingen over e begrooting van het departement .van justitie in de weede Kamer der Staten-Generaal vroeg de heer van Kerkwijk inlichting aan den Minister van justitie over cene aanschrijving door dien Minister gezonden aan de procureurs-generaal betreffende de acten van den bur gerlijken stand. Op verzoek van het Internationaal congres heeft de Minister van binnenlandscbe zaken aan zijn ambtgenoot van justitie een brief gezonden, om in de acten van den burgerlijken stand ook het geboortejaar van den overledenen te vermelden. De ambtenaren van den bur gerlijken stand zijn daartoe niet verpligt. De Art. 17, 18, 27 en 51 van het Burgerlijk wetboek regelen deze zaak. Het is niet verboden door de wet aan de amb tenaren van den burgerlijken stand, om die bijvoeging van het geboortejaar op te nemen, maar het is niet strafbaar, als die ambtenaren aan het verzoek niet vol doen; het hangt geheel van hun willekeur af. Wanneer de ambtenaren van den burgerlijken stand niet voldoen aan de aanschrijving zullen zij daardoor geen onaangenaamheden ondervinden, evenmin als het voldoen aan die aanschrijving hen aan moejjeljjkheden van wege het openbaar ministerie kan blootstellen. Men verneemt, dat eerstdaags bij de Tweede Kamer der Staten-Generaal zal worden aangeboden eene wet bij art. 20 der grondwet voorgeschreven ten einde toestemming te verleenen tot het huwelijk van H. K. H. Prinses Marie der Nederlanden met Z. D. H. Prins Willem Adolph Maximiliaan Karei von Wied. Gisteren is te Rotterdam te koop aangeboden de stoomboot Stad Middelburg no. 3; verkocht voor ƒ2100. Bjj Koninklijk besluit van 26 Nov. 1869, No. 14. wordt in de gemeente Vlissingen eene commissie van toezigt over het vervoer van landverhuizers gevestigd. Deze commissie is zamengesteld uit zeven leden, die worden benoemd voor den tijd van zes jaren, en bp aftreding dadelijk wieder benoembaar zijn. De helft dei- leden de kleinste lielft het eersttreedt om de drie jaren af. Hij die benoemd is ter vervulling eener tus- schentjjds opengevallen plaats, treedt af op het tijdstip waarop degene, in wiens plaats bij is benoemd, moest aftreden. Na de eerste benoeming der leden wordt hunne beurt van aftreding door het lot geregeld. De eerste aftreding heeft plaats op den 31 December 1872. Eene instructie, vast te stellen door den Minister van Binnenl. Zaken, regelt de werkzaamheden der commissie. Den 29 November jl. werd te Bergen-op-Zoom de machinist van de suikerfabriek van den heer Wittouck, in beschonken toestand naar zijn kosthuis gebragt en eenige uren daarna dood op zijn bed gevonden. Na de verklaring van een geneesheer, dat het overmatig gebruik van sterken drank de oorzaak van zijn plot seling overlijden was, werd hij des Donderdags begraven. Intusschen werd er gemompeld en rezen er vermoedens, dat hij zou zijn mishandeld; tengevolge waarvan een schippersknecht in verzekerde bewaring genomen werd, en eene commissie uit de rechtbank te Breda Vrijdag aangekomen, vergezeld van een officier van gezondheid, waarna de opgraving en de lijkschouwing hebben plaats gehad. Hieruit moet gebleken zijn dat de hersenpan verbrijzeld was, zoodat er grond bestaat voor het ver moeden, dat hier een manslag heeft plaats gehad. In het huis van correctie te Hoorn zal worden overgebragt zekere S. A.een man nagenoeg 75 jaren oud die reeds bij afwisseling ongeveer 40 »getucht" heeft en die eerst onlangs ontslagen is, na daar een correctioneele straf ondergaan te hebben. Hij schijnt eene bijzondere voorliefde voor de gevangenissen te hebben. Op 1 Januarjj 1870 treedt in werking de wet van 7 April 1869, betreffende de maten, ge wigten en weeg toestellen. Met het oog daarop hebben de inspecteurs van het la.ger onderwijs aan alle hoofdonderwijzers en hoofdonderwijzeressen tabellen toegezondenwaarop de systematische benamingen dier maten en gewigten voorkomen. De door de Regering voorgenomen maatregelen om de postcommunicatie met het eiland Overfiakkee te verbeteren, hebben bij de belanghebbenden natuurlijk een zeer gunstigen indruk gemaakt. Een tal van inge zetenen van dat eiland heeft zich gewend tot den Minister van Financiën met een adres om te betoogen dat de beste postroute naar dat eiland zou zijn die, welke met een stoomboot van Ilellevoetsluis de brieven naar Middel- harnis overbragt, en bij ijsgang van de Hoornsche hoofden op die gemeente voer. De raden der gemeenten in het Oostelijk gedeelte vaji Overflakkee hebben hunne adhaesie aan genoemd adres geschonken en de voordeelen daarvan breedvoerig opgesomd. Tevens dringen laatstgenoemde adressanten er op aan dat te Middelharnis en te Oude- Tonge een telegraafkantoor worde gevestigd. Men leest in den NoordbrabanterNaar zekere ingewonnen berigten is voor ongeveer 1500 pauselijke zouaven het oogenblik bijna daar, dat hun vrijwillige tweejarige diensttijd is verstreken; ofschoon de meesten, waaronder het grootste getal Nederlanders, van dit verlof zullen gebruik maken om den weg naar het vaderland te hernemen, heeft echter een groot getal nog voor een half jaar dienst genomenom zoodoende getuigen en wachters te zijn bij het aanstaand concilie. Het zoan- vencorps, bestaande uit 4500 manschappen waarvan ruim 2500 Nederlanders en Belgen maakt bijna het derde deel uit van het pauselijk leger, Op eene kleine uitzondering na zal het geheele corps gedurende het concilie te Rome vereenigd zijn. De Nederlandslie Zendingsvereenigiug te Botterdam beeft door haren airent te Amsterdam van een onbekende ontvangen zes obligation 5 pet. Brazilië, ieder groot ƒ1200 nominaal, en vijf obligatiën 3 pet. Poli Filis. ieder groot ƒ1000 nominaal, te zamen ter werkelijke waarde van ruim ƒ10,000. Te Hillegersberg is Zaturdag Pieter van den Bont, door de wiek van een watermolen zoodanig getroffen, dat bij on- midtlelijk op de plaats dood bleef. De ongelukkige was echtgenoot, en een oud-strijder van Waterloo 18131815. In den oorlog werd hij voor een eervol sneven gespaard en moest nu op zoo jammerlijke wijze op 80jarigen ouderdom den dood vinden. Betreffende het verbranden van een schip met pe troleum te Rotterdam woi*dt van daar nog gemeld »Wie in den nacht van Vrijdag op Zaturdag. door brandgeroep gewekt, zich naar de Boompjes begaf, had daar een indrukwekkend schouwspel voor zich. Aan de overzijde, over de rivier, vertoonde zich een felle vuur gloed, die zich over eene tamelijke uitgestrektheid scheen uit te strekken. »De eb maakte den overtocht anders dan met stoom- booten onmogelijk. Toch werd van hier hulp verstrekt twee spuiten werden door een stoomboot overgebragt terwijl de autoriteiten zich met eene andere stoomboot naar het eiland lieten brengen. Aan blusschen was echter geen denken; alleen kon men uitbreiding van den brand voorkomen door de in de nabijheid liggende sche pen in veiligheid te brengen. „De brand is omstreeks 12'/, uur ontstaan in de kajuit, naar men zegt door het te hard stoken yan den kagchel waarvan de gloed een beschot in vlam zette. De tweede stuurman was (naar men verder zegt) bij den kagchel in slaap gevallen doch is gelukkig nog in tijds wakker geworden. »De gekoperde bark is totaal verbrand. Het schip toebehoorende aan de reeders C. L. Brauer Sohn te Bremen, zoowel als de lading waren in Engeland geas sureerd. Het schip had zijne lading petroleum van Philadelphia aangevoerd bijna gelost; slechts ruim 200 vaten die nog aan boord waren zjjn verbrand. De lading was voor verschillende huizen bestemd. »Het Pmgelsehe schip Williamgezagv. Cole, dat met eene volle lading petroleum aan boord vlak bij de Theone lag, heeft slecht eene lichte schade bekomen, dank zjj de flinke hulp van hier." Ook van Tilburg vertrekken thans vele aanzien lijke personen welke ziek zijn naar den pastoor van Böle bij Munsterom door zijn wondergebed genezen te worden. De man leunt in een grooten stoel, rookende uit een lange pijp, en, na een kort gebed richt hij zich op en zegt meestal: „U zult genezen met dit of dat te bidden," of »er is geen redding." Baron Anselm Salomon Rothschild had voor de oprigting van een Israëlitsch hospitaal 200,000 bestemd, doch bij de opmaking der kosten bleek, dat 300,000 fl, noodig zouden zijn, om de instelling op waardige wijze tot stand te brengen. De heer baron heeft zich nu bereid verklaard om zjjne gift met 100,000 fl. te vermeerderen. heeft zulk een graagte gehad, dat bij afgestorven scha pen-kluifjes van het karreveld heeft opgepeuzeld. Op een beestenmarkt in Belgie verkocht onlangs een boer eene koe aan iemand voor 200 franc, en zoo als gewoonljjk gaat, moest de boer in eene herberg komen om zijn geld te ontvangen. De boer had nog wat te verkoopen en ging daarna naar de herberg maar er was geen koopman en hij ging herberg uit en herberg in, maar vond geen koopman. Eindelijk kwam hij aan een slagthuis waar ze juist bezig waren de koe te slag ten, waar hij vernam dat de slagter de koe had gekocht van een vreerad koopman voor 180 franc De boer wilde toen de koe terug maar de slagter wilde haar niet geven dan tegen betaling der 180 franc. Dit zal nu een proces worden, en de koe zal nu het vetste worden voor de advocaten. Twee luchtkjjkei9 te Z. waren op St.-Nicolaas-avond zoo dol dat zij bij zekere lieden om half twaalf aan de ramen kwamen luisterenen die lieden kwamen uitschelden. Of dit nu fatsoenlijke lui zijn, moet ieder maar opmaken. Kerknieuws. Ds. J. T. F. U. Lautspred. by de Herv. gemepnte te Oosterland, is als zoodanig beroepen te Leerbroek bij Gorinchem. Ingczondene Stukken. Geinengde berigten. Iemand te W., die de kunst verstaat om aan goedkoop vleesch te komen moest zulke onwaarheden niet rond1 venten en niét voorgeven dat hij dit doet voor zijn maat in Walcheren daar iéder toch wel wéét waarvoor hij te Veere is geweest. Twee dames te Cortgeen gedragen zich maar niet zoo als het behoort; want nu zij hunne vrijers hebben verlaten, loopeu zij met andoren op be kende plaatsen en Nu is het dat ik zeg: Jaag die dames toch maar weg. - Volgens berekening betaalt men in Nederland 22 gulden per hoofd belasting, in Engeland 28 en in Pruis- sen 12. -- Generaal Knoop, lid van de Tweede Kamer, heeft maar juist den spijker op den kop geslagen. Hij heeft namelijk gezegt„Ik geloof dat wij in Indie, zoo wel als bij ons te Landeonnoodig millioenen hebben weggeworpen voor nuttelooze vestingwerken." Dus, die het weet moet hot zeggen, en kan het bewij zen. Derhalve moest Knoop minister van Oorlog wor den dan zoude er minder soldaatje gespeeld worden, en vele boeren-knapen zouden naar het trommelvel niet moeten luisteren. Onder de geschenken welke de Paus dezer dagen heeft ontvangen behooren een bisschopsstaf van massief goud een gouden kelk een gouden medaille van groote waarde, benevens een paar maal honderd duizend francs voor zakgeld. Dit alles bij malkander genomen moet men zeggen Wat moet toch één menseh met zooveel aardsch slijk doen In 14 dagen heeft de politie te Londen, zoo wel op de markten als in de winkels 3487 pond vleesch in beslag genomen als 2249 pond ziek vleesch 460 pond rot vleesch en 592 pond vleesch van honden en katten. Het is dus alleen te Zierikzee niet dat de menschen bedrogen worden. Een boer onder het Poortambacht Wanneer wij naauwkenrig nagaan, hoe het kiesrecht^ sedert de wijziging van de Grondwet in 1848, in on Vaderland ingevoerd, over het algemeen, zoo met opzig tot de gemeentelijke en gewestelijke als tot 's Rijks be" langen, wordt uitgeoefend, dan moet men voorzeker» met een onpartijdig oordeel bevangen erkennen dat daarmede gansch niet altijd het doel bereikt wordt, hetwelk er mede moest bereikt worden. Hoe ingenomen men ook moge zijn met het middel waardoor aan het volk eenen grooten invloed verzekerd wordt op zijne belangen, da&r toch, waar de ver tegenwoordiging zich alleen naar het zielental regelt; waar het kiesrecht zulk eenen willekeurigen wankel baren en ongel jjken grond heeft; waar dat recht met geene verplichting verbonden iswaar het geheele stelselbij eene ervaring van de laatste jaren z-óó weinig met de herkomsten gewoonten en wenschen der natie is gebleken overeen te stemmen dat vele ge rechtigden zich öf geheel onttrekken öf wel zich bjj de verkiezingen zeer onverschillig gedragen, daar kunnen dan ook de gekozenen niet gezegd worden de belangen des volks te vertegenwoordigen of zijnen geest uit te drukken. Trouwens het verschildat niet zelden te bespeuren is tusschen de natie en hare grondwettige vertegenwoordigers, gekozen door allerlei menschen, van welke velen geene de minste kennis hebben van de algemeene belangen; anderen zich om 's lands welzjjn luttel bekommeren sommigen daaraan vijandig zijn en niet weinigen geleid en misleid worden door heersch- en eerzuchtigen is dikwijls in het oogloopend groot. Wanneer wjj nu hierbij voegendat de rustigen in den lande het kiesrecht niet verlangd hebben en er dien ten gevolge zóó weinig prijs op stellen dat het meeren- deel van hen bij de stemmingen welkezich telkens herhalende ook bjj velen ten last worden geheel achter bljjftdan is het ook nu wel reeds vooruit te zien dat wjj grootelijks gevaar loopen van met der tjjd tot de ergste soort van democratie te zullen ver vallen. Lettende op de staatsregeling van 1798, die de volks- souvoreiniteit huldigde cn in de hevigste periode der j omwentelingskoorts was opgesteld dan bood deze toch waarljjk nog meerdere waarborgen aan voor eene goede keuze, dan de wetten die ons thans beheerschen. Er I was eene zekere poenaliteit gesteld op het veronacht zamen van het stemrecht. Ieder stemgerechtigde moest eene plechtige verklaring afleggen, dat luj zjjn' plicht behoorljjk vervullen zou hij moest Nederduitsch kunnen lezen en schrjjvende stembiljetten werden in eene vergadering door de gerechtigden zeiven ingevuld terwijl van de stemming werden uitgesloten allen die in eed of bediening waren van eenige vreemde mogend- heid of daarvan eenig pensioen genoten en leden van 1 buitenlandsche corporatiën tot welker lidmaatschap do I aflegging van eenige godsdienstige gelofte vereischt werd. Geene dezer waarborgen nu vinden wjj in de Grondwet van 1848 of in de Kieswet van 1850. Volgens de staatsregeling van 1798, he( is waar, was het stemrecht algemeen terwijl het, volgens de Grond wet van 1848, aan zeker bedrag van belasting gebonden is. Maar, hoeveel er ook tegen een algemeen stemrecht is aan te voeren zoude het toch waarlijk nog niet de voorkeur verdienen boven ons tegenwoordig stelsel waarbij zulk eene schromeljjke ongelijkheid is ingevoerd dat op de eene plaats veel meer dan op de andere in de Directe belastingen moet betaald worden om het kiesrecht tc erlangen? - Ja, zoude het algemeene stemrecht niet de voorkeur verdienen boven een stelsel, dat vele kundige en achtenswaardige burgers willekeurig uitsluit, en daarentegen tappers en kroeghouders, van wege hunnen hoogen aanslag in het patent-rechtals meer bevoegden erkent? Rem acu tetigistil

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1869 | | pagina 1