ZlllllkHSCIII \IE1 HSBODK No. 2705. Dingsdag 7 iJecember 1809. Inspectie op de Vloedplanken BRAND WEZEN. van Middelburg en Zierikzee. Men abonneert zich: In Nederland bij de Uitgevers DE LOOZE WAALE. Hoek van de Schuithaven, B, No. 94, en bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren In Noord-Amerika bij J. QUINTUS, te Grand Rapids, Staat Michigan. Brieven en Ingczondene Stukken franco. Abonnements-Prij s: Voor 3 maanden1,30. Franco per post, in Nederland- 1,G0. Voor Noord-Am ei ilea, franco New-York - 3,90. V erschij n t: Dingsdag, Donderdag en Zaturdag. Ad verten tien: 10 cent per gewone regel. GROOTE LETTERS worden naar plaatsruimte berekend, Advertentiën voor den werkenden stand n 30 Cents. "Bekendmakingen van ondertrouw of huwelijk a 40 Cents; dito van 25- of 50jarigc Eehtvcrceniging a 50 Cents a contant en franco aan het Bureau. De inzending der Advertentiën kan geschieden tot Maandag, Woensdag en Vrijdag, des voormiddags 10 ure. O)) Woensdag den 15 December a. 8. des middags. Door den GEMEENTE-RAAD van Zierikzeeis in zijne vergadering van 22 Oct. U., de volgende wijziging vastgesteld in art. 49 van de verordening tot voorkoming eii blussching van brand in deze gemeente: Tnsschen al. 1 en 2 van art. 49 van genoemde ver ordening te voegen eene nieuwe alinea, luidende aldus: De benoeming tot zekere betrokking, ontslaat den .benoemde evenwel niet, om b jj brand ook andere .werkzaamheden dan bepaald aan zijne betrekking ver bonden zijn, te vervullen, wanneer hem die door de 'directie der brandweer in het belang van het blusschen 'van den brand mogten worden opgedragen." Nieu wstij (1 i n gen. JFtawflimfL De Figaro cleelt eenige merkwaardige bijzonder heden mede omtrent den moordenaar der familie Kinck. Tropprnann is in zijn cel opgesloten met twee mede gevangenen, zoogenaamde moutons, die belast zijn met het bespieden van al zijn doen en laten, en het op- teekenen van al wat hij spreekt; zelfs gedurende zijn slaap honden die twee makkers op hem een open oog gevestigd. Gedurende de eerste dagen van zijn gevangenschap sprak de booswicht niet meer dan hoog noodig. Lang zamerhand echter werd hij vertrouwelijker, vooral jegens een der moutons, die slim genoeg was hem nooit met vragen lastig te vallen. Over allerlei onderwerpen liep de conversatie van het drietal: niet enkel over moord diefstal en de verschillende boevenstukken door elk der helden bedreven doch ook reisverhalen en min of meer wetenschappelijke beschouwingen hielden hen bezig. Tropprnann voert in die gesprekken den hoogsten toon en met regt: want liij is alles behalve zonder kennis en talent. Yan aardrijkskunde is hij redelijk op do hoogte: hij bestudeerde die wetenschap uit de werken van Alexan der Dumas en andere romanciers. Doch zijn geliefkoosde studie was, van zijn jeugd af aan, die der werktuig kunde. Met verwonderlijke vlugheid teekent hij allerlei modellen van machines door hem uitgevondenen verklaart met groote gemakkelijkheid de werking er van. En juist op die vindingrijkheid op mechanisch gebied, heeft hij naar hij betuigtsteeds zijn hoop gebouwd van een maal fortuin te zullen maken. «Fortuin maken" was altoos zijn ideaalen hij droomt er zelf nu nog van »nooit" herhaalt hij telkens »was een man op mijn leeftijd, zoo vaak op het punt van rijk te worden als ik Onder de mededeelingen die hem aldus, in buijen van vertrouwelijkheid jegens zijn kerkergezellen, ont snapt zijn, is er ééne van groot gewigt. Het is die, waaruit blijkt, hoe hij het Pruisisch zuur bereid heeft, waarmede hij Jean Kinck in het bosch van Guebwiller vergiftigde. Hij heeft ten dien einde expresselijk schei kunde bestudeerd. Bij de bereiding van het doodeHjk vocht, volgde hij niet de gewone methode die, namelijk, van een mengsel van cyankalium en chloorwaterstofzuur te distilleeren. Hij behielp zicli met ferrocyankalium (geel bloedloogzout) en zwavelvuur, en verkreeg door overhaling van deze stoffen met water, een vloeistof die. hoewel in zeer verdunden en onzuiveren toestand, ge noeg Pruisisch zuur bevatte, ora, zelfs in kleine hoe veelheid toegediend, een mensch te dooden. Men hoopt, in de ingewanden van Kinck, den vader, sporen van het vergift te kunnen ontdekken. Hiertoe zal door den chemicus Bayard de bekende reageer- I methode door middel van nitrasargenti worden toegepast. Tropprnann koestert voortdurend de buitensporigste plannen tot ontvlugting. Dit belet hem evenwel niet op zijn verdediging voor de regtbank bedacht te zijn. Hij heeft aan zijn advocaat een uitvoerig rapport overgelegd l ook laat hij zich dagelijks meer en meer omtrent zijne inedepligtigen uit. Hij geeft voor, dat de justitie hen I kent en hen reeds vroeger in handen heeft gehad. Den 10 Angustus jl. had bij het dorp Moll, in Boven- I Oostenrijk, plotseling eene geduchte verzakking van den bodem plaats, en waar zoo even nog de haver op den vruchtbaren lakker stond, vormde zich nu een meer. Het water is helder I en de temperatuur zeer laag. Men verdiept zich in gissingen I °ver de oorzaak van dit natuurverschijnselwant het riviertje jStcyr, dat op eenigen afstand loopt, schijnt jn geenerlei be- I trekking tot het nieuwe te staan. Het water van beidcu is I geheel verschillend. Leeuwarden 2 Dec. Meden voormiddag omstreeks 111 ure is Jacob de Vletter alhier uit Zwolle aangekomen en I dadelijk naar het tuchthuis overgebragt. Daar zijn straftijd 10 jaren is, zal hij in de 3de, of op één na zwaarste klasse komen. Van de overige 11 Rotterdamsche gevangenen bevinden zich 9 (tot 5 jaren tuchthuisstraf veroordeeld) in de 1ste of ligste klasse en 2, tRue'b en de Heer (tot 7 jaren tuchthuisstraf gecoudemneerd) in de 2de klasse. Aller gedrag moet, naar wij vernemenzeer goed en ordelijk zijn." Uit Groningen is een adres aan Z. M. den Koning ge zonden waarin verzocht wordt dat de uitgaven voor marine en oorlog meer in evenredigheid worden gebragt met de finan- tiëele krachten des lands. Daarin wordt, betoogd dat in Nederland elk inwoner bijna 7V2 gulden per hoofd moet betalen aan het defensie wezen, daar de uitgaven voor oorlog en marine thans gestegen zijn tot bijna 23 milioen gulden per jaar; en •lat die hooge uitgaven oorzaak zijn dat niet alleen niet lean gedacht worden aan de afschaffing van menige drukkende be lasting, maar dat zelfs, zoo de weg der bezuiniging niet wordt ingeslagennieuwe lasten aan de natie moeten worden opgelegd. De burgemeester van Meppcl heeft als hoofd der politie een bevel van gevangenneming uitgevaardigd tegen zijne dienst maagd, wegens verdenking van valschheid in geschriften. Zij had een getuigschrift van goed gedrag uit een vroegere dienst vervalscht. Van Zondag op Maandag gedurende don nacht is er te Andijk een vreesselijk ongeluk gebeurd. Twee jonge dochters te Werfershoof le huis behoorende, zijn, terwijl zij op weg naar huis waren, door een zwaren wind en sneeuwbui over vallen, en misleid door de duisternis en buitengewoon hoogen waterstand, van den weg afgeraakt, in het water geloopen en verdronken. 3R,otter«lain4 Dec. Heden nacht ten circa 3 ure brak er brand uit in het Bremer barschip Theonei kapt. Ilelmers, inhoudende nog '215 vaatjes petroleum en liggende in het dok bij de pctroleumbergplaatsen te Fijenoord. In den aanvang had de brand een grootsch maar niettemin gevaarlijk voorkomen dewijl in de na bijheid nog twee andere met petroleum geladen schepen lagen. Met de opkomst van den vloed heeft men het brandende schip weten te verwijderen zoodat de brand zich hierbij bepaald heeft. De brand heeft den geheelen dag voortgeduurd en het schip is tot aan de waterlijn totaal verbrand. De brand is ontstaan in de hut van clen stuurman waar men de kagchel te hard gestookt had. SSIiaiss, 4- Dec. Sedert de opening van het tele graaf kontoor alhier tot ultimo November, was de verzending en ontvangst van berichten aldus: Verzonden berichten200 Ontvangen 155 Opgenomen van andere kantoren 118 Verder geseind naar 118 Totaal .591 Alhier overleed den 1 December op ruim GOjarigeu leeftijd, de heer P. Benier, genees-, heel- en verlos kundige, wethouder kerkvoogdenz. Als medelijdend, belangstellend geneesheer was hij bij velen een deel nemend vriend des huizes geworden zoowel in zijne woonplaats als in nabij gelegen gemeenteu. Als burger toonde hij ten allen tijde het belang der burgerij op 't hart te dragen. Door den herbouw van verschillende woningen heeft hij in vroeger tijd, door de behartiging van do belangen der kantwerkschool tot in de laatste dagen groote voordeelen aan de gemeente bezorgd terwijl hij zich groote en zware offers getroostte voor de stoombootdienst van Sluis op Brugge, welke dienst thans in andere handen is overgegaan. ZieriSizee, 6 Dec. Bij de algemeene beraad slagingen over het departement van buitenlandsche zaken is door den heer J. J. van Kerkwijk de aandacht gevestigd op de visschcrijendien ouden tak van nationale nijverheid. In de Verslagen van den Staat der Nederlandsche zeevisscherijeu over 18661867 en 1868 wordt medegedeeld dat het voor de visscherijen in ons land van uitstekend belang zou zijn wanneer de markt van Frankrijk wierd geopend voor den ge zouten visch uit Nederlanddo inkomende regten in Frankrijk op gezouten visch zijn zoo hoog dat zij bijna met een verbod gelijk staan. Hoewel sinds eenigen tijd door het gewijzigde tarief in Belgie de markt voor de Nederlandsche visch is geopendzoo is deze markt slechts een beperkte. Het gebruik van gezouten visch is in Frankrijk algemeen en de prijs eens zoo hoog, als bier te lande. Daar thans in Frankrijk eene verandering in de tarieven aan de orde is, verzoekt de heer van Kerkwijk, dat de Minister van buitenlandsche zaken aan onzen gezant te Parijs last zal geven bij de Fransche Regering aan te dringen op een mogelijke vermindering der in komende regten van visch uit Nederland in Frankrijk. De heer van Kerkwijk wijst er op, dat de grenzen tnsschen Nederland en Belgie nabij Baarle-Nassau niet behoorlijk zijn geregeld. Midden in het Nederlandsch gebied liggen enclaves, die aan Belgie behooren. Sinds de opening van den spoorweg van Tilburg over Baarle- Nassau naar Turnhout is op het station te Baarle-Nassau een Nederlandsch kantoor van in- en uitgaande regten; slechts weinig stappen van dat kantoor is een Belgische enclave. Dezen toestand kan men het oog op smokkelen tot groote moeijelijkheden aanleiding geven. In de laatste plaats brengt de heer van Kerkwijk de zaak der beurlenstichtingen in Noordbrabant en Limburg ter sprake. De Regering schijnt zich te verschuilen achter het proces, dat thans te 1s Hertogenbosch gevoerd wordten achter het Belgisch Koninklijk besluit van 1 Fcbruarij 1869, waarbij de beurzen voor de godge leerde studiën zijn overgedragen aan het aartsbisschop pelijk seinenarie te Mechelen. Dit beginsel der Regering is zeer gevaarlijk en daarom dringt de heer van Kerkwijk er op aan dat de Regering niet langer afwachte, maar zoo spoedig mogelijk deze zaak op de eene of andere wijze tot een goed einde brenge. In de zitting der Tweede Kamer der Staten-Generaal van 2 December was aan de orde een voorstel van den heer Dumbar, om de begrooting met ƒ18000 te ver minderen zijnde de som die uitgetrokken was voor het oprigten van een gezantschap in Chinadat tot nu toe niet bestond. Bij die gelegenheid zeide de heer van Kerkwijk, dat hij zou stemmen voor iedere ver mindering van uitgaven die er slechts eventjes door kon. Er is een te korten de natie zal meer gediend zijn door inkrimping van uitgaven, dan door verhooging van belastinghoewel deze uitgaaf niet hoog iszoo maken veel kleintjes toch een groote. De Minister van buitenlandsche zaken is niet zuinig. Verleden jaar is een gezant te Japan aangesteld die slechts een paar maanden in dienst is geweesten toen met verlof gegaan, en toch vraagt de Minister ƒ1000 's jaars meer voor hem. Een ambtenaar aan hot depar tement van buitenlandsche zaken die ƒ5000 's jaars genietheeft een gratificatie van ƒ3000 ontvangen. Wanneer op de begrooting voor een ambtenaar ƒ5000 is gebragtdan mag de Minister zulk een ambtenaar geen gratificatie van ƒ3000 geven, maar behoort den moed te bobben om aan de wetgevende magt die som aan te vragen. De handelwijze van den Minister is een administrative knutselarij die inconstitutioneel mag genoemd worden. In de zitting der Tweede Kamer van Donderdag 11. heeft de heer van Kerkwijk, den Minister van Justitie herinnert dat in de Troonrede van 1868 een wetsontwerp tot af koopbaarstelling der tienden door de Regering is beloofd dat bij de beraadslaging over de begrooting in 't najaar van 1868 dat wetsontwerp op nieuw is be loofd; dat die belofte herhaald is bij de Troonrede van 1869 en in de stukken over de begrooting van 1870. Spr. herinnerde zich het: //veel beloven en weinig geven, doet den mensch in vreugde leven en hij vraagt daarom met nadruk of de Minister een wetsontwerp tot afkoop- baarstelling der tienden zal indienen vóór de zamenkomst in Januarij a. s. De Minister verklaarde in de zitting van Vrijdag, dat hij de laatste hand wenscht te leggen aan het ontwerp nopens de tienden zoodat het na de Kerst-vacantie kan worden tegemoet gezien. Donderdag morgen ongeveer ten 6 ure had op de lijn Uitgeest-Zaandam van de IIolI. IJzeren Spoorweg-Maatschappij het volgende ongeluk plaats: Van een trein met beladen zandwagens, bestemd voor den Spoorwegdijlc buiteu Zaandam, stortten, in de nabijheid van bet Slation Koog en Zaandijk de locomotief en tender in het water, doordien een pas in dienst getreden brugwachter niet tijdig genoeg op zijn post was om de brug te sluiten. Persoonlijke ongelukken zijn hierbij niet te betreuren daal de machinist en stoker intijds van dc locomotief zijn gesprongen, en hoewel in den dienst door dit ongeval natuurlijk een be letsel werd veroorzaakt, was deze des morgens ten 9 ure reeds weder hervat. Goineiijgde bcrigton. Het Concilie te Rome bestaat uit 1021 leden, waaronder 35 kardinalen 925 aartsbisschoppen en bisschoppen, 29 generaal-oversten en 45 priesters. Het zal 100 godge leerden van het Vatikaan 124 leden van het Hof van Rome en 52 personen van dienst bevatten. In Spanje hebben ze een bisschop leelijk bij zijn broek. De bisschop namelijk van Havana, die te Cadix aankwam is aange houden en naar Madrid overgebragt, waar hij gevangen gehouden wordt. Niemand mag bij hem komen, en wordt beschuldigd dat hij te vingergaauw geweest is. Meer dan een millioen realen moet hij ontvreemd hebben van de kas der broederschap te Havana, die, volgens zijne verklaring, bestemd waren voor den Paus. Het horlogie van Washington is weder, gevonden. Dit uurwerk is tot de legecde geworden even als de snuifdoozen van Napo leon I. Gedurende den oorlog der onafhankelijkheid gaf een Zwitsersch horlogiemakergevestigd te Phila delphia, den generaal dit present, dat zijns gelijke in Europa niet had. Washington moest dit nooit wegdoen dan aan een man die aan Amerika grootere diensten bewezen had dan hij. Later gaf bij het aan Lafayette, die beloofde het altijd te zullen dragen, doch het werd hem ontstolen en nu voor eenige dagen is het gevonden in een pandjeshuis te Londen. Naar het schijnt bestaat er te Sluis een club, die zich ten doel heeft gesteldom jonge lieden uit den fatsoenlijken stand hunne eer en goeden naam te ontnemen, hetwelk reeds menige jonge dochter heeft ondervonden. Gelukkig zijn die jonge dochters in hunne eer hersteld, en do club is in verachting gekomenwaaronder er zijn die van ieder afhankelijk zijn. Zij worden dan ook in hun eigen belang aangeraden die lage handelwjjs na te laten. -- Een zoon van Chrispijn te C. heeft weer een blnauwe scheen geloopen; en nu zegt men: Wel man blijft toch maar bij uw leest, Want toch gij zijt te dom geweest, Om haar te krjjgen bij haar hand Daarvoor hebt gij nog geen verstand. «Als het schip «Kaatje" té Sheeft gelost, kan het weer in de oude haven kofhen laden zegt iemand te Sint-Maartensdijk. Een naaldridder te S wordt aangeraden niet :e veel van anderen te ver spreiden want hij is ook niet zonder gebreken Dus, al schijnt hij nu wat groot, Eens verliest hij nog zijn brood. In een onzer Vaderlandsohe Dagbladen las men on langs de volgende advertentie: «N. N. Verhuurder van paarden en rijtuigenvader van een talrijk huisgezin verpligi zijnde alles aan te wenden tot onderhoud van het leven heeft zich tot dat einde eene Lijkkoets aange schaft, en, na gedaan aanzoekniet hebbende kunnen associëren zoo recommandeert hij zich ten ernstigste in het gunstig aandenken zijner stadgenootenbelovende hun eene nette en prompte bediening." Zoude men nu niet willen sterven, om door dien N. N. promj)t en net bediend te worden ïterkniciiws. De heer J. J. van der Lip, predikant bij de Neder- duitsche hervormde gemeente te Lienden heeft voor het beroep naar die gemeente te Cortgene bedankt. V erscheidenheden. I>E SILENCIEUSE. Geen artikel dat in de laatste jaren meer aan concur rentie onderhevig was, dan de naaimachine, maar ook geen, waarin dan ook, sinds haar uitvinding, zoo vele veranderingen, en ook tevens verbeteringen gebracht zijn, als in deze. De Silencieuse, eigenlijk verbeterd Wheeler en Wilson systeem, uit de fabriek van Pollack Schmidt Comp. te Hamburg, kan zich wel beroemen van een der beste en gemakkelijkste constructiën te hebben, welke tot heden gefabriceerd werden. De eigenaardige benaming van Silencieuse is haar niet ten onregte toegekend daar deze machine bij de bewerking geen geraas geeft, en het voortdurend gegons, dat bij andere machines, zoo vermoeiend is, vooral voor zenuwachtigen gestellen, bij deze geheel is weggenomen. Een tweede verbetering, niet minder van groot belang, bij deze machine is, dat de grootte en kleinte van den steek, welken men wenscht te bezigen, door een nom- merpiaat wordt aangegeven zoodat men slechts den wijzer behoeft te stellen op een vast nummer. Vooral voor fabrikanten die een bepaalde grootte van steek wenschen, is dit van groot voordeel. Hieronder laten wij nog eenige bijzondere voordeelen, aan deze machine eigen, volgen. De transporteur, of stofschuiver kan nimmer slijten, zoo als zulks bij andere machines het geval is, daar hij niet van metaal, maar uit een gepantenteerde massa is zamengesteld. Hij kan door middel van een stelschroef, voor buitengewoon dunne of dikke stof, willekeurig hoog of laag, naar behoefte, gesteld worden. De nieuw gepatenteerde zoomer naar nummerplaat, om verscheidene breedten daaraan te kunnen geven, is zoo eenvoudig geconstrueerd, dat hij zelfs door kinderen gemakkelijk te hanteren is. De Radrichter om het terugslaan van het rad te ver hinderen, is bijzonder geschikt voor leerlingen. De Greifer of draad vanger is zoodanig gesteld dat bij nimmer in aanraking met de naald kan komen, zoodat de draad daardoor nimmer in de gelegenheid is, een valschen steek te maken. Vooral deze laatste vinding hebben deze machine tot universeel systeem bevorderd. Na zulk een opsomming van verbeteringeu en beloo ningen is het geen wonder dat voor deze machines niet zooals met andere fabriekaten het geval is, slechts een bepaalde tijd wordt ingestaan, maar men een altijd- durenden waarborg bekomt. Zie advertentie.) SPOORBOOTDIENST Corresponderende op den Staatsspoorweg. DECEMBEU 18(H). Van ZIERIKZEE: Dingsd. 7 's nam. 2.— u. 'sinorg. 9.30 Woensd. Van MIDDELBURG: Dingsd. 7 'smorg 7,u Woensd. 8 6, 8's nam. 2.15 j Dond. 9 1.30 «V. Dond. 9 Vrijdag 10 1,30 «V. Vrijdag 10 Zaturd. 11 'smor. 10.15 Zaturd. Maand. 13's nam. 1.30 «V. Maand. Dingsd. 14'smor. 10,15 'Dingsd. De reizen via Veere (naar den waterstand voorbe houden) zijn met V. aangeduid. 11 13 14 6.30 «V. 10,30 «V. 6.30 10.30 «V. 6,30

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1869 | | pagina 1