Zaturdag 4 December 1809. DE LOOZE WAALE. Inspectie op de Vloedplanken Stalt®. J ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Men abonneert zieh: In Nederland bij de Uitgevers Hoek van de Schuithaven, B, No. 94, en bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren In Noord-Amcrika bij J. QUINTUS, te Grand Rapids, Staat Michigai Brieven en Ingczondcne Stukken franco. Abon nements-Pr ijs: Voor 3 maanden ƒ1,30. Franco per post, in Nederland- 1,60. Voor Noord-Amerika, franco New-York - 3,90. Vorsoli ij ii t: Dingsdag, Donderdag en Zaturdag. Advertentiön: 10 cent per gewone regel. GROOTE LETTERS worden naar plaatsruimte berekend. Advertentie» voor den werkenden stand ii 30 Cents. Bekendmakingen van ondertrouw of huwelijk a 40 Cents; dito van 25- of SOjarigc Eehtverceniging a 50 Cents cont..nt en frauco aau het Bureau. De iuzenditig der Advertentie» kan geschieden tot Maandag, Woensdag eu Vrijdag, des voonniddags 10 ure. No. 2701. 26sl%liiar<>\ M V >p Woensdag den 15 December a. s. des middags. Nieuwstijdingen. Te Brooklyn werd in Maart het lijk van een man gevondenen zekere Maurer werd verdacht hem ver moord te hebben. Het hoofd van den vermoorde werd ifgesneden en aan Maurer vertoond, die wel verbleekte, maar ontkende schuldig te zijn. Toen bedacht men een helsch middel, om hem tot bekentenis le dwingen. Tel kens bragt men hem onverwachts met het tot ontbinding overgaande hoofd in aanraking. Als hij in bed wilde stappen vond hij het op zijn kussen. Men legde het op zijne tafel onder een tapijt; toen hij dit wegnam, moest hij het weder zien. Als hij om waschwater vroeg, bragt men een emmer, waarin het hoofd lag. Eindelijk heeft hij in wanhoop verklaard de moordenaar te zijn en ofschoon zijr.e bekentenis vele tegenstrijdigheden be vattewerd hij dadelijk veroordeeld om opgehangen te worden. Uit Zuid-Amerika heeft men in den afgeloopen zomer proeven genomen om levend vee naar Europa over te brengen. Den 20 Augustus had de te Londen aangekomen stoomboot, City of Rio10 ossen van Montevideo aan boord, die zonder eenige voorbereiding op het laatste oogenblik waren ingescheepten zich bij matige voeding gedurende eene zeereis van 31 dagen zeer goed gehouden hadden, al waren zij natuurlijk wat vermagerd. Toen voor korten tijd 15 engelsche stieren voor rekening van mr. Buscheutlial, een groot grondeigenaar te Montevideo, van daar uit naar Europa werden vervoerd, had men beter voorzorgen genomen, en de dieren zagen er na eene zeereis van 37 dagen beter uit dan bij het vertrek. De regering der Argen- tijnsche republiek, zoowel als die van Uruguay, hebben aan een Engelsch huis het uitsluitend regt geschonken levend vee tolvrij uit te voeren. Een handelaar te Montevideo heeft intusschen aangeboden, runderen van minstens 800 pond per stuk voor 4 pond sterl. (ƒ48) vrij aan boord te leveren. Home, 30 Nov. Het officiële programma voor de opening van het concilie wordt eerstdaags openbaar ge maakt. De hoofdtrekken daarvan zijn nu reeds vastge steld. Den 8 December, te 7 uren 's ochtends zullen al de bisschoppen zich op het Yatikaan vereenigen te half negen komt de Paus en begeven allen zich in plegt- statigen optogt naar de vergaderzaal. Aldaar wordt door den kardinaal Patrizi eene mis gevierd, en door mgr. Passarelliaartsbisschop vau Iconium, eene Latijnsche openingsrede gehouden. Daarna komen al de leden van het concilie, een voor een, zich nederbuigen voor de voeten van den Paus, die zijnen zegen aan de vergadering geeft. Mgr. Fessier, bisschop van St. Pölten de secretaris van het concilie, leest vervolgens het besluit tot opening der kerkvergadering voor, welk besluit daarop in eene zitting met gesloten deuren in stemming zal worden gebragt. Ten slotte verklaart de Paus het concilie voor geopend. Sbif®®rlaw^. Sedert den 24sten der vorige maand is het verkeer op don Fellsclien spoorweg over den Mont-Cenis door groote sneeuw-massa's gestremd. Bij San Martino heeft eene lawine, 300 meter lang en 4 meter hoog, een trein geheel bedolven. In den nacht van den 25sten heeft eene nieuwe lawine 45 passagiers begraven. De sneeuw is op de gan- sche linie 1% tot 2 meters hoog en de straat naar Bri- amjon onbruikbaar. Op den 27sten is een deel der pas sagiers opgedolven en behouden te Susa aangekomen zij moesten door vijf lawinen heen gedragen of met sle den getransporteerd worden. De Oost-Indische post is te Grancroce achtergebleven. JFrnnfetii Parijs, 28 Nov. De Palrie verneemt dat het ulti matum van de Porte heden nan den Khedive verzonden is. Het blad verzekert dat de Onderkoning daarbij wordt gesommeerd zich binnen tien dagen te onderwerpen. Indien hij daaraan geen gehoor geeft, zal de Porte hem als Onderkoning ver vallen verklarco en een ander in zijn plaats benoemen. Een Fransch schip de Marguerite Candar, dat 300 koelies aan boord had, is bij een der GczeUchapseilnnden het looneel van een vrecselijk drama geweest. Terwijl het schip daar voor anker lag, overvielen de Chiueezen de niets kwaads vermoedende bemanning en doodden den kapitein, twee passagiers en vijf matrozen. Na wanhopigen tegenstand slaagden de overigen er in tiaar beneden te komen, waar zij nu door de koelies belegerd werden. Daar zij slecht gewapend waren bleek het spoedig dat zij tegen de overmacht niet bestand waren, en besloten zij als uiterste redmiddel het dek van het schip in de lucht te doen springen. Men plaatste dus een hoeveelheid bus kruid onder dat. gedeelte waar de Chineezen vergaderd waren en, na zich zoo ver mogelijk daarvan verwijderd te hebben, stak men bet aau. Een vrecsclijke ontploffing volgde en bet dek vloog geheel uit elkander. Zoodra de rook opgetrokken was zag nten dat al de koelies óf overboord gesprongen óf in zee geslingerd waren, daar zij in groolen getale naar land zwom men. Van de schepelingen was bij deze gelegenheid niemand gekwetst. Troppman heeft alles bekend. De heer Sauveras, ambtenaar van politie, heeft die bekentenis door een list hem ontlokt. Hij kwam in de gevangenis en vroeg aan Troppman: »Dus gaan wij naar Elzas?" Waar lijk? wie heeft u dat gezegd?" »Men heeft me met een half woord te kennen gegeven, dat daar iets te doen was, en dat gij van hier 'kond t gaan wanneer ik verpligt. was uwe overbrenging naar Wattwiller te vragen." Troppman die, wat men ook zegge moge, niet zeer slim is, viel dadelijk in den strik en riep uit: Ik zal u alles vertellen." Hij deelde nu aan Sauveras mede, dat hij het spoorwegstation te Mulhouse des namiddags ten drie ure met Kinck verlaten had en met dezen eene herberg was binnen gegaan. Zij waren toen naar Herrenfluch gewandeld om, naar het heette, een middel te vinden tot het maken van valscli geld. Niet verre van genoemde plek had Kinck geklaagd over moeheid en dorst. Troppman die zich pruissisch-zuur had aan geschaft, bood dit Kinck in een glas aan. Deze dronk en was onmiddellijk dood. Na dit verhaal gaf Troppman aan Sauveras eeue teekening van het terreinen het is met behulp daarvan dat men het lijk gevonden heeft. Aangaande he't ongeluk, dat bij de in aanbouw zijnde spoorwegbrug over den Rijn bij Dusseldorf heeft plaats gehad verneemt men dat het gelukkig niet zoo veel tuenschenlevens gekost heeftals men aanvankelijk vermoedde. Terstond omgekomen zijn drie personen zwaar gekwetst veertien waaronder drie zóó zwaar, dat aan hun levensbehoud sterk wordt getwijfeldligt gekneusd werden zeven werklieden terwijl nog elf worden vermist. Op het vaartuig dat de oorzaak van de ramp is geweestbevonden zich vier personen waarvan drie zijn omgekomen. Rotterdam, 2 Dec. De drukker en uitgever van het Rottcrdamsche VolksbladJ. Spanjersberg Jzn., is eergisteren bij vonnis der Regtbank alhier veroordeeld tot gevangenisstraf van twee maanden en twee geld boeten eene van 25 en eene van ƒ8. De gemeenteraad van Rotterdam heeft besloten tot het doen bouwen van een brug over de Maas, tot verbinding van Fijenoord met Rotterdam. Naar wij vernemen, heeft de heer officier van justi tie, evenals de beklaagde, hooger beroep aangeteekend van het 11. Dingsdag door de Rechtbank alhier gewezen vonnis tegen Jacobus Spanjersberg, Jz. Sommelsdijk, 29 Nov. Ter rectificatie van het in het No. van Zaturdag 11. dezer Courant voorkomend berigt uit deze gemeente, als zoude aan H. van den Berg het Eereteeken voor de expeditie naar Boni zijn uitge reikt, kunnen wij mededeelen, dat dit berigt eenigszins voorbarig is. Wel zijn de noodige stappen gedaan, ten einde genoemden van den Berg dat Eere-metaalals daartoe regthebbende, te doen gewordendoch van dé uitreiking zelf is nog geen sprake geweest. Ingez Neuzen, 2 Dec. In de jongst gehouden ver-* gadering van den gemeenteraad alhier, is, op voorstel van het raadslid, den heer C LeunisJz.met alge-f meene stemmen beslotentot het indienen van een adres aan Z.Exc. den minister van oorlog houdende verzoek om Neuzen aan de landzijde als vesting op te heffenten einde hoofdzakelijk daardoor met de uitbreiding van deze plaats zoude kunnen worden voortgegaan. De in het begin der vorige maand door het zee water ondergeloopen Pierssenspolder is thans weder daarvan bevrijd voorsbands heeft men eene omkading gemaakt, ten einde het water te keeren. 2 Dec. Nadat reeds op den 20 No vember jl. in eene algemeene vergadering der on-, derwijzers vereeniging alhier het besluit was genomen om zich tot eene afdeeling van 't Schoolverbond te verklaren, hadden óp 29 daaraanvolgende eene meeting van belangstellenden alhier plaats, welke door Dr. J. J. Bijbau geopend en door den WelEerw. Heer A. Barenbragh geleid werd, met dien gelukkigen uitslag, dat eene talrijke afdeeling van 't schoolverbond tot stand kwamdie voorloopig den naam van Tholen en om liggende plaatsen draagt en 114 leden telt. Naar men met zekerheid verneemt zullen ook in de gemeenten Scberpenissc en Sint-Annalancl afzonder lijke afcleelingen van 't schoolverbond worden opgerigt. Zierikzeo3 Dec. Den 20sten Januarij a. s. zal te 's Hage dé aanbesteding plaats hebben van het mken der gebouwen en verdere werken voor het spoorwegstation te Middelburg; terwijl de aanwijzing op het terrein zal worden godaan den 4den en 7den Janu arij 1870, telkens des voormiddags te 10 uren. Naar men verneemt zal op den 8sten December in de Nieuwe kerk op den Dam te Amsterdam een bidstond gehouden worden. Deze godsdienstige plegtig- heid, waarvan het plan is uitgegaan van eene vereeniging in Londen en die dus waarschijnlijk ook op verschillende plaatsen elders zal geschieden, heeft zoo men beweert ten doel, om in verband met het alsdan geopende con cilie te Rome beden ten hemel te zenden voor de be keering der Roomsch-Katholieken. Ook het bestuur der Evangelische Maatschappij stelt zich voor op dien datum in het lokial „de Eensgezind heid" rle leden bijeen te roepen door den voorzitter zal alsdan naar aanleiding van het concilie te Rotne een spreekbeurt vervuld worden. De heer L. R., koopman in manufacturen te Meppel, die onlangs in gezelschap zijner modiste met de noorder zon vertrok en zich naar Amerika begaf, zijne vrouw en kind achterlatende, heeft vóór zijn inscheping te Rotterdam aldaar een volmagt laten opmaken en die gezonden aan zijn broeder H. R te Meppel. Krachtens deze volmagt meende H. R. als handelend persoon tegen zijn schoonzuster te mogen optreden, waaruit onaange name ontmoetingen ontstonden, die ten gevolge hadden dat twee advocaten werden geraadpleegd, die geheel tegenstrijdige adviezen gaven. Op last van den heer N. werd 11. Zaturdag de winkel van jufvrouw R. gesloten en haar verboden iets te verkoopen, en eenige oogen- blikken later gaf de heer S. aan jufvrouw R. de vrijheid, die sluiting weder te laten verbreken en voort te gaan met den verkoop harer winkelgoederen. Dit een en ander bragt een menigte nieuwsgierigen op de been welk getal vooral toenam, toen bekend werd, dat genoemde jufvrouw hare artikelen voor verminderde prijzen ver kocht Menigeen profiteerde toen van deze gelegenheid, die langen tijd voortduurdezoodat de winkel spoedig zal uitverkocht zijn. Met den toestand der verlaten vrouw is men algemeen bewogen en nieuwsgierig tevens naar den afloop dezer tragische scène. De vereeniging der wederdoopers te Wellington heeft eene nieuwe aanwinst verkregen in de aankomst der gravin van Boschdal, mevr. Rengersuit Breda, in Nederland, met hare drie dochters, die zich heeft laten overhalen om tot die gemeente toe te treden. Korten tijd na hare aankomst heeftnaar een berigtin den Volksvriend, het welbekende hoofd der wederdoopers, zich op de wijze bij hen gebruikelijk met eene dier schoone jonge dames in het huwelijk laten bevestigen. Het jonge paar heeft weinige dagen daarna plaatsgeno men op de naar Engeland terugkeerende stoomboot en kwam op de passagiersboot voor als de heer en mej. Groenewoud. Voor rekening van het genootschap is te Wellington een der prachtigste en grootste heerenhuizen met bijbehooren aangekocht, terwijl er plan schijnt te bestaan om zich van nog meer vaste goederen in hun nieuw Jeruzalem te verzekeren. Gemengde beri^ten. Bij den aanvang van het afgeloopen zomer-saizoen werden in de nieuw opgerigte paardenslagterij te Am sterdam wekelijks 2 paarden geslagt, eenigen tijd later 3, terwijl dit getal nu reeds is geklommen tot 5 per week, alle behoorlijk gekeurd. Keizer Napo leon is buiten verwachting geheel hersteld en zal nu nog wel wat blijven kunnen schipperen. Aan den docter die hem genezen heeft, heeft hij een gouden snuifdoos present gegeven met 20,000 franc aan bankpapier er in. Dus, een lekker snuifje. Naar het zich laat aanzien, zullen al de voornaamste winkeliers te Parijs nog ridder worden, als Napoleon het niet verbiedt die ridderorden te dragen. Koningin Isabella namelijk zendt agenten naar de winkeliers en die koopen dan voor een paar honderd franc goed, en, in plaats van geld, bieden zij dan een ridder-diploma met een kruis aan, en krijgen dan soms nog geld toe. De kleermakers vooral zijn er zot op. De hoofdredacteur van het Dagblad van 's Gravenhage is op zijne reis naar Egypte niet zeeziek geweest, schrjjft hijmaar bij een geweldigen soorui heeft hij twee dagen en twee nachten zonder eten of drinken, roerloos in de kooi gelegen. Die kan dus goed vasten. De Keizerin van Frankrijk heeft Egypte reeds verlaten, *^n zal weldra te Parijs zijn waar zij wat te vertellen zal hebben. Te Boston zijn de politie-agenten meest vrouwen, om dat de mannen te veel in de kroeg zitten. Ook bij do brand spuiten zijn het meest vrouwen om dezelfde redenen. Het kanaal van Suez wordt verschillend beoordeeld doch jammer zoude het zijn wanneer het niet aan het doel beantwoordde. Maar dit zegt de Lesseps in een telegram van 26 November »Ik kan uin tegenspraak met de ongegronde geruchten die thans actiën doen dalen melden datsints tien dagen 50 schepen metende gezatnentlijk 35,000 tonnen van de Middel- landsch Zee in de Roode Zee zijn gepasseerd.' De oevers van het kanaal hebben daardoor in het minst niet gele den." Het proces wegens de kloostergeschiedenis te Krakaii zal half December met open deuren een begrin nemen doch de non zelf zal er niet bjj tegenwoordig zjjn. Dat dit proces zoo lang is uitgesteld geworden wordt toegeschreven dat er zeer belangrijke brieven zjjn gevonden geschreven in het Franch en die eerst moesten vertaald worden. Kerknieuws. Haamstede, 30 Nov. Dewijl Da. M. Corstius predikant te Oostzaan, voor het op Z.Eerw. uitgebragtè beroep naar deze gemeente heeft bedankt, vergaderde heden het kieskollegie, en formeerde het volgende drietal, te weten: Ds. L. H. van den Broekte Groote Limit; II. Worst, tc Epe en L. 1). (I. Krol, te Schoondijke, waaruit onmiddelijk de eerst genomineerde beroepen werd. Prijscourant der EiFeeten. ROTTERDAM, 2 DEC. Neilerl. Werkelijke Schuld 2,/a°/0 dito dito 4 Premie-Leen. Stad Rotterd. Spoorweg Boxtel-Wezel Spanje Binnenland 3 dito Binnl. kleine stnkk. 3 dito tc Londeu 1867 3 dito dito 1SG9 3 Poring, te Londen 1 867 3 Rusl., Nicolnï 1869 4 dito bij Stieglitz 1855 5 t dito Spoorw.-Aand. ƒ236 dito dito Nieuwe dito Jelez-Oiel5 °/0 Metal. Nationale 1854 5 dito in Pup. p. Mei/Nov. 5 dito in Zilv. per Jan /Juli 5 dito Aand. fl. 250 1854 dito dito fl. 100 1864 Turken 5 Vereetiigd. Slat. Losb. 1 885 6 Eng. Geconsol. Atlantic 7 Certif. Vereen. Ainer. fond. 5 Laagste koers. 5* Va 84'/, 76'/, 21% 21% 26"/,, 22% 31 'V; 74'/, 2I«% 200 81'%. 52 «v„ 54'/, 221 110'/, 26% Hoogste koers. 21 Vis 25"/,, 24 40% 89% Gcbl. koers. De beurs leverde weinig verandering op; Spaansche fondsen waren meer aangeboden. Prijzen ten drie ure: Pacific 1869 69 Rolt. Rank 80 '/4Oost. Loten 1864 110%; Met. in papier 47%, Binnenl. Spanje 21%; dito 1867 25"% 6 pCt. Rus. Certificaten 40. 9Iarktpr\jKen Zicrikxce. 2 DECEMBER 186 9. Boter langste koers ƒ0,80 en hoogste koers ƒ1,00 per 5 ons. Kip-Ejjeren laagste koers ƒ1,30 en ho gste koers ƒ1,40 per 25 stuks. £D>b«rtcntten, Ondertrouwd JACOB de VLIEGER Elkerzee, en 1 December 1869. TOONTJE van den BOUT. Heden overleed, tot diepe droefheid van mij en mijne kinderen, in den ouderdom van ruim 48 jaren, mijn geliefde Echtgenoot PIETERNELLA de ROOIJ. Een langdurig lyden maakte een einde aan het ven van haar, met wien ik ruim 25 jaren in den gelukkig sten echt vereenigd was, terwijl mijne kinderen eene zorgende moeder in haar verliezen. Zikrikzee, P. VAAL, 30 November 1869. mede uit naam mijner kinderen. Heden overleed, tot onze diepe droefheid, onze waarde Moeder en Behuwdmoeder, PIETERNELLA KOUWEN, Weduwe L. de Witte, in den ouderdom van 70 jaar en 5 maanden. Ellemeet, Uit aller naam, 1 December 1869. P. de WIT T E. Algetneepe kennisgeving. Heden overleed ons geliefd Dochtertje, in dei leeftijd van 6 weken. Noordwelle, M. de VRIEZE. den 3 December 1869. S. de VRIEZE, geb. Franken Degenen die iets to vorclei-en hebben van - of verschuldigd zijn aan den boedel en nalatenschap van wijlen den Heer RUBER TUS de WILDE, in leven particulier, laatst gewoond hebbende te Oud-Vossemeer (vroeger Landman ooder Tholen)worden verzocht daarvan opg-rrvo o !>«*- tiiliug te doenten Kantore van den Notaris M. W. J. de VISSER te Tholenvóór of op den 31 December 1869.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1869 | | pagina 1