EESCHE MEI'WSRODE No. 2705. Donderdag 2 December 1809. Di LOOZE WAALE. Nieu wstij dingen. 26sle Jam*" Zierikzee en Rotterdam. >jen abonneert zich: Ia Nederland bij de Uitgevers Hoek van de Schuithaven, B, No. 94, en bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren Iu Noord-Amerika bij J. QUINTUS, te Grand Rapids, Staat Michigan. Brieven en Ingezondene Stukken franco. Abonnements-Prij s: Voor 3 maanden1,30. Franco per post, in Ncderlaud- 1,60. Voor Noord-Amerika, franco New-York - 3,90. V crsclv ij iit: Dingsdag, Donderdag en Zaturdag. Advertentiön: 10 cent per gewone regel. GROOTE LETTERS worden naar plaatsruimte berekend. Advcrtenticn voor den werkenden stanu k 30 Cents. Bekendmakingen van ondertrouw of huwelijk 40 Cents dito van 25- of 50jarige Eehtvereeniging a 50 Cenii a contant en franco aan het Bureau. De inzending der Advcrtentiën kan geschieden tot Maandag, Woensdag en Vrijdag, des voormiddags 10 ure. Op het Postkantoor te Zierikzee zijn over de maand [u]ü onderstaande brieven bezorgd geadresseerd aan personen, wier namen ter plaatse van bestemming onbekend zijn als Verzonden geweest naar Amerika, een aan J. van der Werf te Rochester. M. Goudzwaard te Shehotyan. Van het Hulpkantoor Haamstede, een aan O. de Bruijne te St. Joseph. De berichten, als zou de Porie vast besloten zijn, tegen don Khedive, dadelijk na afloop der feestelijkheden, kracli- ti" op te treden, worden van alle zijden meer en meer bevestigd. Zoo verneemt de Patriedat de sultan een som malie aan zijn vasal zal doen geworden, aan welke deze laatste binnen een tijdsverloop van 14 dagen zal hebben gehoor te gevenin gebreke waarvan Abdul-Aziz gewapenderhand te gen hem zal optreden. Aan de vereenigde pogingen der groote mogendheden is het te dankendat de Padishah het verzenden van zijn ultimatum nog tot den 5 December heeft uitgesteld. Verder heeft 't echter de bemiddeling van Enge land, Frankrijk en Oostenrijk niet kunnen brengen, daar de Sultan besloten is, in deze zich van zijn zienswijze niet te laten afbrengen. Intusschen koesteren de gezanten der mo gendheden de hoop, dat zij na hunne terugkomst uit Cairo, hun invloed bij den Grooten Heer krachtiger zullen kunnen doeu gelden. JTtawlU'ijfe. 3?ai*ijö5 27 Nov. De Figaro van heden levert eenige bijzon derheden over het vinden van het lijk van Jean Kiuck. Met lijk is gevonden ten gevolge van een nienw onderzoek, dat de raadkamer bevolen had, volgens de aanwijzingen van Kreimp en Troppmann. Als men bedenkt, dat de weg, die de laatst genoemde met zijn slagtoffer had afgelegd, door een digt bosch liep: doorsneden van honderden zijpaden, dan zal men hegrijpen hoe moeijelijk de nasporing geweest is. Toch heeft men dien weg stap voor stap teruggevonden en inderdaad volgens de aanwijzingen van den moordeuaar, de overblijfselen van Jean Kinck ontdekt aan den voet van de bouwvallen van het kas teel Herenfluch tnsschen twee eiken. De identiteit blijkt reeds voldoende, uit de kousen en schoenen, die men hij het lijk heeft; aangetroffen en die van dezelfde soort zijn als die bij de kinderen zijn gevonden. Mevrouw Kinck was gewoon zelve de kousen voor haar geheel gezin te vervaardigen. Een deel der ingewanden zal aan een scheikundig onderzoek onderworpen worden en het lijk zal wellicht naar Parijs worden vervoerd, flicker is het, volgens den Figaro, dat Troppmann niet naar «n Elzas zal vervoerd worden, daar zijne bekentenis zulks onnoo- dig maakt: van het vinden van het achtste lijk heeft men hem nog geen kennis gegeven. Hij tracht echter thans de behandeling 7,ijoer zaak op nieuw te doen uitstellen en wel door nu van medepligtigen te spreken. - Nopens de ontdekking van het lijk van Kinck, de vader, verneemt men nog de volgende bijzonderheden Het lijk is het eerst ontdekt door een postbode, welke alzoo de door de familie uitgeloofde premie van 600 franc ontvangt. Het was begraven op eene diepte van 30 centi meters en had twee wondennamelijk eene aan de wang en eene aan de borst. De zusters van den vermoordde hebben het lijk herkend als dat van hunnen broeder, en na de geregtelijke schouwing is hetzelve overgebragt naar Parijs. De regter van instructiede heer Douet d'Arcq heeft gisteren Troppmann in de gevangenis bezocht, en onge twijfeld heelt toen de booswicht de tijding ontvangen dat men ook het achtste slagtoffer zijner moordzucht heeft gevonden. Tot de laatste bekentenis (dat hij name lijk Kinck, vader, ook vermoord heeft) moet hij op dringenden raad van den heer Lachaud zijn verdediger gebragt zijn. Men weet, dat er verscheidene dagen na zijne aanwijzing zijn voorbijgegaan, alvorens men het achtste lijk gevonden had. Dat vruchteloos zoeken scheen den booswicht te ergeren. »Ik heb toch niet, gelogen," zeide hij met een zekeren trots; welke uitdrukking, een der bladen doet zeggen »De eigenliefde openbaart zich soms op zonderlinge wijze bij de misdadigers." Men heeft thans zoo goed als de zekerheid gekregen dat Troppmann de acht leden der familie Kinckzonder iemands hulp om het leven heeft gebragt. Hij moet, bij het volvoeren zijner misdaad, grm oogenblik zijne koelbloedigheid hebben verloren. Hij heeft verklaard dat hij driekwartier uurs heeft besteed tot het graven van den grooten kuil bij Pantin waar hij de moeder met de vijf kinderen vermoord had. Bij het begin der instructie dacht hij niet anders, dan dat hij veroordeeld zou worden tot twintig jaren dwangarbeid. »Ik ben jong," zeide hij op zekeren dag »ik ben nu twintig jaren ik zal dus veertig jaren tellen als ik uit de gevangenis kom. Dat is wel wat oud, om te beginnen fortuin te maken." -Fortuin" dat woord was hem bij elk gesprek op do lippen. Hii verklaart thans noedat hiï drie medepligtigen heeft gehad wier namen hij later zal noemen zoodat hij alles schijnt aan te wenden om de behandeling zijner zaak uit te stellen. Als men de berigten nagaat in de laatste dagen nopens het aanstaand concilie ontvangen dan schijnt men te mogen aannemen dat er betreffende het plan der Rooinsche geestelijkheidom de onfeilbaarheid van den paus als leerstuk te stellen eenige aarzeling ontstaan is. Eenige bisschoppen hebbennaar men verzekert, eene vertrouwelijke mecledeeling van den pauselijken stoel ontvangen waarin wordt gezegd dat het plan in zijn geheel niet kon worden opgegeven maar dat men voornemens was het voorstel in te trekken als het ernstige tegenkantig ontmoette. Dat dit het geval zal zijnis na de beslissende betuiging van den bisschop van Orleans en der vergadering te Êulda niet twijfelachtig. Dovonter, 28 Nov. Hoe groot de uitvoer van vee uit Nederland naar Duitschland en Belgie is, blijkt hieruit, dat iu den laatsten tijd dikwijls exprestreinen passeerden die uit twintig tot dertig wagens bestonden niet vee beladen, het welk meestal nit Groningen, Friesland, Drenthe en Overijsel was opgekocht. Yollcnhoven, 28 Nov. Er gaat geen dag voorbij of in deze gemeente doet zich een bijzonderheid voor, tengevolge van de weekheid onzer gronden na al het regenachtige weder der voorlaatste weken. Hier zakt een wagen met een paard zoodanig in den weeken bodem, dat het paard niet zelden met levensgevaar en met zeer groote krachtsinspanning er uit verlost moet worden en de wagen er dikwijls vooreerst moet blijven zitten; daar zit een arbeider een paar uren te worstelen, omdat hij halverwege in den akker, waar hij bezig was wortels te rooijenis gezonken en 'them schier onmogelijk is zor.der hulp er uit te geraken. Moet men de uitgerooide Knollen en wortels, met paard en wagon van 't land halen, menigmaal is 't „om paard gewed." De toestand is allertreurigst. _A_ai*<lenTmrg; 9 29 Nov. Als een gunstige bij zonderheid mogen wij omtrent een dienstbode uit deze gemeente het volgende mededeelen Dezer dagen over leed alhier in 46jarigen ouderdom zekere Johannes de Weertdie sedert zijn 13de jaar, dat is dus ge durende 33 jaren bij één en denzelfden meester, den heer J. F. Calonalhierdiende. Dit zeldzaam feit strekt den overledene en zijnen meester beiden tot eer. JVenzeii, 29 Nov. De vóór eenige dagen in de nabijheid van hier gezonken tjalk Marie Loiiizeschipper P. de Visseris weder boven water gebragt en ligt thans aan den Margarethapolderom, ter herstelling, naai de werf gesleept te worden. Hansweerd, 28 Nov. De onlangs tusschen hier en Batli gezonken vrachtstoomboot Amicitia is thans door ligterschepen boven en op het drooge gebragt. Ziorïlszoe 1 Dec. De WelEd. Heer J. van der Vliet heeft zijn ontslag genomen als lid van den ge meenteraad alhier. Maandag jl. hield het Departement Zierikzee dei- Maatschappij van Nijverheid eene gewone maandelijk- sche vergadering die door 26 leden werd bijgewoond. Na het verrigten van eenige huishoudelijke werk zaamheden werd eene belangrijke verhandeling uitge sproken over de bestanddeelen der aardschors. Gedurende de pauze waren ter bezigtiging gesteld een bijbel en twee koopmansboeken welker keurige banden vervaardigd op de boek- en bijbelbinderij van den Heer P. de Looze alhier, algemeen werden geprezen. Tot hulponderwijzers alhier zijn benoemd: 1°. aan de 1ste Burgerschool D. Voorenen 2°. aan de Armen school G. J. II. de Vries. Aan een schrijven in het Handelsblad van zijnen correspondent bij de opening van het kanaal van Suez, dd. 18 Nov.ontleenen wij het volgende „Het kanaal het liooge woord moet er uit is „op dit oogenblik nog een groote bluf. Het is niet half //Voltooid. Ons schip was no. 20 in de reimen moest „zeer langzaam stoomen en precies de geul volgen, die „door bakens is aangewezen anders zit men onmid- „delijk aan den grond. Dit aangenaam voorval had „gisteren avond plaats in het gezigt van Ismaïla. Een „der schepen, no. 12, raakte vast, en wij moesten „natuurlijk stoppen tot het geligt was. Hedeu ochtend „is dit geschied maar inmiddels waren velen als ik „genoodzaakt den nacht door te brengen ouder den „blooten hemel." - Jl. Maandag stortte te Ospel, gemeente Nederweert, het gewelf van den nieuwgebouwdeti toren inmet het droevig gevolg, dat een jongeling uit Heythuizen, J. van de Kerkhof genaamd door het nederploffende puin gedood werd, terwijl de aannemer en een werkman ligte verwondingen bekwamen. Dit ongeluk is gebeurd kort nadat men de steunsels had weggenomen. - - Door het Hoofdbestuur der Maatschappij ter be vordering van Landbouw en Veeteelt, in Zt eland, is dezer dagen het volgende Adres aan Z. Ex. den Minister van Justitie ingediend: Het Hoofdbestuur der Zeeuwsche Maatschappij van Landbouw veroorlooft zich tot Uwe Excellentie te wenden, met eerbiedig verzoek dat door Uwe Excellentie in over weging moge worden genomen het brengen van die wijzigingen in de Jachtwet, waardoor iederdie eigen- naar eener Jacht ishet recht zal verkrijgen daarin zonder jachtakte te moqen jaqen en te moqen laten jaqen ten tijde wanneer hij wil. De motieven die het Hoofdbestuur geleid hebben tot het doen van dit verzoek zijn: Dat onder de bestaande bepalingen der Jachtwet het belang van den landbouw en de rechten van duizeude landbouwers bijna geheel worden prijsgegeven voor de bevordering van het vermaak der jachtliefhebbers niet tegenstaande dat de landbouw de grootste kracht en het bestaan van Nederland uitmaakt, en de landbouwer eene nijverheid beoefent die in alle beschaafde landen zoo min mogelijk belemmerd wordt. Dat daarentegen de jacht alleen eene zaak van vermaak is en waarvan niet gezegd kan worden dat zij zulk eene verdienstelijke nijverheid uitmaakt, dat de Staat die moet beschermen ten nadeele van het grootst mogelijk algemeen belang. De bestaande bepalingen der jachtwet laten niet too dat de landbouwers (waarvan nog zoovelen den druk der tienden ondervinden), zelfs al waren zij eigenaars van het jachtregt op hunnen grond hunne veldvruchten verdedigen tegen het wild en ander schadelijk gedierte, dan alleen op de bij de wet voorgeschreven tijden, en tegen betaling eener som die alleen geheven wordt om de belangen van de jachtliefhebbers te behartigen en de daarvoor gemaakte onkosten te bestrijden. Door deze bepalingen wordt niet alleen inbreuk ge maakt op het heilig recht van eigendom, maar het afkoopen van het jachtrecht duur den lanbouwer, die tevens eigenaar is van zijnen grond, wordt daardoor bijna geheel doelloos gemaakt, zoodat slechts enkele land bouwers daartoe zullen overgaan, tenzij zij tevens jagers voor hun vermaak mochten zijn. De jachtwet, zooals die thans bestaat, is eene on zedelijke wet, die door het opheffen van het natuurlijk recht van den mensch, om zich op zijn eigen grond van wild en ander schadelijk gedierte te ontdoen de oorzaak is van vele overtredingen daartegen en die door hare bijzondere begunstiging der jacht, waaraan in den regel alleen door den zeer gegoede kan worden deelgenomen kan geacht worden alleen op hare plaats te zijn in die landen, waar de bevoorrechting der hoogere standen als gebruik is aangenomen. Door het brengen van de ons voorgestelde wijzigingen in de jachtwet vermeenen wij dat de billijke rechten van niemand worden gekrenkt, maar daarentegen wordt tegemoet gekomen aan de rechtmatige grieven der land bouwers; dat daardoor de Nederlanclsche landbouw, waarvan wy overtuigd zijn dat Uwe Excellentien een der eerste voorstanders is, ten zeerste zal bevorderd worden. Wij vernemen uit den Haag, dat Jacob de Vletter Maandag morgen naar de strafgevangenis te Leeuwarden isovergebragt. De officier van justitie te Rotterdam vestigtin het Algemeen politieblad van jl. Zaturdag op nieuw de aan dacht op zijn vroeger gedaan verzoek ter zake Lamb, en deelt vervolgens mededat Jan Prokop, oud 47 jaren, geboren te Amsterdam wonende te Londenwaar hij in dienst is van den consul-generaal der Nederlanden Arthur Marris, wonende te Bristol, en Harold Brown, sollicitorsklerk wonende te Londen by aanplakking van het betrekkelijk bevelschrift zijn opgeroepen om op Donderdag den 16den December a. s. des voormiddags te 10 uren te verschijnen voor den regter-commissaris voor strafzaken te Rotterdam teneinde als gedaagden in persoon te worden gehoord. In de vergadering van het Schoolverbond werd het voorstel om de bevordering van eene wet op do schoolplichtigheid tot hoofddoel van het verbond te maken, gelukkig afgestemd. Gelukkig want ware het aangenomen zoo zoude de nog bestaande tegen stand tegen eene wettelijke vegeering dezer zaak zoo zeer zijn toegenomen, dat er in de eerste 25 jaren aan geen invoering der schoolplichtigbeid te denken viel en zonde het Verbond zich verder wellicht weinig ge legen hebben laten liggen aan de toepassing der vele palliatieven, waarvan men, in afwachting dat de publieke opinie, de noodzakelijkheid van de schoolplichtigheid leert inzien althans iets goeds kan verwachten. In de troonrede den 20 Sept. door Z. M. den koning uitgesproken/ komt o. a. de volgende zin voor: «Wettelijke regeling van de inrichting der bewaar scholen wordt voorbereid." Dit zinnetje zal misschien bij al de belangrijke toe zeggingen omtrent armen- en patentwetten, schutterijen, handels- en strafrecht, voorstellen van wijde strekking op koloniaal gebied enz. aan veler aandacht ontgaan zijn. Zij echter, die niet alleen onze uitstekende, maar ook onze ellendige bewaarscholen kennen, zullen met ons den wensch uiten Moge die voorbereiding spoedig tot een resultaat leiden o Gemeiijgd© berij^ton. De wereld is nog niet bevolkt genoeg. Men ijvert voor overbevolking. Een 34jitrig vader staut groot vader te worden. Een gevolg-van de stoom-eeuw Te Constantino in Arabie is een man tot acht jaror gevangenisstraf veroordeeld, omdat hij zijne vrouw dé neus had afgesneden ten einde te voorkomen dat zij aan andere mannen zou behagen. Dus dames! pas op uwe neuzen. Het ziet er voor de dames maar gek uit, en nog gekker voor de dames-kappersnamelijk; Zoo :als men weet moet er in deze maand te Rome een concilie gehouden worden waarop vele bisschoppen nit alle landen der wereld vergaderd zullen zijn, om belangrijke zaken te bespreken waaronder óók de mode zal behooren. Nu is er een artikel gevonden in eene oude wet, dat op alle vrouwen die Katholiek zijn, zal worden toegepast, dat luidt»Het is aan iedere Christen vrouw verboden, om zich van haar-kappers te bedienen, voor het verfraaijen van het haar; zij die het doen, moeten zonder genade in den ban geslagen worden." Dusom nu van twee kwade het beste te kiezen, zul len zeker de meeste dames hun haar gaan dragen zoo als moeder Eva het gedaan heeft, zonder poniade en glad af. De aartsbisschop van Utrecht heeft een herderlijk schrijven uitgevaardigd ter gelegenheid van zijn vertrek naar Rome tot bijwoning van het concilie. In dat schrijven spiekt hij van dagen van onrust en spanning die wij gaan beleven. Onlangs verscheen eene oude boerin als getuige voor de regtb'ahk te X. en werd verzocht haren grooten hoed af te doen. Op herhaalde aanmaning zeide zij: »Er is geen wet die eene vrouw dwingen kan haren hoed af te zetten. De schrift zegt ook, dat wij in 't publiek iets op het hoofd moeten hebben." »Zoo," antwoordde de president, »kent gij de wet zoo goed Misschien zoudt gij wel bier willen gaan zitten en ons ondervragen „Ik dank u wel," was het antwoord, „er zitten oude Wijven ge noeg." De eerste comiquein den gemeenteraad te W. heeft voorgesteldom het schoolgaan zoodanig te ver- pligtendat de ouders der kinderen die niet school gaan bij niemand werk kunnen krijgen. Iemand te N. die zich tegen zijn buurman verontschuldigt, wordt aangeraden, al meent hij minder zwak te zijn, zich beter te bedenken eer hij daarover uitwijdtwant Al kon hij gansch onschuldig heeten zijn buurvrouw is niet malmaar s'aat den bal terughem toege meten, en meet slechts met dezelfde maat. L. t(Tz. klaagt in de kroeg over zijne meid, dat zij zoo zot is, en als het volk van huis is, dan is de beer los, zegt hij en dan heeft hij er met twee last. Drie dames van een boer onder Oplaat moesten zoo hoog moedig niet zijn, want het loopt te erg het is tc veel pronk met zoo weinig geld. Eene Thoolsche dame te H. wordt verzocht zoo niet te pronk te loopen met haar geld daar het hoopje toch zoo groot niet is maar; Door het pronken met dat geld Krijgt zij jongens met geweld. Kerknieuws Aangenomen het beroep naar de Herv. Gemeentf Steenbergen in Noord-Brabant door ds. M. Corstius Lzn. pred. te Oustzaan, welke bedankt heeft voor het beroej. naar Haamstede. Ds. A. Brinkpred. bij dé Christelijk Gerefor meerde gemeente te Neuzen heeft bedankt voor he op Z.Eerw. uitgebragt beroep naar die gemeente t« Amersfoort. Middelon van Vervoer. STOOMOOOTDIEN ST December 18GO. Van ZIERIKZEE: Dond. 2' smorg. 10.— u. Vrijdag 3 's morg. 7,-- u Zondag 5 6, Dingsd. 7 8.30 Dond. 9 6,30 Vrijdag 10 8,30 Zondag 12 7,30 Dingsd. 14 6,30 - Dond. 16 9,30 Vrijdag 17 7, Zondag 19 10,- Dingsd. 21 7,30 Dond. 23 6,30 Vrijdag 24 8.30 Zondag 26 7,— Dingsd. 28 9,— Dond. 30 9,— Vrjjdag 31 7, ATTENTIE ttt Van ROTTERDAM: Advertentiën kunnen worden ingezonden: de. Maandag;.s, Woensdags en tot des morgens ÏO ure; later Icbtnc.- Je hlji»en dezelr liggen tot het volgend nommer. 'Jntjjdig bevallei van eene Dochter A. KAMI'EliS Jas so vs. Amsterdam, 28 November 1869.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1869 | | pagina 1